Organist M. J. Pols neemt afscheid van kerkorgels Kleuters van „De Woelwaters" maakten uitstapje op Dierendag Elektronische Gemeenteraad beha Duitse minister omgekomen Brouwershaven Politie betrapt sportduikers langs de Brouwersdam gevleugelde («jMaiitclniodc De voetjes en de schoentjes Bejaarden in de huwelijksboot NUTSSPAARBANK STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ni„,,i,K 5 oktober me n, 2197s 3 Naar Tincke's Djcrenpi'iisiou Dames- en heren- paraplu's in alle bekende merken CAW» ">*M lengkeek lederwaren ZIERIKZEE Afscheid bij Gemeentewerken Het gemeenlepersoneel van de bui tendienst nam vrijdagmiddag offi cieel al'seheid van hun kollega de heer G. Hoogendoorn, die per 1 ok tober uit deze werkkring trad. De heer Hoogendoorn is gedurende nvee jaar in tijdelijke dienst geweest van de gemeente Bruinisse, ingevolge de „Regeling tijdelijke arbeidsplaat sen". „U heeft tot volle tevredenheid voor de gemeente uw diensten ver richt en ook onderling was er een uitstekende band", zo zei de wethou der van openbare werken, de heer W. van Gilst. „Uw ontslag is een rijksaangelegenheid, waar de ge meente en u zelf niets aan kunnen doen". Als herinnering' bood de heer Van Gilst de heer Hoogendoorn hel hoek „Bruinisse zoals het was" aan. De heer Bunskoeke onderstreepte de woorden van de wethouder, dat er altijd een zeer prettige samenwer king is geweest met de heer Hoogen doorn. De heer Hoogendoorn sprak een woord van dank tot zijn kollega's en voor het mooie geschenk. Deze afscheidsplechtigheid vond plaats in een ontvangstkaïhertje van de afdeling technische dienst in het gemeentehuis. Aanwezig waren ver der de heer Ringelberg en do heer Van Weelden, ambtenaar van qpen- bare werken. In muisgrijze flannel. Hoogmodisch écru. Met knevelknoopjes en bindceintuurs. Bekijk 't zelf bij Holtf n|ode Dam 19 Zierikzee ZIERIKZEE, 4-10. In het kader van Werelddierendag hebben de kleu ters van de kleuterschool „De Woel waters'' te Zierikzee maandag een bezoek gebracht aan Tineke',s Die- renpension te Kerkwerve, en vervol gens aan een boerderjj jn Dreisclior. Hel uitstapje werd gemaakt met een bus van firma Van Oeveren. In het d ierenpension te Kerkwerve werden de kleuters ontvangen door gastvrouw Tineke, en de heer P. I. Heijboer van de Sophia Vereniging tot Bescherming van Dieren; hierbij was ook aanwezig dierenarts M. K. Buth te Haamstede. De kinderen haddden allemaal brood meege bracht en gingen eerst naar de wei om de schapen en een pony te trak teren. In de kennel werden de daar ondergebrachte honden bezichtigd en in een ander verblijf werden poe zen, konijnen en een hamsier be wonderd. Ngar de boerderij Nadat de kleuters waren getrak teerd op limonade en koek ging de reis verder naar een boerderij bij Dreischor. De belangstelling van de jeugd ging hier uit naar verschil lende dieren, zoals schapen, ganzen, eenden, kippen en 2 schildpadden. Als afsluiting van dit bezoek wer den in de schuur broodjes gegeten en melk gedronken. Voldaan beste gen de kleuters hierna weer de bus voor de terugtocht naar de school. Hef was een fijne morgen en een leuke gelegenheid voor de kinderen om de dieren eens in hun eigen om geving te zien. UTRECHT4rl0. De helft van de Nederlanders heeft voetklachten. Vooral het oudere vrouwelijke deel van de bevolking heeft voeinood, al dus de heer C. Tuinder, voorzitter van „Het Schoenpassers Gilde", maandag in Utrecht op een persbij eenkomst. Volgens hem ontstaan die klachten doordat vooral de dames op jongere leeftijd slecht en onge zond. schoeisel dragen. In 1974 heeft de heer Tuinder met een aantal kollega\s „Het Schoen passers Gilde" opgericht met hel doel bij de verkoop van schoenen het belang van de voetgezondheid van de klant voorop te stellen en met nadruk de meest juiste pasvorm te adviseren. Bij de organisatie zijn ruim 200 winkeliers cloor heel Ne derland aangesloten. D:e heer Tuinder meent dal 80 procent van de voetklachten, die mensen hebben, kan worden opge lost als zij goede schoenen dragen. Onder goede schoenen verstaat hij schoenen met een geprofileerde bin nenzool, een goede leestvorm, ruim te voor alle tenen en wat de dames schoen betreft mag de hak niet ho ger zijn dan 5 centimeter. 1 Advertentie LONDEN, 5-10. Een Schotse dokter heeft een bustehouder ontwikkeld die kanker in het eerste stadium re gistreert. De beha van dr. Hugh Simpson, hoofd-patholoog aan een ziekenhuis in Glasgow en gasthoogleraar aan de universiteit van Minnesota in de Verenigde Staten, is voorzien van sensors voor het meten van de li chaamstemperatuur. De vijf sensors tkenen om de tien minuten op een plaats van de borst de temperatuur schommelingen op. Dr. Simpson stelt zich voor dat de vrouw .de beha krijgt van éen zie kenhuis en hem ongeveer twéé we-, ken draagt. Daarna worden de in gewonnen gegevens door een com puter verwerkt eh kunnen de kan kercellen in eeri zeer vroeg stadium gesignaleerd worden. De elektronische; beha van Simp son zou vrijwel niét van een gewone te onderscheiden zijn. ZWOLLE, 5-10. De negentigjarige heer H. Lammersboer is dinsdag morgen in het huwelijk getreden met de 79-jarige mevröuiv L. M. C. Lohuis-Gras in het stadhuis van Zwolle. Hel bejaarde paar woont in het Zwolse bejaardencentrum de Nieuwe Haven. Zij hebben elkaar daar een half jaar geleden leren kennen.. De heer Lammersboer, die erg hardhorend is, krijgt er een grote familie bij: zijn bruid heeft zeven kinderen, 35 1kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. FRANKFORT, 5-10. De regering van de Westduitse deelstaat Hessen heeft één dag na het aftreden van zijn eerste minister, Albert Osswald, van de S.P.D., in verband met een bankschandaal, een tweede slag ge kregen. In de nacht van maandag op dins dag is de 51-jarige sociaal-democra tische minister van sociale zaken, Horst Schmidt, bij een verkeerson geluk omgekomen. Horst Schmidt was sinds 1960 mi nister van sociale zaken. Daarvoor was de longspecialist acht jaar S.P. D.-afgevaardigde in de Westduitse Bondsdag. (Vervolg van pag. 1) streed omdat zij het was die het overleg heeft gevoerd. We hadden de indruk een vruchtbaar contact te hebben gehad, waarbij we de indruk kregen dat er geen enkele noodzaak was dat nog nader onderhandeld moest worden. Wethouder Van Ast: Hoewel de bibliobus goede diensten verleend heeft de Nutsbibliotheek ten volle bestaansrecht. Toen het meerderheidsvoorstel in stemming werd gebracht bleken de stemmen te staken (5-5), zodat het in een volgende vergadering op nieuw aan de orde zal komen. Gerneiigd koor Betreffende de subsidie aan Smal- slads Gemengd Koor merkte de- heer Klaasse op, dat, nu het koor uit de gratis gebruikte schoolruimte moet verdwijnen en men nu huur moet gaan betalen men niet ver zal komen met f 600.subsidie. De voorzitter gaf hierorntrent' een uiteenzetting, waarbij hij wees op de aanstelling van de vierde leerkracht, zodat het werklokaal, waarin het koor repe teerde gesplitst zal moeten worden. \yanneer straks de dorpshuizen klaar zijn zal de beheerscommissie de .ver schillende huren moeten bekijken en verrekenen met de subsidies. Wanneer het Smalstads Kooi' kan bewijzen aan de hand van'cijferma teriaal dat het niet rond kan lcömen, dan kan de subsidie opnieuw beke ken worden. De voorzitter zei graag kwijt te willen dat wanneer een vereniging in een gemeenschapsruimte repeteert met gratis verlichting en verwarming en men moet er dan door bepaalde omstandigheden uit, men meestal ageert tegen zgn. „verkregen rech ten". De raad besloot verder de subsidie aan de V.V.V. Brouwershaven per 1 januari 1977 te verhogen met 25 tot 50 van de ontvangen contribu ties. Tot lid van het algemeen bestuur der gemeenschappelijke regeling de Bestuurschool Zeeland werd aange wezen de heer C. M. Padmos, wnd. gemeentesekretaris en tot plv. lid de heer J- J- Schöt, loco-secretaris der gemeente. ZIERIKZEE. Gistermiddag ontving de familie H. A. Vrijdag te Zierik zee uit handen van de Amstel ver tegenwoordiger reischeques voor een vierdaagse reis naar Ziirich. De heer en mevrouw Vrijdag iconnen nl. één van de hoofdprijzen uit de Amstel-prijsvraag met de door hen bedachte slogan: „Amstel, opener tot grote daden". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 4-10. Na gedurende een periode van vijftig jaar te zijn opgetreden als organist in verschil lende kerken op Schouwen-Duiveland, moet de heer M. J. Pols (68) te Zierikzee - tot zijn grote spijt overi gens - het toetsenbord laten voor wat het is. Om ge zondheidsredenen moet hij stoppen met spelen. In kerkelijke kringen is de heer Pols door zjjn assisterende bezigheid in de erediensten, gedurende een halve eeuw, een bekende persoonlijk heid geworden. Hjj had in de loop der jaren vaste organistenplaatsen, maar vooral ook als plaatsvervanger in de verschillende gemeenten trad hij op. Kerkorgels hebben - zo mogen we wel zeggen- zijn leven gestempeld. Op 12 november 1966 herdacht de heer Pols zijn 40-jarig jubileum als kerkorganist. De paar weken nog restend tot die datum 1976, geeft iedereen hem graag kado en dan is duidelijk de halve eeuw dus vol. Noord wel le De heer Pols begon destijds als or ganist van de kerk ie Noordwelle, nadat hij had gestudeerd bij de toen malige lerares mej. P. Buyse en de organisten de heren Van den Doel en Van Bergen. Belangrijk vooral was de „pericde Kerkwerve". die duurde tot 1965. Noordgouwe kreeg ook een beurt, met een tijdsduur van twee en een half jaar, waarin de vertrekkende organist een jon gere kracht opleidde. Advertentie de ideale gezinsbank! Termijn- sparen met hoge rente OUIVERKERK H. Kosterstr. - maandag 12.30- I.30 uur. BROUWERSHAVEN. 3-10. Zon dagmiddag omstreeks twaalf uur be trapte de rijkspolitie te water een tweetal sportduikers langs de Brou- wrrsdam. nabjj Ouddorp, die bezig waren in de buurt van fuiken te duiken. Zij waren uitgerust met harpoen- geweren on een lange harpoen. Do rijkspolitie, die een nader ondciv.ook Instelde, vond in hun personenauto Herinneringen De heer Pols heeft talrijke her inneringen aan zijn alles bijeen toch wel veel bewogen orgeltijd. Lange tijd moest de reis naar de verschil lende kerken per fiets gemaakt. Er is geen pedaleur, die er zoveel pro fessionele zondagochtendkilometers heeft op zitten als de heer Pols, die de fiets vijf en dertig jaar lang voor dit doel gebruikte. Vooral bjj gladde wegen of andere bepaalde grillen van ons klimaat, was het een hele heisa precies op tijd te zijn. De bejaardenoorden Ged. Staten hebben provinciale staten verslag uitgebracht inzake de in Zeeland aanwezige bejaardenoor den. Onder toezicht van het college stonden op 31 december 1975: 56 be jaardenoorden. De totale beddenka- paciteit van deze tehuizen bedroeg op dat tijdstip 4243. Wat betreft de te huizen op Schouwen-Duiveland wordt inzake het maximum aantal te huisvesten bejaarden het volgende meegedeeld: „In 't Opper, Bruinisse 83; „Duinoord", Westerschouwen 102; „Ons Huis, Zierikzee 28; „Cornelia- stichting", Zierikzee 17; „Irene", Zie rikzee 36; „Borrendamme", Zierik zee 97. Provinciale subsidies Ged. staten hebben een lijst van nog te verlenen subsidies, komende len laste van de provinciale begro ting voor 1977 van de provincie Zee land, aan provinciale staten voorge legd. Deze lijst, in het kader van de naderende nota van het college over de begroting 1977, ziet er uit als volgt: ETI: r 55.040: Stichting Zee land: f 113.150; consulent kindercen tra: f 6.200; idem éénmalig: f 5.500; ?en partij paling en platvis, maar deze bleek niet uit fuiken afkomstig te zijn. Deze sportduikers, H. J. M. en A. van O., waren afkomstig uit Veghel (Noord-Brabant). De politie maakte procesverbaal op; do uitrus ting. alsmede de vis, werd in beslag genomen. Door deze praktijken komen som mige sportduikers toch wel zeer on sportief over bij de bevolking. Oer. Vrouwenvereniging De Gereformeerde Vrouwenver eniging „De lampen brandende" ver gadert op woensdag 6 oktober in de kerkzaal aan de St. Domusslryat. Auto ontvreemd Maandagavond omstreeks 18.15 uur werd van het terrein van garage Gle- rum een auto ontvreemd door een nog onbekende jongeman van plm 16 jaar met donker krullend haar. Het betreft een donkergroene metaliek Ford-Qranada 2300, vierdeurs met zwart vinyl dak. De jongen reed met de auto van het terrein, ramde ver volgens een boom en reed daarna snel weg. Even later werd de wagen nog gesignaleerd bij de parkeerplaats aan de Baden-Powellweg, maar kon daarna niet meer worden terugge vonden. Er zal een onderzoek worden ingesteld. NIEUWERKERK S.G. Studievereniging „Schouwen-Duiveland" Op vrijdag 8 oktober houdt de Staatkundig Gereformeerde Studie vereniging „Schouwen-Duiveland" een vergadering in het vergaderlo kaal van de kerk der Gereformeerde Gemeente aan de Molenstraat. Op deze vergadering komt de typische problematiek van het platteland aan de orde toegespitst op Schouwen- Duiveland. Sprekers zijn de heren S. en J. van Klinken, die respektie- velijk de volgende onderwerpen be handelen: „Verstedelijking van het platteland" en „Massa-rekreatie op het platteland". Na de inleidingen volgt een forumdiskussie. Voor tijd: zei agenda. Kollekte voor Jeugdclubs In de Geref. kerk van Nieuwer- kerk-Oosterland, wordt vanaf deze maand een keer per maand een deurkollekte gehouden, door de jeugdclub. Dit is bedeeld ter stim- mulering en ondersteuning van het jeugdwerk. Opbrengst kollekte De te Nieuwerkerk huis aan huis gehouden kollekte voor hel Prinses Bealrixfonds bracht het mooie be drag op van f 493,81. BRUINISSE „Vissen" met harpoengewéer Do Rijkspolitie te water groep Bruinisse treffen afgelopen donder dag twee personen in een bootje in de vissershaven te Bruinisse aan die bezig waren met een luchtdruk harpoengeweer vissen te schieten. Zij hadden het voornamelijk gemunt op herders. Deze L. de H. en R. R .T een sportduiker kwamen uit Dord recht. De Rijkspolitie heeft proces verbaal opgemaakt en de uitrusting in beslag genomen. Bezemwagen De straten van Bruinisse worden woensdag 6 oktober weer geveegd door dc bez.emwagen. De gemeente doet een beroep op autobezitters mee te werken aan schone straten door hun auto's te verwijderen zo dat de bczemwagen vrije doorgang heeft. De heer Pols was destijds ook firekwente bespeler van hek oude orgel van de Gasthuiskerk, hel ver dwijnen waarvan hij nog altijd be treurt. Met respekt voor het nieu we, vond hij het oude mcoier. Ge heel gereviseerd is een kerk te Go- rinchem er thans wat gelukkig mee. Rechtuit een drama is het orgel in de Nieuwe kerk, dat volgens dc heer Pols tcch feitelijk eens per week of veertien degen zou moeten weiden bespeeld. Heel mooi is ook het orgel van de kerk van Zonne- ma'ire, maar het 'instrument is heel dringend aan restauratie toe. Herinner ingen genoeg derhalve b.v. aan Oudejaarsavonden en ooit de bespeling van het orgel in de ker'k van Kitzbuhel (Oostenrijk), hoogtepunten in een leven aan hel kerkorgel verpand. Maar nu is het afgelopen en moet de heer Pols dus cck „nee" zeggen, als nog eens een beroep cp hem wordt gedaan. Jam mer, maar zo is 's levens loop! Zeeuwse Vrouwenraad: 1' 4.240; na zorg voor doven: f 1.200; Stichting •blinden: f 800; Zeeuwse Muziek school: f 60.150; muziek: f 36.950; to neel: f 63.500; beeldende kunst: f 31.000; spreidingskosten f 2.500; bij zondere evenementen: f 5.000; kunst zinnige vorming: f 22.000; culturele uitwisseling: f 15.000; informatie: f 4.000; archeologie: f 10.500; voor lichtingsbrochure werkende jonge ren: f 3.000; totaal van de nog te ver- len subsidies: f 439.730. ZIERIKZEE September topmaand in „Onderdak" D-ZIKZEE. De scheidende heer M. J. Pols aan het kerkorgel. Vijftig jaar lang begeleidde hij'in verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland de gemeentezang, tijdens de kerkdiensten. Sinds de opening in april 1972 neemt het aantal actieve sportbe oefenaars in Onderdak neg steeds toe. De meand september 1976 is echter een tcp-maand geweest. Niet minder dan 12.012 zwemmers waren in het zwembad, terwijl de sporthal werd bezocht door 11.192 actieve sport-becefenaars (incl. de scholen). Totaal 23.204.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3