DE GETEKENDE GD MIDDELEEUWSE MINIATUREN WERDEN BOEIEND BELICHT IN LËZING VOOR STAD EN LANDE Sowjet-stad door een orkaan getroffen Meer vrijheid in nieuwe basisonderwijs nieuwe intermeubel magazine is uit!! deurloo „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 19 oktober 1976 Nr. 21981 7 ZIERLKZEE, 15-10. Het tweede gedeelte van de le denvergadering van tie Vereniging Stad en Lande van ScTiotiwcii-Ditivelaiid, vrijdagavond jl. in restaurant „Mondragon", bestond uit een lezing door de lieer P. Scherft over „Middeleeuwse miniaturen". De heer Scherft vertelde dat de miniatuurkunst zyn hoogtepunt vond in de Middeleeuwen. Deze kunst is onafscheidelijk verbonden aan de kunst van het kopiëren van hand schriften. Ongeveer vijf eeuwen vond de miniatuurkunst 'n einde ten gevolge van de uitvinding van de boekdrukkunst. De versiering van handschriften is te onderscheiden in drie onderdelen: 1. de illustratie betrekking heb bende op het verhaal; 2. de versiering van de blanko marge; 3. de versiering van de initialen. Met een korte dia-serie werden deze drie onderdelen, duidelijk aan getoond. De heer Scherft vertelde dat over de betekenis van het woord miniatuur diverse theoriën bestaan. In eerste instantie werd gedacht dat het een schilderijtje betrof gemaakt van menie (minium is het latijnse woord voor menie). Om de initiaal van een woord te bekrachtigen werd deze aangezet met rode menie. De heer Scherft achtte deze theorie ech ter niet waarschijnlijk, daar versie ring van tekst reeds ouder was dan die van initialen. Een tweede theorie die over het woord bestaat is dat de aanduiding „mini" te maken heeft met alles wat klein is. In de tijd dat de miniaturen werden vervaardigd werden ze aangeduid met „illustra- tium" of illuminatie" (boekverluch ting, term uit de Middeleeuwen). illustraties tcrwyl de leerlingen de randversiering verzorgden. Vervolgens vroegen ook de universi teiten en de vorsten om handschrif ten en ontstonden er ateliers. Er ont stonden andere soorten boeken voor particulier gebruik. Het werd, 'n mo de om je te voorzien van versierde handschriften. In de 5e eeuw ontstond in Frankrijk zelfs een concurrentie strijd in het bezit van versierde handschriften, evenals in Hongarije en Bohemen. De miniatuurkunst werd een industrie die volop in be drijf bleef tot de uitvinding van de boekdrukkunst. In de vorige eeuw tijdens de romantiek werd de minia tuurkunst echter herontdekt. Vele invloeden van deze kunst zijn terug te vinden in de Jugendstil en de Art Nouveau Centra De belangrijkste centra van demi natuurkunst waren Bizantium en Ierland, waar het kloosterwezen zich in de 7e en 8e eeuw sterk ontwik kelde. Men ging uit van twee grond beginselen: 1. het illustreren van de werke lijkheid; 2. het werken met de materialen die men heeft: een plat vlak zonder het scheppen van enige diepte. In beide centra zijn beide grond beginselen door elkaar terug te vin den. Wel kan echter gekonstateerd worden dat in West-Europa het eer ste grondbeginsel (de illustratie van de werkelijkheid) de overhand kreeg. De heer Scherft besloot zUn lezing met een uitgebreide dia-vertoning van voorbeelden uit de miniatuur kunst. Bij zonder fraai waren enkele miniaturen uit dc bibliotheek van hertog Jean Beary. In de miniatuurkunst werd veel gebruik gemaakt van de methode van het omgekeerd perspektief, het geen een duidelijke spanning weet op te wekken. Moeilijkheid in deze kunst vormde de voorstelling van uitgestrektheid'. Dit werd echter op gelost door verschillende delen on der elkaar af te beelden. Met dia's van een kapiteel, fresco's en wand versieringen. toonde de heer Scherft de invloed van de miniatuurkunst aan. Opmerkelijk voorbeeld uit deze tijd was een dia van een griezeltent op de kei-mis in Middelburg, waar van de beschildering duidelijk geïn spireerd bleek op de miniatuurkunst. Opdracht Wat betreft het ontstaan van de minaturen is de voorstelling van de vrome monnik bij een summier lich tje, bezig handschriften te schrijven, wat te romantisch. Het miniatuur maken was voornamelijk een zake lijke opdracht van de kerk. Deze had de handschriften nodig voor de litur gie, het gezang en het voorlezen van het evangelie. De oudste miniaturen betreffen dan ook boeken voor de kerk, ge maakt door geestelijken in kloosters. De grootste kunstenaars maakten de MOSKOU, 18-10. Zondag is de Sowjet-stad Chabarovsk in het ver re oosten door een orkaan getrof fen. Het blad Sowjetskaja Rossija meldt maandag, dat „de strijd tegen de ge volgen" van de storm georganiseerd is, hetgeen zou kunnen duiden op niet onaanzienlijke schade. RIAD/BE1ROET. Na een eerste zitting van drie uur heeft de Saoedi- Arabische kroonprins Fahd de Ara bische mini-top over Libanon in Riad gekenschetst als „nuttig en konstruktief. Er heerst een oprechte geest van Arabische broederschap". LOESIKISIKI. De politie in Transkei heeft meegedeeld, dat vijf tien mensen om het leven zijn geko men en meer dan zestig gewond doordat een bus in een bocht veron gelukte en verscheidene keren over de kop sloeg. MEXICO-STAD. Een 33-jarige beschonken automobilist heeft in Mexico-Stad een politieman het lin keroor afgebeten en het opgegeten. De man was woedend geworden toen de agent hem sommeerde uit zijn auto te komen. Een patrouillewagen bracht dader en slachtoffer naar een politiebureau, waar een arts de maag van-de ooreter- leegpompte. Het oor bleek echter stuk gekauwd en kon de politieman niet meer aangenaaid worden. PEKING. China heeft met sukses een ondergrondse kernproef ver richt. zo meldt het persbureau Nieuw China. Het is de derde kern proef van dit jaar, en de twintigste sinds China in 1964 zijn eerste kern explosie te weeg bracht. OOST-BERLIJN. De verkiezingen voor de Volkskammer, het Oostduit- se parlement, hebben de verwachte uitslag opgeleverd. Volgens de voor lopige uitslag is 99,86 procent van de geldig uitgebrachte'stemmen gegaan naar de kandidaten van de SED (So cialistische Eenheidspartij) en de daarmee verbonden partijen en groeperingen gegaan. ROTTERDAM. De Rotterdamse firma „GmitUxavc heeft de ffrootste derri- vatenlosser ter wereld getoond. Het gigantische apparaat werd vorige week voor het eerste In gebruik genomen. HAVANNA. Op Cuba zijn 54 bus reizigers om het leven gekomen toen hun bus op eèn spoorwegover gang werd verpletterd door twee wagons met nikkelerts, die op een steile helling van de rest van de trein waren losgebroken. Er vielen 51 gewonden, van wie er 36 ernstig aan toe zijn. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Nicaro, 900 km ten oosten van Havanna. MOSKOU. Bij restauratiewerk zaamheden in de Maria Hemelvaart- kathedraal van Vladimir, ten oosten van Moskou, zijn fragmenten ont dekt van een 14de-eeuws Fresco van Andrej Roebljov - een van de groot st e Russische religieuze schilders. Het blad „Sovetskaya Rossiya" maakte daar zaterdag melding van. BOLZANO. Op last van een Ita liaanse rechter van instruktie in Trento zijn in de noordelijke provin cie Boven-Adige vier mannén aan gehouden in verband met het onge luk met een kabelbaan in maart jl. waarbij 42 personen, on der wie voornamelijk Westdüitse skiërs, om hot leven kwamen QUITO. De Nederlandse parapsy choloog Gerard Croiset probeert in Equador het wrak te vinden vaneen vliegtuig van de maatschappij „Saeta", dat twee maanden geleden met 60 inzittenden spoorloos ver dween in het midden van het land. De luchtmacht van Ecuador heeft tot dusver zonder sukses 17 miljoen vierkante kilometer afgezocht, PARIJS. Frankrijk heeft een Sow- jet-diplomaat uitgewezen, die be schuldigd wordt van pogingen, ont werpen in handen te krijgen van een nieuwe geheime Franse militaire vliegtuigmotor, zo heeft het Franse ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakt. ANKARA. Na een bosbrand in de buurt van de oude stad Pergamon - nu Bergama geheten - is een Ro meinse handelsweg uit de tweede eeuw na Christus ontdekt. Volgens Turkse persberichten zijn talrij ke kilometerstenen aangetroffen als ook resten van antieke slijterijen en vele regenputten langs de weg. PIETERMARITZBURG, Zuid- Afrika. De politie in Pietermaritz- burg, Zuid-Afrik^, heeft maandag meegedeeld dat bij een botsing tus sen elkaar bestrijdende groepen van de Bomvoe stam dit weekeinde 20 zwarten zijn gedood. STOCKHOLM. Dc nobelprjjs voor natuurkunde 1976 is maandag toege kend aan de Amerikaanse hoogle raren Burton Richter en Samuel C. C. Ting. PORTLAOISE, Ierse republiek. In de buurt van Portlaoise zijn een po litieman om het leven gekomen en vier gewond, toen een valstrikbom ontplofte in oen verlaten boerderij. De politie stelde een onderzoek in op de boerderij naar aanleiding van een anoniem telefoontje. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft ge pleit voor een hogere bezettingsgraad bij het gebruik van de auto's. „Voor al bij het woon-werkverkeer is die graad momenteel erg laag", aldus de bewindsman tijdens de openbare vergadering van dc tweede-kamer- commissic voor verkeer en water staat, waarin dc begroting 1977 van het rijkswegen fonds besproken werd. AMSTERDAM. Adcle Bioemen- daal. Herman van Veen cn The George Baker Selection zijn dit jaar dc winnaars van dc gouden harp, die maandagmiddag in het Carlton hotel te Amsterdam werd uitge reikt. DEN HAAG. Verwezenlijking van plannen tot arbeidstijdverkorting door geringere prijscompensatie is ondenkbaar voor wal het midden- en kleinbedrijf betreft. Dit beef! drs. L H E Vonk, secretaris van hel Ko ninklijk Nederlands Ondernemer >- verbond in oprichting, meegedeeld op een persconferentie van dit ver bond in Nieuwspoort in Den Haag. UTRECHT. Burgemeeste II. J. L. Vunhoff van Utrecht heeft in tie Domstad de 21ste slagersvaktentoun- stëlling, Slavakto, geopend. De Slu- vakto, in de Utrechtse jaarbeurs, duurt clric dagen en is met name bestemd voor de vakmensen in het slachtgebeuren. LEIDEN. Koningin Juliana heeft de heropening van de Leidse schouw burg bijgewoond. Het theater, dat de afgelopen jaren voor een bedrag van bijna 14 miljoen gulden is gerestau reerd, kreeg onder meer nationale bekendheid, doordat cabaretier Wim Kan er zijn oudejaarsconferences op nam. MAURIK. Uit de parochie van de Katholieke Kerk in Maurik (Gld.) is een unieke kelk gestolen. Volgens de politie uit Lienden (Gld.) gaat het om een kostbare kelk die Leo Brom uit Utrecht heeft vervaardigd. De kelk is versierd met diamanten en bril janten en is voorzien van emaille wapens. RIJEN. Bij een steekpartij in een cafetaria in Rijen, gemeente Gilze- Rijen (N.-Br.), zijn twee mensen ern stig gewond geraakt. ROTTERDAM. Als gevolg van 'een aanvaring heeft de Westdüitse bin- nentanker Ruhr 54 circa 89.000 liter gnsolie verloren in de Oude Maas ter hoogte van Spijkenissc. WOENSDAG 20 OKTOBER NED. I: Vanaf vanavond zendt de NOS op de woensdagavond de zes delige serie The Glittering Prizes uit. De schrijver van deze reeks schetst in zes eenakters hoe het en kele studenten die elkaar in het be gin van de jaren vijftig op Cam bridge ontmoetten, verder in het le ven vergaat. Voordat de NOS om acht uur toe is aan de eerste afleve ring van The Glittering Prizes wor den het nieuws uit de regio (Van ge west tot gewest) en de politieke zendtijd (D'66) gebracht. Omstreeks kwart voor negen is het de beurt aan de rubriek Sprekershoek, waar in organisaties hun ideeën naar bui ten brengen. In de Sprekershoek vanavond de Koninklijke Neder landse Politiehondenvereniging. Het journaal van half tien wordt gevolgd door parlementaire achtergronden in Den Haag vandaag. Ton Planken maakt op zijn beurt plaats voor de mannen van Panoramiek, die enige aktuele zaken in binnen- en buiten land zullen belióhten. Tenslotte een sportief uurtje. Studio Sport infor meert de kijkers volledig over het Verloop van de voetbalwedstrijden die vanavond worden gespeeld voor de drie Europa Cups. KRO en VPRO zorgen voor het middagprogramma op deze zender. Om half vier het programma Wat heet oud. Voor jong en oud vervolgens KR O's Wereld- circus, tpaarin te genieten valt van acts op zeer hoog niveau. Na twintig minuten voor de kleuters in het pro gramma Dames en heren neemt de VPRO de zender over. Een genotvol half uurtje met een korte film van het komische duo Laurel en Hardy. NED. 11: De VPRO yuut vanavond op het tweede net terug naar het jaar 1960. Het was net als 1976, een jaar van presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. De strijd ging toen tussen John F. Kennedy en Ri chard M. Nixon. In een uitzending van maar liefst 2'!s uur, tussen half negen en elf uur schenkt de VPRO vanavond aandacht aan deze debat ten, waarvoor destijds in Amerika zelf, maar ook in veel landen grote belangstelling bestond van het tele visiepubliek. Wat de vooravond op deze zender betreft: het IKON komt om zeven uur met de start van een zesdelige serie, Duizend jaren als een dag, over religieuze poezie vanaf het begin van de middeleeuwen tot de twintigste eeuw. Aan deze serie wordt meegewerkt door o.a. Andrea Domburg, Ronnie Bierman en Jules Croiset. Voorts brengt het IKON de informatierubriek Kenmerk op het scherm. Voordat de uitzending van de VPRO begint worden het NOS- journaal en de Stichting Socutera (over sociaal-pedagogische zorg voor zwakzinnigen) uitgezonden. WOENSDAG 20 OKTOBER NED. I: 15.00 Teleac; 15.30 Wat heet oud; 15.50 KRO's wereldcircus; 16.40 Dames en heren; 17.00 Laurel en Hardy; 18.15 Teleac; 18.45 De be- repoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 Politieke par tijen; 20.00 The Glittering Prizes 21.20 Sprekershoek; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Pa noramiek; 22.35 Studio Sport; 23.25 Journaal. NED11: 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Duizend jaren als een dag; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 TV-debatten tussen Kennedy en Nixon; 23.00 Journaal. DONDERDAG 21 OKTOBER NED. I: De EO zit vandaag weer goed in haar zendtijd: een hele avond en bovendien 's middags een half uur. De middaguitzending bq- staat, vanaf drie uur, uit een afleve ring van De Waltons. Na vijf jaar komt mr. Bearsly terug naar de Waltonberg, alleen, zonder vrouw. De rubriek De Kinderkrant opent het avondprogramma van de EO. Voor de jeugd een verhaal van Da- vey en Bruno, een bijbelverhaal en een puzzel. Vervolgens Het kleine huisje op de prairie. Pa Ingalls moet na haar overlijden de drie kinderen van mevrouw Sanderson ergens on der brengen. Maar er is geen gezin te vinden waar ze terecht kunnen. De EO heeft een programma ge maakt over de invloed van de Ne derlandse emigranten op het leven in Amerika, dat tussen tien voor half negen en half tien wordt uitge zonden. Met daar tussenin een muzi kaal intermezzo met Evie Tornquist, Advertentie DEN HAAG, 18-10. Meer vrijheid van richting en inrichting van het onderwijs dan ooit. Dat biedt het nieuwe basisonderwijs, dat minister Van Kemenade heeft voorgesteld met de integratie van het huidige kleuter- en het lager onderwijs. Het gaat om een kaderwet die ruimte laat voor nieuwe ontwikkelingen. De scholen kunnen het onderwijs zelf gestalte geven. Dit staat in het commentaar dat de Nederlandse gezinsraad de minis ter van onderwijs en wetenschappen heeft toegestuurd. De raad beoor deelt het concept-wetsontwerp ook op andere punten positief, zo wordt geconstateerd, dat de ouders reële invloed kunnen uitoefenen op de gang van zaken op school. Zij kun nen bij de" inhoud van het onderwijs betrokken worden. In principe kun nen ouders ondersteunend werk voor de school en het onderwijs doen. De raad acht het verder een goede zaak de overgang van het ene naar het andere onderwijstype, van de kleuter- naar de lagere school, ge makkelijker te maken. Hij waardeert dat binnen de kaderwet kan worden ingespeeld op nieuwe inzichten en dat het onderwijsbeleid niet wordt vastgepind op de huidige stand van zaken. Ze vroeg enkel: ,Houö je van kin- deren?" Voor hij antwoordde, dacht hij enige ogenblikken na. „Ik zal je een geheimpje vertellen, El. Ik weet na tuurlijk, waar je kinderen op school zijn. Geruime tijd geleden heb ik ze gezien. Je haalde Robbie en Gonnie van school. Jullie wandelden naar huis. Ik had me verdekt opgesteld. Ik was jaloers. Jij hebt tenminste nog kinderen uit je huwelijk. Ik heb niks. Helemaal niets meer. Enkel herinneringen. En niet eens zulke prettige. Het antwoord op jc vraag is bij deze al gegeven: natuurlijk houd ik van kinderen. Dat mijn vrouw en ik ze niet kregen, was één der oorzaken, dat ze malende werd. Wat kun je er aan doen? Ze ging in dertijd naar een specialist en deze vertelde haar een paar maanden la ter, dat ze onvruchtbaar was. Je hoort hetik heb ook wel een be hoorlijke hoeveelheid verdriet te verwerken gekregen/' Ze voelde medelijden. Even legde ze haar slanke hand op dc zijne. .Sorry, Sicbehet was niet mijn bedoeling je pijn te doen." „O. het hindert niet. Als jc te zij ner tijd met mc wilt trouwen, zal ik niet enkel jou liefhebben, maar ook je kinderen. Ik zal ze als de mijne beschouwen. Als de onze. Alsof ze van ons samen waren." Het was geruime tijd stil tussen hen beiden. „Gestel," begon dc vrouw op zachte toon, „dat ik „ja" zeg, ga scheiden en jij eveneens. We trouwen. Wil jc nog een kind? Ver geet niet. dat ik de veertig al gepas seerd ben." 1U» antwoordde, in gcdachlen ver zonken: „Ver voor jouw tijd was op de krant een jonge vrouw. Op kan toor. Tien jaar jonger dan ik. Mijn met de nieuwste modellen meubelen 1977 gratis verkrijgbaar meelstraat 31 zierikzee vrouw zat toen al een paar jaar in die inrichting. Ze is een vroeger buurmeisje. We gingen samen enke le keren uit. Je mag het wel weten: we werden tenslotte intiem met el kaar. Ik stelde samenwonen voor, want een scheiding zat er toen nog niet in. Ze wilde wel, maar geen kinderen. Ook niet, als we trouwden. Ze wilde helemaal geen kinderen. Het raakte daarom uit. Maar met jou is het anders. Jij hebt zelf drie schatten van kinderen. Ja, Joop heb ik ook al eens gezien. Bij zijn school. Neem hel mc alsjeblieft niet kwa lijk. Ik dacht: zo'n voortreffelijke vrouw moet ook volmaakte kinderen hebben. Ze lijken alle drie op je. In menig opzicht. Dus met jou is dit anders. Zeg jij: ik vind drie genoeg, dan aksepteer ik dit zonder meer. Een mens kan niet altijd alles krij gen, wat hij graag wil. Ik heb ge leerd ermee te leven al is het moei lijk. Maar samen met jou zou dit volkomen opgelost zijn. Met ons vij ven, Ellic kind, wat zouden wc een fijne toekomst voor ons heb ben Ze keek op baar horloge. „We moeten terug, Siebc. Het is al over tienen." „Goed. Ik zal betalen. Dan rijden wo meteen weg. Met twintig minu ten ben jc dan thuis." Vlakbij huis greep hij haar even bij de arm. „Denk er serieus over na, mijn schat. Je weet nu, hoe het met mij gesteld is. Ik verlang naar je. Ik zal je liefhebben cn proberen geluk kig te maken. En jc kinderen even eens. Ze zullen in mij een vader krijgen. En zal ze vergoeden, wat re dc laatste lijd lekort gekomen zijn. Samen met jou kunnen we er flin ke mensen van maken, 's Nachts zul je in mijn armen liggen cn gelukkig Doug Oldham en Gert en Hermien Timmerman. In het eerste deel van het programma Amerika 200 wordt onder meer de vraag gesteld waar om Nederlanders destijds naar Ame rika emigreerden. Geestelijke liede ren klinken na het journaal van half tien in de rubriek Van U wil ik zin gen. De medewerkenden zijn onder anderen de alt Joke de Vin, de orga nist Jan van Weelden en het Chris telijk Residentiemannenkoor uit Den Haag. De EO gaat eruit met het programma Christenen Vandaag, waarin een gesprek met de schrijver Hal Lindsey over zijn boeken Satan leeft onder ons en De bevrijding van de planeet aarde. NED. II: De vooravond ziet er aantrekkelijk uit, met voor de jeugd een avontuur van Wickie de Viking en vervolgens voor de puzzelaars onder de kijkers de kwis Cijfers en letters. Na achten een kombinatie van spanning en humor dankzij een aflevering van de uitstekende reeks De terugkeer van de Wrekers. Het illustere trio bindt de strijd aan met de, Cybernauten ,een levensgevaar lijk robottenvolk. Geen geweld in 'n Rondje theater, maar wel plezierige informatie over het Nederlandse theatergebeuren. 'n Rondje theater gaat het tweede seizoen in met de zelfde presentator: Hans van Willi- genburg. 'n Rondje theater brengt een mixture van toneel, ballet, ka- baret, dansen en popmuziek. In de eerste uitzending is de Franse chan sonnier Julien Clerc een van de op tredende artiesten. Rond de klok van tien uur de aktualietitenrubriek Brandpunt. Onder de titel Napraten op donderdag 1daarna nog het eerste van een serie gesprekken over ge loofsbeleving. Voordat het laatste nieuws eruit gaat, brengt Den Haag Vandaag de kijkers enige wetens waardigheden van het vaderlandse politieke front. DONDERDAG 21 OKTOBER NED. I: 15.00 De Waltons; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant; 19.30 Het kleine 'huis op de prairie; 20.20 Amerika 200; 20.50 Muzikaal inter mezzo; 21.00 Amerika 200; 21.35 Journaal; 21.50 Van U wil ik zingen; 22.20 Christenen Vandaag; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Toeristische Ups; 18.55 Nieuws; 19.05 Wickie de Vi king; 19.30 Cijfers letters; 20.00 Journaal; 20.25 De terugkeer van de Wrekers; 21.15 Rondje theater; 22.05 Napraten op donderdag; 23.15 Den Haag Vandaag; 23.30 Journaal. Familieroman door J. D. POSTHUMUS zijn. Met volle teugen zullen we on ze liefde kunnen beleven als je wilt. Telkens opnieuw. Tot in het onein dige Vlak bij haar woning stopte dc man. Het was stil in de donkere laan. Er stonden aan weerszijde in de par keerhavens auto's. Dode, donkere gevaarten. In de huizen brandde hier en daar nog licht. Ze greep met beide handen zijn hoofd en kuste hem. „Dank jc, Sie bc, voor deze avond. Misschien heeft ons gesprek verhelderend gewerkt. Ik weet het nog niet. Geef mc tijd, wil je? Op de een of andere manier heb ik je misschien miskend. En heb ik eens,op een avond, lelijke dingen tegen je gezegd. Daar heb ik nu spijt van. Neem me in je armen en kus me. Ik wil het". Ze onderging zijn kussen en lief kozingen met gesloten ogen, intens genietend. Hij heeft gelijk, wist ze in deze ogenblikken. Er zijn momenten in mijn leven, dat ik een schreeu wend verlangen heb naar een schou der om op uit tc huilen; een arm, die me stevig omkneld; begerige lippen, die me overal willen kussen cn mis schien meeralles. Ze beloofde ernstig over zijn voorstellen na tc denken. In haar kamer, toen ze enkel nog keek naar de rode lichten, die langzaam in het niet verdwenen, wist ze: misschien heb ik hem verkeerd beoordeeld. Mag ik het hem eigenlijk kwalijk nemen, dat hij naar een vrouw ver langt cn dat ik toevallig die vrouw ben? Bovendien: hoe sla ik er zelf tegenover? Een paar dagen later polste ze haar zoon. „Ben je nog steeds van mening, dat ik moet scheiden van je vader?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7