Voorbereidingen verzwaring- dijkvak zuidzijde Sint Philipsland-A. J. Polder OS OS Unox erwtensoep 75 cent korting een huis boordevol aanbiedingen deurloo OORLOG IN LIBANON Geslaagd najaarsreisje bejaardenbond Nieuwerkerk Huisvrouwen kunnen energie besparen bij wassen witte goed Rijke en arme landen Trekvogels omgekomen Van prothese tot mode-accessoire 4 Tropisch onkruid Dode en gewonde bij ongeval in 's-Meerenhoek Zwitserland schoonste land Bomen snoeien: wanneer en hoe? DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK Glazenwasser stort naar beneden Gemeente vergat schoolmeubilair te bestellen ZIERIKZEE, 14-10. Er worden voorbereidingen «e- troffen voor de verzwaring van het dijkvak aan de zuidzijde van Sint Philipslaud (kom Sint Philipsland- haven Anna Jacobapolder. In de dezer dagen gehouden ver gadering van de stuurgroep dijkver sterkingen in Goes werd gewezen op het feit dat »cg geen zekerheid be staat over de vraag of hier binnen of buitendijks zal worden gewerkt. In het algemeen kan worden ge steld, dat binnendijkse verzwaring op moeilijkheden stuit bij de land bouw en buitendijkse bij milieu-or ganisaties. Het buitendijkse verzwa ren van dijken is vaak de duurste oplossing, omdat er dan een nieuwe (steen) glooiing moet worden ge maakt. De kosten van binnendijkse grondverwerving spelen vaak in verhouding tot de totale kosten van de verhoging van een dijk een min der belangrijke rol. Een bijkomende zaak is, dat de Stichting het Zeeuwse landschap be zig is met de aankoop van de be treffende dijk en de schorren en slikken (totale oppervlakte 500 ha). Provinciadle staten hebben enige vijf jaar garantie toegang vrij meelstraat 31 zierikzee tijd geleden f 250.000,voor de aan koop van dit natuurgebied beschik baar gesteld. De hoop werd uitgesproken, dat zal hebben tegen een buitendijkse tracé, gezien de grote oppervlakte van het gebied. In de stuurgroep werd benadrukt, dat binnendijkse verzwaring het verlies zou betekenen van een niet onaanzienlijke hoeveelhedi goede landbouwgrond, hetgeen moet wor den tegengegaan. Afgesproken werd, dat het bureau dijkversterkingen een kostenraming zal opstellen van beide mogelijkhe den. Tholen De stuurgroep heeft uitvoerig de problemen besproken die zijn ont staan door een binnendijkse afschui ving (over een lengte van 300 lot 400 m) bij het werk Muyepolder-Oude- land op Tholen. Per 1 oktober zou het dijkvak worden opgeleverd, maar deze datum kon niet meer worden géhaald. De afschuivingen zijn het gevlg van een te slappe on dergrond, die niet bestand bleek te gen het opgebracht dijkmassief. Er vindt nu spoedherstel plaats in ver band mte het komende stormseizoen. Vanuit de vergadering werd aan gedrongen op maatregelen die dit soort gebeurtenissen in de toekomst kunnen voorkomen. Gepleit werd BHAMDOUN, 13-10. Palestijnse militairen zijn donderdag overge gaan op een wanhopig en. verbitterd gevecht tegen de Syrische tanks en infanterie in de strategische berg plaats BHAMDOUN in Libanon. Om elk huis wordt gevochten. Het jongste opvlammen van de burgeroorlog in het land heeft dood en vernieling gezaaid in Bhamdoun, een verzameling grijs gekleurde villa's van rijken uit het hele Mid den-Oosten. NIEUWERKERK, 13-10. De door de afd. Bejaarden Bond gehouden najaarsreis, die door de firma Van Oeveren verzorgd, over de Zeeland- brug, via Wolfaartsdyk, langs de zuidelyke oevers van het Veerse Meer en Arnemuiden door Middel burg Zuid en een groot deel van Walcheren voerde, is dermate ge slaagd en trok zoveel deelnemers dat het bestuur nog een extra auto moest inzetten. De eerste pauze werd in hotel „Strandlust" gehouden. Het uitzicht over de Schelde was zeer boeiend. Precies op dit tijdstip kwamen er et telijke zeereuzen langs. Het vertrek sein had hier vandaan voor velen best wat later kunnen zijn. Voor het nog ten dele afmaken van de tocht werd het Sloegebied „meegenomen". Borsele was hierna aan de beurt. Toen zette de goed ter plaatse be kend zijnde chauffeur door een schit terend landschap koers naar de Zee- landbrug. In Noordgouwe in hotel Van der Weide stond een magnifie ke koffietafel bij aankomst al klaar. Na een drankje vooraf werd deze alle eer aangedaan. Een der vrouwe lijke bestuursleden was met de lei ding belast. Nadat ieder voldaan was, nam de sekretaris het woord. Hij dankte al len hartelijk voor de gezellige mid dag. Hij wekte de leden op, de door de bond op dinsdagmiddag belegde spelmiddag in grote getale te bezoe ken. „De afdeling maakt een sterke groeiperiode door. Werkt u allen mee, om de gang er in te houden", aldus de sekretaris. Een der deelnemers dankte na mens allen bestuur, leden, de heer Van der Weide en de chauffeur voor deze prettige middag. Bij de aanvang van de tocht had de voorzitter een welkomstwoordje uitgesproken, waarin hij in grote trekken de tocht uiteenzette. Terwil- le van de tijd is men daarvan afge weken, wat evenwel aan het geheel geen afbreuk deed. Omstreeks half n egen stopte do bus bij ,,'t Dorpshuis", waar de tocht werd beëindigd. Het bestuur, weer al bezig met nieuwe plannen is zeer tevreden over deze geslaagde reis. DEN HAAG, 13-10. Dc huisvrouwen gebruiken over het algemeen te veel energie by het wassen van het witte goed. Alleen als dc was echt vuil is, heeft witte goed water met een temperatuur van 95 graden nodig, maar in twee van de drie gevallen kan men vol staan met een verhitting tot 60 graden. Als men dc huisvrouwen ertoe zon kunnen brengen hun wasmachine zo af te stellen, dat zy dc niet zo vuile was (70 proeent van het witwasgoed) bij 60 graden wassen, dan zou op dc Nederlandse witte was een energiebesparing van vijftig procent z(jn bereikt, wat overeenkomt met 100 ifüljoen kubieke meter aardgas per jaar. Volgens een grote detailhandel (Gerard de Lange) zou dit bereikt kunnen worden als de fabrikanten een spaarprogramma in hun wasmachines zouden inbouwen, d.w.z. de machines zouden voor zien van een knop voor wassen b(j 60 graden. Als dc wasautomaat eenmaal van een dergelijk spaarprogramma is voorzien, gaan dc huisvrouwen er gemakkelijker toe over zuinig te wassen. Daarom eist dc detailhandel van al zijn leveranciers, dat zij zulke automaten gaan leveren. Er Is al een machine op dc markt met een dergelijk programma. b.v. voor het aankopen van pen bre dere binnenberm, waardoor een flauwer binnëntalud kan worden gemaakt en een betere tegendruk kan worden verkregen. Ook werd erop gewezen, dat buitendijkse ver hoging - hetgeen weliswaar duurder is- minder risiko's van doze aard in zich houdt. In hoog tempo wordt op het ogen blik gewerkt in de omgeving vande stadswallen van Tholen. Deze wer ken behoren tot het bestek Tholen - Razerny. Het hoge tempo is nodig met het oog op de komende najaars- sormen. Er is geconstateerd, dat de grondslag vrij slecht is. Met het zandspuiten bij de Deurlooppolder is er momenteel een achterstand van ongeveer twee weken. NAALDWIJK12-10. Sincls deze zomer groeit in Westlands ivater een nieuiu soort onkruid. Het proefsta tion voor de glastuinbouw in Naald wijk heeft vastgesteld clat het hier gaat om de tropische plant ivatersla. Deze plant woekert snel voort en richt in tropische gebieden schade aan aan waterwegen, irrigatiekana len en waterkrachtcentrales. Het proefinstituut is er nog niet zeker van of de plant in Nederland kan overwinteren. Een woordvoerder van het instituut zei dinsdag dat de plant na een redelijke winter, waar in het ivater bevriest, verdwenen moet zijn. Het enige waarvoor men bang is, is de thermische warmte- verontreiniging in het water rond Loosduinen. Het hoogheemraadschap Delfland, dat verantwoordelijk is voor de wa teren in het Westland, heeft het proefstation gevraagd de ontwikke ling van de plant nauwkeurig in de gaten te houden. Men is bij hei hoog heemraadschap bang voor het snelle aanpassingsvermogen dat planten en dieren vertonen. Men verwijst hierbij naar de tropische vogels die sinds enige tijd in ons land overwin teren. Mocht de plant de winter overleven dan overweegt het hoog heemraadschap een uitroeiactie. Dit is. in dit stadium nog te kostbaar. 's-HEERENHOEK, 13-10. Woens dagmiddag is op de provinciale Sloeweg nabij het Zeeuwse 's-Hee- renhoek de 54-jarige J. Salm uit Den Haag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De heer Salm is bij het met zijn auto oversteken van de voorrangsweg door een vrachtauto aangereden. De vracht auto belandde in een naast de weg gelegen sloot. De zware ijzeren pla ten op de vrachtauto gingen schui ven, waarbij de chauffeur uit Co- lijnsplaat zwaar aan het hoofd ge wond raakte. NEW YORK, 13-10. De kloof tus sen de rijke en de arme landen in de wereld kan in het laatste kwart van de twintigste eeuw aanzienlijk worden verkleind als de rijkere lan den bereid zijn zich geringe opoffe ringen te getroosten: op hun beurt zullen de arme landen bereid moe ten zijn tot ingrijpende sociale, poli tieke en institutionele hervormingen. Dit staat in het rapport van een groep ekonomische deskundigen van de universiteiten van Harvard en Brandeis (in Massachusetts) die in opdracht van de Verenigde Naties een omvangrijk onderzoek hebben ingesteld om te proberen inzicht te krijgen in de ekonomische situatie. STUTTGART, 12-10. Zwitserland is het schoonste land van hel weste lijk kontinent. Iedere Zwitser „pri- cluceert" per jaar slecht 150 kilo huisafval. DU werd bekendgemaakt op een bijeenkomst van afvalex- perts, die, woensdag in Stuttgart in Wesb-Duitsland is gehouden. Het slechtst komen de Luxembur gers ervan af. Het gemiddeld aantal kilo's per inwoner ligt hier op 400 kilo afval. In Italië en Wesl-Duits- land doen. dc inwoners het op dit ge bied vrij goed. Iedere inwoner pro duceerthier gemiddeld slechts 200 kilo afval per jaar. Dc Denen doen het ook nog goed met 230 kilo. Minder florissant ziet het er uit in Nederland. (270 kilo), Groot-Brittan- nië (272 kilo) en Frankrijk (200 ki lo). ST. OEDENRODE. In de nacht vnn woensdag op donderdag is in St. Oedenrodc aan de Boskantscweg de kapitale boerderij van dc heer Van der Vleuten totaal door brand ver nield. Vijf kinderen, op de leeftijd van vijf tot vijftien jaar, konden zich ternauwernood redden. De meeste bomen kunnen het bes- Ie gesnoeid worden in oktober/no vember. Maar 't snoeien van een boom blijft een noodzakelijk kwaad! De kunst van het snoeien is dan ook om zo weinig mogelijk te snoeien - namelijk ulléén om de boom te hel pen bij het ontwikkelen van zijn natuurlijke vorm en om problemen op latere leeftijd te voorkomen. Door veel snoeien ontstaat namelijk het gevaardat de boom juist wordt ge stimuleerd tot het vormen van extra lakken, waardoor de kroon te zwaar wordt en kan uitbreken. .Verantwoord snoeien kunt u dus alleen, als u met de natuurlijke iwrm van de boom, de zgn. habitus, ver- trouwd bent. Wanneer u zo een jon ge boom in cle eerste 10 a 15 jaar in zijn groei begeleidt, dan is snoeien later praktisch niet meer nodig en zult u een mooie, evenwichtig uitge groeide boom krijgen. Voor elke vorm van snoei geldt overigens, dat de takken glad bij de vertakking moeten worden afge zaagd, zodat er geen takstomp over blijft, die zou kunnen gaan inrotten. Alle snoeiwonden, maar in ieder geval die groter zijn dan 2 cm in doorsnede, moeten altijd xvorclen af gesmeerd met een boomivond-afdek- of ontsmettingsmiddel, zodat ze niet ge'infekteerd kunnen worden door schimmels, bacterieën of insekten. FERRARI, EMILIA-ROMAGNA, 13-10. In de afgelopen dagen zijn duizenden watervogels omgekomen in het water van een meertje bij Ferrari. Het meertje, dat eerder diende voor het afvalvan twee suikerraf finaderijen, werd later gebruikt als reservaat voor trekvogels. Uit een eerste onderzoek bleek dat de vogels het slachtoffer wai'en van een verontreiniging door een natuur lijk proces van ontbinding van or ganische stoffen, dat versneld wei'd door het gebrek aan water. Men overweegt nu een zuiveringsinstalla tie aan te brengen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Duisenbcrg (financiën) heeft in de Tjvcede Ka mer - op de derde dag van de alge mene politieke financiële beschou wingen - meegedeeld dat het aantal personen betrokken by een werk tijdverkorting aanzienlijk js gedaald. WARNSVELD. Met in beide han den een revolver waarmee hij enkele schoten afvuurde, is D. F. Hprneman uit Warnsfeld, eigenaar van een tex tielonderneming, er in de nacht van woensdag op donderdag in geslaagd een drietal dieven op de vlucht te jagen. Voor zover bekend heeft hij geen personen geraakt. DEN BOSCH. In Noord-Brabant heeft zich in de afgelopen maand, een relatief gunstige ontwikkeling op de arbeidsmarkt voorgedaan. Dit stelt ir. A. de Wildt, hoofdinspecteur-di recteur van de arbeidsvoorziening in Noord-Brabant in e entoelichtipg op de arbeidsmarktsituatie in septem ber. Advertentie Advertentie Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uil vele modellenboeken. van klein lol groot en van zwarl lot in vele kleuren, voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER tHHHHHHMHMMflflHI Tot en met 20 oktober a.s. bij inlevering van uw cheque DEN HAAG. In september 1976 hebben 1260 mensen te hard met hun auto door Den Haag gereden. Het bontst maakte het een inwoner van de hofstad zelf die gegrepen werd terwijl hij met een snelheid van 110 kilometer binnen de gemeentegren zen toerde. De overtreders werden betrapt bij radar en foto-controles. Ook werd in de maand september 1527 maal proces verbaal opgemaakt tegen automobilisten die door een rood stoplicht reden. ROTTERDAM. Ongeveer twintig huisvrouwen uit de Rotterdamse wijk Katendrecht hebben hun woe de geuit'tegen wethouder W. J. van der Have (werkaangelegenheden). ROTTERDAM, 14-10. Doordat de staalkabel van het bootsmanstoeltje waarin hij werkzaam was brak is de 41-jarige glazenwasser R. Lameijze uit Rotterdam woensdag van de 12e verdieping van de parkflat aan de Westzeedijk naar beneden gestort. Met ernstige verwondingen werd hij naar het Dijkzigtziekenhuis overge bracht. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. ZUTPHEN, 14-10. Twee noodloka- len van de Zutphense Martinet-MA- VO staan al enkele maanden leeg, omdatde leerlingen niets hebben waar ze op kunnen zitten of mee kunnen schrijven. De afdeling on derwijs van de gemeente heeft ver geten de leerlingensets, behorende bij de lokalen te bestellen. De zaak kwam aan het licht omdat de direk- leur van de MAVO, de heer A. M. van Wijk, al ettelijke malen met zijn hoofd tegen de muur was gelopen als hij informeerde naar het meubi lair. Uiteindelijk was hij het zo zat dta hij tijdens een openbare kom missievergadering de zaak in de openbaarheid bracht. De gemeente heeft in een eerder stadium toege- ezgd de noodlokalen voor 16 augus tus jongstleden te meubileren. Door het ontbreken van leerlingensets zit de Marlinet-MAVO momenteel zon der bergruimte en lerarenkamer. Daarin wordt les gegeven. Tussen het gouden brilletje van Schubert en de transparante kunst- stofbril van Emmanuelle Kahn lig gen anderhalve eeuw geschiedenis. Geschiedenis waarin de bril zich ontwikkelde van een handgemaakte prothese voor de byziende intellec tueel tot een voor iedereen bereik baar mode-accessoire. Wie vandaag een bril koopt, heeft er geen moeite mee, om een mon tuur te kiezen, dat bij zijn of haar gezicht en kleding past. De bril is een mode-artikel, dat - hoewel op grote schaal geproduceerd - ieder in dividu iets exclusiefs kan geven, dat zijn of haar persoonlijkheid kan on derstrepen. De opticiën heeft brillen genoeg in huis, om ieder een mode bewuste keuze te laten maken. Dal was vroeger anders. Wie eer tijds een bril moest dragen, had niet veel te kiezen. Zelfs tol in het begin van de 20e eeuw werden brillen van geval tot geval geheel met de hand gemaakt. Voor zijn lezende klanten kring - de kloosterling, de dominee, de notaris, de dokter en de school meester - maakte de opticiën van goud, zilver of nikkel fragiele bril letjes met vlakke, ovale glazen, die er vrijwel allemaal hetzelfde uitza gen. Tussen dames- en herenbrillen was geen verschil, en met de pas vorm was het, naar moderne maat staven gemeten, droevig gesteld. Toch deed de opticiën wal binnen zgn vermogen lag, om een zo fraai mogelijk produkt af te leveren. Neusbruggen in alle malen, groefjes in dc rand van dc glazen om de rand van de bril onzichtbaar te maken en speciaal voor de zusters vervaardig de hij de zgn. „nonnenveren", kaars rechte polen met een oogje aan het eind, waarmee de bril zonder hin der van dc kap op en af gezet kon worden. Industrie Na de Eerste Wereldoorlog, toen de bril door allerlei sociale verande ringen ook bij de gewone man in dc belangstelling kwam. werd dc tijd rijp voor de vestiging van een bril- lenindustrie. In 1910 konden de op~ ticiëns al een aantal in serie gepro duceerde ovalen brilletjes van me taal krijgen uit Parijs, en later ook uit Duitsland, maar de echte grote produktie kwam uit de Verenigde Staten. Ook in Nederland werd deze bril populair, de „Diplomat", een ronde doublé-bril met traditioneel in het midden aangezette veren (poten). De beter gesitueerden bleven lie ver bij het oude handiverk. Om zich extra van de massa te onderschei- Van links naar rechts een brilletje met een K-neus, „de Diplomat", met W-neus, een pince-nez en een zon nebril met mica-glaasjes. den lieten zij de fraaiste kunststuk ken door de opticiën vervaardigen. Uit die tijd stammen dan ook de prince-ner. de lorget, de face-a-main en de randloze knijpbril dc „so- easy". Andere materialen Echt mooi waren die brillen niet te noemen. Massaprodukt of hand werk, de bril bleef toch een prothe se. Tol zo tegen het eind van de vro- lijke jaren twintig, toen ontdekt werd dat je met afneembare cellu loid randjes een metalen bril ook wal kleur kon geven, en dat hoog aangezette veren niet alleen meer zicht gaven, maar er ook leuker uit zagen. En in de jaren die volgden werd de bril steeds leuker. Eerst was er de celluloid bril van filmster Harold Lloyd, die in vele landen een rage werd. Later, in 193S. kwam de Nu- mont-bril uit Amerika, èen chique doublé glasbrilmontuur met een ty pisch vcersysteëm, waarvan dp gla zen randloos werden bevestigd. De Tivcede Wereldoorlog bracht ivat stagnatie in de ontwikkelingen - bij gebrek aan imporlmogelijkhc- den en aan materialen maakten de opticiens zelfs van breinaalden nog een soort bril - maar na de oorlog werd de draad wat doublé glasbril- len betreft weer opgenomen. De po pulariteit van onze bevrijders vond zijn weerslag in de grote vraag naar dc Truman-glasbril en andere fraaie glasbrillen. die de Amerikaanse in dustrie inmiddels wist te maken. Toen rond 1950 de eerste Nederland se brilfabrikanten hun produktie aanvingen, waren het dan ook der gelijke glasbrillen, die de meeste af trek vonden. Toch begonnen ook andere mate rialen dan metaal en celluloid de aandacht te vragen. .Plastic, in de oorlog ontwikkeld, werd meer en meer gebruikt. Bij de opticiën eerst alleen voor brillegtazen. later in verbeterde vorm ook voor monturen. Een nieuw tijdperk was aangebro ken. Met kunststof werden rfe moge lijkheden O/) ongekende wijze uitge breid. De bril kon worden tot wat hij .nu is: niet langer een prothese voor het leven, maar een mode-ac cessoire voor elk seizoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4