00 DE GETEKENDE Suiker wordt twee cent duurder nieuwe intermeubei magazine is uit!! deurloo H „Oneigenlijk gebruik bejaardenzorg" Subsidie minimumloon REISJE MET „DE EENDRACHT' makelaarskantoor tamboer b.v. ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrfydag 1 oktober 1976 Nr. 21971 9 DEN HAAG, 30-9. De minimum winkelprijs voor suiker gaat lieden vrijdag 1 oktober met twee cent om hoog tot f 1,60 per kilo. De voor zitter van het Centraal Bureau Le- vensmiddelenbedrijf (C.B.L.) heeft dit zo bepaald. De algemeen gelden de winkelprijs, zo neemt het C.B.L. aan, zal ook omhoog gaan en in de buurt van 1,72 a 1,73 komen. De verhoging varu de minimum prijs is een gevolg van cle verhoging van de b.t.w. per 1 oktober. De mi- nlümumprijs, aldus het C.B.L., is na genoeg gelijk aan de inkoopprijs voor de winkelier plus b.t.w. De winkelier zal dus in veel gevallen ter dekking van zijn kosten zijn klanten een hogere prijs in rekening moeten brengen. ROTTERDAM, 30-9. In Nederland bestaat een groot oneigenlijk gebruik van de bejaardenzorg. Dit heeft staatssecretaris Hendriks van volks gezondheid in Rotterdam gezegd tijdens de officiële opening van ver pleegtehuis Stadzicht, dat speciaal bestemd is voor geestelijk invalide bejaarden. Het oneigenlijk gebruik bestaat er volgens Hendriks bijvoorbeeld uit dat velen zich opgeven voor een ver zorgingstehuis alleen om in de toe komst van een plaats verzekerd te zijn. Daarnaast zal van alle bejaar den die dn verpleegtehuizen verblij ven, tien procent daar eigenlijk niet thuishoren, omdat zij strikt genomen niet meer aangewezen zijn op der gelijke .intensieve hulp. „Terugplaatsing naar een voorzie ning ui of dichtbij de maatschappij blijkt echter vaak stroef te verlopen" aldus de bewindsman. DEN HAAG, 30-9. De termijn, waarbinnen werkgevers subsidie kunnen aanvragen wegens de stij ging van het minimumloon in 1976, is verlengd van 1 okccber tot 1 no vember 1976. De ministers van so ciale zaken en van economische za ken hebben hiertoe besloten met het oog op de grote belangstelling in het bedrijfsleven voor deze „subsidiere geling stijging minimumloon 1976''. „Flitsen^ uit liet. buitenland MIAMI, Florida, De Amerikaanse geheime dienst heeft de 43-jarige 'Amerikaan Sean O'Leary aangehou den omdat hij president Ford tijdens een bezoek aan Miami met de dood heeft bedreigd. ANKARA. Het aantal gevallen van mazelen ligt in Turkije honderd maal zo hoog als in andere Euro pese landen, zo is vastgesteld tijdens het 15e Turkse congres voor kinder geneeskunde. In het C.B.L. werken de verschil lende organisaties op het gebied van de levensmiddelendetailhandel sa men. Advertentie met de nieuwste modellen meubelen 1977 gratis verkrijgbaar meelstraat 31 zierikzee PARIJS. De anti-rookcampagne van de Franse regering heeft de meeste rokers een slecht geweten over hun gewoonte bezorgd, maai de jongeren hebben daar minder last van dan de ouderen. Dit heeft de minister van volksgezondheid, mevrouw Simone Veil, verklaard. NEW YORK. West-Duitsland heeft voorgesteld, dat de Verenigde Naties een verdrag opstellen, dat het gijze len verbiedt en verzekert, dat dege nen, die gijzelingen op hun geweten hebben berecht worden dn de landen waar zij gepakt worden of uitgewe zen worden naar hun landen van herkomst. TOKIO. Japan heeft de Russische ambassadeur dn Tokio woensdag meegedeeld dat het spoedig de Mig- 25 aan de Sowjet-Uinie zal terugge ven waarmee een gedeserteerde Russische piloot eerder deze maand naai- Japan vloog. Dit hebben knin- gen van het ministerie van buiten landse zaken in Tokio j LONDEN. Vprig jaar is eert, re- kordtonnage aan koopvaardijsche pen afgedankt in verband met de in zinking van de wereldeconomie en de noodzaak om plaats te maken voor een groter aantal nieuwe sche pen die van de werven kwamen. CORTE (Corsica). Bij nieuwe in cidenten op het Franse eiland Cor sica zijn schoten afgevuurd op het gebouw van de plaatselijke gouver neur in Corte, terwijl zijn auto met een kneedbom werd vernield. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. ZIERIKZEE. Donderdag arriveerde te Zierikzee weer het bekende zeilschip ..De Eendracht", met ditmaal aan boord de Zierikzeese verpleegster Willeke Bouman (21), werkzaam in het Zweedse Rode Kruis ziekeithi^is. Zij bracht haar vakantie zeilend door op „De Eendracht", die haar naar Frankrijk en Engeland voerde. Een fantastische zeereis lag achter de rug. (Foto: Zierikzresche Nieuwsbode) MANILLA. Op het Filippijnse Basiilan-eiland, 880 km ten zuiden van Maniilla, zijn acht mensen aan cholera gestorven. Dit heeft het provincale bureau voor gezondheids zorg meegedeeld. BADALONA. In Badalona, een noordelijke voorstad van Barcelona, is een politieman zwaar gewond, toen hij werd neergeschoten door onbekenden die een politiebureau probeerden binnen te dringen. LONDEN. De autofabviek van Bri tish Leyland in Coventry is gesloten, waardoor 2300 werknemers zonder- werk zitten. De sluiting houdt ver band met voortzetting van een sta king van tachtig man, die tot taak hebben, wagens van de montagehal naar de parkeerplaatsen der onder neming te rijden. NAZARETH. Duizenden Arabi sche gemeente-ambtenaren in Israël hebben twee uur gestaakt (en ge waarschuwd dat ze krachtiger akties zullen ondernemen als de regering geen funktionaris ontslaat die had aangedrongen op beperking van de Arabische bevolkingsgroei in Gali- lea. NICE. Vier gemaskerde mannen hebben kontanten en juwelen met een waarde van een miljoen frank (circa f 550.000) buitgemaakt bij een overval cp de woning van de Franse muSical-componist Francis Lopez in Cannes. LONDEN. De Britse regering heeft besloten een conferentie te beleggen waarop de vorming van een over gangsregering voor Rhodesië be sproken zal worden. Deze conferen tie kan binnen twee weken plaats vinden op een plaats in zuidelijk Afrika die voor de betrokkenen ac ceptabel is. MANFREDONIA. De Italiaanse autoriteiten hebben een dunbevolkt gebied langs de Zuidadriatische kust van de buitenwereld afgegrendeld omdat er mogelijk besmetting d ooi- een arsenicumwolk heeft plaatsge had. LONDEN. Bij de Fordfabriek in Dagenham, ten' oosten van Londen hebben zich heftige incidenten voor gedaan, waarbij groepen arbeiders een loods met auto's in brand staken en kantoren plunderden. Er deden zich daarbij geen persoonlijke onge lukken voor. NEW DELHI. Overstromingen in de dicht bevolkte staten Oetlfir Pradesj, Bihar en West-Bengalen in het noordoósten van India hebben aan bijna 400 mensen het leven ge- kost, zo is officieel in New Delhi be kendgemaakt. PARIJS. De dissidente Sowjetrus- eische historicus Andrei Amalrik heeft in Parijs gezegd dat het over- lopen van twee piloten van de Sow- jetrussische luchtmacht wijst op toe nemende onrust in de Sowjetrussi- sche krijgsmacht. GUINCY, Illinois. De- vijfde van vijf bommen die in Quincy in Illinois zijn gevonden tijdens een bezoek van de republikeinse kandidaat voor hst vice-presidentschap Robert Dole, is ontploft,- waarbij een lid van een mijnopruimingsploeg is gedood en een tweede gewond. JOHANNESBURG. Volgens de Zuidafrikaanse radio hebben Cu baanse en Angolese regeringstroepen in het zuiden van Angola hele dor pen uitgeroeid en op grote schaal geplunderd. Sinds het weekend zou den al 500 mensen zijn vermoord. MOSKOU. In de Sowjet-Unie is de 35ste verjaardag herdacht van de massamoord bij de Oekraiense hoofd stad Kiev, waar de nazi's tussen 1941 en 1943 ruim tweehonderdui- zend mensen hebben vermoord. BELGRADO. In de Joegoslavische stad Zagreb is een ondergrondse cel van Kroatische nationalisten ont dekt. De leden ervan zouden in sa menwerking met een extremistische emigrantenorganisatiie in het bui tenland „zeer zware terreurdaden" in de zin gehad hebben: BONN. Volgens de Frankfurter Allgemeine helpt de Oostduiitse re gering in het geheim Oostduiitsers te ontsnappen naar het westen als mid del' om aan harde valuta te komen. BUENOS AIRES. In een voorstad van Buenos Aires hebben politie mannen en militairen woensdag een flatgebouw bestormd. Dit gebeurde op het hoogtepunt van een schiet partij van drie uur. Bij de strijd sneuvelden vier guerrilla-strijders, zo is van de zijde van de politie vernomen. LISSABON. Een algemene verga dering van studenten heeft de ver wijdering van prof. Jose Teixeira Ribeiro uit zijn- funk tie van rector- magnificus van de universiteit van Coimbra veroordeeld. BRUSSEL. Garnalen zijn. momen teel uitzonderlijk goedkoop in Bel gië. Aan de kust kosten ze ongeveer f 3,50 per kg. een prijs die in jaren n'et meer is voorgekomen. Er wor den forse vangsten gedaan. MILAAN. In de omgeving van Mi laan is een projektonlwikkelaar, de 42-jarige Vittorio Colombo, ont voerd. Drie gewapende mannen dwongen hem in de buurt van zijn woning te Legnano in een auto te stappen, waarmee zij verdwenen. WENEN. Ir. Simon Wiesenthal heeft woensdag in Wenen gezegd dat hij met de Amerikaanse regering samenwerkt bij het opsporen van cx-nazi's die indertijd naar de Verenigde Stalen zijn uitgeweken. Wat biedt de BEELDBUIS ZONDAG 3 OKTOBER NED. I: De NOS neemt vanmid dag de draad weer op van het jeugdprogramma Sesamstraat. Het avondprogramma wordt voor reke ning van de AVRO genomen. Ter gelegenheid van dierendag morgen, wordt de kompositie Het karnaval der dieren van Saint-Saëns uitge voerd door een orkest dat is sa mengesteld uit studenten van di verse Nederlandse en Belgische con servatoria. Jan Brusse praat over een verstoten- clochard-troubadour. Spanning beloven de volgende zeven kioarlier dankzij de Franse 'gang sterfilm Le Samourai (de huurmoor denaar). Een film van Jean-Pierre Melville uit 1967. De mannelijke hoofdrol wordt vertolkt door Alain Delon. Hij speelt een moordenaar in Parijs die emotieloos zijn opdrach ten uitvoert. Hij komt in moeilijk heden na de moord op een nacht- klubeigenaar. Na deze meesterlijke speelfilm maakt de AVRO plaats voor het Humanistisch Verbond. In dit programma komen leden aan het woord van het comité Waakzaam heid Personen Administratie, die reageren op regeringsplannen om bevolkingsgegevens in de komputer le stoppen. NED. II: Om acht uur vanmorgen wordt de marathonreporiage ter gelegenheid van 25 jaar televisie in Nederland voortgezet. Dat belooft weer een heleboel kijkplezier. De spits wordt afgebeten door een tweede aflevering van de science fictionserie voor de jeugd, Mornen gebeurt 'het. Daarna dolle pret met de Straatemakeropzeeshow. Na de herhaling van het zeven jaar oude Teken voor Vrede kan men kijken naar het amusementsprogramma Hoofdstuk III. Deze elf jaar oude show heeft ooit kandidaat gestaan om naar het festival om de Gouden Roos van Montreux te worden uit gezonden. Godfried Bomans heeft in zijn léven diverse tv-programma's gemaakt. Onder meer stroomt er nog water in Rcnnedie in de vol gende zestig minuten wordt ge toond. Hierna weer een brok amu sement in de vorm van de Rudi Ca- rell Show uit 1974, die goed was voor de Zilveren Roos van Mon treux. De aap Vrijdag en de zange res Esther Ofarim waren Carells gasten in deze show. Vervolgens een kompilathe van aktuele gebeurtenis sen: de kroning van koningin Eliza beth II, de eerste uitwisselingvan tv-beelden via de satelliet Telstar, de Nacht van Schmeltzer, een inter view met Hugo Carlos enz. Tot on geveer half drie de musical Er valt een ster met o.a. Jacco van Renesse, Rita Cotita, Jenny Arean en Cob a Keiling. Daarna anderhalf uur amu sement met een veelheid van arties ten (o,a. Kooten en De Bie, Man fred Mann, Tom Manders, André ■van Duin en John Woodhouse). Tot zes uur het toneelstuk De koerier van Lyon met in de hoofdrollen Ko van Dijk, Wim van den Heuvel en Karin Haage. De volgende zestig minuten worden besteed aan een ga lavoorstelling van het kindercircus II Grigio uit het Brabantse Haaren. Studio Sport brengt normaal vijf kwartier reportagesen samenvat tingen. Vervolgens de eerste van vier dokumentaire shows in het ka der van het zilveren jubileum van de televisie. De kijker komt in dit programvma veel te weten over het medium televisie. Rond tien uur be gint het muziekprogramma Conti nuo met o.a. 'het Radio Philharmo- nisch Orkest, en het Grooi Ojn- roepkoor. Rond het middernachte- Vrijdag 8 oktober Schneider in haar 19.55 uurNederland I: Sissi. Romy glansrol van Sissi. lijk uur komt'een eind aan deze ma rathonuitzending en aan de zeer lange zit van de volhouders onder de kijkers. ZONDAG 3 OKTOBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.30 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Se samstraat; 16.27 Het gouden roos festival; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 17.32 Zilveren feest; 17.42 Studio Sport; 18.15 Teleac; 18.55 De bere- poot; 19.00 Nieuws; 19.05 Dieren- karnaval; 19.50 Hier Parijs, hier Jan Brussè; 20.10 De huurmoordenaar; 21.55 CPA eerste stap op hellend vlak; 22.15 Journaal. NED. 11: 8.00 Journaal; 8.05 Pro gramma-overzicht; 8.10 Morgen ge beurt het8.34 Stratenmakeropzee- sho; 8.58 Teken voor vrede; 9.26 Hoofdstuk III; 10.15 Stroomt er nog water in Rome?; 11.13 Rvdi Carell; 11.57 Mijlpalen in de TV-historie; 13.00 Journaal; 13.05 Programma- overzicht; 13.08 Er valt een ster; 14.30 Amusementsprogramma's; 16.00 Les Saltimbanques; 18.05 Woord voor woord; 18.10 Informatie Turken; 18.15 De jeugd viert mee 19.15 Nieuws; 19.20 Studio Sport; 20.35 Nieuws; 20.40 Een dure grap: 21.55 Nieuws; 22.00 Continuo; 23.(fi) Journaal; 23.05 Extra Panoramiek. MAANDAG 4 OKTOBER NED. I: Om^ zeven uur begint het kijkgebeuren op deze zender met de Walt Disney-film Deacon, de hond uit het lüilde, westen. Deze amu sante produktie wordt gevolgd door een dertig minuten durende show van de zangeres Conny Vandr^ibos. Onlangs verscheen van deze arties te'de elpee Zo wil ik leveftEen van de nummers die zij zingt is Ome Arie. Met een onderbreking voor het journaal draait daarna de western film A man called Sledge. De pro ducent van deze film ivas Dino de Advertentie kantoor: llndenlaan 3 middelharnis tel. 01870-3477* privé: 01870-3816 I. tamboer jr. makelaar onroerende goederen bemiddeling bij aan- en verkoop taxaties beheer assurantiën hypotheken En hoorden, dat Vlasbroek een keer zo luid, dat het wel verstaan moest worden, op woedende toon zei: ,Die vent sla ik nog eens een keer zijn hersens in!" En dat gebeurde op die rampzalige voorjaarsdag in het jaar 1965. Vlas broek was in zijn voortuin aan het spitten. Hij had een stukje gras af gestoken en spaadde de grond diep om, omdat hij er rozen Wilde plan ten. Van Sandhuizen was zijn auto aan het wassen, vlak voor de deur, en gebruikte overvloedig de slang. Vlasbroek, die zich al ergerde, om dat het halve trottoir werd her schapen in een drijfnatte stoep vol plassen en oneffenheden en het wa ter langs de stoeprand stroomde naar het putje op de hoek, waar door ook de straat voor zijn woning drijfnat werd, keek af en toe nijdig naar de lange, zwarte man, die on verstoord zijn grote Volvo afsproei- de. Op dit moment zweefde het nood lot boven het hoofd van Van Sand huizen. Op een gegeven ogenblik gleed hij half uit, waardoor hij de kontrole over de waterstraal ver loor. Vlasbroek, die verbeten aan het spitten was. kreeg een paar secon den de straal in zijn gezicht, waarna deze werd gericht op de grond, die hij aan het omspitten was. Als een getergd wild dier richtte Vlasbroek zich op. Een wilde drift kwam in hem omhoog. Met grote passen beende hij naar de man, die zich alweer hersteld had cn mis schien een verontschuldiging wilde uiten. Maar alles gebeurde zo snel. dat de man nauwelijks tijd had om zich te realiseren, dat dit de drup pel was, die de spreekwoordelijke emmer deed overlopen. In een flits zag hij de opgeheven spade boven zijn hoofd. Een reflexbeweging was het enige nog, wat de man deed om de slag te ontwijken. Het volgende moment sloeg Vlasbroek, x*ood van razernij, toe. Met een gil stortte Van Sandhuizen neer, terwijl zijn hoofd ogenblikkelijk rood gekleurd werd van het bloed. Hoofdstuk 7 Onmiddellijk daarna verdween de driftgolf. Het eerste, wat Jan Vlas broek begreep was: ik heb hem doodgeslagen. Enkele buren waren getuigen van het drama. Een vrouw schreeuwde. Een overbuurman sprong over het lage hekje, rende naar Vlasbroek, die nog altijd met de spade in de hand verdwaasd stond te kijken, ontrukte hem het moordwapen en wierp het een eind weg. „Wat heb je nu gedaan, buur man?" riep hij vol ontzetting uit, kijkend naar het op de straat liggen de slachtoffer dat geen teken van leven meer gaf. Vanuit de woning kwam mevrouw Van Sandhuizen naar buiten. Ze gil de van schrik cn afschuw. Alles ging daarna snel. Ellie hoorde het rumoer, keek door het raam van de kamer cn zag haar buurman, bloedend op straat liggen. Op een meter afstand stond haar man. In een flits begreep ze, wat er gebeurd was. „Nee. dat nietpre velde ze, terwijl ze wit werd van ontzetting. Een half uur later zat Vlasbroek al op het politiebureau cn bekende, dat hij zijn buurman had neergesla gen. De dienstdoende hoofdagent, die bekend was met de al jaren durende vete lussen beide buren begreep dat Laurentius en die naam staat garant voor spektakelwerk. James Garner speelt een aan alkohol verslaafde en aan lager wal geraakte avonturier die op goudjacht is. Hij heeft het gemunt op de wekelijkse opbrengst van een goudmijn die iedere keer met een escorte van veertig ruiters naar een zwaarbewaakte gevangenis wordt gebracht. De enige die de kombinatie van het kluisslot kent, is de gevangenisdirekteur maar deze wordt tijdens een vechtpartij ge dood. Van beroep: toneelspeler is de titel van een nieuwe serie program ma's over kunst en kunstenaars bij de TROS. In de eerste aflevering wordt de schijnwerper gericht op het artiestenpaar Kitty Janssen en André van den Heuvel, tijdens het instuderen van het toneelstuk Van de brug af gezien van Arthur Miller. Voordat het laatste nieuws eruit gaat is er een (korte uitzending van de Stichting Symbiose. NED. 11: Twee nieuwtjes heeft de VARA op deze voor haar nieuwe uitzendavond. Om zeven uur de eer ste aflevemig van de Amerikaanse amusementsserie Addams family. De kijkers ontmoeten twee kinderen die regelmatig van school wegblij ven hoewel de onderwijsinspektie alles doet om het spijbelen tegen te gaan. Daarna het eerste deel van een tiendelige serie over de jeugd werkloosheid. Jongens en meisjes die na het verlaten van de school geen werk konden krijgen, komen in deze serie aan het woord. Na het journaal een nieuwe aflevering van Beryls lot. Nog lang niet zijn alle problemen in het huwelijk van Babs en Derek opgelost. Een scheiding zit er dik in. Konsumentenvoorlichting vult de volgende 25 minuten in de rubriek Koning Klant. Een brok vrolijkheid werd de kijkers in vorige seizoenen bezorgd met de Engelse serie De volgende patiënt. Er is nog niets veranderd in het St. Swithhi's Hospitaal. Het klubje jeugdige ar- teisten doet nog veelvuldig pogingen om alles in het honderd te laten lo pen. De VARA-avond wordt beslo ten met aktualiteïten, die worden opgediend door de mannen van Ach ter het Nieuws. MAANDAG 4 OKTOBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Walt Disney; 19.55 Conny Vandenbos; 20.25 A man cal led Sledge; 21.35 Journaal; 21.50 A man called Sledge: 22.10 Van be roep: toneelspeler; 22.50 Symbiose; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Surina- mers; 18.55 Nieuws; 19.05 Addams family; 19.30 Harry zoekt werk bij de boeren; 20.00 Journaal; 20.25 Be ryls lot; 21.25 Koning klant; 21.40 De volgende patiënt; 22.05 Achter hel nieuws; 22.55 De vrije gedachte; 23.10 Journaal. Familieroman door J. D. POSTHUMUS er een explosie had plaatsgevonden. De straat was het verdere van die dag in rep en roer. In groepjes be sprak men het gebeurde. En zoals altijd was een deel pro en een aan tal kontra de dader. „Es kijken wat jij gedaan had, als je jaar en dag door je buurman werd getreiterd!" „Jawel, maar dan sla ik hem nog niet de hersens in. En waar twee kijven, hebben twee schuld!" „Verschrikkelijk, zo je man te moeten verliezen. Om gek van te worden „Dat wel. Maar wat denk je van mevrouw Vlasbroek? En de kinde ren? Haar man gaat natuurlijk de gevangenis in. Het is doodslag, niet waar?" „Wat kunnen de mensen elkaar toch het leven zuur maken," meende een ander. „Daar heb je nu het re sultaat. Twee gezinnen in leed ge dompeld. Dat er een keer iets zou gebeuren, voelde ik al lang aan. Maar op deze manier „Dat mag natuurlijk niet dal eigen rechter spelen, maar zo heel sympathiek vond ik die Van Sand huizen niet bepaald." „Weet ik. En ik ken meer mensen, die ik niet mag, maar daarom sla ik ze de hersens niet in!" In huize Vlasbroek heerste die dag grote verslagenheid. Ellie zat enige tijd te huilen, onhandig ge troost door haar 12-jarige dochter, die van de weeromstuit zelf begon te huilen. Het was de bijna 15-jari- ge Joop, die het initiatief nam en zijn grootouders in Wolvega belde en heel in het kort vertelde, wat er was voorgevallen. Vader Van Haaf- ten begreep terstond de volle zwaarte van het gebeurde. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9