DE GETEKENDE Spanje wil in de EEG, maar wil het ook democratie en herstel van mensenrechten? Fabriek sluit: veertig ontslagen Frankrijk en Libanon „Dicht bij U" 9 BLIK DOOR HET WERELD „Flitsen" Scheepsbemanning* staakt N.C.R.V.- bloemengala bedreigd ZIERIKZÊESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 oktober 1976 Nr. 21974 In Spanje staan de pplitieke rich tingwijzers nog steeds naar een on zekere toekomst. Sinds de dood van generaal Franco, vorig jaar novem ber, is de sociale en politieke onrust in het land toegenomen en is er stel lig sprake van een zekere mate van liberalisering in het bewind, maar niettemin hebben de behoudende krachten, die dictator Franco door dik en dun steunden nog altijd een grote macht. Nochtans zijn er recen te tekenen, die wijzen op een zekere verandering van politieke koers. Zo is de benoeming van de 64-jarige luitenant-generaal Manuel Gutierrez Mellado tot nieuwe vice-premier door de oppositie-politici met tevreden heid begroet. Sommigen noemen de ze benoeming zelfs de belangrijkste politieke gebeurtenis sinds de dood van Franco. Mellado vervangt de conservatieve generaal de Mendivil, die zich altijd afkerig heeft getoond van een ont wikkeling naar een democratisch be stel en hij heeft onder meer het ver trouwen van de 35-jarige Felipe Gonzalez, de bekwame leider van de Spaanse socialistische arbeiderspartij. In de komende maanden zal moeten blijken, of de nieuwe vice-premier zijn links-liberale reputatie door da den kan waarmaken, anders zal de machtige oppositie de regering van Adolfo Suarez zeker het verwijt ma ken dat ze alleen maar een liberaal in het kabinet heeft opgenomen om de oppositie te lijmen. De benoeming van Mellado komt midden in een tijd, dat Spanje geplaagd wordt door een grote mate van arbeidsonrust, die zich onder meer manifesteert in grootscheepse stakingen bij talloze bedrijven en zelfs bij de post- en telefoondienst. Vandaar dat het ver moeden gewettigd is dat de regering Suarez door de benoeming van een liberaal tot vice-premier hoopt de strijdvaardige vakorganisaties en op positiepartijen wat meer op de hand te krijgen, waardoor de sociale on rust mogelijk zal verminderen. Verkiezingen De Spaanse regering heeft ook ver kiezingen in uitzicht gesteld, die in 1977 zouden moeten worden gehou den. Dat lijkt op een serieuze aanzet tot meer democratie. Het zou tevens een gezondmaking betekenen van de binnenlandse politieke verhoudingen. Niettemin dient men de situatie in Spanje op grond van deze op zich zelf veelbelovende feiten met enige argwaan te bezien. Niet vergeten mag worden, dat in Spanje de be houdende krachten nog altijd een grote macht hebben, die zelfs door verkiezingen niet zomaar kan wor den weggevaagd. Zo zal het heel wat tijd vergen om apparaten als het leger en de po litie om te vormen tot meer humane instituten en de wijze waarop de hui dige Spaanse regering de politie meermalen heeft gebruikt om poli tieke en sociale onlusten te beteuge len wekt nou ook niet direct groot vertrouwen. Daar komt dan nog bij, dat de oppositie onderling verdeeld is, zulks tot grote voldoening van de reactionaire groepering, die niets na laat om de diverse oppositiegroepen tegen elkaar uit te spelen. Democratie suggereren? Het getuigt niet van boerenachter- docht maar juist van realiteitszin om de democratische bedoelingen van de regering Suarez vooralsnog met re- AMSTERDAM. De nieuwe Ameri kaanse ambassadeur Robert Mc. Closkey arriveerde in ons land. Op de foto zien we hem met vrouwen kinderen in cle aankomsthal van Schiphol. serve gade te slaan. Het is zeker niet onmogelijk dat de Spaanse regering een stuk democratische gezindheid poogt te suggereren, niet alteen ten opzichte van de verdeelde oppositie, maar ook en vooral ten opzichte van het buitenland. Spanje wil immers lid van de EEG en de NATO worden, maar dit streven ondervindt krachtig verzet van diverse EEG-landen, Ne derland voorop. Spanje kan pas met succes dingen naar een plaats in de EEG, wanneer het bewind vergaand wordt gedemocratiseerd en boven dien alle mensenrechten, die tot de dag van vandaag met lompe voeten worden vertreden, zijn hersteld. Het zit er in dat de regering Sua rez met zijn aankondiging om ver kiezingen te houden de EEG-lidma ten heeft willen paaien, maar geluk kig heeft met name de Nederlandse regering laten weten met zo'n aan kondiging alléén niet tevreden te zijn. Er zal eerst in Spanje fundamenteel iets moeten veranderen, willen de EEG-landen een lidmaatschap van Spanje serieus overwegen. En die veranderingen zullen zich verder moeten uitstrekken dan alleen be noeming van een liberale vice-pre mier en aankondiging van verkiezin gen. De komende riiaanden zal moe ten blijken, or de democratische ge zindheid van het Spaanse regiem op recht is, kortom of de liberalise ringstendensmeer is dan een poli tieke truc. ARNHEM, 6-10. De Westervoortse schroevenfabriek in Loo (gem. Dui ven) is failliet verklaard. De 40 personeelsleden zijn ontsla gen en krijgen' geen afvloeiingsrege ling omdat er geen geld meer is. De bonden zeggen weinig meer voor het personeel te kunnen doen en wijten de ondergang van 't bedrijf aan een slechte leiding en het verweven door de directie van zakelijke en privé belangen, aldus districtsbestuurder H. Muliër van de industriebond NKV. Het bedrijf ontving enige tijd ge leden een overheidskrediet van bij na 9 ton. De bonden hebben bij het ministerie van economische zaken aangedrongen op een onderzoek naar wat er met het krediet is ge beurd. uit het buitenland MANILLA. Tijdens de opening van de jaarvergadering van het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) en de wereldbank in Manilla is er maandag de nadruk opgelegd dat regeringen dringend een einde moe ten maken aan te grote bestedingen en discipline moeten hebben bij de financieringen. ROME. Op talrijke plaatsen in Noard-Italië zijn overstromingen ontstaan als gevolg van wolkbreu ken. Het Como-meer en het Lago Maggiore zijn buiten hun oevers ge treden waardoor vele plaatsen over stroomd zijn. De waterstand in het Lago Maggiore is drie meter geste gen. BONN. De Westduitse kommums- tlsclie partij, DKP, heeft ondank^ het mageie resultaat bij de parit* mentaverkieziiigeu van zondag (B.;> procent), stemmenwinst geboekt bij de gemeenteraadsverkiezingen die zondag in bepaalde gebieden even eens zijji gehouden. MOSKOU. Meer dan vierhonderd miljoen mensen zullen dinsdag een rechtstreeks tv-interview met de Sovvjetrussische partijleider Leonid Brezjnjev kunnen volgen dat in het Kremlin plaatsvindt. ROTTERDAM, 6-10. De zeventien koppen tellende bemanning van het Liberiaanse vrachtschip „Jade", dat afgemeerd ligt in de Waalhaven te Rotterdam, is dinsdagochtend in sta king gegaan. De zeelieden, die voor het merendeel uit Hongkong afkom stig zijn, willen op deze manier be reiken dat hun werkgever een be drag van honderdduizend dollar ('265.000 gulden) aan - vermeende - achterstallige gages uitbetaalt. TEHERAN, 6-10. Een woorvoer- der van president Giscard d'Estaing, die momenteel op staatsbezoek in Perzië is, heeft dinsdag verklaard dat Frankrijk geen troepen naar Libanon zal sturen om de Arabi sche vredesmacht te steunen. Frankrijk zal wel trachten een vredeskonferentie voor Libanon tot stand te brengen, zei hij. De rechtse Libanese politici heb ben de laatste dagen een dergelijke konferentie steeds van de hand ge wezen. Ook de Arabische „minitop" waar Egypte om gevraagd heeft komt er blijkbaar nog niet. Syrië zou blijven eisen dat aan deze konferentie Jordanië deel neemt. DEN HAAG, 6-10. De vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wil overdracht van rijkstaken aan provincies en gemeenten. Zonder een reële overdracht van rijkstaken verliest een reorganisatie van het binnenlands bestuur haar zin. aldus de vereniging woensdag in de bro chure „Dichter by ÏT\ Volgens de vereniging schijnt de regering met deze overdraeht niet goed raad te weten, zonder welke aldus de brochure - het gevaar ont staat dat de gemeenten voor de voe ten worden gelopen. Bijna dreigden de opnamen van het Bloemengala 1976 in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag op woensdag 15 september de mist in te gaan. Een van de koelwagens met bloemen bestemd voor de twee de ronde bleek verdwenen te zijn toen de arrangeurs de bloemen kwa men halen om ermee aan het werk te gaan. De afspraak was dat de ar rangeurs de bloemen vóór 18.00 uur uit de koelwagen zouden nemen. De chauffeur zou op dat tijdstip wegrij den, terug naar het bedrijf. Maar niet iedereen had 4n de opname- drukte de tijdi in het oog gehouden. De chauffeur i*eed om 18.00 uur weg met de bloemen, in de veronder stelling dat deze uit de wagen waren gehaald. Met behulp van de politie is de koelwagen ergens in het Zuid hollandse landschap achterhaald en spoorslags zijn de bloemen toen te rugbezorgd bij het congresgebouw, mooi op tijd voor de tweede wed- strijdrpnde. Mevrouw R. Jonker-Romyn uit Zierikzee, zoals zij zaterdagavond 9 oktober te zien zal zijn op de t.v. tijdens het grote Bloemengala van de N.C.R.V. tus sen 20.25 uur en 22.25 uur op Nederland II. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 8 OKTOBER NED. I: Romy Schneider als Sissi. Deze omroep begint namelijk aan de Oostenrijkse filmtrilogie uit 1955 over Sissi, oftewel Elisabeth van Beieren. Deze Sissii-trilogie is de ho ningzoete romantiek van een prille liefde op vorstelijk niveau. Alvo rens deze film van start gaat ivordt eerst het gevarieerde programma Bij ons op de Noordzee getoond. Een rij artiesten gaat over het scherm, zo als Conny Vandenbos, The Classics, Cees Veerman, Rita Hovink, Cees en Marjan en ook Willeke van Ammel- rooi/, die af en toe ook iets. op mu zikaal gebied doet. Na het journaal van half tien keert de KRO terug naar de orde van de dag met het. wekelijks interview van de minis ter-president, om vervolgens de kij kers weer een brok humor te pre senteren.. Dat gebeurt met de nieuwe Engelse serie Hotel op stelten. De hoofdpersoon is een eigenaar van een klein hotel, die door zijn lomp heid en onhandigheid in de meest onmogelijke situaties terecht komt. Maar hij heeft gelukkig een vrouw die de schade voor de hotelgasten binnen de perken weet te houden. Voor de voetballiefhebbers volgt daarna een film over de belangrijk ste wedstrijden van 1863 tot en met het eindtoernooi om het Wereld kampioenschap voetbal van 1970 in Mexico. Om elf uur brengt dè IKON de Engelse dokumentaire Wij wachten op verbinding met Soweto. De laatste tijd is Soweto, de groot ste zwanrte stad van Afrika, veelvul dig in het nieuws als gevolg van de oproer die daar plaats had en de nog steeds heersende onrust. NED. II: De Vooravond bij de TROS is gereserveerd voor de eerste bionische vrouw ter wereld, Jaime Sommers. In deze serie trekt de vrouw van zes miljoen veelvuldig op met de man van zes miljoen. Na het journaal van acht uur gaat het doek op voor de nieuwe komedie-serie Hotel de botel. Naast André van Duin spelen in deze reeks ook Al- lard van der Scheer, Ronnie Bier man en Corrie van Gorp. Het zwaartepunt van deze serie is uiter aard André van Duin, die zowel de lolbroek als de pechvogel uithangt Nog een nieuwtje van de TROS is de Amerikaanse serie De Jordaches. Deze serie is het aangrijpende ver haal van een Amerikaans gezin van Duitse afkomst dat aanpassings moeilijkheden heeft na het tijdperk 2945-1965. De kijkers ontmoeten een verbitterde vader, een gedesillusio neerde moeder en hun twee zoons en dochter. De serie is gebaseerd op het prachtige boek' Rich man, poor man van Irivin Shaw. In de eerste afle vering maken de kijkers kennis mét de- immigrantenfamilie. Van de twee zoons leeft de een aan de zelf kant van de maatschappij, terwijl dé ander een echte opportunist is. Dé enige dochter is een meisje zonder scrupules. Vervolgens een muzikale show van Martine Bijl. Zij zingt zelf nieuwe liedjes en laat ook The King Singers, Ria Valk en Coen Wijnand aan het woord. VRIJDAG 8 OKTOBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Bij onsop de Noordzee; 19.55 Sissi; 21.35 Journaal; 21.50 Interview met de minister president; 22.00 Hotel op stelten; 22.25 Honderd jaar voetbal; 23.00 Wij wachten op verbinding met So weto; 23.40 Journaal. NED. U: 18.45 Informatie Span- „We hebben een modern bedrijf en sinds kort geven wij meer kran ten uit. Ook in andere delen van de provincie en zelfs daarbuiten. Bin nenkort zal ik u uitnodigen voor een oriënterend bezoek aan ons bedrijf en kunt u met een aantal collega's met wie u in de toekomst zult sa menwerken, kennismaken. Zullen we het daarop houden?" Ellie had moeite haar emoties te bedwingen. „Het is geweldig, me neer Van Kampen.U hebt in elk opzicht mijn verwachtingen over troffen. Dat ik meteen de eerste keer zou slagenhet was natuur lijk een stille hoop van me, maar. u moest eens weten, welk een gewel dige last u van mijn schouders hebt gehaald". Hij knikte vriendelijk toe. „Dat is dan in orde. mevrouw. Zo, we drin ken nog wat tot besluit. En dat doen we dan in de huiskamer. Samen met mijn vrouw. Op de een of andere wijze is ze een tikkeltje jaloers en ziet in <ieder andere vrouw een ri vale. Vooral als het zo'n knappe, gedistingeerde vrouw is als u bent". Ze begon te blozen. ..U overdrijft, maar ik neem aan, dat alle vrou wen op z'n tijd wel eens een beetje jaloers zullen zijn. Het schijnt een specifiek vrouwelijk eigenschap te zijn, zegt men". „En die „men'' is natuurlijk de man/' begreep Van Kampen lachend opstaande en naar de huiskamer lo pend. Daar dronk men een glas wijn op de komende samenwerking. Waar aan ook de vrouw des huizes deel nam. Deze liet haar na een uurtje uit. „Ik wens u sterkte, mevrouw. fluisterde ze haar bezoekster in de gang toe. „Komt u maar gauw in jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 De vrouw van zes miljoen; 20.00 Jour naal; 20.25 Hotel de botel; 20.55 De Jordaches; 21.45 Martine; 22.25 AJc- tua t.v.; 23.15 TROS Sport; 23.35 Journaal. ZATERDAG 9 OKTOBER NED. 1: 's Middags zit de VARA op het scherm. Om half vier wordt de spits afgebeten door O gaal dat zo, de rubriek van wetenswaardig heden. De onderwerpen die aan de orde komen zijn doorzonwoningen, aardappels met jus en clivia's. Daar na een nieuw familieportret gepre senteerd door Jeanne van Munster. Dolle pret vervolgens voor de jeugd met De film van Ome Willem. Het avondje AVRO gaat van start met een aflevering van MASHFrank Bruns meent ten onrechte dat hij de nieuwe kommandant van het kamp is. Zijn vergissing is aanleiding tot een boel vrolijkheid onder de man schappen. Voor het eerst in het nieuwe seizoen het spelletje Wie van de drieEr zit een nieuwelinge in het panel, de ex-journaallezeres Lous Haasdijk heeft de plaats van de naar de VARA overgestapte Son- ja Barend overgenomen. Klokke acht start de AVRO de film-cyclus rond de Amerikaanse-Ierse akteur Errol Flynn. De eerste rolprent is De avonturen van Robin Hood, en dat belooft veel spektakel op de buis. Errol Flynn, die een levenslus tige vrijbuiter was, speelt een nobe le vechtjas die wreedheid en onrecht bestrijdt. Na het journaal is het tijd voor de sport. Vervolgens gaat het doek op voor de fameuze Dutch Swing College Band, de formatie van Peter Schilperoort. De opna men werden gemaakt tijdens een optreden voor Radio Nederland We reldomroep en een optreden in de Twentse Schouwburg in Enschede. NED. II: De vooravond gebruikt de NCRV voor het tweede deel van de jeugdserie Bolke de beer en de dokumentaire Salvage 849. Deze do kumentaire handelt over de berging van de op 25 december 1973 op de rotsen van het Kanaal-eiland Guernsey gestrande ertstanker El- wood Mead. De NCRV ruimt vervol gens twee uur in voor het Bloemen gala 1976. Onder die titel wordt een amusementsprogramma gebracht dat in het teken staat van de bloe men, met als hoogtepunt de eerste nationale bloemsierkunstwedstrijd. Aan deze wedstrijd wordt o.a. deel genomen door de heer en mevrouw Jonker-Romijn uit Zierikzee. De wedstrijd wordt omlijst met muziek en zang. Daarvoor zorgen o.a. The New Seekers, Freddy Breek, Con ny Neefs, Sandra Reemer, Oscar Harris, The Tumbleweeds en het Chr. Residentie Mannenkoor. Na dit amusement schakelt de NCRV over op de informatieve toer met Hier en Nu. In een gezamenlijke uitzending van Hier en Nu en Studio Sport ver volgens 25 minuten sportnieuws, waarna deze avond wordt besloten met een muzikale meditatie in de Lambertuskerk te Helmond. ZATERDAG 9 OKTOBER NED. 1: 10.30 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 O, gaat dat zo?; 16.15 Familie portret; 17.10 De film van Ome Wil lem; 18.15 Teleac; 18.45 De bere poot; 18.55 Nieuws; 19.05 MASH 19.30 Wie van de drie; 20.00 Robin Hood; 21.35 Journaal; 21.50 Sport- panorama; 22.30 De Dutch Swing College Band; 23.10 Journaal. NED. II: 17.30 De grote debatten van 1976; 18.40 Lied van de week; 18.45 Informatie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.15 Salvage 849; 20.00 Journaal; 20.25 Bloemengala 1976; 22.25 Hier en Nu: 23.05 Studio Sport; 23.30 Muzikale meditatie; 23.45 Journaal. 21 Familieroman door J. D. POSTHUMUS Apeldooz*n; des te sneller is alles vergeten." „Dank u wel, vooral voor uw vriendelijke woorden," antwoordde Ellie en het kwam uit de grond van haar hart. Hoofdstuk 8 Twee maanden na het drama- Vlasbroek verhuisden Elite en haar drie kinderen naar Apeldoorn, waar ze een aardig villaatje met een klein stukje tuin had gekocht. In een nieuwe, rustige buurt. De kin deren gingen er naar school, waar men het gebeurde al lang was vef- geten en de naam Vlasbroek nauwè- lijks herinneringen wekte. Ellie ving haar taak als algemeen redaktric.e aan, was binnen enkele weken ge heel geacclimatiseerd en ingewerkt. Bazen en kollega's bekeken met kennersogen de eerste kopie van I^llie ten Haaften en waren het er al spoedig eenparig over eens, dat die knappe zwarte wel wat in haar vingers en dat mooi gekapte kopje had. Met als gevolg, dat men vrij spoedig de nieuwelinge als volwaar dige kollega aanvaardde en behan delde. Ze werkte ruim een half jaar in Apeldoorn, toen de zaak-Vlasbrock voorkwam en het drama öpnieuw de voorpagina's van de kranten haalde. Tegen dit moment had Ellie opge zien als tegen een berg. Van Kam pen. die haar als zijn persoonlijke beschermelinge beschouwde, be sloot zijn redaktrice een maand be taald verlof te geven. Dat vertelde hij. nadat hij haar op zijn bureau had ontboden. .Ellie," legde hij uit, „over enkele dagen komt je man voor. Ik weet niet. of je het plan hebt naar de zitting te gaan, maar persoonlijk raad ik het je af. Niet dat ik je man wil diskrimineren, vast niet. Maar ik denk enkel aan jou en de kinderen. Jullie krijgen weer eèn paar moeilijke (vekeri. Weet je, wat jij moet doen? Er van door gaan. Je krijgt een maand be taald verlof. Het loopt naar de feest dagen, zodat het geen probleem zal scheppen, als je je kinderen mee neemt. Kijk uit naar een rustig pén sion in het buitenland, dat is beter dan hier te blijven. Het zal moeilijk worden, maar toch raad ik je aan: profiteer van de2e maand. Probeer te relaxen. Of je de zitting bijwoont of niet, straf krijgt je man toch. Je aanwezigheid is van geen enkele in vloed." Ellie aarzelde. „Hij zou het kun nen zien als een morele steun". „Daar zit wat in," antwoordde de man knikkend. „Toch ontraad ik het je. Stel je voor, dat ze een foto van je maken. Of je uittekenen. De Te legraaf hééft er nogal een handje van zoiets te doen. Wat heb je er aan? Als ledereen je zal herkennen? Ook je buren, je kennissen en vrien den?" Ze begon hem te begrijpen. „U zegt het niet met zoveel woorden, maar het is zeker ook voor de krant beter, als ik wegblijf uit de rechts zaal?" „Onze kranten zullen er geen abonnee door verlie;en. En even min een advertentie. Ik meen, dat het beter voor je ego hier is. Temid den van je kollega's. Vandaar ook, dat het beter is, als je er een poosje tussen uit gaat. Als het na de publi- katies, ook in onze kranten natuur lijk, onder de mensen ter sprake komt, ga ik wel met ze praten." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9