DE VISSERSBEVOLKING VAN ZIERIKZEE Verstrooidheid Sterfterisico's ongelijk verdeeld Kloof tussen school en dagelijks leven te groot Onderzoek wet naleving minimumloon Minder grondbestanddelen nodig voor geneesmiddelen ONZE PÜZZELRÜBHIEK Fluor- mondspoeling Vormingswerk luidt de noodklok Andriessen geen lijsttrekker C.D.A. Aanvaring in Schelde-Rijn- verbinding Koeien op dieet 5 (van een medewerker) ZIERIKZEE, 14-10. Van vele be stuursdaden, door wijlen burgemees ter A. J. F. Fokker gedaan, zullen er weinigen zoveel profijt voor de de stad en de gccmcnschap Zierikzee hebben afgeworpen, als zijn besluit, c.q, zijn verlangen Zierikzce een vis sersvloot te geven. Gesproten uit een oud agrarisch Schouws geslacht, had deze magi straat, uit het eerste kwart van de 20e eeuw, niet alleen belangstelling voor de landbouw, maar ook voor de zee die het eiland omspoelt met na me voor de Oosterschelde waarmee hij als dijkgraaf van Schouwen werd geconfronteerd. En van wat leefde en bewoog en de mogelijkheden, als mede de geschiedenis daarvan, in die Oosterschelde, hij was er als geen ander mee op de hoogte; hij zag ook de mogelijkheden om op de vooroever van Schouwen, het voor malige en nu verdronken land mos seten te kweken. In zijn dubbelfunctie dijkgraaf van Schouwen - burgemeester van Zie- rikzee, kon hij het ook voor een aan tal vissers die hun brood op het wa ter verdienden aantrekkelijk maken zich in Zierikzee te komen vestigen (dat was de voorwaarde). Hij zou dan voor levensruimte zorgen. Uit Zeeuws-Vlaanderen kwamen de fa milies Praet, Blommeart, Kouwijzer en Blijenberg. Uit Bruinisse W. Otle en W. Schraver, uit Tholen drie ge broeders Schol. Kees, Jacob en Wil lem Karei. Eigen gemeenschap Zij vestigden zich aan en bij de haven, ook thans wonen nog velen op de Scheepstimmerdijk, W. K. woonde vele jaren aan de Vissers- dijk en de anderen aan of dichtbij de Nieuwe Haven. Zij vormden en vormen nog een eigen gemeenschap, enkel van de firma's van het eerste uur zal men tevergeefs in de haven zoeken, maar na 60 jaar verraden drie Zeeuws-Vlaamse families, in tussen goede burgers van Zierikzee geworden, aan hun spraak hun af komst, uit het Zeeuws-Vlaamse grensgebied, terwijl ook de Schotten nog een hechte gemeenschap vormen die men altijd hun ommetje zag" of ziet maken, wanneer men op een be paalde tijd in de buurt van de Nieu we Haven komt. Dat waren of zijn dan de ouderen, die' na een welbe steed leven aan de wal zijn gegaan; men kan er ook enkelen van hun rust genietend vinden in „Borrendam- me". De jongeren gerekend vanaf de drie die het eerst in Zierikzee aan kwamen, de 'derde generatie hebben geen tijd om een ommetje te maken. Men vindt hen en hun collega's wel altyd aan boord, want van een ding zijn allen overtuigd; wil men in de mosselbranche wat bereiken, dan moet men niet stil zitten. Zo wisten ze hun bedrijven pit te bou wen. Voorspoed, geluk, zegen, hoe men het noemen wil het is ook in hun be drijf onmisbaar, „Ben" Ook zijn ze niet bang, om te varen „als schipper naast God", vertrou wen ze op de genadige bewaring na dat zij er zelf alles aan hebben ge daan, om op goed gebouwde schepen met goed materiaal zee te kiezen. Onder de schippers collega's gaat het verhaal, hoe „Ben" besloot, om thuis Kerstmis te gaan vieren, toen een razende storm, de golven van het Wad hoog opzweepte. Men stond bij de Stenen Man in Harlingen, (het monument van Caspar de Robles, aan het eind van de Voorstraat waar men de klacht van wind en golven op het Wad stond te bekijken, toen Ben zei, de hoed met een touw op het hoofd vastgeklemd, wc gaan naar huis, overmorgen is het „Ker- semis". Niemand geloofde henv eigenlijk, maar ieder zag,, eigenlijk met ont zetting en verwondering, hoe hij met zijn broers aan boord stapte en de touwen losgooide en wegvoer, met 200 tonnen mosselzaad aan boord. Het is meer dan 20 jaar geleden, maar men weet het nog. En de Z.Z. 9 kwam behouden thuis. Dat is de Zierikzeese visser ten voeten uit. De Zierikzeese mosselkweker, hoe velen in Zierikzee zijn met hun vak bekend? Verklaarden niet verschil lenden zaterdag bij de bezichtiging van de ZZ. 10 nog nooit aan boord van een mosselkotter te zijn ge weest. UTRECHT, 14-10. De Tweede Kamer praat op het ogenblik over de ongelijke verdeling van inkomens, kennis en macht. Maar er is nog een andere vorm van ongelijkheid die nog onrechtvaardiger is''. Al-dus drs. G. A. B. Frinking', de mograaf bij het Nederlands inter universitair demografisch instituut, donderdag in Utrecht op een bijeen komst van de algemene Nederlandse vereniging voor sociale geneeskunde. Hij sprak daar over „sociale onge lijkheid voor de dood" en hij kwam tot de conclusie, dat ook sociale factoren een rol spelen bij de ver schillen in sterftecijfers voor diverse bevolkingsgroepen. Zo ligt de sterf te onder ongeschoolde arbeiders bo ven het gemiddelde. LONDEN. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft donderdag in een te levisie-interview in Londen gezegd dat de meeste zwarte nationalisten willen dat de portefeuilles van de fensie en politie in een overgangsre gering, in handen blijven van blan ken, maar dat een handvol extre misten het niet wil. De puzzelinzinking van de vorige week werd volledig hersteld. Er kwam een grote stapel goede oplos singen bij ons binnen. Uit deze in zendingen werden de volgende prijswinnaars getrokken: De eerste prijs gaat naar: Laura Fokker Zuid weg 25 ZONNEMAIRE De tweede prijs gaat naar: De heer J. S. den Boer Zandweg 33 ZIERIKZEE De oplossing van vorige week luidt als volgt: HORIZONTAAL: 1, shag; 4. he mel;; 8. port; 11. lakei; 13. gazel; 15. ijs; 17. lor; 18. mot; 19. zij; 20; tak; 22. ets; 24. bar; 25. neg; 26. jöpl; 28. lui; 30. glee; 32. geel; '33. marge; 35. eeuw; 37. Lt.; 38. mee; 40. los; 42. wij; 43. een; 44. map; 45. N.S.; 47. cru; 49, nar; 51. re; 52. sage; 54. waard; *57. ever; 59. Belg; 61. are; 62. sein; 63. dek; 64.. nap; 66. kap; 68. set; 70. el; 71. oor; 72. min; 74. t.w.; 75. prent; 77. motor;. 79. Luik; 80. otter; 81. page. VERTIKAAL: 1. spijt; 2. al; 3. gal; 4. hert; 5. ei; 6. eg; 7. lama; 8. pet; 9. O.L.; 10. twijg; 12. koel; 14. zorg; 16. sajet; 19. Zeeuw; 21. koe; 23. sla; 24. big; 25. nee; 27. olm; 29. Urk; 31. les; 32. glans; 33. meeuw; 34. eland; 36. wijzer; 39. eer; 41. opa; 46. sa bel; 47. cel; 48. dar; 50. ree; 51. re net; 53. gek; 55. aap; 56. rek; 58. vis; 60. gnoe; 62. spit; 63. deel; 65. Arno; 67. Amor; 69. twee; 71. ork; 73. nop; 75. pi; 76. T.T.; 77; me; 78 Ra. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: HORIZONTAAL 1. korte beschrij ving van iets; 6. kaartspel; 11. uit straling; 13. oude vochtmaat; 14. te levisie (afk.); 16. kasteel, burght; 17. snaienspeeltuig der Ouden; 18. 1000 gram (afk.); 19. insekl; 21. inbrekers werktuig; 23. vrouwelijk rund; 24. stekelhuidig dier; 26. vreemde taal; 27. tweegevecht; 28. uitruster en exploitant van schepen; 30. proper; 31. waterige kleurstof; 32. schrijf- kosten (Latijn); 34. deel v.e. schrijf machine; 35. denkbeeld, gedachte; 36. boord, buitenrand (figuurlijk); 37. russische gesel; 40. staatsiezetel; v. e. vorst(in); 43. kleur; 44. lange slee met stuurinrichting; 46. plaats waar iets in bewaring gehouden wordt;. 48. geldelijke vergoeding voor ten behoeve van een ander verricht werk; 49. geheel overeenkomend met elkaar; 51. aanwijzend voornaam woord; 52. sterk ijzerhoudende grond 53. vaatwerk waarin men een be paalde drank bewaart; 55. zelfkant van linnen; 56. antwoord betaald (afk.) .(op telegrammen); 57. kleur; 58. niet gesloten; 60. soort onderwijs (afk.): 61. toekomstig officier; 62. boek dat de openbaringen van Mo hammed behelst; 64.opplakbriefje; 65. mineraal. VERTIKAAL 1. langharige engelse hond; 2. 100 gram (afk.); 3. schoen- makerspriem; 4. waterhoudend mag nesiumsilicaat; 5. misdadig; 6. .zach te, frisse wind;. 7. schoorsteenzwèrt; 8. Europeaan; 9. titel (afk.); 10. vreemde taal; 12. harde delfstof; 13. kleine samenhangende massa. V,.e. harde of kneedbare stof; 15. gevleu geld dier; 18. vierwielig rijtuig; 20. toespraak; 22. grondsoort; 23. deel v. h. onderbeen; 25. zeer grote me nigte (figuurlijk); 27. nederigheid; 29. argument; 31. opstaande scheeps wand; 33. onderdeel v.e. tennispartij; 34. voorzetsel; 37. akute keelontste king bij kinderen; 38. Europeaan; 39. stoolwapen; 41. niet overdekt (b.v. van een binnenplaats; 42. Lummelige baldadige jongeman; 43. pracht, praal; 44. verhindering; 45. tweede kok; 47. saldo ten gunste; 49. zwaar lijvig! 50. zaadpluis van zekere boom 53. tijdelijk, voorbijgaand gebruik (b.v. dn klederdracht); 54. wreedaard (figuurlijk); 57. recht stuk v.e. vaar water tussen twee bochten; 59. grap penmaker; 61. civiel-ingenieur (afk.); G3. op dit ogenblik. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 31 ■f39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 32 53 54 55 36 57 58 59 60 61 62 63 84 65 I Het bijzonder lage sterfteniveau in Nederland heeft volgens drs. Frin king de aandacht afgeleid van de velschillen tussen de sociale groepen onderling. Wel is bekend, d'at de vrouwen in Nederland gemiddeld ongeveer zes jaar langer leven dan de mannen en dat ook de burgerlijke staat van invloed is op de levens verwachting (die bijvoorbeeld voor gescheiden mannen ongunstiger is dan voor gehuwde mannen). HENGELO, 14-10. De gemeente raad van Hengelo heeft besloten voor alle kinderen van hel basison derwijs in deze plaats fluormond- spoeling beschikbaar te stellen. Dit ter voorkóming van tandbederf. Wekelijks kunnen de kindéren hun mond spoelen met fluorhoudend wa ter. Na hét spoelen srpiigen zé het water weer uit. Het spoelen gebeurt op vrijwillige basis. DEN HAAG, 14-16. De Landelijke Organisatie voor hét Vormingswerk Van Werkéndè Jóttgèteii vinden dat de overheid óp korte termijn een aantal maatregelen moét nemen, dat garandeert dat hét vormingswerk een functie blijft vervullen in de On derwas vernieuwing voor 15- tot 18- jarigèn. Als noodzakelijke maatregelen noe men de organisaties: eèii dag par tiële leerplicht vóór 17-jarigen per 1 aügustus.1977; bevordering van in tegratie van vormingswerk en be- fóepsbegeleidènd onderwijs door het opstellen van bekostigingsvoorwaar den; een garantieregeling vergelijk baar met het overig personeel bin nen het onderwijs; bijscholingsmoge lijkheden voor de vormingswerkers met het oog op hun inbreng en po sitie in het onderwijs èn intrekking vaii de in de jongste onderwijsbegro ting aangekondigde bezuinigings maatregelen. De secties vormingswerk van de A.B.O.P., A.B.V.A., K.A.B.O. en P. C.O. en de landelijke organisaties Vormingswerk Werkende Jongeren (L.O.V.W.J. eh L.D.C.V.) stellen dit iri een nota, die zij gezamenlijk heb ben opgesteld voor een landelijke manifestatie „pe doodklokluidt", die zaterdag in "dé B.A.I. in Amsterdam voor het vormingswerk wordt ge houden. 1976 zwaar jaar voor de bomen ZIERIKZEE, 14-10. Wij kun nen iiu al zeggen, dat 1976 voor véél bomen een zéér zwaar jaar is geweest, 't Begon al in mei en juni met nachtvorst, net toen de jonge blaadjes wa ren uitgelopen. Tot in de zo mer bleven de bevroren blaad jes als kleine bruine vaantjes aan de bomen hangen. De bla deren die net iets minder ver uit waren en nog gedeeltelijk beschermd in de knop zaten, bleven klein en raar verfrom meld van vorm. En toen de droogtewater is nu een maal de voornaamste en ab soluut onmisbare schakel in het ingewikkelde levensproces van de boom, en een zo lange droogteperiode als dit jaar heeft dan ook veel bomen, ex- l tra achterop geholpen. De wcr- kelijke balans van de droogte zal pas in de zomer van 1977 4 kunnen worden opgemaakt. Intussen kan er ook dit na- l jaar nog van alles gebeuren - denk maar aan de zware na- l jaarsstormen van dc afgelopen 4 jaren, aldus deelt de Bomen- stichting te Zeist mee. LONDEN, 14-10. Dr. James Rea son vertelt graag dal de schrijver G. K. Chesterton eens een telegram zond aan zijn vrouw met de vraqg: „Ik sta op de markt in Harborough, maar waar moet ik eigenlijk zijn?" Chesterton zag ook herhaaldelijk, volgens zijn eigen woorden op het eentonige af, het huis van een van zijn vrienden voor zijn eigen woning aan. Hij moest zich dan steeds ver ontschuldigen dat 'hij de verkeerde deur was binnengegaan. Hoewel hij de werken van Ches terton bewondert citeert dr. Reason, die in de afdeling psychologie aan de universiteit van Leicester werkt, hem minder als voorbeelden van li teratuur dan als voorbeelden van het merkwaardige gedrag dat wij ver strooidheid noemen. In het gewone leven mag het dan wel komisch over komen wanneer iemand naar boven gaat om zich voor het diner te kleden en in pij- ama terug komt, maar dit soort fou ten is buitengewoon gevaarlijk in de stuurhut van een straalvliegtuig. Het betekent een foüt in het deel van de hersenen waar besluiten gevormd worden. DEN HAAG, 14-10. De K.V.P.- fractievoorzitter in de tweede ka mer, mr. F. Andriessen, heeft zich teruggetrokken als kandidaat-lijst trekker voor het christen-democra tisch appel (C.D.A.). Argument hier voor is het feit, dat hij voor die functie niet de steun verkreeg van de A.R.-parlij, een der partners in het C.D.A. WENEN. Deze elektrische racewagen vormt hel trekpleister van een Russi sche tentoonstelling die tot 26 oktober gehouden wordt in Wenen. De wagen die een snelheid kan bereiken van 250 km/uur wercl gebouwd door studenten van de universiteit van CHarkov. bbSSi-* Onderwijsdag Zeeuws Genootschap avohd lek geraakt door een aanva ring in het Schélde-Rijnkanaal bij de Kreekraksluizen. De lege Duitse „Dorus" kwam uit de sluizen de Oosterschelde op toen het schip op een met grint geladen tegenligger botste. De brandweer van Rilland- Bath, sleepboten en de rijkspolitie te water zijn te hulp gekomen. De twee binnenvaartschepen zijn in de loop van de avond aan het rem-werk buiten de sluis vastge maakt. Er zal een onderzoek naar de schade worden ingesteld. Bij deze aanvaring deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. BRUSSEL, .15-10. Er bestaat wel licht een mogelijkheid om de zuivel- ■produktie in de Europese Gemeen schap te verminderen door de koei en op dieet te stellen. Ramingen van de diëtisten van.de Europese Com missie in Brussel (het „dagelijks be stuur" van de EEG), wijzen erop dat de melkproduktie in de gemeen schap misschien met vijf lot tien miljoen ton verminderd zou kunnen worden als de Europese koeien min der soja te eten zouden krijgen. In het afgelopen jaar hebben de Europese koeien met z'n allen 2.500.000 ton eiwithoudende grond stoffen gegeten. Ongeveer 75 procent daarvan bestond uit zogeheten soja- schroot en de rest bestond uit ande re. eiwitrijke voedingsstoffen. Men gaat ervan uit dat 1,450 kg soja voldoende proteïne oplevert voor de produktie van tien liter melk. Er bestaat een nauw verband tussen het mélkproduktieniveau en de beschikbare hoeveelheden soja- schroot. MIDDELBURG, 14-10. De kloof tussen school en dagelijks leven Is te groot. De contourennota van minister Van Kemenade (onderwijs en we tenschappen) gaat te veel in op de structuur van het toekomstige onder wijs en besteedt te weinig aandacht aan de inhoud ervan. Dit zei dr. M. Matthijssen, voor zitter innovatiecommissie participa tie onderwijs, donderdagmiddag in Middelburg tijdens de onderwijsdag van het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen. Deze dag is georganiseerd ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan van de rijks- pedagogische academie in Middel burg. Inhoud Als men de problemen van de so ciale ongelijkheid serieus wil aan pakken, dan moet vooral de inhoud van 'het onderwijs aan de orde wor den gesteld. De sociale ongelijkheid is namelijk verweven met de soort kennis die op schóól wordt overge dragen. Wat op school voor norma le kennis doorgaat, is in feite kunst matige kennis, die met het leven van alle da'g weinig of nietste maken heeft. Als men de inhoud van het onderwijs werkelijk wil vernieuwen, dan zal et-, aldus dr. Matthijssen, aan twee voorwaarden moeten worden voldaan. DEN HAAG, 14-10. Het aantal overtredingen van dc wet minimum loon en minimumvakantieb(jslag is in 1975 ten opzichte va» 1974 verder gedaald. Dit bljjkt volgens onder neming, het orgaan van het verbond van Nederlandse Ondernemingen, uit het verslag van de loontcchnischc dienst. Het onderzoek van de dienst in 1975 droeg een tweeledig karakter. Er werd aansluiting gezocht bij het onderzoek over 1974 dat werd ge houden in 24 bedrijfstakken cn in de sektor van de detailhandel. In dc tweede plaats stelde deze dienst daarbuiten op een zo breed mogelijk terrein een onderzoek in. Dij het eerste deel van het onder zoek werd op basis van dc onderzoe ken uit 1974 een aantal bedrijven geselckteerd uit de 24 bedrijfstakken en de detailhandelssektor. Dat wa ren vooral bedrijven waar in 1974 een afwijking was gekonstateerd. De selektie werd aangevuld met bedrij ven die uit een oogpunt van begelei ding voor een zgn. herhalingsbezoek in aanmerking kwamen. Verder werd in het onderzoek ook betrok ken de sektor bejaardentehuizen en de uitkomsten van het onderzoek daar werden vergeleken met die uit 1973. AMSTERDAM. Het bestuur van D'66 heeft donderdagavond z(jn ver ontrusting uitgesproken over de op stelling van P.v.d.A. en P.P.R. ten aanzien van de kabfnetssamenstel- ling in 1977, zoals die deze weèk is gepubliceerd in een ontwerp-resolu- tie. Het claimen van een meerder heidspositie op basis van het getal acht D'66 onverantwoordelijk en onaanvaardbaar. GENÈVE. 14-10. Circa 130 grond bestanddelen 7,(jn volgens deskundi gen van de Wereldgezondheidsorga nisatie (W.G.O.) in Genève toerei kend om medicamenten te maken die een goede bestrijding van dc al gemene ziekten overal in de. wereld beloven. Op basis daarvan zou men naar schatting met 200 tot 300 me dicamenten toekomen. Naar het hoofd van dc afdeling profylaktischc, diagnostische en the rapeutische bestanddelen. Viiloria Fattorusso. donderdag op een pers conferentie bekendmaakte, hebben dc deskundigen een eerste voorlopige lijst van deze bestanddelen opge steld. Deze lijst zal nu aan dc ver schillende vakgroepen en regionale bureaus van de W.G.O. ter bestude ring en goedkeuring worden voorge legd. Meegedeeld werd dat het aantal in dc farmaceutische industrie ge bruikte bestanddelen ongeveer drie duizend bedraagl. Uit het leven Ten eerste moet tie leerstof ont leend worden uit het leven en op de tweede plaats zal de leerling door aan praktijkproblemen te werken, kunnen, leren hoe die problemen op gelost moeten worden. Zo overbrug je de kloof tussen theorie en prak tijk. In de contourennota vormt juist dit probleem het meest verwaarloos de onderdeel, aldus dr. Matthijssen. Voor 25 jaar.... SIRJANSLAND. Hel prachtige herfstweer komt de landbouwers wel van pas. Was de maand augustus bij zonder ongunstig voor de oogst- werkzaamheden, als gevolg van het mooie weer zijn deze thans zover ge vorderd dat de grootste drukte voor verschillende landbouwers weer ach ter de rug is. We vernamen dat er enkelen zijn die de aardappelen reeds gerooid hebben, wat voor de tijd van het jaar vroeg genoemd kan worden. BRUINISSE. De Bruinisser land bouwgronden blijken nog steeds gra- naten te bevatten, iels wat tijdens het ploegseizoen telkens weer blijkt. Ook nu weer kwam bij deze werkzaamheden, op een perceel bouwgrond langs de Noorddijk, de landbouwerszoon M. K. K. op een groot kaliber granaat terecht, ge lukkig zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Dc Mijnopruimings- dienst is gewaarschuwd. ZIERIKZEE, (Adv.). Parelcolliers: 1,35 - 1,55 - 1.75 - 1,95 - 2.25. Oorbel len 85 ct., 1,25 en 1,45. ZIERIKZEE. De K.N.A.C. bericht dal de vernieuicingswerkzaamheden aan de weg Zijpe-Zierikzee over on geveer drie weken gereed zullen zijn, zodat de nieuwe weg einde ok tober voor het verkeer zal kunnen worden opgesteld. ZIERIKZEE, Enkele genodigden woonden vrijdagavond de televisie- uitzending van dc N.C.R.V. bij in het café van de heer B. M. alhier. Behoudens wal „sneeuw" in hei tweede deel van het programma, was het beeld storingsvrij en van een behoorlijke scherpte. Met grote be langstelling namen dc aanwezigen kennis van de uitzending. OUWERKERK. Er is een aanvang gemaakt met de bestrating van het gehele Hcnnekenspad. Het werk zal ongeveer 3 a 4 weken duren, doch het zal een genot zijn, als het ge beurd is. daar de bewoners veel overlast ondervinden van de opge broken weg. BURGH. Het orgel dat in de Ned. Herv. Kerk is geplaatst is ongeveer klaar en zal zeer binnenkort worden ingewijd in een speciale dienst. RENESSE. Ook in onze gemeente heeft men het nieuwste technische snufje de televisie kunnen aanschou wen. De heer L.. eigenaar van hotel „Dc Wacrelt" heeft een televisie-ont vanger in zijn zaak gelanceerd, BRUINISSE. Verschillende buurt verenigingen kwamen vorige week bijeen om besprekingen te roeren over de versiering ter gelegenheid mni het komende burgcmcrstcrsfecst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5