Doorlaatsluis gereed in de Brouwersdam gekomen VERKEER Bommenlegger doodt zich zeil Zestien doden Euro-Arabische geluk dialoog nar oi ei it Gevolg van b.t.w.-verhoging: auto's vandaag (vrijdag) 1.72 procent duurder W JU Ringdijk kan weg w«r Oor ontvoerde jongen in ijskast AGENDA AARZELINGEN Ten aanzien van het vaderlandse verkeer zyn er twee samenvallende zaken, die de aandacht trekken en als hoogst merkwaardig moeten worden gekwalificeerd. In de eerste plaats tonen cijfers aan, dat het met de verkeersveiligheid weer helemaal de verkeerde kant opgaat. Een ver blijdende teruggang van het aantal ernstige ongelukken - vaak met do delijke afloop - wordt langzamer hand weer ongedaan gemaakt. Dat wil zeggen Nederland groeit weer toe naar de hoogst ongewenste toe stand op dit gebied, van vóór *de oliekrisis. Zet deze tendens door, dan valt aan te nemen - gelet op de groei van' het wagenpark - dat te zijner tijd weer het hoogst onaan vaardbaar ongelukkencüfer van des tijds wordt bereikt c.q. overschre den. Juist op dit weinig bemoedigend moment, komt het bericht dat mo gelijkerwijs in de toekomst geen verkeersles meer zal worden gege ven op de basisscholen, laat staan op de scholen voor voortgezet on derwijs. Nederland krijgt een steeds drukker, bewegelijker en gevaar lijker verkeerspatroon en steeds meer - vooral jonge - mensen gaan straks aan liet verkeer deelnemen, zonder de geringste kennis van za ken. Het is een absurde gedachte en terecht wordt dan ook van verschil lende kanten ernstig gewaarschuwd tegen deze dreigende leemte, die extra reliëf krijgt tegen de boven geschetste achtergrond van het op nieuw onveiliger wordend verkeer. Bij velen is de kennis van zaken inderdaad uiterst gering. Een mini- onderzoek wees recentelijk uit dat alle overtreders van b.v. het berij den van het Havenpark (noordzijde) of zuidzijde in de verkeerde rich ting, zich van geen kwaad bewust zijn. Men weet gewoon niet dat fiet sers en brommers hier ook niet mo gen rijden. Een vrijwel doorlopende verkeersfout is ook het overtreden van de regel, dat rechtdoorgaand verkeer voorrang heeft op afslaand verkeer. Mitsdien rijden velen, an deren pal voor de neus vaak bijna in de wielen. Achteromzien bij af slaan en het aangeven van richting met de arm, wordt kennelijk ook als een te verwaarlozen nutteloosheid beschouwd. Op de grote wegen heeft men dan vaak te hoge en heel vaak te lage snelheden, het willekeurig wisselen van rijbanen, ongelukkige inhaal manoeuvres en dat soort zaken. Het gaat vooral echter om het „kruimel- verkeer", de deelnemers waarvan niet op de hoogte zijn en bovendien (brommers) vaak waaghalzerig hard rijden. Onveiliger wordend verkeer en gebrek aan kennis en straks in- struktie, zullen een tol eisen, waar van men in de toekomst zal opkij ken. Totdat de wal het schip keert, het de spuigaten uitloopt en einde lijk de zaak eens energiek wordt aangepakt in dit land, „waar alles mag". SCHIPHOL. Nederland en de Ver enigde Staten zullen de mogelijk heden nagaan om te komen tot de uitwisseling van ervaringen en ge dachten over de aanpak van het openbaar vervoer. UTRECHT. De partyvergadering van de A.R.P. koos voor het C.D.A., waar van deze (verlate) plaat nog een beeld geeft. Op de eerste rij: een kennelijk tevreden prof. P. Steenkamp (l.). DEIN IIAAG, 1-10. Nu do «loorlaalsluis in do Brouwors- dam klaar is gekomen zal do Ringdijk, nodig voor do houw, moeten worden verwijderd, waarvoor Rijkswa terstaat op 12 oktober een inschrijving zal houden, al dus vrijdag het ministerie van verkeer en waterstaat. De doorlaatsluis bestaat uit twee betonnen kokers, die naast elkaar onder in het damlichaam zijn aangelegd. Zij zyn elk 195 meter lang en liggen in het zuidelijk deel van de dam, niet ver van de kust van Schouwen. RENNES, 30-9. Een 23-jarige Bre tonse nationalist is woensdagnacht om het leven gekomen toen hij in Rennes een bom plaatste bij het huis van een politieofficier. Kennelijk is cïe bom te vroeg ontploft. De Bretonse nationalisten strijden al jarenlang voor onafhankelijkheid van Frankrijk. METZ, 1-10. By een zware ont ploffing in een steenkolenmijn in Freyming-Merlebach in het Franse Lotharingen zijn donderdag 16 men sen om het leven gekomen. Het ongeluk deed zich voor toen een veiligheidspl'oeg probeerde een brand te blussen die in een schacht op circa duizend meter diepte waS' uitgebroken. Met name de goedkope auto's, die nog onder de grens van f 10.000, liggen, zullen worden belast omdat een aantal typen door het verhoogde b.t.w.-tarief de tien mille grens zal passeren, waardoor ze direct in een hoger tarief van de b.v.b. (bijzondere verbruiksbelasting) vallen. Voor auto's onder de f 10.000, geldt het 16-procent tarief van de b.v.b. en voor auto's boven de tien mille is dit tarief 17,5 procent. De auto's, die nu deze grens passeren (onder meer de goedkoopste R 5, de Allegro van, British Leyland, de Fiat 128 en de Opel Kadett), worden 3,57 procent duurder omdat de fis cus ,bij de vaststelling van het b.v.b.- tarief uitgaat van de catalogusprijs van de auto. De maatregel dupeert dus met name de „kleine man". goed peilbeheer mogelijk. Naar de doorlaatsluis is een vissluis aange legd, die ook nagenoeg gereed is. De bouwput moet nu weer met zand worden opgevuld en moeten toeleidingsgeulen naar de doorlaat- sluizen worden gegraven, waarmee ongeveer 1,2 miljoen kubieke meter zand vrijkomt. Men zal dit zand gebruiken om de zandverliezen aan de kop van Goe roe te compenseren. De ringdijk was nodig, omdat de dam tot op de zeebodem moest wor den doorgegraven. Zoul water De doorlaatkokers dienen om wa ter in of uit het Grevelingenmeer te laten. Dit meer is thans een bekken met stilstaand zout water, aan de westzijde afgesloten door de Brou wersdam, aan de oostzijde door de Grevelingendam. Via de doorlaatko kers kan dit meer worden aangevuld met zout water vanuit zee en is een NEW YORK, 30-9. De Euro-Ara bische dialoog, het gesprek tussen de negen EEG-landen en de eenen twintig leden van de Arabische Liga over ekonomische, technische, we tenschappelijke en kulturele samen werking, zal mogelijk nog déze herfst, of anders in januari, worden voorgtezet, aldus heeft minister Van der Stoel in New York ver klaard. „Wij laten het vaststellen van een datum aan de Arabieren over zo. voegde hij hier aan toe. DEN HAAG, 1-10. De b.t.w.-verhoging; van 16 naar 18 procent, die heden- vrijdag van kracht wordt, betekent dat alle personenauto's in ons land (met uitzondering van Citroen) minimaal 1,72 procent duurder zijn geworden. In veel gevallen zullen de importeurs echter tegelijkertijd nog andere prijs verhogingen doorvoeren, zodat de werkelijke prijsverhoging doorgaans rond de twee procent zal liggen. Onder tien mille Voor de auto's direct onder de tien mille komt de b.t.w.-verhoging des te harder aan omdat de b.t.w. ook over de verhoogde b.v.b. wordt be rekend. De automobilist betaalt zo doende voor een dergelijke op de tien mille balancerende auto f 181,82 meer aan b.v.b., waarover dan nog eens f 32,73 b.t.w. moet worden be taald. De extra last zal gelden voor auto's, die nu tussen de f 9.830,50 en f 10.000 kosten. Citroen Nederland heeft als enig automerk de prijzen van haar mo dellen ook na 1 oktober ongewijzigd kunnen laten. Dat kofht mede als gevolg van de gunstige koers van de gulden ten opzichte van de Franse franc. Verwachting tot zaterdagavond: Weinig' verandering Veel bewolking met plaatselijk en kele buien; zwakke tot matige wind 'uit richtingen tussen oost en zuid; minimumtemperaturen omstreeks 12 graden, maxima circa 18 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 lot 6. Min.-temperatuur: omstreeks 10 gr. Max.-temperauur: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag eén marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 okt. Zon op 6.43, orider 18.16 Maan op 15.36, onder 0.27 3 okt. Zon op 6.44, onder 18.13 Maan op 16.04, onder 1.35 4 okt. Zon op 6.46, onder 18.10 Maan op 16.29, onder 2.43 Volle maan; 8 okt. (5.55) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 okt. 9.54 22.49 3.20 16.09 3 okt. 11.29 4.56 17.35 4 okt. 0.17 12.44 6.14 18.39 Springtij: 2 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor zaterdag wordt weinig verandering in het huidige weertype verwacht. In de zuidelijke stroming die nu al geruime tijd boven onze omgeving staat, trok het afgelopen etmaal een kleine storing van de Golf van Biscaje naar het noorden en kwam vrijdagmorgen bij de zuid westpunt van Engeland aan. Een bij behorend front bereikt Nederland en bracht op veel plaatsen wat regen. Dit front en een trog erachter blijven zaterdag dicht in onze buurt waar door er af eri toe regen of een bui zal vallen. Met het langer worden van de nachten neemt het temperatuursver schil tussen noord- en zuid-Europa snel toe. Zo daalt op verschillende plaatsen in Scandinavië de tempera tuur 's nachts al weer tot beneden 5 graden, terwijl in hei Middel landse zeegebied nog maxima van 25 graden of hoger bereikt worden. WEEKEINDE - ARTSENDIENST Zaterdag 2 en zondag 3 oktober Dokter Lodicrs, Noordgouwe, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bonlkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend vooi dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter II. J. Simons; Renesse tel. '01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel Dokter F. Buytendijk, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok- Ier Speelman. Zuster M. Kunst-Visser, Scharcndyke. tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Niekcrk. tel. 01114-1938 heeft dienst voor Duivcland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma. Zierikzee, tel. (01110J-2180, heeft diens! voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.OP uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren. Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.3# uur en va« 16.30-17.30 uur. Or zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. BOGOTA, 30-0. De politie in de Columbiaanse hoofdstad heeft don derdag meegedeeld, dat een zondag ontvoerde jongen van 17 jaar door zijn ontvoerders een oor werd afge knipt. De moeder van de jongen, die het oor ontving, alsmede een eis tol betaling van een losgeld van 143.000 dollar, kwam op het lumineuze idee, het oor in de ijskast te doen. Toen de jongen later op straal werd aange troffen, werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar artsen het afgeknip te oo rweer op zijn plaats naaiden De jongen is thans herstellende van de opgelopen verwondingen. Hij was zondag met een andere jongen, even eens van 17 jaar ontvoerd. De twee1 jongens werden met ijshaken ver-1 wond en werden voor dood op straat gegooid. Nadat zij waren gevonden, werden zij in een ziekenhuis opgeno-> men en zijn thans herstellende. De vier ontvoerders zijn door de politie geval toen zij het losgedld wilden ophalen. Zierikzee Gemeentel auseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Vrijdag 1 oktober Zierikzee Jeugdsoos Brogum. 20.30 uur, optre den popgroep Jeany. Aula R.S.G. „Prof. Zeeman". Film- kring „Ziejook". 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.30 uur, verga dering P.v.d.A. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bazar S.K.N.W.K., 19.00 uur. Kerkgebouw Ger. Gem., 19.30 uur. G.B.S. Kerkwerve Ver.gebouw, 20.00 uur, P.J.Z. Zaal Chr. Ger. Kerk. 19.00 uur, start meisjesklub. Haamstede Zaal Ger. K.erk, 19.45 uur, lezing Natuur- en Vogelwacht. Zaterdag 2 oktober Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Nieuwerkerk Plein dorpshuis.. Rommelmarkt en Dorpshuis: bazar S.K.N.W.K., 11.00 uur. Dreischor Mr. P. Moggestraat 5, 14.00-17.00 uur. verkoop instrumenten „Crescendo". Renesse Clubhuis CJV, 20.30-23.00 uur, kof fiebar De Schakel. Zondag 3 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Bruinisse ,,'t Durps'uus". Kontaktmiddag C.J.V. 15.00 uur. Maandag 4 oktober Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur „Kijken, Kiezen, Kwizzen". Vertrek bus Drei schor 19.15 uur; vertrek bus Zonne- maire 19.30 uur. Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 19.30 uur. Nieuwerkerk Zaal Ger. ICerk. Meisjesklub 19.00 uur. Dinsdag 5 oktober Zierikzee „De Zeeuwse Herberghe", 19.30 uur, Duitse les voor beginners. Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. v. Oud-Leer 1 in gen Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, bak- en braad- demonsfralie. (afdeling Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen). Oosterland Voormalige basisschool Groene Poort, 19.30 uur, Herv. Vrouwen vereniging. Haamslede Ned. Herv. kerk, 14.00 uur, afd. Wes- terschcuwen Ned. Ver. van Huis vrouwen, (lezing over Indóriesië). Woensdag 6 oktober Zierikzee Herv. Ver.-gobouw, 20.00 uur, Is- raël-avond. „De Zeeuwse Herberghe", 19.30 uur. Duitse les voor beginners. Oosterland Voormalige pastorie Ger. Gerr. 19.30-20.30 uur, bibliotheek Zonnemaire Café „De Gruttopikkers". Afd. Noordgouwe e.o. Plattelan'dsvrou- wenbond, 20.00 uur. Donderdag 7 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, alg. ver gadering afdeling Schouwen-Duive- lond Pi abet. Vp^. Ned. Huis Bergmans, 19.30 uur. Duflse les voor gevorderden. Bruinisse Consistorie Geref, kerk, 20.00 uur, Herv. Geref. gespreksgroep. Zaterdag 9 oktober Zierikzee Nieuwe Haven. 15.30-17.30 uur Be zichtiging nieuwe kotter „De Vier gebroeders" ZZ-10. Zondag 10 oktober Zierikzee „Brogum". Muzieksession. Vrijdag 15 oktober Zierikzee Brogum. Ledenvergadering, 20.00 uur. Maandag 18 oktober Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 09.30 uur, openb. aanbesteding verbouw en restaureren pand Weststraat 18, Haamstede. Gemeentehuis Haamstede, 11.00 uur, aanbesteding: aanleg voetpad van Oude Moolweg naar Hoogenboom- laan te Renesse. Dinsdag 26 oktober Haamstede Beatrixschool, 19.30 uur. EHBO- kbrsus. Woensdag 3 november Zierikzee Zaal bij Geref. kerk, 20.15 uur. star', spelkursus Siichting Jeugd. Dinsdag 9 november Zierikzee Clubhuis De Lichtboei, 20.30 uur, start handenarheidkursus Stichting Jeugd. Zaterdag 13 november Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 17.00 uur, prijs uitreiking C.J.V. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 Of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Nu is het dus oktober en het is fei telijk raar weer, al mag je dat ei genlijk nooit zeggen. We zullen het weer wel hebben, wat we verdienen, maar dit is wel het weer van de grote aarzelingen; zworal dames ivorstelen met de vraag, wat ze nu eigenlijk moeten aantrekken; win terkleren of (nog) zomerse kleren. Zomers natuurlijk, want het kwik cirkelt rond de tivintig graden en er zijn hoopjes zomers geweest, waarin het veel killer was. Men kan ook pleiten voor winterkleren, want in de avonduren wordt het killig en echt herfstig en vochtig en wie nu de vlammen kan laten spelen rond de houtblokken in de open haard, behoort tot het gelukkige deel der zich verwarmers. Enfin, intussen ziet iedereen dat het groen alom - zij het laat - is te ruggekeerd. Maar een eerzaam land man vertelde mij deze week, dat hij met het vers gegroeide gras voor het wintervoer, niet veel meer kon doen. „Daar moet de zon over spelen", zei hij; m.a.w. de zon moet het gras dro gen en dat lukt niet meer. Zo is dat ook, want het is tenslotte oktober. De buitenkoetjes moeten dus maar profiteren van de malse hapjes zo lang het kan, Deze week de absolute stilte be leefd, met rimpelloos water, glad als gesmolten zilver en elk blaadje en takje van de langs staande bomen, haarfijn weerspiegeld. Eenden za len roerloos in het water op de slaap te wachten en ze beseften zelf niet, dat zij ook alweer precies wer den hertekend in het verstilde wa ter. Nou, maar dat is allemaal héél mooi en dan gratis. Dit is - vind ik - ook de lijd om een beetje door de stillere, aehteraf- straatjes van Zierikzee te dwalen. Zouden de stad- en regio-mensen echt ook eens moeten doen, want sommigen komen niet verder dan hel liavenplein. Hun goed recht natuur lijk,'. maar Zierikzee heeft ook heel rare hoekjes, vreemde afscheidingen, eenzame tuinen vol laatbloeiers, bij na aan het oog onttrokken oude mu ren, donkere geheimzinnige 'orand- pnden, vreemde uilbouwsels, nooit vermoede optrekjes en grillige ver stolen bomen. Allemaal raar en vreemd samengevloeid, lijkt hel wel, maar wel gezegend door de tijd. die het acceptabel maakt. Daarom is „saneren" zo'n moeilijk te vervoegen werkwoord hier en het roept ook angsten op, want het pittoreske wil nog wel eens krakkemikkig zijn. Toch maar heel voorzichtig zijn met en zuinig zijn op al die malle hoekjes, trant één streng neo-gebouw kan aan een wijkje al grondig bederven. Men moet de innigheid ren beetje koeste ren; echt een herfstoverweging trou wens. Het is immers de tijd van de aarzelingen! SCH IF.RFl LANDMAN. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2