/~NM De nieuwe mosselkotter ZZ 10 vlaggeschip Zierikzeese vloot jgm Veel goede woorden tijdens en na proefvaart (jcvlcugcldc cjMan tel motie Holty" irjode STREEKNIEUWS SAMEN STERKER? ZIERTKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 oktober 11)70 Nr. 21977 ZIERIKZEE, 11-10. De officiële proefvaart mei ge nodigden, zaterdagmiddag jl. - zoals gemeld - vanuit de haven van Zierikzee gehouden, werd begunstigd door goed weer. Nadat het gepavoiseerde nieuwe schip van het Luitje was vertrokken en door het havenkanaai naar de Oosterschelde was gevaren, liet men - na een kort vaartochtje - buiten de haven het anker vallen voor de officiële overdracht van het schip en de daarbij gebruikelijke toespraken. Advertentie NUTSSPAARBANK.. de ideale gezinshank Buitenlands Reischeques Ring: woensdag 14.00-15.00 uur KERKWERVE: Eerste spreker was de heer P. Maaskant jr., die zei verheugd te zijn geweest, dat zijn firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse vorig jaar de opdracht, een nieuw schip te leve ren voor de firma Schot mocht ont vangen. Dat was niet de eerste op dracht, want dertien jaar geleden had men ook de ZZ 4, van dezelfde firma bedrijfsklaar gemaakt. Van het begin af, dat de firma Maaskant was opgericht na de twee de wereldoorlog, was tussen het be drijf en de firma W. K. Schot Zie rikzee een prettige relatie ontstaan, die steeds was gebleven, nu dertig jaar lang. Tot volle tevredenheid van de opdrachtgevers, was menig kar wei uitgevoerd en hij vertrouwde dat men ook tevreden zou zijn over de nieuwste aanwinst van de uit vier schepen bestaande firmavloot, waar aan veel technisch vernuft en vak manschap was te pas gekomen in samenwerking met diverse andere bedrijven in Nederland en Bruinisse. Als eerste de Scheepswerf „Vooruit"' te Zaandam, waar het casco werd gebouwd, naast de firma Van Voor den, schroeven, roeren, stuurmachi- ne enz. (deze laatste onder de naam Promac). Radio Holland, die het schip onder meer van een bijzondere zendinstallatie voorzag; Cummins voor de motoi-en; Observator voor de onmisbare technische navigatie en vele anderen, zodat gerust mag wor den gezegd, dat deze nieuwe mossel- kotter, thans de eerste onder zijns gelijke is, het vlaggeschip van de Zierikzeese vloot, maar wellicht ook van de Zeeuwse vloot. Het is in elk geval het tweede schip van de Zeeuwse mosselvloot, dat goedge keurd is door de Scheepvaartinspek- tie, waardoor het buitenom (over de Noordzee) naar de percelen op de Waddenzee en omgekeerd mag va ren. Het eerste schip met dat certi ficaat de YE 57, werd ook door Maaskant afgeleverd. Met de over reiking van dit certificaat van zee waardigheid, aan de schipper van de ZZ 10, de heer B. W. Schot Chrz., droeg de heer Maaskant het schip aan de firma over met de wensen van een behouden vaart en een goe de vangst. Oude schepen Zijn naamgenoot en oom B. W. Schot WKz. overhandigde daarna een serie foto's van de schepen die in een tijdvak van ruim zestig jaar het eigendom van de firma W. K. Schot waren geweest. Beginnend bij de oude hoogaars ZZ 9 tot de nieuwe ZZ 10. Er waren de laatste jaren vier Advertentie In muisgrijze flannel. Hoogmodisch écru. Met knevelknoopjes en bindceintuurs. Bekijk 't zelf bij Dam 19 Zierikzee schepen, de ZZ 4, de ZZ 7, de ZZ 9 en de ZZ 10, de firmanten, bestaan de uit vier broers, die de zaak van hun vader Willem Karei overnamen, Ben (73), Chris (68), Jan (66) en Si mon Leendert (63) hadden natuurlijk op veel meer schepen die wel de zelfde nummers droegen, maar niet dezelfde schepen waren in hun lange loopbaan op het water gevaren. De heer P. Maaskant had tevoren aan de echtgenoten van de firmanten (12) al een theeservies als aandenken aan de overdracht aangeboden, nog vele andere geschenkep zouden op deze dag worden uitgereikt. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse, was niet alleen verheugd, dat hij deze tocht met zyn echtgeno te en 't gemeentebestuur mocht mee maken, hij was ook trots dat dit schip in zijn gemeente Bruinisse ge heel bedrijfsklaar was gemaakt. Door de Wilma kreeg en krijgt Brui nisse bekendheid als recreatie-ge meente. Maar eer dat iemand op Bruinisse van Wilma had gehoord, waren er al de fabrieken die voor de scheepvaart werken, de machinefa brieken van Maaskant, Padmos en de scheepswerf van Duivendjjk, al len aan de waterkant. Op het industrieterrein de beton- warenfabriek, naast de carrosserie- fabriek van de firma Booy (met een chronisch tekort aan vakmensen), de nu van de kinderziekten herstellen de visfileerfabriek Gomavi, en de vele toeleveringsbedrijven, voor vis serij en scheepvaart. Dit laatste is veel te weinig bekend, maar zij ge ven wel aan enige honderden men sen werk en brood. Hij herinnerde verder aan de vriendschappelijke re latie met de familie B. W. Schot van der Wekken, omdat hun kerke lijke en politieke belangstelling en functies op dit terrein gedurende zijn achttien-jarig verblijf in Zierikzee op dezelfde lijn lagen. Ook hij wens te de firma Schot namens het ge meentebestuur van Bruinisse en na mens hem en zijn vrouw, behouden vaart toe. De heer S. Zwart, directeur van de scheepswerf „Vooruit", die het cas co bouwde liet zijn gelukwensen eveneens vergezeld gaan van 12 ca- deaux. Perspectief De heer T. Kofman, van directie Visserijen van het ministerie van landbouw en visserij, vond het een verademing thans de week te mogen afsluiten met een feestelijke gebeur tenis, na al de zorgen die het depar tement heeft met minder goed lo pende visserij takken (de kottervis- serij, de garnalenvisserij en andere), het is overal neergang, alleen dc mosselsector maakt een goede tijd mee en in deze tok van visserij zit ook nog perspectief, dat door de fir ma Schot wordt onderkend. Zevibels voorzitter de heer A. L. S. Lockefeer, was dit keer moer be lerend. dan strijdvaardig. Hij haakte in, op de titel, waaronder over hem persoonlijk, deze dag, een artikel in de P.Z.C. stond: „Een mens mag zich niet verheffen". Hij kende de firma Schot al vele jaren, vandaar ook de uitnodiging om de proeftocht mee tq maken. Hij had de opgang van de uit harde werkers bestaande firma gedeeltelijk meegemaakt, trots mag men zijn op wat is bereikt, waarvan het nieuwe schip een svmbool ts, maar het is ook een blijk van de „zegen" die elke rechtgeaarde visser man moet wedervaren en ontvangen, wil hij resultaten bereiken. Een oude firma, maar jong en levendig, die een nieuw schip in gebruik mag ne men, nu vele anderen in de kotter sector praten over „schepen uit hot water halen", aldus Lockefeer. Even buiten de Zierikzeese haven aanvaardde de familie Schot offi cieel de nieuwe mosselkotter ZZ 10. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Goede zaak Burgemeester Th. H. de Meester, dierbare herinneringen ophalend aan de oude ZZ 10, die nu door een nieu we is vervangen, vond het een goede zaak voor zijn gemeente, dat het de mosselvisserij goed gaat, nu zoveel andere bedrijven slechte tijden door maken, wat ook de gemeente en zijn persoon veel zorg en werk mee brengt. Ook hij bood zijn gelukwen sen aan, terwijl hij later op de dag, nog daarop wilde terugkomen, omdat hij wat onvoorbereid een toespraak hield, die hij gedacht had 's avonds te zullen houden. Namens de vissersverenïging „Helpt Elkander" c.q. de Zierikzeese collega's wenste Stan Praet, de firma geluk met de nieuwe-aanwinst. Na mens de vele toeleveringsbedrijven en ambachtsmensen die het schip mede hadden klaar gemaakt, sprak de heer Leo Huibers (elektrici teitsbedrijf) uit Bruinisse. Alle sprekers werden dank ge bracht door de schipper van de ZZ 10, Ben Schot, die verklaarde tot heden nog geen spijt te hebben van het in 1975 genomen besluit, een ge heel nieuw schip te laten bouwen, al vergde het wel een uitgave, die mee telde. Het schip koos na zijn terugkeer in de Zierikzeese haven opnieuw ligplaats aan het Luitje, naast het motorschip Stad Zierikzee van de R.T.M., aan boord van welk schip de eigenlijke receptie werd gehouden. Velen kwamen de firma Schot ge luk wensen en maakte van de ge legenheid gebruik, om het nieuwe schip te bezichtigen. Het Zierikzee se palingbrood werd op deze recep tie met graagte genuttigd. Bijeenkomst Na afloop van deze receptie ver enigden de genodigden zich in hotel restaurant Concordia, om aan^ te ziitten aan een koud buffet, dat der mate goed was verzorgd, dat bur gemeester De Meester, naar waar heid kon verklaren een dergelijke verzorging nog niet te hebben mee gemaakt, zelfs niet in de grootste steden van het land of het buiten land. De restaurateur kreeg hier voor dan ook een langdurig en warm applaus. Ook hier was de ZZ. 10 (in vet) aanwezig. Burgemeester De Meester hield hier de tafelspeech, die hij al eerder had toegezegd. Hij kende de gevoelens die de firma Schot thans moesten beheersen. Als marine-commandant had hij zelf ook al qens een schip waarover hij het bevel zou voeren, te water mo gen laten. Ook nu vertolkte hij de trots van het gemeentebestuur van Zierikzee, dat in de aanbieding van een oude ets van de Zierikzeese ha ven, van enkele honderden jaren ge leden. zichtbare gestalte kreeg. Hij hoopte dat de ets, een plaatsje zou mogen vinden in het nieuwe vlagge schip van de firma en van de vloot. Bart Schot, schipper van de ZZ. 4, het schip waar de firmanten ziëh tot nu toe. als ze in een andere haven lagen verzamelden, zou de eer nu aan Ben van de ZZ. 10 moeten laten. De in de kajuit opgehangen ets zou het verlangen naar de thuishaven levendig houden. ,|on»e on oude garde Ben Schot bedankte voor dit blijk van waardering, terwijl Bart Schot even later een overzicht gaf van hoe de firma was gegroeid en hoe de thans aangetreden jonge garde (8 personen Schot) als direkte nazaten van de vier ouderen de oude firma thans vertegenwoordigen. Drie broers waren terug getreden, alleen ,oom Simon voer nog mee, de jonge ren hadden wel een degelijke en soms harde leerschool gehad en hij hoopte waar te maken wat oom Ben, bij de uitreiking van de fotoserie had gezegd: „We hadden wel ver schil van mening, maar nooit ruzie." Het verschil werd na enkele dagen altijd tot ieders tevredenheid opge lost. Als blijk van waardering bood hij die vier oude firmanten, een gouden polshorloge met inscriptie aan „Vier gebroeders ZZ. 10 9-10- 1976". Bloemen waren er voor de echt genoten. In deze bloemenhulde deel den ook de dames Groenleer, belas tingtechnisch brein van de firma. De vierde generatie Schot werd ruim voorzien van „spellen en speel goed" (de talrijke kinderen van de acht nieuwe firmanten) en ook de bemanning kreeg zijn deel in de ka- dootjesregen. Vergadering Provinciale Staten Provinciale $taten van Zeeland komen op vrijdag 22 oktober a.s. in openbare vergadering bijeen in de Statenzaal van de Abdij te Middel burg. Subsidie ten behoeve van nazorg doven Ged. staten stellen provinciale sta ten voor om aan het Kon. Instituut voor doven te Groningen, het Insti tuut voor doven te St. Michelsgestel, de Ammanstichting te Rotterdarp en de Prot. Chr. Stichting voor Maat schappelijk Werk ten behoeve van doven te Voorburg met ingang van 1 januari 1977 en voor een periode van vier jaar een subsidie te verlenen van ten hoogste f 50,per jaar voor elke oud-leerling, waarover de na zorg door de inrichting zich daad werkelijk uitstrekt en die in de pro vincie Zeeland wettelijke woonplaats heeft. Meer subsidie voor het E.T.I. Ged. Staten stellen provinciale staten voor om het subsidie van het Economisch Techn. Instituut (E.T.I.) met ingang van 1 januari 1977 te verhogen met f 55.040,tot f 635.590,— per jaar. Het E.T.I. heeft om verhoging van het subsidie ge vraagd in verband met het verwer ken van de financiële gevolgen van de te verwachten algemene salaris maatregelen. Ouderavond Chr. Kleuterschool De ouderavond van de Chr. Kleu terschool „Rehoboth" zal gehouden worden op dinsdagavond 26 oktober aanstaande in de kleuterschool. Een praatje over „De Bijbel, op de Kleu terschool" zal gehouden worden door de heer M. Allewijn, docent aan de Chr. Ped. Akademie te Middel burg. Vergadering mosselsector „Zevibel" De Vereniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserij Belangen „ZEVIBEL" is al geruime tijd bezig met het feit dat er ook dit jaar nog steeds leden zijn die nog geen enke le uitkering hebben gekregen door middel van uitvoering van de Del- taschadewet. „ZEVIBEL" vindt het een onbillijke zaak wanneer er na al die jaren geen rekening zou wor den gehouden met de geldontwaar ding; hetzelfde wordt van toepassing geacht voor degenen die wel een ge deelte of een voorschot hebben ont vangen. Mede naar aanleiding van de ant woorden van de minister aan de Tweede Kamerleden over deze zaak gaat „ZEVIBEL" een algemene mos- selsectorvergadering houden en wel op vrijdagmiddag 22 oktober aan staande in het Verenigingsgebouw aan de Deestraat te Bruinisse. Ged. Staten willen meer geld Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in een telegram aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken en de Tweede Kamer bezwaar gemaakt tegen de wijziging van de verdeelsleutel voor uitkering uit het provinciefonds. G.S. vinden dat op de eerste plaats niet is aangetoond dat provinciale uitgaven sterker beïnvloed worden door de bevolkingsomvang dan thans in de verdeelsleutel tot uitdiukking komt. Op de tweede plaats omdat niet is waar gemaakt dat het uitga- venpakket minder sterk wordt be- invloed door de oppervlakte van de provincie dan in de sleutel is verdis conteerd. De voorgestelde teruggang in de inkomsten stelt de provincie Zee land structureel voor onoverkome lijke financiële moeilijkheden, aldus G.S. van Zeeland in hun telegram aan de staatssecretaris. ZIERIKZEE „De Schoolklapper" In het pas verschenen herfstnum mer van „De Schoolklapper", de schoolkrant van de Chr. Nat. Basis school de J. W. van den Doelschool, wordt o.a. verslag uitgebracht over het schooljaar 1975/1976. „Het was een jaar waarin rustig kon worden gewerkt; een rust die de school ten goede kwam en waarin veel aktivi- teiten konden plaatsvinden", aldus konstateert het hoofd van de school in dit verslag. Het leerlingenbestand is op gelijk peil gebleven. Op 1 augustus waren er 178 leerlingen en op 31 juli werd het schooljaar met een gelijk aantal leerlingen afgesloten. De verhuizin gen van kinderen naar elders wer den opgevangen door de vestiging van nieuwe gezinnen in plan West. De klassebezetting was echter niet altijd even gunstig; uitschieters wa ren klas 1 en klas 4, waarin verhou dingsgewijs te veel leerlingen wa ren. Een oplossing hiervoor liet zich moeilijk realiseren. Naast de bekende onderwijsvor men werd gezocht naar nieuwe aanbiedingsmogelijkheden om het kind op een speelse manier met de school en het onderwijs bekend te maken. Het hele leerproces is vast gelegd in een 5-jaarlijks leerplan, dat dit jaar opnieuw uitgewerkt is en vastgesteld. De investeringen voor een nieuwe leermethode zijn vaak zeer hoog. Het hoofd van de school konstateert dat een ruimere financiële armslag zeer welkom zou zijn. „Veel wensen op het gebied van het onderwijs blijven nu nog onvervuld." De eerste kijk- en kontaktavond van dit schooljaar is vastgesteld op woensdag 24 november. De jaarver gadering van de ouderkommissie is op dinsdagavond 26 oktober. Alle klasse zullen over enige tijd uitge breid aandacht besteden aan de brandweer en brandpreventie in de vorm van een projekt. Verder in dit herfstnummer weer bijdragen in de vorm van tekst en tekeningen van de leerlingen. Zeeuwse kollekte Ondanks het feit dat afgelopen week ook de traditionele kinderpost- zegelaktie van start ging, heeft de Zeeuwse kollekte, verzorgd door de Vrouwenraad Zierikzee, toch een bedrag van f 1756,88 opgebracht. Een woord van dank aan gevers en geefsters en zeer zeker ook aan de kollektrices. KERKWERVE Opbrengst kollekte De kollekte voor het Beatrixfonds heeft het mooie bedrag van f 128,74 opgebracht. NIEUWERKERK Verbetering trottoirs Op de hoek Deltaslraat-Stations- straat, wordt het trottoir samenge trokken. Deze plaats betreft dat ge deelte, waar tot op vorig jaar de noodschool stond. Gelijk bekend zijn hier een aantal woningen gebouwd en reeds klaar gekomen. Zodoende is het lopende tegelpad nu aange sloten op het bestaande in de Sta tionsstraat. V Dit werk betekent ongetwijfelt een verbetering, maar ook een ver fraaiing van deze straten. Kollekte Nierstichting Te Nieuwerkerk zal deze week de jaarlijkse kollekte huis-aan-huis worden gehouden ten bate van de Nierstichting Nederland. „Geef met gulle hand aan de col lectant" is het motto van de Nier stichting. Deze stichting hoopt op korte ter mijn het aantal niertransplantaties op te voeren en uitbreiding te geven om de mogelijkheid voor patiënten om thuis zelf de kunstnierbehande- ling toe te passen. OOSTERLAND Vorderingen in de nieuwbouw De Leuvenstraat in het bestem mingsplan I alhier, is thans geheel bestraat en. van verschillende on dergrondse leidingen voorzien, zo als rioleringen, waterleiding etc. Hierdoor is de mogelijkheid gescha pen ook aan deze straat, waaraan enige woningen voor particulieren zijn gepland, met de bouw van deze woningen aan te vang'en. Het be- strafcingswerk en de rioleringen etc. zijn uitgevoerd door het Aanne mingsbedrijf van Wegenbouw enz. fa. A. W. Wandel uit Nieuwerkerk. Door deze ontsluiting bestaat nu ook de mogelijkheid op het einde van de Weelstraat om direct via deze Leu venstraat naar de Oud Heiligen weg te rijden, wat voor de vele autobe zitters in de Weelstraat een verbete ring inhoudt. Woningbouw aan de Dr. Schutterstraat Wat de woningbouw aan de Dr. Schutter alhier betreft, van de twaalf woningen, die op het dwars- einde van deze straat worden ge bouwd door het Bouw- en Aanne mingsbedrijf fa. Prince te Haamste de, staan een gedeelte van de bin nenmuren overeind en momenteel zijn mannen van het Installatiebe drijf firma Wisse B.V. te Kortgene bezig om de vele afvoerleidingen van P.V.C.-buizen aan te brengen, een karwei, dat dient te geschieden voor dat de vloeren woi'den gelegd. Van de overige woningen die gebouwd worden op 't rechte eind van de Dr. Schutterstraat door het Bouw- en Aannemingsbedrijf fa. Gebr. Ligten- dag B.V. te Sint Philipsland, ten ge tale van twaalf stuks, worden mo menteel de mallen van de eerste zes woningen gelegd voor de funde ringsplaten. De mogelijkheid bestaat dat deze nog op het einde van de week zullen kunnen worden gestort. Zodoende is het een hele drukte in het bestemmingsplan Oosterland met. de woningbouw, momenteel. Opbrengst Zeeuwse Collecte De Zeeuwse kollekte, die hier ter plaatse werd gehouden onder leiding van mevr. M. J. Stoutjesdijk-van 't Hoff, door de dames: mevr. Bal- Rotte, mevr. Beije-Boogert, mevr. De Haan-van der Have, mevr. Ista- Both, mevr. Van der Maas-Stoutjes- dijk, mevr. Stouten-Bolle en mevr. Stouten-Otte, en door de jongeda mes Jannie Boogert, Ida Dooge, Lea Rotte en Corrie van der Werf, bracht op de mooie som van f 378,06. Dank wordt gebracht aan diegenen, die dit werk weer met een gift wilden ge denken en niet minder de leiding en de dames-collectanten. Mooi resultaat Kinderpostzegelaktie De kinderpostzegelactie 1976 door de klassen 5 en 6 van de openbare basisschool, hoofd de heer P. T. Bol kenbaas, alhier, is een waar succes geworden en een record. Oe algehele opbrengst bedroeg niet minder dan f 1460,waarvan f 236.aan kaar-- ten en f 1.224,aan postzegels. Eén leerling n.l. Arie van der Maas Pz. slaagde erin voor niet minder dan f 202,te verkopen. Dit is alleen al een succes. BRUINISSE Uitzending „Van Gewest tot Gewest" De N.O.S.-televisie die vorige week opnamen heeft gemaakt van Bruinisse als „Visserij en rekreatie gemeente" zendt dit programma op woensdagavond 13 oktober uit in Van gewest tot gewest, via Neder land I om 19.05 uur. Er zijn van ver schillende punten in de gemeente opnamen gemaakt o.a. van vissers haven en reparatiehaven en het Wilmaprojekt. Ook werden enkele personen geïnterviewd o.a. burge meester T. C. Hekman, wethouder S. Jumelet, de voorzitter van de vis serijvereniging de heer W. Okkerse en drs. I. v. d. Sluis van Wilma. Zeeuwse Collecte De Zeeuwse kollekte die vorige week te Bruinisse gehouden werd, bracht f 693,48 op. Van deze op brengst komt 18pct. ten goede aan het plaatselijke welfare werk. Voor dit mooie resultaat worden gevers en kollektanten hartelijk bedankt. RENESSE. Onlangs werd in een boomgaard aan de Hogezoom dit paar appels geoogst. Misschien besloten ze tijdens de droge zomer tot samenwerking om het sappige Wf te redden. OJ zou het een staaltje van apelliefdezijn'' Overigens is het geen zeldzaam verschijnsel dat twee appels op ren dergelij ke manier samensmelten. Men moet er in deze tijd van oogsten maar eens naar uitkijken. (Fton: Zierikzooscho Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3