wico Prijzen uitgereikt in wedstrijd Stichting Nuts- tuingrondverhuring Stad en Lande reikte oorkonden uit voor (goede) restauraties „Prijsstijging valt wat tegen" President Sadat van Egypte: „Bezoek kroonprinses begin van een nieuw tijdperk" Koreaanse vissers verdronken De kerk van Carter DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Mini-plechtigheid Zierikzee Enquête wijst uit: C.D.A. slaat aan bij kiezers Plechtigheid te Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 november 1976 133stc jaargang Nr. 21992 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) BROUWERSHAVEN, 5-11. Restauraties van eigenW panden, die voldoen aan bepaalde eisen, worden door de Vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duive- land" gehonoreerd met een oorkonde aan personen of instanties, die deze geslaagde restauraties op hun naam schreven. Tijdens een plechtigheid te Brouwershaven werden vrijdag dergelijke oorkonden uitgereikt. [plechtigheid. Bovendien heeft het stadhuis hier een fraaie restauratie ondergaan, waarvoor we ook onze waardering wilden doen blijken." De uitreiking Met de opwekkende bezigheid was belast de voorzitter der vereniging, de heer J. L. Braber, die een tiental oorkonden uitreikte tijdens een bijeenkomst in het historisch stadhuis van de Smalstad in aanwezigheid van burgemeester A. P. Schouwenaar, de wethouders der gemeente en de gemeente-sekretaris. In een uitvoerig openingswoord herinnerde de voorzitter nog eens aan de toenmalige noodzaak tot op richting van „Stad en Lande", daar in de vooroorlogse jaren te Zierikzee monumentale gebouwen en ook wel gevels begonnen te verdwijnen. De vereniging dateert van 1939 en richt te zich tegen onverantwoorde af braak in de binnenstad. De grote groei van „Stad en Lan de" dateert van na de oorlog; het ledental is thans de 550 gepasseerd. De interesse in oude schoonheid en de historie neemt steeds toe, hetgeen ook geldt voor de lokale en plaatse lijke geschiedenis. De doelstelling De doelstelling is en blijft: be scherming van 't dorps- en stadsge zicht. Met uitzondering van de Do meinen valt over de landschapsbe scherming niet veel goeds te zeggen, aldus de heer Braber; „we zien veel al aan tegen een verontreinigde ho- Adverlentie Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. BoumanstrTl Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 rizon". De gemeenten beseffen wel hun taak, hetgeeen soms leidt tot een acceptabel kompromis. Hopelijk is de toestand thans gestabiliseerd. Met het stads- en dorpsschoon intussen gaat het veel beter. Er zijn strenge voorwaarden en voorschriften geko men t.a.v. restauratie en renovatie. De visies van rijk, provincie en ge meenten zijn sterk gewijzigd, ten gunste van het monument. Vooral sinds het Monumentenjaar is er een grote verbetering ingeti'eden. De hoogste subsidies zijn uitgekeerd in de zgn. rehabilitatiegebieden. In deze regio zijn dat: Zierikzee, Brou wershaven en Dreischor; mogelijk volgen nog Noordgouwe en Zonne- maii-e. Tiëii oorkonden; De thans uit te reiken oorkonden hebben betrekking op restauraties, die plaats vonden in de laatste 2V2 jaar. Voor de normbepaling werkte wat Zierikzee betreft mede de heer Staal. In 1974 werden 11 oorkonden uitgereikt; ditmaal zijn het er tien. De heer Braber besloot: „Het regio naal karakter van Stad en Lande wilden we deze keer onderstrepen, door deze bijeenkomst niet in de centrumstad van Schouwen-Duive- land te beleggen, maar meer in de periferie met name de Smalstad Brouwershaven. Want ook het ge bouw zelf zet luister bij aan de De volgende instanties en personen mochten de fraaie oorkonde in ont vangst neben, t.w.: de gemeente Bi*ouwershaven voor de restauratie van het stadhuis; de gemeente Dui- veland voor de toren te Nieuwerkerk en de Kon. Zeelandia H. J. Doeleman B.V., Poststi-aat 8-10 en Meelstraat 7-9; mevr. M. C. de Jonge-Dalebout, Stoofweg 2, Noordwelle; A. A. van den Berge, Nieuwe Haven 133, Zie rikzee; notaris mr. D. van Eek, Oude Haven 34, Zierikzee; J. Ki'akeel, Nieuwe Boogerdstraat 12-14, Zierik zee; L. L. M. Peute, Korte Groendal 24, Zierikzee; D. Priester, Nieuwe Bogerdsti'aat 53, Zierikzee en L. J. Zondag, Oude Haven 43, Ziei'ikzee. De heer Bx'aber ging tot slot nog nader in op de geschiedenis van elk pand, waarbij hij tei'ugging tot 1812 en de door de bewonei's uitgeoefende beroepen. UTRECHT, 6-11. Het jongste prijs indexcijfer verstei'kt volgen CNV- bestuurder H. v. d. Meulen de nood zaak van 'n uitkering ineens voor de werknemers. Tijdens het recente overleg tussen vakbeweging, regering en werkgevers over een tussentijdse prijskompensatie verwachtte minis ter Lubbers nog, dat de prijzen in de periode half september - half oktober met 1,25 procent omhoog zouden gaan 0,8 procent ten gevolge van de b.t.w.-verhoging en 0,45 pro cent door nadere oorzaken. In wer kelijkheid is het dus 1,4 procent ge worden. GAHvO. Het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Egypte beschouw ik als het begin van een nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen Nederland en Egypte. Dat verklaarde de Egyptische president Anwar El Sadat zondag tegenover Nederlandse journalisten. Eei'der hadden prinses Beatrix en prins Claus ruim een half uur met hem gesproken. Het gesprek ging, nadat geïnfor- meei'd was naar de gezondheid van de koningin, voornamelijk over de problemen waarmee het moderne Egypte worstelt. President Sadat leg de het ki'oonprinselijk paar uit dat Egypte graag gebruik wil maken van de Nederlandse kennis bij het ont wikkelen van de landbouw. Volgens Nederlandse zegslieden is tijdens het onderhoud van het kroon prinselijk paar met president Sadat niet over de politiek gesproken. Dat deed hij wel tegenover de Ne derlandse journalisten. Hij wees er op, zoals hij dat vorig jaar ook deed tegenover minister Van der Stoel toen deze in Cairo was, dat hij niet verwacht dat Nederland in de pro blematiek van het Midden-Oosten de zijde van Egypte kiest. Maar we zouden willen, dat men objectief is en dat de feiten van bei de kanten worden bekeken, aldus de Egyptische president. Eerste prijswinnaar de heer J. A. Schiettekatte (l.) neemt de felicita ties in ontvangst van notaris D. Karsten. (Folo: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 5-11. Vrijdagavond vond in de hal van de Nntsspaarbank de jaarlijkse prijsuitreiking plaats betreffende de wedstrijd van de Stichting Nutstuin- groiidverhuring. Dc in verhuur zijnde pereeien wer den door dc jury, bestaande uit de heren C. O. J. Hendrikse, J. Deïst en J. der Weduwe, viermaal beoordeeld. Tenslotte kwamen de volgende prijswinnaars uit de bus: 1. De heer J. A. Schiettekatte (perceel 40); 2. de heer W. Snijders (perceel 20); 3. de heer J. Verspoor (perceel 11); 4. de heer C. J. Keumper (perceel 36) en 5. de heer L. C. v. d. Hoek (perceel 13). Notaris D. Karsten bood de prijs winnaars vrijdagavond een beschei den geldbedrag aan voor hun goede prestaties. De heer Kaï-sten zei dat 't voor de juryleden een moeilijke taak was geweest om tot een beslissing te komen, daar de pei-celcn over het algemeen zeer goed wordeVi onder houden. De notaris zei blij te zijn onder de prijswinnaars nu ook eens nieuwe namen aan te treffen. Belangstelling Dat voor het beheren van de volkstuintjes grote belangstelling bestaat, blijkt wel uit het feit dat thans 67 pci-celen in vei'huur zijn, tei'wijl 26 aanvragen wegens gebrek aan grond moesten woi'den afgewe zen. Voor het seizoen 1976-1977 zal de wedstrijd voor de best onderhou den tuin opnieuw worden georgani- seei'd. SEOEL, 8-11. Tijdens een zeer zware storm die ruim een week lang de Japanse zee heeft geteisterd, zou den 260 Zuidkoreaanse vissers zijn omgekomen. Dit heeft de kustwacht in Seoel maandag meegedeeld. Na negen dagen zoeken hebben kustwacht en marine geen enkel van de 17 vermiste schepen gevonden. Zij nemen daarom aan dat alle op varenden zijn omgekomen tijdens de moorddadigste stonn die Zuid- Korea ooit gekend heeft. ST. SIMONS ISLAND, 8-11. Ko mende zondag zal de gemeente van de plaatselijke Babtistenkerk van de aanstaande pi'esident Jimmy Carter zich uitspreken over een besluit van de raad van diakenen een zwarte pi-edikant de toegang te weigeren en een blanke baptistenpredikant te ontslaan, omdat hij zich voor toela ting van negei's tot de kerkdiensten had verklaai'd. Carter is dan thuis, in Plains (Georgia). Gevi-aagd of Carter uit de kerk zal ti'eden als de gemeente het besluit bekrachtigt zei zijn woord voerder „dat zal hij voor zichzelf moeten uitmaken". De familie Carter is nagenoeg de enige in de blanke baptistenge meente van Plains die voor toelating van negers is. DEN HAAG, 7-11. Het Christen- Democratisch Appel, de nieuwe com binatie van KVP, ARP en CHU, blijkt bij de Nederlandse kiezer goed aan te slaan. Dit valt op te maken uit dc resul taten van het tweede kiezersonder zoek. dat de VARA radiorubrick „In dc Rooi Haan" door het NIPO heeft laten verrichten en dat zaterdag ge- analiseerd volgens de methode De Hond. is gepubliceerd. Uit dit onderzoek, dat werd ge houden in de periode van 2 tot 24 oktober onder 4.480 kiesgerechtigden, komt de tendens naar voren dat het CDA, met 36,4 pet. van de stemmen, goed zou zijn voor 56 karrterzetels. Ten opzichte van het NlPO-onder- zoek over de maand september van dit jaar een winst van vier zetels. REDAKTIE, ADVERTENTIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave^: B.V. Drukkerij v/'h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20 per jaar 81,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3.70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Brouwershaven kreeg Verkeerstuin Verwachting tot dinsdagavond: Vrij zacht Veel bewolking en plaatselijk regen; matige tot vrij krachtige zuidelijke wind; minimumtemperaturen om streeks 6 graden, maxima morgen omstreeks 10 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor dinsdag een marge van 2 graden en voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 nov. Zon op 7.49, onder 16.58 Maan op 18.46, onder 9.58 Laatste kwartier: 14 nov. (23.39) HOOG- EN LAAGWATER 9 nov. 4.33 16.43 10.04 22.18 Springtij: 9 nov. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 8-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving wordt nu reeds enkele dagen be paald door de circulatie rondom een depi'essie ten noordwesten van Schotland. Hierdoor handhaaft zich bij ons een zuidelijke stroming, waarmee onstabiele cn zachte lucht wordt aangevoerd. Deze stroming zal ook dinsdag bepalend zijn voor het weer in Nederland. Onder in vloed van zwakke storingen, die vanuit het zuiden aangevoerd wor den, kan de bewolking tijdelijk gaan toenemen, terwijl er plaatselijk wat regen kan vallen. OSJAKATI. Nambiic (Zuid-wcst- Afrika). Volgens duizenden vluchte lingen die het weekeinde over de grens naar Namibië kwamen, zijn in Zuid-Angola zware gevechten uitge broken. Dit hebben funktinnarisscn in Osjakati. Nambië, heden (maan dag) meegedeeld. Uit handen van de heer J. L. Braber neemt mevrouw M. C. de Jonge-Da lebout haar oorkemde in ontvangst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een getrouwe tekening van de kleinste man is ook voor de grootste belangwekkend. Carlyle

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1