Fragmenten uit de historie van Smalstad Brouwershaven Krediet gevraagd aansluiting Zijpe op aardgasnet De Kirreweie" grootste school Westerschouwen STREEKN1EUWS NUTSSPAARBANK.. Naam dateert uit 1318 Gemeenteraad Bruinisse Goed samenspel' ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 9 november 1976 Nr. 21993 3 BROUWERSHAVEN. Bij gelegenheid, van de oorkonde- uitreiking voor geslaagde res tauraties, door de Ver. Stad en Lande, hield de voorzitter van die vereniging de heer J. L. Braber een betoog over Brou wershaven in het algemeen en het stadhuis in het bijzonder. We laten de heer Braber hier aan het woord. ZIERIKZEE. Na hel brandalarm vrijdagavond wegens een brandje bij het PZEM-gebouw op het industrie terrein, begaven de brandweerlie den M. K. en J. F. J. V. zich razend snel op weg. Op de kruising Dam Mol ontmoetten zij elkaar op niet zachtzinnige wijze. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De beide auto's werden echter flink beschadigd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE Twintig jaar bejaardensoos Op dinsdag 16 november herdenkt de bejaardensoos het 20-jarig be staan. Het feest wordt gehouden in het dorpshuis. De dames van de U.V.V.-afdeiing te Zierikzee zullen een programma van ongeveer een uur verzorgen. Behalve de trouwe soosleden zijn alle andere 65-plus- sex-s hartelijk welkom. Geslaagde CJV-disko-avond In Manege De Dreef oi-ganiseerde de C.J.V.-tienerclub De Schakel een disko-avond voor de jeugd boven de zestien jaai*. De muzikale omlijsting werd verzorgd door Dick en Richard Meijer. Het was een gezellige sfeer volle avond, al bleef de belangstel ling wat aan de lage kant. De volgende C.J.V. 16-plus-avond wordt gehouden op zaterdag 11 de cember a.s. NOORDGOUWE Plattelandsvrouwen komen bijeen De afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen komt bijeen op donderdagavond 18 november a.s. in hotel v. d. Weij- de te Noordgouwe. Mr. D. van Eek, notaris te Zierikzee, zal in deze bij eenkomst een praatje houden over het onderwerp „Huwelijks- en erf- rechten". Zangavond Op zaterdag 27 november a.s. wordt in de Ned. Herv. kerk alhier een zangavond gehouden. Medewer- king zal worden verleend door het Hervormd kerkkoor van Dreischor onder leiding Van de heer Karreman, het Gei*ef. kinderkoor uit Zierikzee o.l.v. mevrouw v. d. Linden. De ver bindende teksten worden gesproken door de heer M. J. Rouw uit Haam stede. organist is Anton den Boer. OOSTERLAND Uitvoering S.V. „Duiveland" Op vrijdagavond 12 november a.s. zal de sportvereniging „Duiveland" weer haar jaarlijkse gymnastiek- uitvoering houden in het gemeente lijk sportgebouw aan de Dokter Schuttei'straat. Na de opmars van de gymnasten en de opening door de voorzitter, de heer Jac. van der Maas Pz., zal men weer oen mooi, uit 16 punten bestaand turnpro- gramma voor het voetlicht brengen, zoals ritmische oefeningen, mini- ti-ampspringen, evenwichtsbalk, bal- oefening en liedjesspel etc. Uit te voeren door dames en heren, jon gens van 8 tot 10 en 10 tot 12 jaar en door meisjes jeugdturnslers en tur ners enz. Advertentie de ideale «rezinsbank Verbuur 9 kluis- loketten BITRGII-HAAMSTEDK: Julianastraat/Bernhardstraat dinsdag 11.00-12.30 uur. SALT LAKE CITY. Utah. De uit voering van het vonnis van een Ier dood veroordeelde in Utah is opge schort ondanks diens verzoek om door een vuurpeleton te worden doodgeschoten. BROUWERSHAVENnovember - Het gehucht Bridor- j>e in Schouwen gelegen was ouder dan Brouwershaven Het lag aan een kreek die in de 1,3e eeuw ging verzan den. Voor Schouwen bestond daardoor behoefte aan een andere goede haven. Floris V nam in 1286 van Jan van Renesse 100 gemeten grond over buiten de dtfk. Men maakte daar een behoorlyke buitendijkse haven. Waar nu hotel Ringelberg staat maakte men een sluis door de dijk om het overtollige pol derwater te kunnen afvoeren. Nog in de vorige eeuw werden in het dijk- lichaam restanten van deze sluis gevonden. Het binnendijkse deel van de oude kreek langs Briepe werd bij de sluis gedempt in de 17e eeuw. Wel bleef de Korenmarkt nog lang de aanlegplaats voor de kloetschuiten die met land- bouwprodukten naar Zierikzee voeren waar ze hun ligplaats in de Schuit haven hadden. naar de kerk gekeerd. In de 15e eeuw werd het eerste gedeelte ge bouwd in Vlaamse renaissancestijl. De gevel aan de zijde van de Markt, dat was toen nog haven, werd pas in de 16e eeuw gebouwd. Toen ook weiden grachten en poorten aange legd, nadat het in 1575 op simpele wijze'was ingenomen door de troe pen van Mondragon, omdat het toen geen verdediigingsvesten had. De noordelijke gevel dateert uit 1599. Deze werd echter in 1889 ge heel afgebroken en .herbouwd in oude stijl (restauratie 1889-1891). Hollandse Renaissancestijl met Vre deman de Vriestop uit de vorige eeuw. De laatste i*estaurafcie, moei zaam op gang gekomen, duurde van 1970-1.973 en vergde een bedrag van f 2.000.000.-. Geschiedenis De naam Brouwershaven wordt voor het eerst vermeld in 1318. Of de naam iets met bierbrouwen heeft te maken is zeer twijfelachtig, al wordt dit wel door iedereen nage schreven. Gezien de reeds vroeg van belang zijnde visserij, de haring vangst was van grote betekenis, lijkt het waarschijnlijker dat we onder- brouwen, breeuwen moeten verstaan dat zou er op wijzen - en dat is toch wel erg waarschijnlijk - dat de vis sersschepen er werden gei*epareerd. In 1300 moet er reeds veel haring zijn aangevoerd. Want reeds in 1344 kreeg Brouw een vrije haringmarkt en zo'n privilege van de gx*aaf kost te jaarlijks een grote som. Bloeiend bestaan Brouwershaven werd dus de noor delijke gelegen in- en uitvoerhaven van Schouwen wat uiteraard tot conflicten met het dominerende Zie rikzee leidde. In de 16e eeuw leidde Brouw een bloeiend bestaan. Veel inwoners heeft het echter nooit gehad. Hon derd jaar geleden was het inwoner aantal waarschijnlijk het grootst, maar het bedroeg nog geen 2000. De eerste bloeiperiode kwam door de haringvangst. Dit zien we o.m. door het grote aantal reders dat in de stadsbestuur zitting had. In de vori ge eeuw was de loodsdienst en de overslag de reden van de bloei. De jachthaven is tegenwoordig van be lang om de achterstand te verkleinen Eik dorp had een bestuur nodig. In 1475 wordt Brouw nog aan geduid als dorp en een jaar later als stad, wat nog niet wil zeggen dat het toen op stadsrechten kon bogen. Stadhuis In een klein dorp viel er weinig te regelen. Vergaderingen van het dorpsbestuur werden aanvankelijk in de dorpsherberg gehouden. Werd het dorp groter, werd het stad, zo als Brouwershaven dan was een stadhuis noodzakelijk. Het stadhuis was aanvankelijk klein, en werd uitgebreid naarmate er meer behoefte aan ruimte was. als de stad groeide. Te Brouw is het stadhuis in twee fasen gebouwd. ZIERIKZEE. Weinig kofferruimte bleef over in deze auto na een aan rijding zaterdagmorgen op de krui sing Juliana straat! Provinciale Weg 7. Deze auto werd aan de achterzijde aangereden en belandde vervolgens onder aan de dijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Postkantoor Verder zal de raad donderdag moe ten beslissen of er een nieuw post kantoor gebouwd moei worden. Tij dens een voi'ige raadsvergadeinng kon men het over dit punt niet eens worden omdat er meningen waren dat het postkantoor in het huidige gemeentehuis ondergebracht kon worden aan de Grcvelingenstraat. Daar de termijn waarbinnen de gun ning dient plaats te vinden 16 no vember afloopt zal hierover op zeer korte termijn een beslissing moeten worden genomen aldus het college in een schrijven aan de raad. De kommissie bedrijfsleven die 9 november a.s. vergaderen worden gevraagd huil oordeel <c geven over beide plannen zowel over het schets- plan nieuwbouw gemeentehuis als over het nieuw te bouwen postkan toor. Het college zal daarna haar standpunt hierover bepalen. PARAMARIBO. Een felle brand heeft in Paramaribo een bakkerij en een aantal houten woningen in de as gelegd. Het vuur woedde in het dichtbevolkte centrum van de Suri naamse hoofdstad. Voor zover be kend deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In memoriam W. Hulsker In het Rode Kruis ziekenhuis overleed op 58-jarige leeftijd de heer W. Hulsker. direkteur van het Bui tencentrum Moermond van het Rot terdamse havenbedrijf. De boer Hulsker was de eerste man op deze post, na de overname van het cen trum van de toenmalige Outward Boundschool. Hij stamde uit do vak beweging en was o.m. voorzitter van de vakgroep Havens van de N.B.V. Hij maakte voor zijn komst naar Schouwen-Duiveland ook deel uit van de gemeenteraad van Rotter dam. De heer Hulsker betoonde zich een bekwaam leider, organisator en waardevol vakbondsman, die des tijds grote problemen in het Rotter damse havenbedrijf wist op te los sen. Zijn komst naar Renesse bete kende een afscheid van die periode. Ook het buitencentrum wist hij met vaste hand te leiden, waarbij hij zich voorstander toonde van een goede kommunikatie van het centrum mot de regionale bevolking. Al te vroeg - naar menselijk inzicht - is hij aan deze belangrijke post ontvallen. De krematie zal woensdag a.s. tc Rot terdam plaats vinden. De geschiedenis van Brouwersha ven moet eigenlijk nog worden ge schreven. Voor de hervorming wer den ook allerlei zaken genoteerd. Van omstreeks 1540 zijn allerlei resolu ties bewaai'd gebleven. Na de her vorming is veel bewaard. De vroed schap, die dus zetelde in het stad huis, nam beslissingen, die sedert 1578 genoteerd wei-dén en bewaard bleven. „Register in houdende alle deliberatien ende resolutiën gehou den en gesloten bij den borgemees- tei-s, schepenen ,raeden ende de ge- meene vroedschap der stede van Brouwershaven, begost in augusto Aantal raadsleden Na de hervorming bestond de raad uit 24 leden. Doordat het aantal in woners na 1600 terugliep wilde men dit in 1622 op 16 brengen door af- sterven. Dus door bij een sterfgeval geen nieuwe te benoemen. Dit werd echter 'door de Staten geweigerd. In 1652 werd het echter wel toegestaan om het aantal te verkleinen en werd he<t op 18 gebracht. Tegenwoordig krijgen de raadsle den een flinke vergoeding als ze een vergadering bijwonen. In 1675 speel de men dat anders. Als men voor de wet werd geciteerd en niet verscheen kreeg men een rijksdaalder boete (dat moet men met 50 vermenigvul digen, om het in de tegenwoox-dige waarde om te zetten - dus: f 125,-! Als één van de burgemeesters een vergadering bijeenriep en men ver scheen niet dan kostte dit een slechts een schelling'. Het' aantal raden was weer opgevoerd tot 24, want in 1687 besloot, men het tot 16 te laten, uit sterven. In 1692 werd het opgevoerd tot 18. Van de geslachten die in de Mededelingen op ouderavond BURGH-HAAMSTEDE, 7-11. In het afgelopen weekend hield de openbare basisschool „De Kirreweie" in de gemeenschapszaal van de kombischool haar ouderavond. In zijn openingswoord richtte de voorzitter van de ouderkom- missie de heer S. Roos een speciaal woord van welkom tot de wethouder van Onderwijszaken van de gemeente Westerschouwen de heer M. J. Steur en mej. A. C. Houtman. Het onderwijzend personeel bracht hij dank voor de door hen betoonde inzet voor de school. Het financieel jaai-verslag van de penningmeeste- resse mevr. L. Visser-Nieuwland werd onveranderd vastgesteld. De heer Roos liet hierna het afge lopen schooljaar de revue passeren. Met het vertrek van de Surinamers werd de sluitklas opgeheven. Daar de school nog steeds blijft groeien werd een zesde leerkracht, de heer Minnaar, benoemd. Reeds nu is er gebrek aan ruimte in de nog maar kort geleden gebouw de school waardoor een klas voor lopig is ondergebracht in de voorma lige huishoudschool de Schutse. Veel aktiviteiten zijn er in het af gelopen schooljaar geweest waaraan de ouders hun medewerking verleen den, zoals blok rekenen, bibliotheek en sport. Vroedschap zaten voor 1975 is wei nig meer over in mannelijke lijn. Ik noem de namen Hocke en Gaanderse, Moolenburgh, van den Hamer, Hoo- genboom, Noltenius, Verhoef en Borsselaar. J. L. B. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden mevr. M. T. Kooman-Blom en de heren M. I. Bakker en J. L. Verton herbe noemd. In plaats van mevr. A. Bou- man-Reinders, die niet meer herkies baar was, werd benoemd mevr. E. Pilaar. Mevrouw Bouman werd dank ge bracht voor de aktiviteiten die zij in de afgelopen jaren in de ouderkom missie aan de dag heeft weten te leg gen waarbij zij als blijk van waarde ring een herinnering in ontvangst mocht nemen. Het hoofd van de school de heer A. Damman gaf vervolgens een over zicht over een aantal aktuele onder wijszaken zoals de plannen van het invoeren van een basisschool voor leerlingen van 4 tot 12 jaar. De heer Damman wees hierbij op het belang van een goed samenspel met de kleuterscholen welke hij te Haamstede voortreffelijk noemde. Wethouder M. J. Steur bracht na mens de gemeente het onderwijzend personeel dank voor de door hen in het afgelopen jaar verrichte werk zaamheden. „De Kirreweie" is momenteel de grootste school in de gemeente Wes terschouwen wat zoals reeds eerder is gememoreerd wel problemen met zich mee brengt. Hoewel nu een noodoplossing is gevonden in „De Schutse" vond hij het toch beter als de gehele school onder één dak zou kunnen worden gebracht. HAAMSTEDE Afdeling N.C.V.8. Op dinsdag 16 november verga dert de N.C.V.B.-afdeling in de re- ci-eatiezaal van de Ger. Kerk. Als spreekster treedt op mevr. E. de Ku p-Bos met het onderwerp: „Vrouw wat doe je nou?'' RENESSE Wat thans achterzijde is, was aan vankelijk voorkant. Het front was Het Stadhuis van Brouwershaven ver vobr de jongste restauratie. BRUINISSE, 8-11. De gemeenteraad van Bruinisse, die donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen komt, wordt gevraagd en krediet van f 40.120,—, in- khisief b.t.w., beschikbaar te stellen om het aardgas- liet tot liet buurtschap Zijpe uit te breiden. Een onderzoek onder de bewoners van Zijpe heeft uilgewezen dat er goede belangstelling is voor aansluiting op het aardgasnet. Wanneer de raad akkoord gaat zullen de beloningen van de leden van de vrijwillige brandweer worden verhoogd. In regionaal verband is getracht een uniforme bezoldigingsrcgeling op te stellen. De standpunten lagen en liggen dermate uiteen, dat zeker op korte termijn geen gelijkluidende regeling is te verwachten. In navolging van enkele andere gemeenten wil .ook'Bruinisse op deze voorstellen vooruitlopen, waardoor de vergoedingen van het vrijwillige brandweerpersoneel kunnen worden vei'hoogd. Het schetsplan inzake de bouw van het nieuwe gemeentehuis zal weder om donderdag in de i*aad worden be handeld. De raad besloot in een vorige ver gadering zich eerst nader op de hoogte te stellen van de aan het plan ten grondslag liggende ideeën van de architekt. Deze oriëntatie vond intussen plaats door het bezichtigen van een aantal bouwwerken van de hand van deze architekt. De raad woi'dt nu ge- vraagd over het plan een beslissing te nemen, en wanneer zij het wen selijk vinden over dit ontwerp het advies te vragen van de vereniging van Nederlandse gemeenten, hier voor het benodigde krediet beschik baar te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3