Drs. T. M. Gilhuis (Zierikzee) over zin en wezen christelijk onderwijs STREEKNIEUWS Vergadering te Zierikzee Nieuwe start afdeling Schouwen met cursus voor Veilig Verkeer Vereniging tot Bevordering van Christelijk Schoolonderwijs Dierendag 1976 Vragen aan Gedeputeerde Staten in kader van voorbehandeling begroting 1977 Rede op jaarvergadering- gevleugelde (.jVIaiitelmoclc (ÏIoltvrii|ode EENZAME BUIS AAN EENZAME DIJK 7JER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 oktober 1!)16 Nr. 21971 De rapporteur wees op het vele en concientieuze werk van de admini strateur, die daarop décharge werd verleend. ZIERIKZEE, 30-0. „Er kan enige zorg bestaan over het feit dat het politiek en maatschappelijk engage ment ook op de christelijke school mogelijk te zeer be nadrukt wordt, terwijl het ten diepste gaat om de hulp tlie juist het godsdienstonderwijs bieden kan op de weg naar God en het zeken naar religieuze ervaring". Aan het woord: drs T. M. Gilhuis, op de donderdagavond in de nieuwe aula van de Chr. mavoschool gehou den vergadering van de Vereniging tot Bevordering van Chr. Schoolon derwijs, ónder voorzitterschap van dc heer C. A. van Oord. Iri genoemd kader sprak de heer Gilhuis van de „terugreis" in het le ven (het engagement), maar de „heenreis" bedoelt het eerherstel van het godsdienstonderwijs als het belangrijkste vak op de chr. scho len. Het gaat om de tegenstelling maatschappelijk betrokken of evan gelisch doordrenkt en voornaam punt is dat de weer baai heid" van het kind niet een te eenzijdige na druk krijgt. Voorbeelden Ter adstruktie noemde spr. ver schillende voorbeelden uit het bui tenland. In Israël b.v. wordt als iets fundamenteels in de opvoeding er varen, de aanneming van het kind als Zoon der Wet; een inleiding in de betrouwbaarheid van Gods be loften. Ook elders (Indonesië) vindt men. die direkte principiële betrok kenheid van het geloof in de pedago gische begeleiding. Vooral ook het voortgezet onderwijs heeft het bij bels onderricht nodig, zij het hier met de erkenning dat de toerusting van de scholen op dit punt gebrekkig is geweest. Vraag is ook: bemoeien de ouders zich er mee in positieve zin of laden ze de last alleen öp de schouders der leerkrachten. In de sfeer van het christelijk on derwijs moet de gedachte worden gevoed, dat de mens de wereld niet verlost, maar dat de wereld wórdt verlost. Een paradelle godsdienstige opvoeding in school en gezin is dan ook noodzaak. V rientlelijkheid De christelijke grondslag van het onderwijs moet een praktische ver taling krijgen naar het kind toe. Vriendelijkheid dient in de school te heersen en een sfeer van gebor genheid, waarin niet louter plaats is voor de bollebozen, maar juist voor de intellektueel wat minder begaafden. „Het kind moet zich in de school bevestigd voelen, vooral de defekten en de gehandicapten in na volging van Christus. Juist de zwak keren moeten opgevangen docr de macht der liefde. „Zo komt men tot de waarlijke humanisering van het onderwijs, omdat alleen dan de pre statie een prestatie wordt naar en ten behoeve van de ander". De school mag de cruciale vragen van de tijd niet voorbij gaan, als rijk dom en armoede, blank en zwart, arm en rijk en heeft voor alles te luisteren naar de ander. Tenslotte besprak drs Gilhuis de relatie tot de overheid, wijzend op de plicht en de noodzaak de proble men niet uit de weg te gaan en zo nodig „de hand in een wespennest te steken''. Bij de diskussie kwamen de divert issit ei t van het chr. onder wijs ter sprake, de „examendwang''. die het prestatiebeginsel zou onder steunen en het weinig hoopvol eko- nomïsch perspectief van studeren den, tegen de tijd dat zij de school verlaten. Diepgaand werd door spre ker op deze vragen ingegaan. Staande werd met een ogenblik stilte het in mei overleden bestuurs lid ds. P. op den Velde herdacht. Een schrijven had betrekking op de Uniekollekte, waarvoor vrijwilligers nog bijzonder welkom zijn. De voor zitter deelde mede, dat de scholen thans door 1100 leerlingen worden bezocht; het aantal docenten be draagt 65. Bij de bestuursverkiezing werden aftredende leden, de heren J. Luijendijk, D. D. J. v. d. Poel en ds. K. Schaap herkozen. Financiële stukken De penningmeester de heer S. de Vlieger gaf een korte toelichting op de financiële jaarstukken, maar ver wees voor gedetailleerde informatie naar de administrateur de heer J, C. van Beveren. De heer De Vlieger merkte op dat 1975 - vooral door de hogere bedragstoewijzing per leer ling - geeii ongunstig jaar is ge weest. Gelet op de stijgende prijzen en onkosten, is de ontwikkeling in de: komende jaren niet voorspelbaar. De kaskommissie bracht bij monde van de heer B. Waayenberg een po sitief verslag uit. De administratie werd steek proefsgewijs doorgenomen. De kon- trdie droëg een globaal karakter, maar alles werd in goede orde be vonden. Stichting Scholengemeenschap In volle bespreking zijn de plan nen tot het stichten van een scho lengemeenschap, waarin participe ren de Mavo-school, het L.H.N.O. (deze tak van onderwijs wordt toe gevoegd door verplaatsing van de Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes van Bruinisse naar Zierikzee) en mogelijk later het Leao. Tot lid van de kaskommissie werd benoemd de heer A. Bin en de heer J. A. Schiet- tekatte als diens plaatsvervanger. Tenaanzien van de Scholenge meenschap (zie boven) worden be sprekingen gevoerd met de School raad, het kollege van b. w., de C.B.T.B. en andere belanghebben den. De vorming van een Ouder kommissie voor de Mavoschool, komt aan de orcle in de eerstvolgen de sektievergaderiog van het Mavo. Hierna sprak drs. T. M. Gilhuis, voorzitter van de Stichting Unie „School en Evangelie" te Amster dam. Voor diens rede verwijzen wij naar elders in dit nummer. Advertentie Luchtig en behaaglijk. In ruige tweed. In warmkledend loden. Bekijk 't zelf bij Dam 19 Zierikzee Afdeling komt weer tot leven RENESSE, 30-9. De Afdeling „Schouwen" van „Veilig Verkeer Ne derland" gaat binnenkort starten met een verkeerscursus voor haar le den. De cursus zal in ieder geval in Haamstede worden gegeven. Of er ook in andere plaatsen op Schou- wen-Duiveland cursussen zullen worden georganiseerd is afhankelijk van het aantal deelnemers in een be paalde plaats. De kursus die eigenlijk f 14,62 zou moeten kosten wordt door de afd. Schouwen gratis voor haar leden ge geven. Bijzonder is wel dat zij, die zich nu nog als lid opgeven ook van het district Schouwen mogen mee profiteren. Dat men dit voor de le den wil doen ligt in het feit, dat men sinds jaren niet erg aktief meer was. Sinds 1975 is er echter een nieuw bestuur en dat wil de zaken energiek gaan aanpakken. Met deze cursus treedt men dan voor het eerst weer eens naar buiten. De cursus, die 's maandagsavonds om de twee weken zal worden ge houden zal ongeveer acht weken du ren. De aanmelding ervoor loopt nog tot 8 oktober en men kan hiervoor terecht bij de heer F. Philipsen Margrietstraat 46 te Haamstede. De cursus zelf zal begin november star ten. Enthousiast Overigens deelde de heer Philipsen sekretaris van het distrikt nog mee, dat momenteel een zeer enthousiast bestuur aan het werk is, dat de af deling weer wil maken wat het eens was, namelijk de grootste van Zee land. Men is dan ook van plan veel naar buiten te treden. De afdeling „Schouwen" stelt zich dan ook be schikbaar voor vei-enigingen, scho len e.d. die gebruik willen maken van het materiaal en de kennis van de mensen van Veilig Verkeer. OUWERKF.RK. Deze eenzame buis ligt langs de eenzame dijk tussen Ouwerkerk en Bruinisse, maar een zaam of niet, nodig is de buis wel, want hij zorgt voor hei zandt ren sport nodig bij versterking van het dijklichaam. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) Schrijversavond te Middelburg De eerst volgende schrijversavond wordt gehouden te Middelburg op vrijdag 8 oktober a.s. in het 2eeu\v- se kunstenaarscentrum (Lange Noordstraat 59). Elke Zeeuw kan hier terecht metwoor te lezen eigen gemaakte proza of poëzie. De schrij vers-avond - georganiseerd door Ton van Kraay - is bedoeld om de uiteindelijk toch vrij grote groep be oefenaars van proza en poëzie, een plaats te bieden, waar zij hun werk ongedwongen naar voren kunnen brengen. Zeeuwse kollekte Van 4 tot en met 9 oktober wordt in Zeeland de Zeeuwse Kollekte ge houden. Deze wordt georganiseerd door plaatselijke komitees onder auspiciën van de Zeeuwse Vrouwen raad. De opbrengst - in 1975 ruim f 56.000,is in het algemeen be stemd voor sociale en kulturele doel einden en wordt globaal als volgt verdeeld: Vakantieweken voor bejaarden en gehandikapten, georganiseerd dooi de Zeeuwse Vrouwenraad (60%, na aftrek van de kosten van de kollek te); bijdrage voor plaatselijke doel einden, aan te wijzen door de plaat selijke komitees (18%); bijdrage aan de Zeeuwse Vrouwenraad (2%); bij drage aan het Anjerfonds Zeeland voor kulturele doeleinden (20%). K-oofdingenieur-direkteur Rijkswaterstaat Zeeland met pensioen De provincie Zeeland heeft don derdagmiddag afscheid genomen van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. Zuurdeeg, die per 1 oktober met pen soen gaat. Ir. F. Valken, plaatsvervangend directeur-generaal van Rijkswater- slaat memoreerde in zijn toespraak de grote verdienste van de heer Zuurdeeg voor de provincie Zeeland. De heer Zuurdeeg is 14 jaar hoofd ingenieur-directeur van de Zecuiwse Rijkswaterstaat geweest Voor die tijd bekleedde hij dezelfde funktie in de provincie Limburg. Vele honder den mensen uit heel Nederland wa ren op de afscheidsbijeenkomst .in de vergaderzaal van provinciale staten in Middelburg aanwezig. Stichting Zeeland Op vrijdagmiddag 8 oktober a.s. wordt te Middelburg een bestuurs vergadering gehouden van het pro vinciaal opbouwörgaan Stichting Zeeland. ZIERIKZEE Overdracht Z.Z. 10 Maaskant Machinefabrieken te Bruinisse meldt het overdragen van de in opdracht van de fa. gebr. W. K. Schot te Zierikzee, gebouwde moselkotter „De Vier Gebroeders" - Z.Z. 10 op zaterdag 9 oktober a.s. Ter gelegenheid van deze overdracht, wordt van het Luitje af in de mid daguren een proefvaart gehouden, na afloop waarvan het schip voor het publiek te bezichtigen zal zijn. Popgroep iri „Brogum" Vrijdag 1 oktober treedt de pop groep „Jeany" cp in „Brogum". Deze Gooise 4-mans formatie speelt een swingende rockmuziek. De formatie die de laatste jaren nog al veel bekendheid verwierf in het noorden des lands zal nu zijn eerste voetsporen zetten in Zeeland. De bezetting bestaat uit Frank ter Riet; sologitaar/zang Dick Idema: slaggitaar/zang, Bert Ellenbroek: basgitciar/zang/dwarsfluit, en Piet Knippersdrums/percussion/zang. C.P.B.-bijeenkomst De leden van de C.P.B. kwamen deze week bijeen in het Hervormd Verenigingsgebouw, onder leiding van de presidente mevrouw C. M. Boot-Dieleman. Zij opende de ver gadering op gebruikelijke wijze en heette vervolgens iedereen hartelijk welkom in het bijzonder ds. en me vrouw Vrijlandt. Daarna werd een verslag uitgebracht over het bezoek aan de studiedag te Middelburg, waarbij de leden opgewekt werden een kursus te volgen in kreativiteit. Vervolgens hield mevrouw Vrijlandt een lezing over ..De zin van het le ven". Zij liet eerst een halsdoekje zien wat zij vroeger droeg als lid van de Hervormde jeugdvereniging. Hierop was een symbool gebor duurd: een driehoek rustend op een gouden cirkel. Op dit symbool ba- eerde zij haar verdere betoog. Elke zijde van de driehoek heeft een be tekenis. de lichamelijk, dc verstan delijke en dc maatschappelijke zijde. Deze zijden rusten op een gouden cirkel, dat is dc liefde van God. Mc! grote aandacht werd deze le zing beluisterd en gaf voel stof tol nadenken. De presidente dankte de spreekster voor haar boeiende lezing en bood haar een bloemetje aan. Op 26 oktober a.s. zullen de dames van de CP.B. een bezoek brengen aan het werkvoorzieningsschap Dc Zuidhoek te Zierikzee. kerkwerve Jeugdvereniging naar dlstriklsweekend De jeugdvereniging „öra el Labo- ra" van de Chr. Ger. Kerk te Kerk werve was in het afgelopen week end aanwezig op het distrfktsweek- end. dat gehouden werd op de ..Pcp- pclhoeve" in Koudekerke. De ver enigingen van Zierikzee. Middel burg. Biezelingc en Goes waren ook vertegenwoordigd. Vrijdagavond 24 september jl. vertrokken de leden van de vereni ging vanuit Kerkwerve. 's Avonds werd te Koudekerke het levend ZIERIKZEE, 30-9. In de nieuwe en uitgebreide aula van de Chr. mavo school vond donderdag de algemene ledenvergadering plaats van de Vereni ging tot Bevordering van het Chr. Schoolonderwijs, onder voorzitterschap van de heer C. A. van Oord, die de bijeenkomst opende op de gebruikelijke wijze en een welkomstwoord sprak. Sprekend vanuil een enkele peri koop uit Jes. 59, schetste de voorzit ter de talrijke vragen, die in deze tijd, juist ook met betrekking tot het onderwijs, de mens bespringen. Hij wees op de noodzaak van taakbezin- ning zowel door het bestuur als het personeel en betrok in het veld van vragen ook de ouderparticipatie, uit gaande van de stelling dal opvoeden ook misvormen kan. Daarom wilde hij kiezen voor de dialogische opvoe ding. Ook wal de vernieuwingen in het onderwijs betreft en het pleidooi, voor grotere betrokkenheid van het kind (minister van Kemenade), gaat het ten principale om het mensbeeld, waarbij de school „drager moet zijn van Gods bedoelingen met die mens". ganzebord gespeeld, om zo wat ken nis met elkaar te maken. Verder op de avond maakte de gehele groep een strandwandeling wat bij de meesten erg in de smaak viel. De volgende dag maakte men lcol- lages over het thema „Getuigen zijn" (evangelisatie). Dit was trou wens het thema voor het weekeind, 's Middags speelde men spelletjes op het strand. Verder op de dag bracht men enkele rollenspelen over het genoemde thema. Zondag bezocht men twee kerkdiensten in de Chr. Ger. kerk in Vlissingen. 's Avonds werd een diskussie gehouden over de preken en dus weer over het thema. Meisjesklub begint De meisjesklub van Kerkwerve gaat vandaag, vrijdag 1 oktober, weer van start. Alle mesjes vanaf de zes de klas van de basisschool zijn wel kom. De leiding berust bij mevr. Berrevoets-Ringelberg en Rianne Francke. De klubavonden worden gehouden elke vrijdagavond in de zaal van de chr. ger. kerk in de Beatrixstraal. (Voor tijd raadplege men de weekagenda). „Levend kwartet" Wij herinneren aan. de opvoering van het Levend Kwartet" heden (vrijdag 1 oktober) in het vereni gingsgebouw, zulks uitgaande van C.P.J.-afdeling. Verder wordt aan gekondigd het optreden van het van de toogdag bekende duo „Max Olga". RENESSE Gymnastiekvereniging gaat weer beginnen De gymnastiekvereniging Renesse gaat op 6 oktober weer van start. De gymnastieklessen zullen weer worden verzorgd door mevr. v. d. Wiel. Er wordt in drie groepen gewerkt, n.l.: kinderen van 5 t/m 6 jaar; 7 t/m 9 jaar en 10 t/m 12 jaar. De gymna stieklessen zullen weer in het Dorps huis gehouden worden. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Brouwers haven vergadert op maandag 4 ok tober a.s. in het stadhuis te Brou wershaven. De agenda vermeldt: Vaststelling bedrag exploitatievergoeding bijzon der lager onderwijs 1975 betreffende de Chr. Nat. School te Zonnemaire; verkoop perceel grond met opstallen Slotstraat 25 te Dreischor aan de heer J. de Jonge te Dreischor; aan gaan nieuwe overeenkomst met de N.V. P.Z.E.M. betreffende de open bare elektrische verlichting; vast stelling van subsidies, bijdragen en kontributies voor het jaar 1977; aan wijzing lid en plv. lid Alg. bestuur der Bestuurschool Zeeland; uitvoe ring garantiebesluit 8 juli 1975 voor de aankoop van een woning te Brouwershaven; deelneming van de gem. regeling inzake subsidiëring van de Stichting Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland; aanbieding gemeenterekening 1975; vaststelling voorbereidingsbesluit Voorburglaan te Brouwershaven; vaststelling ver ordening beheerscommissie dorps huizen Brouwershaven; vaststelling 10e en 11e wijziging gemeentebegro ting 1976. NIEUWERKERK Meisjesklub De kleine meisjesklub voor de leeftijd van 8-12 jaar gaat weer met de klub-avonden beginnen, op maan dag 4 oktober a.s. NUTSSPAARBANK <lc ideale gezin shank! Reis- ver zekeringen NOORDWELLE t.o. Dorpsbuis - woensdag 11.00-12.00 uur. De vergadering wordt gehouden in het Gereformeerde Verenigingsge bouw aan de Badhuisstraat. Belang stellenden en nieuwe leden zijn har telijk welkom. Grote bazar S.K.N.W.K. NIEUWERKERK, 1-10. De sport vereniging SKNWK organiseert he den (vrijdag) en morgen (zaterdag) een grote bazar. Ongetwijfeld zal vanavond in Ons Dorpshuis een grote dinkte heersen; de bedoeling is geld in te zamelen voor de nieuwe kantine op hef. sportveld. Er worden vele attrakties gebo den, zoals schiettent, rad van avon tuur, paraluie-hangen, touwtje-trek en nog veel meer. Zaterdag wordt voor het dorps- huis een super-rommelmarkt ge houden, terwijl vanaf elf uur in het gebouw de fantastische bazar ge opend zal zijn. (Zie ook de agenda). OUWERKERK Oud papier voor SVOWK Zaterdag 2 oktober a.s. zal voor S.V.O.W.K. weer oud papier worden opgehaald. Gebundeld gereed zetten zal zeer op prijs worden gesteld. (Vervolg van pag. 1) meer zwerfdieren zij kunnen van gen. Er worden trouwens ook veel dieren gestolen". Toevluchtsoord De gang van zaken in de dieren asiels laat veel te wensen over, ook op Werelddierendag 1976 en dat weet de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. „Alleen een gezamenlijk op treden van overheid, partikulieren, dierenverenigingen en asiels", aldus de Dierenbescherming, „kan daar op lange termijn verandering in bren gen". Het is de taak van de overheid, meent de Dierenbescherming, om de plaag van de zwerfkatten drastisch aan te pakken. Ook moet de over heid particuliere asiels steunen om dat die immers de overheid werk uit handen nemen. Een dierenasiel moet slechts een toevluchtsoord zijn waar een dier tijdelijk onderdak vindt. Maar de laatste tüd lijkt het daar niet op en wordt het asiel vaak beschouwd als een definitief eindstation voor veel „afgedankte" dieren. ZIERIKZEE, 9-9. In het kader van de voorbehandeling van de begro ting 1977 zijn vanuit de staten aan G.S. van Zeeland o.a. de volgende schriftelijke vragen gesteld: Nu van verschillende zijden is ge wezen op het feit dat de grenzen voor wat dc igroei van hot toerisme en de rekreatie in Zeeland betreft weiden bereikt, lijkt het moment ge komen een eind te maken aan dc sterk wervende rek lame voor de provincie. Willen ged. staten hier toe stappen ondernomen? Wil het college er op toezien dat geen nutte loze verspilling van reclamemate riaal - en dus van geld - in deze sector plaats heeft? Nog recentelijk werd er in een schrijven van het provinciaal be stuur bij de gemeentebesturen op aangedrongen nauwlettend toe te zien op het ontstaan van. cq het te gengaan van dc zgn. mini-campings. Terecht werd er op gewezen, dat er op moest worden gelet, dat de nor men, die daarvoor gesteld zijn, niet worden overschreden. De vraag rijst echter, of het uit de hand Jopen thans niet mede een gevolg is van de enkele jaren geleden geopende mogelijkheid om 3 tot 5 caravans of tenten op een boerderij toe te laten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3