c Gala Koffie wico meer dan in 1975 V.V.V. Zierikzee gaf dit jaar ruim negenduizend informaties „Vluchtelingen in grote muizeval" Eisen alarm installaties taxi's Wetsontwerp huurprijzen en huurcommissies ingediend Engeland in trek bij toeristen ^eelauO DE ZIERIKZEESCHE COURANT 385 zooon 5. Idee Zware toer om VAD door Kamer te krijgen Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen OOSTERLANDS NIEUWE WEG VAN Meer overnachtingen op „Kaaskenswater", maar aantal bezoekers liep wat terug OMSTREEKS 1933 Dubbele moord in haven langs Afsluitdijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 oktober 1976 133e jaargang Nr. 21982 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ZIERIKZEE, 19-10. Dit jaar werden tot 1 oktober door het informatiebureau van de Zierikzeese V.V.V. in totaal 20.900 inlichtingen verstrekt, waarvan aan buitenlanders 4.600. Advertentie van Niemeyer, pak 250 gram UTRECHT, 20-10. „De Latyns- Amerikaanse vluchtelingen in Ar gentinië zitten in een hele grote muizeval. En een hele, dikke vette laars tracht deze muizeval met al die mensen erin, te verpletteren''. Dominee Alida Verhoeven uit Utrecht en al jaren werkzaam in Argentinië zegt dit nadat zij een aantal uren heeft zitten praten over de hopeloze situatie van de Zuid- amerikaanse vluchtelingen in dat land. Zij is nu drie jaar hoofd van CEAS (Commission Ecomenica Accion Social), een organisatie die zich inzet voor de vluchtelingen in Mendoza, een stad in het zuiden van Argentinië, circa 1100 kilometer van de hoofdstad Buenos Aires. In Argentinië zijn op dit moment ongeveer 30.000 ontheemden. DEN HAAG, 21-10. Minister Wes terterp van verkeer en waterstaat heeft de eisen vastgesteld, waaraan thans verplichte alarminstallaties voor taxi's moeten voldoen, aldus heden donderdag zijn ministerie. Wanneer geen ontheffing is ver leend, moet een taxi zijn voorzien van een mobilofoon en van een zo genaamde optischakoestische instal latie. De mobilofoon moet worden uit gerust met een stil-alarminstallatie. De optisch-akoestische installatie moet zo worden ingericht dat bij het inschakelen ervan de volgende sig nalen worden gegeven. Hei groot- of dimlicht, de achterlichten en - in dien aanwezig - (de waarschuwings- lichten moeten gaan knipperen. Als er een taxi-dakembleem is, moet ook dit gaan knipperen. De hoorn moet een steeds onderbroken geluidssig naal geven. Wanneer er een mobilofoon in de taxi is, moet ook deze gelijktijdig werden ingeschakeld, zodat de mobi lofooncentrale wordt gewaarschuwd. De aHarminstallaties mogen niet van binnenuit buiten werking kun nen worden gesteld. Het totaal aantal verstrekte in lichtingen is 9.100 meer dan over 1975 het geval was. Het aantal overnachtingen in ho tels en pensions heeft volgens de of ficiële registratie, aldus delen b. en w. van Zierikzee in de aanbiedings nota gemeentebegroting 1977 mee, 1.510 bedragen, (periode 1 oktober 1975-1 oktober 1976). Dit is 2.124 minder dan over de vorige periode. Onder de 1.510 gasten zijn 435 bui tenlanders begrepen. „Kaaskenswater" Het aantal bezoekers aan het ge meentelijk kampeerterrein „Kaas kenswater" was in 1976 4.200 tegen 4.730 in 1975 en 2.492 in 1974. Het aantal overnachtingen op het kam peerterrein was in 1976: 14.700, (in 1975: 12.204 en in 1974: 8.878). Deze cijfers tonen dus een toena me aan van het aantal overnachtin gen, en een afname van het aantal bezoekers. De opbrengst van de kampeergelden heeft met een bedrag van f 40.000,een recordopbrengst te zien gegeven. De hogere opbrengst wordt ge deeltelijk toegeschreven aan een in 1976 ingevoerde tariefsverhoging; voor een ander deel is de toeneming een gevolg van de stijging van het aantal overnachtingen. De musea Het gemeentemuseum werd dit jaar bezocht door 13.500 betalende bezoekers, een absoluut record. Het aantal gratis bezoekers - vaak deel nemers aan ontvangsten op het stad huis - was ongeveer 2.000. Het aan tal bezoekers is nog 1.500 hoger dan vorig jaar. Gelet op de warme zomer is voor deze toename van de belang stelling moeilijk een verklaring te vinden. OOSTERLAND, 20-10. Een nostal gische foto uit het Oosterland van 1933, genomen op de toenmalige Nieuwe Weg, die naderhand, na de samenvoeging van de gemeenten, Nieuwstraat genoemd moest worden. De drie knapen op de voorgrond zijn allen kinderen van de familie P. van der Werf Cz.-Boogert uit de Lange Dreef, v.l.n.r.: Anthonie, Wil lem en Jan. Opvallend is de kleder dracht in die dagen van de kinderen, toen men nog met klompen aan naar school ging, en de typische korte broek. Het bezoek aan het Maritiem Mu seum was dit jaar wat minder. In totaal namen 12.500 bezoekers in het, Maritiem Museum een kijkje, dat is 1.500 minder dan vorig jaar. De opbrengst van de entreegelden van het gemeentemuseum was dit jaar f 13.500,tegen 1" 11.200,over 1975. DEN HAAG, 20-10. Voor het kabi net-Den Uyl zal het een zware toer worden het wetsontwerp tot invoe ring van de vermogensaanwasdeling (VAD) door het parlement te lood sen. Zo er al een meerderheid voor het voorstel te vinden zal zijn staat wel vast dat er aan de oorspronkelijke versie heel wat veranderd zal moe ten worden. Want zowel de PPR-fraktie, voor wie de VAD een zeer gevoelige zaak is, als de christen-democraten zijn van plan hun visies in de vorm van wijzigingsvoorstellen in het ontwerp te brengen. Advertentie Wilt U goedkoper uit zijn Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg Boumanstr.11 Nieuwe! kerk Tel. 01114-1373 Op de achtergrond naast zijn schuur staat Pieter van der Werf, vroeger landbouwer, en geen familie van de jongens op de voorgrond. Naast hem, met de traditionele haakmuts op, de vrouw van Van der Werf: Rika van der Werf-Ver hoek. Juist boven haar hoofd staat haar broer Adriaan Verhoek, des tijds wonende in de Kerkstraat al hier. Linksop de foto was de bosrand van het buiten „Het Hof", in de volksmond „Het Heerenhof" ge naamd. In de verte komt de toenma lige Herv. predikant, dr. W. H. REDAKTIE. ADVERTENTIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20 per jaar 81,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (tJm 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Geschiedenis „De Meebaal", Nieuwerkerk DEN HAAG, 20-10. Er zal voor ge heel Nederland één algemeen gel dend huurregiem komen, waarbij de huurprijs zoveel mogelijk zal worden afgestemd op de kwaliteit van het huis. De rechten en plichten van huurders en verhuurders zullen evenwichtig worden verdeeld. Het percentage, waarmee de huur zal worden verhoogd zal gelij ke tred houden met de ontwikkelin gen. Redelijke huuraanpassingen moeten zonder al te veel omslag tot stand komen. Voor het oplossen van huurprijsgeschillen zal een duidelij ke en doelmatige procedure komen. Het burgerlijk wetboek zal worden gewijzigd, opdat geschillen over de hoogte van de huurprijs kunnen worden opgelost zonder dat de huur wordt opgezegd. De aanvangshuur van nieuw ge subsidieerde woningen en die van met subsidie verbeterde woningen zal door de minister worden vastge steld. Deze huren zullen gedurende vijf achtereenvolgende jaren wor den verhoogd met het trendmatige huurstijgingspercentage. Geschillen over redelijkheid van de huur zullen worden beoordeeld aan de hand van k wa 1 i t ei tsn or m en Weeda, aangewandeld, en achter hem ontwaren we nog een „old ti- mer"-auto. De heer Van der Werf met zijn schrepel op zijn rus, is nog een typisch voorbeeld hoe men vroe ger als landbouwer en landarbei der gekleed ging. In het midden van de kiek ziet men de sloot met een bruggetje, dat leidde naar de tuin van ds. Weeda, die achter de heg gelegen is. Thans hertenkamp L. W. Boogert Het tweede bruggetje leidde naar het woonhuis van Jan van den Berge Az. Dit zyn de belangrijkste punten van het donderdag by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp op de huurprijzen van woonruimte, dat beoogt de regelingen aangaande de huurpryzen aan de maatschappelijke ontwikkeling aan te passen en de gehele huurwetgeving te moderni seren. LONDEN, 20-10. Dit jaar zullen ongeveer tien miljoen buitenlandse toeristen een bezoek brengen aan Engeland, zo verwacht het Britse toeristenbureau. In totaal zullen de buitenlandse bezoekers twee miljard pond sterling besteden in Engeland, waarbij is inbegrepen het geld dat zij uitgeven voor vervoer met Britse luchtvaartondernemingen. Omgere kend tegen de huidige koers van het pond komt dat neer op 8,5 miljard gulden. De toeneming van het. aantal bui tenlandse bezoekers, die 20 procent bedraagt ten opzichte van vorig jaar houdt sterk verband met het feit dat Engeland goedkoop is voor buiten landse vakantiegangers als gevolg van de aanhoudende koersdaling van het pond. Afgezien daarvan groeit ook de belangstelling voor Engeland zo meent het toeristenbureau. LEEUWARDEN, 20-10. In de vluchthaven van Breezanddijk aan de noordkant van de afsluitdijk zijn woensdag twee lijken gevonden van, naar de politie aanneemt, vermoor de Chinezen. Het betreft een man van ongeveer 20 22 jaar en een vrouw van ongeveer 20 jaar. Het tweetal is waarschijnlijk ter plaatse gedood mei twee schoten uit een revolver. Beide slachtoffers waren geboeid. Een chauffeur van rijkswa terstaat ontdekte woensdagmorgen eerst het lichaam van de vrouw. SALISBURY. Premier Ian Smith van Rhodesië is aan het hoofd van een dertig man sterke delegatie naar Genève vertrokken metde waar schuwing dat deze zal mislukken wanneer de V.S. en Engeland zouden trachten hem te dwingen de jongste negereisen te aanvaarden. LISSABON. Portugal hangt een soort Lockheed-schandaal boven het hoofd waarbij vooral officieren van de luchtmacht zouden zijn betrok ken, die op uitgebreide schaal hun bankrekeningen zouden hebben ge spekt door de wapenhandel tijdens de koloniale oorlogen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niets is onnut voor mensen met gezond verstand. LA FONTAINE (fabels) Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk regen Eerst plaatselijk regen, morgen op klaringen en mogelijk een bui; ma tige tot krachtige zuidelijke wind, la ter ruimend naar zuidwest en afne mend; minimumtemperaturen rond 10 graden, maxima omstreeks 15 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 okt. Zon op 7.17, onder 17.31 Maan op 6.08, onder 17.04 Nieuwe maan: 23 okt. (6.10) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 okt. 2.07 14.22 7.39 20.03 Springtij: 25 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-10. Hel K.N.M.I. deelt mee: voor morgen moet op wissel vallig weer gerekend worden. Een diepe depressie waarvan het cen trum vanmorgen ten zuidwesten van IJsland lag, trekt langzaam dn oos telijke richting. Verwacht wordt dat het bijbehorende frontensysteem ons land in de loop van de avond zal bereiken. Op do nadering van dit actieve weergebied zal de bewolking toenemen en zal er enige tijd regen vallen. Na de passage van dit fron tensysteem wordt met westelijke winden vochtige en onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd. ZIERIKZEE. In het kader van de Kinderboekenweek 1976 was er dins- dag j.l. in de pas uitgebreide open bare bibliotheek aan het Groene- weegje van alles te doen voor de jeugd. Zo gaf het kindertheater „Middelburg" uit Middelburg 's mor gens een leuke opvoering van het verhaal van koning Bol, die maar niet kon slapen. Een groep kinderen in de leeftijd van vier tot tien jaar volgde met veel belangstelling de voorstelling. Er waren deze dag nog meer aktiviteiten voor en door de jeugd; elders in dit nummer wordt hiervan verslag gedaan. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1