9% DE GETEKENDE HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! Politieke oorlog tussen Amerika en Vietnam Werkloosheid gedaald 7 BLIK DOOR HET WERELD Lerarensektie A.B.O.P. tegen middenschool Op maandag slecht geschoren Kleuteronderwijs Geeft loon naar spaten. Sas van Gent mag niet meer groeien Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE DonclerdaK 14 oUloher 1978 Nr. 21978 Advertentie De bloedige oorlog tussen de Ver enigde Staten en Vietnam ,die nog niet zo lang geleden de wereld aan de grens van een derde wereldoorlog bracht, krijgt nu een dramatisch vervolg op het politieke vlak. De Amerikaanse regering weigert cate gorisch om Vietnam toe te laten tot de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Amerika kan die weigering doorzetten omdat ze over die toela ting een veto kan uitspreken en van dat recht heeft de USA dan ook ge bruik gemaakt. Dat deze Amerikaanse weigering veel kritiek heeft gewekt in de der de wereld, spreekt voor zichzelf. Maar veel opvallender is dat ook \Vesteuropese diplomaten hun onge noegen hebben uitgesproken over het - in hun ogen - starre Amerikaanse standpunt, dat zij niet bevorderlijk achten voor verbeterde betrekkin gen tussen oost en west. Het staat bovendien vast dat di Ver. Staten met dit veto in feite d<| positie van het communisme in Zuid- oost-Azië versterken, want het isl duidelijk dat Hanoi nu nog meer daul voorheen steun zal zoeken bij del communistische grootbonzen, de Sowjet-Unie voorop. Feitelijk bevor dert de Amerikaanse regering hier-] mee een ontwikkeling, die zij eerst jarenlang heeft bestreden en waar' ze zelfs een bloedige oorlog voor over had. De westerse teleurstelling over Amerika's harde standpunt, zoals dat in bedoeld veto tot uiting komt, is des te groter omdat er aanwijzingen waren dat de Vietnamese regering in het afgelopen jaar blijk had gege ven best met het westen tot politieke en economische bterékkingen te wil len komen. Het is zeker niet onmo gelijk dat de kans op deze betrek kingen thans een flinke schok krijgt te verduren. Ved misten Waarom weigert Amerika zo cate gorisch de toetreding van Vietnam tot de Veiligheidsraad? Minister Kis singer heeft diverse keren laten we ten (o.a. per brief aan de regering in Hanoi) dat de Ver. Staten van de Vietnamese regering opheldering wil over alle Amerikaanse militairen, die in Vietnam hebben gevochten en die nog vermist worden. Kennelijk verdenkt Washington de Vietnamese regering ervan er Amerikaanse krijgsgevangenen op na te houden. Dit werd vanuit Hanoi echter cate gorisch ontkend. De regering van Vietnam heeft zelfs laten weten dat ze intensief heeft geprobeerd om informatie in te winnen over de vermiste Amerika nen. Dat laatste is zeker niet onmo gelijk en wellicht is het teveel ge vraagd van Hanoi om een exacte lijst van vermisten te overhandigen als men bedenkt dat in deze Ameri- kaans-Vietnamese oorlog meer dan een miljoen mensen omkwamen. Als het om zulke aantallen gaat, kunnen lang niet alle vermisten worden op gespoord. Amerika stelt echter wel deze (onmogelijke eis en weigert her stelbetalingen aan Hanoi te doen, zolang Vietnam geen informatie over de vermisten kan geven. Verkiezingsstunt Toch is het de vraag of de Ame rikaanse regering alleen om boven genoemde redenen iedere samenwer king met Hanoi afwijst. De regering Ford weet natuurlijk zeer wel, dat er in de U.S.A. grote groeperingen zijn, die alle politieke en economi sche betrekkingen met Vietnam veroordelen en waarom zou Ford in deze tijd van heftige verkiezings strijd deze groeperingen tegen zich innemen? Nochtans kon Amerika niet voor komen, dat Vietnam lid is geworden van de wereldbank en van het In ternationale Monetaire Fonds en op die manier toch leningen kan ver krijgen voor ontwikkelingsprojecten in landbouw en industrie. AMSTERDAM. De Jaap Eden-kunst ijsbaan in Amsterdam heeft zijn poorten weer voor het publiek ge opend. De animo om de smalle ijzers onder te bijiden was onmiddellijk groot: er heerste direkt al een gezel lige drukte op de vloer Vietnam heeft ook een beroep ge daan op buitenlandse economen en technici, niet alleen in de communis tische landen maar ook in het toes ten en vooral van Franse en Cana dese zijde is hierop gunstig gerea geerd, terwijl in de naaste toekomst nieuwe betrekkingen met o.a. West- Duitsland, Noorwegen en Nederland zullen toorden aangeknoopt. Het ziet er dus naar uit dat de Ver. Staten niet alleen op het militaire, doch ook op het politieke vlak de oorlog met Vietnam zullen verliezen. DEN HAAG, 13-11. De werkloos- Iheid is in september gedaald, heeft Ihet ministerie van sociale zaken Idinsdag medegedeeld. De geregi- Istreerde arbeidsreserve daalde met F met 6.070 tot 220.560 mannen en vrouwen. De voor seizoenen gecorri- geerde arbeidsreserve daalde nog wat sterker, namelijk met 6.000 (6.100 mannen en 700 vrouwen) tot 232.200 (174.900 mannen en 57.400 vrouwen). DEN HAAG, 13-10. Het bestuur van de lerarensektie van de Alge mene Bond van Onderwijzend Per soneel (ABOP) wil een eigen stand punt innemen ten aanzien van idee- en die minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen in zijn contourennota heeft weergegeven. Het sektiebestuur is tot de slotsom gekomen, dat de sociale ongelijkheid beter kan worden bestreden met steun aan het bestaande voortgezet onderwijs dan door dit te vervangen door een middenscho'ol voor ieder een. Het sektiebestuur stelt zijn stand punt aan de orde voor de vergade ring die de sektie, de vereniging van leraren aan scholen voor MAVO, HAVO en VWO, op 12 november houdt. AMSTERDAM, 13-10. Van de Ne derlandse mannen scheert 9 procent zich niet, 79 procent scheert zich da gelijks en 12 procent scheert zich wel, maar niet elke dag, 's Maandags loopt Nederland er het slechtst ge schoren bijop maandagmorgen blijkt 18 procent het scheren over te slaan. 69 procent scheert zich met een elektrisch apparaat. Dit alles blijkt uit onderzoekingen van een scheerapparatenfabrikant uit de bondsrepubliek. Het percentage dat zich droog scheert blijft voortdurend constant. DEN HAAG, 13-10. In de periode januari 1975 tot januari 1976 is het aantal leerlingen bij het kleuteron derwijs toegenomen met 5300 tot 518.900. Het aantal scholen steeg met 243 tot 7568 en het aantal leidsters (inkl. hoofdleidsters) nam toe van 18.550 tot 19.285. De gemiddelde schoolgrootte bedroeg 69 leerlingen tegen 70 vorig jaar. Het gemiddeld aantal leerlingen per leidster liep terug van 27,7 tot 26,9. Bijna alle 4- en 5-jorigen - respektievelijk 94 procent en 98 procent - volgden kleuteronderwijs. Dit blijkt uit dinsdag gepubliceer de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is eqn spaarvorin speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang se hun geld kunnen vastnetten. Dat kan kort Stijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 7 V4°/oof zes jaar vast met een rente van 9%Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. u stort spaar termijn rente u ontvangt f 869,37 2"jaar 71/4% f I.OOO,- f 4.346,86 2 jaar 7V40/0 f 5.000,- f 596,27 6 jaar 9 f I.OOO,- f 2.981,34 6 jaar 9 f 5.000,- De flexibele tussenvorm.Vindt u een vaste looptijd van 3 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f1.000.- en wij betalen u terug: spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 20,- f 50,- f 100,- f 165,- f 1.143,60 f 1.241,02 f 1.362,48 f 1.503,23 7 71/2% 8 0/0 8V2% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-.Behalve 6% basisrente krijgt u een premie tot max. f825,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. MIDDELBURG, 13-10. De provin ciale planologische dienst in Zeeland is van mening dat het aanwijzen van Sas van Gent als consolidatie- kern, dus als niet-groeiende gemeen te een juiste beslissing is geweest. In het voorontwerpstreekplan Zeeuws-Vlaanderen, dat enkele maanden geleden wordt uitgebracht, stond Sas van Gent als consolidatie- kern beschreven. In de ogen van gedeputeerde staten en de planolo gen hoort Sas van Gent omwille van de leefbaarheid van de bevolking, dit in verband met de milieu-over last, niet verder te groeien. B. en w. van Sas van Gent hebben daar ernstig bezwaar tegen aangetekend. VRIJDAG 15 OKTOBER NED. I: Om zeven uur maakt Piet Romer zijn opwachting met de jeugdspelshow 't Spant erom. Zesde- klassers van de Kohnstammschool uit Papendrecht, de Zeewijkschool uit Umuiden en de Jan Jansschool uit Almelo proberen in een sportie ve strijd iets voor hun school te ver dienen. Daarna gaat het doek op voor de anderhalf uur durende film De Woeste. Deze Russische speelfilm houdt zich bezig met kinderen en dieren. De hoofdpersoon is een zes jarige weesjongen die een wolven- welp vindt. Hij ontfermt zich over het dier, waaraan hij zeer gehecht raakt. Een aanval van een horde wolven leidt tot een breuk in hun relaties. Na het NOS-journaal van "haif tien meldt de VARA' zich'mét het politiek getinte programma Haagsche Kringen. Belangrijke par lementaire zaken worden in een tijdsbestek van vijftig minuten aan gesneden in VARA's onparlementai re salon. Daarna tenslotte een afle vering van de vermakelijke serie Terug naar de natuur. Tom en Bar bara Good zetten hun strijd tegen de geïndustrialiseerde wereld onver minderd voort. Het echtpaar krijgt belangstelling van beoefenaars van gedragswetenschappen. Het een en ander blijft niet zonder gevolgen. Onder de titel Wie is vrij? toont de IKON een montage van twee films van de cineast Erwin Leiser, waarin tot uitdrukking komt de postiie van de vrouw in verschillende situaties. De twee films werden gemaakt in respektievelijk de Verenigde Staten en Peru. NED. II: Een verheugende mede deling voor de jongsten onder de kij kers: om zeven uur maakt het kui kentje Calimero zijn rentree bij de TROS. Meteen in de eerste afleve ring al zijn er problemen. De TROS stopt een forse hoeveelheid muziek in haar programma vanavond. Top pers en tippers van eigen bodem worden door Ferry Maat gepresen teerd in'd.'e NL-show. Na hef jour naal van acht uur volgt hierop Op losse groeven, die van hetzelfde la ken een pak is. De kijkers zien in de serie Jordaches hoe vervelend Tom het vindt dat Julie, de jeugdliefde van zijn broer Rudy, in handen is gevallen van de playboy Bolan. Zijn pogingen om hier iets tegen te doen heeft als enig resultaat dat zijn va der hem voorgoed weg stuurt. De rubriek Aktua TV brengt vervolgens tot elf uur aktiviteiten, waarna de TROS de zender verlaat met de ko mische serie O moeder wat is het heet. VRIJDAG 15 OKTOBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 't Spant erom; 19.55 De woeste; 21.35 Journaal; 21.50 Haag sche Kringen; 22.40 Terug naar de natuur; 23.10 Wie is vrij?; 23.35 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Calime ro; 19.18 NL disco-show; 20.00 Jour- gPj 111 „Ik ben blij met je vriendschap. Maar laten we geen van beiden ver geten, dat we getrouwd zijn. Boven dien ben ik een moeder van drie kinderen De vierde avond, nadat hij haar naar huis gebracht had, verliet ze zijn wagen zonder groet en zonder een woord te zeggen. Want in de auto had de man een in haar ogen onbehoorlijk voorstel gedaan: „Kun nen we samen er niet eens een weekeind tussen uit, Ellie? Jij en ik? Ik weet wel een geschikt hotel, waar ze geen vragen stellen. Overi gens heel behoorlijk hoor. In de buurt van Almelo. En het is er rus tig. Jij en ikwat zouden we een geweldig weekeind kunnen bele ven Hij .had haar enkele malen gekust en opnieuw hadden zijn handen haar beroerd. Toen hij sprak was het als of er een alarmschelletje begon te rinkelen. Opeens besefte ze ten vol le, welk een gevaarlijk spel ze bezig was tc spelen. De betovering was opeens geheel verbroken. Bruusk sloeg ze zijn hand terug en antwoordde: „Laat dat. Ik wil het niet meer. En een weekeind, wij bei den, zet dat maar uit je hoofd. Waar zie je me eigenlijk voor aan? Snap je niet. dat je voorstel voor mij een belediging inhoudt? Ben jij niet lek ker? Als je zo nodig moet, waarom ga je dan niet een keer naar Am sterdam? Daar zitten genoeg vrou wen, die je tegen betaling ten volle van dienst zullen zijn. Maar ik schaam je je niet? Om te veronder stellen. dat ik met jou Ze stikte bijna in haar veront waardiging. „Breng me naar huis. Of zet me anders ergens bij een bus halte af. Je snapt zeker wel, dat er na vanavond geen vervolg meer is. Stommeling!" naai; 20.25 Op losse groeven; 21.20 De Jordaches22.05 Aktua TV; 23.Uil O moeder wat is het heet; 23.30 Journaal. ZATERDAG 16 OKTOBER NED. 1: Om half vier begint voor de jeugd een nieuwe reeks van De holle boom. Manus, Viola en Loes wonen weliswaar nog steeds in een hotel, maar er is wel het een en an der veranderd. Zo is er een nieuwe baas Otto. Vervolgens de rubriek Weet je wel, waar in vragen van de jeugd over de dierentuin worden be handeld. De onderwerpen van de eerste uitzending in het nieuwe sei zoen van de Stuif-eens-in worden weer aan elkaar gepraat door Ria Bremer. Het middagprogramma wordt afgerond met de eerste les van een kursus Gitaar spelender wijs. De eerste kursus bestaat uit totaal 16 lessen en is bedoeld om ge- interesseerden de knepen van het gitarenvak bij te brengen. De TROS opént[het avondprogramma met Run Joe run. De voortvluchtige hond wordt gekaapt als de vrachtwagen, waarin hij ligt te slapen, wordt ge stolen. Daarna is de buis voor het eerste deel van de nieuwe serie San- dokan. De Britse Oost Indië Com pagnie, die in deze reeks de hoofd rol speelt, bestaat uit onverschrok ken mannen die geen enkel middel uit de weg gaan om de zaken van hun vaderland Engeland goed te be hartigen. Hun grootste vijand is Sandokan die zich met een piraten- bende en hun gezinnen hebben ge vestigd op het Indiase eiland Mom- pracem. Dit is een onneembare ves ting van waaruit aanvallen op het Britse imperium worden onderno men. Na het NOS-journaal en be schouwingen en reportages uit de sportwereld in TROS Sport wordt het programma voortgezet op de muzikale toer met een show rond de Amsterdamse zanger Willy Alberti. NED. II: In het NCRV-programma gaat omstreeks huif negen 't doek op voor de nieuwe Nederlandse serie Sil de strandjutter, naar het be roemde geesteskind van de schrijver Cor Bruijn. De roman is vrijwel in elk Nederlands huisgezin gelezen. De vooravond is gereserveerd voor de kleuterserie Bolke de Beer en de scholierenkwis Tweekamp. Na het journaal de eerste aflevering van Sil de strandjutter. Het verhaal speelt op Terschelling rond de eeuwwisse ling. De hoofdpersoon is Sil Droevi ger, een boer en strandjutter. Hij en zijn vrouw hebben twee zoontjes en blijven hopen op een dochter. Zij krijgen inderdaad een meisje maar op een andere wijze dan ze hadden voorgesteld. Voor de kust van Ter schelling loopt een boot vast en Sil redt een Zweeds meisje van een jaar of vier. Hij en zijn vrouw ont fermen zich over het meisje, maar er moeten een massa formaliteiten vervuld worden alvorens het echt paar Droeviger het meisje hun doch ter kunnen noemen. Hierna begint politieman Kojak de jacht op een gewetenloze woekeraar. Om hem in de val te laten lopen laat Kojak zich assisteren door een tot wanhoop ver vallen man. Rond klokke tien begint de uitzending van Hier en Nu. In sa menwerking met Studio Sport volgt daarna 25 minuten aktueel sport nieuws. De NCRV verdwijnt van de buis met de Muzikale meditatie, vanuit de Kathedraal St. Bavo in Haarlem. ZATERDAG 16 OKTOBER NED. I: 10.45 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Holle bolle boom; 16.10 Weetje wel; 16.30 Stuif-es-in; 17.30 Gitaar spelenderwijs; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Run, Joe run; 19.30 Sandokan; 21.35 Jour naal; 21.50 TROS Sport; 22.10 Alber ti ziet Abraham; 23.30 Journaal. NED. II: 18.40 Lied van de week; 18.45 Informatie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.15 Tweekamp; 20.00 Journaal: 20.25 Sil de strandjutter; 21.15 Kojak; 22.00 Hier en Nu; 22.40 Studio Sport; 23.05 Muzikale meditatie; 23.20 Journaal. Nadien was de verstandhouding tussen Siebe Bokstra en haar ver doezeld. Vanwege, hun werk was het onvermijdelijk, dat ze nog wel eens met elkaar spraken, doch verder ging ieder zijn eigen gang. Bokstra voelde zich beledigd. Als stijfkoppi ge Fries kon hij niet verkroppen, dat Ellie hem had versmaad. Ze is gek, dacht hij telkens weer, om al die tien jaren als een begijntje te leven. Als je eenmaal getrouwd bent, is zo'n leven toch onnatuurlijk? Ik weet het zelf uit ondervinding; af en toe word ik half gek van verlangen naar een vrouw. Niemand kan het me kwalijk nemen, dat ik dan mijn toevlucht zoek in betaalde liefde, zoals men dat noemt. Ver weg van Apeldoorn, want niemand heeft er iets mee te maken. Het zou toch veel fijner zijn als Ellie en ikzolang die kerel van haar vastzit? Hoe houdt ze het vol? Tien lange jaren wachten? Dat is toch ergens waan zin en jezelf onnodig pijnigen? Nog eenmaal waagde hij een po ging. Op straat, bij zijn nieuwe auto. Bokstra verdiende behoorlijk, omdat hij af en toe schnabbelde door arti kelen te schrijven, die in buiten landse kranten werden opgenomen, waarvoor hij goed betaald werd. Al was hij verplicht een deel van de vcrplecgkosten van zijn vrouw te vergoeden; omdat hij geen kinderen had en zuinig leefde, kon hij om de twee jaar een nieuwe wagen kopen. Ellie kwam naar buiten. Zwijgend wees Siebe naar zijn auto. Ellie zag aan het kenteken, dat hij fonkel nieuw was. Zelf had ze ook al eens overwogen een autootje te kopen. Met een wagen was ze veel vlugger in Utrecht en ze zou in haar vrije tijd de kinderen mee kunnen nemen. Even was ze jaloers op haar kollega. Door haar werk was ze enigszins op de hoogte van de prijzen en ze wist, Familieroman door J. D. POSTHUMUS dat deze auto zeker tien mille had gekost. Omdat ook zij enkel keek en niets zei, vroeg hij: „Hoe vind je 'm? Zin in een ritje? Ik blijf wel van je af, als je daar bang voor bent." Ze schudde haar hoofd. „Nu niet. Ik moet naar huis, Siebe. Misschien een andere keer." Die andere keer vond een week later plaats. Ze had bijzonder druk ke dagen achter zich, zodat ze be hoefte had aan wat ontspanning. Zelf zei ze tegen hem: „Vanavond heb ik wel een paar uurtjes, Siebe. Als je tenminste je uitnodiging her haalt." Hij was blij verrast. „Natuurlijk. Zal ik je om zeven uur komen ha len?" „Goed, op de hoek. Je weet wol, net als voorheen. Op voorwaarde, dat er geen moeilijkheden geschapen worden." „Ik heb je al gezegd, dat ik wel van je afblijf." In Laag Soeren, een klein dorpje nabij Dieren, dronken ze koffie cn lepelde Ellie van het gebak, dat hij erbij besteld had. Ze zaten in een rustig hoekje. Hij gaf haar een siga ret en vuur en stak er zelf ook een op. Gedurende een minuut rookten ze zwijgend, tot hij op kalme toon begon: „Ik ga het nog één keer zeg gen, Ellie. Je moet dan maar eens goed over mijn woorden nadenken. Ik mag je heel graag, dat zul je on derhand wel begrepen hebben. Qua leeftijd passen we bij elkaar. Ons werk ligt in grote lijnen op hetzelfde niveau. Jij hebt momenteel geen man en ik geen vrouw. In menig op zicht bestaat er een harmonie. Bei den hebben we een portie leed te verwerken gekregen. Nu kun je gaan moraliseren." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7