huisbrandolie „Landbouwbegroting 1976/'77 nauwelijks het nul-niveau" Stavenisse nog in november achter de dam Inspraak hij gemeentebesturen is nog steeds experimenteel irciii fJiiS'iiir'iiiilicniiii Nederlanders hebben vijftig miljard op spaarbankboekjes Heroïne-razzia Handelaren onroerend goed maken woekerwinsten bij huizenverkoop Vergadering ZLM-hoofdbestuur ZIERIKZEE tel:01110-3637 Goed broodjaar Politie arresteerde twintig jongens AGENDA 2 BERGEN OF ZOOM, 7-10 - „Nauwelijks liet nul- niveau", alilus karakteriseerde voorzitter David Liiteijn de landbouwbegroting 1976/77 tijdeus zijn openingswoord op de deze week te Bergen op Zoom gehouden (besloten) vergadering van het Hoofdbe stuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z. L.M.). Andere belangrijke punten van de vergadering waren, naast de land bouwbegroting, met name de struc tuurnota van de Zeeuwse landbouw Koers 1980'' en de interim-nota landinrichting. Droogte Ondanks het groeizame weer van de laatste maand moeten we de in vloed daarvan niet overschatten: de ruwvoederpositie blijft zwaar te wensen overhouden, aldus ir. Luteijn aan het begin van zijn openings woord. Er is dan ook een verhoogde transport-aktiviteit naar ruwvoer te constateren hoewel dat niet altijd viia de coördinatiecentra loopt. Ir. Luteijn had de indruk dat dat laat ste vooral met bietenblad en -kpp het geval is. In het gehele land heb ben ca. 200 loonwerkers aanvragen voor de ombouw-subsidie aange vraagd, waarvan een 60-tal in Zee land. De extra inzaai van raaigras- sen bedraagt ongeveer over het ge hele land genomen 30.000 ha „maar je mag blij zijn als daar een derde van oogstbaar is", zo vertelde de ZLM-voorzitter, die daar aan toe voegde dat de nieuwe polders nog het suksesvolst zullen zijn. De H.I.D.'s zijn juist deze week aan de kontröle begonnen. Ook op de droogte toegespitste R.Z.-regeling begint nu te lopen. In Brabant werden er de eerste week zo'n 1000 formulieren aangevraagd. In Zeeland was dit een 120. De ver wachting is dat deze aantallen nog belangrijk zullen toenemen. Ir. Luteijn vertelde verder dat er inmiddels overleg plaats heeft gehad met het ministerie om de regeling bij te schaven. Inmiddels werd be reikt dat ook de aanschaf van regen installaties en leverancierskredieten in beschouwing kunnen worden ge nomen. Voor die gevallen met grote schade in combinatie met een be hoorlijke eigen vermogenspositie wordt nog naar oplossingen gezocht. „Het principe van de regeling moet daardoor zo goed mogelijk gehand haafd worden", aldus de voorzitter van de ZLM. Landbouwbegroting De landbouwbegroting 76/77 was door de ZLM-voorzitter niet al te gunstig ontvangen. „Als je de infla tie en de toedeling aan niet-primaire landbouwtaken in beschouwing neemt kun je slechts konstateren dat de stijging van de landbouw uit gaven duidelijk achterblijft bij de totale rijksbegroting", zo stelde de heer Luteijn. Er wordt een stijging in het kader van de bedrijfsontwik keling van 11 'Vo aangekondigd maar als je gaat rekenen kom je tot de slotsom dat er zeker 15 °/o nodig is om het niveau te handhaven. Het streven om in rullverkavelingsver band 160.000 ha in stemming te bren gen (tot en met 1978) noemde de ZLM-voorzitter „een illusie". Wat de technische voorlichting be treft zal er, naast de reeds voorge nomen vermindering van 15 plaatsen nog een extra inkrimping van 9 plaatsen plaatsvinden. „Dat is voor ons iets meer akseptabel", zo was de reactie. Ir. Luteijn zag verder wei nig heil in de rijksgroepsregeling oudere zelfstandigen (R.O.Z.)). „Daar zijn veel te veel voorwaarden aan verbonden om aan te kunnen slaan". Het vooruitschuiven van een mini mum ipkomens regeling greep de ZLM-voorzitter aan om nog eens te benadrukken dat het inkomen in de land- en tuinbouw „inderdaad in de eerste plaats uit het markt- en prijs beleid moet komen". Bijzonder scherp reageerde ir. Lu teijn op het besluit de beloofde pacht nota niet meer uit te brengen: „Het is een slechte zaak dat op deze wijze o.a. het voorkeursrecht van de pachter niet duidelijk voorop ge steld blijft worden door dit mede in het licht te willen stellen van het voorkeursrecht van anderen. Wani dat zal de bedoeling zijn. „De kleine fiscale verbeteringen noemde de heer Luteijn „zonder veel invloed op de totale problematiek". Licht puntje is daarin dat de kommissie Hofstra nu toch echt met (interim) resultaten gaat komen, aldus de ZLM-voorzitter tot slot van zijn openingswoord. Koers 1980 De eerder dit jaar uitgekomen struktuurnota voor de Zeeuwse Landbouw „Koers 1980" werd van een nadere toelichting voorzien dooi de H.I.D. voor de Bedrijfsontwikke ling in Zeeland dr. ir. C. W. C. v. Beekom. De heer Van Beekom ver telde dat „Koers 1980" in feite een geactualiseerde „landbouw in stroomversnelling" is (nota '70-'75). De heer Van Beekom beperkte zich in zijn toelichting tot enkele hoofd punten. Hij' wees daarbij in de eer ste plaats op de grote betekenis van de Zeeuwse landbouw voor de werk gelegenheid. In zijn totaliteit betreft dat zo'n 18.000 arbeidsplaatsen of in procenten uitgedrukt 34 0/o van de werkgelegenheid. Wat de rentabiliteit van de akker bouwbedrijven betreft vertelde de heer Van Beekom dat vooral de be drijven kleiner dan 20 ha een moei lijke tóekomst tegemoet gaan. Een belangrijk punt in de Zeeuw se landbouw is de teeltbegeleiding. „Daar kan wat aan gedaan worden", aldus de heer Van Beekom, die met name voor de achterblijvende sui kerbietenopbrengst de volle aan dacht vroeg. Ook aan de bodem vruchtbaarheid kan nog wel het een en ander verbeterd worden. Als laat ste belangrijk punt voor de Zeeuw se akkerbouw noemde hij samen werking: „Daar liggen mogelijkhe den". Hoewel „de fruittelers schuil drei gen te gaan achter hun windscher men" zijn ze beslist bij de tijd. Zon der meer kan aan de produktiekant gesproken worden van een moderne opzet. De zwakke kant is de afzet. Alleen een nieuwe krachtige opzet kan daarin verbetering brengen. Bij de melkveehouderij is het juist an dersom. Hier zit de afzet goed maar blijft de produktie achter in verge lijking tot de rest van het land. De algemene conclusie van het rapport is, aldus de heer Van Bee kom, dat het er donker uitziet voor de kleinste bedrijven. De midden groepen zullen heel wat moeten doen aan samenwerking, teeltbegeleiding en bodemvruchtbaarheid. De grotere bedrijven houden een redelijke toe komst maar moeten de vinger wel aan de pols houden. Het hoofdbestuur wijdde een uit voerige diskussie aan het rapport, dat zij kwalificeerde als :,jEen nuttig stuk en een feitelijke steun voor het beleid1'. Ondanks de goede berichten over de fruitteelt onderkende het hoofdbestuur wei dat er dn de toe komst een spanning zal gaan ont staan tussen vernieuwing en pro duktie. De afzet kant van deze sec tor kwalificeerde de vergadering als inderdaad onvoldoende: „men moet niet wachten tot de wal het schip gaat keren", aldus het ZLM-bestuur. Over de kleinere akkerbouwbe drijven zei het hoofdbestuur de in druk te hebben dat vele „het toch nog schijnen te fiksen". Wel werd daarbij een relatie gelegd met „part timers". Volgens de heer Van Bee kom is dit laatste moeilijk „hard" te maken, maar „het heeft wel de neiging toe te nemen". Tot slot van de bespreking vertel de ir. Luteijn dat er binnenkort een land'bouwschapsnota te verwachten is op het landbouw politieke vlak: „we zullen Koers 1980 er dan zeker bij nódig hebben". Het hoofdbestuur tenslotte ver zocht aan de heer Van Beekom alle waardering over te brengen aan zjjn medewerkers die bjj de totstandko ming vati hét rapport betrókkéri z(jn geweest. (N.B. voor diegenen die be langstelling hebben voor „Koers 1980" wende men zich tot het secre tariaat van de ZLM). Advertentie ROTTERDAM, 7-10 Ondanks de sombere economische situatie en de stijgende prijzen neemt het totale spaartegoed in Nederland nog steeds toe. In het afgelopen jaar spaarden de Nederlanders 5 miljard méér dan het jaar daarvoor. Er zijn thans 20 miljoen spaarreke ningen met een tegoed van 50 mil jard gulden. Ruim 70 procent van alle gezinnen spaart via een bank. Dit meldt de spaarbank Rotterdam in het eerste nummer van het nieuwe tijdschrift „Geld Aktueel". Het spaartegoed is volgens de spaarbank echter veel hoger dan dit bedrag, omdat vele mensen op ande re manieren sparen. Dit gebeurt o.a. via verzekeringen (begrafènis-, le vensverzekering enz.). Niet minder dan 93 procent van alle Nederlanders hebben een verzekering lopen, die een spaarelement in zich bergt. Waarvoor Waarvoor sparen de mensen? Vijf enveertig procent spaart voor de aanschaf van duurzame gebruiks goederen (kleurentelevisie. auto, vaat wasmachine, bankstel). Zeven tien procent spaart ten bate van de kinderen (opleiding, uitzet). Vijftien procent spaart voor een eigen huis, veertien procent voor vakanties, elf procent voor slechte tijden en acht procent voor een extraatje tijdens de oude dag. MAASTRICHT. Ongeveer 400 oud- strijders en militaire oorlogsslacht offer uit 50 verschillende landen ne men van 10 tot en met 15 oktober in Maastricht deel aan de vijftiende al gemene vergadering van de we reldfederatie van veteranen. Het is voor de derde keer dat het kongres in Nederland wordt gehouden. In 1953 en 1967 gebeurde dit in Den Haag. t>EN HAAG, 7-10. De vergrote be langstelling van de burger met het gemeentelijke werk heeft veel meer te maken met ergernis of met on verwacht onrecht of verwachtingen in zün woonomgeving dan met idea len omtrent wat een gemeenschap zou moeten nastreven. Dit is een van de conclusies uit het rapport „Verkenning van open- /heid en voorlichting bij 92 gemeen ten in Nederland". Het rapport is het resultaat van een onderzoek door de heer J. M. Galjaai-d, hoofd van de afdeling voorlichting van Den Haag en voorzitter van de vereniging van voorlichtingsambte naren bij lagere publiekrechtelijke lichamen (WA), die het rapport heeft uitgegeven. Als algemene stelling poneert hij voorts dat het proces van democra tisering in de grotere gemeenten vaak wat verder is gevorderd dan in de kleinere. De verkenning leert dat de ge meentebesturen nog steeds met in spraak experimenteren, want nog nergens is sprake van vaste regels of een gewoonterecht. Ongeveer 35 procent van de inspraakakties blijkt om stadsplannen olingrepen in de woonomstandigheden te gaan. De burger wordt het minst betrokken bij het uitstippelen van een alge meen beleid. 20 procent van de in spraakacties hebben betrekking op het. ontwikkelen van onderdelen van dat algemene beleid. STUTTGART. De Westduitse offi cier van justitie heeft donderdag in het proces tegen de harde kern van de Baader-Meinhofgroep in Stutt gart levenslang geëist voor de be klaagden Andreas Baader (33), Gudrun Ensslin (36) en Jan-Carl Raspe (32). DEN HAAG, 7-10. Minister mr. A. van der Stee van landbouiv en vis serij heeft donderdagmorgen in zijn ministerie het eerste tarwebrood van de nieuwe Nederlandse oogst in ontvangst genomen. Hij en zeventig genodigden kregen te horén dat Ne derland dit jaar een goed broodjaar heeft. De tarwe uit ons zeeklimaat geeft, vooral na een natte zomer, de bakker nogal eens problemen door dat er „schot" in zit, ze is dan voor tijdig gaan kiemen. Maar in de afge lopen droge zomer hadden we tijde lijk een landklimaat, waarin de tar we juist goede bakeigenschappen heeft. Brood helemaal van Neder landse tarwe kan nu dus. „Brood van Nederlandse tarwe, dat is een stuk nostalgie", zo rea geerde de minister op dit verhaal, verteld door de heer J. M. Bartèls- man, voorzitter van het „Genoot schap iioor de bakkerij". Het genootschap bood de minister en de gasten, uit landbouwbakkèrij- en ministeriële kringen een Hol lands-Fries ontbijt aan, omdat het donderdag de „dag van het brood ivas. Die dag, vallend in de eerste volle oktoberweek, als de molenaars de tarwe van de nieuwe oogst gema len hebben, is in 1952 in Duitsland uitgevonden. Nü gebruiken bakkers organisaties in twaalf landen in Europa en Amerika hem om het brood onder de aandacht te brengen. Nederland heeft zich dit jaar als twaalfde bij dat gezelschap gevoegd, op i nitiatief van het „Genootschap voor de bdkkerij". WASHINGTON, 7-10. Agenten van de Amerikaanse narcotica-be strijdingsdienst (DEA) hebben don derdag bij razzia's in verscheidene steden 200 personen gearresteerd en heroïne in beslag genomen ter (straatverkoop) waarden van 20 mil joen dollar, zo is in Washington be kendgemaakt. De razzia's zijn gehouden in Los Angeles, San Diego, Chicago, De troit, San Antonio (Texas) en Phoe nix (Arizona), belangrijke distribu tiecentra van Mexicaanse heroïne. HOOFDDORP, 7-10. De politie van de Haarlemmermeer heeft sinds 25 september in totaal 20 jongens van 13 tot 23 jaar aangehouden die heb ben bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan auto- en bromfielsdief- stallen en inbraken. Volgens de po litie vormden zij een bende. De po litie kwam ze op het spoor toen na een autodiefstal drie jongens werden aangehouden. De politie verwacht de komende dagen nog meer ar restaties te verrichten. In verband met de diefstallen heeft de politie ook een èo-jarige, een 33-jarige en een 45-jarige wegens heling aange houden. HAPERT. 7-10. „In de regio Eind hoven maken handelaren in onroe rend goed vaak enorme woekerwin sten. Daardoor xjjn de consumenten in die regio de laatste drie jaar minstens voor enkelé miljoenen be nadeeld". Dit stelt de Hnpertse makelaar E. Kragt, naar aanleiding van een on derzoek dat hij de afgelopen drie jaar heeft ingesteld. De heer Kragt Is secretaris van de commissie be scherming makelaardij van de Ne derlandse Bond van Makelaars NBM. afdeling Zuidoost-Brabant Noord- Limburg. Uit gegevens van hel kadaster Is hem gebleken dat de afgelopen drie jaar minstens 200 transaktios heb ben plaatsgevonden waarbij aan zienlijke winsten worden gemaakt. In enkele gevallen ging het zelfs om 10.000 gulden per verkoop. „Boven dien moesten do betrokkenen in al die gevallen ook nog eens de be- middelingskosten betalen", aldus de heer Kragt. „Een makelaar bemiddelt en krijgt daarvoor zijn courtage. Die hande laren in onroerend goed bemiddelen niet alleen, maar maken ook winst bij de verkoop van panden. Door een dergelijke handelwijze wordt de verkoper benadeeld omdat hij te weinig voor zijn pand ontvangt, ter wijl do koper vaak teveel moet be talen", zo vertelt de heer Kragt. GOES, 7-10. Rijkswaterstaat is op »lit moment druk bezig voorbereidingen te treffen voor de aanleg van een dam in bet havenkanaal bij Stavenisse. Deze dam moet al in november voltooid zijn. omdat dan de kans op stormvloeden groot is. Ieder jaar vormt het Ilavenkanaal bij stormweer een kritiek punt, waar het water soms tot op het Ha venplein opdringt. De versterking van de dijk op die plaats is steeds weer uitgesteld omdat men uitging van een volledig afgesloten Ooster- schelde. Nu dan tot de aanleg van de Pij- lerdam in de monding van de Oos- terschelde is besloten en eb en vloed gehandhanft blijft wil rijkswater staat het risico voor de komende ja ren voor Stavenisse kleiner maken. Een dam In het Havenkannal. waar door Stavenisse volledig van de Oosterscheldc wordt afgesloten, is de enige oplossing, zo meent rijks waterstaat. De dijkrn In het afgelopen jaar zijn volgens ir. P. van der Weele, hoofd van het bureau dijkversterking Oosterschel- de van rijkswaterstaat, op acht plaatsen de dijken langs de Ooster scheldc verhoogd. Dc dijkverhogers ondervinden hij hun werkzaamheden nog al wat moeilijkheden. Op Zuid- Beveland ligt het werk veertien da gen achter op het schema. Bij St. Maai tonsdijk op Tholcn is enige we ken geleden over een grote opper vlakte een nieuw stuk dijk afgescho ven in een pas gegraven watergang. Deze dijk moet binnen korte tijd gerepareerd zijn. De watergang is momenteel met zand opgevuld. Rijkswaterstaat gaat een nieuwe strook grond aankopen om een nieu we watergang achter nieuwe dijk aan te leggen. DUkversehuivingen zijn niet ongevaarlijk, meent ir. Van der Weele. Ze kunnen ook op treden omdat de ondergrond niet sterk genoeg Is. Dc zuidelijke stormen van de afge lopen dagen hebben geen noemens waardige schade toegebracht aan de nieuwe dijken. De ware krachtme ting wordt pas verwacht bij een for se noordwesterstorm. Dan staat de wind in dc lengterichting over de Oosterscheldc en zullen do nieuwe dijken moeten bewijzen dat /e hun mannetje staan. Zondag 10 oktober Zierikzee „Brogum". Muzieksession. Concertzaal, 20.00 uur, film Sound of Music. Maandag 11 oktober Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe". Leden vergadering S.V. „Zierikzee. 19.45 uur. Ouwerkerk Schoolgebouw. 19.30 uur. Ouderavond o.b.s. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 9 en zondag 10 oktober 'Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar vvor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. Zuster v. d. Have, Haamstede, tel. (01115)-1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland'en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Iloogezoom 9 Haamstede (tel. 01115-2254; heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va" 16.30-17.30 uur. Ot zondagen van 1&00-12.30 uur °n van 18.00-18.30 uur. Vrijdag 8 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Sound of Music. Nicuwerkerk Vergaderlokaal Geref. Gemeente. S.G.-Studievereniging. 19.30 uur. Zaterdag 9 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur ZVU, Hoofd stadoperette „Der Vogelhandler". Schoolplein- 15.00 uur demonstratie nieuwe brandweerwagen. Serooskerke Schoolplein, 10.00 uur demonstratie nieuwe brandweerwagen. Noordwelle Schoolplein, 11.00 uur demonstratie nieuwe brandweerwagen. Noord gouwe Schoolgebouw. Afscheid mej. M. Provoost. 15.00-17.00 uur. Zonnemalrc Verenigingsgebouw, 19.30 uur, slot- concert Nut en Uitspanning. Ledenvergadering, 20.00 Dinsdag 12 oktober Zierikzee R.K.-centrum, Mosselstraat, 19.30 uur, UVV-contactavond. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Herv. Vrouwenvereniging. Woensdag 13 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 14 oktober Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Burgh-Haamstede Oude school Burgh, 14.30 uur, kursus Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Nieuwerkerk Kleuterschool. 19.45 uur, school avond. Oosterland Voormalige basisschool, 14.30-17.00 en 19.00-21.00 uur, verkoping goede ren Vrouwenver. Ger. Gem. Vrijdag 15 oktober Zierikzee Brogum. uur. Foyer Mondragon, 19.30 uur, leden vergadering Ver. Stad en Lande. Zaterdag 16 oktober Zierikzee Huishoudschool. Tekeningen school jeugd Dierendag, 14.00-16.00 uur. Zondag 17 oktober Zierikzee „Brogum" leeszaal, 19.30 uur, ge- spreksavond met Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk werk. Maandag 18 oktober Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 09.30 uur, openb. aanbesteding verbouw en restaureren pand Weststraat 18, Haamstede. Gemeentehuis Haamstede, 11.00 uur, aanbesteding: aanleg voetpad van Oude Moolweg naar Hoogenboom- laan te Renesse. Woensdag 30 oktober Goes Maranathakerk, Bergweg, 20.00 uur, Ref. Politieke Fed. Zeeland. Dinsdag 26 oktober Haamstede Beatrixschool, 19.30 uur, EHBO- kursus. Woensdag 3 november Zierikzee Zaal bij Geref. kerk, 20.15 uur, starl spelkursus Stichting Jeugd. Dinsdag 9 november Zierikzee Clubhuis De Lichtboei, 20.30 uur, N start handenarbeidkursus Stichting Jeugd. Zaterdag 13 november Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 17.00 uur, prijs uitreiking C.J.V. Maandag 29 november Haamstede Beatrixschool. Bloedplnsma-nvond 19.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Redaktie Zierikzeesche Nieuwsbode Onze hoofdredakteur is tot en met 26 oktober AFWEZIG Telefoon redaktiezaken na kan tooruren: 01110-2416. De direktie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2