DE GETEKENDE r Twintig jaar geleden begon de Hongaarse opstand Dissident voor Vatikaan-radio „Vuurspuwend" jongetje Gesprek tussen Van der Stoel en Kissinger nieuwe intermeubel magazine is uit!! d e u r I o o 4 P.P.R. wil drie procent ontwikkelingshulp Beperking van kadostelsel INSTORTING IN PAARDESTRAAT Westen leefde hartstochtelijk mee met vrijheidsstrijders 23 oktober 1956, 's middags om drie uur, trok een stoet van duizen den studenten door de straten van Boedapest. Arbeiders, soldaten en officieren sloten zich aan. De stoet trok naar het standbeeld van de Poolse generaal Bern, die een heldenrol heeft gespeeld in de vrijheids oorlog van 1848-1849. Daar werd een resolutie voorgelezen, waarin onder meer èen onafhankelijke en nationale politiek werd bepleit op grondslag van het socialisme. Op de avond van deze woelige dag veranderde de Hongaarse bewe ging van karakter en sloeg om in een gewapende opstand. Enkele da gen later trokken de Russische troepen via de Oekraïne en Roemenië Hongarije binnen en werd de opstand na verbitterde gevechten op bloe dige wijze neergeslagen. De Hongaarse opstand behoort tot de meest dramatische gebeurtenissen, die de geschiedenis van het naoorlog se Europa kent. De gehele westelijke wereld leefde hartstochtelijk mee met de Hongaarse vrijheidsstrijders, die tenslotte moesten buigen voor de Russische overmacht. Twintig jaar geleden begon onze aardbol op verschillende plaatsen roodgloeiend aan te lopen. Terwijl de Britse en Franse troepen Egypte's Nasser vergeefs tot de orde trachtten te roepen, zochten in Hongarije de lang opgekropte gevoelens een uit weg. Reeds lang had het min of meer ondergronds gerommeld in deze Oosteuropese satellietstaat .In april 1955 was premier Nagy beschuldigd van „rechtse afwijkingenen werd hij afgezet. Vooral onder de intellec tuelen ontstond toen grote ontevre denheid, die meermalen openlijk werd geuit. Vit balans Na Chroesjtsjow's sensationele re de in februari 1956, waarin een felle aanval op Stalin werd gedaan raak ten de communistische partijbonzen in verwarring. Op allerlei liberalisa tieplannen raakten in de satellietsta ten reageerden zij beurtelings toege vend en afwijzend. Deze onevenwich tige houding zaaide verwarring en hoopte de rancune tegen Moskou steeds meer op, zowel in Polen als Hongarije. De liberalisatiebeweging in Polen onder leiding van Goumoel- ka werkte als een katalysator op de ontwikkeling in Hongarije. De 23ste oktober kwam het tot een uitbarsting. Bij deze kritieke omslag heeft ongetwijfeld ook het feit een rol gespeeld, dat er een conspiratieve organisatie in het Hongaarse leger was gevormd, die een militaire op stand voorbereidde. Deze organisatie beschikte over wapens en zij entte op de avond van de 23e oktober haar strevingen op de spontane beweging in de straten van Boedapest. Contra-revolutionairen Russische tanks reden een dag la ter in Boedapest. Met stenen en ben- zineblikken werden ze bekogeld. Hongaarse militairen openden van strategische posities uit het vuur met mitrailleurs en anti-tankgeschut. Op 25 oktober arriveerden de Rus sische partijleiders Mikojan en Soes- low in de Hongaarse hoofdstad. Ja nos Kadar werd benoemd tot partij secretaris en hij noemde voor de ra dio de opstandelingen contra-revolu tionairen. Nagy beloofde echter dat hij zou onderhandelen over het te rugtrekken van de Rxissische troe pen. De strijd werd verbitterder. On danks hevige artillerie-bombarde menten kregen de Russen geen vat op de opstand, die zich over heel Hongarije uitbreidde. Hun tanks werden met molotov-cocktails opge blazen. Hongaarse politie- en leger eenheden liepen over met al hun wa pens. De veiligheidspolitie dook ver schrikt onder. In Györ werd een tegenregering gevormd, die over een radio-station beschikte. Zij stelde Nagy een ulti matum; onmiddellijke terugtrekking der Russische troepen en vrije ver kiezingen. Nagy zwichtte. Hij bood de opstandelingen een wapenstil stand aan. Kadar Militair bezien leek de opstand te zijn geslaagd. Politiek bleef de situa tie verward. Op 31 oktober kondigde Nagy aan dat Hongarije een neutra le staat zou worden. Hij deed een be roep op de Verenigde Naties voor be scherming. Janós Kadar en drie andere com munisten vonden dat Nagy te ver ging en traden uit de regering. Zij be titelden Nagy als „contra-revolutio- nair". In de vroege ochtend van 4 november ondernamen de Russen een grootscheepse aanval op het vrije Hongarije en sloten Boedapest in een tangbeweging. Opnieuw ontbrandden verbitterde gevechten die meer dan twee iveken duurden. Dag en nacht riep radio Boedapest om hulp Het bewind van Nagy viel onder de massale Russische aanval uiteen. Hijzelf vluchtte naar de Joegoslavi sche ambassade, terwijl dè bevrijde kardinaal Mindszenty een onderko men vond bij de Amerikaanse dele gatie. De noodkreten in de ether ver stomden. Op 4 november vormde Kadar een tegenregering in Szolnok. Deze re gering steunde het Russische opper bevel. Chaotisch In de tweede week van november legden de opstandelingen hun eisen aan Kadar voor. Zij eisten andermaal terugtrekking van de Russische troe pen. Kadar beloofde onderhandelin gen te zullen beginnen. Op 17 novem ber hervatten de meeste arbeiders het werk, maar in vele delen van het land bleef de onrust nog voortdu ren. Talloze Hongaren (bijna 200.000) namen de wijk naar Oostenrijktot de grens weer hermetisch gesloten. Begin december liepen de moties hoog op. Op 4 december demon streerden duizenden vrouwen in Boedapest ter gedachtenis van de tij dens de opstand omgekomen verzet strijders. De regering verbood de re volutionaire comité's van studenten en militairen. Leden van de centrale arbeidsraad werden gearresteerd. Uit protest hiertegen riep deze raad op 11 december een algemene staking van 48 uur uit, waarna Kadar de staat van beleg afkondigde Speciale rechtbanken werden in gesteld om standrechtelijk vonnissen te vellen en uit te voeren wegens misdrijven als gewapende aktie en wegens plundering. De ekonomie van het land bleek in een volslagen cha otische toestand geraakt. Het Rode Kruis trachtte met grote voedselver- zendingen de ergste nood te lenigen. Aan het eind van 1956 maakte de regering en aantal maatregelen bekend die ten doel hadden de be volking te winnen en de economie op gang te helpen. Het optreden van de Russen in Hongarije wekte in het westen een golf van verontwaardiging. De Ver. Naties konden weinig uitrichten want hier betrof het werkelijk „een interne aangelegenheid" AMSTERDAM, 4-10. In 1Ü80 zul de hulp aan de ontwikkelingslanden op 3 procent van het bruto nationale produkt gebracht moeten worden. Deze verdubbeling van de ont wikkelingssamenwerking - voor de begroting 1977 handhaaft de rege ring Den Uyl het niveau op ander half procent - heeft het conigres van de PPR opgenomen in het, verkie zingsprogramma voor de tweede kamerverkiezingen van mei 1977. DEN HAAG. De nadelige gevolgen van de wei beperking kadostelsel voor de werkgelegenheid worden niet vermeden door de zogenaamde vier procent regeling, die de staats secretaris van ecpnomische zaken in het wetsontwerp wil opnemen. Deze regeling stelt een grens van vier procent voor de waarde van hel kado ten opzichte van de prijs van het verkochte artikel. De staatssec retaris meent, dat hierdoor het na delig effect op de werkgelegenheid zou woiden weggenomen, maar de Goudse kamer van koophandel zegt, na de betrokken bedrijven te hebben gehoord, dat het invoeren van deze regeling geen enkel positief effect zal hebben. VATICAANSTAD, 4-10. De Sow- jetrussische dissident Alexander Nekritsj heeft in een interview voor deCVaticaanse radio gezegd dat de Sowjet-Unie, die zich zo dikwijls inzet voor de vrijheid van politieke gevangenen in het buitenland, het voorbeeld zou moeten geven en haar eigen politieke gevangenen vrijlaten. Het zou een waardig gebaar, zijn om in de geschiedenis te worden op getekend, zei hij. FOGGA, 4-10. Raimondo Gallo een tienjarig jongetje uit het Ita liaanse Fogga, was zo onder de in druk van een vuurvreter die hij in het circus had gezien, dat hij besloot diens kunsten voor een publiek van vriendjes te imiteren. Artsen van het plaatselijke zie kenhuis vertelden dat Raimondo met ernstige brandwonden aan zijn ge zicht werd binnengebracht, toen hij een slok benzine had genomen, uit gespuwd en in brand gestoken. WASHINGTON, 4-10. De Ameri- kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, doet al het mogelijke om een oplossing van de problemen in Rhodesië en Namibië te bereiken, maar er moeten nog heel wat moeilijkheden worden op gelost. Dit heeft minister Van der Stoe-l in Washington verklaard na besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot, die door Kissinger als „buitengewoon konstruktief en nut tig werden gekenschetst. Wat biedt de BEELDBUIS Woensdag g oktober NED. I: De vaderlandse jeugd kau zich vanmiddag voor de buis uit stekend amuseren. Daar zorgt de TROS voor. De serie Run Joe run, opent de rij: De voortvluchtige hond wordt gedwongen een kursus te volgen die er op gericht is gewapen de mensen aan te vallen. Een pro gramma waarin het vooral aankomt op het zelf doen, is Scapa. Fans van het spelprogramma Ren je rot, kun nen daarna hun hart ophalen. Te gast in deze uitzending, met als thema de watersport, is de zangeres Maggie MacNeal. In de Westduitse serie Wij en onze huisdieren wordt aandacht besteed aan hamsters, ca via's en witte muizen. De NOS neemt het avondprogramma voor haar rekening. De meeste tijd gaat zitten in de slotaflevering van de Oostduitse tv-film Een jonge vrouw in 1914. Voor Werner Bertin en Le- nore Wahl verandert de wereld op slag bij het Uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. De tijd is voorbij dat ze zich alleen maar kunnen bezig houden mei elkaar, hun liefde en hun studie. Werner gaat voor het vaderland vechten en Lenore gaat bij haar ouders in Potsdam wonen. Advertentie m met de nieuwste modellen meubelen 1977 gratis verkrijgbaar meelstraat 31 zierikzee Rond negen uur begint een nieuw seizoen voor de rubriek Sprekers- hoek. Dal betekent weer wekelijks de mogelijkheid voor mensen en groeperingen om hun ideeën via de televisie uit te dragen. Het pro gramma wordt afgerond met de ru brieken Den Haag vandaag, Pano- ramiek en Studio Sport. NED. II: De VOO presenteert vanavond de Nederlandse to p-40. Vervolgens wordt dokter Bogart te hulp geroepen om een gewonde hond te behandelen. Daardoor raakt hij in een moeilijke positie die hem wel eens geld zal kunnen kosten. Om negen uur komt Will Luikinga met het spelletje Will wil wel. Een soort variatie op Puzzeluur en dergelijke kivissen. Tot half elf hierna Veroni- ca-totaal, het gevarieerde program ma van de jongste onder de om- roeptelgen. Een aardig onderdeel van dit programma is De Hooghe Heeren, de rubriek met een portret van een politikus. Ditmaal het por tret van een D'66-er Imkamp. Voorts in Veronica-totaal muziek met Al- bert West, sport en aktualiteiten. Als jongerenprobleem wordt het he- ro'xnedrama behandeld. In een afle vering van Starsky and Hutch wordt vanavond jacht gemaakt op een korrupte industrieel, die de dood van een tegenstander wenst. Hij schakelt daarvoor een ex-poli tieman in, die op verkeerde pad is gekomen. WOENSDAG 6 OKTOBER NED. I: 9.30 Schooltelevisie15.00 Teleac; 15.30 Run, Joe, run; 15.55 Scapa; 16.10 Ren je rot; 16.40 Suske en Wiske; 17.05 Wij en onze huis dieren; 18.15 Teleac; 18.45 De bere- poot; 18.55 Nieuws19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 Politieke par tijen; 20.00 Een- jonge vrouw in 1914; 21.05 Sprekershoek; 21.35 Jour naal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Panoramiek; 22.35 Studio Sport; 23.00 Journaal. NED. II: 1S.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Ik spreek jou nog wel: 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Veronica totaal; 20.31 ■De Ned, top 40; 20.35 Doe; 21.00 Will wil wel; 21.20 Veronica totaal; 22.35 Starsky Hxitch; 23.25 Veronica's agenda; 23.30 Journaal. DONDERDAG 7 OKTOBER NED. I: In de middag toon de EO de lotgevallen van de Waltons. Eli sabeth heeft een denkbeeldige vriend uitgevonden en opa weet nog niet zeker of er een dief op bezoek is ge weest. Na vanavond half tien heeft de EO ook zendtijd en deze wordt geheel besteed aan het programma Over leven gesproken. Een klein uur lang gesprekken met mensen in al lerlei situaties over de Bijbel, De VPRO begint om zeven uur mei de rubriek Landgenoten. Netty Rosen- feld ging weer op zoek, naar zomaar aardige Nederlanders. Daarna een aflevering uit de nieuwe serie Mar- Maanday 11 oktober, 20.05 uur, Ne derland I: Superstars. Wim van Ha- negem in aktie tijdens het kanoën. ty Hartman. Dal betekent lachen ge blazen of ergeren om de dagelijkse gebeurtenissen van een Amerikaan se huisvrouw. Nog een aflevering van deze komedieserie kan men verwachten als het programma Ma ch iavelli achter de rug is. Machia- velli gaat in op lagen en listen, deugden en ondeugden in politiek en kuituur. Vanavond wordt onder meer aandacht geschonken aan de politieke situaties op het eiland Malta, waar zeer onlangs verkiezin gen werden gehouden. NED. II: Het tweede net viert vanavond de terugkeer van twee oude bekenden. Het zijn de series JDe wrekers en Pleisterkade 17. Hel eerste half uur is echter bestemd voor de jeugd die zich kan amuse ren met een nieuw avontuur van Wickie de Viking. Hierna presen teert Maartje van Weegen een nieuw spelprogramma getiteld Cijfers en letters. Het is een soort hersengym nastiek voor alle leeftijden. Na het journaal van acht uur gaat een nieuwe reeks afleveringen van start van de Britse serie De wrekers. Wreker John Steed heeft een nieuwe assistente, miss Purdey. Bovendien ivordt John Steed terzijde gestaan door een zekere Gambit. Het illuste re trio krijgt vanavond de opdracht een beroemde professor te bevrij den uit de handen van een geheim agent. Terug van weg geweest is ook de serie Pleisterkade 17, geschreven door Annie M. G. Schmidt. Het ge zinsleven gaat er weer op volle toe ren draaien, met o.a. Jan Blaaser, Nell Koppen, Willem Nijholt enz. Voor aktualiteiten kan men vanaf tien uur terecht bij Brandpunt. Voordat de NOS de zender over neemt voor de rubriek Den Haag vandaag, komt de KRO nog met een portret van bisschop Marchel Le- febre. Deze omstreden geestelijke is in konflikt geraakt met Paus Pau- lus als gevolg van het feit dat hij er een voorstander van is om de H. Missen volgens de Tridentijnse rite op te dragen. Dat wil zeggen: in het Latijn en met de rug naar de kerk gangers gekeerd. DONDERDAG 7 OKTOBER NED. I: 11.10 en 14.00 Schooltele visie; 15.00 De Waltons; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Land genoten; 19.20 Mary Hartman; 19.45 Machiavelli; 21.05 Mary Hartman; 21.35 Journaal; 21.50 Over leven ge sproken; 22.40 Tenslotte; 22.45 Jour naal. NED. 11; 18.45 Toeristische tips; 1S.55 Nieuws; 19.05 Wickie, de Vi king; 19.30 Cijfers letters; 20.00 Journaal; 20.25 De terugkeer van de wrekers; 21.15 Pleisterkade; 22.00 Brandpunt; 22.40 Monseigneur Le- fèvre; 23.10 Den Haag vandaag; 23.25 Journaal. 20 Familieroman door J. D. POSTHUMUS Ellie zocht in haar geheugen. „Volgde u misschien meneer Hei- ters op?" Van Kampen knikte enkele malen. „Precies, mevrouw. Veertien dagen na uw huwelijk begon ik daar mijn loopbaan. U werkte toen nog in Kampen, niet? Zodoende herinner ik me uw naam. En wal het gebeur de met uw man betreft, het is in- cn In-treurig. Ik begrijp dat volko men. Na uw telefoontje, gistermid dag, heb ik de kranten laten komen om me nog eens te oriënteren. Ik bewonder u. mevrouw, omdat u de moed hebt kunnen opbrengen weer het initiatief in handen te nemen. U hebt kinderen?" „Drie meneer. Mijn oudste is 13. Een jongen. Verder een fl och ter van 12 en een zoon van 10." ..Des le moeilijker is het voor u. Dat begrijp ik. Luister eens. me vrouw, ik heb uw vroegere werkge ver gebeld. In Zwolle geeft men hoog van u op. Dat is mc meer waard dan welk getuigschrift ook. Daarbij komt nog. dat u in een bij zondere positie verkeert. U moet ge holpen worden, dat begrijp ik vol komen. Ik zal u helpen. Daarom zal ik u maandag voordragen. Alles is nog vers. te vers eigenlijk. Het ge beurde moet even betijen. Ik advi seer u: noem nimmer de naam van uw man. als u eenmaal bij ons werkt. Ellie ten Haaften is uw meisjesnaam, nietwaar? Die houden we aan. Enne... het gebeurde in aanmerking nemende, zult u waar schijnlijk graag weg willen uit De venter." Ze knikte. ..Ik kan daar onmoge lijk blijven wonen, meneer. Vooral met het oog op mijn kinderen." „Dat begrijp ik. Woont u in een huurhuis?" „Het is ons eigendom. Mijn man kocht het indertijd." „Dan adviseer ik u het volgende: probeer er een koper voor te vin den. Wat zal het ongeveer kunnen opbrengen, schat u?" Ze dacht enige tijd na. „Dat is moeilijk te zeggen. Daar heb ik eigenlijk geen verstand van. Het kostte toen rond veertig mille." „In welk jaar kocht uw man het?" „1949". „Zestien jaar oud dus. Goed on derhouden? Ja?" „Zeker. Alles is altijd bijgehouden door mijn man cn wat hij zelf niet kon doen. liet hij verrichten." „Dan kan het in deze tijd de helft meer opbrengen. Neem een betrouw bare makelaar in de arm. Die fikst dat wel voor u. Wij zullen kijken, of we hier wat voor u kunnen vinden. Desnoods plaatsen wc een adverten tie in onze kranten. Met zestigdui zend vormt dit geen probleem. En hoe is de toestand op dit ogcnbl'k? Kunt u het. laten wc zeggen, nog een paar maanden financieel uilzingen?" „O ja, gelukkig wel. Mijn man was bijzonder zuinig. Achteraf ben ik hem er nu dankbaar voor." „Dat is dus evenmin een probleem. Goed. mevrouw Ten Haaften. ik help u. Gezien uw antecedenten denk ik niet. dat ik me vergis in uw kapacitciten als journaliste." (wordt vervolgd) De jongen keek haar verontwaar digd aan. „Wat denkt u wel van me? Natuurlijk. Gaat u maar, ik pas wel op het huis. Dan ga ik studeren. Lekker rustig. Ik hoop, dat u veel sukses hebt, mam!" Ze nam zijn hoofd tussen haar handen en kuste hem op zijn wang. „Dank je, jongen." Ze keek hem enige ogenblikken nadenkend aan. In een opwelling greep ze zijn hoofd opnieuw en drukte dc jongen tegen zich aan. „Fijn, Joop, dat. ik jou heb in deze weken. Je bent een grote steun voor me geweest. Ik ben maar wat trots op mij grote zoon." Hij werd verlegen onder deze lof en kleurde. „Nou, dat is toch logisch, dat ik u bijstond? Aan dc kleintjes had u niets gehad, nietwaar? Gaat u maar, hoor. Ik zal voor u duimen." Ze knipoogde naar hem. „Dank je Joop. Ik zal het nodig hebben." Van Kampen bleek een charmante veertiger. Hij stelde zijn vrouw voor. Ellie drukte haar de hand.. „Hoe maakt u het. mevrouw?" Ondanks het kille weer stelde Van Kampen voor naar de serre tc gaan. „Ik heb vier kinderen cn als u zelf kinderen hebt. weet u, dat je die niet in een kooitje kunt opslui ten. In dc serre kunnen we onge stoord pratfen. als wc thee gedron ken hebben." Wat later begon de man op ern- stigetoon. „Ik ben natuurlijk op de hoogte van het' gebeurde. Toen u uw naam zei herinnerde ik me, dat u met ene Jan Viasbrock bent gchywd. Heel kort na uw huwelijk ben ik in Zwolle gekomen. En ik heb verschil lende malen uw naam gehoord." valligheid. Het front echter werd toen afdoende gerestaureerd, niet evenwel het dak, zodat de kalamiteit van maandag zich kon voordoen. Puin- en. houtstort vond. plaats bij de buren, de heren Van Felius en Kou- wenberg, die danig zijn geschrokken van deze instorting. Eerder al was het geheel aan de achterzijde gestut van de zijde van P. W.. maar het heeft kcnjielijk de klap niet kunnen voorkomen, (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Met het nodige geweld zijn maandagmiddag rond half vijf, het dak en achtermuur ingestort van een schuur, staande in de Paardc- straat, eigendom van de heer G. A. De betreffende schuur was al eens eerder in het nieuws wegens boum-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4