Kontaktklub kleuterleidsters Schouwen-Duiveland bestaat vijftien jaar SS S3 STREEKNIEUWS ilolty" mode Vergadering hervormde vrouwenvereniging „Helpt Elkander" OUDERAVOND OPENBARE BASISSCHOOL OUWERKERK gevleugelde (.jMantclmode Stijgend aantal leerlingen ZIEUIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 oktober 19/6 Nr. 219(8 3 ZIERIKZEE, 14-10. De uit 55 leden bestaande Koii- taktklub Kleuterleidsters op Schouwen-Duiveland, vierde de afgelopen week het vijftienjarig bestaan. De leden verzamelden zich in de kleuterschool „De Woelwaters" te Zierikzee. Daar werd een envelop aan de leidsters uitgereikt, die ech ter pas in de auto mocht worden geopend. F.N.V.-kaderveigaderlng Op zaterdag 23 oktober organi seert de F.N.V. een demonstratieve kadervergadering in Goes. In het gehele land worden die dag een acht tal van dergelijke bijeenkomsten ge houden. De vergadering te Goes wordt gehouden in De Prins van Oranje, onder leiding van mevrouw N. Tegelaar. Ais spreker treedt op de heer F. van Bakel. Regionale Kring Zeeland van het V.N.O. De situatie van grote delen van het Nederlandse bedrijfsleven is zeer zorgelijk. Als daar op korte ter mijn niet een keer ten goede komt. overleven veel bedrijven de eerst volgende depressie niet. Duitse on dernemers verwachten vrij alge meen die depressei, en weer voor de grote industrielanden nagenoeg ge lijktijdig, in 197? en dat soort profe tieën is vaak zelfvervullend, aldus mr. drs. H. Langman, lid van de raad van bestuur van de ABN in een rede voor de regionale kring Zee land van het VNO te Vlissingen. De uitholling van de weerstand van het Nederlandse bedrijfsleven tekent zich thans nog niet eens vol ledig af in de stijging van de struk- turele werkloosheid, aldus de heer Langman. Paddestoelenexcuisie De Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland organiseert op zon dag 17 oktober a.s. een paddestoe- lenexkursie in de Staatsboswachterij Westerschouwen te Haamstede. Vertrokken wordt vanaf het par keerterrein aan de A. v. d. Weijde- weg, (zie voor vertrektijd: de agen da). Ook niet-leden zijn van harte welkom bij dit uitstapje in de na tuur. Advertentie Verblijdend gevarieerd. Verrassend afwisselend. Bekijk 't zelf bij Dam 19 Zierikzee De losse lettertjes in deze envelop vormden de naam van de kleuter school te Kerkvverve. Daar aange komen kregen de leidsters een cor sage opgespeld. Vervolgens moest een rebus opgelost worden. De oplossing daarvan luidde Scharendijke's kleu terschool. Toen werd de opgave wat moeilijker. Een soort kruiswoord puzzel bracht de naam Renesse en het Restaurant Avenue. Nadat een ballon was opgeblazen tot deze klap te rolde er een papiertje uit met het adres. Tijdens het borreluurtje moest iedere leidster een limmerick ma ken, die betrekking had op het 15- jarig bestaan van de club. Vervolgens ging men aan tafel. Iedere naam was voorzien van een bijbehorende teke ning, betrekking hebbende op die leidster. Een vrolijk programma onderdeel was het voordragen van de limmericks. Farce-niiijeur" Tijdens de vleesfondue gaven enkele leidsters een immitatie van het „Farce Majeur"-team. Andere leidsters hadden een dertigtal teke ningen gemaakt, voorstellende spreuken en gezegdes. Mej. E. Sla ger, gepensioneerd hoofdleidster van de kleuterschool te Ouwerkerk, had het wel en wee van de club in de afgelopen jaren in dichtvorm op schrift gesteld, en droeg dit voor. Hedenesse weekends Door het oecumenisch vormings centrum „Hedenesse" te Cadzand wordt een serie weekends voor jon ge mensen georganiseerd. Er worden trainingsweekenden gehouden voor jeugdigen, die op plaatselijk vlak aktief betrokken zijn bij de opzet en uitvoering van kerkdiensten. Uit gangspunt is het voorbereiden en uitwerken van een huisdienst rond een thema. Verder worden drie inspiratie weekends gegeven voor jongeren die met anderen op zoek willen gaan naar een verantwoorde levensstijl en in de Bijbel een wegwijzer zien voor bewust handelen. „Van kweekmosschen en paedagogen" In verband met het 100-jarig be staan van de rijksopleiding voor on derwijzer in Middelburg wordt in- samenwerking met de Rijkspedago- gische Academie te Middelburg in het Rijksarchief in de St. Pieter straat eententoonstelling georgani seerd onder de titel „Van kweek mosschen en paedagoen'. Deze ten toonstelling zal worden gehouden van 14 oktober 1976 t/m 15 januari 1977. Na veel voorbereidend werk» dooi de heer W. J. Wendel kon de Rijks kweekschool te Middelburg op 6 fe bruari 1877 haar poorten openen. Thans honde2-d jaar later is het wel zeker dat een nieuw R.P.A.-ge- bouw (waarvoor de eerste plannen al onder M. A. Hage zijn ontstaan), ruimer en beter beantwoordend aan de onderwijskundige behoeften van de toekomst, gebouwd zal worden in Middelburg-Dauwendaele. Een gebouw, waarin aanstaande onder wijsgevenden zich zullen prepare ren op hun taak in de nieuwe on gedeelde basisschool voor 4-12 ja rigen. „Kent gij ook uw voorgeslacht?" BRUINISSE, 13-10. De Hervormde vrouwenvereniging .Helpt Elkander' kwam dinsdagavond weer bijeen in het Nederlands Hervormd vereni gingsgebouw. De presidente, mevr. B. de Waal-Jumelet heette alle aan wezigen hartelijk welkom, in het bij zonder dc gust van de avond, mevr. Vermcy-dc Graaf, die zou spreken over: „Kent g\j ook uw voorge slacht. De bijeenkomst werd begonnen met het zingen van psalm 124 vers 1 waarna de presidente voorging in gebed. Vervolgens hield mevr. Van Oeveren-Zondervan een meditatie over psalm 121. ..De bewaarder Israüls". Aansluitend hierop weid gezongen psalm 121 het vierde vers. Daarna kwam mevr. Vermcy aan het woord. Zij vertelde dat zij ban den heeft met Bruinisse en Schou wen-Duiveland door haar voorge slacht. Haar vader was een gebo ren Bruinissenaar. Zij stelde de vraag of de aanwezigen hun voorou ders ook kennen, wat door het me rendeel ontkennend werd beant woord. Mevr. Vermey vond dit jam mer want. zo zei ze we hebben onze naam aan onze voorouders te dan ken, en" dikwijls ook karakter, aan leg en bepaalde eigenschappen, mi lieu. beroepskeuze enz. vaak niet bewust. Uit de geschiedenis hebben we het voorgeslacht van de koningin geleerd, aldus spreekster. Uit de bij bel kennen we ook de geslachtsre gisters. En van het eigen voorge slacht weten we hoegenaamd niets, aldus mevr. Vermey. Het zoeken naar het voorgeslacht noemen we „genealogie". Spreekster hoopte de dames te stimuleren ook eens op zoek te gaan in het voorgeslacht. Voorouder Na de pauze vertelde mevr. Ver mey iets van haar eigen voorge slacht. Zij vertelde over een voor ouder, Jan de,Grave uit 1581, die dc tocht met Napoleon naar Rusland als soldaat had overleeft en in Zierik zee woonde. Spreekster liet de aan wezige dames ook nog enkele oude voorwerpen zien uit haar voorge slacht. waarvan zei de herkomst precies kende. Zij drukte de dames op het hart toch vooral waardevolle dingen en geboorte- en overlijdens- kaorten altijd goed te bewaicn. Het was een zeer boeiende en leerzame avond voor de dames van de vrou wenvereniging. De presidente dankte mevr. Ver mey voor haar prachtige uiteenzet ting, waarna de bijeenkomst werd besloten met het zingen van gezang 300 de verzen 1 en 4. De presidente van de club mej. E. L. Quant, hoofdleidster van de kleu terschool te Brouwershaven, had vóór het aan tafel gaan de feest avond geopend met een toespraak waarin het „hart" centraal stond. Zij lardeerde haar toespraak hartver warmend met „hart op de tong", „hooghartig", enz. Ze kreeg dan ook een „hartelijk" applaus. Aan het eind van de gezellige maaltijd mochten de bestuursleden als dank voor de goede organisatie een doos bonbons in ontvangst ne men. Om elf uur waren alle leid sters weer thuis, want de volgende morgen wachtten de kleuters weer op hun „juf". Spaarweek Rabo-banken De maand oktober staat weer in het teken van de jaarlijks terugke rende „Spaarweek"' bij de Raboban- ken. Ditmaal wordt de spaaractie gehouden van 18 tot en met 22 ok tober. Doel van deze traditiegetrou we oktobercampagne is het geven van extra dmplus aan aan de spaar zin, waarvan de ervaring is dat het sppaarderspubliek doorgaans posi tief reageert. „Feest voor het hele gezin", zo luidt het thema voor de „Spaarweek '76'', waarmee dan voornamelijk ook gedoeld wordt op het beschikbaar zijn van kleine geschenken, die zo als gebruikelijk tijdens de aktie worden uitgegeven. „Sterna" Deze week, verscheen weer het verenigingsblad „Sterna" van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland, waarin onder andere een voortzetting van de serie over „wie den en enig, vermoedelijk niet meer in Schouwen voorkomende onkrui den'", een bijdrage van de heer J. P. C. Boot. De vereniging gaat, zo wordt mee gedeeld, met medewerking van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Vogels, een serie van twaalf dia's samenstellen, met als onder werp flora en fauna, van de inlagen op Schouwen. De leden kunnen hier voor (ingeraamde) dia's inzenden; dat moet gebeuren voor 1 november aanstaande. Een commissie gaat be oordelen welke dia's voor de serie in aanmerking komen. De bedoeling is de dia-serie latex- voor leden en be- langstellenden te koop aan te bie den. De boomleèuwerik en de zwar te zwanen vormen onder wei-pen van twee andere publikaties in deze „Sterna". In dit nummer ook een voortzetting van de serie „Hoe he ten de vuulten op Schouwen", en een inventarisatie van de vegetatie op de kasteelmuur vooraan bij het slot en van het bos van kasteel Haamstede. Het excursieprogramma ziet er als volgt uit: paddestoelenexcursie 17 oktober (zie ook elders in dit nummer), 13 november Dijkwater- excursie en 19 februari: excursie zeedijk Koudekerse inlaag. Op 26 november verzorgt „De Stèlt- kluut" uit Zeeuws-Vlaanderen in „De Poorter" te Zierikzee aan lezing met dia's. Expositie in Zeeuws Kunstenaarscentrum In het Zeeuws Kunstenaarscen trum aan de Lange Noordstraat te Middelburg wordt van 16 oktober tot 11 november aanstaande een ex positie gehouden van werken van de beeldende kunstenaar Eernest Joa chim. Bij gelegenheid van de opening wordt door de heer Pol Verheijle- zoon, leraar toegepaste kunst aan de akademie te Gent, een inleiding ge houden. Filmklub „De Vliering" Filmclub „De Vliering" organiseert weer een klubavond en wel op 19 oktober a.s. in café De Kok te Stel lendam. ZIERIKZEE Schoolkrant „De Maltarakkers" en „Joh. I. de Jongeschool" In herfsttooi, met getekende pad- destoelen en herfstbladeren, prijkt de schoolkrant van De Maltarak- kers'\ die onlangs - zo wordt in het verslag van een moeder vermeld - een bezoek bi-achten aan een boerde rij, om daar vooral eéns te zien hoe het daar toegaat bij het aardappel- rooien. De school leverde bij de start van het nieuwe schooljaar 24 leerlingen af aan „de grote school", maar anderen namen uiteraard de open plaatsen op de kleuterschool weer in. Op de school wordt gewei-kt aan een projekt over de herfst, in dat kader viel trouwens ook het be zoek aan de boerderij. Leuke uit spraken van de kleuters staan af gedrukt in getekende paddestoelen. De hoofdleidster brengt in rit num mer verslag uit van het schooljaar 1975-1976, en ook wordt een terug blik gegeven op dierendag. De ou deravond van „De Maltarakkers'' wordt gehouden op donderdag 28 ok tober in het schoolgebouw. De helft van dit nummer wordt ge vuld door én voor de basisschool de Joh. Louis de Jongeschool die de vergadering van de oudercommissie heeft vastgesteld voor dinsdag 23 november. Na de pauze zal de heer H. Lichtendahl, medewerker van het Chr. bureau voor school- en be roepskeuze te Vlissingen een praatje houden over dc psychologische test. zoals deze dc 6c klassers wordt af genomen. Het handenarbeidlokaal van de school, zo blijkt uit de me dedelingen, heeft een uitbreiding ondergaan. Het hoofd der school ziet in zijn verslag dankbaar terug op het afgelopen schooljaar, dat onder andere een gunstig antwoord ople verde op hel herhaalde verzoek om handhaving van do achtste leer kracht. Het aantal leerlingen steeg tol 235; 52 leerlingen, waarvan 46 uit klas 6, verlieten de school, aan het eind van het kursusjaar. Het schoolhoofd konstateert overigens dat de zorgen wat betreft het aan tal leerlingen nog niet voorbij zijn, omdat het aantal leerlingen thuns niet toereikend is om de achtste leerkracht te behouden. Spelkursus en handenarbeidkursus De Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland start op woesndag 3 nov. met een spelkursus in de zaal van de Gereft Kerk in de St. Domus- straat. Op dinsdagavond 9 november begint de kursus handenarbeid In het clubhuis de „Lichtboei" van het Leger des Hei Is an de Poststraat. De kursus is 'gericht op een ruim aan bod van technieken en mogelijkhe den die dn groepsbijeenkomsten ge daan kunnen worden. Belangstelle- den kunnen zich nog voor beide kur- sussen opgeven tot uiterlijk 30 okto ber bij de Stichting Jeugd, Maar straat 12, Zierikzee, tel. 01110-3566. Ledenvergadering AR-Kiesvereniging De ledenvergadering van de Anti Revolutionaire Kiesvereniging „Ned. en Oranje" te Zierikzee zal gehou den worden op vrijdag 22 oktober aanstaande. De vergadering vindt plaats in één van de zalen van de Chr. Geref. kerk. Aan de orde komt onder andere verkiezing van nieuwe bestuursle den. Aftredend en niet herkiesbaar zijn: de heren P. G. Rotte en D. C. de Vries. Op voorstel van het be stuur zijn kandidaten voor het voor zitterschap: de heren M. A. Filius en M. v. d. Veer; voor overige be- stuursfunkties zijn kandidaten: de heren W. Bil en J. Maris. In deze vergadering komt verder aan de or de de samenstelling van de groslijst voor de kamerverkiezingen 1977. Algemene ledenvergadering „Beter Wonen" De algemene ledenvergadering van de Woningbouwvereniging „Be ter Wonen" zal gehouden worden op 25 oktober aanstaande in de foyer van Mondragon". Vergadering Philatelica De eerstvolgende vergadering van de afd. Schouwen-Duiveland van de internat. vereniging Philatelica wordt gehouden op maandag 18 ok tober a.s. in de bovenzaal van het Huis van Nassau. Onder ander staat een filatelie-kwis op het programma. RENESSE Bejaafdensoos van start Dinsdagmiddag 12 oktober ging in BRUINISSE. Een laatbloeierDit vriendelijk bloeiende narcisje doet nog net of het geen oktober is geworden. Het bloeit in volle glorie in de tuin van me vrouw L. v. d. Have aun de Pr. Jrenestraal te Bruinisse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie NUTSSPAARBANK.. tie itleale gezinsbaiik Jeugdsparcn 10 premie RENESSE: Centrum - woensdag 9.00-11.30 uur^ Renesse het nieuwe seizoen van de bejaardensoeëteit weer van start. Met een kleine tegenslag, want de kachel van het dorpshuis bleek de- fekt te zijn. zodat men moest uit wijken naar „Het Trefpunt", omdat het zonder kachel té koud was voor de bejaarden. De 52 aanwezigen, waaronder twee nieuwe leden, werden in „Het Trefpunt" welkom geheten door ds. L. de Wit, die de middag opende. Onder de aanwezigen bevond zich mevrouw Everwijn. Men kreeg ver slag over de kas te horen en enkele bejaarden vertelden een verhaaltje, en droegen wat voor. Gezamenlijk genoot men van koffie met gebak en verder werd er gepraat over de plannen voor het nieuwe seizoen. Vooral de viering van het twintigja rig bestaan kwam uitgebreid aan de orde. Er werd besloten om er naar te streven het feest in elk geval in no vember te vieren, maar over de vorm waarin dit zal gebeuren kon men nog niet tot een beslissing, ko- hien. MIDDENSCHOUWEN Inlichtingen burgerlijke stand Geboren 27. Petiet. Thomas John, z.v. T. J. Petiet en C. A. Louwerse. Overleden 12. Boot, Neeltje, oud 91 jaar (Kerk- werve). SCHARENDIJKE Zeeuwse Collecte De Zeeuwse Collecte gehouden te Scharendijke en omgeving heeft op gebracht de mooie som van f 327,59: het comité wil graag allen bedanken die aan dit resultaat hebben bijge dragen. KERKWERVE Opbrengst Zeeuwse Collecte De Zeeuwse kollekte heeft te Ouwerkerk het mooie bedrag van f 518,10 opgebracht. Een woord van dank is zeker op zijn plaats aan alle gevers, alsmede aan de kollektanten de dames Zoeter-de Bruine. Van Mourik-Hendxükse, Kuin-de Haan, Lukus-van Oeveren, den Boer-Lu- kus, Boogerd-Wandel, Hillebrand- Padmos en Van Oeveren-Straaijer. Kollekte „Kinderzorg" Voor het 3e kwartaal 1976 is ten behoeve van „Kinderzorg" bijeenge bracht f 80,84. Gekollekteerd werd door Domen v. d. Werf en Wim Ha- ge f 12,75, door Mentine Bos f 26.75 en door Caty Remeeus en Janet v. d. Hamer f 41.34. Namens Kinder zorg" dankt mevr. A. M. Vijverberg van Oeveren de kollektantjes harte lijk voor het verrichte werk en de gevers voor hun gaven. OUWERKERK, 13-10. De ouderavond van de openbare basisschool vond maandagavond plaats onder voorzitterschap van de beer J. Hage. Hij ver welkomde onder dc aanwezigen o.a. ook burgemeester J. D. dc Kam van Duivcland cn gemeentesecretaris Van der Maas. De inspectrice, drs, Bounian zond bericht vah verhindering. De rekening 1975-1976 geeft een batig saldo aan van f 51,76 Vervol gens werd het aftredende bestuurs lid, dc heer J. J. van der Werf her kozen. Het hoofd der school, dc heer J. Berrcvocts gaf hierna een over zicht van het afgelopen schooljaar. Spreker bracht allereerst dank aan de heer Van der Werf, omdat deze zich herkiesbaar had gesteld. Aan de klassen 1 cn 2 werd 880 uur onderwijs gegeven, het aantal les uren voor dc klassen 3 t/m 6 be droeg, zoals wettelijk is voorge schreven 1000. Aantal leerlingen Het aantal Ieerligen was gemid deld 36'/n (berekend naar de teldata 16 januari 37,16: april 37 en 16 ok tober 35. In vergelijking met vorige jaren betekent dit een lichte stij- gin. In 1976/1977 verwacht de heer Berrevoets een flinke sprong voor uit. er komen dan 10 leerlingen van de kleuterschool. In augustus dit jaar gingen 10 leerlingen van school af: 3 naar de LTS. 1 naar de huis houdschool. 2 naar do ..Groene school" te Kapelle, 2 naar de Chr. MAVO te Zierikzee en 2 naar de brugklas van de Rijksscholenge meenschap. Aan het begin van het kursusjaar zijn 7 nieuwe leerlingen ingeschreven. In het lokaal van de heer Vreeke (klassen 1. 2 en 3) „zit ten" 19 kinderen, bij meester Berrc- voels (4, 5 en 6) 16. Alle leerlingen van de school vol gen het zwemonderwijs onder lei ding van de heer Brunger. Mevrouw Hage geeft handwerkles aan 14 meisjesVrijwillig nemen ook enke le jongens deel aan deze lessen. Het onderhoud van de school ge schiedt op unieke wijze door de da mes Mens en Hillebrand. De ver koop kinderzegels (aktie „Door het kind. voor het kind") leverde in no vember 1975 f 559,— op: dit jaar zal dit vermoedelijk f 602.bedragen. 30 leerlingen doen mee aan het schoolsparen bij RPS en RABO. Jaarlijks wordt ongeveer f 1600. gespaard. 9 leerlingen nemen deel aan de scholierenongevallenverzckc- ring. Voor het schooltandartsonder- zoek meldden zich 32 leerlingen. Dit onderzoek heeft plaatsgevonden op 4 november 1975 en 1 april 1976. Op 11. 12 en 13 november 1975 onder zocht de schoolarts 56 leerlingen van de basis- en kleuterschool. Voor de cursus muzikale vorming is het minimum- aantal deelnemers niet gehaald. De hiervoor opgegeven leerlingen zijn daarna naar Nicu- werkerk gegaan. Op 28 november 1975 heeft klas 6 een toneelstukje opgevoerd tijdens de uitvoeringsavond van SVOWK: op 3 december d.o.v. is dit herhaald op de bejaardensoos. Praktisch alle ouders waren present op de.8 maart 1976 gehouden koiitaktavond. Dc voorstelling ..Tombola", uitgaande van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland op 23 april in de Concert zaal Ie Zierikzee werd door alle leerlingen bijgewoond. Dc klassen 1 en 2 maakten een schoolreisje op 11 juni naar Waleheren-Westkapellc- Domburg-Minialuur Walcheren; op 18 juni gingen klas 3 t/m 6 naar de Beekse Bergen. Op 23 juni was cr een oriëntaticbczoek aan de gebou wen van de Rijksscholengemeen schap. 11 leerlingen gingen naar de Zwcmvierdaagso in het zwembad „Dolfijn" to Nieuwerkerk. Dc klus sen 3 en 4 hebben prijzen behaald op de Werelddierendag. Dc psychologi sche lest heeft reeds plaatsgevonden (1 leerling Ge klas). Film Binnenkort zal de schoolfotograaf de school komen bezoeken. „Zou het niet leuk zijn." sugge reerde dc heer Berrevoets, „dc film uit 1966 over het dorpsleven te her halen?" De heer C. J. Hillebrand stelde voor. deze film te kopen, waartoe werd besloten. Het geld hiervoor zal komen uit het school fonds. Aanvaard werd nog. dal ook dc klassen 1 en 2 f 6.gaan betalen voor het .schoolreisje. Aan het verstrekken van school- mclk is nooit meegedaan cn in de toekomst zal dit ook zo blijven. Me vrouw Legerstee vond het gods dienstonderwijs belangrijk cn zij drong cr op aan ,dit zo spoedig mo gelijk te hervatten. De heer Berre voets antwoordde, dat na het ver trek van ds. Kopper! hierin door verschillende moeilijkheden nog niet kon worden voorzien. In dc paure bestond gelegenheid, de bijdrage aan hel schoolfonds te voldoen cn hierna volgde nog be zichtiging van ho( werk van de leerlingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3