Provinciaal buro voor dienstverlening aan het jeugd- en jongerenwerk Zeeland De zaak Weinreb Doden op Europese wegen „S0WJET-UNIE IS GROTER GEVANGENIS DAN TSARISTISCH RUSLAND" Ford „zit met" incident Mayaguez BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Positief advies Zeeuwse Jeugdraad Reis met bootje... Bonbons voor Koeweit Ziekenfondsen tegen kontröle-instituten PTT verkocht 950.000 viskaarten Thaise meisjes moeten weg Landbouw en werkgelegenheid Onderwerpen „Brandpunt" ANDREWS PLUMMER Man in dierentuin doo* beren verscheurd Drama te Winschoten AGENDA ZIERIKZEE, 6-10. De Zeeuwse Jeugdraad heeft Ged. Staten meegedeeld positief te staan tegenover de tot standkoming van een provinciaal buro voor dienstver lening aan het jeugd- en jongerenwerk in Zeeland. De Jeugdraad beoordeelt in dat kader eveneens positief een subsi die-aanvraag van de stichting Zeeuwse Service- en fnfonnatieburo i.o. BRISBANE, 6-10. Een Britse oud- marinier, de 30-jarige Shane Acton, is woensdag na een reis van vier en een half jaar met een kleine zeil boot in de Australische stad Bris bane aangekomen. Hij was in gezelschap van de 29- jarige Zwitserse Iris Derungs, aan wie hij in 1974 in Panama een „lift" had gegeven. Acton was in april 1972 uit Engeland vertrokken voor een soloreis naar Australië. Zijn houten jacht, 'de Super Shrimp", meet 5,5 meter en is niet uitgerust met een motor. Volgens Acton kwam het eni ge gevaar op de lange reis van Pa nama naar Australië van de kant van walvissen die door het uitstoten van lucht zo grote fonteinen veroor zaken, dat de zeilboot gemakkelijk er door had kunnen omslaan. VLAARDINGEN, 6-10. Chocolade fabriek Beukers en Rijneke B.V. (Meneba) in Vlaardingen heeft van de Engelse Needier Ltd. in Huil op dracht ontvangen voor de'levering- van 45 ton bonbons voor Koeweit, zo blijkt uit de „Meneba-krant''. Inmiddels zijn de eerste bonbons onderweg en. met. spanning wordt naar de ontvangst van de bonbons in Koeweit uitgekeken, aldus een woordvoerder van Beukers en Rij neke. Vallen de bonbons goed in de smaak, dan is er grote kans op vervolgorders, zo zei hij. UTRECHT, 6-10. Het plan van staatssecretaris Hendriks, regionale instituten in te stellen voor de kon- trole op verstrekkingen en uitgaven in de gezondheidszorg, is by de zie kenfondsen niet in goede aarde ge vallen. In een brief aan de vaste ka mercommissie voor volksgezondheid zegt het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties (G.O.Z.) dat de voorgestelde constructie de kostenbeheersing niet dient en dat ze als ondoelmatig moet worden af gewezen. DEN HAAG, 6:10. De justitiële autoriteiten moeten een antwoord geven op de vraag of het wenseHjk en mogelijk is, een strafvervolging te beginnen tegen drs. Friedrich Wein reb wegeiis oorlogsmisdaden. Wij hebben opdracht gekregen een historisch onderzoek in te stellen, hebben bepaalde conclusies getrok ken, maar wij behoeven de vraag van eventuele vervolging niet te beantwoorden, aldus mr. D. Giltay Veth, een van de twee opstellers van. „Het Weinreb Rapport" dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie dinsdag heeft uitgebracht. De conclusie van dit rapport Is dat Weinreb „zich veel ernstiger heeft misdragen dan de rechterlijke in stanties in 1947 en 1948 hebben kun nen vaststelLen". Als gevolg van zijn doorslaan tijdens verhoren en ver raad zijn. tenminste 118 personen in Duitse gevangenschap geraakt, van wie er zeventig zijn omgekomen, al dus het rapport. Kunstmatig zandeiland LONDEN, 6-10. Een Brits- Canadese firma heeft een sy steem uitgevonden voor het maken van zandeilanden die gebruikt kunnen worden als booreilanden voor, bijvoor beeld, oliewinning. Hot „zandeiland" ontstaat door 'het storten van zand in éeii enorme flexibele zak van vefstetkt rubber die rust op de zeebodem en die. iVanneer gevuld, door de druk vdn het water omhoog wordt gehou den. Op de bovenkant wordt een dek aangebracht. Een prototype van het zand eiland is gebouwd In het Engelse Kanadl ter hoogte van Southampton in 13 me ter water. De wenselijkheid van een buro voor dienstverlening blijkt o.a. uit het feit dat de in Zeeland werkzame provinciale begeleidingsinstellingen voor jeugd- en jongerenwerk in toe- nemendè mate gevraagd wordt ma teriële diensten te verlenen aan jeugdgroepen en jeugdwerkinstellin gen. Daarnaast worden ook door in stellingen van buiten de provincie diensten verleend aan Zeeuwse jeugd werkgroepen en -instellingen. De wenselijkheid van een eigen buro voor dienstverlening voor Zee land is af te leiden uit: de behoefte van de provinciale begeloidingsin- s tellingen om de door hen verleende diensten te bundelen om daarmee dé kwaliteiten van deze diensten moge lijk te maken, afgestemd op de be hoeften van het jeugdwerk in Zee land; de behoefte aan dienstverle ning van niet bij een der provinciale begeleidingsi,nstellingen aangesloten jeugdgroepen in Zeeland. Stichting Jeugd Schouwen-Dniveland De Jeugdraad deelt G.S. verder mee, dat de Stichting Jeugd Schou- wen-Duiveland heeft voorgesteld bij de verdere vormgeving van het buro voor dienstverlening óver te gaan tot. het vèstigen ,van depó'ts .in de di verse fegio's van Zeeland. É)e Stich ting is bereid' voor Schouwen-Duivé- land een dergelijk depot willen verzorgen. BRUSSEL, 6-10. 53.845 mensen hebben op de wegen van de Europese gemeenschap in 1974 (het laatste jaar waarovel- gegevens bekend zijn) het leven gelaten. Dat waren ongeveer net zoveel dodelijke verkeersslacht offers als in 1965. In 1970 waren het. er 62.553, een jaar later 63.808, weer een jaar later 65.773, maar toen daal de het aantal slachtoffers tot 60.937 in 1973. Dit blijkt uit statistische ge gevens verstrekt door de Europese gemeenschappen. Het grootste aantal doden viel in 1974 op de Duitse wegen, namelijk 14.614. In Frankrijk kwamen in dat jaar 13.327 mensen om, in Italië wa ren het er 9.597, in ons eigen land 2.546. DEN HAAG, 6-10. In het vissei- zoen 1976-1977, dat thans voor de helft verstreken is, heeft de PTT, ten behoeve van het ministerie van landbouw en visserij, in totaal 950.000 viskaarten verkocht aan de sportvissers in ons land. Dit zijn 150.000 vergunningen méér dan in het hele vorige seizoen, toen de PTT zich nog niet op grote schaal belastte met de viska artenverkoop. De raad is van oordeel dat een dergelijke depót vorming bij bestaan de of in de toekomst nog op te rich ten jeugdwerkinstellingen in de re gio's van Zeeland zinvol is om de dienstverlening zo dicht mogelijk bij het uitvoerend jeugdwerk te bren gen, waardoor een optimaal gebruik van de diensten van het provinciaal buro bevorderd wordt. AMSTENRADE, 6-10. Tien meis jes uit Thailand die deze week in Zuid-Limburg zijn aangehouden, hebben bekend1 dn sexclubs te Oirs- beek, Heerlen en Sittard te hebben gewerkt. Daar dit in strijd Is met de voorwaarden waaronder zij een toeristisch visiun voor Nederland hebben gekregen, is er sprake van illegaal verblijf in ons land. Zij zul len daarom zeer binnenkort worden uitgewezen en op transport worden gesteld naar Thailand. De groeps commandant, van de Rijkspolitie té Arpstenrade heeft dit woensdag meegedeeld. DEN HAAG, 6-10. De landbouw wil graag zijn portie hebben van de gelden, die dé regering van plan is té bésteden aan bevordering va.n de werkgelegenheid. Het Landbouw schap zal dit aan de regering laten weten: Het schap zal de minister van landbouw ook vragen, het aanvragen van subsidies op particuliere cul tuurtechnische werken weer moge lijk te maken. Het bestuur van het schap besloot dit woensdag, aan het eind Van een discussie óver landbouwbegroting en miljoenennota, óp voorstel van zyn voorzitter drs. P. Bukman. HILVERSUM, 7-10. De actualitei tenrubriek „Brandpunt" van de KRQ-televdsie besteedt donderdag avond aandacht aan het plan van de Industriébonden van NKVen NVV om meer mensen aan werk te helpen door ze korter te laten wérken en een stuk prijscompensatie te offeren. Ook heeft Brandpunt een vraagge sprek met minister De Gaay Fort man (binnenlandse zaken) over het ambtenarenprotest tegen de dreigen de aantasting van hun inkomenspo sitie. Verder stelt de rubriek het „uit de hand gelopen" katten- en hondenbestand in ons land en de kritiek op de behandeling van dieren in dierenasiels aan de orde. DEN HAAG. Het aantal girobe taalkaarten, dat Nederlandse vakan tiegangers in het buitenland gebrui ken voor het opnemen van contant geld op de postkantoren, is in twee jaar tijd verdubbeld, aldus de P.T.T. in zijn personeelsblad. Het opgeno men bedrag is in die tijd verdrievou digd. Visie van hoogleraar STOCKHOLM, 6-10. Een Sowjet-hoogJeraar beeft in een open brief aan partijleider Leonid Brezjnjev verklaard dat de Sowjet-Unie een grotere geVartgeiils Is dan het Tsaristische Rusland ooit was. De brief van de in Tsjecho-Slowakye geboren prof. Arnost Kolman, een 84-jarige wiskundige en filosoof, die vorige week in Stockholm aankwam, is in het Zweedse dag blad Expressen gepubliceerd. De hoogleraar kwam met zijn vrouw, Vekaterina, na vier jaar ge wacht te hebben op toestemming om hun dochter 'in Stockholm te bezoe ken. Zij woonden in Moskou. Prof. Kolman zei van plan te zijn woens dag asiel in Zweden te vragen. Prof. Kolman nam deel aan de Bolsjewistische revolutie van 1917 en bekleedde vervolgens verschillende functies in het Moskouse comité van do Sowjotrussische communistische party. In zijn open brief zei hij dat hij Lenin had gekend en dat hij samen gewerkt had met Lenins vrouw, Na- dezjda Kroep9kayn. Sedert Chroesj- tsjovs verwofping van Stalin in 1956 was hij geleidelijk gaan begrijpen hoe ernstig partij en regering in de Sowjet-Unie gedegenereerd waren. Keerpunt Het keerpunt kwam met do inva sie van do landen van het Waf- schau-pact in Tsjeeho-Slowakije in 1963 toen de Sowjet-Unie „het land dwong in een politieke dictatuur, het aan een meedogenloze economi sche uitbuiting onderwierp en het maakte tot een ware kolonie". Hij noemde de Sowjet-Unie „een grotere gevangenis voor de mensen dan het Tsaristische Rusland ooit was" en vervolgde: „is het niet on menselijk ouders van kinderen weg te halen, te beletten dat gezinnen herenigd worden, toestemming tp weigeren om naar venvonten over zee te reizen of maanden of soms jaren familieleden toestemming te weigeren politieke gevangenen te bezoeken of zelf met hen te corres ponderen? Kan iemand onder zulke omstan digheden leven en hoe lang? Ik nam dat niet". Dr. Kolman was hoogle raar in de wiskunde aan de universi teit van Moskou en later op de Ka- rel-unlversiteit in Praag. A.s. vrijdag- en zondagavond (zaterdagavond geen voorstelling!) TWENllUK CCNIUAY FOK RODGERSHAMMERSTEIN'S ROBERT WISE pirivctii -«•9^ JULIE r CHRISTOPHER - ,{01 DR IT 011UXE |»>uducOfi ia TODD-AO Toegang alle leeftijden - Aanvang 20.00 uur NEW YORK, 6-10. In de Verenigde Stalen is dinsdag een rapport van de algemene rekenkamer gepubliceerd waarin wordt gekonkludeerd dat in mei 1975 41 Amerikaanse soldaten bij Cambodja het leven verloren door een verkeerde beslissing van president Ford. De conclusie van het rapport heelt reeds 'grote beroering gewekt in de Verenigde Staten. Woensdag debat teren Ford en Carter over buiten landse Zaken en defensie voor de Amerikaanse televisie. Het 162-bladzijden tellende rap port is opgesteld op verzoek van een commissie van het huis van afge vaardigden. Het levert scherpe kri tiek op de handelswijze van presi dent Fordx bij het incident rond het vrachtschip „Mayaguez". De presi dent schakelde in mei 1975 marine en luchtmacht in om de beman ningsleden van het schip te bevrij den uit Cambodjaanse handen. Hier bij kwamen 41 Amerikaanse mili tairen om. Volgens het rapport had Ford de dood van deze soldaten kun nen voorkomen door niet tot actie over te gaan. De Cambodj'anen had den namelijk reeds besloten de be manning van de „Mayaguez" vrij te laten. Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend wisselvallig Aanvankelijk opklaringen, later op de dag weer plaatselijk regen; ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen om streeks 10 graden, maxima morgen ongeveer 17 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 okt. Zon op 6.52, onder 18.01 Maan op 17.59, onder 7.06 Volle maan: 8 okt. (5.55) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwnler 8 okt. 3.27 15.35 8.52 21.17 Springtij: W okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-10. Voor vrijdag wor den opklaringen verwacht en iets la gere temperaturen. Tussen IJsland en Noorwegen bevindt zich het cen trum van een diepe depressie. Het bijbehorende koufront trok woens dag over ons land en bracht overal regen. De hoeveelheden varieerden van één millimeter in zuid-Limburg tot tien millimeter op Leeuwarden. In dit front ontwikclen zich storin gen, die in de richting van ons land trekken. Een storing, die vanmorgen boven Ierland lag, trekt vandaag met regen over ons land. De wind zal daarbij aanwakkeren tot hard of stormachtig. Aan de zuidflank van deze depressie wordt met een zuid westelijke stroming vochtige, zachte lucht naar onze omgeving gevoerd. Verwacht wordt dat het koufront van deze storing ons land morgen gepas seerd zal zijn, waarna drogere en koudere lucht naar onze omgeving gevoerd wordt, waarin opklaringen voorkoméh. Huis Bergmans, 19.36 uur, Duitse les voor gevorderden. Herv. Ver.-gebouw. Ned. Chr. Bond Overheidspersoneel, 20.00 uur. Jeugdsoos Brogum, start tafeltennls- competitie. Oosterland Kerkgebouw Oud. Ger. Gem. Spre ker Mbuma-zending. 19.30 uur. Bruinisse s Consistorie Geref. kerk, 20.00 uur, Herv. Geref. gespreksgroep. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur Philatelica; 19.00 uur aanvang jeugd leden. Vrijdag 8 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. film Sound of Music. Nieuwerkerk Vergaderlokaal Geref. Gemeente. S.G.-Studievereniging. 19.30 uur. Zaterdag 9 oktober Zierikzee Ccncertzaal, 20.00 uur ZVU, Hoofd- stadoperette „Der Vogelhöndler". Noordgouxve Schoolgebouw. Afscheid mej. M. Provoost. 15.00-17.00 uur. Zonncmaire Verenigingsgebouw, 19.30 uur, slot- concert Nut en Uitspanning. Zondag 10 oktober Zierikzee „Brogum". Muzieksession. Ccncertzaal, 20.00 uur, film Sound uf Music. Maandag 11 oktober Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe". Leden vergadering S.V. „Zierikzee. 19.45 uur. Schoolgebouw. Ouderavond o.b.s. 1,9.30 uur. Dinsdag 12 oktober Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Herv1. Vrouwenvereniging. Donderdag 14 oktober Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Burgh-Haamstede Oude school Burgh, 14.30 uur, kursus Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Nieuwerkerk Kleuterschool. 19.45 uur, school avond. Vrijdag 15 oktober Zierikzee Brogum. Ledenvergadering, 20.00 DEN HAAG. De door de Neder landse garnalehvissers gevraagde in- veerstep op Duitse garnalen zal er niet komen. Nederland zou zich daarmee aan EEG-verplichtingen onttrekken, vindt minister Van der Stee van landbouw en visserij. De bewindsman wil daar niet aan, ze ker niet nu,hy zelf de moeilijkhe den, die de Nederlandse garnalen visserij door de grote Duitse concur rentie ondervindt, bij de EEG aan hangig heeft gemaakt. BRUSSEL, 6-10. Een vijftigjarige man is woensdag, in de dierentuin van Zwartberg in België, door twee beren verscheurd. De man (Horst Gruytsch), die in Genk woonde, was dierenverzorger in de dierentuin. Hij is van een ladder in de beren kuil gevallen, waarschijnlijk als ge volg van een hartaanval. De beren konden, uit het schuilhok in de kuil komen omdat het hok (de oorzaak daarvan is onbekend) niet gegren deld was met de veiligheidspinnen die daarvoor gebruikt worden. De twee Europese beren verscheurden de man. WINSCHOTEN. 6-10. Sectie op de stoffelijke overschotten van het echtpaar N. uit Winschoten heeft uitgewezen dat de man, de 33-jarige chauffeur H. N.. door verhanging om het leven is gekomen. De Winschoter gemeentepolitie neemt vrijwel zeker aan, dat de man eerst zijn vrouw, de 33-jarige M. N.-L., door verstikking om het leven heeft gebracht en daar na do hand aan zich zelf geslagen. Dc sectie op beide lichamen werd woensdagochtend verricht. De 13-jarige zoon van het echt paar dat sinds kort in een nieuwe woning in Winschoten-Noord woon de. ontdekte ma andag jl. tussen de middag de stoffelijke overschotten van zijn ouders. Samen met zijn 8- jarigc zusje is hij ondergebracht bij familie in de provincie. De 33-jarige man. chauffeur van beroep, was al enkele weken zdek thuis, nadat hij overspannen was ge raakt. Donderdag 7 oktober Huis van Nassau, 19.30 uur, alg. ver gadering afdeling Schouwen-Dnive land Dinbet. Ver. Ned. Zaterdag 16 oktober Zierikzee Huishoudschool. Tekeningen school jeugd Dierendag, 14.00-16.00 uur. Zondag 17 oktober Zierikzee „Brogum" leeszaal, 19.30 uur, ge- spreksavond met Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk werk. Maandag 18 oktober Weslerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 09.30 uur, openb. aanbesteding verbouw en restaureren pand Weststroat 18, Haamstede. Gemeentehuis Haamstede, 11.00 uur, aanbesteding: aanleg voetpad van Oude Moolweg naar Hoogenboom- laan te Renesse. Dinsdag 26 oktober Haamstede Beatrixschool, 19.30 uur, EHBO- kursus. Woensdag 3 november Zaal bij Geref. kerk, 20.15 uur, start spelkursus Stichting Jeugd. Dinsdag 9 november Zierikzee Clubhuis De Lichtboei, 20.30 uur, start handenarbeidkursus Stichting Jeugd. Zaterdag 13 november Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 17.00 uur, prijs uitreiking C.J.V. Maandag 29 november Haamslede Beatrixschool. Bloedplasma-avond 19.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na haK iet Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2418; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2110 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2