Nog steeds een gevaar: kolendampvergiftiging door bal of vogelnestje in de schoorsteen Onze rozen in de herfst: beschut de planten voor de koude invalt! 4 ven oeveren Naar de wintersport INGEZONDEN STUKKEN gevleugelde cJYIantelmode 'Holty* iqpde Let op brandgevaar bij warmtebronnen Dit kunstwerk is één van de werken van de Benedictijner monnik Jaap Mes, die binnen kort 85 jaar hoopt te worden. Bij die gelegenheid wordt in de Paulusabdij te Oosterhout (N.-Br.) tot en met 6 november een tentoonstel ling gehouden van werk van Frère Mes", die vooral bekend geworden is door het coloriet van zijn portretten, landschappen en glas-in-lood-ramen, dat in warmte wedijvert met de bezielde tinten van zijn religieuze oeuvre. Wanneer u nog een kolenkachel, haard of convector hebt, dient u er zeker van te zijn dat er wordt nagegaan of het ding ook goed trekt. Indien dat niet gebeurt, moet u daar zelf onmiddellijk een grondig onderzoek naar instellen, opdat een tekort op dit punt nog tijdig kan worden verholpen. Bedenkt wel, dat het leven van uw huisgenoten en van uzelf er mee gemoeid kan zijn wanneer er kolendamp in woon- en slaapka mer komt. Indien de schoorsteen slecht ge bouwd is, of de kachelpijp heeft een zodanig verloop dat het krachtig trekken van uw haard of kachel niet mogelijk is, dan heeft er een onvol doende verbranding van de kolen plaats. Er vormt zich dan koolmon- oxyde, een zeer giftig gas, dat in het dagelijks leven doorgaans kolendamp wordt genoemd. Hetzelfde gebeurt als de schoor steen verstopt geraakt is, hetzij door een vogelnestje, een verdwaalde bal of gewoon door roet en vervuiling. En hebt u de schoorsteen wel laten vegen voordat u de kachel voor het eerst weer aanmaakte? Het koolmonoxidegas is daarom zo gevaarlijk voor ons, omdat het aan bloed het vermogen ontneemt zuur stof op te nemen. Zoals een ieder weet, is zuurstof onontbeerlijk: een tekort aan deze stof is onverenig baar met verder leven. Ouden van dagen Elke winter opnieuw tikt de telex berichten over mensen die tengevol ge van kolendampvergiftiging zijn overleden. Dikwijls betreft dat oude mensen, die öf doordat ze klein be huisd zijn, öf omdat ze aan kouwe lijkheid lijden ,hun bed hebben staan in de kamer waar gestookt wordt. Door de laatsten worden de ramen bovendien nog stijf dicht gehouden, zodat verversing van de lucht dan praktisch niet mogelijk is. Daar komt nog bij, dat velen van hen helemaal geen rekening houden met de kans op onvoldoende verbran ding van de kolen en dan door eigen onhandigheid koolmonoxyde in het vertrek krijgen, wanneer er aan de constructie van kachel en schoor steen iets ontbreekt. Bij het temperen van de kachel wordt de pijp vaak afgesloten, ter wijl daarbij het bovendeurtje ook nog open wordt gezet. Wie dat doet voor het slapen gaan en zich daar bij in dezelfde kamer ter ruste be geeft, doet wel iets bijzonder ge vaarlijks! Bovendien loopt men eigenlijk in elk vertrek gevaar wan neer er ergens in huis kolendamp ontstaat. Verschijnselen Bij vergiftiging door kolendamp krijgt men duizeligheid, hoofdpijn, een gevoel van machteloosheid, soms ook krampen. Het slachtoffer voelt zich zo loom, dat openzetten van een raam tot de onmogelijkheden gaat behoren. Tenslotte treedt bewuste loosheid in en, als niet tijdig hulp wordt verleend, de dood. Vóór alles moet zulk een slachtof fer natuurlijk uit de vergiftigde lucht worden gehaald en toevoer van zuurstof door middel van buiten lucht of zuurstofapparaat krijgen. De redder dient ervoor te zorgen DELFT. In het Delftse museum Het Prinsenhof wordt van 14 oktober tot en met 3 november aanstaande de achtentwintigste Oude Kunst- en Antiekbeurs gehouden. De foto toont een bronzen vijzel, voorzien van een dubbele Fries en het randschrift: Jan van den Ghein heft mi ghegoten in t jaer MCCCCCLIII. dat hij bij de te verlenen hulp niet zelf wordt bedwelmd. Om dit gevaar niet zelf te lopen, kan het nodig zijn van buiten af een of meer vensters te openen. Men kan ook, alvorens men het vertrek binnengaat, waar kolendamp hangt, zorgen dat de lon gen met zuivere lucht zijn gevuld, waarop men snel de kamer doorgaat naar het raam, dit opent, het hoofd naar buiten steekt en opnieuw diep inademt. En nu goed warm houden Wanneer de vergiftigde in een zuurstofrijke omgeving is gebracht, kan het nodig zijn, dat kunstmatige ademhaling bij hem of haar wordt toegepast. Om deze behandeling te kunnen uitvoèren moet men ge oefend E.H.B.O.-er zijn. Maar ook niet-geoefenden kunnen nog wel iets doen ten gunste van het slachtoffer. Zij moeten ervoor zor gen dat de vergiftigde goed ivarm wordt gehoudendat wil zeggen: Met dekens worden bedekt. Thee en kof fie mogen uitsluitend worden toege diend wanneer er geen bewusteloos heid meer bestaat. Advertentie retoburo ZIERIKZEE Postbus 18 - Tel. 01110 - 2319 per vliegtuig, auto of trein, Moet u bij REtSBURO VAN OEVEREN zijn! Aanbiedingen naar Noorwegen, Oostenrijk enz. Vraagt uitgebreide dokumentatie Prijzen vanaf f 128,— (8 dagen: logies/ontbijt) KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SNEEK. Koningin Juliana heeft donderdagmiddag in Sneek een standbeeld onthuld van Pieter Sjoerd Gerbrandy. Het bronzen standbeeld van Gerbrandy, die tij dens de oorlog Nederlands minister president was, staat op het Schaap- marktplein en is een schepping van de beeldhouwster Maria van Ever- dingen uit Loenga. ROERMOND, 14-10. In de rechts zaak tegen de van ernstige oorlogs misdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid verdachte 58-jarige Nederlandse ex-S.S.'er L. J. L. uit Horn (L.) zullen door de rechtbank in Roermond vijf in het buitenland wonende getuigen worden gehoord, vier uit Israël en een uit West-Duits- land. DEN HAAG. De stichting lande lijke samenwerking bejaardentehui- zenorganisaties (L.S.B.) heeft gepro testeerd tegen de eenzijdige ingreep van staatssecretaris Meijer van C.R. M. met zijn prijsregelen voor be jaardenoorden voor het komende jaar. De ingreep is bovendien op onjuiste en daardoor tendentieuze vooronderstellingen gebaseerd, aldus de L.S.B. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De politie van Ant werpen heeft donderdag in een auto die gestald was op een parking in Antwerpen 23 kg hasj gevonden. Naderhand bleek dat die wagen in Nederland was gestolen. BUENOS AIRES. Uil de rivier de Lujan, 25 km ten noorden van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn donderdag de lijken opgevist van negen mensen, die blijkbaar het slachtoffer zijn van politieke moor den. Volgens de politie zijn minstens drie van de stoffelijke overschotten van vrouwen. LISSABON. Voor twee luxe hotels in Lissabon zijn kleine bommen ont ploft. Er werd lichte schade aange richt. Een derde bom voor een an der hotel werd bijtijds ontdekt en onschadelijk gemaakt. SALISBURY. De twee blanke po litieke oppositiegroepen in Rhodesic, die niet uitgenodigd zijn voor de Gencefse conferentie over Rhodesic, hebben donderdag verklaard, ook te willen meewerken aan het proces, waardoor de macht in Rhodesic in zwarte handen komt. TEL AVIV. Aan boord van het. schip „Peacmaker", dat op weg van' Libanon naar Cyprus vorige week werd opgebracht door de Israëlische marine, bevonden zich ook vijf Iraakse funktionarissen, zo is in Tel Aviv vernomen. Zij reisden met het zelfde schip als de Nederlander Ger Dassen, die nog in Israël wordt vast gehouden. LISSABON. In Portugal dreigt de inflatie volkomen uit de hand te lo pen en zullen drastische ekonomi- 'sche maatregelen moeten worden genomen tenzij de binnenlandse pro- duktie kan worden vergroot. Nationale jeugdcollecte van 1-7 november a.s. (Ingezonden) In de week van 1 tot 7 november aanstaande wordt in ruim 700 plaat sen van ons land de nationale jeugd- kollekte gehouden, meer en meer be kend als de aktie van Jantje Beton. Gedurende deze week wordt huis- aan-huis gekollekteerd, voornamelijk door de jeugd zelf. Ook op Schou wen-Duiveland koliekteren een aan tal jeugd- en sportverenigingen. De opbrengst van de kollekte van het Nationaal Jeugd Fonds is voor de helft bestemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroepen die mee doen.. De andere helft wordt lan delijk gebruikt voor het verstrekken van startbijdragen en renteloze le ningen ten behoeve van tientallen konkrete projekten, zoals een aantal experimentele speelplaatsen, kinder boerderijen en nieuw- en verbouw- projekten van allerlei jeugdgroepe- ringen. Jantje Beton zegt. Wij staan -op het spel! En hij bedoelt: Als wë niet kunnen spelen, wat kunnen wij dan eigenlijk nog wel? Hij bedoelt ook: Als we niet kunnen spelen dan staan we ook echt op het spel. Het is niet zomaar een kreet: het is een zeer reële opmerking. Vele gewone, ge zonde kinderen staan immers inder daad op het spel door het funeste gebrek aan voldoende speelruimte. Het nationaal Jeugd Fonds doet er wat aan. Door oplossingen te zoeken voor financiële noodsituaties, ex- perimënten mogelijk te maken en een nieuwe aanpak te stimuleren. Niet als een superoi'ganisatie die nu eens zal laten zien hoe het moet, maar als een stimulerende organisa tie op de achtergrond', die financieel helpt, daar waar eigen initiatieven tot ontplooiingen komen en steun verdienen, niet alleen om wat ze ter plaatse betekenen, maar ook om als voorbeeld te kunnen dienen voor an dere plaatsen. In alle gevallen is daarvoor geld nodig, veel geld!! Vandaar de jaar lijkse nationale jeugdkollekte onder het motto" de jeugd' staat op het spel"! Het is een goed motto voor een goede aktie omdat het gaat om geld dat hard nodig is voor werk dat broodnodig is. Daarom ook op Schouwen-Duiveland meedoen aan de kollekte: Denkt u era^n! Een week lang, van 1 tot 7 november. Onze jeugdclubs komen ook bij u aan de deur. JANTJE BETON zegt: De jeugd staat op het spel!! De Vroonpias te Renesse De Vroonpias, een mooi natuurge bied, wordt door de Stichting Renes se opengesteld voor de bewoners van Renesse. Uiteraard brengt dit zowel voor de Stichting Renesse, als voor de omwonenden de nodige zorgen met zich mee. Voor de Stichting Re nesse de zorg om dit mooie gebied, ondanks de openstelling, zo gaaf mo gelijk te houden; voor de omwonen den de zorg om de mogelijke overlast in het zomerseizoen zoveel mogelijk beperkt te zien worden. De bewo ners van de Zeeasterweg als geheel, enkele bewoners van de Klooster- weg en de Capelweg hebben bij de gemeente èn bij de Stichting Renes se op 25 septembr schriftelijk gerea geerd en hun zorgen en wensen ge uit. Aan de Stichting Renesse i.e. aan de voorzitter burgemeester H. P. Everwijn, is op 11 oktober om een informatief gesprek gevraagd. Een informatief gesprek van het bestuur van de Stichting met de omwonen den van de Zeeanemoonweg, Capel weg, Kloosterweg en Zeeasterweg, betreffende de plannen, die het be stuur van de Stichting heeft met dit gebied. Ook betreffende de proble men die de ontsluiting van dit ge bied voor de omwonenden met zich mee zou kunnen brengen. In het da gelijks bestuur zal, aldus de burge meester, op de eerstvolgende verga dering over vier weken over dit ver zoek overleg gepleegd worden. Over leg gepleegd worden over de wijze waarop de omwonenden het best benaderd zouden kunnen worden. De voorzitter overwoog inlichtin gen te geven, hetzij door een infor matief artikel in het gemeentelijk voorlichtingsblad Westerschouwen, hetzij door een informatief gesprek met toelichting van de plannen en een beantwoording van de eventuele vragen van de omwonenden. De omwonenden zien met belang stelling deze informatie tegemoet en vertrouwen er op, dat èn de gemeen te èn de Stichting Renesse de pro blemen zullen begrijpen en dat deze problemen door hen zo gunstig mo gelijk zullen worden opgelost. W. J. M. Beenakker H. den Rooijen Engels op openbare basisschool Kerkwerve ui) In antwoord op de brief namens de hoofden van alle basisscholen van Zierikzec zou ik graag de vol gende kanttekeningen willen plaat sen. •1. De heer Vaarzon Morel spreekt van vernieuwing, maar do ouder kommissie van onze school had het slechts over nieuwe initiatieven. 2. De Engelse les wordt gegeven op verzoek van enkele ouders; dit lesgeven geschiedt buiten schooltijd, zodat de opmerking van de heer Vaarzon Morel betreffende „het nog niet verplicht zijn op de basisschool van het lesgeven in een vreemde taal", hier helemaal niet opgaat, daar doze lessen gevolgd worden op vrijwillige basis. 3. Als we de gedachtengong van de heer Vaarzon Morel goed begrij pen jnoctcn we dus pas iets gaan doen ajs het verplicht wordt. Met dezp denkwijze zijn wij hel beslist niet. eens. 4. Tot slot nog een opmerking over de samenwerking van de basisscho len op Schouwen-Duiveland. Indien we aan de wens van de heer Vaar zon Morel en alle hoofden van de basisscholen in Zierikzee tegemoet zouden komen, zou dit inhouden dat we dus over alle aktiviteiten die we na schooltijd organiseren, van te vo ren overleg zouden moeten plegen, met onze kollega's in Zierikzee. Mijn antwoord hierop is: ,Doen onze kol lega's in Zierikzee dit wel? Wij heb ben hier in ieder geval nog nooit iets van gemerkt. 5. Een mening van de heer Vaar zon Morel over het bezig houden van de jeugd op de vrije woensdag middag door de ouderkommissie en het onderwijzend personeel hebben wij helaas gemist in het ingezonden stuk. Namens de ouderkommissie en het onderwijzend personeel, H. A. Schipper Advertentie In fijne weefselsoorten. Modieuze herfsttinten. Voor elk wat wils bij Dam 19 Zierikzee In het najaar moeten onze rozen goed verzorgd worden om bevrie zing te voorkomen. Tegen de lijd dat de kou invalt beginnen we met het maken van beschutting tegen even tuele strenge vorst. De aan te brengen beschutting voor struikrozen is al vrij eenvoudig. We graven geulen rondom elke stam en omringen die zo met extra aarde, waardoor er een flinke heuvel rond de stam ontstaat. (Turfmolm heeft geen blijvende beschuttingswaardc). In 'de geulen strooit u verse koe mest uil, die dan gedurende de win termaanden verteert en in het voor jaar onder de terug te spitten aarde de juiste voeding vormt. Inplaats van de koemest kunt u diverse vor men van kunstmest gebruiken, doch die mogen pas in het voorjaar wor den uitgestrooid. Er worden wel eens aangeharkte bladeren voor beschutting gebruikt, doch dit is zeer af te raden, omdat op deze bladeren vaak schimmel of eitjes van larven voorkomen, die graag op deze warme plaats over winteren en veel kwaad veroorza ken. Pluk de rozebottels niet af, maar snoei alle uitgebloeide lakken vóór de winter terug tot een vijftallig blad. Denk aan de (op De gevoeligste plaats van een roos is gelegen aan de top van de stam. Jonge stamrozen kunnen we ombui gen de kroon vastzetten in de grond en op deze wijze kunnen ive haar dan beschutten door haar le bedek ken als boven omschreven. Bij oude re stammen is dit niet doenlijk ze zouden afbreken. Voor beschutting hiervan nemen we sparretakken. Enige lakken plaatsen we met de naaldstand naar beneden in hel hart Nu de winter voor de deur slaat is hel geen overdreven luxe op hel ge vaar van brand te wijzen. Hier volgen enkele aanwijzingen om veilig met kook- en verwar mingsapparaten om le gaan: 1. Geen petroleumkachel bijvullen als hij nog brandt. 2. Laat de schoorsteen regelmatig (minstens lx per jaar) door een vak man vegen. 3. Geen wasgoed dicht bij haard of kachel te drogen hangen. 4. Houdt een veilige afstand tus sen gordijnen, meubels, tafelkleden en brandende voorwerpen (kachel, kaarsen, haardvuur enz.). 5. Steek een oliehaard niet aan als hij nog warm is; en als er zich in de branderbak olie bevindt, het teveel eerst verwijderen. 6. Kijk uit bij het gebruik van straalkachels: altijd afstand houden van brandbare materialen. 7. Berg lucifers en brandbare vloeistoffen (wasbenzine, spiritus) goed op, zodat kinderen er niet ge makkelijk bij kunnen. 8. Geef een goed voorbeeld aan jongeren en andere huisgenoten; be denk dat brandveiligheid hoofdzake lijk steunt op het voorkomen van brandgevaarlijke situaties. 9. Gebruikt u flessegas (propaan of butaan) voor het fornuis, zorg dan dat de hele installatie (aansluiting, konditic van de fles, enz.) veilig funktioneert. Vraag de brochure Flessegasaan bij het NBPI (post bus 23, Breukelen), daar staan nut tige lips in. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 14-19. Aanvoer 357 stuks. Prijzen per stuk: Luxe paarden f 1400-f 3225; voljarige f 1325-f 1950; 2'A-jarige (trekpaard) f 1550-f 1950; 2'/2-jarige luxe (hengensten) f 1050- f 1450; l'/i-jarige, luxe (merries) f 950-f 1550, extra boven notering; lVa-jarige, luxe (hengsten) f 800- f 975: 1 Vu-jarige (trekpaard) f 1325- f 1625; veulens, luxe (merries) f 600- f 1075, extra boven notering veulens, luxe (hengsten) f 425-f 650; veulens (trekpaard) f 775-f 1300; hitten f 750 -f 1100; Shetlandse ponnies (ruins) f 175-1375; Shetlandse ponnies (mer ries) f 325-f 650. Prijzen per kg: Jonge slachtpaar- den f 3,95-f 4,95; oude slachtpaarden f 3,85-f 485. De handel was matig. Eierprjjzen BARNEVELD, 14-10. Coöp. Ve- luwse Eierveiling. Aanvoer 3.382.630 stuks (volgens veilinglijst 1.592.880 stuks). Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50 gram f 10,35-f 10,82; 55 gram f 12,13; 60 gram f 12.86; 65 gram f 13,28-f 13,75. Eierveiling, Aanvoer 1.478.940 stuks. Stemming: rustig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram f 11,26-f 11,20; 56-57 gram f 12,25-f 12,09; 61-62 gram f 13,09-f 13,14; 66-67 gram f 13,56- f 13,93. Eiermarkt. Aanvoer ca. 2.000.000 stuks. Handel: vlot. Eieren van 44-54 gram f 10,60- f 12,25 per 100 stuks, kg-prijs f 2,21- f 2,27; eieren van 57-61 gram f 12,80- f 13,50 per 100 stuks, kg-prijs f 2,25- f 2,21; eieren van 64-67 gram f 14,00- f 14,75 per 100 stuks, kg-prijs f 2,13- f 2,20. van de kroon. Deze wijze van plaat sen is zeer aan te bevelen om even tueel regenwater af te voeren. Vervolgens pakken we de gehele kroon in met sparretakken doch we moeten er voor zorgen, dat dit niet gebeurt bij vriezend weer, want dan lopen we kans. dal de takken bre ken. De sparretakken binden we met een touw vast op een drie- of viertal plaatsen, zodat losraken niet kan plaatshebben. Leirozen beschutten we ook door de stam flink aan te aarden. Ver volgens moeten we het verdere ge deelte van de plant afdekken met sparretakken. Dit is een goed middel om vroeg uitlopende knopjes te be schermen tegen mogelijke gure wind. Verf cn etiket Indien we deze voorzorgen getrof fen hebben, kunnen wc de winter rustig afwadhten hoewel een kon- trole op gezette tijden is aan te be velen, aangezien de tnogeljjkhcid bestaat dat een of ander dier de be schermende takken beschadigt of dal de harde wind -de bedekking (ge deeltelijk) vernietigt. Hebben we een ijzeren stellage aangebracht bij treurrozen of moge lijk hekwerk voor leirozen, dan is het nu ook de beste lijd om dit veer- werk le verven. Tenslotte nog iets over de etiketten ivaarop de naajm van de roos staat vermeld. Doordat deze etiketten aan weer en wind slaan blootgesteld, wordt de naam vrü spoedig onduidelijk. Wij verwis selen deze etiketten dus vroegtijdig, liefst met zinken plaatjes. In de handel is voor hel beschrijven van deze plaatjes een soort inkt ver krijgbaar, die goed houdbaar is en waarvan wc dus lange tijd plezier zullen kunnen hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4