DE GETEKENDE In beweging blijven: vooral van belang bij het ouder worden lelde nieuwe intermeubel magazine is uit!! Britse militair gedood in Ulster 'Holty njpdc Minder mensen zoeken voldoening in een groot gezin deurloo 7 Zevende deel geschiedenis Tweede Wereldoorlog Flitsen uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 26 oktober 1976 Nr. 21985 Advertentie Een jack om't van op je heupen te krijgen. Van Betty Barclay.in cam ei rood en zwart Vlieg er op af. f159,- Natuurlijk beschikken mensen van zestig jaar en ouder niet over dezelfde krachten als jeugdige per sonen. Daarom moeten zij, die nog aan het arbeidsproces deelnemen, veelvuldig kleine rustpauzen kun nen inschakelen. Wie zijn gewone beroepsbezigheden niet meer ver richt, dient eveneens eventuele pe rioden van lichamelijke inspanning af te wisselen met korte rustpau zen. Bovendien moeten mensen die wat ouder worden 's avonds tijdig naar bed gaan, want nacht braken bekomt hen bijzonder slecht. Dat wil echter niet zeggen, dat ge zonde mensen van middelbare leef tijd of gezonde bejaarden het groot ste deel van de dag in bed moeten doorbrengen. Dat is beslist verkeerd en toch gebeurt dit helaas nog maar al te vaak. Rust roest Niet voor niets zeggen de Fransen: Le mouvement e'est la vie" (vrij vertaald: beweging is leven); trou- wens, wij hebben daar ook wel een zegswijze voor en die luidt: „Rust roest". Wanneer men zonder noodzaak zijn bestaan gaat beperken tot een kamerhoek die gestoffeerd is met een bed en een nachtkastje, zijn de soe pelheid van lichaam en geest snel verdwenen. Met een radio- of een televisietoestel kan men dan mis schien nog wel een beetje op de hoogte blijven van het wereldgebeu ren ,maar dan is zulk een toestand toch altijd nog fnuikend voor de lichamelijke conditie. Het komt ook voor, dat iemand van gevorderde leeftijd, in bed te recht gekomen is wegens de een of andere ziekte en daarin nu verder maar dag-in, dag-uit, weken-, maan den- of zelfs jarenlang verblijft, om dat niemand, d.w.z. noch de patiënt zelf, noch degèen die hem verzorgt, op het idee komt weer eens wat be weging, oefening, activiteit en func tieherstel van spieren en van hersens te beproeven. Achteruitgang van het lichaam en aftakeling van het ver stand zijn daarvan dan het gevolg. Omgekeerde wereld In vele, nog ouderwets geoutilleer de ziekenhuizen, komt het nog maar al te vaak voor, dat zieken die al een beetje mochten opstaan, weer naar bed moeten om te eten, om be zoek te ontvangen, en soms zelfs om te urineren of te defaeceren; allemaal verrichtingen dus waarvoor een nor maal mens onder normale omstan digheden zijn bed juist verlaat! Dit is in vele ziekenhuizen nu an ders door een betere organisatie van de verpleging. Vooral in een speciale kliniek voor bejaarden zal men toch allereerst zijn uiterste best moeten doen om het vooral voor oude men sen zo funeste langdurige stilzitten te voorkomen. Men activeert de pa tiënten daar dus zodra het maar even mogelijk is en het centrum van zo'n kliniek of geriatrische afdeling zal de oefenzaal moeten zijn: bewegings therapie is het voornaamste wapen tegen blijvende invaliditeit. Het beendcrstelsel Wat betreft het b eender stelsel: dit gaat achteruit wanneer de gewone prikkels voor opbouw en herstel van beenweefsel - zoals die worden ge geven door druk en tractie van de spieren bij het maken van bewegin gen - ontbreken. De afbraak in de beenderen gaat dan overheersen bo ven de opbouw; daardoor worden de beenderen bros. De patiënt gaat dan klagen over pijn in de rug; de zieke die met steeds meer kussens gesteund wordt krijgt langzamerhand verkrommin gen van de wervelkolom. Verder heeft de overheersing van het af braakproces tot gevolg, dat er veel kalk het lichaam met de urine ver laat en dat zich hierdoor gemakkelijk stenen vormen in nieren en blaas. Wat de gewrichten betreft: lang durige rust geeft verstijving. Dit geldt niet alleen voor de voetge wrichten (bekend is het optreden van de zogenaamde spilsvoet), maar ook voor de knieën, de heupen en de met de nieuwste modellen meubelen 1977 gratis verkrijgbaar schouders. Dat kan oorzaak worden dat de patiënt, na genezing van de oorspronkelijke ziekte, zich niet meer voldoende kan bewegen, ja, dat het lopen misschien geheel onmogelijk blijkt te zijn geworden'. De spieren Ook het spierstelsel ondervindt een nadelige invloed van langdurige im mobiliteit. De spieren die niet ivor- den gebruikt gaan atrofiëren: ze worden dim en zwak. Om dit tegen te gaan moet dus, voorzover de ge zondheidstoestand dat tenminste toe laat, geregelde oefening plaats heb ben. Gebeurt dat niet, dan xoordt het spierstelsel steeds zwakker en de persoon in kwestie wordt steeds spoediger vermoeid. En wat betreft de huid: doorlig gen (decubitus) van bedlegerige pa tiënten is een schrikbeeld voor alle verplegenden. Terecht leert men hun op nauwgezette wijze de nodige maatregelen te nemen ter voorko ming hiervan. Onnodig te zeggen, dat de huid veel gemakkelijker gaaf te houden is wan neer van begin af aan een activeren de behandeling wordt toegepast, in dien de ziekteverschijnselen dit ten minste mogelijk maken Geestelijke achteruitgang Spijsverteringskanaal en urinewe gen gaan bij langdurige volstrekte bedrust ook minder goed functione ren; zeer dikwijls komt het tot on zindelijkheid. Pas als de zieke wat meer in beweging komt, nadat oefe ningen in het zitten en het opstaan zijn gemaakt, mag men verwachten dat aan die incontinentie een einde komt. Ook ernstige obstipatie - een klacht die bij patiënten met lang durige bedrust 7iogal eeiis wordt ver nomen - kan voor oude mensen een zeer hinderlijke en zelfs schadelijke complicatie van hun ziekte vormen. Wanneer lichaamsbeweging kan worden genomen, dient zulks ook te worden gedaan: het bevordert de stoelgang. Tot slot iets over de geestelijke functies. De psychische achteruit gang, die zo veelvuldig bij bedlege rige bejaarden optreedt, is veelal 7iiets anders dan een gevolg van de isolatie waarin de bedpatiënt ver keert. Hij of zij merkt vrijwel niets van de buitenwereld: belangstelling, geheugen en oriëntatie gaan achter uit, al was het maar door gebrek aan oefening! Het zal duidelijk zijn, dat de op deze wijze ontstane dementie (psychi sche aftakeling) kan blijken van voorbijgaande aard te zijn, namelijk als het mogelijk is dat de patiënt het becl en misschien zelfs de ka7ner eens mag verlaten, enige eenvoudige akti- vitieten kan ontplooien en enige con tacten kan onderhouden waardoor opnieuw de belangstelling gaande wordt gemaakt. BELFAST, 25-10. Bp een reeks bomaanslagen en beschietingen te gen het Britse leger zijn ,in het weekeinde in Noord-Ierland een twintigjarige soldaat gedood en elf soldaten gewond van wie twee zeer ernstig. Dé Britse legerautoriteiten zijn er van overtuigd dat de voorlopige vleugel van het Ierse Republikeinse Leger hierdoor zijn gezag wil her stellen na verscheidene weken waar in de vrouwen vredesbetogingen hielden. Intussen hebben de leidsters van de vrouwen vredesbeweging gezegd hun betogingen voort te zetten on danks een tegendemonstratie in het afgelopen weekeinde waarbij gewon den vielen. DEN HAAG, 25-10. Belaagd en verarmend Nederland in het tijdvak van mei 1943 tot aan de invasie der geallieerden in Frankrijk op 6 juni 1944. Daarover gaat het dinsdag ver- schcncji zevende deel van de ge schiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog, zoals beschreven door prof. dr. L. de Joixg, direkteur van hel Rijksinstituut voor oorlogsdokumcn- tatie in Amsterdam. Dit deel is, evenals de eerder verschenen delen, uitgegeven in een wetenschappelijke en in een. populaire editie. Het be staat uit twee helften. Enkele hoofdpunten uit de periode die dr. De Jong nu belicht, heeft hij besproken in de lezing die hy op 13 september jl. in Amsterdam heeft gehouden voor de afdeling letteren van. de Koninklijke Nederlandse Akodemi". van wetenschappen, zoals toen on U is bericht. HU noemde dsiartn o.n. de doelstellingen van de bezetter, gaf aan welke daarvan de bezetter beeft meten tc bereiken ev onderscheidde daarbij tussen verzet en illegaliteit. Dam 19 Zierikzee KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. DAF-trucks heeft met Turkse bedrijven een order af gesloten voor de- levering van 200 trekkers en 100 opleggers met koel- opbouw. Met deze order is ruim 25 miljoen gulden gemoeid. De trek kers en opleggers zullen nog dit jaar aan Turkije worden geleverd. DEN HAAG. Het is geen eenvou dige beslissing, die het kabinet rond 1 november zal nemen over de vraag of de werknemers een compensatie moeten krygen voor de gestegen prijzen in het afgelopen halfjaar, al dus premier Den Uyl vrijdag na af loop van het kabinetsberaad. DEN BOSCH. De nieuwe arbeids- veiligheidswet die momenteel in voorbereiding is, zat een grote ver antwoordelijkheid met zich meebren gen voor directie en werknemers. Dit zei mr. J. de Jong van het directo raat-generaal voor de arbeid van het ministerie van sociale zaken i§. Den Bosch. Hij sprak tijdens een* „veiligheidsdag" van het Nederlands instituut van directeuren en inge nieurs van gemeentewerken. DEN HAAG. Tot dusver zijn ruim 500 subsidie-aanvragen van het be drijfsleven tot verbetering van ar beidsplaatsen ingewilligd, aldus het ministerie van sociale zaken. Hier mee is een totaal subsidiebedrag van 45 miljoen gulden gemoeid. Met deze projecten worden 30.000 a 40.000 ar beidsplaatsen aantrekkelijker ge maakt. UTRECHT. De landelijke stichting vormingswerk jonge volwassenen heeft ondanks de waardering voor de contourennota van minister Van Kemenade (onderwijs) daar ook ern stige bezwaren tegen. DEN HAAG. De werkgevers wij zen een loonaanpassing nu, of later in het jaar, af ook als deze gezien zou worden als voorschot op een eventuele prijscompensatie op 1 januari 1977, aldus Onderneming, or gaan van het verbond van Neder landse ondernemingen, over het ge sprek dat een kabinetsdelegatie heeft gevoerd met het bestuur van de stichting van de arbeid en afgevaar digden van onder meer de raad van overleg middelbaar en hoger perso neel. GRONINGEN. In een woning in de Padangstraat in Groningen en in de bossen bij Ees zijn in het afgelopen weekeinde twee vrouwen verkracht. De slachtoffers zijn een 18-jarige Groningse en een even oude Duitse vrouw. DEN HAAG. In de eerste acht maanden van dit jaar is de hoeveel heid van de invoer, zowel als van de uitvoer met elf procent toegeno men, aldus het ministerie van econo mische zaken. De waarde van de in voer steeg met 19 procent en die van de uitvoer met 18 procent de prijs stijging van de invoer bedroeg 7 pro cent en die van de uitvoer 6 procent. ROME. De Italiaanse regering heeft besloten tot een grondige her vorming van de geheime dienst die in dc afgelopen jaren steeds weer van zich deed spreken door steun aan rechts extremisten cn putschis- ten, alsmede door andere schanda len. ROME. De Italiaanse regering heeft een nieuwe serie economische maatregelen genomen waaronder prijsverhogingen voor telefoon cn elektriciteit cn een belasting van 7 procent op dc aankoop van buiten landse valuta. PEKING. Meer dan 7.6 miljoen de len van het verzamelde werk van Mho Tsc-Tocng zijn in dc laatste drie weken in dc volksrepubliek China verkorh'. De voorraad, die voor twee jaar berekend was, is daarmee uitgeput. Dit heeft het of ficiële persbureau Nieuw China af gelopen weokcinde bekendgemaakt. WOENSDAG 27 OKTOBER NED. I: De NOS komt met het tweede deel van de serie The Glitte ring PrizeDe verhandelingen in deze aflevering spele/i zióh af in het jaar 1955. Adam Morris en zijn jaargenoten zitten in hun laatste jaar op Cambridge. Er worden plan nen gemaakt voor dg oprichting van een ex-Cambridge toneelgroep. De NOS-avond begint om zeven uur met een kort prograttitna in het ka der van de Actie Vluchtelingen 1976. Voorzitter Van Thiel van de Stich ting Nationale Actie voor hulp aan vluchtelingen zal een toespraak hou den ter inspiratie van het Neder landse volk om flink in de beurs te tasten voor deze aktie. Na dit beroep op de gulheid van ons Nederlanders is het de beurt aan de rubriek Van gewest tot gewest die enig regionaal nieuws tevoorschijn brengt. In de politieke zendtijd ditmaal een uit zending van de Boerenpartij. Na het journaal heeft de NOS, zoals gebrui kelijk, 'het bekende rubriekenwerk aan te bieden. Achtereenvolgens: parlementair nieuws in Den Haag Vandaag, achtergrondinformatie over aktuele zaken in binnen- en buitenland in Panoramiek, aktueel sportnieuws in Studio Sport, en, ten slotte, de rubriek Sprekershoek, waarin mensen en organisaties voor hun mening mogen uitkomen. De VARA verzorgt het middagprogram ma met de Russische natuurfilm De blinde pelikaan, daarna een afleve ring van Papermoon (Moze probeert een rijke heer geld te ontfutselen) en tenslotte voor cle kleuters de vrolij ke Film van Ome Willem. NED. II: Maar liefst negen onder delen bevat het programma dat de Veronica Omroep Organisatie van avond op de buis zet. Op het rijtje af: Om half negen smijt Veronica er een aflevering van de serie Doe te genaan. Een inbreker wordt tijdens de uitoefening van zijn vak door dokter Joe Bogert verrast. Vijf ini- nuten zijn er voor het Popjournaal waarin Lex Harding een overzicht geeft van de top-40. Will Luïkinga doet daarna met drie kandidaten e.en vrolijk spelletje onder het motto Will wil wel. De volgende twintig minuten gaan op aan een program ma rond de Braziliaanse zanger Erasmo Carlos. Voor een sporton- derwerp zijn de volgende twintig minuten uitgetrokken. De Hooghe Heeren, de rubriek die regelmatig een portret brengt van een bekend politikus, liet voor vanavond zijn keus vallen op Ed van Thijn, de fraktievoorzitter van de Partij van Donderdag 28 oktober, 22.20 uur, Ne derland 1: Ars Musica. Met de solist Mstilav Rostropovitch. de Arbeid in de Tweede Kamer. De Veronica-avond krijgt een geweld dadig einde met een aflevering van de misdaadserie Starsky and Hutch. Supermarkten worden regelmatig beroofd door een bende. Er is een nieuwe roofoverval op komst. Het IKON zit tussen zeven en acht uur in de vooravond op het scherm. Be halve de rubriek Kenmerk van IKON ook het tweede deel van Dui zend jaar als een dag, de zesdelige serie over religieuze poëzie vanaf het begin van de middeleeuwen lot de twintigste eeuw. WOENSDAG 27 OKTOBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 15.00 Teleac; 15.30 De blinde pelikaan; 16,35 Papermoon; 17.00 De film van Ome Willem; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Aktie Vluchteling 1976; 19.10 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke party en; 20.00 The Glittering Prizes; 21.20 Zoo; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag Vandaag; 22.05 Panoramiek; 22.35 Studio Sport; 23.00 Sprekershoek; 23.15 Journaal NED. II: 18.45 Kortweg; 18.5 5 Nieuws; 19.05 Duizend jaar als één dag; 19.30 Kenmerk20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Doe; 21.00 Pop>- journaal; 21.05 Will wil wel; 21.30 Erasmo Carlos; 21.50 De Hooghe Heeren; 22.20 Veronica aktueel; 22.35 Starsky Hutch; 23.25 Agen da; 23.30 Journaal. DEN HAAG, 25-10. Dc daling van de huwelijksvruchtbaarheid in het recente verleden is veroorzaakt door twee ontwikkelingen uit dezelfde bron: de huidige welvaartsmaat schappij, het aantal mensen dat min of meer gedwongen is zijn voldoe ning te zoeken in een groot gezin neemt af. De daling van de huwelijksvrucht baarheid zal nog wel een tijdje door gaan. Tot deze bevindingen is het Nederlands Interuniversitair Demo grafisch Instituut (NIDI) gekomen bij de analyse van het onderzoek materiaal voor het onderzoek gezins vorming dat op verzoek van de staatscommissie bevolkingsvraag stuk werd verricht. Over de nadere analyse heeft het NIDI thans gepu bliceerd in zijn jongste bulletin. Werken De ene bron, waaruit de ontwik kelingen voortvloeien die de daling van de huwelijksvruchtbaarheid veroorzaken, is de huidige wel vaartsmaatschappij. De stijging van het inkomen stelt verhoudingsgewijs meer mensen in staat deel te nemen aan activiteiten die een belangrijke voldoening schenken. Wanneer de vrouw niet te veel kinderen heeft kan ze gaan werken, waardoor het gezinsinkomen weer stijgt. Dit werken staat gezinsuitbrei ding bovendien in de weg. Het pro ces heeft zodoende de neiging zich zelf op twee manieren te verster ken. Hoofdstuk 11 De funktie, die Jan Vlasbroek in de grote zaak vervulde, was veelzij dig en boeiend. Doordat hij goed met publiek kon omgaan, geduld had met iedereen vriendelijk was tegen over de andere personeelsleden en rustig, maar toch nauwgezet zijn taak vervulde, vond direkteur Ben- nekamp, dat hij met die meneer Vlasbroek een hoofdprijs uit de lote rij had getrokken. Temeer, omdat de omzet stijgende bleef sinds Vlas broek zijn intrede had gedaan. Ellie dacht: alles is nu weer als van ouds. Met dit verschil, dat ik aan het werk blijf. Want de baan die ik heb, ligt me en beschouw ik in feite als een goed betaalde hobby. Dc kinderen zijn toch niet meer thuis, waarom zal ikt dan niet blij ven werken? Ik kan immers mijn werkzaamheden indelen zoals ik zelf wil? Tot op zekere hoogte ben ik zelfstandig en als ik er maar voor zorg, dat ik twee pagina's per week vol krijg kan ik verder doen en la ten, wat ik zelf wil. Ik zou wel gek zijn, als ik dit alles opgaf. Zonder dat ze het zelf besefte, bad zc een verstandig besluit genomen. Want dc weg, die Jan Vlasbroek na zijn invrijheidstelling moest gaan, zou al spoedig blijken niet over ro zen te zijn. Want waarom Joop Vlas- broek met zijn vrouw Monique juist naar deze Amcrsfoortse zaak moest gaan om een kleurentelevisie tc ko pen, kon niemand verklaren. Want er waren zeker nog wel een tiental winkels van dezelfde branche in de ze stad. Doch op een vrijdagmiddag betraden Joop en Monique de zaak, zonder te weten, dat zijn vader daar als eerste verkoper werkzaam was. Jan legde op dil moment twee jongelui de geheimen uit van het nieuwste Hi-Fi apparaat, dat een topper in de zaak bleek te zijn en waarvan cr de laatste weken al en kele waren verkocht. Tot een der verkoopsters naderbij kwam en vroeg, of meneer Vlasbroek even wilde komen. Er waren gegadigden voor een kleurentelevisie, maar men wist nog niet, welk merk. „Met een minuut ben ik er bij," verklaarde Vlasbroek. Hij sprak nog even met de beide jonge mannen en zei tot slot: „Bekijk het nog maar eens op uw gemak." Wijzende naar een andere verkoper, besloot hij „Die meneer kan het wel in werking stellen, als u dat wenst. En anders kom ik straks nog wel even kijken." Vlasbroek stevende, nadenkend naar een andere afdeling van dc zaak. Toen hij opkeek, blikte hij in het gezicht van zijn oudste zoon, die hij terstond herkende van dc trouw foto in zijn woning. Vlusbrock, hoe wel een paar sckonden geschokt door het weerzien, vermande zich en boog: „Meneer, mevrouw, u heeft belangstelling voor een kleurentele visie? Mag ik een paar toestellen voor u demonstreren?" Dc zoon was gedurende enige tijd sprakeloos. Zijn gezicht werd rood. Een diepe zucht slakend, keek hij zijn vrouw aan en zei op snijdende toon: „We hebben ons vergist, Mo nique. Dit is niet de zaak, waar ik vertrouwen in kan hebben. Deze eh meneer staat me namelijk niet aan," HU bezag zijn vader met een hautaine blik van top tol teen. Zijn stem klonk ijskoud, toen hij ant woordde: „Doet u geen moeite; we gaan wel ergens anders kijken." Gelijk draaide Joop zich om, trok zijn vrouw, die van de een naar dc ander had gekeken en het nog altijd niet begreep, mee en was binnen en kele seconden weer op straat. Hoewel Vlasbrock zich doorgaans onder alle omstandigheden kon be heersen, siste hij nu een vloek, maar probeerde zich verder in te houden. Tegen het verkoopstertje, dat ook al verwonderd had gekeken en geluis terd, zei hij: ..Het is in orde. Dinio. Een misverstand. Waarschijnlijk ziet DONDERDAG 28 OKTOBER NED. 1: De EO is er 's middags met de rubriek Van hurt tot hart, waarin onder meer een bezoek aan de Onze Lieve Vrouwe-toren in Amersfoort. Het programma Land genoten opent om zeven uur het VPRO-programma. Netty Rosenfeld ging weer eens op zoek naar zomaar aardige Nederlanders. Hierop aan sluitend de eerste aflevering van de komedid-serie Mary Hartman, Mary Hartman. Mary's echtgenoot pro beert te bewijzen dat hij niet impo tent is. Voorts zorgt grootvader Lar- kin weer voor enige opschudding door kontakt op te nemen met een maatschapelijk werkster. Nog meer Mary Hartman na het programma Machiavelli, dat in een tijdsbestek van tachtig minuten stilstaat bij de lagen en listen, deugden en ondeug den in politiek en kuituur. Wat de tweede aflevering van Mary Hart man betreft: echtgenoot Tom is er niet in geslaagd zijn mannelijkheid kracht bij te zetten. Na het journaal is tot bij elven de buis voor de EO. Eerst wordt aan de aklualiteiten aandacht besteed in de rubriek Na der Bekeken. De rubriek Ars Musica biedt vanavond de uitvoering van het Tweede celloconcert in D van Joseph Haydn. De solopartij in deze kompositie wordt vertolkt door de beroemde Russische cellist Mslislav Rostropovitch. Het laatste nieuws wordt voorafgegaan door de dag sluiting van ds. Glashouwer in de rubriek Tenslotte. NED. II: Amusement en informa tie houde7i elkaar redelijk in even wicht bij de KRO op het tweede net. De jeugd kan zich vanaf zeven uur dertig minuten lang amuseren met een tekenfilm van Wickie de Viking. Vervolgens gaat het doek op voor Daar vraag je me wat, een populair wetenschappelijk programma waar in vragen van kijkers worden be handeld door de bioloog Jan Hilco Frijlink, de natuurkundige Henk Mulder en de arts Liesbeth Sjoukes. Na het journaal van acht uur stap pen De Wrekers het beeldscherm binnen. Er is weer werk aan de winkel voor John Steed, PUrdey en Gambit. De vondst van een lijk leidt De Wrekers naar een eiland waar, uitgezonderd enkele monniken, wei nig leven valt te konstateren. De kij kers zitten weer Voor een briefkaart op de eerste rang bij de filmkwis die door Bob Bouma wordt gepresen teerd. Het kwiswerk wordt afgewis seld met fragmenten uit nieuw uit gebrachte speelfilms, terwijl er ook een gesprek is met de Nederlandse akteur Helmert Woudenberg, die on der meer gespeeld heeft in de sex- film Blue Movie. Rond tien uur wordt 'het tijd voor de rubriek Heel de mens. VanavoTid een gesprek met mevrouw N. de Wolf-Ferdinandusse uit Woerden die tien jaar lang heeft geleden aan agorafobie. Dat is een moeilijk woord voor pleinvrees. Me vrouw De Wolf durfde in de voor haar moeilijke jaren de woonkamer niet uit en was bang voor andcr.e kamers, waardoor haar wereld zich snel verkleinde. Het overwinnen van deze fobie werd voor haar een bitte re noodzaak. De aktualiteitenrubriek Brandpunt rondt de KRO-uitzending af. Resteert nog de parlementaire rubriek va7i de NOS, Den Haag Van daag. DONDERDAG 28 OKTOBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 15.00 Van hart tot hart; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Landgenoten; 19.20 Mary Hartman 19.45 Machiavelli; 21.05 Mary Hart man; 21.35 Journaal; 21.50 Nader Bekeken; 22.20 Ars Musica; 22.45 Tenslotte; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Toeristische Ups; 18.55 Nieuws: 19.05 Wickie de Vi king; 19.25 Daar vraag je tne wal; 20.00 Journaal: 20.25 De terugkeer van De Wrekers; 21.15 Filmquiz; 22.05 Heel de mens; 22.35 Brand punt; 23.15 Den Haag Vandaag. Familieroman door J. D. POSTHUMUS die meneer me voor een ander aan. Hij komt wel terug. Ga je gang maar." Vanuit het privékantoor, van waaruit hij een groot deel van de zaak kon overzien, had de direkteur iets gemerkt van het incident. Een poosje later liep hij wat rond in de zaak en nam juffrouw Dinie apart. „Wat was cr aan de hand met die dame en meneer?" Wat weifelend gaf ze tekst en uit leg, voor zover ze dc situatie had be grepen. „De klant zei: deze meneer staat me niet aan doelend op meneer Vlasbroek. En vond, dat hij daarom geen vertrouwen kon hebben in de zaak." Bennckamp knikte. „Juist. Wat zei meneer Vlasbroek?" „O, eigenlijk niets. Maar toen de klanten weg waren, vloekte hij zachtjes". „Vergeet het maar, Dinie, het is niet dc moeite waard." Maar terug in zijn kantoor overdacht Benne- kamp nog eens het gebeurde. En realiseerde zich opeens, dat hij eigenlijk maar heel weinig wist van zijn nieuwe eerste verkoper. Vooral van zijn laatste acht jaren. Hij zegt in het buitenland gewerkt te heb ben. Maar bij wie? En waarom heeft hij cr geen getuigschriften van? Hij dacht enige tijd na. Een tele foonboek pakkend, zocht hij een nummer en begon te draaien. Drie weken later werd Jan Vlas broek ontslagen. Op een morgen, oen kwartier na de opening ontbood Bennckamp hem op zijn kantoor. „Het spijt me dat ik het moet vast stellen. meneer Vlasbroek, maar u hebt mij om dc tuin geleid, om maar geen sterker woord tc gebruiken. Uw zogenaamde buitenlandse jaren hebt u doorgebracht in dc gevange nis. Wegens doodslag op uw vroe gere buurman in Deventer. Ik zal de laatste zijn om een ex-gevangene te diskrimineren." (wordt vervolgd) meelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7