Afscheid in stijl van bosbouw kundig ambtenaar N. Lysen S Kroon doet een belangrijke principiële uitspraak Modernisering Juweliershuis ,De Twaalf Apostelen' Zierikzee Bijeenkomst op „De Hofstede" NUTSSPAARBANK.. Wateronttrekking Westhoek STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 9 Mauiuiag 1 november 1976 Nr. 21988 3 Zilveren fex>êYsiitsignë uit Handen van burgemeester H. P. Everwijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH, 29-10. „Een „rast nu maar eens lekker uit is niet op liem van toepassing. Stil zitten zal er niet bij zijn en zijn kreativiteit zal hij zeker nog tot uitdruk king brengen in zijn grote tuin en in al zijn hobbies". Aan het noord ir. L. Eelkema. tijdens het afscheid vrij dagmiddag van de bosbouwkundig ambtenaar de heer N. H. Lysen. Het afscheid vond plaats in het sfeervolle restaurant „De Hofstede" op het bungalowpark „Burghstede" en ir. Eelkema sprak namens het ministe rie van landbouw en visserij, waaronder Staatsbosbeheer ressorteert. Een lange rij sprekers mat de verdiensten van de heer Lysen breed uit, inzon derheid wat betreft zijn belangrijkste werk: de totstandkoming van de domaniale bossen te Westenschouwen. Ir. Eelkema: „om een juist beeld te kunnen krijgen van hetgeen in de ruim 40 jaar is gerealiseerd, zouden wij eigenlijk met zijn allen nu door het bos moeten gaan, maar dat gaat nu eenmaal niet". Hij vergeleek de volle inzet gedurende ruim 40 jaar van de scheidende funktionaris, met de marathonloop van 42 km, betui gend zijn warme dank voor het ge presteerde, in welke dank hij ook mevr. Lysen betrok. Als blijk van waardering kreeg zij een ruiker bloemen aangeboden. Opbouw bosgebied Kenschetsend het levenswerk van Dit betekent dat de uiterlijke da tum door de minister gesteld is te ruggebracht van 1 juli 1979 tot 1 juli 1978. De appellanten die om een ver bod van infiltratie van Haringvliet- water vroegen zijn de Stichting Zeeuws Landschap en prof. J. Ha maker. Voor vervroegd overgaan tot infiltratie pleitten do heren ir. H. J. Jimmink. mr. G. E. K. A. Roskóft en A. Wolters. de heer Lysen, noemde hij dit vol komen geslaagd. Enige jaren voor zijn komst (24 jaar) kreeg hij de niet gemakkelijke taak de opbouw van het bosgebied ter hand te nemen; een echt Zeeuws werk, boven NAP,, waarbij men niet te maken had met de zee, maar met de wind. Een werk dat is uitgegroeid tot een parel tus sen Bordeaux en Lapland, ook be langrijk voor de rekreatie. „Troetelkinderen" Ir. P. de Wit, houtvester bij Staatsbosbeheer, dacht dat het de heer Lysen wel moeilijk zal vallen om zijn „troetelkinderen" (de bo- A rgu inenten De Kroon heeft voor wat betreft de argumenten tegen infiltratie over wogen dat binnen afzienbare tijd geen andere oplossing voorhanden is, dat aan de vergunning verbonden voorschriften waarborgen dat die in filtratie zonder bezwaar zal kunnen gebeuren en dat de aangevoerde ar men) vaarwel te zeggen. Hij dacht dan ook wel dat hij hem nog dikwijls in de bossen zal ontmoeten. Bij hel afscheid wilde hij ook de schijnwer per richten op mevr. Lysen die als telefoniste, secretaresse en hel zetten van een heerlijk bakje koffie in de loop der jaren ook een belangrijke bijdrage heeft geleverd en hiermee een stimulans is geweest bij het werk. Een van de punten welke de heer Lysen graag verwezenlijkt wilde zien zal binnenkort worden gerealiseerd n.l. het bouwen van eenbez'oekcen- trum (schuur) waarmee mei de bouw binnenkort wordt gestart. De heer De Wit sprak cle hoop uit dat het de familie Lysen nog lang goed mag gaan. De distriktsambtenaar C. van Erp zag in de heer Lysen een man die tegen bomen praten kan. Hij verge leek hem met Jacobus Pieter Thijsse, bioloog, onderwijzer, later leraar die met Heimans en Jaspers de Neder landse Natuurhistorische Vereniging oprichtte en het tijdschrift „De le vende natuur" en die door zijn wer ken liefde voor de natuur bij tallozen heeft gestimuleerd. Hij noemde de heer Lysen een man met stijl, waar voor nu de tijd is aangebroken dat hij ambtelijk moet afhaken. Dank bracht hij hem voor de gezamenlijke tochten door de domaniale bossen in Westenschouwen. Hoofdinspekteur van cle Domeinen mr. J. Tielen sprak van een goede en vruchtbare samenwerking gedu rende de 20-jaar dat hij met de heer Lysen heeft samengewerkt. Wel was er wel eens verschil van mening zoals over de jacht waarbij de heer Lysen tot op de huidige dag het standpunt heeft gehad dat deze in één hand moet zijn. Met het open en onbevangen ka rakter zou hij niet geschikt zijn ge weest voor jdiplomaat, zo stelde mr. Tielen. Mevrouw Lysen bracht hij dank voor de steeds genoten gast vrijheid. „Einrligeïi mei kruiwagen" Namens de medewerkers en oud- m.edewerkers sprak de heer S. Roos woorden van dank voor de genoten vriendschap en de medezeggings- schap welke men onder de leiding van de heer Lysen heeft genoten. Nu de laatste van de oude garde heeft afgehaakt zal de jongere generatie er voor moeten zorgen dat „de parel van de Westhoek" blijft zoals hij is- Namens alle medewerkers bood hij een kruiwagen met tuingereedschap aan met verder als symbool wat helm (verleden), een denneboom (he den) en een eik (toekomst). „U bent de enige die als ambtenaar met een kruiwagen eindigt" zei de heer Roos, „de meesten beginnen er mee". Burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen sprak namens de gemeente woorden van dank voor de goede samenwerking welke er steeds is geweest en hetgeen hij voor de Westhoek heeft gedaan, terwijl hij zich daarnaast ook buiten de ge meente verdienstelijk heeft gemaakt. Als blijk van erkentelijkheid spel de hy hem het zilveren reverinsigne op vari dé gèmeentè bëhorèride bij de plaquette die dé heet Lysert vorig jaar bij zijn 40-jarig jubileum kreeg aangeboden. De heer Roos werd door de burge meester geluk gewenst met zijn pro motie, terwijl mevr. Lysen dank werd gebracht voor de door haar ge leverde bijdrage. De oud-technisch hoofdambtenaar J. P. van de Broeke, die 36 jaar met de heer Lysen heèft samen gewerkt haalde herinneringen op uit het ver gumenten geen aanleiding geven tot vernietiging of wijziging van het be streden besluit. Met betrekking tot de andere be roepen overwoog de Kroon dat kom- pensatic door infiltratie geboden is om door te grote grondwaterwinning mogelyk optredende schade aan na tuur en landschap te vermijden en te vöörkoineri. dat hiervoor de uiter ste spoed betracht moet worden en dat daarom de termijn gesteld in het ministeriële bcsldit katt en behoort te wórileh h'ckot't tot 1 juli 1978. I ihronolngie Op 31 juli 1963 kreeg WMZ ver gunning tot het onttrekken van wa ter aan de bodem in de duinen te Haamslede tot een maximum van 1.1 miljoen m!t per jaar. Op 30 juni 1966 werd vergunning verleend deze hoeveelheid le verhogen tot 1,9 mil joen mn per jaar. Op 28 december 1970 vroeg WMZ vergunning aan voor onttrekking tot ten hoogste 2.3 miljoen m* perjaar. Op 23 juli 1975 werd hiervoor toestemming verleend maar hiertegen werd in augustus 1975 beroep aangetekend bij de Kroon. Op 27 novemberl975 volgde de hoorzitting. Op 25 september 1976 deed de Kroon uitspraak. Ji'don waarbij hij woes op de goede samenwi'i king en de vele genoeglijke uren welke zij gehad hebben. Van een goede samenwerking en waardevolle adviezen sprak ook na mens de W.M.Z. ir. J. van Sloo- ten die sprak van het koekkoeks ei in het bosgebied. Bijzónder dankbaar was de voor zitter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland (waarvan hij, de schtidende bosbouwkundig amb tenaar de oprichter is) de heer F Jansen dankte voor alles wat de heer Lysen in de loop der jaren heeft gedaan. „De Twaalf Apostelen" ontleent zijn „eigen" gezicht vooral aan het winkelgedeelte in klassieke stijl. En dat authentieke visitekaartje doet het nog altijd. Maar intussen heeft de zaak nu ook een duidelijk modern accent ge kregen, omdat het winkelgedeelte achter de entree thans geheel naar de eisen van de tijd in deze branche werd ingericht, In dit gedeelte wer den de oude wandkasten opgeruimd en vervangen door, moderne nieuwe wandkasten met veel glas. Met de realisering van dit moderne inte- E. A. de Kup-Bps en de heer, VV. Boom. De aftredenden zijn herkies baar. Na de pauze spreekt de heer H. Bottorweg over het onderwerp: „Nieuwe ontwikkelingen in het na- tuurkunde-onderwijs". Waterschap Schouwen-Duiveland Op maandag 15 november wordt in 's Landskamer een algemene ver gadering gehouden van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Dui veland. rieur kon een stijlvolle presentatie van alle artikelen worden bereikt. Graveren Twee ruime verkooplafels met zit jes geven een rustige gelegenheid om bepaalde artikelen te bekijken en keus te maken. In het achterste ge deelte van de zaak bevinden zich de wandklokken en andere „grote uur- wérken", zoals Engelse tafelklokjes. De Gero-afdeling werd hier even eens onder gebracht. Er is ook een speciaal ingericht zit hoek je voor de verkoop van verlo- Mtshandeling Vorige week werd rnevroutv S. te Zierikzee in haar woning mishan deld door R. d. Z. uit Kerkwerve. Zi.i kreeg 21 klappen te inkasseren. Pro ces-verbaal wordt opgemaakt. Aanrijding geparkeerde auto R. te Zierikzee deed aangifte van het feit dat zijn geparkeerd staande auto aan het Jannewekken was aan gereden vermoedelijk door een Vauxhall Viva kenteken 04 AR 09. eigendom van .J, H. te Zonnt-mairf. Verduistering tv-toestel Mevrouw W. J. W. te Zierikzee deed aangifte van verduistering van een t.v.-toestel door A. d. B. te Zie rikzee. WESTERSCHOUWEN Aanrijding Vrijdagmorgen had op de provin- cialeweg Serooskerke-Haamstede een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De aanrijding had plaats doordat W. P. de V. te Haam stede op het moment dat M. B. M. te Bergen op Zoom komende uil de richting Serooskerke, het rekreatie- gebied „De Schelphoek" wilde in slaan deze wilde passeren. V. kwam hierdoor met de wagen van M. in aanraking met als gevolg dat hij in de naast de weg gelegen sloot te recht kwam. Beide auto's wei-den hierbij beschadigd. De auto van De V. werd door een takelwagen van de firma De Jonge uit Zierikzee weer op de weg gezet. RENESSE Aktie „Vluchtelingen 1976" De bevolking van Renesse heeft voor de Aktie Vluchteling 1976 het mooie bedrag bijeengebraocht van f 2156,40. Advertentie tic ideale gezinsbank ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur. Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur. West: Scheldestraat, dinsdag 9.00-10.30 uur. vingsringen. Een aardige ambachte lijke bijdrage aan het interieur vormt de graveermachine, die bij de afdeling sportbekers in de zaak werd geplaatst. Vanuit de zaak kan vanaf dit punt ook een kijkje worden ge nomen in de service-afdeling. Het interieur werd in hoofdzaak afge stemd op een stijlvolle zandkleur- en zachte bruine tinten. Omdat de oude draaitrap werd verwijderd en een oude gang werd gesloopt kon zo'n 25 vierkante meter aan ruimtewinst worden geboekt. De zaak is uitgerust met air-conditio ning. Iets van het oude interieur vindt men overigens terug achter in de zaak; daar werden de balkjes van een plafond in het geheel opgeno men. Fraaie bloemstukken sierden vrijdagmiddag de zaak bij gelegen heid van de heropening. Een kijkje in hei nieuwe pedeclle ran de zaak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE. 30-10. Do Kroon heeft uitspraak ge daan inzake de beroepen legen de hesehikking van 23 juli 1973, waarbij lie minister van volksgezondheid en milienhygiën de N.V. Walermaatsehappij Zuid west-Nederland (W.M.Z.) vergunning verleend lot liet vergroten van de grondwateronttrekking Ie Haam stede tót ten hoogste 2.3 miljoen nr' per jaar. De minister had hieraan de voorwaarde verbonden dat de hoeveelheid water, waarmee de onttrekking een hoeveelheid van LI miljoen m' per jaar overschrijdt, zo spoedig mogelijk doch uiterlijk vóór 1 juli 1979 jaarlijks door middel van infiltratie in de bodem diende te worden gebracht. De Kroon heeft de beroepen welke zich verzetten tegen infiltratie verworpen en die welke om een snellere uitvoering van het infiltratieprojekt vroegen, over genomen. Stem Streek-V.V.V. Namens de Streek VVV bracht drs. H. J. van Zuyien dank voor alles wat de heer Lysen gedaan heeft voor de gemeenschap en de VVV's, waarbij hij de wens uitsprak dat zij ook in de toekomst nog op zijn medewer king zouden mogen rekenen. Namens de familie bood dochter Jojjet haar vader een schrijfmachine aan. Aan het slot sprak de heer Lysen woorden van dank waarbij alle aan wezigen een fraai boekje kregen aangeboden „40 plus één jaar West- hoekwerk" met tekeningen van Henk Doornekamp, over het wel en wee gedurende deze période in de domaniale bossen. De heer Lysen droeg het boekje op aan de vele honderden medewerkers, zonder wie er op Schouwen-Duive land een ander klimaat zou heersen. Tot slot sprak mevr, Lysen woor den van dank waarbij zij de hoop uitsprak dat men ook in de toekomst de Lageweg nog zal weten te vinden. Aanbesteding weikeiland Philipsdam Op 30 november aanstaande zal de aanbesteding plaatsvinden voor de aanleg van een werkeiland, waarin twee duwvaartsluizen en een jach- tensluis worden gebouwd voor de toekomstige Philipsdam. Dit is een z.g. compartimenteringsdam in het Deltagebied tussen Sint Philipslan'd en de Grevelingendam. Hij zal on ge-, veer 5 km lang worden. Het werk eiland voor de Philipsdam krijgt een oppervlakte van 90 ha. ZIERIKZEE Oudercommissie R.S.O. „Prof. Zeeman" Op maandag 8 november verga~ dert in het schoolgebouw aan de Manhuisstraat, de oudercommissie van de R.S.G. „Professor Zeeman", onder leiding van mevrouw J'. Brink-Schager. Op deze vergadering wórdt het jaarverslag uitgebracht. - Bestuursverkiezing vindt plaats i.v.m. aftreden van de dames me vrouw J. Bri'nk-Schager en mevrouw Jaarfeest CJ.V. (junioren) Op vrijdag 12 november wordt in hel hervormd verenigingsgebouw het junioren-jaarfeest gehouden van de CJ.V. Geprogrammeerd is o.m. de opvoering van de één-akler „Knal gas". Inbraak bakketsschool Tijdens het weekend werd inge broken in de Bakkersschool aan het Kerkhof NZ. De daders verschaften zich toegang via de brandtrap aan de achterzijde. Vervolgens werd een ruit ingeslagen. Er werden enkele blikjes fruit ontvreemd. Alcoholkontrole Tijdens het weekend werd een al coholkontrole gehouden. 123 voertui gen werden aangehouden. Er werden drie bloedproeven en één urineproef genomen. Waarschijnlijk, zullen drie processen-verbaal worden opge maakt. Aanrijding In de nacht van zaterdag op zon dag ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's. Een wagen be stuurd door L. B. uit Goes reed van de Calandweg richting Sas. Een auto bestuurd door W. A. M. te Zierik zee reed op de Scheepstimmerdijk en sloeg plotseling linksaf. Van bestuur der L. B. werd een bloedproef geno men. Va! van tribune Tijdens de avondvoorstelling van het eireus Boltini donderdag jl.is het zevenjarige dochtertje van de familie", G. té Zierikzee van de tri bune gevallen.'Het meisje moest met een schédelbasisfraktuur nüar het, ziekenhuis wórden overgebracht. Het ongeluk ontstónd doordat een leuning van'de tribune'afbrak. Aanhouding in Engeland De 16-jarige- G. H. uit Nieuwer- kerk werd. vorige week in Engeland aangehouden 'wegens het plegen van vèrzet en diefstal van diverse auto's in Nederland, België en Engeland. Enkele weken geleden ontvreemdde H. ook éen Ford Granada vanaf het terrein van garage Glerum. Deze wagen is in Engeland teruggevon den. Door de justitie zal om uitleve ring van G. H, worden gevraagd. ZIERIKZÈE, 30-10. Juweliersluiis „De Twaalf Apos telen" aan liet HaVènplein, werd vrijdagmiddag met een lopende receptie heropend. Velen namen en kijkje in de zaait, die voor een belangrijk deel werd gemoder niseerd, waarbij echter bet historische gedeelte van de winkel voor ingrepen gespaard bleef. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3