Ouderavond openbare basisschool Nieuwerkerk Defensiebegroting neemt reeel met circa 2 procent toe BR0GUM GAAT PRATEN OVER ENERGIE EN MILIEU Achteruitloper stopt NOG EENS WATER Bouw nieuw lokaal gewenst VERCHIJNING AAN „DE VAL' STREEKNIEUWS Arts zag wonderbaarlijke genezingen Mascotte bracht geen geluk Tweede Kamer NIEUWERKERK, 10*11. In de grote zaal van „Ons Dorpshuis" werd de jaarlijkse ouderavond gehouden van de openbare basisschool te Nieuwerkerk. De voorzitter van de Ouder com missie, de heer J. A. Lievense, open de de avond met een hartelijk woord van welkom tot de vele aanwezige ouders en met een bijzonder woord tot de wethouder S. Overbeeke, de dames van de kleuterschool en de leerkrachten. De school wordt thans bezocht door 128 leerlingen. De heer Lieven- se herinnerde aan de benoeming van de vijfde 'leerkracht, zij het een tij delijke benoeming. De school heeft een lokaal te weinig; als noodoplos sing wordt nu het handenarbe-idlo- kaal als gewoon leslokaal gebruikt. De voorzitter hoopte op spoedige nieuwbouw. Vele veranderingen hebben z/ich in snel tempo voltrokken op onderwijs gebied. Terwijl men nog bezig is de gevolgen van de Mammoetwet te verwerken, brengt de minister vele veranderingen tot stand in het on derwijsstelsel. Na het jaarverslag kwam de nood zaak van de bouw van minstens één nieuw leslokaal opnieuw naar voren. Gevraagd werd of de ondercommis- sie wel genoeg doet om dat te bevor deren. Wethouder van onderwijs de heer Overbeeke lichtte een en ander toe. Omdat het aantal leerlingen nog juist onder de 130 blijft is het een onzekere zaak. Het heeft echter alle aandacht. Het financieel verslag werd in or de bevonden; advies werd uitge bracht door mevrouw Boudeling. Als nieuw kascontrolelid werd benoemd mevr. Talen-v. d. Panne. Bij de bestuursverkiezing werd .de penningmeesterresse mevrouw Slootmaker herkozen. In de plaats van de aftredende sekretaris, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer D. A. Haak. De heer Fe-lius kreeg" dankwoorden en een boekenbon voor het vele werk door hem ver richt. Diskussie Na de pauze werd In diskussie- groepen gesproken over het onder werp „Hoe betrekken wij de ouders bij de school". Na langdurige dis kussie werden de standpunten van de zeven groepen door de gespreks leiders uiteengezet. Duidelijk naar voren kwam wel dat kinderen op voeden een taak geacht wordt voor ouders en school samen. De school en schoolervaring van de kinderen gaven geen problemen, in veel op zichten zelfs lof. Over het fungeren van de ouder- commisie werd nog wel het een en ander gezegd, als het kan moet het beter, er is meer overleg nodig, meer informatie aan de ouders zou nuttig zijn. Het schoolhoofd de heer Pro voost lichtte een en ander toe. De De werkavonden vond men geen succes, ook de naam ouder-werk- avond slaat niet aan. Getracht zal worden te komen tot meer „opvang" van oudere die nieuw dn komen. Verder werd nog gesproken over de vrijwillige bijdrage; deze loopt wel maar 'is vaak moeilijk te innen. Bij de rondvraag kwamen nog za ken aan de orde als de schoolmelk, feestavond voor de kinderen en zwemlessen. BRUINISSE Bazar V.V. „Bruse Boyi" Vrijdag en zaterdag 12 en 12 no vember a.s. hoopt de voetbalvereni ging „Bruse Boys" weer een bazar te houden in het Nederlands Her vormd verenigingsgebouw aan de Deestraat. Er zijn in totaal 12 stands waar van wij willen noemen, de schiet tent, touwtje trekken, grabbelton, ringwerpen, en bussen gooien. Nieuw zijn: het werk onder span ning, de spijkerbalk en geldstuk in borrelglas mikken. Vele prachtige prijzen zijn hiermee tè winnen. Als vanouds kan men ook weer mee doen aan het rad van avontuur, waarvoor dit jaar bijzonder veel is ingekocht aan prijzen zoals grote poppen, roulettespelen, fazanten, grote slagroomtaarten, rollades enz. Bovendien is er zaterdag 13 novem ber van 10.00 tot 14.00 uur een groots opgezette rommelmarkt en wel op het pleintje naast het ver enigingsgebouw, of bij eventueel slecht weer in de garage van de fir ma Brokx in de Nieuwstraat. „Bruse Boys" hoopt hier een goede slag mee te slaan, aangezien men vier grote wagens vol oude spullen heeft weten op te halen, waaronder zich ook an tieke spullen bevinden. Tevens be staat de mogelijkheid op deze markt ook zelf goederen te verkopen. Van de opbrengst is dan 10 procent voor de kas van de „Bruse Boys". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. „Bij ons is niéts te merken van een meningsverschil over het arbeidsvoorwaardenbeleid vopr 1977 tussen de top van het CNV en de achterban," zo zei Jan Lanser, voorzitter van het CNV tijdens een bijeenkomst in Utrecht. DEN HAAG. In West-Europa drei gen 57 vogelsoorten en 36 soorten zoogdieren te verdwijnen. Bovendien worden 1.400 plantensoorten steeds zeldzamer, en hiervan dreigen 108 binnenkort geheel te verdwijnen. Dit heeft de raad van Europa meege deeld. DEN HAAG. Nederland heeft dins dag in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties tegen een voorstel gestemd, de Veligheidsraad te verzoeken een dwingend wapen embargo tegen Zuid-Afrika af te kondigen. Het onthield zich van stemming over een voorstel, de eco nomische betrekkingen met Zuid- Afrika onmiddellijk te verbreken. DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft besloten mr. C. van Veen opnieuw te benoemen tot voorzitter van het verbond. Deze tweede zittingsperiode duurt tot eind 1979, zo deelt het VNO mee. De heer Van Veen heeft zijn herbenoeming aanvaard. DEN HAAG. De frakties van SGP en GPV willen de ontwikkelings hulp aan Cuba stopzetten. Zjj heb ben daartoe dinsdag bij de begro tingsbehandeling van ontwikkelings samenwerking in de Tweede Kamer een wijzigingsvoorstel ingediend, dat e,chter niet op een meerderheid in de kamer kan rekenen. DEN HAAG. De kinderrechter moet verdwijnen en plaatsmaken voor een familierechter. Pas darr zou de rechteloosheid van het kind op geheven worden en zou het kind een gelijkwaardige partij van zijn ouders worden. Dit zegt mr. S. Slagter, jeugdreéhtexpert en zelf oud-kinder rechter, in'het maandblad Kri van de reclassering.. MAASBRACHT. Bij las-controle- werkzaamheden op de Ciaüscentrale van de P.L.E.M. in ,Maasbuacht is dinsdag een beperkte hoeveelheid straling vrijgekomen. Vojgens een mededeling, van de P.L.E.M. is van het personeel, dat ter plkatse werk te, één man ter observatie opgeno men in eén ziekenhuis te 's-Herto- genbosch. DEN HAAG. De Haagse politie heeft een 25-jarige koopman uit Den Haag gearresteerd, die ervan wordt verdacht een auto tje hébben ge kocht en betaald met acht valse bil jetten van duizend. DEN HAAG. De Sowjet-Unie zou graag zien dat Nederland meer Rus sische machines importeert, dat Ne derlandse bedrijven samenwerkings akkoorden sluiten en worden be taald in.produkten, dat Nederland op ruimer schaal visa verleent aan Russen en dat in Rotterdam een Sow jet-consulaat wordt geopend. Dit 'blijkt uit een artikel dat door het Sowjet-persagentschap „Nowos- ti" is verspreid. DOESBURG. De 44-jarige uit Tur kije afkomstige Doesburgse café houder A. Aras' is in een Nijmeegs ziekenhuis overleden aan ernstig hersenletsel. De rijkspolitie maakte bekend dat de man in de nacht na een onenigheid met een bezoeker ten val kwam en-ernstig letsel aan het hoofd opliep. DEN HAAG. Het aantal vrijstellin gen voor militaire dienst wegens kostwinnerschap van gehuwden is hoger geweest dan was voorzien. Dit heeft staatssecretaris Van Lent van defensie de tweede kamer laten we ten in zijn, tijdens het defensiedebat, gegeven antwóord. ZIERIKZEE, 8-11. Met de geheel nieuwe opzet van Brogum's leeszaal op zondagavond zijn er de komende weken heel wat programmapunten die de aandacht van de jeugd vra gen. Om te beginnen zal zondagavond 14 november a.s. een gèspreksavond plaatsvinden over „Energie". Als gaste komt deze avond naar Brogum mevrouw Van den Heuvel uit Mid delburg; zij is een vertegenwoordig ster van het Energiecomité Zeeland. De avond van zondag 21 november zal staan in het teken van „het milieu van Zeeland". Als spreker zal aanwezig zijn de heer BannJnk van de Mileugroep Zeeland. Er zullen vragen kunnen worden gesteld en getracht worden een diskussie op gang te brengen. Voor de maand december staat cr ook heel wat op het, programma voor de zondagavonden, zoals een jazzavond te verzorgen door een deskundige op dat gebied. Binnen kort komt er ook wéér een blues- session avond voor de loden om zélf muziekinstrumenten te bespelen. Verbouwing Verder komen er vier avonden in verband mot de vérbouwing van het nieuwe soosgebouw. De mogelijkhe den van de verbouwing zullen de le den van Brogum dan kunnen bepra ten met deskundigen van de bouwe rij. Misschien komen er ook wel nieuwe ideeën naar- voren die kun nen worden uitgevoerd. BRUSSEL, 10-11. Een jonge Belgi sche arts, die twee jaar geleden af studeerde, heeft volgens zijn zeggen op de Filippijnen een 150 ingrepen bijgewoond van Filippijnse wonder dokters en daarna kunnen constate ren dat deze wondergenezers in een aantal gevallen opzienbarende resul taten behaalden. De jonge arts, die zijn naam niet vermeld tvenst te hebben, hield dinsdagmiddag een persconférenl ie in Charleroi. Daar deelde hij mee zelf een 18 maanden oud kindje naar Manilla begeleid te hebben dat aan kanker leed. Het kind was er zo slecht aan toe dat de arts het in Ma nilla twee keer bij kennis moest brengen. Nadat het kind door de Filippijnse wonderdokters onderhanden was ge>- nomen, verbeterde zijn toestand aan zienlijk. Ik heb kankerlijders gezien, aldus de arts, die het eindstadium al hadden bereikt, maar die na enkele behandelingen in Manilla weer gin gen ivinkelen. Volgens getuigen gaan de Filip pijnse wonderdokters, zonder behulp van enig instrument, „met hun han den het lichaam binnen". Ze verwij deren daar kwaadaardige gezwellen etc. De Belgische arts in Charleroi zei dat jiet hier gaat om een feno meen dat het menselijk verstand te boven gaat. Hij zei zijn mededelin gen alleen gedaan te hebben om een meer open houding ten opzicht van dit soort verschijnselen bij de artsen te bereiken. Sinds enige dagen zijn de reizen naar de Filippijnen in België onder werp van debat. In Charleroi en om geving zijn er Belgen die enthousiast van de Filippijnen terugkeerden, zeggend dat ze totaal van zware kwalen waren genezen. Maar andere overleefden de reis niet. Ze stierven ver van hun land op een reis tijdens welke ze genezingen hoopten te vin den. DELFT. Prins Claus opent 24 no vember officieel het gebouw van de afdeling der geodesie van de Tech nische Hogeschool in Delft. Het ge bouw is aan de Thijseweg verrezen binnen de gestelde termijn en bin nen de begioting, die een maximum budgetbedrag van f 16.750.000, prijs peil maart '72, aangaf. DEN BOSCH. Het aantal werkloze Brabanders is in oktober met 739 ge daald tot 29.561. Sinds 1969 heeft zich in die provincie in oktober geen daling meer voorgedaan. Dit meldde ir. A. de Wildt, hoofdinspecteur-di recteur voor de arbeidsvoorziening in Noord-Brabant woensdagmorgen op een persconferentie in Den Bosch. SOEST. De politie van Soest heeft woensdagmiddag na vier uur zoeken de 35-jarige Marokkaan M. E. N. H. kunnen aanhouden, die 's ochtends de 34-jarige mej. A. C. voor de ogen van enkele omwonenden uit Soest had ontvoerd. De vrouw was onge deerd. é&SSÈti - ZIERIKZEE. Dit nostalgische plaat je viel te schieten aan „De Val" waar de vroegere provinciale boot, de „Koningin Emma" (de „spoorboot") afmeerde. Het schip komt kennelijk op de beeldbuis en speelt een rol bij de (landelijke) aankomst van Sint Nicolaas, getuige het grote aantal Zwarte Pieten aan boord, ge-embar- keerd om opnamen te maken op de Noordzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LOS ANGELES. Plennie Wingo, de man die meer kilometers achter waarts aflegde dan menig sterveling er achter zijn neus aan liep, hangt zijn schoenen aan de wilgen. Als er zich niet vlug een gulle sponsor meldt, was de achterwaartse trip van vorige maand Wingo's laat ste. Als 81-jarige ezelde Wingo toen over bijna 900 kilometer van San Francisco naar de Pier in Santa Mo nica, waarbij hij zich op het rechte spoor hield met speciale achteruit kijkspiegels aan zijn zonnebril. Niettemin kwam hij onderweg le lijk të vallen, verstuikte zijn enkel en moest de tocht steunend op een iveandstok voltooien. De blessure, vertelde Wingo woensdag, is weer helemaal genezen. De reden dat hij wil stoppen is dan ook dat er te weinig geld zit in zijn unieke „rijbaan". Wingo maakte zijn eerste - be- roedmste - achterwaartse tocht 45 jaar geleden. Dat ivas midden in de krisistijd en Wingo had besloten geld te gaan verdienen door in zijn ach- treuit rond de wereld te wandelen. Hij begon in, de Texaanse stad Abilene, waar hij een klein en door de depressie wat verlopen eethuis dreef. „Het waren barre tijden en ik kon amper m'n gas en licht betalen", vertelt Wingo, „toen kreeg, ik ineens dat idee om achteruit te gaan lopen". Hij schoaf met zijn hielen voor uit naar Boston en nam daar de boot naar Hamburg. Tijdens de overtocht hield Wingo zich fit door achter waarts het dek rond te lopen. Na Hamburg baarde hij opzien in tal van Europese landen door ach ter uit naar Istanboel te schuifelen. Maar aan de Bosporus kreeg hij pro blemen over een visum. De Ameri kaanse consul bracht Wingo aan zijn verstand dat diens specialiteit niet op prijs zou worden gesteld in de Aziatische wereld. GENUA, Kl-ll. Een jonge inwoner van Genua heeft wegens verboden wapenbezit een boete gekregen van 5000 lire (ongeveer f 15). Het wa pen" was een kogel die de verdach te door'een juwelier van een zetting had laten voorzien om hem om de hals te kunnen dragen. Tegen de rechter zei hij dat hij de kogel de afgelopen zomer aan de Franse Ri- veira als Mascotte had gekregen van een Frans meisje. Wingo pakte daarop maar de boot terug naar New York. Vandaar nam hij de trein naar Los Angeles, een hiaat dat hem nog altijd al een schoonhedisfoutje voorkomt. Maar in Los Angeles pakte Wingo opnieuw de ^achterwaartse benenwa gen. Hij finishte op 24 oktober 1932 in Fort Worth. In de tussenliggende jaren heeft Wingo zich tot korte tripjes beperkt omdat hem de tijd voor achteruit wandelen van lieverlee begon te ont breken. Hij was inmiddels terugge keerd in het horecavak en is mo menteel eigenaar van een klein ca teringbedrijf in het Californische Marina Del Ray. Spijskaart in ziekenhuis EINDHOVEN, 8-11. Het eten „a la carte" waarmee op enkele afdelingen van het Eindhovense Catharina-zie- kenhuis wordt geëxperimen teerd lijkt een sukses te wor den. Hoofd civiele dienst F. Spoorenberg heeft goede hoop dat dit nieuwe systeem bin nenkort in het hele ziekenhuis waar zo'n 750 patiënten ver blijven kan worden ingevoerd. Eten „a la carte" betekent dat de patiënt zelf het menu voor de volgende dag kan sa menstellen. Daarbij kan een keus gemaakt worden uit een groot aantal voor-, hoofd- en nagerechten. Het systeem is vooral aantrekkelijk voor dieetpatiënten, die in vrijwel alle gevallen ondanks hel dieet toch dingen kunnen eten die tegemoet komen aan de persoonlijke smaak. Volgens de heer Spooren berg is tot nu toe alleen ge bleken, dat de oudere patiën ten nogal eens moeite hebben met hei keuzesysteem. De er varingen van de andere pa tiënten zijn echter bijzonder positief, aldus de heer Spoo- reberg. DEN HAAG. De regering voelt cr niets voor de deze zomer getroffen regeling inzake vrijstelling van mili taire dienst voor huwenden en ge huwden, die kostwinner zijn, onge daan te maken. Dit heeft minister Vrcdeling van defensie woensdag avond in de Tweede Kamer gezegd DEN HAAG, 10-11. Ten onrechte wordt wel eens de indruk gewekt als 7.011 defensie sinds de verschijning van de defensienota alleen maar het slachtoffer zijn geweest van bezuinigingen. Dit is niet het geval, zei defensieminister Vrcdeling woensdag tijdens het defensfedehat in de Tweede Kamer. De begroting 1977 stijgt, vergeleken met die van 1976 met f 711 miljoen, ofwel met 9.3 procent. Rekening houdend met een stij ging van bijna 7 procent voor het loongevoelige deel van do begroting resteert dan toch een reële toene ming met ongeveer 2 procent. Daar bij komt - en dat is volgens Vrede- Iing wellicht nog belangrijker - dat het investeringspercentage op de begroting 1977 toeneemt tot 23,5 pro cent. Een zo hoog percentage - in 1976 was het nog 20.4 procent - is s'nds 1964 niet meer voorgekomen. Prijskoinpensatic Minister Vredeling heeft de ka mer voor 1977 volledige kompensa- tie voor prijsstijgingen in de defen siebegroting toegezegd. Tijdens het defensiedebat, woens dagochtend, zei hij de opvattingen hieromtrent van de Antirevolutio naire woordvoerster mevr. Van I/eeuwen te delen. De definitieve besluitvorming komt aan de orde in het kader van dc verdeling der prijspot, waarvan de kamer in de eerste maanden van het volgend jaar een overzicht zal ontvangen. Voorts beloofde de minister van defensie dat in de studie die op het ogenblik word verricht ten behoeve van de kabinetsformatie over de toekomst-problematiek bij defensie zal worden aangegeven hoe de ma rine-Neptunes zullen worden ver vangen. DEN HAAG. De Nederlandse auto mobilist blijkt steeds minder in zijn auto te rijden. Uit de gepubliceerde cijfers van het CBS over 1975 blijkt dat de personenauto gemiddeld 15.300 km heeft afgelegd. Wij allemaal gebruiken zoveel wa ter, zooveel meer dan in vroeger ja ren, dat er te weinig regen valt om in de behoefte te kunnen voorzien. De tijd, dat drinkwater als een ge schenk uit dehemel viel, is voorbij. Eeuwen geleden voerden de grote steden al drinkwater aan per schip. Nu gaat het met pijpleidingen. Het grootste deel van het water komt uit de Rijn. Keuring? Dat gebeurde een paar honderd jaar geleden ook al. Toen was het nog voldoende om de vissen te tellen. Hoe meer vissen, hoe beter. De schipper van de schuit met drinkwater moest er zelf van drinken, als waarborg dat er kunst jes waren uitgehaald. Het schip moest ook waterdicht zijn, zodat het vieze buitenwater van grachten en kanalen er niet bij kon komen. Het was toen allemaal nog veel minder gecompliceerd. In de wet staat: Drinkwater mag geen stoffen bevat ten die nadelig zijn voor de gezond heid. De Rijn bevat ontelbare scha delijke chemische stoffen. Vandaar dat de controle hu veel intensiever en omvangrijker is dan vroeger. De laboratoria staan garant voor het drinkwater. Het water wordt ge proefd alsof het de meest verfijnde wijn is. Het zou wel eens, wanneer schaarste en de vervuiling voortdu ren, één van de kostbaarste - zeker in die betekenis van niet te missen dranken kunnen worden. Hoe slechter het weer, des te beter. Regen, sneeuw, smeltend ijs, alles is welkom. De waterleidingbedrijven in Nederland en Zwitserland en Duits land staan met elkaar per telex in verbinding om te waarschuwen bij ongevallen op de Rijn, een aanvaring van een olietanker of het lekken van een schip met giftige chemicaliën. Op die manier kunnen nog bijtijds maat regelen worden genomen. Het is beangstigend hoeveel stof fen er ongemerkt in de Rijn worden geloosd. Het is dan een heel moeilij ke taak om te ontdekken wat de stoffen zijn en hoe gevaarlijk, en op welke manier ze verwijderd kunnen worden. Men kan, om maar één voorbeeld te noemen, een gehalte aan landbouwgiftcn meten dat nog geen 0,0005 milligram per liter bedraagt. Met alle soorten van behandelingen duurt het meer dan drie maanden voordat Rijnwater drinkwater is en kan worden vrijgegeven voor con sumptie. f Van dc zuivcringswcrkcn uit wordt het water verpompt naar re servoirs in de grote steden en in het stadslcidingnct gepompt. Dit net moet net ais de oude waterschuiten hermetisch afgesloten zijn om er ze ker van tc zijn dat geen ongewenst vuil doordringt. Het water wordt on der hoge druk verpompt. Zolang bij een eventueel lek het water uit de leiding spuit is cr weinig kans op In fectie. In Amsterdam bijvoorbeeld wordt het water op zestig punten in de stad afgetapt voor controle. Dc ..fijnproevers" doen 150.000 onder zoekingen per jaar. Daar is vaak pe perdure aparatuur voor nodig, zoals voor het vaststellen van natrium, ka lium. lood, kwik. koper, zink, olie en radio-aktivitcit. Vooral het bacteriologisch onder zoek vergt veel tijd. Ad. Int.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5