De inkomensverschillen in de landbouw blijven reusachtig groot Opschudding in Brussel Griekenland levert Pohle uit Voorzitter C.N.V.: „Praten over verdere verlaging van prijs- en loonsomstijging" Meer nierpatiënten beter helpen ONZE PUZZELRUBRIEK VAN HET VADERLANDSE ERF LAATSTE NIEUWS STREEKNIEUWS N.S.-lokettiste aangerand 5 In tegenstelling tut vroeger geeft een minister van landbouw in onze tijd in zijn begroting en in alle daarbij los komende papieren weinig landbouw - technische gegevens. De economie en de ruimtelijke ordening overheersen alles. Wat de laatste betreft is minister Van der Stee optimistisch. Hij denkt dat de ruilverkavelingen en boerderijverplaatsingen weldra weer stevig door zullen gaan. Het verschil met vroeger is alleen, dat men thans méér reke ning houdt met de landschappelijke wensen van niet-agrarjërs. Wat de economie betreft zyn de droogteschade, de stookkosten in de tuinbouw en de aanpassing van de produktie aan de vraag hete hang ijzers. Echter geeft de minister by zijn begroting ook elk jaar een te rugblikop het vorige jaar. Het LEI is daarbij behulpzaam. Het stelt de jaarlijkse exploitatierekening op van de vaderlandse landbouw. Die van vorig jaar ziet er prima uit. Goochelen het cijfers Wie aantonen wil, dat het onze agrariërs vorig jaar naar den vleze ging heeft gemakkelijk werk. Het ar beidsinkomen in 1974 en 1975 was n.l. achtereenvolgens: noordelijk kleige bied f 62.300 en f 80.000; IJsselmeer- polders f 63.700 en 110.000; ZW 23.500 en nota bene 90.000; Veen koloniën e.o. f 51.100 en f 35.000; kleine bedrijven op klei 17.800 en f 32.000. Ook bij de gemengde bedrijven zijn van '74 op '75 geweldige sprongen gemaakt. De grote op klei gingen van f 21.900 naar 40.000; de grote met veel rundvee wipten maar even van 8.000 naar f 26.000; de kleine met rundvee van 1.400 naar f 8.000; de grote gemengde bedrijven met veel dierlijke veredeling vlogen van f 7.000 naar f 36.000 en de kleine van 2.400 naar 17.000. Het betreft hier het gem. arbeids inkomen per ondernemer op pacht- basis. Natuurlijk is bovenstaande vergelijking in zoverre oneerlijkdat 1974 een slecht jaar was en 1975 een een heel goed, wat de prijzen betreft. Hetgeen niet wegneemt, dat de cij fers over de akkerbouwbedrijven al vanaf 1970 een jaarlijkseflinke en tamelijk regelmatige stijging te zien geven. De variaties ontstaan wat de akkerbouw betreft door de aardap pelprijzen en wat de rest betreft door de sterk wisselende opbrengsten van de dierlijke veredeling. De opbreng sten in kg per ha spelen slechts een ondergeschikte rol. Voorts was 1974 op de klei minder goed omdat de aanhoudende najaarsregen het rooien van aardappelen, bieten enz. moei lijk of onmogelijk maakt. Veemarkt Leiden Een groot bedrijf in de IJsselmeer- polders leverde vorig jaar gem. f 110.000 per ondernemer op en dat is zeer veel, hoewel het ZW met f 90.000 ook niet slecht was. Schril steekt daartegen af wat andere be drijven opbrachten: Veenkoloniën en omstreken 35.000, kleine bedrij ven aldaar f 15.000, kleine bedrijven met rundvee 8.000 enzMen ziet dat de inkomensverschillen zeer groot zijn. Zij worden niet a Ilex veroor zaakt doordat de bedrijven zoveel in grootte verschillen, maar ook door de aard, van het bedrijf. De grote ge mengde bedrijven op de klei komen nooit aan de getallen die de akker bouw aldaar behaalt. Nu is het arbeidsinkomen ook wel arbeidsopbrengst genoemd) een graadmeter voor de rendabiliteit. DEVENTER. De zes „generaals"be trokken bij de opnamen voor de oor logsfilm „Een brug te ver" in De venter. Óp de foto v.l.n.r.: Paul Maxwell als de Amerikaanse gene.-, raai Maxivell Taylor, Sean Connery als de Britse generaal Robert Urqu- hart, Dirk Bogarde als de Britse ge neraal Frederick Browning, Ed ward Fox als de Britse generaal Brian Morrocke, Ryan O'Neal als de Amerikaanse generaal James, M. Gavin en Gene Hackman als de Poolse generaal Slanislaw Sosa- bovjski. Men krijgt het getal door het totale inkomen te verminderen met werke lijke kosten (soms met de berekende kosten) maar het arbeidsloon van de ondernemer blijft natuurlijk buiten beschouwing. Zou men dat niet doen en ook dit loon aftrekken volgens een bepaalde schaal, dan zouden vele be drijven in de rode cijfers terecht ko men. Het is duidelijk dat op korte termijn niet alle landbouwbedrijven tot een optimale grootte kunnen wor den gebracht. Vandaar dat de inko mensverschillen nog lang zullen blij ven. Dit betekent dat de ene boer klaagt terwijl de andere redelijk te vreden is. Maar een groot deel van de verschillen zou wèl kunnen ivor- weggewerkt wanneer men streefde naar meer vastheid in de prijzen van de dierlijke veredeling. Er is echter buiten de sector zelf slechts matige belangstelling voor. Ook dit is een oorzaak van voortdurend geweeklaag want zowel varkens als mestkalve- ren x slachtkuikens als eieren ivan- delen via uitgestrekte prijsdalingen naar schaarse toppen van redelijke pryzen. AMSTERDAM, 1-10. De 22-jarige N.S.-lokettiste mej. L. S. is vrijdag ochtend vroeg langs de Insulindeweg in Amsterdam aangerand. Mej. S. die om vijf uur 's morgens op de bus naar haar werk stond te wachten werd in gebroken Neder lands aangesproken door een naar schatting 24-jarige man, die haar vertelde dat zijn verkering uit was en haar vroeg of zij hem „wilde hel pen". Toen zij hier niet op inging wierp de man zijn jas over haar hoofd en sleurde haar naar een nabijgelegen bosje waar hij haar verkrachtte. BRUSSEL, 1-10. Een bankoverval in het centrum van Brussel heeft vrijdagochtend voor grote opschud ding gezorgd. De overval speelde zich af in een filiaal van Lloyds Bank in de Koningsstraat. De vluch tende overvallers namen twee gijze laars mee, de administratieve direc teur van de bank, de heer Baylis en de concierge van de bank, mevrouw Van Bever. De vrouw wist bij het in de buurt liggend koninklijk paleis uit de auto van de overvallers te springen. De mannelijke gijzelaar werd door de bandienten aan de Brusselse Louiza- poort uit de auto gezet. Tegen acht uur vrijdagochtend drongen de overvallers (die gewa pend waren met pistolen en die ny lonkousen over het hoofd droegen) het bankgebouw binnen. De kassier van de bank werd mishandeld. Hij kreeg slagen in het gezicht en op het hoofd met de kolf van een pistool. De man is opgenomen in een zieken huis. Nadat alarm was gegeven en de politie plus de rijkswacht waren ge arriveerd, vluchtte één van de over vallers naar het dak van het gebouw. Hij dwong twee bdienden van de bank hem te vergezellen. Maar die twee mannen werden snel ontzet door de politie. De omgeving van de bank wemelde vrijdagochtend van politie en rijkswacht. ATHENE, 1-10. Het Griekse hoog gerechtshof (Areopag) heeft vrijdag positief gereageerd op 'het Westduit- se verzoek tot uitlevering van Rolf Pohle. Het laatste woord is nu aan de Griekse regering. De Bondsrepubliek verzocht op 20 augustus om uitlevering van Pohle, die 22 juli door de Griekse vreem delingenpolitie was aangehouden. Het verzoek werd in eerste instantie afgewezen. Rolf Phole behoorde tot de groep van vijf links-radicalen die in maart vorig jaar door de Westduitse rege ring werden vrijgelaten in ruil voor de door leden van de „beweging van de 20e juni" ontvoerde fractieleider van de C.D.U. in West-Berlijn ont voerde Peter Lorenz. Zij werden op een vliegtuig naar Jemen gezet uit welk land zij later zouden zijn ver trokken. la ROTTERDAM. Een loonsomstij - ging van 8 a 8,5 procent by een prijsstijging van 6,5 procent, waar op de regering voor 1977 mikt, is weliswaar minder dan in 1976 nog altijd een hoger percentage dan ge wenst is voor verbetering van de werkgelegenheid. Werkgevers en werknemers moe ten bereid zijn, mee te werken aan een beleid waarbij -deze percentages in elk geval niet worden overschre den. Maar wij moeten evenzeer be reid zijn, de vraag- onder ogen te zien of er geen mogelijkheden zijn, zowel de loonsomstijging als de prijsstijging nog 1 a 1,5 procent vér der omlaag te drukken en zo het dringend noodzakelijke herstel te versnellen. Niet berusten Aldus voorzitter Jan Lanser van het CNV donderdagavond in Rottei*- dam op een manifestatie van de 'Christelijke vakcentrale. Het door de regering voorgestelde beleid zal er hooguit toe leiden, dat er in 1980 nog 150.000 werklozen zijn. Dé Chris telijke vakbeweging zal daarin niet mogen berusten zonder zekerheid, te hebben, dat werkelijk alle bruikbare middelen zijn benut, zo hield Lanser zijn gehoor voor. Evenals de FNV is het CNV van mening, dat bij het huidige peil van de werkloosheid reeds het nodige moet worden gedaan om het werk beter over de mensen te verdelen. Daar zyn - aldus Lanser - verschil lende middelen voor, variërend van arbeidstijdverkorting tot vervroegde pensionering. Hij zette enkele kant tekeningen bij die mogelijkheden. Z1ERIKZEE N.C.R.V. Bloemcngala Op zaterdag 9 oktober a.s. zendt de N.C.R.V.-televisie een groot bloc- mengaia uit. Aan de wedstrijd die hieraan is verbonden, wordt deelge nomen door het echtpaar Jonker- Romijn van Bloemenhandel Romijn in de Lange Nobelstraat. Tijdens deze t.v.-uitzending zal de heer Jon ker zelf een korte toelichting geven op zijn bloemenkreaties, die door zijn echtgenote geshowd worden. In de eerste ronde zal het gaan om het versieren met bloemen van een verplichte lange japon en in de tweede ronde mag men een kreatie naar eigen inzicht maken. De kle ding voor deze tweede ronde werd beschikbaar gesteld door Modehuis Paul van Geesbergen. De wedstrijd wordt afgewisseld met het optreden van enkele beken de artiesten. De opname voor deze tv—uitzending vond plaats op 15 september in het Congresgebouw in Den Haag. NIEUWEKKERK Bouwaktiviteiten in Plan Gaanderse Dezer dagen heerst weer ver nieuwde bouw-activiteit in plan' „Gaanderse" te Nieuwerkerk. Het be treft hier bouw in dc Weth. v. Klin- kenstraat, de Burgemeester Eeten- straat en in de Dolfijnstraat. Voor de bouw van een groot woonhuis is deze week het heiwerk gereedgekomen. Verder bouwt men aan het ty.pe puntdak huizen verder. Terwijl de nu nog maar aan een zijde bebouwde Dolfijnstraat spoedig ook aan de overzijde zal worden volgebouwd. Daartoe is een Bouwbedrijf druk be zig een en ander uit te zetten en ge reed te maken. Zodat kan worden gezegd dat deze zo geheel nieuwe wijk gestadig uitbreidt. OOSTERLAND Woningbouw in bestemmingsplan Deze week werd een begin gemaakt met de bouw van een twaalftal wo ningen in de Dokter Schutterstraat, het gedeelte dat nog onbebouwd is vanaf de woning van het hoofd van de Chr. School, de heer Morks, tot aan de pastorie van de Ger. Ge meente. Deze (koop)woningen wor den gebouwd door het Bouw- en Aannemingsbedrijf fa. Ligtendag B.V. te Sint Philipsland. Ze komen in blokjes van twee. De rooilijn aan de voorzijde bestaat niet uit één lijn, om wat meer leven in deze bouw te verkrijgen. De ene blok staat wat meer naar achter als de andere. Men heeft thans voor enige blokken de grond uitgegraven, terwijl men een paar loodsen heeft neergezet voor schaftlokaal en materiaalberging. Bibliotheek Geief. Gemeente Op woensdag 6 oktober e.k. hoopt ook de bibliotheek van de Ger. Ge meente alhier haar poorten open te stellen voor de uitlening van boek werken. Zulks in de voormalige pas torie van de Ger. Gemeente aan de Sint Joostdijk van half acht tot half negen (zie agenda). Er zijn om streeks weer 100 nieuwe boekwerken bijgekomen, welk getal vermoedelijk in de komende winter nog zal stij gen. Er is ook hier voor ieder wat te lezen, zowel'voor de jeugd als voor ouderen, op het gebied van stichte lijke lectuur. Bibliotheek op volle kiacht Op dinsdagavond 5 oktober a.s. zal de bibliotheek van de Ned. Herv. Ge meente weer op volle kracht begin nen met het uitlenen van boekwer ken. Tijdens de zomermaanden heeft deze bibliotheek, in tegenstelling met andere jaren, op bescheiden wijze nog boeken uitgeleend. Doch nu het leesseizoen weer begint gaat het weer op volle toeren. De uitgifte heeft plaats in de consistorie van de Herv. kerk. Ongeveer 100 stuks nieuwe boe ken zijn weer aan de voorraad toe gevoegd. Er is voor oud eh jong lec tuur voorhanden. Start bejaardensociëteit Na een onderbreking sinds half mei van dit jaar hoopt men op donder dagmiddag 7 oktobeb a.s. weer te be ginnen met de bejaardenbijéénkom sten. Ditmaal hoopt men samen in één der lokalen van de voormalige basisschool aan de Groene Poort, in gang via het schoolplein aan de Hof weg. pret damescomité hoopt weer op een goede belangstelling van dc zijde van de bejaarden vanaf 65 jaar en ouder en zij op hun beurt zullen weer niets nalaten om het de bezoek sters en bezoekers zoveel mogelijk naar de zin te maken. Wilde raaf SAARBURG, Lotharingen, 29-9. Een wilde raaf heeft bij Saarburg in Lotharingen voor een ongewoon harde fietstrai ning gezorgd. Zes jonge wiel renners werden plotseling door een grote ruuf van ach teren aangevallen. De vogel hakte met zijn snavel op de hoofden van de sporlievelingen. Pogingen om de raaf met fietspompjes weg te jagen mislukten. Na zes kilometer achtervol ging konden de 'wielrenners bescherming vinden in een boerderij. De eigenaar schoot het agressieve dier met een jachtgeweer dood. De regering zal dit ook blijven doen en op den duur zullen alle be nodigde voorzieningen er dan ook wel komen. Maar „op den duur" zal te laat zijn voor vele mannen, vrou wen en kinderen. De Nier Stichting Nederland en de Ver. tot Steun aan dc Nier Stichting Ned. proberen op korte termijn hel volgende te reali seren: opvoering niertransplantaties tot 400 per jaar en uitbreiding van de mogelijkheid voor patiënten zelf thuis de kunstnierbehandeling toe te passen. Dat kan alleen gerealiseerd worden met Uw hulp: geef met gulle hand aan de kollektant. (Gironum mer Nier St. Ned. 388.00). (Ingezonden) In de weck van 11 t/m 16 oktober a.s. zal de jaarlijkse kollekte wor den gehouden voor de Nier Stich ting Nederland. Cronische aiietvergifiigiing is lang een dodelijke ziekte geweest, maar dankzij de kunstnier is daar sinds kort verandering in gekomen. De kunstmet vervangt de nieren wan nier die hun werk nietm eer kun nen doen; de behandeling aan de kunstnier heet dialyse. Niertransplantatie is de enige mo gelijkheid om van de dialyse-behan deling af te komen. Vast staat dat velen die sterven aan een nierver- giffciging hadden kunnen blijven le ven als er voor hen een plaats aan een kunstnier zou zijn geweest. Samen met anderen probeert de Nier Stichting Nederland op korte termijn, hun leven te redden. De Stichting heeft al veel kunnen doen samen met partikulieren die finan ciële steun gaven. Samen met alle organisaties en instellingen die zich bezig houden met de gezondheids zorg, de ziekenfondsen; samen met de overheid, die miljoenen in diver se voorzieningen heeft gestoken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Gemeente - Bruinisse In de Nederlands Hervormde kerk brachten de zendingsbussen over de periode juni t/m september het be drag op van f 2.066,61. RECHTSZAKEN V erpleegstersmoord in Den Haag" DEN HAAG, 1-10. De rechtbank in Den Haag heeft vrijdag dc 23i-jarige Hans M. L„ zonder beroep, uit Voor burg wegens moord veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van dc regering. Rechtbankpresident mr. A. Berk hout zei in het vonnis, ,dat de recht bank kans op recidieve aanwezig acht en bij deze strafmaat is uitge gaan van het principe maatschappij beveiliging". De officier van justitie had 15 jaar en T.B.R. geëist Hans L. bracht op de avond van 21 mei 1976 in het centrum van Den Haag de 21-jarige verpleegster Joke van Adrichem uit Wateringen met pistoolschoten om het leven. Hij kende het meisje niet. Volgens het psychiaterisch rapport van zenuw arts Schipper was de dader tijdens het misdrijf sterk verminderd toere kenbaar. Hans L. was reeds twee maal eerder verpleegd in een psy chiatrische inrichting. De laatste maanden voor de dodelijke schiet partij had bij hem het geobserdeerde idee post gevat een willekeurige vrouw tussen de 14 en de 40 jaar om het leven te brengen. Hiermee wilde hij, volgens de psychiater, wraak ne men op het vrouwelijk geslacht. De langere avonden zijn geluk kig lid et allemaal voor de „buis", want de puzzelaar(sters) doen ook hum- best. Een flinke stapel inzen dingen derhalve op de opgave van vorige week. Uit de goede inzendin gen kwamen onderstaande prijswin naars te voorschijn. De eerste prijs gaat naar: Jan Oostdyk Zuidweg 31 ZWIJNDRECHT De tweede prijs gaat naar: Mevr. L. Kik-van Popering Üranusstraat 126 ZWIJNDRECHT De oplossing van de puzzel- is de volgende: HORIZONTAAL: 1. diaken; 6. mi kado; 11. dal; 12. tab; 14. rad; 15. erin; 17. lakei; 19. zeem; 21. voetbal; 22. legende; 23. eb; 24. poker; 26. en; 27. Nijl; 29. nog; 30. rat; 32. ma nie; 34. titel; 36. rum; 37. begonia; 38. <g1il; 39. Demer; 41. kneep; 44. nel; 45. bek; 47. tel.; 49. i.o-j 51. galop; 53. L.O.; 54. edelman; 56. koevoet; 58. rest; 59. sjees; 61. ooit; 62. lot; 64. oer; 65. uur; 66. kwarts; 67. ridder. VERTICAAL: 1. drevel; 2. adie; 3. kantlijn; 4. el; 5. aak; 7. Ir.; 8. kaze mat; 9. Aden;. 10. onmens; 12. talon; 13. beleg; 16. rob; 17. Lap; 18. lei-; 20. Ede; 25. kolonel; 27. Namen; 28. libel'; 30. riant; 31. tegel; 32. mud; 33. eer; 34. tik; 35. lip;; 40. meel tor; 42. eenvoud; 43. mierik; 45. banjo; 46. koker; 48. botter; 50. ode; 51. gas; 52. pos; 53. lei; 55. Esla; 57. oord; 60. een; 63. T.T.; 65. ui. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: HORIZONTAAL: 2. langgerekte hamer; 12. eerstkomende (afk.); 14. nauwe opening; 15. 12 dozijn; 16. volksnaam van de kauw; 17. bewo ner v.h. hoge noorden; 19. laatstle den (afk.); 21. onbepaald hoofdtel woord; 22. werkvertrek voor schei kundigen: (verkort); 23. elektrode aan- de positieve pool( natuurkunde); 25. algemene oudersdomswet (afk.); 27. stad in Z.O.-Florida (V.S.); 29. zeevis; 30. verworpeling (figuurlijk); 32. slotwooz-d van gebeden; 33. boomloot; 34. karakteristieke eigen schap; 36. vlaktemaat; 37. de onbe kende (afk. Latijn); 38. vis; 39. zoog dier; 41. Greenwichlijd (afk.); 42. lid van verdienste; 43. goedertierenheid; 44. chemisch symbool; 45. loterij briefje; 47. plakmiddel; 48. den le zer heil (afk. Latijn); 50. vreselijk; 52. versierende lijn; 55. proper; 56. vogel; 58. leer v. h. heldendicht; 59. omwenteling; 60. plaats tussen Baam en Amersfoort; 62. wandver siering; 63. ondergrondse spoorweg; 64. dnsekt; 65. eerstvolgende (afk.); 67. muzieknoot; 68. administratie (afk.); 69. bijbeldeel (afk.); 70. duin plant; 72. leunstoel; 74. en andere (afk.) 75. heldere kleur. VERTICAAL: 1. berustend; 3. persoonlijk voornaamwoord; 4. rij; 5. verbeten; 6. bijwoord; 7. 100 gram (afk); 8. langstaartige pape gaai; 9. stof van hout, dat vergaan is; 10. boom; 11. Oudhollands meu belstuk; 13. ooi-logsvaartuig; 16. ge leerde die vooral op zijn studeerka mer leeft en weinig contact heeft met het praktische leven; 18. vaar tuig; 20. stad in Duitsland; 22. schaapkameel zonder vetbult; 24. 0.1 gram (afk.); 25. voorzetsel; 26. vragend voornaamwoord; 28. geluid van zeker dier; 30. verzoekschrift; 31. van armoede blijk gevend; 34. gedaante van bovenmenselijke grootte; 35. knaagdier; 38. water blaasje; 40. jong v.c. schaap; 44. korte heipaal; 46. rustbank in een wachtkamer voor soldaten; 49. ie mand die slechts zijn naam leent voor ccn zaak en er voor de schijn in betrokken is (figuurlijk): 51. roofvogel; 53. plaats op dc Veluwe; 54. onderricht; 55. kleine rekening; 57. stoomschip (afk.); 59. voorzetsel; 61. deel van de voet; 63. tijding; 66. dessertspijs; 67. dik en plomp; 70. uitroep; 71. titel (afk.); 72 -f 73. per soonlijk voornaamwoord. BRUINISSE Drukte rond gemeentehaven De laatste weken heerst er een grote drukte en bedrijvigheid op en rond de gemeentehaven van Bruinis se. Per schip zijn enkele duizenden tonnen zand én slakken aangevoerd die in de haven gelost worden en op de kade enorme grote hopen liggen opgeslagen. Per vrachtauto wordt het zand en de slakken afgevoerd naar het „Wilma" terrein en naar ccn werk uitgevoerd door firma v/d Vel de. Al met al geeft het een levendige &feer rond het havènplateau. Belastingcursus N.V.V. Het NW organiseert tc Bruinisse ccn zg. belastingeursus. Dc cursus wordt gehouden in café Hel Cen trum,, en wel op 1. 8, 15. 22 en 29 no vember aanstaande. Het bcliofl ccn zg. ïiieuwelingcncursus voor invul len» van belastingbiljetten. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5