"Ik groeide uit mn jasje." "Doordat de NMB meer deed dan alleen financieren, zit ik nu in een prima passend pand in het nieuwe centrum? Wat moet u doen aan een verstopte wastafel? De nieuwe Oranjekalender is verschenen Bestelbon De NMB denkt met u mee. Probeer't. Vergeet de kalk niet! Pro Juventute Oranje kalender 1977 INGEZONDEN STUKKEN ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 21 oktober 1976 Nr. 21982 9 Het komt nogal eens voor, dat wastafels, gootstenen en fontein tjes verstopt raken'. Menige huis vrouw verliest daarbij haar ge duld, laat staan de heer des hui zes, die op tijd op zijn werk moet zijn. Liep de wastafel gisteren nog vrij behoorlijk, vandaag kan de misère groot zijn. Veelal is onoor deelkundig 4 gebruik de oorzaak, Hoe dan ook, hij moet weer los. Als men de wasbak eens wat na der bekijkt, zal men ontdekken, dat ia de afvoeropening enkele kleine koperen clwarsstaafjes, veelal in de vorm van twee loodrecht op elkaar staande middellijnen, zijn aange bracht. Voorwerpen die per ongeluk in de wasbak vallen, worden opge vangen cloor deze kleine hindernis, waardoor zij er met een of ander haakje weer uitgevist kunnen wor den. Kleinere voorwerpen gaan er ech ter wel doorheen, voeg daarbij an dere ongerechtigheden zoals haren, theebladeren en vetresten, dan kan dit al de oorzaak zijn van propvor- ming, zodat de afvoer geheel of ge deeltelijk verstopt raakt. Even pompen In een huis waarin een of meer .wastafels of -bakken zijn aange bracht is het goed zich een instru ment aan te schaffen; dat is een halve bol van rubber, waarjian een stok is bevestigd. Men laat de bak vol water lopen, 'sluit de overloopgaatjes boven aan de bak luchtdicht af, plaatst de hal ve rubberbot op het afvoergat en perst het water met kracht naar be neden. Veelal gelukt het hierdoor dc afvoer weer op gang te krijgen. Men doet er goed aan b.v. eens in de maand deze bewerking te herhalen dan heeft men minder last van ver stopt raken. Gelukt het niet op deze wijze, dan moet men andere wegen volgen. De stankafsluiter Aan de onderkant van de wasbak zit een z.g. stankafsluiter, hetzij in de vorm van een S-bocht, hetzij in de vorm van een klein tussenreser- voir, waarin het water eerst aan komt; is dit reservoirtje voldan loopt het overtollige water de buis in. De bedoeling is ,dat hierdoor enig water in die bocht blijft slaan, waar door men een natuurlijke stankaf sluiter heeft gekregen. Deze afsluiters zijn te openen. Men plaatst eerst een emmer onder de afsluiter, waarna men de stop los draait met een tang of schroeven draaier. De ongerechtigheden, die zich in de stankafsluiter bevinden, kunnen nu verwijderd worden. Men zal er echter goed aan doenmet een dunne rolan de afvoerpijp zover mogelijk door de stoten. Men kan ook in de afvoerpijp een stuk goed in de pijp pussende slang slang schuiven en deze met het andere einde aan de wuterkruan verbinden. Doorspoelen Als dit alles,goed stevig zit, draait men de kraan zo vlug mogelijk ge heel open, waardoor er een krach tige waterstraal in de afvoerpijp te recht komt; in de meeste gevallen spoelt daardoor het eventuele vuil wel weg, zodat de verstopping zal zijn opgeheven. Vervolgens schroeft men de stop pen weer op zijn plaats. Zijn hier of daar rubberringetjes gebruikt, dan moeten deze ook nu weer op hun jilaats gezet worden. Ga wel na of de ringetjes nog heel zijn. Vervang defecte ringetjes, want ze zijn de oorzaak van lekkage. Smeer evt. drctadgaugen eerst in met vet, en omwikkel ze daarna met hennep, vlas of het speciaal hiervoor in de handel zijnde witte band. Daarna kan de stop er opgedraaid worden. Deze draadgang is aangebracht op het lood, en lood draait men nu een maal gauw stuk. Een paardenmiddel Als er geen stankafsluiter aange bracht is, omdat b.v. de afvoerpijp zelf al met een e.vtra bocht loopt onder de vloer, of als de verstopping om andere redenen niet te bereiken is, blijft er nog een laatste (paardc)- middel over en dat is de natrium hy droxy tte of caustische soda. U koopt bij de drogist voor enkele dubbeltjes een half pond. Denk cr om: dit is zwaar ver gift, dus goed banden wassen na het gebruik en oppassen met kin deren. Nu eerst gootsteen of wastafel léég scheppenzodat ons reinigingsmid del niet verdund wordt. Als de bak schoon is, stort u beetje voor beetje de caustische soda in de afvoerpijp tot alles daarin opgelost is. Flitsen uit het buitenland HELSINKI. De rechtbank in Hel sinki heeft drie Nederlanders tot ge vangenisstraffen veroordeeld, nadat zij schuldig waren bevonden aan het smokkelen van verdovende midde len naar Finland en- het verkopen van deze artikelen in Finland. NEW YORK. Grooi-Brittannië heeft de veiligheidsraad meegedeeld dat het zijn veto zal uitspreken over een ontwerpresolutie waaronder een verplicht wapenembargo tegen Zuid- Af rika wordt geëist. AKEN. In hel gebied rond de Westduitse stad Aken zijn, volgens de politie, gestolen auto's voor een totale waarde van 2 a 3 miljoen mark over de grens naar Nederland en België gesmokkeld. LUXEMBURG. Zonder erover te debatteren hebben de ministers van buitenlandse zaken van de E.E.G. in Luxemburg besloten Israël finan ciële hulp te verlenen tot een be drag van 30 miljoen Europese reken- eenheden (ruim honderd miljoen gulden). HALIFAX. Het ziet er naar uit dat zich rond het Nederlandse vrachtschip „Gabriella", dat ten zui den van Newfoundland door zijn be manning is verlaten, een drama heeft voltrokken. Drie van de vijftien op varenden zijn gered, maar men vreest dat de overigen in het ijskou de water zijn omgekomen. Het is een raadsel waarom de bemanning het 1.200 ton metende schip heeft ver laten. PORT OF SPAIN. Trinidad en To bago heeft vier Caribische landen uitgenodigd voor een spoedberaad over het ongeluk met een Cubaans verkeersvliegtuig dat op 6 oktober kort na vertrek uit Barbados in zee stortte. Het staat nagenoeg vast dat het ongeluk te wijten is aan de ex plosie van een tijdbom. NEW YORK. De Arabische groep V.N.-leden heeft Israël beschuldigd van piraterij op open zee tegen Ara bische burgers en secretaris-generaal Kurt Waldheim verzocht maatrege len te nemen om daar een eind aan te maken. SAARBRÜCKEN. De 46-jarige taxichauffeur Willem van Straeten, een tot Westduitser genaturaliseerde Nederlander, is in Saarlóuis door een klant beroofd en vermoord. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wilsum en te Game ren: H. J. Boer, kand., Spijk; te Maartensdijk (U.) (toez.): D. Plan- tinga, leraar godsdienst, Marnisxcol- lege te Ede; te Markelo: H. L. Boon stra Hillegom; te Oldebroek: J. C. Schuurman, Putten (Gld.). Aangenomen naai* Rijnsaterwou- de: G. G. de Kruyfland, Utrecht; naar Katwijk aan Zee: W. Arke- raats, Zegveld, die bedankte voor Tholen. Bedankt voor Oosterwolde (Gld.): J. Bos, Otterloo. Gereformeerde Kerken Beroepen te Drachten: C. J. v. d. Woude, Zwijndrecht; te Raams- donksveer: drs. H. Doornbos, kand., te Raamsdonksveer, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Marknesse in kombi- natie met Nagele; J. Borgdorff, kand., Zwijndrecht. Aangenomen naar Brucliterveld: R. van Nus, 11. zendingspredikant, wonende te Bergschenhoek, die be dankte voor: Buitenpost, Bergschen hoek en Haulerwijk. Bedankt voor Harlingen: P. Lok, Kampen. Evangelisch Lutherse Kerk Geslaagd voor het Proponents examen; R. F. Warns,- Warmond. LAND- EN TUINBOUW De resultaten van het grondonder zoek tonen overduidelijk aan dat het met de kalktoestand in zeer veel percelen bouwland op onze zand- en dalgronden, ernstig gesteld is. Deze toestand wordt verergerd doordat er jaarlijks grote hoeveelheden kalk verloren gaan. Niet alleen door op neming van de gewassen, maar ook door uitspoeling. Hét gevaar voor verzuring van deze gronden is de laatste jaren groter geworden, door dat verschillende meststoffen min der kalk aanvoeren, of zelfs zuur reageren. Door het gebruik van mengmeststoffen wordt eveneens kalk aan de grond onttrokken. Ook op grasland treden er door de ver zurende werking van kalkammon- salpeter kalkverliezen op. De kalk- behoefte van grasland is dan ook de laatste jaren duidelijk groter gewor den. Om de pH. op een gemakkélijke en goedkope wijze op peil te houden is het gebruik van Thomasmcel aan te raden. Elke 100 kg van deze fos- faatmeslstof verrijkt de grond na melijk met 40 kg werkzame kalk, voor hoge opbrengst onontbeerlijk. Verwaarlozing van kalkvoorziening leidt tot slechte bedrijfsresultaten. MARKTBERICHTEN GOES, 19-10. Beursbericht Markt Goes. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon en fran- ko leveringsplaats. Tarwe, basis 16 procent, 44,50 per 100 kg; brouw- gerst, basis 16 procent, f 48,25 per 100 kg; zware haver f 41,50 per 100 kg; groene erwten f 64,50 per 100 kg; schokkers i' 79,00 per 100 kg; capu- cijners f 90,00 per 100 kg; bruine bo nen geschoond f 205,00 per 100 kg. Exklusief b.t.w, Aardappelen Bintje, veldsgewas, direkte levering af bedrijf f 35,00 tot f 45,00 per 100 kg. Voederaardappëlen af sorteerinrichting f 9,00 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Uien Onafgestaart op auto geleverd 50 -62 cent per kg. Exklusief b.t.w. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd 42- 50 cent per kg voor goede kwaliteit. Afwijkende partijen 30-41 cent per kg. Exklusief b.t.w. Hooi en stro Weidehooi f 400,00-f 410.00 per 1000 kg; gerstestro f 250,00 per 1000 kg; tarwestro f 170,00 per 1000 kg; j haverstro f 220,00 per 1000 kg; schokkerstro f 290,00 per 1000 kg; erwtenstro (kleine groene) f 300,00 per 1000 kg; bruine bonenstro f 200,00 per 1000 kg. Exklusief b.t.w. Met instemming van de Konink lijke familie geeft Pro Juventute thans zyn dertigste kalender uit. Zo als bekend verschijnt deze kalender ten bate van het werk voor jeugd en gezin, onder het motto: Help een kind aan een kans. De Oranjekalender 1977 kan zeker exclusief worden genoemd, want verscheidene foto's zijn „uit partiku- lier bezit", en dus nog niet eerder gepubliceerd. Naast dc Nederlandse is er ook een op buitenlandse relaties afgestemde Oranjekalender. De Verenigingen Pro Juventute zijn algemene instellingen voor kinder bescherming, werkzaam voor jeugd en gezin in het hele land. Deze in stellingen tezamen helpen jaarlijks meer dan 12.000 kinderen uil alle ge ledingen van het volk. Een uitgave in kleuren van Fro Juventute. De op brengst komt ten bate van het kind dat extra zorg nodig heeft. yenst toezending van I Naam Adres I Woonplaats «r(aantal) Oranjekafetb ders 1977 met Nederlands calendarium en/of b.(aantal) Oranjekalen- ders 1977 met viertalig calen- darium; Engels, Frans, Duits en Spaans. Beide soorten a f. 5,95 (verzendkosten f. 2,extra). Postgiro 517400 Kalenderactie Pro Juventute Postbus 7101-Amsterdam Telefoon (020) 790949 Bouwplan nieuw belastingkantoor Met grote verontrusting heb ik kennis genomen van het verslag van de gemeenteraadsvergadering van maandagavond, gepubliceerd in de Z.N. van 19 oktober jl., waar het gaat over de nieuwbouw van het be lastingkantoor. Volgens het bouwplan is voorzien in een hypermodern gebouw met zeer veel glafe. Een voor Zierikzee on-acceptabel geheel, dat bepaald niet past in de gevelwand. De burge meester verklaart: „Mocht dit nieu- Advertentie In mijn pand kon ik geen kant meer uit. Het nieuwe centrum was mijn kans. Ik besprak dat met de man van de NMB die mijn branche goed bleek te kennen. Hij nam met mij de plannen door en maakte een financieringsopzet. Zo kreeg ik een krediet op maat. Bovendien stelde de NMB-man mij voor gebruik te maken van haar computerservice, om voortdurend een goed inzicht te krijgen in het bedrijfsverloop. Dat stelt me dan ook in staat m'n voorraadpositie beter te beheersen en met minder leverancierskrediet te werken. Nu zit ik in het nieuwe centrum. De NMB heeft me goed geholpen. Voor mij is het de bank die kreatieve oplossingen aandraagt voor de problemen van haar klanten. Praat ook nederlandsche eens met de NMB. middenstandsbank we belastingkantoor er volgens het ontwerp komen clan verwachten we grote protesten van zeer velen." En verder: „Het is ons er bepaald niet om te doen de dienst het leven zuur te maken, maar er zou ongetwijfeld een storm van bezwaren losbarsten." Terecht heeft de gemeente zeer ernstige bedenkingen tegen het bouwplan. Ik hoop gaarne dat de» gemeente de bouw volgens dit ont- - werp kan voorkomen. Vermoedelijk is het nu nog niet te laat de Rijks- gebouwendienst tot andere gedach ten te brengen. Als het gebouw er eenmaal staat hebben protesten na- tuurlijk geen zin meer. L. C. M. Tiebout, Keetenstraat 9. Zierikzee. VISSERIJBE1UCHTEN Mosselzaadvisserij Op voorstel en naar wens van de mosselkwekers in het noorden, zal op dinsdag 26 oktober gedurende één dag naar mosselen en mosselzaad worden,gevist op de Waddenzee. De noordelijke vissers hebben hierop aangedrongen, omdat in de afgelo pen weken, de Zeeuwse vissers drie- maal twee dagen op mosselzaad mochten vissen in Zeeland. Voor 40 jaar HAAMSTEDE. Hel aantal in- en uitgaande passagiers op de gemeen telijke luchthaven bedroeg geduren de de maand mei 491, terwijl 1537 kg door de lucht werden vervoerd. HAAMSTEDE. Dat de zakenmen sen in onze gemeente met hun tijd meegaan, blijkt uit hel feit dal de heer A .de B., bakker, een elektrische ijsmachine heeft aangeschaft, waar mee hij de door de jeugd zo zeer ge- waardeerde „ysco's" fabriceert. BROUWERSHAVEN. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor de kerkvoogdij der Ned. Ilcrv. Kerk toe te kennen 10°/o in de kosten van herstel van de consistoriekamer van hei kerkgebouw, tot ten hoogste, f 460,—. DREISCHOR. A.s. woensdag zal op het terrein van hofstede ..De Hooge Hoevede jaarlijkse geitenkeuring plaats vinden. Er zijn in totaal 15 prijzen beschikbaar gesteld. BRUINJSSE. Dc lieer M. C. v. D. slaagde dezer dagen aan de Rijks universiteit voor Chemisch kandi daat. RENESSE. Begunstigd door prach- f!p zomerweer gaf hel fanfarekorps „Luctor el Emergozaterdagavond j op het dorpsplein een geslaagd con- j, cert. I BROUWERSHAVEN. De Chr. Ge- mengde Zangvereniging Laudato Deum" o.l.v. dc heer K. W. E. heeft deelgenomen aan het concours Ir Biezelingc cn won een derde prijs in de vierde afdeling. DREISCHOR. Op het gehouden concours te Dinteloord behaalde het Harmoniegezelschap „Crescendo" o.l.v. de heer F. A. F. in de eerste af- deling een eerste prijs, OOSTERLAND. Op het concours der Chr. Zangverenigingen bchoaldr hel Chr. Gemengd Koor „V.Z.O.S." in de derde afdeling 203 punten. Door deze prestatie komt ze nu in de tweede afdeling. OOSTERLAND. De mondharmoni- kaclub „O.K.G." welke heeft deel- i genomen aan het festival te Gors, verwierf dc err sir prijsijndr f 25,--. Dc. trotse club zal as. vrij- dagapgnd een rondgang door het dorp maken. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9