TT Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheekvoorziening officieel geopend Schoolklassen maakten zeer fraaie werkstukken over Werelddierendag ÜJvahURK Slachtoffers van dambreuk ^cELA^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Teleurstelling over afzijdigheid Bruinisse Leuke show voor winnaars in Dolfirodam Woning vernield door gasexplosie Show*001*1 - L-Piano's voor Vleugels voor N ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 okloI>er 1976 133ste jaargang Nr. 21974 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus i. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81.00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Engelse les op basisschool Kerhwerve ZIERIKZEE, 6-10. .Met liet op een knop drukken door gedeputeerde mr. J. P. Boersma, waardoor vijf lichtjes gingen branden op de kaart van Schouwen-Diiivelaud, werd de bibliotheek van de Stichting Bibliotheekvoor ziening Schouwen-Duiveland officieel geopend. flitsten de lampjes van de vijf aan gesloten gemeenten aan. Het lampje van Bruinisse brandde „dus" niet. Aan de heer De Kam vervolgens de taak enkele geschenken aan te bieden. De heer Boersma mocht een Wijnatlas en een kistje wijn in ont vangst nemen. Platenbonnen waren er voor de heer W. D. de Bruine en mevrouw C. P. Geijsen-Huijbregtse, resp. direkteur en adjunkt direktrice van de P.B.C. De heer Boersma deed dit in zyn funktie als voorzitter van de Pro vinciale Bibliotheek Centrale Zee land. Het gebeuren vond woensdag middag plaats in het naastgelegen restaurant van sporthal „Onderdak", in aanwezigheid van een groot aan tal genodigden, waaronder de heer A. L. van Geesbergen met echtge note namens het Provinciaal Be stuur, mevrouw M. Suurmeijer, Rijksinspektrice, mevrouw A. M. Bovenberg van het Ned. Bibliotheek en Lectuur Centrum en diverse af gevaardigden van de kolleges van de vijf aangesloten gemeenten op Schouwen-Duiveland. Een afgevaardigde van de gemeen te Bruinisse was niet aanwezig. De gemeenteraad van Bruinisse besloot destijds niet deel te nemen aan de Stichting Gemeenschappelijke Bi bliotheekvoorziening S.-D. Een feit, waarover de diverse sprekers en spreeksters hun spijt en teleurstel ling niet onder stoelen of banken staken. Burgemeester J. D. de Kam, voor zitter van de stichting, blikte in zijn openingswoord nog even terug op de totstandkoming van deze openbare bibliotheekvoorziening. „Omdat binnen de wallen van Zierikzee geen geschikte ruimte kon worden gevonden, werd naast On derdak een tijdelijke huisvesting ge bouwd. Deze bibliotheek werd in ge bruik genomen op 29 december vorig jaar en nog onlangs werd dit gebouw uitgebreid met de voorheen tijdelijke huisvesting van de bibliotheek in Breskens. Het gebouwtje werd kos teloos ter beschikking gesteld, ter wijl zelfs de verplaatsingskosten door de P.B.C. voor haar rekening werd genomen, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn", aldus de heer De Kam. Spreker was van mening dat de bibliotheek inmiddels zijn bestaans recht duidelijk heeft bewezen, ge zien het feit dat het aantal uitlenin gen in 1976 naar schatting 250.000 exemplaren zal bedragen (vier maal zoveel als in 1974). Een bijzonder woord van dank richtte de voorzitter tot de direktrice van de bibliotheek en haar mede- De prijsjes werden uitgereikt, na mens de organisaties, door mevrouw B. Salemink-Holms. werksters, alsmede tot het personeel van de bibliobus. Professioneel Alvorens de heer Boersma de of ficiële opening verrichtte, sprak hij zijn gelukwensen uit aan het adres van de voorzitter en zei dat het een moeizame zaak was geweest om het geheel van de grond te krijgen. In het begin van de zestiger jaren stel de de P.B.C. zich ten doel om in ge heel Zeeland met de openbare biblio theekvoorziening te beginnen. Dat doel is volgens de spreker dan nu bereikt en thans is het moment aan gebroken om aan verdieping van het werk te beginnen. Een kenmerkend onderscheid tus sen de oude volksbibliotheken en deze bibliotheekvoorziening noemde de heer Boersma de professionele aanpak, waardoor de kollektievor- ming op deskundige wijze tot stand kan komen. Belangrijk in dit opzicht is ook dat de kleinere plaatsen aan gedaan worden door de Bibliobus. „Aan de P.B.C. zal het liggen als de kleine kernen niet leefbaar blijven", aldus de spreker. De heer Boersma sprak zijn waar dering uit voor de grote inzet van het personeel en onderstreepte zijn woorden met de aanbieding van en kele fraaie boeketten. Toen drukte hij de knop in en Derde stap Rijksinspektrice mevrouw M. Suurmeijer noemde deze opening een belangrijke derde stap. Als belang rijke stappen die nog moeten volgen noemde zij de aansluiting van Brui nisse en de definitieve vestiging in het centrum van Zierikzee. Bijzonder verheugd was zij over het feit dat in mei van dit jaar al het 2000 lid van de Stichting genoteerd kon worden. Mevrouw A. M. Bovenberg bracht haar gelukwensen over namens het Ned. Bibliotheek en Lectuur Cen trum.- Zij feliciteerde eveneens de plaatselijke C.J.V. met het feit dat de leden daarvan hadden meege werkt aan de totstandkoming van deze openbare bibliotheek, „Geluk kig hebt u het niet gezien als con currentie, die u het werk uit handen nam, maar besefte u dat hier duide lijk in een behoefte werd voorzien", aldus de spreekster. Vondst Burgemeester Th. H. de Meester sprak als voorzitter van de vereni ging van B. W. en S. en namens het gemeentebestuur van Zierikzee. De heer De Meester zei de kaart met de lichtjes een geweldige vondst te vin den en stelde voor de kaart naar de bibliotheek over te brengen zodat iedereen goed kan zien welke ge meenten wel deelnemen. „De ge meente Bruinisse, laat haar licht thans op ander gebied niet onder de korenmaat schijnen en misschien wil men binnenkort óók een lichtje op deze kaart laten schijnen", aldus burgemeester De Meester. Spreker uitte zijn waardering voor degenen die jarenlang in de regio het bibliotheekwezen aan de gang had den gehouden en hij zei te beseffen dat het toch een hard gelag moest zijn om het werk in andere handen te zien overgaan. Hij sprak er ver der zijn spijt over uit dat de gemeen te geen beter plaats voor de biblio- t theek kon aanbieden. De burgemëes- ter had echter goede hoop dat binr- nen enkele jaren een goed onder komen in het centrum van de stad beschikbaar zal komen. Expositie Burgemeester De Kam bedankte hierna nog enkele leden van de Nutsbibliotheek en de C..JV.-biblio- Mr. J. P. Boersma drukte op de knop, waardoor de lichtjes van de vijf aangesloten gemeenten begonnen te branden. De Openbare Bibliotheek was toen officieel geopend. (Folo: Zierikzeesche Nieuwsbode) theek voor hun aanwezigheid en voor de ontvangen bloemstukken. Na dit officiële gedeelte brachten de aanwezigen een bezoek aan de bibliotheek, waar door de Stichting Beeldende kunst in verband met deze opeping een kleine expositie is ingericht. Op deze tentoonstelling is werk te zien van de Schouwse kunstenaars Miems van Citters en Gerrit van der Ven aangevuld met werken uit de uitleenkollektie. ZIERIKZEE, 6-10. Met veel moeite heeft de jury, die bestond uit vertegenwoordigers van de drie dierenbe- schermingsorganisaties en van Dolfirodam, dinsdag morgen een keuze kunnen maken uit de prachtige werkstukken die 37 schoolklassen hebben gemaakt over het onderwerp „Werelddierendag". Deze wedstrijd werd ter gelegen heid van 4 oktober door de organi saties uitgeschreven en het resul taat was een groot aantal met veel zorg en enthousiasme gemaakte fris se, originele en vertederende inzen dingen. Uiteindelijk besloot de jury het dan ook niet bij zes prijzen te laten, maar enkele extra prijzen toe te ken nen. Bovendien zullen alle deelne mende klassen die buiten de prijzen vielen, een kalender krijgen aange boden door de Sophiavereniging tot Bescherming van Dieren en de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Zoals gemeld waren de inzendin gen woensdagmiddag te bezichtigen bg Tineke's Dierenpension te Kerk- werve en zullen zij op zaterdagmid dag 16 oktober ook nog eens te zien zyn in de huishoudschool te Zierik zee (14.00-16.00 uur). Daar kunnen dan ook de scholen die hun inzending terug willen heb ben, die afhalen. De scholen die aan de wedsetrijd deelnamen, lagen ver spreid over het hele eiland. Opval lend was dat soms hele scholen, zoals de Chr. Nat. school te Nicuwerkerk, met alle klassen op een erg leuke manier hebben meegedaan. Uitslagen De uitslag is als volgt: Klas 1: Jan Wouter van den Doel- school, Zierikzee, met plakwerk. 1 Klas 2: (combinatie met 1 en 3) openbare school, Zonnemaire, met De berg van St. André. Klas 3: C.N.S. Kerkwerve, met werkstuk „Dierenboek". Klas 4: openbare school Ouwer- kerk, met plakwerk. Klas 5: (combinatie met 4) r.k. ba sisschool Zierikzee, met gekooide en ongekooide dieren. Klas 6: de Kirrewcie, Burgh-Haam- stede, met kangeroe. Extra pry zen: Klas 3: openbare school Bruinisse, met geluidsband en stripboek over dieren in het circus. Klas 1 en 2: Helcherseeseschool te Scharendijke, met aquarium en mo bile. Klas 4 en 5: De Staepel'of te Re- nesse, met dozen over Dierendag. Klas 3: openbare school Ouwer- kerk, met mobile. Leuke show Touringcarbedrijf Van Oeveren uit Zierikzee zorgde met drie bussen er voor dat de winnende klassen woens dagmiddag tegen twee uur arriveer den bij Dolfirodam te Scharendijke. Zo'n kleine tweehonderd prijswin naars en winnaressen werden daar verwelkomd, waarna ze door de men sen van Dolfirodam een pracht show .voorgeschoteld kregen. Na de voorstelling werden nog wat prijsjes verboot en gingen de klas sen weer huiswaarts, nadat mevrouw B. Salemink-Holms namens de orga nisaties fa. Van Oeveren en Dolfiro dam had bedankt voor de medewer king, de kinderen voor hun enthou siaste deelname en de thuisblijvers uitnodigde om zeker de tentoonstel ling nog eens te komen bekijken. Bg Tineke's Dierenpension, waar woensdagmiddag de inzendingen al konden worden bezichtigd, was het erg druk. Veel ouders en andere be langstellenden kwamen naar Kerk werve om te zien wat de kinderen van Werelddierendag vonden. LIEMPDE, 7-10. Donderdagmorgen (heden) om half zes is een woonhuis in het Brabantse Liempde door een gasexplosie vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade is aanzienlijk. Na de ex plosie brak een brand uit, die echter snel kon worden geblust. Kort voor de explosie waren de bewoonsters, een 54-jarige weduwe en haar 21-jarige dochter wakker geworden, omdat zij een gaslucht roken. Beide vrouwen bleven onge deerd. Het gas is volgens de politie via een lek in de woning terecht ge komen. De ontploffing is vermoede lijk veroorzaakt door een waakvlam van de kachel. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De zogenaamde ervaring is vaak niets anders dan een ver- f zameling van vooroordelen. PEREIRA, 6-10. Dinsdagavond is bij Pereira dn Centraal Columbia een dam doorgebroken waardoor een deel van de stad is ondergelopen. Er zijn 55 lijken geborgen en verwacht wordt dat er meer slachtoffers zijn. Reddingsploegen hadden het moei lijk omdat de elektriciteit was uit gevallen. Pereira ligt 160 km ten westen van Bogota en telt 200.000 inwoners. Advertentie HiCUVfmmo<le»e« isca Cherny (nieuw) 4L5457? 2.195.- CHERNY(nieuw) 2.795.- Lindberg* 3^55rr 2.995.- Schimmel* '5w90fc=* 3.175.- Rich.WEBER(nw).*JWS?- 3.245.- Yamaha* 3.235.- Sauter (nieuw) 5^45^" 3.570.- Geyer* JU2S^ 3.620.- Rösler* 3.360.- BECHNER (nieuw) un? 3.725.- Steinway&Sons* 14^90^ 8.450.- IRMBACH'rSï' 5.585.. 4.175.- Aug. Förster* *455.- 3.340.- TCHAIKA 5.190.- Sommerfeld* 1L70ÜT7 8.550.- Yamaha* 9.200.- Petrof* 9.445.- BECHNERInieuwlU^WF 9.995.- ESTON1A 'SB? 19.250.- Steinway&Sons* 17.900.- Keus uit meer dan 50 vleugels in staat van nieuw Rolterdam sinds 1B«>8 Wesiersingel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 917.30 uur. Vrijdag koopavond van 19 21 uur. Europa's grootste import- en exportspecialist in vleugels en piano's. Gratis thuisbezorging. 5 jaar garantie. Stemmen en onderhoud door geheel Nederland. Rechtstreeks van importeur. Estonia, Stein way, Irmbach. Tchaika, Bechner, Cherny, Rich-Weber.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1