Aantekening bij goede examenresultaten RSG ,Prof. Zeeman' Begroting 1977 van Waterschap Schouwen-Duiveland 0LIEPUT SCH00NEBEEK SPUIT MET VOLLE KRACHT DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jaarvergadering ouderkommissie Heeft U nog een goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii en bepaal meteen uw nieuwe keus. Voorstel tot verhoging geschot met zes gulden per ha. DELTASPORT-MEISJES TE VOLENDAM De Joden in de Sowjet-Unie REDAKTIE. ADVERTENTIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20 per jaar 81,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Fragmenten uit historie Brouwershaven Dinsdag 9 november 1976 133ste jaargang Nr. 21993 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) ZIERIKZEESCHE ZIERIKZEE. Heden (dinsdagmor gen omstreeks half acht reed een vrachtauto met een lading hout op Rijksweg 18. De wagen, op weg naar Middelburg, sloeg af op de kruising „De Tol". Tijdens het nemen van deze bocht begon de lading hout te schuiven en het grootste gedeelte kwam terecht op het fietspad en in de berm. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Met be hulp van een heftruck werd het hout weer op de wagen geladen, hetgeen uiteraard heel wat uurtjes opont houd veroorzaakte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 8-11. Maandagavond werd de jaarver gadering van de Ouderkommissie van de Rijksscholen gemeenschap „Professor Zeeman" gehouden, in de aula van het gebouw in de Manhuisstraat. treffende vraag gaf de rector van de school, drs. P. Vis een toelichting op de B-2 opdrachten. De heer Vis noemde dit „alternatieve opstellen". Reeds lang bestond er ontevreden heid over het systeem van tien op stel-onderwerpen bij het examen. Thans wordt door de leerlingen een map met materialen samengesteld en naar aanleiding van deze materialen wordt een opdracht verstrekt. Bii het Atheneum-examen hpt afgelo pen jaar werden met dit nieuwe sy steem goede resultaten bereikt. De Havo examenklas zal dit ia^r ook met de B2-opd'rachten werken. Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk regen In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen; matige tot krach tige zuidelijke wind; minimumtem peraturen omstreeks 5 graden, maxi ma ongeveer 11 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor dc temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 10 nov. Zon op 7.51. onder 16.56 Maan op 19.36, onder 10.48 11 nov. Zon op 7.53, onder 16.54 Maan op 20.32, onder 11.31 Laatste kwartier: 14 nov. (23.39) IIOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 10 nov. 5.00 17.12 10.37 22.50 11 nov. 5.29 17.44 11.12 23.24 Springtij: 9 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie ten noordwesten van Schotland handhaaft zich on verminderd en is nog steeds bepa lend voor het weer in onze omge ving. Hierdoor blijft er zich bij ons een zuidelijke stroming handhaven, waarmee zachte en onstabiele lucht wordt aangevoerd. In deze lucht vormen zich vooral boven zee ge makkelijk buien, boven de Noord zee weet zich dan ook al verschei dene dagen een uitgebreid regenge- bied te handhaven. Met deze stro ming worden storingen aangevoerd naar ons land. De voorzitster mevrouw J. Brink-Schager heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de ouders van de brugklasleerlingen, die een der gelijke avond voor het eerst bijwoonden. Mevrouw Brink deelde mede dat de school thans door 837 leerlingen wordt bezocht. Er zijn 166 brugklasleerlingen en 180 examenkandidaten. De examen resultaten van het afgelopen jaar zagen er als volgt uit: Van Mavo-4 slaagde 92 °.'o van het Atheneum 90 °;o, van Mavo-3 89 u'« len van de Havo 85'o. De voorzitster was van mening dat deze goede examenresul taten mede te danken zijn aan de goede begeleiding, aandacht en op vang die de kinderen op de Rijks scholengemeenschap geboden wordt. Vooral aan de leerlingen van de brugklas wordt extra aandacht be steed door middel van studielessen. Vcor de ouders van deze leerlingen wordt een extra brugklas ouder avond belegd. Spre ekster wees erop dat het voor de leerlingen van 14 of 15 jaar erg moeilijk is een goede vakkenkeuze te doen. Zij riep de ouders op hier aan veel aandacht en begeleiding te geven en ook eens met de docenten over de vakkenkeuze van hun kin deren te spreken. De ouders Mevrouw Brink zei het te betreu ren dat er zo weinig kontakt bestaat tussen de ouderkommissie en de ou ders. Het is de bedoeling in het voor jaar een tweede ouderavond te orga niseren, zodat wat meer kontakten gelegd kunnen worden. Indien bij de ouders voldoende belangstelling bestaat, zou het mogelijk zijn op die tweede ouderavond te spreken over de vele vernieuwingen die het on derwijs thans doormaakt. B2-opdraehten Naar aanlëiding van een desbe- Wat betreft de schoolbibliotheek deelde de heer Vis mede dat een aantal docenten bezig is met het sa menstellen van een dokumentatie- centrum in samenwerking met de Provinciale Bibliotheek Centrale Zeeland. Evenals dn de openbare bibliotheek wordt bij de samenstelling van dit centrum gewerkt volgens het z.g. Siso-systeem. Het dokumentatiecen- trum bevindt zich thans nog in het allereerste stadium. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat de ouderkommissie zich bezig hield met het zoeken naar een oplossing om bij plotselinge ziekte of afwezig heid van een docent de leerlingen nog tijdig te waarschuwen. Verder werd aandacht besteed aan het i*o- ken door veel jonge leerlingen en wat hiertegen gedaan zou kunnen worden. De ouderkommissie hield zich ook bezig met de opvang van de leerlingen uit Suriname. (Vervolg pag. 2) SCHOONEBEEK, 9-11. De olieput in het Drentse Schoonebeek spuit neg met volle kracht. Door de on gunstige "jvind ligt het dorp nog steeds onder de stoom- en oliewolk. Advertentie U bent van harte welkom. NIEUWERKERK, RIJKSWEG 26. TEL. 01114-1268 j OUDDORP. MASSAMARKT. TEL 01878-1280 ZIERIKZEE, 8-11. De gewone dienst van.de begro ting voor liet dienstjaar 1977 van het waterschap Schouwen-Duiveland, sluit op een totaalbedrag in in komsten en uitgaven van f 6.119.714,55 (exklusief de hoofdstukken bestrijding verontreiniging opper vlaktewateren en verrekeningen). Dit jaar (1976) bedraagt het verge lijkbare cijfer van de begroting f 5.560.329,14; een stijging dus van f 559.385,41 of ruim 10 procent. De post „onvoorziene uitgaven" be draagt f 233.348,22. Hierin worden geacht begrepen te zyn de gevolgen van de in 1977 te verwachten sala rismaatregelen, aldus deelt het da gelijks bestuur van het waterschap Drie Deltasport-meisjes - hier in een bijzondere stand - boekten goede suksessen bv turnwedstrijden te Volendam. V.l.n.r. zinnet Echonis, Joke Roskam en Jolanda Stoutjes- dijk. Men zie ook elders in dit num mer. mee in een brief .betreffende de aan bieding van de begroting 1977 aan de algemene vergadering. Bij het opstellen van de rijksbe groting 1977 is de regering uitgegaan van een loonstijging per werknemer van 8 a 8% procent. In dit kader verwacht het dagelijks bestuur een stijging van de loonsom van plm. f 165.000,zodat het netto onvoor zien dan rond f ,68.000,zal bedra gen. Nu kan worden aangenomen dat dë wet van 19 juli 1870 betreffende de calami teuze polder of water schappen dn Zeeland per 1 januari 1977 zal worden ingetrokken, wei-den in de begroting voor het onderhavi ge dienstjaar geen posten ten bate of ten laste van de waterkeringen van de .calamdteuze polders Burgh en Westland en Bruinisse meer ge raamd. Uit de toelichting blijkt dat de ho gere raming van het nadelig slot van de technische dienst van rond f 150.000,niet alleen wordt ver oorzaakt door de stijging van de uit gaven, maar voor een niet onaan zienlijk deel een gevolg is van het wpgvallen van de vergoedingen voor verrichte (technische) diensten ten behoeve van de calamiteuze polders Burgh en Westland en Bruinisse. Hiervoor werd in 1976 f 80.000, geraamd. Automatisering Voor de automatisering van het gemaal „De Osse" werd in 1976 een bedrag geïnvesteerd van rond f 115.000,Indien deze automatise ring aan de gestelde verwachtingen beantwoordt wordt overwogen te zijnertijd ook andere daarvoor in aanmerking komende gemalen te automatiseren. Voor de bijdrage in het onder houd van tertiaire wegen kan een bedrag van f 38.223,50 en voor dc bijdrage voor het onderhoud van kwartaire kan een bedrag van f 49.381,meer worden geraamd dan in 1976. In een toelichting op het hoofd stuk bestrijding verontreiniging op pervlaktewater komt het dagelijks bestuur tot de slotsom dat voor 1977 kan worden volstaan met een heffing van f 38.per inw.-equivalent in het komende dienstjaar, ondanks het feit dat in de begroting 1977 het aan tal i.e.'s iets onder de verwachting is gebleven, (60.000 in plaats van 61.00Q i.-e.). Dit bedrag kan worden verkregen door een kritische bena dering van de raming der uitgaven. Daarbij wordt als een handicap er varen, aldus het d.b., dat over nog Technici van de NAM hebben in de nacht van maandag op dinsdag tevergeefs geprobeerd de put af te sluiten. Rond middernacht meende men even dat het zou lukken. De. hoeveelheid stoom en olie die uit de put omhoog kwam wend duidelijk minder maar dit. duurde slechts en kele minuten. Een woordvoerder van de NAM zag dinsdagmorgen vroeg de zaken somber in. Hij kon geen enkele ze kerheid bieden dat de put in afzien bare tijd wordt afgesloten. „Het kan zelfs nog wel dagen gaan duren'', aldus de woordvoerder. De publieke belangstelling is ge durende de hele nacht groot geweest. De politie heeft alle wegen die naar de put voeren afgesloten. Dit om aanvoer van materialen door de NAM te vergemakkelijken. Een po litieman verklaarde langzamerhand te vrezen voor de gezondheid van de bewoners in het gebied. „De laag viezigheid begint wel erg dik te worden." DEN HAAG, 8-11. „De toestand van de Joden in de Sowjet-Unie is sinds „Helsinki" (de Europese vei- ligheidskonferentie van vorig jaar) duidelijk verslechterd. In 1976 is aan slechts 10.000 aanvragers een uit reisvisum gegeven", aldus mevrouw Lydia Kornfeld, een Joodse emi grante uit de Sowjet-Unie die de Verenigde Staten, Engeland en Ne derland heeft bezocht om de aan dacht te vestigen op het lot van de Russische Joden. Een van de oorzaken van de ver laging van het aantal uitreisvisa is volgens haar de verminderde inter nationale belangstelling. De hoop dat Helsinki de mogelijkheden voor re ligieuze beleving en aktiviteilen en de emigratiemogelijkheden zou ver ruimen, is ongegrond gebleken, zo verklaarde mevrouw Kornfeld maandag op een perskonferentie in Den Haag, die was belegd door het Nederlandse solidariteitscomité voor de Joden in de Sowjet-Unie. te weinig ervaringscijfers kan wor den beschikt, om daarop de ramin gen voor het komende dienstjaar te kunnen baseren. Ter dekking van de kosten der traditionele waterschapstaken res teert een bedrag van f 2.709.193,18. Deze dekkingsmiddelen vormen de opbrengst van het geschot voor de ongebouwde en gebouwde eigen dommen in het waterschapsgebied, verdeeld als volgt: geschot onge bouwde eigendommen f 2.010.848.94. geschot gebouwde eigendommen f 698.344.24. totaal f 2.709.183,18. Deze opbrengst houdt een voor stel In tot verhoging van het geschot ten opzichte van 1976 met f 6.per ha. „Deze verhoging is noodzakelijk voor het opvangen van de kosten stijgingen en ter voorkoming van een schoksgewijze verhoging in de toekomst", aldus het dagelijks be stuur. Dit nummer bestaat uit 10 paglna'i De eerste twintig jaren van het leven vormen de langste helft. Southey

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1