Burgemeester Schouwenaar verwisselt „Brouw' met Schoonhoven Mr. Biesheuvel over ontspanning Rijn weer zouter Boek van Jan Lanser De Palestijnse guerillastrijders Drie Franse grotonderzoekers verdronken Gevolg Oosterscheldewerken: bouwvakkers zijn hard nodig in Zeeland Zware gevechten in Zyid-^ibanpn 2 Vertrek naar Zuid-Holland Triest met de vogels SJIlg AGENDA (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 10-11. Woensdag werd de be noeming per 1 december bekend van de beer A. P. Schouwenaar, burgemeester van Brouwershaven, tot burgemeester van de gemeente Sclidonhoven. Per ge lijke datum krijgt de heer Schouwenaar eervol ontslag uit zijn huidige funktie. De heer Schouwenaar wisselt van gemeente na een vruchtbare periode in de Smalstad van vijf jaar. Hq werd destijds benoemd tot eerste MOSKOU. 10-11. Oud-premier Ba rend Biesheuvel meent dat hel weg nemen van spanningen het enige al ternatief is voor de mensheid. Hij zegt dit in een interview met hel Russische blad Literatoernaya Ga- zeta aan het einde van een tiendaags bezoek aan de Sovjet-Unie. Het be zoek vond plaats op uitnodiging van het Russische comité voor de Euro pese veiligheid en samenwerking. Biesheuvel zegt te geloven dat de veiligheidsconferenlie van Helsinki de weg heeft geopend naar een nieuw historisch tijdperk. Mensen in landen met verschillende sociale sys temen zijn zich naar zijn mening steeds duidelijker bewust dat ont spanning het enige alternatief is voor de mensheid. ARNHEM. 10-11. Ue. laatste vier weken is het zoutgehalte in "de Rijn opgelopen. Bij Lobith zijn de laatste weken, vooral in het afgelopen weekeinde, „flink hógè"' concentra ties gomelcn. Ppr liter water kwa men concentraties voor van bijna 350 milligram tegen 150-250 normaal. Het ammoniagchaitc is op sommige dagen driemaal zo hoog, zo meldt het meetstation van het Riza (Rijks Instituut voor Zuivering van Afval water) irv Lbbith. FRANFORT,. O-U.-In- de afgelo pen f tuintip jaar. zijn er alleen al in de Westduitse deelstaat Hessen 17 vogelsoorten uitgeroeid. Dit IS maandag bekendgemaakt door liet hoofd van de. vogelwacht voor Hessen, Rijnland-Palts en Saar land, Werner Keil. Keil liet voorts weten dat er bo vendien nog 75 soorten vogels ernstig in hun bestaan worden bedreigd. Uitgeroeid zijn onder meer de aal scholver, de purperreiger, de roer domp, de raaf, de pijlstaarteenden, bepaalde soorten kiekendieven. Be dreigd worden n,a. de wulf), de hop en de rock. Van deze vogels zijn er thans in Hessen nog maar tussen de 10 en HO sinks of paartjes. burger na vertrek van mr. J. P. Boersma, die lid werd van het kol lege van gedeputeerde staten van Zeeland. De gemeente Schoonhoven telt elf duizend inwoners. Deze Zuidholland se gemeente aan de Lek (ook weer aan het water dus) is bekend door zijn graan-, kaas- en eierhandel, maar wellicht nog het meest dooi de daar gevestigde opleidingsschool voor ziLversmeden. P.v.il.A.-hurgeineester De heer Schouwenaar was in deze regio de enige P.v.d.A.-burgemeester. Tevoren had hij reeds zijn politieke sporen verdiend, o.m. als wethouder van Wemeldingc en Kapelle (na de samenvoeging van gemeenten op Zuid-Beveland). Jn 1971 werd hjj benoemd tot burge meester van Brouwershaven. Hjj bleef aktief in de politiek, o.m. als voorzitter van de gewestelijke P.v.d. A.-afdeling in Zeeland. De heer Schouwenaar bewoog zich vorder op sociaal terrein en sportge bied, het laatste als voorzitter van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. In de regio troffen wij de Smal- stad-burgemeester in de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, de Rei nigingsdienst Schouwen-Duiveland en de Stichting Gezinsvervangend Te huis Schouwen-Duiveland. UTRECHT, 10-11. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) hcoft veel moeite met het aanvaar? den van de emancipatie en mondig heid van de werknemers. Dat kan werden afgeleid uit hel krampachtig pogen om wat de vakbeweging, in handen heeft ook in handen te hopr den. Dit schrijft de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond (CNV), Jan Lanser. in zijn boek „Menswaardig bestaan'.', dat dinsdag is verschenen. Volgens Lanser heeft het FNV- standpunt tc maken met de. ideologie van het klassedenken. Vanuit dat den-ken wordt macht tegenover macht gesteld en wordt een. beleid gevoerd op basis van aangenomen tegenstellingen in doeleinden en be langen tussen de werkgevers en de werknemers. „Aanwijzingen daar voor zijn het terugdringen en be voogden van de ondernemingsraden, in plaats van de OR. te erkennen als een zelfstandig en eigen verantwoor delijkheid dragend orgaan van de onderneming." Dit is niet de enige kritiek die Lanser op de FNV heeft. „Een an der punt is de kollektivistische be nadering van een vraagstuk als de vermogenaamvasdeling,welke be nadering voorbijgaat aan de eigen bijdrage en verantwoordelijkheid van de werknemers in de verschil lende ondernemingen. Lanser's boek dat de ondertitel meekreeg „Motief en doel van socia le actie" bestaat uit tien hoofdstuk ken waarin de CNV-voorzitter filo sofeert over allerlei sociaal-.ekono- mische problemen, zoals de ekono- mische orde,, onderneming en zeg genschap en inkomen. TEL AVIV, 10-11. De Israëlische autoriteiten hebben woensdag mee gedeeld dat Palestijnse guerrilla strijders wapens, geld, opleiding en mankracht delen met ondergrondse groeperingen over de wereld ver spreid. „De basis voor samenwerking tus sen hem is zowel- ideologisch als pragmatisch", aldus het militaire opperbevel in een. rapport waarin werd ingegaan op de banden tussen de Palestijnen en ondergrondse groe peringen tot in Japan en Zuid-Ame- rika toe". „Het gemeenschappelijke ideologische programma houdt o.a. de gezamenlijke strijd tegen impe rialisme, zionisme en kapitalisme in", aldus het rapport. DEN HAAG. Minister Van Keme- nadc (onderwijs en wetenschappen) heeft de inspecteurs middelbaar be roeps onderwjjs voorgesteld in be paalde gevallen gezakteMavo-4 leerlingen tot het M. B/O. toe te lak ten, alsof zij een Mavo 3-diploma hebben. I'ARIJS, 10-11. Drie jonge Franse grotondcrzockcrs zjjn bij een expe ditie door onderaardse grotten in het Ycrcors-massief ten zuidwesten van Grenoble om bet leven gekomen. Het lijk van de 25-jarige Daniël' Trouilleux, die met zijn beide bege leiders sedert het weekeinde werd vermist, werd woensdag door red dingsploegen gevonden. De lijken van de 27-jarige Roland Ghencvier en de 23-jarige Michel Schmitt wa ren de dag tevoren al geborgen. De drie jongemannen, die als er varen grotouder zoekers werden be schouwd en het gebied goed kenden, waren zaterdag het ondergrondse doolhof binnengegaan. Kennelijk liep een van hen een verwonding op waarna de andere twee hulp wilden halen. Een verrassend aanzwellen van de onderaardse watermassa heeft de terugtocht echter onmoge lijk gemaakt. Uit het onderzoek blijkt dat ver drinking do doodsoorzaak was. MIDDELBURG. 10-11. Een com missie uit de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt stelt momenteel een onderzoek in naar de aantallen bouwvakkers uit dc burgcl(jkr en utiliteitsbouw, die binnenkort voor dc Oosterscheldewerken kunnen worden ingezet. F.)'' commissie, waarin ondei .mei' ren dc hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening in Zeeland en een vertegenwoordiger van dc bouwpalroons cn de bouwwerkne mers zitten inventariseert dc grote bouwprojekten die men met name in Brabant, Zeeland en Zuid-Hol land in uitvoering heeft of die nog op het programma staan. Aan de hand daarvan kan dan een planning worden gemaakt over het beschikbaar aantal bouwvakkers. Dit zei drs. W. J. Jansen, hoofd inspecteur-directeur van de arbeids voorziening in Zeeland dinsdag tij dens de maandelijkse persconferen tie. Voor de totale Oosterschelde werken is ongeveer 3000 man perso neel nodig. LAATSTE NIEUWS TEL AVIV, BEIROET, 10-11. In de nacht van woensdag op donder dag is in het zuiden van Libanon, dicht bij de grens met Israël, hard gevochten, zo melden Israëlische militaire correspondenten. Palestijr nen vielen hei christelijke dorp Ra- maich aan. Volgens de correspon denten zijn tot dusver 300 Palestij- nen erin geslaagd in Zuid-Libanon te infiltreren. Uit Beiroet en omgeving wordt een verbetering van de toestand gemeld, nu de vredestroepen van dc Arabi sche Liga in do noordelijke en zui delijke wijken van de hoofdstad zijn aangekomen en ook in het bergge bied. Ml SCHIEDAM, 11-11. Op Rijksweg 20 ter, hoogte van Schiedam heeft zich donderdagochtend omstreeks negen uur een ernstige kettingbotsing voor gedaan, waarbij twintig a dertig auto's zijn betrokken. Volgens de ge- meentëpoiitie vap Schiedam zijn er geen mensen om het leven gekomen, maai' is waarschijnlijk wel een aan tal gewond. Rijksweg 20 vormt de verbinding tussen Rotterdam en Hoek van Hol land. Het ongeluk gebeurde in de richting .van Rotterdam op hét ge deelte tussen Viaardingen en Schie dam^ Verdere, bijzonderheden ont breken vooralsnog. Hond schiet op man LUNEVILLE, Frankrijk, S- 21i.In.bet Franse LuneuiUe werd eeji- argeloos op straat wandelende man in de schou dert gescholen door een bond die achter, een hotelraam „opereerde". Het dier had spelenderwijs hetjachtgeweer van zijn baas gepakt die het op een stoel bij het raam van zijn,hotel had gedeponeerd. Daarbij ging het geweer- af -waarop de voorbij ganger getroffen werd. Hij liep een lichte, schouderbond op. Verwachting tot vrijdagavond: Mist Op de meeste plaatsen droog met vooral in dc nacht en ochtend op veel plaatsen mist; eerst weinig wind, later zwakke tot matige ooste lijke wind; minimumtemperaturen ongeveer 4 graden, maxima om streeks 9 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-tempcraturen: omstreeks 6 gr. Max.-tcmpcraturcn: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 12 nov. Zon op 7.55, onder 16.53 Maan op 21.34, onder 12.09 Laatste kwartier: 14 nov. (23.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 12 nov. 6.00 18.18 11.50 Doodtij: 17 nov. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont r.s. zaterdag- en zondagavond: Cinema International Corporation Aanvang 8.00 uur Toegang 14 jaar AMERSFOORT. De Raad van Kerken heeft de oecumenische tekst van het „Onze Vader'' goedgekeurd. Met de goedkeuring kwam woensdag een einde aan twaalf jaar. overleg tussen de kerken en de voornaamste bijbelorgamsaties in Nederland, al dus de Raad van Kerken. Donderdag 11 november Zierikzee Foyer Mondragon, 20.00 uur algeme ne vergadering VVD, Schouwen- Duiveland. Her.v. Ver.rgebouw. Ltn-kolonel A. M. Bosshardt (Leger des Heils), 20.00 uur. Haamstedë Hotel Bom, 20.0Q uur, vergadering VW Burgh/Haamstede. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, afdeling Duive- land. Ned. Bond van Plattelands vrouwen (30-jarig jubileum). Oosterland „Neffen d'Eule", 20.00 uur, Midden standsvereniging. Bruinisse Raadhuis. Vergadering gemeente raad, 13.00 ur. Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Deelne- "mersraad Zeeuws Coördinatie-or gaan. Vrijdag 12 november Zierikzee Her. Verenigingsgebouw, Jaarfeest CJV. 19.30 uur. Concertzaal. Concert-show „Kort- dag"-band. 20.00 uur. Aula RSG, filmavond „Ziejook" Huis van Nassau. Wijn-avond P.J.Z., 20.00 uur. HET WEEROVERZICHT Ellemect DE BILT. 11-11. Het KNMI deelt mede: Na de passage van een trog, die vanochtend hier cn daar wat re gen bracht, komt de atmosfeer bo ven Nederland geleidelijk weer wat tot rust als gevolg van de nadering van een zwakke rug van hoge lucht druk zal er namelijk weinig wind zijn. Dc lucht boven ons land is vochtig, zodat er vannacht vooral op plaatsen waar weinig bewolking is zich mist kan vormen. Voor vrijdag wordt rustig, nevelig weer verwacht en zal het overwegend droog zijn. Al met al is or nu een einde geko men aan dc aanvoer van warme lucht uit het zuiden. Deze stroming heeft zolang aangehouden, dat zelfs de temperatuur van dc Noordzee enigszins hoger is geworden, hetgeen zeer ongebruikelijk is voor deze tijd van hei jaar. ,,'t Durpsuus". Toneelvereniging „El- lemeet", 19.30 uur. Nieuwerkerk Herv. Kerk, 20.00 uur, Instrumenta le en vokale avond. Bruinisse Ned. Herv. Ver.-gebouw, 10.00-14.00 uur rommelmarkt op het pleintje, 15.00 uur, aanvang bazar Bruse Boys. Hervormd Ver.-gebouw, 15.30 uur, bazar „Bruse Boys". Herv. Verenigingsgebouw. Prijsuit reiking ballonnenwedstrijd. 17.00 Zondag 14 november Zierikzee BROGUM, 19.30 uur, gespreksavond over ..Energie", Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (De Peetvader). Maandag 15 november Middelburg „De Brasserie" Informatie-avond Posniasis-patiëntenver. 20.00 uur. Zierikzee 's Landskamer, 13.30 uur, vergade ring Waterschap Schouwen-Duive land. Graanbeurs, Huis van Nssau, 20.00 uur, diskussiebijeenkomst P.v.d.A. „Huis van Nassau", Afd. Philateljca", 20.00 uur. Hotel Van Oppen, 20.00 uur, ouder avond Theo Thijssenschool. Dinsdag 16 november Zierikzee Rekrealiezaal „Borrendamme". Be langengroep „Pocrtambacht" 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk, 19.45 uur, NCVB-afdeling. Renesse „Het wapen van Renesse". Vergade ring IJsvereniging. 20.00 uur. Dorpshuis. Jubileum bejaardensoos. 14.30 uur. Bruinisse „In 't Opper". Welfare-verkoping Rode Kruis. 14.00-17.00 uur. Donderdag 18 november Westerschouwen „De Koebel". Afd. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis, 14.00 uur, vergadering raad Westerschouwen. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. 20.00 uur, afd. Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Vrijdag 19 november Zierikzee Graanbeurs. Vogeltentoonstelling „Zang en kleur". 20.00-23.00 uur. Burgh Camping „Duinrand", 19.30 uur, uit voering „Nu met Hope". Kerkwerve Herv. Kerk, koor- en samenzang- avond. Ouderavond ,,'t Kleuterbosje". 18.30 uur. Burgh „Koebel". Tentoonstelling Vogelver eniging. 19.00-22.00 ur. Café-bar „De Westhoek", 20.00 uur, najaarsvergadering H.S.V. „De Krab be". Renesse Hotel Het Wapen van Zeeland, 19.30 ur, ledenvergadering Rabobank Schouwen. Oosterland Oude basisschool. Verkoopdag Zcn- dingskrans, 14.30-17.00 en 19.00-21.00 uur. Sportgebouw. Uitvoering S.V. „Dui- vcland". 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 19.00 uur, bazar Bruse Boys. ..'t Durps'uus". Vergadering Chr. Basisschool. 20.00 uur. Zaterdag 13 november Zierikzee V.V. Brogum, zaalvoetbaltournooi in sporthal „Onderdak", aanvang 12.00 uur. Concertzaal, 20.00 ur, filmvoorstel ling (De Peetvader). Burgh „Koebel". Tentoonstelling Vogel vereniging. 10.00-22.00 uur. Dorpshuis 20.00 uur Culturele Ver- eniigng optreden Engel Reinhoudt. Bruinisse 't Durps'Uus, 20.00 uur, wijnavond. Zaterdag 20 november Zierikzee Graanbeurs. Vogeltentoonstelling „Zang en kleur". 10.30-23.00 uur. Westenschouwen Hoofdingang Domeinen „9e Mossel loop". Vanaf 14.00 uur, wedstrijden en prestatielopen Delta Sport. Zondag 21 november Zierikzee BROGUM, 19.30 uur, gespreksavond over „Milieu in Zeeland". Maandag 22 november Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, voor lichtingsavond Ned. Lepra Fonds. Vrijdag 26 november Zierikzee BROGUM, 20.30 uur, optreden pop groep. Zaterdag 27 november Burgh/Haamstede „Big S", filmavond. Noordgouwe Ncd. Herv. kerk, 20.00 uur, zang avond. Maandag 29 november Haamstede Bcatrixschool. Bloedplasma-avond 19.00 uur. Brouwershaven Openbare basisschool, bloedplasma- avond (aanm. bl.gcvers bij K. Man- demaker, Zonncmaire). Goes Lunchcafé stadhuis. Stichting Orga nisatie Vrouwen in de V.V.D., 19.45 uur. Dinsdag 30 november Burgh De Koebel, 19.30 uur, Ned. Ver. van Huisvr., Bingo-avond. Woensdag 1 december Goes Lunchcafé stadhuis, 20.00 uur, V.V.D openb. bijeenkomst. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktic: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties. (01119) 660 Bezorging. (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2