wico Mosselkwekers boos over het lang uitblijven uitkeringen Vijfjarige Coen Priemis uit Zierikzee jongste deelnemer Lego-kampioenschappen Gruwelijke dubbele moord in Amsterdam Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uK zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen voor prima gebruikte meubelen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vergadering Zevibel 1EQT In de prijzen met een „melkboot" MAANDAG GESLOTEN Bung. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel 01114-1373 REDAKTIE, ADVERTENTIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20 per jaar 81,—. Losse Redakteur M^^ii^^ Vaate "A98nda nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. IIf 1 1 I Uitgave: 6.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. IN DIT NUMMER: lil lVSVKWCrVC KOfïlt QVOtC UllZClV Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. RIKZEESCHE Maandag 25 oktober 1976 133e jaargang: Nr. 21084 IEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) VLISSINGEN. Het wereldwindorgel dat op het VIissingse strand en tij dens de storm van januari werd weggeblazen, wordt weer herbouwd. De kosten worden op 10.000 gulden geraamd. Het nieuwe orgel telt 20 pijpen die uit China zijn geïmpor teerd. Op de foto wordt de laatste pijp aangebracht. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Coen in zijn cowboypak, dat hij als twaalfde prijswinnaar kreeg aangeboden. (Foto: ZicrikzCcschC Nieuwsbode) Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk regen Plaatselijk regen maar ook enkele op klaringen; overwegend matige zuid oostelijke wind; minimumtemperatu ren omstreeks 7, maxima circa 13 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 26 okt. Zon op 7.24, onder 17.23 Maan op 11.17, onder 20.04 Eerste kwartier: 29 okt. (23.05) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 26 okt. 5.08 17.24 10.29 22.58 Springtij: 25 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-10. Het KNMI deelt mede: Voor dinsdag verwacht men, dat er plaatselijk regen zal vallen en dat erin het tempera tuurverloop weinig verandering komt. Het weer beeld boven onze omgeving wordt al een aantal dagen beheerst door een gebied met hoge barometerstanden boven Rusland en een lagedrukge bied, dat zich van IJsland via de Golf van Biscaje tot in midden Spanje uitstrekt. Het front, dat de scheiding vormt tussen zachte en vochtige oceaanlucht en de relatief koude lucht boven Midden-Europa bevindt zich in onze omgeving. In dit front ontstaan op zuidelijke breedten storing, die terwijl ze snol in noordelijke richting koersen, eni ge regen brengen. BRU1NISSE, 22-10. De Zeeuwse mosselkwekers zijn boos over liet feit (lat de schadevergoeding, waarop zij volgens artikel 8 van de Deltascliadewet recht hebben wegens verlies van mosselgronden, veel te lang uit blijft. Een aantal kwekers heeft welis waar kortelings de schade vergoe ding (5 jaar na afsluiting van de Grevelingen) ontvangen, anderen hebben deze vergoeding nog niet en er zijn zelfs kwekers, voor wie de schadevergoeding niet is vast gesteld. Om aan e gram lucht te geven was op vrijdagmiddag, door de Ver eniging voor de Zeeuwse Visserij be langen (Zevibel) een vergadering be legd waarop niet alleen mosselkwe kers uit Bruinisse, maar ook uit Yerseke en Zierikzee aanwezig wa ren. Zevibel-voorzitter A. L. S. Locke- feer memoreerde eerdere akties en schriftelijke contacten van Zevibel, met steeds het antwoord van de mi nister van verkeer en waterstaat, zowel minister Westerterp, als zijn voorganger in het vorige kabinet die pertinent verklaarden dat er geen denken was aan het toekennen van een vergoeding als schadeloosstel ling van de geldontwaarding. Want dit was wel het hete hangijzer van de vergadering: de waardedaling van de gulden. De heer Lockefeer kwam echter van zijn kant tot de conclu sie, dat de ontvanger recht heeft op een redelijke schadevergoeding (in- flatieschadej. Hij vroeg zich af, of de tijd nu gekomen was, om hard.ere akties te gaan ondernemen. De heer H. Hoogerheide, secreta ris van de Mosselkwekers vereni ging Algemeen Vissersbelang uit Bruinisse, was de eigenlijke inleider van het onderwerp voor deze verga dering. Hij herinnerde aan diverse besprekingen, met diverse personen in 1972-1974. In 1975 stelde de heer Van Rossum, nadat hij eerder een amendement op het ontwerp Delta schadewet, op verlangen van de mi nister van fiancieën, had moeten in trekken een negental schriftelijke vragen aan de minister. Op 16 juni 1976, acht maanden nadat ze waren gesteld kwam het antwoord. De vra gen van Van Rossum waren mede ondertekend door de heren Aantjes (ARP), TerWoortst (KVP), Harmeijer (PvdA) Tolman (CHU) en Tuijnman (VVD). De heer Hoogerheide noemde het antwoord van de minister op deze vragen, onbevredigend onjuist, soms onbegrijpelijk en ook ontwijkend. Vraag voor vraag werden door de heer Hoogerheide aan de orde ge steld, het antwoord van de minister werd kritisch becommentarieerd. Te genover de vele mankracht en de enorme hoeveelheid materiaal, die door Rijkswaterstaat worden in'gezet, om de Deltawerken uit te voeren, steekt schril af, dat door Verkeer en Waterstaat opdracht is gegeven, aan een particulier accountantskantoor om de nadelige gevolgen van de Del tawerken ongedaan te maken. Door het accountantskantoor wordt 'én persoon ingezet, om de schadegeval len te behandelen. Gevolg per 1 sep tember waren 35% der schadegeval len in de mosselsector nog niet afge handeld. Inflatieschade in de ver streken periode plm. 70%. Terwijl op 7 augustus werd be richt (schriftelijk) dat geen voor schotten werden verstrekt, blijkt la ter toch te zijn herroepen, zonder dat daarvan kennis aan de betrokkenen, of het bestuur der Vereniging werd gegeven Spreker kwam tot de conclusie, dat er geen sprake was, van het niet of niet spoedig verstrekken, van boek houdkundige gegevens, waardoor de afwerking van de schadegevallen, zouden zjjn getraineerd, noch van het te langzaam werken van de Commissie Toewijzing (vervangende) mosselpercelen. Spreker stond ook stil bij het be grip „schrijnende onbillijkheid" een begrip in de correspondentie met de vereniging indertijd ingevoerd. Voor de gevallen van „schrijnende onbil lijkheid" zegde minister Bakker in dertijd voorzichtig, enige vergoeding toe, nu na 5 jaar, met een waarde daling van de gulden met 70% wil- de hij alle gevallen zien, als een „schrijnende onbillijkheid". Alle be langhebbenden hebben zonder reser ve meegewerkt aan de mogelijkheid, om de schadeuitkerin vlot te laten verlopen, 'n opzet waarin de minister niet is geslaagd, de schuld daarvan moet men niet bij de kwekers zoe ken. „We hebben niet om een afge sloten Grevelingen gevraagd, we vragen nu wel om een op recht af- bestemd beleid van de overheid en in dat recht is begrepen, een ver goeding voor inflatie schade, of geldontwaardingsschade'', aldus de inleider die een hartelijk applaus kreeg van zijn gehoor. Ongeschreven wet Inmiddels waren ook de Tweede Kamerleden Roels(PvdA) en Van Rossum (SGP) gearriveerd en hun aanwezigheid werkte er. buitenge woon toe mee, dat de besprekingen ordelijk verliepen. Na een bevredi gend antwoord van de heer Roels op vragen van de heer Lockefeer over het afspringen van eerder gevoerde besprekingen, konden de Kamerle den (beiden lid van de Vaste Com missie van de Visserij in de Tweede Kamer) olie werpen op de golven als de debatten een ware emotioneel ka rakter kregen en uit de hand dreig den te lopen. De heer Roels kon b.v. wijzen op het onderscheid tussen de Vaste Commissie van de Visserij, (voorzitter Roels) en de Vaste Com missie voor Verkeer en Waterstaat (voorzitter Schakel). Het is een on geschreven wet, niet op eikaars ter rein te gaan grasduien, maar beide commissies hebben met de schade uitkering te maken. De heer Van. Rossum, (10 jaar Kamerlid) herin nerde zich de pertinete afwijzing van zijn motie, waarin om inflatie correctie werd gevraagd, waarna hij zijn motie introk. Op de achtergrond speelde de pertinente afwijzing van minister Watteveen, om een precedent te gaan scheppen, dat onafzienbare gevolgen zou kunnen hebben, ook ten aan zien van terugbetaling van teveel be taalde belastingen, (ook hier ligt tus sen terugbetaling en aanslag "dik wijls een tijdvak van drie jaar). Men kan aan belastingbetalers niet ont houden, wat men aan mosselkwe kers wel zou toestaan, (vergoeding voor geldontwaarding). Na de afwij zing van minister Wdtteveen, werd het standpunt dat men er niet aan (Vervolg pag. 2) AMSTERDAM, 24-10. „Een hele nare moord". Zo kwalificeerde hoofd inspecteur A. Hoegee van de Amster damse politie zaterdagavond de ont dekking van een dubbele moord in een woninkje aan het Spui. Daar werden zaterdagmorgen, na een aangifte van inbraak in de kel der, bij een nader onderzoek door de politie in de huiskamer van haar woning op de tweede etage het ont halsde lijk van de 21-jarige Josje Bongers en een etage hoger het lijk van haar 22-jarige vriend Job Hart man aangetroffen. Geen spoor Volgens de politie, die zaterdagavond nog geen enkel spoor van de dader of daders had en die ook geen moord wapen in de woning van de informa- trice van de Nederlandse Spoorwe gen heeft gevonden, is de dubbele moord in de nacht van vrijdag op zaterdag gepleegd. Een collegaatje van het meisje heeft haar vrijdagavond om tien over zes nog gezien. Waarschijnlijk zijn inbraak en moord zelfs heel laat in de nacht gebeurd. Vrijdagavond is een filmploeg van de K.R.O.-televi- sie tot bijna middernacht schuin aan de overkant aan het filmen geweest. Bovendien heeft daar nog tot zeker drie uur een bemande caravan van de K.R.O. gestaan. De leden van de filmploeg hebben niets gemerkt van enig ongewoon ge beuren. Ook de buren in het naast gelegen pand hebben niets gehoord. f ZIERIKZEE, 25-10. De vijfjarige Coen Priemis uit Zierikzee was vorige week donderdag de jongste deel nemer aan dc Lego-kampioenschappen, gehouden in het RAI-Congrescentrum te Amsterdam. Dat het Lego-kunstwerk van Coen - een melkboot - gewaardeerd werd, bleek bij de prijsuitreiking. Door een deskundige jury kreeg hjj als 12c prijswinnaar een komplctc cowboy uitrusting toegewezen. Lego Nederland nam het initiatief voor deze lego-kampioenschappen. In augustus werden over het gehele land verspreid 152 voorwedstrijden georganiseerd. Animator te Zierikzee was de heer J. Lindhout. Aan deze voorwedstrijden in het gehele land werd deelgenomen door 30.0000 kin deren verdeeld over twee leeftijds groepen. De twee eerste prijswin naars van alle wedstrijden mochten vorige week deelnemen aan de Lego kampioenschappen in Amsterdam. Dc afgevaardigden uit Schouwen- Duiveland waren Coen Priemis uit Zierikzee en Stef Nelisse uit Schud- debeurs. Dc jongens werden verge zeld door de beide moeders en door de heer Lindhout. In hrt RAI-C'oiigrcsrcnlruin kre gen dc ruim driehonderd kinderen anderhalf uur dc gelegenheid een Lego-bouwwerk Ic fabriceren. Tij dens deze bouwtijd werden ouders cn begeleiders beziggehouden met Lego-film cn een rondvaart door dc Amsterdamse grachten. Fraaie bouwwerken Anderhalf uur bleek voor de ta lentvolle bouwers niet te kort om prachtige bouwwerken te vervaar digen. Coen Priemis maakte een melkboot, Stef Nelisse probeerde het met een poezewasserij. De jury stond voor een moeilijke taak. De beoor deling van de bouwwerken nam dan ook zes uur in beslag. In die tussen tijd werd het uit 1300 mensen be staande gezelschap beziggehouden met een smakelijke koffiemaaltijd en vervolgens met een gevarieerd amusementsprogramma. Optreden den waren de Manelli's, hel trio Jan Gorisse en de 8-jarige drummer Gert-Jan Daalhuizen. Judith Bosch organiseerde een kwis, waaraan o.a. werd deelgenomen door Stef Nelisse. Daarna gaf Rob de Nijs nog een vro lijk showprogramma weg. Tenslotte volgde dc prijsuitreiking. Er ontstond grote vreugde in de af vaardiging uit Zierikzee toen bekend werd dat Coen Priemis - als jongste deelnemer - ook in dc prijzen was gevallen. De twee eerste prijswinnaars mo gen een reis maken van twee dagen naar Legoland in Denemarken. De gelukkige hoofdprijswinnaars zijn: de 11-jarige Vincent Monen uit Baarn, die een sprinkhaan maakte en de 8-jarige Ernst-Jan de Koning uit Boskoop, die een kreatie van „Klein Duimpje" vervaardigde. Advertentie Wat hebben wij al verdriet ge had om ongelukken die nooit gebeurd zijn. Guido Gezelle.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1