75 cent korting SRV speculaas Einde democratisch experiment in Thailand Sabotage mogelijk oorzaak van ongeluk Cubaanse D.C. 8 Franse staken Stankoverlast C.S.M. Sas van Gent afgenomen Bakterie kreeg het koud: geen massale sterfte onder trekvogels HONDEN AAN DE LIJN Haardklok gevonden Ziekenhuisraad: „Toenemende wrevel over optreden overheid" „FZifsen." uit het buitenland Even winkelen „Het K.N.M.I. in de weer" Bouwfonds Ned. Gemeenten Grote dierenvriend Zoeken naar vreemde wezens in afgesloten water Familiedrama in Winschoten 4 Bloedige staatsgreep Z1ERIKZEE. Honden aan de lijn. Het komt toevallig zo uit, maar het valt wel op, vlak onder een bordje met vader en kind (Oversteekplaats). (Foto"; Zierikzeesche Nieuwsbode) 78 inzittenden omgekomen BANGKOK, 7-10. In Thailand heeft de verschijning van een kaal geschoren monnik op straat het ein de ingeluid van het experiment met de democratie dat drie jaar heeft ge duurd. Een snelle militaire staats greep volgde woensdagavond na bloedige ongeregeldheden die hun oorsprong vonden in diezelfde mon nik, ex-maarschalk Kittikatsjorn. Admiraal Sa-Ngad Tsjaloryoo greep dinsdag aan het hoofd' van een uitsluitend uit militairen bestaand ,Iregel'ingshervormingscomité,, de macht nadat eerder op de dag bij hevige gevechten tussen linkse stu denten, rechtse demonstranten en de politie dertig mensen waren gedood en honderden gewond. De 60-jarige admiraal, die pas dinsdag als eerste minister van de fensie in de regering was opgeno men, heeft inmiddels in een radio toespraak gezegd dat de „principes BOLSWARD, 6-10. In hel oudste gedeelte van Bols ward is bij graaf werkzaamheden voor het leggen van fundering een historische vondst ge daan die volgens het Fries museum in Leeuwarden van grote waarde is. Het gaat om een grote scherf van een zogenaamde haardklok. Deze van aardewerk gebakken haard- klokken moesten vroeger 's avonds bij 'het naar bed gaan door de bewo ners over het open haardvuur gezet worden om te voorkomen dat von ken brand zouden veroorzaken in de toenmalige meestal houten wonin gen. In sommige gevallen ging dan voor die gelegenheid een klepper man door de straten om het tijdstip aan te kondigen. Ook werden vol gens de archeoloog van het Fries museum de heer G. Elzinga deze klokken wel gegeven als huwelijks geschenk. Soms waren er versierin gen in aangebracht. Advertentie Export Jonge Jenever SAS VAN GENT, 6-10. De inspec teur van de volksgezondheid en de milieuhygiëne in Zeeland dr. A. Adriaanse heeft b. en w. van Sas van Gent woensdagavond meegedeeld dat de metingen door het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid heb ben uitgewezen dat de stankoverlast en daarmee de uitstoot van H2S, zwavelwaterstof door de Centrale Suikermaatschappij in Sas van Gent niet onduldbaar is. Dit deelde burgemeester W. Dusar- duijn woensdagavond na afloop van het ouderhoud met dr. Adriaanse mee. Hét college heeft verder nog geen beslissing kunnen nemen over de verdere gang van zaken. van democratie strikt zullen worden nageleefd". Hij kondigde de staat van beleg af, verbood alle politieke bijeenkomsten in de hoofdstad Bang kok en stelde een uitgaansverbod in van middernacht tot vijf uur 's och tends. Ook censuur op de pers is in gesteld. UTRECHT, 7-10. De Nationale Ziekenhuisraad is „weinig enthou siast" over de beleidsvoornemens voor 1977 zoals taatssccretaris Hen driks van volkgezondheid die in zyn begroting en memorie van toelich ting heeft gepresenteerd. „Na alle ferme uitspraken die in de loop van drie jaren van de zijde van het ministerie van volksgezond heid zijn gedaan, valt de oogst wel erg tegen", aldus N.Z.R.-directeur dis. G. J. M. Horbach inhet blad „Het Ziekenhuis". De hardnekkigheid waarmee in de memorie van toelichting voor de zo veelste keer wordt geschermd met termen als kostenbeheersing, beper king van de groei en „goed en ver antwoord beheer van de middelen", doet hem vermoeden dat het met die kostenbeheersing blijkbaar niet mee valt. Drs. Horbaoh beklaagt zich ook over gebrek aan overleg. De N.Z.R. - zegt hij - heeft nog niets gemerkt van de beddencapaciteit, „en van de adviezen van het college voor zie kenhuisvoorzieningen hierover wordt zelden iets opgevolgd". De N.Z.R.-directeur toont begrip voor het besluit van de staatssecre taris om funktie-uitbreiding van ziekenhuiszen aan een vergunning te binden. Maar hij vindt de maatre gel uit een oogpunt van wetgeving „een bouwvallig werkstuk". BOGOTA. Sinds het begin van dit jaar zijn in de Zuidamerikaanse staat Columbia drieëndertig mensen ontvoerd. Twintig ontvoerden zijn na verloop van tijd weer vrijgelaten na betaling van aanzienlijke losgelden. De meeste ontvoerden waren rijke mensen. Heden (donderdagavond) zal de ge meenteraad tijdens een spoedverga dering uitvoerig van de zaak op de hoogte worden gesteld. Zoals bekend ontstond negen dagen geleden zo'n grote milieuoverlast door de uitstoot van zwavelwaterstof, die uit de be- zinkcijfers van de suikerfabriek van Sas van Gent omhoog kwam, dat de bewoners in de directe omgeving ernstig last kregen van lichamelijke klachten, zoals slijmvliesaandoenin gen en diarree. Op advies van de bei de inspecteurs van dè volksgezond heid en de milieuhygiëne in Zeeland stelden b. 'en w. van Sas van Gent het bedrijf een ultimatum. BANGKOK. Seni Pramoj heeft een nieuwe Thaise regering ge vormd. De bekendmaking werd dooi de premier /.gif gedaan, nadut de lijst met de leden van hel nieuwe kabinet, dat 31 portefeuilles omvat, de goedkeuring van dc koning had gekregen. SALISBURY. Jeugdige guerrilla strijders hebben bij een overval op ceil dorp in het noordoosten van Rhodesië 16 Afrikanen, onder wie negen kinderen, vermoord, zo be richtte maandag de Rhodesian He rald in Salisbury. BANGKOK. Het hoofd van dc po litie in Thailand, generaal Srisoek Mahintorathep, heeft toegegeven dat politiemannen tien dagen geleden iwee politieke aktivisten hadden ge wurgd en de lijken aan ijzeren hek ken hadden opgehangen. MOSKOU. Andrei Tioerin, die ge specialiseerd is in algebraïsche geo metrie, heeft zijn leerstoel aan de universiteit van Moskou verloren, omdat hij de dissident Igor Tsjafa- revitsj had uitgenodigd voor een se minarium. Dit heeft laatstgenoemde maandag aan westelijke journalisten in Moskou meegedeeld. RIO DE JANEIRO. Vier politie agenten uit Rio de Janeiro zijn dinsdag aangehouden omdat ze tvVee moorden zouden hebben gepleegd. De vier worden ervan verdacht lid te zijn van de rechtse terreurorga nisatie „Escader des doods''. MANILLA. De Amerikaanse rege ring verwacht dat de ekonomische expansie in de Verenigde Staten volgend jaar zal voortduren maar dat het tempo wat lager zal liggen. MANILLA. De Verenigde Staten vrezen dat een verhoging van de prijzen van ruwe olie volgend jaar nadelig zal zijn voor de pogingen die worden ondernomen om het eko- nomisch evenwicht in de wereld te herstellen. CAIRO. Na het afnemen van een militaire parade t.g.v. de derde ver jaardag van het begin van de okto- ber-oorlog heeft president Sadat. woensdag verklaard dat 1977 het jaar moet zijn van het werken aan een algemene vredesregeling tussen de Ai-abische landen en Israël. CHICAGO, 6-10. De sultan van het olierijke staatje Oman, Qaboos Bin Said, heeft vorige week even in Chi cago „gewinkeld" en daarbij 1,5 mil joen dollar (bijna vier miljoen gul den) uitgegeven aan de volgende za ken: zes verlengde Cadillacs, voor zien van bar, schrijftafel en dak met zonwerend glas, zes Mercedes-Benz, een zeewaardige speedboot ter waar de van een ton, voor ruim een mil joen gulden aan kleding en snuiste rijen voor dames ,een grote hóeveel heid autogereedschappen, zestien koelkasten, twee grapefruitbomen en een munlautomaat. Een transportonderneming had een Boeing 747 gehuurd om deze partij maandag naar Oman te brengen. DE BILT, 6-10. In De Bilt is woensdag de onderwijsfilm „Het K.N. M.I. in de weer" in première gegaan. De film, vooral bestemd voor de hoogste klassen van de basisscholen en de laagste klassen van het voort gezet onderwijs, brengt in beeld hoe het K.N.M.I. de gegevens verzamelt en verwerkt die resulteren in de da gelijkse weersverwachtingen, „Het K.N.M.I. in de weer" is in opdracht van het ministerie van ver keer en waterstaat gemaakt door de N.V. Cinecentrum onder regie van Charles Breyer. De film vervangt de in 1959 gemaakte onderwijsfilm „De Bilt verwacht", die ruim 9000 keer is uitgeleend - vooral aan scholen - en die door meer dan een half miljoen leerlingen is bekeken. HOEVELAKEN, 6-10. Het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten heeft •dit jaar 1975 afgesloten met een net to-winst van ruim twee miljoen gul den, een half miljoen meer dan in 1974. Dit staat in het jaarverslag van het Bouwfonds over 1975. Het klimaat rond de eigen woning is in ons land op dit ogenblik volgens het Bouwfonds vrij gunstig en in het afgelopen jaar in bepaalde opzichten verbeterd. De uitgesproken voorkeur van meer dan de helft van alle Nederlanders voor het eigen huis, het verbeterde pakket steunmaatregelen van de overheid en de gunstige ontwikke ling van de hypotheekrente, zijn daarvan de belangrijkste oorzaken. Het (verder) bevorderen van het eigen woningbezit door de regering, betuigt van een goed volkshuisves tingsbeleid. TEL AVIV. 6-10. Haim Litvinsky is boos en wel zo boos dat hij de rechter heeft gevraagd het testa ment van zijn overleden broer Abraham ongeldig te verklaren. Abraham heeft in zijn laatste wilsbeschikking broer Haim het be drag van één Israëlische pond, zijn de iets meer dan 40 cent, nagelaten en de rest van zijn Bez van 10 mil joen pond (meer dan 4 miljoen gul den) aan de dieren van Tel Aviv. Volgens Haim was broer Abraham geestelijk onevenwichtig toen hij zijn testament opstelde. Als het testament rechtsgeldig wordt verklaard, gaat het geld naar de dierentuin van Tel Aviv en naar de plaatselijke vereniging lot be scherming van dieren. BRIDGETOWN (Barbados). 7-10. Een Cubaanse DC-8 is woensdag bij het eiland Barbados in de Caribische zee gestort. Alle 78 inzittenden kwa men daarbij om het leven. Van offi ciële zijde wordt niet uitgesloten dat het toestel door sabotage is veron gelukt. Er zou zich een explosie aan l^oord hebben voorgedaan. De DC-8, een door de Cubaanse luchtvaartmaatschappij van Canada gecharterd toestel, maakte een vlucht van Guyana naar Cuba, via Trinidad, Barbados en Jamaica. WASHINGTON, 6-10. Geleerden uit tien landen gaan later dit jaar, wanneer het zomer is aan de Zuid pool, door de 400 meter d'i'k/ce ijs korst van de Ross-vlakte boren om te kijken of er ook vreemde, gespe cialiseerde wezens leven in het don kere, afgesloten water daaronder. Zij beginnen op 4 november te bo ren en werken 24 uur per dag door. Als het lukt zullen zij een onder- water-televisiekamera door het grootste boorgat van de drie steken, waardoor de geleerden voor de eer ste maal de zeebodem en het ijspla- fond zullen zien. Met netten, vallen en aaslijnen, door het gat omlaag gesloken, pro beren zij dan levend materiaal te verzamelen. Aan het projekt nemen Ameri kaanse geleerden deel met hun kol lega's uit Australië, Denemarken, Engeland, Japan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, de S.U., Zwitserland en West-Duitsla ttd. De grote ijsvlakte, ongeveer zo groot als Spanje, is vermoedelijk honderdduizenden jaren geleden tij dens het ijstijdperk van het Pleisto ceen gevormd. De leider van het project, dr. John W. Clough, zegt dat zij nu hel eni ge nog overgebleven zeeleven gaan bestuderen dut sinds het Pleistoceen niet gestoord is. „Er is nauwelijks nog een plaats op aarde te vinden die de isolering en uniekheid van de Ross-ijsvlaktc ook maar benadert - zelfs niet de diepzeetroggen of de diepe grotten", aldus Clough. Met hel boorprojekt wil de groep tevens de leeftijd van het ijs vast stellen, om meer inzicht te krijgen in de ijsgeschiedenis van de wereld. WINSCHOTEN, 7-10. Dc 33-jarige H. N. uit Winschoten heeft maandag zijn vrouw waarschijnlijk in ccn vlaag van verstandsverbijstering ge wurgd en daarna zelfmoord ge pleegd; De politie van Winschoten heef tdit donderdagochtend bekend gemaakt. De politie wilde niet mee delen hoc dc man vervolgens zelf moord heeft gepleegd. Het vliegtuig stortte in zee binnen twintig minuten nadat het van het vliegveld van Barbados was opge stegen. De gezagvoerder meldde dat hij in moeilijkheden verkeerde en naar Barbados terugkeerde. Men brengt de mogelijkheid van sabotage in verband met de activi teit van Cubaanse vluchtelingen, die voor het Castro-bewind zijn uitge weken. Deze roeren zich de laatste tijd vooral in het Caribische gebied. PARIJS, 7-10. Frankrijk beleeft donderdag zijn eerste algemene 24- uursstaking tegen de anti-inflatie- politiek van jremier Raymond Barre. De staking is uitgeroepen door de socialistische en procommunistische vakcentrales. De busdiensten zijn gehalveerd, en van de forensentrei nen rijdt maar een derde. De Fran sen moeten het ook stellen zonder dagbladen, en in veel gevallen zon der electriciteit en gas. ROTTERDAM, 6-10. Ondanks dc sombere voorspellingen van de des kundigen heeft liet botulisme geen massale sterfte veroorzaakt onder dc trekvogels, die vanaf eind augustus Nederland passeerden. Dr. J. Haagsma van het Centraal Dierengeneeskundig Instituut in Rotterdam heeft dat aan het ANP meegedeeld. De bacterioloog neemt aan dat de gunstige ontwikkeling te danken is aan het koele weer in sep tember. De bacterie Clostridium bo- tulinum, die het botulisme veroor- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BEEK. Een felle brand heeft woensdagmorgen twee loodsen van de hout en bouwmaterialenhandel Budc Beck B.V. aan de Stations straat in het Limburgse Beek to taal vernield. Een grote hoeveelheid hout en bouwmaterialen zijn verlo ren gegaan. HILVERSUM. Tijdens filmopna men van dc twaalfdelige televisie serie Hollands Glorie die in het sei zoen 1377-1978 door de AVRO zou worden uitgezonden is hoofdrolspe ler Hugo Metsers, Jan Wandelaar, in het bad Boekelo bij Enschede maan dagavond omstreeks 19.30 uur zo ongelukkig ten val gekomen dal hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. AMSTERDAM. In negen van ie dere 100 huishoudens worden in Nederland postzegels verzameld, hetgeen volgens het N.I.P.O., dat over de verzameldichtheid van ons land een enquête heeft gehouden, betekent dat ongeveer 400.000 Ne derlanders van 15 jaar en ouder zich met deze hobby bezig houden. DEN IiAAG. „Ook wij staan po sitief tegenover het feit dat de vak beweging zich inspant om oplossin gen voor het werkloosheidsvraagstuk aan te dragen en daarbij het prijs compensatiemechanisme ter discus sie stelt". Aldus het Verbond van Nederlandse Ondernemingen deze week in zijn orgaan Onderneming. TERNEUZEN. Tegen de hoofduit voerder A. C. van Splunder's Aan nemingsmaatschappij te Axel die dinsdag voor de kantonrechter mr. C. van Hees le Ter neuzen terecht stond wegens het afvoeren zonder vergunning van grond die lood, ar senicum en antimoon bevatte eiste de officier van justitie mr. W. Mijns- sen een boete van f 5000, MIDDELBURG. Minister Gruyters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening wil afronding van het Middenzeeuwse industriegebied het Sloe 1-plan. Een verdergaande indu striële ontwikkeling in dit gebied is definitief van de baan. Minister Gruyters heeft z.ich met dit stand punt achter dat- van gedeputeerde staten van Zeeland geschaard. DEN HAAG. Het Koningin Ju- lianafonds ter bevordering van het maatschappelijk werk en opbouw werk, heeft in het derde kwartaal van dit jaar voor 205 Nederlandse projecten ruim anderhalf miljoen gulden beschikbaar gesteld. PAPENDRECHT. De nationale ha ven direktie van Kameroen heeft aan Baggermaatschappij Bos en Kalis BV, die deel uitmaakt van de Bos Kalis Westminster Group, opdracht gegeven om samen met de Franse firma S.F.E.D.T.P. (Societe Frangaise d'Entreprise de Dragages et de Tra- vaux Publics) een groot ontwikke- lingsprojekt ter hand te nemen. „Vliegend paleis" SEATTLE, 6-10. Koning J Chaled Ben. Abdel Aziz van f Saoedi-Arabië heeft de di- rektie van „Boeing" gevraagd een „Jumbo 747" voor hem te r bouwen, die een soort „vlie- j gend paleis" moet worden. De koning wil in het vliegtuig een troonzaal en een operatie- F kamer. Die is uitgerust met een telekommunicatiesysteem f dat per satelliet een verbin- ding tot stand moet ~brengen f met een ziekenhuis in Cleve- f land. De Amerikaanse vliegtuig- F maatschappij heeft meege- f deeld dat zij inderdaad in on- derhandeling is met Saoedi- F Arabië over de verkoop van F een dergelijk vliegend paleis" f voor de Saoedische koning. F zaakt, is actief bij watertemperatu ren boven twintig graden celsius. Voor de vogeltrek heeft het botu lisme erger dan ooit huisgehouden in de Nederlandse binnenwateren. In juli en augustus stierven volgens een voorlopige raming 50.000 water vogels aan de ziekte. Het zwaarst getroffen is Zuid-Holland: daar kwamen meer dan 30.000 dieren om. In de Biesbosch kwam het plaatse lijk gezag begin augustus handen te kort bij het verzamelen cn vernieti gen van besmette kadavers. DAR ES SALAAM. Premier Den Uyl brengt een vierdaags bezoek aan de Oostafrikaanse staat Tanzania. Met de handen in de zij staat hij hier o/> een pleintje in Morogorro in Centraal-Tanzania, terwijl een jongetje naast hem een fiets van Chinese makelijk voor hem gereed houdt. Advertentie Tot en met 13 oktober a.s. bij inlevering van uw cheque

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4