Regio-schooljeugd nam deel aan werkstukkenwedstrijd La Paz wordt herbouwd ZUINIGHEID Leupin's gevangenschap Prins Bernhard uit Bilderberg Oliegebruik sterk gestegen Meisje klieft schedel vader Nkomo verwerpt plan-Kissinger Epidemie eist zeker 150 doden Ver. Staten handhaven de doodstraf Man doodgestoken in Groningen Voorzitter F.N.V. wil duidelijke toezeggingen van de regering Hij gelegenheid Dierendag- Chimpansee verhindert stemmen Slachtoffer van heroïne Bende heroïnehandelaren aangehouden AGENDA WEG ZIERIKZEE - Zoals eerder werd vermeld hebben de dierenbeschermingsorganisaties op Schouweii-Duivc- land (Ned. Vereniging lot Beschermng van Dieren, de Sophiavereniging en de Stichting Amivei) voor lagere schoolklassen een werkstukkenwedstrijd georgani seerd. LA PAZ, Mexico, 4-10. De Mexi caanse president Luis Echevcrria heeft zondag gezegd dat de stad La Paz, die vrijdag werd geteisterd dooi de wervelstorm Liza, zal worden herbouwd, maar misschien wel op een andere plaats. Intussen lopen de berichten over de aantallen slachtoffers sterk uiteen. Officieel noemen de autoriteiten een getal van 397 doden, Funktionarissen ter plaatse zeggen dan meer dan 600 lij ken zyn geborgen, en andere bron nen menen dat het aantal slachtof fers tot boven de duizend kan stij gen. Vandaag (dinsdag) zal de jury - waarin vertegenwoordigers van ge noemde verenigingen zitting hebben - uitmaken welke zes klassen dat het beste en mooiste hebben gedaan. De winnende klassen zullen woensdag middag met bussen van garagebedrijf Van Oeveren naar Dolfirodam te Scharend(jke worden gebracht, waar zij de dolfijnenshow mogen bijwonen. Hierna zijn de werkstukken, dus woensdagmiddag en niet zoals abui- sievelijk werd vermeld dinsdagmid dag, te bezichtigen bij Tineke's die- renpension in Kerkwerve. Op zaterdagmiddag 16 olct. van •twe tot vier uur zet de huis houdschool in Zierikzee haar deuren open voor belangstellenden. In een van de klaslokalen zal dan te zien zijn wat de jeugd van Sch.- Duiveland van Dierendag heeft ge vonden. Behalve de werkstukken bekijken zal men dan ook kennis kunnen nemen van ander werk van de Dierenbescherming. Het is erg spijtig om te konstate ren, maar de regering zal het moei lijk krijgen om „het volk" te bewe gen tot grotere zuinigheid. Een zui nigheid intussen, die op grond van de miljoenennota wel zonneklaar noodzakelijk is gebleken. Het merk waardige feit doet zich nl. voor dat iedereen weliswaar in algemene zin de noodzaak van bezuiniging en in krimping erkent, maar in het geweer komt, als men groepsgewijs wordt aangesproken om te bezuinigen. De inmiddels sindsdien verstreken tijd. heeft daar treffende voorbeelden van te zien gegeven. Vooropgesteld zjj dat het geen kwestie van gunnen behoeft te zijn. Niemand zal het prettig vinden ais hij zelf of een ander schade gaat lij den door de kentering der tijden, maar soms is de absolute noodzaak er, althans zo wordt het voorgesteld. De hogere ambtenaren beten het spits af en maakten wereldkundig „dat zij niet naar de slachtbank wensten te worden geleid". Dat „naar de slachtbank leiden" heeft dan betrekking op bepaalde korrek- ties op de pensioenen. Nadien zijn uiteraard ook de wen sen van de vakbeweging aan de orde gekomen. Geen trendmatige stijging naar het zich laat aanzien van de sociale voorzieningen, maar een ge ringere stijging wordt in het vooruit zicht gesteld. Het is de vraag of de top van de vakbeweging zulks ver kopen kan aan de achterban. Zo is het snijdend mes in verschilende sektoren aan het werk geweest. De ziekenhuizen moeten het zuiniger doen en het wetenschapeljjk onder wijs en vooral ook de bejaarden zorg. Deze is feitelijk in de wel vaartsjaren uit de hand gelopen. Er z\jn duizenden plaatsen in rusthui zen bezet door mensen, die het op eigen benen staan nog geruime tijd hadden kunnen, volhouden. Nu de temporisering komt, houden zij soms plaatsen bezet, die voor echte nood gevallen beschikbaar zouden moeten zijn. De bijstandsregelingen vorderen juist voor de bejaardenzorg astrono mische bedragen en het is begrijpe lijk dat de regering ook op dit punt tot een sanering en dus een bezui niging wil komen. Het is échter de vraag of dit overal in dank zal wor den afgenomen. De oorzaak van al die „plotselinge" trammelant is een duidelijke; het loopt met de ekononiie niet naar wens en-, wat in de jaren van wel vaart als normaal werd ervaren, wordt thans soms in de hoek van het onmogelijke gedrukt en dat geeft spanningen, die echter de regering zonder de medewerking van de ver schillende belangengroepen niet zal kunnen weg nemen. Deze regering niet en een eventuele toekomstige andere regering ook niet. Temeer niét daar veel geld be schikbaar zal moeten blijven om de knikkende pijlers van, allerlei be drijfstakken overeind" te houden. In dringend voorbeeld in dit verhand Is de scheepsbouw, een tak van in dustrie waarin duizenden mensen werkzaam zyn, die allemaal op de tocht komen te staan als komende saneringsmaatregelen 4 geen succes zouden hebben. Misschien hebben ze wel succes, maar het zal miljarden kosten en ook financieel Den Haag kan een gulden maar één keer uit geven. Zuinigheid intussen als deugd be leden, is nog iets anders als middel in de praktijk gebruikt en toegepast. Toch zal iets van deze deugd tot gel ding moeten komen, wil Nederland weer wat meer ekonomische vastig heid onder de voeten kryken. CALI/BOGOTA, 4-10. De Neder landse honorair consul in Columbia, Eric Leupin, heeft maandag gezegd dat de guerrillastrijders die hem meer dan 20 maanden gevangen hebben gehouden in. het Andesge- bergte, meedogenloos waren én geen middel zouden schuwen om hun doel, „het Marxisme-Lenisme", te bereiken. „Ik geloof dat de be staansreden van een groep als de FARC (zijn ontvoerders, de revolu tionaire strijdkrachten van Colum bia) haat is, haat tegen alles wat bestaat", zo zei Leupin op een pers- konferentie. DF.N HAAG, 4-10. Prins Bernhard heeft besloten zijn voorzitterschap van de Bilderberg bijeehkömstcn neer te leggén. Hij heeft de hoop uit gesproken dat de bestuursgrocp van Bilderberg zal onderzoeken of en zo ja in welke vorm, de Bilderberg acti viteiten kunnen worden voortgezet. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst maandag meegedeeld. DEN HAAG, 4-10. Het verbruik van aardoljeprodukten in ons land is volgens de CBS-cyfers in juli twin tig procent gestegen ten opzichte van juli van het vorig jaar. In juli' bedroeg het verbruik 1,8 miljard kg tegen 1,5 miljard kg in juli 1975. Oh'geveer dertig miljoen kg van deze verbruiksslijging kwam voor .rekening van de stijging van het verbruik van Nafta, grondstof voor de chemische industrie, van 392 miljoen kg. verleden jaar tot nu 425 .miljoen kg. Een ander klein deel van de verbruiksstijging vond plaats bij deibrandstoffen voor auto's. Het verbruik van motorbenzine steeg van 284 miljoen kg naar 382 miljoen kg (resp. 382. miljoen liter en 408 miljoen liter) en dat van autogasolie van 106 haar 120 miljoen kg. AMSTERDAM, 4-19. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) wil nog deze week. Gesprekken voe ren met de fractie-voorzitters van de vyf regeringsparty en in de twee de kamer. Punten die de FNV daarin met na me aan de orde stellen zijn: De on derhandelingsvrijheid van de vak beweging en een aanvullende loon- toeslag voor de werknemers als het prijsindexcijfer met 2 procent of meer is gestegen ten opzichte van dat van april van dit jaar. Dierenambulance Zo zal bijvoorbeeld ook de dieren ambulance uit Rotterdam te bekij ken zijn. Er zal tevens aandacht worden gevraagd voor het dieren- asyl', waarvoor de Nederlandse ver- METZ (Lotharingen), 4-10. In de Oostfranse plaats Chaumont in Lo tharingen heeft een 17-jarig meisje haar 46-jai*ige vader met een bijl de schedel ingeslagen. Daarna meldde zij zich bij de politie. Volgens de politie verklaarde het meisje tot haar daad te zijn gekomen, doordat de vader veelvuldig dronken was en dan het gezin terroriseerde. Over beide punten, heeft de rege ring in geen enkel opzicht duidelijk heid geschapen, aldus FNV-voorzii- tei- Wam KOK, maandag op een persconferentie na afloop van de federafieraadsvergadering in Am sterdam. Als de regering geen duide lijke toezeggingen wil doen - wat betreft onderhandelingsvrijheid meet volgens de FNV dde duidelijk heid desnoods verschaft worden via een motie bij de algemene beschou wingen over de miljoenennota in de tweede kamer. éniging tot bescherming van dieren in samenwerking met de stichting Dlereasiel Schouwen-Duiveland aan het werk is. De grond voor hei asiel werd des tijds geschonken door de service clubs en ligt naast het WMZ-gcbouw aan de Zandweg. De bouwplannen hebben inmiddels de welstandscommissie van Zierik zee gepasseerd. Sinds enkele maan den heeft de Nederlandse Vereni ging tot Bescheiming van Dieren een werkgroep in het leven geroe pen, die gaat proberen om mee te helpen de nodige baton voor de bouw van dit asiel ie verzamelen. SALISBURY. 4-10. De Rhodesi- sche leider Josha Nkomo heeft het „plan Kissinger" van de hand gewe zen als basis voor diskussie op de komende llhcdesieeonferentic. „Het akkoord van Pretoria bestaat niet meer", zei Nkomo, de woorden her halend van zijn rivaal bisschop Mu- zorewa, die door een grote menigte werd ingehaald in Salisbury. Ian Smith ingestemd met een meerderheidsbewind. Maar het is niet aan de regcring-Smith om nu de structuur van de tussentijdse re gering vast te stellen, of om een cvérgangspricdc van twee jaar vast te leggen. Het is aan ons, het volk, om dat uit te maken, aldus Nkomo. HASSLOCH, 4-10. Een chimpan see heeft zonclag 20 Westduitse em ployees van een plaatselijk vakantie park weerhouden hun stem uit te brengen. De 20 kiezers waren van plan pas tegen sluitingstijd te gaan stemmen. Tegen vijf uur 's middags bleek echter dat de contactsleutel van de bus, loaarmee ze naar het stembureau zouden rijden, gestolen icas. De drie-jarige chimpansee „Tonga" van het vakantiepark was er met de sleutel vandoor. Toen de em ployes eindelijk de sleutel van de aap terugkregen, waren de stemloka len reeds gesloten. BRUSSEL, 4-10. Meer dan 150 mensen in Zaïre, onder wie een Bel gische missionaris en drie nonnen, zijn in de laatste paar weken over leden aan een onbekende ziekte. Dit is maandag vernomen van het Ant werpse Instituut voor tropische ge neeskunde. De epidemie is uitgebroken in Yambuku, ten noorden van Bumba, in Zaïre. Vlak over de Soedanese grens is vorige week een soortgelijke epidemie geconstateerd. In Nairobi hebben Keniaanse auto riteiten bekendgemaakt dat in het zuiden» van Soedan minstens dertig mensen zijn overleden als gevolg van een mysterieuze ziekte, die gepaard gaat met hoge koorts cn een bloe dende neus. Kenya heeft zijn grens met Soedan gesloten. WASHINGTON, 4-10. Het Ameri kaanse opperste gerechtshof heeft ge weigerd zyn uitspraak van juli van dit jaar opnieuw te bekijken. waarin het de doodstraf niet ongrondwettig had bevonden. Dit besluit geeft de Amerikaanse staten de mogelijkheid tordoodveroordeeldcn te executeren. Tegen de uitspraak van juli waren een aantal verdedigers van tordood veroordeeldcn in beroep gegaan. Vol gens waarnemers is het beroep niet- ontvankelijk verklaard omdat niet is voldaan aan de gebruikelijke voor waarde voor een nieuwe behandeling van een dramatische nieuwe ontwik keling na de oorspronkelijke beslis sing. AMSTERDAM. 4-10. In een kamer van het hotel Golden Gate aan de Warmoesstraat in Amsterdam is maandagavond het lijk aangetroffen van de 22-jarige Duitser Gucnter M. uit Mtinchen. Volgens de politie is hij bezweken aan een injectie met heroïne. De in jectiespuit zat nog in zijn arm. GRONINGEN, 4-10. De Groninger politic heelt maandagmorgen om elf uur de 18-jarige H. van der S. uit Gioningcn aangehouden, die er van verdacht weid de 43-jarige Thijmcn Callenbach met een mes van het le ven beroofd te hebben. Van der S. werd in gezelschap van zijn vade» aangehouden aan de J. C. Kepteynlaan in Groningen. Hij verklaarde tegenover de politie dat hij op weg was naar het politie bu reau om zich aan ic geven. Van der S. heeft inmiddels bekend het slachtoffer zondagnacht te heb ben neergestoken. In een eeiste ver hoor verklaarde hij dat Callenbach zondagavond bij hem binnengeko men was in zijn woning aun de Al- mastraat 9 in Groningen. Callen bach wilde een homofiele relatie aangaan mét Van der S. teen deze niet op zijn avances inging, trok Cal lenbach een mes en hief dat naar van der S. op. Volgens zijn verkla ring voelde van der S. zich daardoor zo bedreigd, dat ook hij een mes trok en op Callenbach instak. Cal lenbach moet vrij snel overleden zijn. EINDHOVEN, 4-10. De politie korpsen in Nijmegen, Uden, Den Bosch cn Eindhoven hebben de afge lopen weken 38 heroïnehandelaren aangehouden. Vanuit Uden is door deze bende de afgelopen twee jaar minstens 40 kg heroine verspreid. De handelswaarde van deze partij wordt geschat op 4 miljoen gulden. De bende werd geleid door de 29- jarige Nguk H., een in Nijmegen woonachtige Chinees. Het onderzoek in deze zaak wordt verricht door een team van tien re chercheurs afkomstig' van de vier politiekorpsen en de Koninklijke Marechaussee. De politie had vol gens haar woordvoerder al geruime tijd het vermoeden dat vanuit Uden op grote schaal heroïne werd ver spreid. De zaak kwam twee weken pas goed aan het rollen toen de lei der van de bende werd aangehou den. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Dinsdag 5 oktober Zierikzee „De Zeeuwse Herberghe", 19.30 uur, Duitse les voor beginners. Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. v. Oud-Leerlingen. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, bak- en braad- demonsfralie, (afdeling Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen). Oosterland Voormalige basisschool Groene Poort. 19.30 uur, Herv. Vrouwen vereniging. Haamstede Ned. Herv. kerk, 14.00 uur, afd. Wes- terschouwen Ned. Ver. van Huis vrouwen, (lezing over Indonesië). Woensdag 6 oktober Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Is- raël-avond. „De Zeeuwse Herberghe", 19.30 uur. Duitse les voor beginners. Kerkzaal. Ger. Vrouwenvereniging. 20.00 uur. Kerkwerve Tineke's Dierenpension. Dierendag tekeningen schooljeugd. 16.00-20.00 uur Oosterland Voormalige pastorie Ger. Gein. 19.30-20.30 uur, bibliotheek Konsistorie Herv. Kerk. Vrouwen vereniging „Martha" 20.00 uur. Zonncmairc Café „De Gruttepikkers". Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrou wenbond. 20.00 uur. Donderdag 7 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, alg. ver gadering afdeling Schouwen-Duive land Diabet. Ver. Ned. Huis Bergmans, 19.30 uur. Duitse les voor gevorderden. Herv. Ver.-gebouw. Ned. Chr. Bond Overheidspersonen], 20.00 mir. Oosterland Kerkgebouw Oud. Ger. Gem. Spre ker Mbumn-zonding. 19.80 uur. Rruinisse Consistorie Gerof. kerk. 20.00 uur, Herv. Geref. gespreksgroep. Vrijdag 8 oktober Nieuwerkerk Vergaderlokaal Geref. Gemeente. S.G.-Studievereniging. 19.30 uur. Zalêid.iiy 9 Oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur ZVU. Hoofd stadoperette „Der VogeihandJer". Noordgouwe Schoolgebouw. Afscheid mej. M. Provoost. 15.00-17.00 uur, Zondag 10 oktober Zierikzee „Brogum". Muzieksession. Vrijdag IS oktober Zierikzee Brogum. Ledenvergadering, 20.00 uur. Zaterdag 16 oktober Zierikzee Huishoudschool. Tekeningen school jeugd Dierendag, 14.00-16.00 uur. Maandag 18 oktober Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 09.30 uur, openb. aanbesteding verbouw en restaureren pand Weststraat 18. Haamstede. Gemeentehuis Haamstede, 11.00 uur. aanbesteding: aanleg voetpad van Oude Moolweg naar Hoogenboom- laan te Renesse. Dinsdag 26 oktober Haamstede Beatrixschoöl, 19.30 uur, EHBO- kursus. Woensdag 3 november Zierikzee Zaal bij Geref. kerk, 20.15 uur, start spelkursus Stichting Jeugd. Dinsdag 9 november Zierikzee Clubhuis De Lichtboei, 20.30 uur, start handenarbeidkursus Stichting Jeugd. Zaterdag 13 november Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 17.00 uur, prijs uitreiking C.J.V. (01110) 2255 ZiERiKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Hoewel juist in deze herfsttijd in gedachten toch voortdurend vertoe vend in de Kromme Elleboog en rond de Schouwse wegen Turelureweg en Zwaardweg, ga ik toch maar eens een poosje weg. Hoewel de tijden er niet naar zijn en het ekonomisch al lemaal niet kan, toch maar in de reisschoenen gestapt en dierbaar Schouwen-Duiveland even latend voor wat het is. Het zal tenslotte toch niet wegdrijven, want het ligt met dammen en een brug verankerd aan het vaste land. Nu de revolutie in dat land wat schijnt uitgewoed, eens even kijken in Portugal. Tenslotte verbouwt men daar ook tarwe, inais, bonen, haver, rogge, gerst en aardappelen en dat moet ivel aanspreken. Een beetje suf fen in de middagwarmte onder een olijfboom lijkt ook iets om wal krachten op te doen voor de komen de winter. Nietwaar, als het even kan, wil men St. Nikolaas toch fit te gemoet treden, al heeft men dat zelf allemaal niet in de hand. Heel mooi schijnt te wezen hoe de Atlantische Oceaan in het zuiden de rotskust beukt en hoe de branding uilgorgelt in de uitgeslepen spelon ken. Ze hebben daar ook „gekke mo lentjes", met ontzettend dikke lijven en dunne wiekjes. Dat is dus weer eens wat anders dan een Hollandse bovenkruier. Enfin, liet slaat alle maal in de boeken en ik zie dus wel. Verder (natuurlijk) eens kijken of er nog sporen zijn van Vasco da Ga- ma, die in de 15e eeuw dan toch maar mooi de zeeweg naar Indië vond en bij Landsend, het uiterste puntje van Europa, ziet men mis schien ivel vaderlandse schepen v>oor- bij varen. Dal wordt zivaaien gebla zen. Hoewel, toch maar niet te uit bundig doen en misschien varen ze wel te ver uit de kust. Ook eens kijken hoe de sardientjes worden verschalkt en of er nog wel veel zijn. Er wordt daar zelfs op haaien gevist, maar daar zal ik niet aan mee doen. want tussen is een heel ander hoofdstuk. Wél natuurlijk het „aangename,, milde zeekli maat" ondergaan en hopelijk niet blijven steken in de trammelant rond do herverdeling van gronden in de provincie Aljeto, want zo iets zoek jc niet in de vakantie. Zigeuners zijn er ook nog veel in Portugal. Ze zullen wel mooie kleed jes maken en eigen brood bakken en de zigeunervrouwen zullen wel erg mooi zijn. Enfin, het is allemaal een kwestie van afwachten. Natuurlijk is „pnrtir" een beetje „mourir", maar dat moet dan maar en volgens Fran- siscus van Assisi reizen mee broeder zon en zuster maan en zuster bloem en zuster water en dat zijn fijne met gezellen. En verder dan maar tot ziens! SCHIEREI LANDMAN. BRUINISSE. In de gevel van de heer H. van Zuidland, Kerktsraat 16 te Bruinisse, werd - samen met het gemeentewapen van Bruinisse - een steen ingemetseld, voorstellend hét wapen van de familie „De Cocq", zulks onder auspiciën van de Vereniging „Stad en Lande" van Schouwen-Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2