UW KEURSLAGER Droge zomer toonde knelpunten waterhuishouding aan VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD.' bezorger te Scharendijke ER ZIJN SLAGERS EN KEURSLAGERS 500 gram varkensrollade 5,88 300 gram lever 1,74 250 gram mager zuurkoolspek 1,78 100 gram ouderwetse rolpens 1,45 100 gram gebraden gehakt 0,68 100 gram pekelvlees 1,28 STREEKNIEUWS ERIC DE NOORMAN 6 Massasterilisatie Eemshaven bedreigt vogels Sigaret met de meeste teer meest gerookt SIMMERS SIMMERS Vierde onderwijskrant UTRECHT, 7-11. De afgelopen dro ge zomer heeft aangetoond, dat de waterhuishoudkundige infrastruc tuur ook op waterschapsniveau uit een ogpunt van watertoevoer en wa- tervcrdcling knelpunten heeft. Dit heeft heden maandag in Utrecht mr. Th. A. J. Vosters, voorzitter van de Unie van Waterschappen verklaard op de algemene ledenvergadering van de unie. Hij voegde daaraan toe, dat waar van deze tekorten gebleken is, op basis van een gerichte watertoevoer- planning met een daarbij behorend kosten/batenonderzoek bezien kan worden welke mogelijkheden er zijn om tot verbteering tè komen. Bij de voorbereiding en vaststelling van deze waterafvoerplannen zal een NEW DELHI, 6-11. In India zijn de afgelopen zeven maanden 4,8 mil joen mensen gesterilisëerd. Dit is meegedeeld door minister voor ge zondheid en gezinsvorming Kran Singh. De kampagne voor geboortenbe- perking begon in april en zal tot eind maart duren. Men had er op gerekend 4,3 miljoen mensen te steriliseren in die periode maar men ligt daar nu al ruim een half mil joen op voor. De verzet tegen sterilisatie ivordt echter ook steeds sterker en volgens een woordvoerder van de oppositie in het parlement zijn bij demonstra ties door de politie meer dan 50 mensen gedood. verhouding met de waterhuishou dingsplannen op nationaal en regio naal niveau niet kunnen worden ge mist, meende hij. Wetten In het vervolg van zijn betoog was hij verder van oordeel, dat het zon der meer plaatsen van de wet ver ontreiniging oppervlaktewateren in een rijtje milieuhygiënische wetten (algemene bepalingen milieuhygiëne, luchtverontreiniging en hinderwet), het eigen karakter van deze wet on voldoende aangeeft. Dit houdt het gevaar in, dat regelingen worden getroffen, die niet op de praktijk en in de praktijk optredende proble men van het waterbeheer zijn geïnt. Vooruitlopend op het wètsvoorstel reorganisatie binnenlands bestuur en zonder een oordeel te hebben ge geven over het z.g. diepdelversrap- port (eventuele reorganisatie water schappen) heeft de regering het par lement een voorstel tot wijziging van de grondwet over bepalingen aangaande de waterstaat aangebo den. Dit voorstel houdt een fundamen tele staatsrechtelijke ingreep in ten aanzien van de waterschapepn, maar de unie is er niet overtuigd van de noodzaak van een zo vergaande in greep als wordt voorgesteld.- AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft twee uit Hongkong afkomstige Chinezen aangehouden wegens bezit van heroïne. Toen zij op de Mauritskade in de hoofdstad werden aangehouden trof de politie verstopt in hun auto vijf pond he roïne aan. De verdachten zijn S. S. en F. S., beiden 24 jaar. Advertentie BQQR a Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255, na kantoortijd (01119) 660. KRIMPEN A/D IJSSEL. In de Hol landse IJssel lussen Krimpen en Ca- pelle iverd de tweede schuif van de stormvloedkering aangebracht. De eerste schuif werd reeds in 1958 aan gebracht. Dat het 18 jaar heeft ge duurd voordat de tweede, waarvoor de heft or ens. al in het begin waren gebouwdwerd aangebracht, lag aan het feit dat aan andere waterkerin gen in het Deltagebied prioriteit moest worden gegeven. De schuiven zijn 80 m breed en hebben een hoog te van 11.50 m. GRONINGEN, 6-11. Door de aan leg van de Eemshaven is de bestaans mogelijkheid ontnomen aan 20.000 a 30.000 vogels. Iedere kilometer wad- denwaartse uitbreiding van het Eemshaventex-rein zal nog eens ten koste gaan van 7.000 a 10.000 vogels. Dit zijn de conclusies uit een rap port van een onafhankelijke, groten deels uit biologen bestaande onder zoeksgroep. De conclusies zijn geba seerd op wadvogeltellingen in 1969 in de kwelder waarin nu de Eems haven is aangelegd en in 1976 in het gebied waar de uitbreiding van de Eemshaven gepland is. De tellingen zijn vergeleken met cijfers over het hele waddengebied. DEN HAAG, 6-11. De sigaret, die de meeste teer en nicotine bevat, is in ons land de meest gerookte siga- x-et, blijkt uit een lijst van de markt aandelen van de twintig populair ste sigarettenmerken in ons land. Deze sigaret (Caballero zonder fil ter) bevat 24 milligram teer en 1,4 milligram nicotine. Er is bij de an dere merken slechts één (Camel zonder filter), die de populaii'ste si garet in nicotinegehalte evenaart. Het martkaandeel van Caballero is overigens gedaald in de eerste helft van dit jaar en wel tot 22,3 procent (24,4 procent in de eerste helft van het vorig jaar). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND TILBURG. Met de aanhouding van de 40-jarige edelsmid J. L. uit Oost- kapelle en diens 49-jarige echtge note W. L.-P. en de 34-jarige H. K. uit Oosterhout heeft de Tilburgse politie vrijdag drie inbraken, date rend uit 1972 kunnen oplossen, waarbij destijds voor f 170.000 goe deren en antiek werd buitgemaakt. Het drietal opereerde niet steeds als eenheid, maar ging ook afzonderlijk op pad. Niet elke slager mag zich Keurslager noemen. Zeker niet! Er zijn strenge examens en keuringen voor nodig. Terwijl er ook telkens weer nieuwe „proeven van bekwaamheid" moeten worden afgelegd. Zo zijn er worstwedstrijden voor het Goudkeurcertificaat, uitsnij-wedstrijden, enz. enz. Het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek TNO in Zeist speelt hierbij een belangrijke rol. Uw Keurslager is daarom 'n echte specialist-vakman, die bovendien ook nog plezier heeft in z'n werk. En dat is vo<5r u als klant alleen maar meegenomen! VKSTRAAT II ZIERIKZEE RING HAAMSTEDE DEN HAAG. Bepalend vodr de toekomst van de lokale omroep in ons land is de vraag hoe déze om roep financieel mogelijk gemaakt kan worden. Oplossing van dit pro bleem is moeilijker dan voor pro blemen, die in goed overleg geregeld kunnen worden. Dit hebben dr. J. G. Stappers en drs. H. J. H. M. Man- ders, respektievelijk lektor en we tenschappelijk medewerker aan de katholieke universiteit van Nijme gen, gesteld op de tweede dag van het tweede nationale kabeltelevisie- kongres in Den Haag. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse komt donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen op liet gemeente huis onder voorzitterschap van bur gemeester T. C. Hekman. De volgende agendapunten zullen aan de orde worden gesteld: voorbe- reidingsbesluit 't Hoefje; delegatie ingebruikgevinig krotwoningen en tuingronden; Slot wijzigingen ge- meenbegrotiing 1975; wijziging „Be zoldingsverordening 1976-2"; 9e wij ziging algemeen ambtenaren regle ment inzake vakantie uitkering; wij ziging rechtspositieregeling gemeen te personeel; afrekening vergoeding als bedoeld in artikel 103, 2e lid van d leger onderwijswet 1920; aardgas voorziening buurtschap Zijpe; her ziening vergoeding vrijwillige brand weer; schetsplan bouw nieuw ge meentehuis en krediet beoordeling schtesplan vereniging van Neder landse gemeenten; beslissing op de gunning van de bouw van het nieu we postkantoor aan de Grevelingen- straat en het aangaan van de huur overeenkomst. Chr. basisschool De Christelijke basisschool houdt vrijdagavond 12 november een le denvergadering in ,,'t Durps'uus" aan de Grevelingenstraat. Op de De Romeinse helm 34. De krijger is volkomen overrompeld en slaakt een schreeuw van schrik. Hij tracht nog zijn speer te werpen, maar het hoofd van zijn paard zit hem daarbij in de weg. Voor hij in staat is iets te beginnen, werpt Eric hem van zijn ros en springt er in één machtige zet zelf op. Het scheelt niet veel of hij was er aan de andere kant weer afgevallen door zijn vaart. Bovendien is het paard geschrokken en het begint te steigeren zodat de Noorman de grootste moeite heeft, in het zadel te blijven. Terwijl de krijger woedend overeind krab belt. grijpt Eric zich stevig vast in de manen, zet zijn hielen in de flank van zijn rijdier en schiet vooruit. Dit voorval is bij zijn Noorse makkers niet onopgemerkt gebleven. In vlie gende galop koml Eric op Erwin loc en brult: „Terug naar de bosrand." De afstand is echter te groot en waarschijn lijk horen ze hem niet eens, maar zijn gebaren zijn sprekend genoeg. Zonder op of omzien, hangend over de nek van zijn paard, rent Eric door en ziet nog een flits, hoe Sveins paard steigert. Achter hem klinkt een hevig geschreeuw en omkijkend wordt hij twee krijgers gewaar, die met gevelde speren op hem afstormen. Voort raast hij en hij merkt als hij even opzet, dat zijn makkers er eveneens vandoor gaan. Tegelijkertijd tracht Tug wal met de andere krijger hem de weg te versperren. Eric laat zijn paard zwenken, maar Tugwal draait met hem mee en komt hem dan weer de pas af snijden. Hij voelt, dat dit spelletje niet lang meer kan duren en dan komt er ineens een uiterst gewaagd plan bij hem op. agenda staal onderandere bestuurs verkiezing, deer het schoolbestuur wordt de heer C. Hanse als kandi daat voorgedragen. Verder statuten wijziging, mededelingen over en van de euderkernmissie, nieuwbouwplan- nen en mededelingen van het hoofd der school. De vergadering begint om 20.00 uur. Kollekte „Jantje Beton" De afgelopen week gehouden kol lekte ten behoeve van „Jantje Be ton" heeft f 650,84 opgebracht, dit is f 122,meer dan vorig jaar. De helft van dit bedrag komt ten goede aan de kas van de plaatselijk organise rende vereniging in dit geval de ka bouters. De moeders van de kabou ters die dit bedrag bijeen gekollek- teerd hebben en de gevers worden hartelijk bedankt voor dit mooie re sultaat. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 8-11. Aanvoer: totaal 2624, slachtrunderen 1445, varkens 193, schapen en lammeren 986. Prijzen per kg: Stieren le f 6,90- f 7,35, 2e f 6,60-f 6,80; vaarzen le f 6,70-f 7,15, 2e f 6,05-f 6,15; koeien le f 625-f 7,15, 2e f 5,35-f 6,05, 3e f 4,90-1' 5,25; worstkoeien f 4,20- f 4,90; slachtvarkens, extra boven notering, le f 3,03-f 3,05, 2e f 3,01- f 3,03, 3e f 2,99-f 3,01; slachtzeugen f 2,55-f 2,60. Prijzen per stuk: Lammeren f 190- f 225. Overzicht: slachtrunderen: aan voer ruimer, handel redelijk en prij zen iets lager; varkens: aanvoer nor maal, handel matig en prijzen sta biel; schapen en lammeren: aanvoer ruimer, handel redelijk en prijzen stabiel. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 8-11. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 202 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 2450-f 3450; werkpaarden f 1400-f 2250; oude paarden f 1300- f 2100; 3-jarige paarden f 1250- f 2000; 2-jarige paarden f 900-f 1600; veulens f 425-f 1150; hitten f 750- f 1175; ponies f 150-f 575. Prijzen per kg geslacht gewicht: Slachtpaardcn f 3.80-f 4,70; jonge slachtpaarden f 4,40-f 5,10. Do handel was rustig. LAND- EN TUINBOUW Teelt sluitkool belangrijk toegenomen Als gevolg van de toenemende vraag naar rode en groene kool voor de verwerkende industrie is deze teelt belangrijk toegenomen. Hoe wel de teelt hoofdzakelijk plaats vindt op zavel- en kleigronden be draagt de oppervlakte toch ruim 3000 ha. Vooral bij rode kool is er sprake van een spcklakulaire ontwikkeling Als gevolg van het steriliseren in blik of glas, is de afzet van dit pro- dukt belangrijk toegenomen. Ook het diepvriezen van rode kool nam de laatste jaren toe en heeft tot het verbruik veel bijgedragen. Voor de teler zijn dit gegevens waarmee hij rekening moet houden. Het belangrijkste voor de teler is evenwel een gerichte rassenkeuze. Er zijn enkele hybridenrassen ge kweekt waarvan de hybride Autoro Fl, speciaal voor industrieel ge bruik, zeer goed heeft voldaan. Dit type herfst rodekool is buitengewoon produktief met een zeer donkere binnen kleur en is goed bestand te gen slechte weersomstandigheden en barsten. Alles wijst erop, dat door de groeiende vraag naar rode en groene kool deze teelt nog belangrijk zal uitbreiden. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bemmel (toez.): D. Plantinga. leraar godsdienst aan het Marnixcollege te Ede; te Kesteren: C. den Boer, Wageningen. die be dankte voor Ouderkerk aan de IJs sel en voor Wezep. Aangenomen naar Huissen: G. D. E. van Veldhuizen, 11. zendingspre dikant, t.d.v. de Presb. kerk te Gha na, wonende te Arnhem; naar Wil- sum: L. C. Talsma, kand.. Den Haag, die bedankte voor Haaf ten, Jaars veld, Klaaswaal, Molenaarsgraaf en Stavenisse. Bedankt voor Wierden: P. J. Bos, Ridderkerk. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: W. P. van der Hoeven. Wet houder Iwe Hutstraat 76 te Leek (Gr.); dr.s H. Frijling, Einstijnstraat 120 te Nijmegen (beroepbaar). Gereformeerde Kerken Beroepen te Delfzijl: L. Buiten huis, Bodegraven. Aangenomen naar Zaandam: T. Ausma, Monster. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Damwoude in kombi- natie met Driesum (c.a.) en te Ber- gnetheim: L. W. de Graaff, Heerde- Wapenveld. Bedankt voor Groningen-Zuid: S. S. Cnossen, Spakenburg-Noord. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Beroepen te Steenwijk: J. Ver- hoeff, legerpredikant te Zuidlaren. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Gorkum: M. Mondria, Waardenburg. Bedankt voor Ouddorp: M. Mon dria, Waardenburg; voor Emmel- oord: R. Boogaard, Leiden. Ger. Kerken in Ncd. Nicuwcrkerk Dinsdag 9 november, ds. A. Wink te Veenendaal. 19.30 uur. Ger. Kerk Nicuwcrkerk De opbrengst van de Dankdag- kollekle bedroeg voor dc kerk f 4865,85 on voor de diakonie f 579.14. DEN HAAG. 6-11. Meer dan 600.000 exemplaren van de vierde onder w ijskram gaan dezer dagen vaar alle scholen, schoolbesturen, onderwijsorganisaties, arbeidsbu reaus, openbare bibliotheken en ge meentebesturen. Dan zijn er nog 150.000 over voor wie er een wil hebben, aan te vragen by het minis terie. De onderwijskrant biedt scholie ren en hun ouders informatie over het hele ondcTivijsgcbeuren in ons land. Dc krant telt 32 pagina's. Ge hoopt wordt dat de krant bijdraagt tot een beter overwogen schoolkeu ze op de kruispunten in hel onder wijs: overstap ran kleuter- naar la gere school, overgang van lagere school naar voortgezet onderwijs en van voortgezet naar hoger onderwijs. Ook de jeugdwerkloosheid komt in de onderwijskrant aan bod.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 6