Uitreiking historisch jaarboek Vereniging Stad en Lande in ledenvergadering 15 oktober I Afscheid de heer L. van Sluis tijdens kontaktavond NCBO Schouwen-Oost A? Rijke steenkoolvondst in Engeland Monumentenwacht past op 750 monumenten DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Land van de Zeemeermin" Iets nieuws kamerbrede overgordijnen TUINMAN Automobielbedrijf W. C. Ista Zoon Inleiding over arbeid en automatisering NIEUWSBODE Vrijdag 8 oktober 1976 133ste jaargang Nr. 21975 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Vergadering Hoofdbestuur Z.L.M. ZIERIKZEE, 7-10. De algemene ledenvergadering van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland zal gehouden worden in de foyer van restaurant M011- dragon, op vrijdag 15 oktober aanstaande. Advertentie prachtige aangepaste dessins In klassiek en modern bij: ifc.7£tè-u:'.v -r.:-.or!GiNG WASHINGTON. Onderhandelaars van de Verenigde Staten, Engeland en Zuid-Afrika hebben donderdag hun voorbereidende besprekingen over een plan voor een internatio naal fonds voor Rhodesië afgerond. Het fonds is bedoeld om een Rhode- sische zwarte meerderheidsregering te helpen zodra deze aan de macht komt. In deze vergadering zal de uitrei king plaatsvinden van het histo risch jaarboek van de vereniging: „Kroniek van liet land van de zee meermin". Verder zal in deze le denvergadering door de heer P. Scherft een lezing worden gehouden over „Middeleeuwse miniaturen". In het septembernummer van het mededelingen blad van Stad en Lan de wordt het artikel over „stoep hekken in Zierikzee" voortgezet. Een in memoniam is gewijd aan de oud-bestuursleden wijlen L. Kou wen en P. L. Bakker. De heer G. Kortenbout van der Sluijs geeft in d.'t nummer een bijdrage over de tentoonstelling „Vissen voor de We tenschap", (25 jaar „Kor en Bot") in het Zierikzeese Maritiem Museum Verder in het mededelingenblad een verslag van de in april gehouden le- d en verga d eri ng. Kroniek Over de'* op, 15 oktober a.s. uit te reiken Kroniek van het Land van de Zeemeermin (Schouwe-Duive- land), het eerste historische jaar boek van Stad en Lande, wordt ver meld dat het boek ruim 125 bladzij den zal tellen, met vele illustraties. Van de inhoud wordt o.a. ge noemd: dr. J. J. Westendorp Boerma; Pieter Mogge, een merkwaardig bur gemeester van Zierikzee; ds M. G. Westerhof: De toren van Nieuwer- kerk; mr. F. Th. Dijckmeester: Twee Zierikzeese echtparen op huwelijks reis naar Zwitserland in 1835; dr. A. de Vin: Commentaar op het gedicht en het dialect van een garnalenvis- ser uit Brouwershaven omstreeks 1880; J. P. J. Lokker: Aard van den Broeke, een vurig patriot uit Burgh; W. H. Keikes en H. Uil: Terugblik na vier eeuwen op het beleg van Zierikzee, 1575-1765 en W. P. de Vrieze: Historie van de boerderij van Smallegange te Haamstede. DEN HAAG, 7-10. In de Engelse Midlands is een steenkolenveld ge vonden, dat volgens een mededeling van de Britse ambassade in Den Haag wellicht de grootste steenko- lenvondst van deze tijd zal blijken te zijn. Naar schatting bevindt zich in het Belvoirtdal 450 miljoen ton steen kool in lagen, die op sommige plaat sen ruim vijf meter dik zijn. Het is een van de grootste steenkolenvelden in eWst-Europa en het wordt alleen geëvenaard door het kolenveld van Selby in Yorkshire, dat nu tot ont ginning wordt gebracht. In termen van opgeslagen energie zijn de re serves van Belvoirt minstens gelijk aan het grootste olieveld, dat in de Noordzee is ontdekt. FRANEKER, 7-10. De Stichting Monumentenwacht Nederland heeft donderdagmiddag het Nederlands Hervormde Itferkje van Zweins by Franeker als ïfyn 750ste object inge- Advertentie Oosterland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph Land/Rover Ranger/Rover. M.G. schreven. De Monumentenwacht be gon in april 1973 met de activiteiten in Friesland, waar ook het initiatief werd genomen. Nu zyn er wachten in Groningen, Utrecht, Noord-Bra bant, Drenthe en Zeeland. De voorzitter van de Friese Stich ting, mr. H. W. Kuipers, vertelde in Zweins dat hij verwacht dat in 1980 elke provindie gen monumenten wacht heeft. De Monumentenwacht die door geregelde inspecties en kleine reparaties het monument voor verval wil behoeden heeft sinds zijn bestaan voor zeven miljoen gul den aan herstelkosten voorkomen en •speelt dus de subsidiegevers - dat zijn op de eerste plaats het rijk en de lagere overheden - in de kaart. Aldus vertelde de heer Kuipers. Het rijk heeft dit ook als zodanig erkend en heeft tot 1980 steun toegezegd aan de Stichting. Een eenzame vissersboot op de Grc- velingen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer beslaat uil 14 pagina's Vertrouwen is de beste be- schutting. f ZIERIKZEE, 7-10. Donderdagavond jl. werd in het Hervormd Verenigingsgebouw een kontaktavond ge houden van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel afdeling Schouwen-Oost. het thans zo aktuele opdelen van de werkgelegenheid niet erg te geloven. De lezing van de heer Van der Kooij resulteerde in een levendige diskussie, waarin diverse facetten aan de orde kwamen. Oud-voorzitter d<' heer L. erin Sluis nam afscheid van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voorzitter de heer B. J. S. Hoek opende deze avond op gebruikelijke wijze en sprak een woord van wel kom tot de aanwezigen, waaronder de hoofdbestuursleden de heren J. v. de Kooij en P. Nieuwenhuize. De voorzitter noemde als belangrijkste reden voor het beleggen van deze kontaktavond het onderlinge kon- takt tussen de leden te versterken en ten tweede de mensen die geen lid zijn toch wat meer bij de bond te betrekken. De heer Hoek zei dat het doel van de N.C.B.O. is een sa menleving op te bouwen waarin niet geld en macht, maar naastenliefde het belangrijkste is. Arbeid Vervolgens was het de beurt aan de heer J. v. d. Kooij, die een inlei ding hield over het onderwerp „Ar beid. arbeidschaarstc en automatise ring". Onderwerpen die thans zeer aktueel zijn. De heer Van der Kooij was van mening dat aan het begrip arbeid een bredere betekenis moet worden gegeven dan alleen de ekonomischc. Volgens hem moet liet uitgangs punt in de eerste plaats z(jn het mens zijn. Hij belichtte eveneens het verschil tussen arbeid en zinvolle arbeid. Wat betreft dc automatisering was de heer Van der Kooij van mening dat men hierbij niet alleen moest uitgaan van besparing in arbeids krachten. Automatisering achtte hij gerechtvaardigd als voor bepaalde arbeid geen mensen gevonden kun nen worden, bij moeilijke produktie- proccsscn cn bij de verwerking van administratieve gegevens per kom- puter, hetgeen veel meer mogelijk heden biedt. Als auotmatisering de uitschakeling van menselijke tussen komst veroorzaakt, heeft dit vaak sociale problemen tot gevolg. De automatisering is ook een van de oorzaken van dc grote werkloosheid. Bovendien komt het vaak voor dal mensen in sterk geautomatiseerde bedryven geen bevrediging in hun werk vinden. Als mogelijkheden om de ar- beidsschaarste iets terug te dringen noemde hij het niet meer in dienst nemen van gepensioneerden, ver lenging van de leerplicht, vakantie- uitbreiding en terugschroeven van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van der Kooij zei tenslotte in VlAT 11QT Vi BILT Afscheid Vervolgens werden woorden van dank gesproken tot de scheidende oud-voorzitter de heer L. van Sluis door hoofdbestuurslid de heer P. van Nieuwenhuize. Spreker zei vaak met de heer Van Sluis te hebben sa mengewerkt en dat deze man in dc vakbeweging eigenlijk niet weg te denken is op Schouwen-Duiveland. Reeds enkele jaren geleden gaf de heer Van Sluis te kennen wegens zijn leeftijd - thans ruim éénenze ventig jaar - zijn voorzittéi-sfunktie te willen neerleggen. Helaas bleek het ondanks de ruim 120 leden in de bond onmogelijk een nieuw bestuur te vormen. Pas in het voorjaar van dit jaar werd dc voorzittersfunktie overgenomen door de heer Hoek. Spreker zei dat dc heer Van Sluis iemand is, die de spanning in dc be ginperiode van de vakbeweging ge heel heeft meegemaakt en die pre cies dc strijd kent. die nodig was om dc wetten ter verbetering van dc arbeidsomstandigheden erdoor te kragen. Als blijk van dank namens de af deling Schouwen-Oost bood de heer Hoek dc oud-voorzitter' een ge- schenkbon aan. De heer Van Sluis bedankte voor Verwachting tot zaterdagavond: Enkele opklaringen Aanvankelijk plaatselijk regen, mor gen overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen; minimumtemperaturen om streeks 11, maxima ongeveer 17 gra den. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperatuur: omstreeks II gr. Max. temperatuur: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 okt. Zon op 6.54, onder 17.59 Maan op 18.24, onder 8.09 10 okt. Zon op 6.56, onder 17.57 Maan op 18.53, onder 9.12 11 okt. Zon op 6.58, onder 17.55 Maan op 19.26, onder 10.12 Laatste kwartier: 16 oktober (9.59) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 okt. 3.59 16.08 9.20 21.45 10 okt. 4.28 16.37 9.51 22-15 11 okt. 4.56 17.07 10.22 22.47 Springtij: 10 okt. de fijne woorden, maar zei zeer te leurgesteld te zijn over de slechte opkomst deze avond. Vroeger was dal wel anders geweest, maar de laatste tien jaar was de animo on der de leden steeds verder gedaald. Spreker zag hiervan een oorzaak in het feit dat het doel van de vakbe weging grotendeels bereikt is. Ten slotte zei de heer Van Sluis echter dat gezien de huidige arbeidspro blemen door dc vakbeweging vol gens hem nog zeer waardevolle dingen tol stand gebracht kunnen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1