DE GETEKENDE De Duitse mark een huis boordevol aanbiedingen deurloo Betuwe Tweedrank 90 cent korting BLIK DOOR HET WERELD Autoverkoop op rekordhoogte „Personeelsstop bejaardenoorden rampzalig" Loslopende koeien veroorzaakten een grote chaos Geen voorbeelden meer in advertenties voor kredieten Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEI'SCIIE NIEUWSBODE Donderdag 21 oktober 1976 Nr. 21982 7 De verkiezingen in West-Duitsland zijn koud achter de rug en de Duitse mark is in waarde op getrokken. Hiermede worden de speculaties be vestigd, die reeds sinds lange tijd onrust zaaiden op de Europese geld markt. De revaluatie van de Duitse munteenheid maakt duidelijk, dat men de beloften en uitspraken van politici in de verkiezingsstrijd maar niet al te serieus moet nemen, want hoewel reeds geruime tijd gesproken en gespeculeerd werd over een op waardering van de mark, suggereer den Duitsland leidende politici voort durend dat het niet zover zou ko men. Daar hadden ze ook wel re denen voor. Immershet duurder worden van de Duitse Mark kan de export treffen en het is niet leuk om dat aan je kiezers mee te delen. Nu heeft de Duitse regering toch moeten erkennen dat de mark meer waard behoort te zijn in vergelij king met een aantal andere geld soorten. Die erkenning moet voor de Duitsers toch ook een flink stuk vol doening inhouden. De opwaardering van de mark illustreert nog eens overduidelijk dat de Bondsrepubliek er conjunctureel beter voorstaat d<*n de andere E.E.G.-landen, ondanks het feit dat de algehele economische terugslag ook aan West-Duitsland niet voorbijgaat en ook daar geleid heeft tot een sterke stijging van de werkloosheid. Maar met name het inflatiecijfer van de Bondsrepubliek dit jaar rond 5°/o) is aanzienlijk gunstiger dan dat van de andere E.E.G.-partners, inclusief Nederland. De gulden De Duitse mark is nu ten opzichte van de gulden twee procent meer waard geworden. Wat betekent dat voor Nederland? Met name bij het bedrijfsleven, dat voor zijn export in zo belangrijke mate op de Bonds republiek is aangewezen betekend de revaluatie van de Duitse mark een flinke stimulans. Nederlandse produkten worden nu immers voor de Duitsers 2°/o goedkoper en dat wekt de hoop op grotere orders, die het Nederlandse bedrijfsleven best kan gebruiken. Temeer omdat de Bondsrepubliek verreweg de belang rijkste handelspartner van Neder land is en bepaalde bedrijfstakken in ons land zelfs in hoge mate af hankelijk zijn van Duitse orders. Wanneer de orderpositie van deze bedrijfstakken door de opwaardering van de mark kan worden verstrekt, kan de jongste revaluatie van de Duitse munteenheid voor de Neder landse export heilzame gevolgen hebben. Die kans is des te groter om dat vaststaat dat de binnenlandse bestedingen irc dc Bondsrepubliek de laatste maanden iceer aanzienlijk zijn toegenomen, waardoor ook de vraag naar buitenlandse produkten groter is geworden. Schaduwkanten Maar de opwaardering van de mark heeft voor ons uiteraard ook zijn schaduwkanten. Duitse produk ten worden omgekeerd hier nu 2°!o duurder en de vele honderdduizen den Nederlandse vakantiegangers, die hun vakantie of vrije weekends in de Bondsrepubliek willen door brengen, krijgen voor hun guldens minder marken dan vóór de reva luatie. Met andere woorden: het toch al niet goedkope West-Duitsland wordt voor de Nederlandse vakan tieganger nu nog duurder. Omge keerd ontvangen de Duitsers voor hun marken nu meer guldens en het is daarom zeker niet uitgesloten dat de Duitse toeristenstroom naar Ne derland, die de laatste jaren aan het afnemen was, weer wat groter zal worden. Tenslotte maakt de opwaardering van de mark een einde aan de koortsachtige onrust, die de afgelo pen maanden de internationale geld handel kenmerkte. Diverse Europese munteenheden, waaronder de gul den, hebben een tijd onder hevige druk gestaan en het is dan ook vol- ZUIDLAREN, Hoewel een gegeven paard niet in de bek gekeken mag worden, gebeurde dit toch veelvul dig in Zuidlaren waar deze week de jaarlijkse paardenmarkt gehouden werd. In Zuidlaren mocht dit dan ook, want de paarden die daar ston den, waren bepaald niet bestemd om weg te geven komen logisch dat de Nederlandse gulden de revaluatie van de mark niet volgt, ondanks de op zichzelf redelijke positie van onze betalings balans. Advertentie vijf jaar garantie toegang vrij meelstraat 31 zierikzee AMSTERDAM, 20-10. De verkoop van nieuwe personenauto's in ons ]and beweegt zich nog altijd op bij zonder hoog niveau. Uit de thans be schikbaar gekomen cijfers van de RAI in Amsterdam blijkt dat er in de eerste 9 maanden van 1976 in to taal 404.795 nieuwe personenauto's en kombinatiewagens zijn verkocht. Dat betekent een stijging van 8 pro cent ten opzichte van de vergelijk bare periode van 1975 (rond 375.000 auto's). UTRECHT, 20-10. De Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden (NEVEB) vreest dat de per 1 okto ber afgekondigde personeelsstop voor de bejaardentehuizen ramp zalige gevolgen zal hebben. De NEVEB voorziet dat in veel bejaar dentehuizen juist bejaarden die in tensieve verzorging nodig hebben zullen moeten worden geweigerd, als de personeelsstop niet wordt in getrokken. Door een onvoldoende personeelsbezetting zullen in veel bejaardentehuizen onwerkbare toe standen ontstaan, schrijft de NEVEB aan staatssekretaris W. Meijer van c.r.m. RAALTE, 20-10. Twintig koeien zijn in de nacht van dinsdag op woensdag uitgebroken uit een weide langs de provinciale weg tussen Raalte en Ommen. De koeien ver oorzaakten volgens de rijkspolitie in Zwolle een grote chaos, omdat een chauffeur van een lege tankauto niet in staat was de merkwaardige ver keersdeelnemers te ontwijken. De tankauto raakte in een sloot. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Twee koeien werden gedood, een aantal raakte licht gewond. DEN HAAG. 20-10. In advertenties voor persoonlijke leningen zullen met ingang van 1 november geen kredietvoorbeclden meer voorko men. Er zün dan nieuwe regels gel dig doordat op die datum de geld- schieterswet wordt vervangen door de wet op het consumptief geldkre- diet. In advertenties, prospectussen en soortgelijke publicaties van kre dietgevers dienen onder andere te worden vermeld: dc kredictsom, de kredietvergoeding en de betalings regeling. KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND BILTHOVEN. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Ma kelaars heeft in een persbericht mee gedeeld, dat hij leden, die over de schreef gaan, hard gaat aanpakken. De onafhankelijke tuchtrechtspraak van de bond zelf is daarvoor het aangewezen middel. ROTTERDAM. De cijfers over de eerste helft van dit jaar bevestigen dat de Rotterdamse haven bezig is zich geleidelijk te herstellen van de economische crisis. Dit zegt de direc tie van het gemeentelijk havenbe drijf. DEN HAAG. Minister Duisenberg en staatssecretaris Van Rooijcn (fi nanciën) hebben dinsdag een wets ontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de voor 1975 en 1976 gel dende verlaging va n loon- en in komstenbelasting blijvend te maken. DEN HAAG. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Ne derlandse vereniging tot rheuma-be- strijding heeft de voorzitter van deze vereniging, mr. M. Vrolijk (ook com missaris van de koningin in Zuid- Holland), koninklijke onderscheidin gen uitgereikt aan prof. dr. J. J. de Beécourt uit Groningen en aan me vrouw H. de Wilde de Ligny uit Den Haag. GRONINGEN. In Groningen is een „Blijf van m'n lijf "-huis geopend. Het is het derde in Nederland. Am sterdam en Zwolle hebben reeds een huis voor mishandelde vrouwen en hun kinderen. Het huis in Groningen is een initiatief van het vrouwen huis, maar wordt nu gerund door een geheel zelfstandige stichting. DEN HAAG. Dc Nederlandse Vereniging tot Rlieumatiekbcstrij- ding, de oudste I» Europa, bestaat vyftig jaar. Ze viert dit jubileum- met een congres in Den Haag dat 500 deelnemers uit 23 landen telt. DEN HAAG. Het sterrenwacht complex jn Leiden is thans defini tief beschermd monument. Twee jaar geleden kwam het op de ontwerp- lijst. Het omvat de gebouwen aan de Sterrewachtlaan die in 1858-1861 door architect H. F. G. N. Camp wer den gebouwd op een bolwerk van de de westkant van de stad. LAREN. Een verguld zilveren be ker van de Utrechteh van Vianen uit 1614 heeft op de veiling door Chris tie's in het Singer-museum in La ren zevenhonderdduizend gulden opgebracht. Het kleinood werd door een tussenpersoon aangekocht voor het rijksmuseum in Amsterdam. EPE. Er zijn materiële bewijzen gevonden dat tijdens de politie-actie vorige week donderdag vanuit het woonoord Vaassen met automatische vuurwapens is geschoten. Dit. kon onder meer worden vastgesteld aan de hand van inslagen in de pantser wagens. De wapens heeft de politie echter nog niet gevonden. DEN HAAG. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken heeft de tweede kamer voorgehou den, dat het wijzigen van de politie ke kleur van burgemeesters slechts langzaam kan geschieden. Tijdens het voortgezette kamerdebat over zijn begroting voor volgend jaar wees de bewindsman de eerder op de dag geuite kritiek van P.v.d.A. en V.V.D. van de hand. DEN HAAG: Dc leden van de Ne derlandse Vereniging voor Cardiolo gie heben hun ongerustheid uitspra ken over het voorstel van de Euro pese Commissie om een heffing te leggen op plantaardige vetten, on der welke, die met een hoog gehalte aan meervoudige onverzadigde vet zuren. Het voorstel van commissie is bedoeld, om de afzet van room boter en melkvet te bevorderen. DEN HAAG. Tegen een aantal groothandelaren in aardappelen is proces-verbaal opgemaakt in ver band met gekonstateerde afwijkin gen van de regelen voor subsidiever lening. Minister Lubbers van ekonomi- sche zaken heeft dit geantwoord aan PvdA-kamerlid mevrouw Epema- Brugman, die hierover schriftelijke vragen had gesteld. VRIJDAG 22 OKTOBER NED. I: Voor de eerste maal in het nieuwe winterseizoen brengt Mies Bouwman het spelprogramma Eén van de acht op de buis. Dat betekent een kleine twee uur ontspanning van formaat. De AVRO-avond gaat om zeven uur op een vermakelijke wij ze van start met hel spelletje Wie van de drie? hf, het panel zitten L ous Haas dijk, Martine Bijl, Albert Mol en Kees Brusse. De AVRO brengt vanavond ook een kort over zicht van de programma's die de kij ker in de wintermaanden van deze omroep kan verwachten. Nadat de journaallezer zijn plicht heeft ge daan, melden de mannen van Sport- panorama zich aan en gieten een hoeveelheid aktuele sportinformatie over de hoofden van de kijkers uit. Tenslotte een muzikale show van het zangduo Rosy en Andres, samen met de Belgische gitarist Francis Goya. Het IKON neemt om elf uur de zender over met een nieuwe af levering van de 'reeks Praten met vrouwen.. In deze uitzending een portret van Han Suyineen arts en schrijfster van Chinese afkomst, die sinds een jaar of tien over de hele wereld lezingen houdt over de Chi nese revolutie waarover naar haar mening veel te veel misverstanden bestaan. NED. II: De Vrouw van zes mil joen opent de rij TROS-program- ma's. Jaime moet haar btonische krachten gebruiken om een auto- ongeluk te overleven dat is geensce- neerd door een gewetenloze indu strieel. Het journaal wordt gevolgd door het tweede deel van de komi sche serie Hotel de Botel. Centraal in alle vrolijkheid staat de komiek André van Duin als de onhandige Koos Overwater. In het hotel wordt vanavond een bruiloft gevierd en dat wordt een gebeuren dat ieder een nog lung zal heugen. Rond de klok van negen uur vervolgt de TROS dc serie De Jordaches. In Ca lifornia waar hij naartoe is gestuurd, om bij zijn oom Harold te gaan wo nen en werken, wordt Tom Jordache verliefd op de dienstbode Ctolhilde. Scene met Ab Abspoel en André van Duin in de tweede aflevering van de serie „Hotel de Botel", die de TROS vrijdagavond 22 oktober op het scherm brengt. Intussen heeft Rudy een baan in een warenhuis gekregen en heeft Julie Prescott in New York uitzicht op een nieuwe minnaar en een rol in een Broadway-stuk. Hierna een af levering van Wordt u al geholpen? Besloten wordt dal de deuren van het Engelse warenhuis voortaan een half uur eerder open zullen gaan. De jonge heer Grace denkt hierdoor de omzet van zijn warenhuis te kunnen vergroten. Tot bij elven is de buis hierna voor de aktualiteitenrubriek Aktua TV. TROS Sport, dat de uit zending afrondt, heeft o.m. een re portage van de zaalhandbalwedstrijd tussen de herenteams van Sittardia cn PSV. VRIJDAG 22 OKTOBER NED. I: 18.15 Teleac; 18.45 De be- repoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Wie van de drie?; 19.35 Een van de acht21.20 Vooruitblik; 21.35 Journaal; 21.50 Sportpanorama; 22.35 Rosy, Andres en Francis; 23.00 Praten met vrou wen; 23.35 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 De vrouw van zes miljoen; 20.00 Jour naal; 20.25 Hotel de botel; 20.55 De Jordaches; 21.40 Wordt u al gehol pen?; 22.10 Aktua TV; 23.05 TROS Sport23.30 Journaal. ZATERDAG 23 OKTOBER NED. I: De TROS begint haar middaguitzending met een verhaal van Suske en Wiske, dat gevolgd ivordt door het tweede deel van het kinderprgoramma met de tekenaar Scapa. Daarna vraagt Martin Bro- zius aandacht voor het spelprogram ma Ren je rot, dat ditmaal Herman and Angie and Golt '45 als muzikale gasten ontvangt. In de rubriek Wij en onze dieren wordt aandacht be steed aan parkieten en kanaries. Tenslotte in de TROS penalty bokaal een strijd tussen 'vijf jeugdi- Advertentie Tot en met 27 oktober a.s. bij inlevering van uw cheque ge strafschopspecialisten, met in het doel Eddy Pieter Graafland. Met de naar hem genoemde show opent Willem Ruis het avondprogramma van de KRO. De vrolijkheid wordt opgeluisterd door o.a. Rita Corita, Merel Laseur, Peter Knegjens. De volgende zestig minuten gaan op aan de eerste editie van een nieuwe praatshow van Aad van den Heuvel. In elke aflevering zal met een be kende Nederlander een aantal ge beurtenissen uit de afgelopen maand worden doorgesproken. Vanavond is Ton van Duinhoven de gast. Na het journaal de western uit 1972 Junior Bonner. Steve McQueen speelt hier in een rodeo-rijder die van het ene naar het andere evenement trekt. Het verhaal speelt op het Ameri kaanse platteland waar hel familie verband nog even hecht is als de trouw aan nationale instellingen. De KRO-avond wordt afgesloten met de rubriek In gesprek met de bisschop. NED. II: De NCRV brengt van avond de vierde aflevering van Bol- ke de beer waarin Bol stiekum wal honing meeneemt uit een bijenhuis, hetgeen voor hem kwade gevolgen heeftDe NCRV heeft besloten een serie tv-programma's te maken met Barend Barendse. Om kwart over zeven het eerste in dit seizoen. Me dewerkenden in Vriendelijk welkom bij Barend zijn o.a. Corrie Konings, Marie-Cécile Moerdijk en Vera Bets. Voorts in dit programma een mode show door leden van de Chr. Platte- landsv rouw en bond. Na het journaal de nieuwe kwis Ja Natuurlijk, ge presenteerd door Kick Stockhuyzen. Het kwiswerk toordt omlijst met aantrekkelijke beèlden uit de na tuur. Het tweede deel van de serie Sil de Strandjutter speelt dertien jaar later. Het geredde Zweedse meisje krijgt de familienaam van Sil toegewezen. Maar Sil leeft nog steeds in onmin met de dominee. En door de gemeenschap Terschelling wordt het meisje nog steeds als an ders beschouwd. Voor aktualiteiten kan men vervolgens terecht bij Hier en Nu. Daarna nog 25 minuten sport van de NCRV in samenwer king met Studio Sport. Voordat het laatste nieuws aan de beurt is wordt het programma afgesloten met een Muzikale Meditatie. ZATERDAG 23 OKTOBER NED. I: 10.30 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Suske en Wiske: 15.55 Scapa; 16.10 Ren je rot; 16.40 Run, Joe, run; 17.05 Wij en onze huisdieren; 17.20 TROS penalty bokaal; 18.15 Teleac; 1S.45 Dc berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 De Willem Ruis show; 20.30 Aad van den Heuvel en Ton van Duinhoven; 21.35 Journaal; 21.50 Ju nior Bonner; 23.30 In gesprek met de bisschop; 23.55 Journaal. NED. U: 18.40 Lied van dc week; 18.55 Nieuws: 19.05 Bolkc dc beer; 19.15 Vriendelijk welkom bij Ba rend; 20.00 Journaal; 20.25 Ja, na tuurlijk; 21.30 Sil, de strandjutter; 22.20 Hier en Nu; 23.00 Studio Sport; 23.25 Muzikale Meditatie; 23.40 Journaal. De jongen fronste zijn wenkbrau wen. „Mijn vader? Ik heb geen va der meer. Praat me niet meer over hem. Natuurlijk moet je scheiden. Dan ben je eigen baas en kun je doen en laten, wat je wilt. Voor el ke handeling moet je nu telkens naar Utrecht om zijn handtekening. Maar je doet het toch niet, mam, ik ken je onderhand wel." „Ik zit er anders serieus over te denken." „O." Joop keek haar onderzoekend aan. „Is er soms een ander waar mee je wilt trouwen? Als je dan maar weet, dat ik nooit vader tegen hom zeg, hoor! Ik heb genoeg van vaders." Hij is precies als Jan, wist ze nu met zekerheid. Heerszuchtig van aard, met een wil. In de toekomst voorzie ik moeilijkheden met m'n oudste. Maar een week later deelde ze haar definitieve beslissing reeds mee aan Siebe Bokstra. „Het spijt me, Siebe, ik kan het niet doen. Sor ry. jongen, ik heb indertijd mijn woord gegeven. Toen ik met Jan trouwde. Dat mag ik niet breken. Ik zie geen uitweg voor ons beiden." Hoofdstuk 10 De man zat in dc kamer en dronk zijn koffie, die Ellie voor hem had ingeschonken. Af en toe rondkij kend. Bijna alles, wat hij zag was nieuw: het bankstel bij het raam, dc eethoek. het bergmeubel. Door het raam zag hij haar auto. In de grote voorkamer lag wollige vloerbedek king- Vroeger hadden zc een kleed, met zeil. Dit huis is ook mooier, had hij in een glimp gezien. Vast wel moderner. Maar er zijn ook ruim ze ven jaren overheen gegaan. „Koffie goed?" „Fijn. Ik weet niet, wat me over komt. Weer gewone kleren aan te hebben. Op een mooie stoel te zitten. Geen tralies voor de ruiten." Ze knikte begrijpend en stak een sigaret op, hem het pakje voorhou dend. Maar de man schudde het hoofd. „Ik rook niet meer, al in geen jaren. Het was een mooie gelegen heid het af te leren. Ik begin er niet meer aan." „Vind je het erg, als ik rook?" „Welnee, ga je gang." Hij keek opnieuw enkele keren rond, tot zijn ogen bleven rusten op een grote fo to. Opstaande, liep hij erheen en be keek hem. Ellie zei: „Dat is de trouwfoto van Joop cn Monique. Verleden jaar gemaakt". Ze ver zweeg, dat haar oudste zoon ver zocht had dc foto niet mee te nemen naar Utrecht. „Weet Monique... van mij?" Ze knikte nogmaals. „Joop heeft haar verteld, toen ze een half jaar omgang met elkaar hadden. Moni que is een lief meisje. Ze aanbidt Joop. Het feit vormde voor haar geen enkel bezwaar." „Moet jc niet naar de redaktie vandaag?" „Ik heb vrij genomen. Van Kam pen gaf mc toestemming. Ik heb veel aan hem te danken." „Ook jc promotie?" „Inderdaad. Ik ben nu vier jaar rcdaktrice voor de vrouwenrubrie ken van alle kranten, die zc bij ons uitgeven. Vroeger hadden ze het van oen persbureau, maar dat is zo alge meen. Ik probeer mijn rubriek zo origineel en aktueel mogelijk le hou- Familieroman door J. D. POSTHUMUS den. Uit brieven, die ik wekelijks krijg van lezeressen weet ik, dat mijn rubriek goed gelezen wordt." Na de koffie doorliepen ze samen het huis. „Het meeste heb ik zelf in gericht," legde ze uit. „Soms gaf Gonnie me goede adviezen. Ze heeft smaak. Kijk, dit is haar kamer. Ik laat het zo, omdat ik verwacht dal ze, als alles geluwd is wel weer eens een weekeindje zal thuiskomen. Overigens heeft ze hier nog diverse eigendommen. Ze komt zc wel een keer halen, neem ik aan." Dc badkamer vond hij bijzonder mooi. In Deventer moesten zc het met een douchehokje doen. Hier was een zitbad en een tweede w.c. Bo vendien voldoende ruimte voor een wasmachine. Alles blonk cn glom: nergens was er ook maar iets aan tc merken. Hij maakte een breed gebaar cn vroeg: „Hoe houd je dit alles schoon in dit grote huis? Kun je dat kombi- neren met je werk op de krant?" „Wc werken al enige jaren zater dags niet meer. Overigens heb ik woensdag een werkster. Maar zater dags stof ik en stofzuig nog eens het hele huis." De deur openende van dc grote slaapkamer, ging ze hem voor naar binnen. Op het lits jumeaux wijzend, legde zc op verontschuldigende toon uit: „Het oude ledikant was versle ten. Ik had de keus tussen een nieuw tweepersoons en dit. Omdat ik toch al die tijd alleen was, leek mc dit de beste oplossing. Ik hoop. dat je het niet erg vind." Hij keek haar verbaasd aan. ..Be doel je, dat je, dat je niet meer (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7