DE GETEKENDE Onvrede over Suharto Oude rotstekeningen Malaria rukt op 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Arie Groenevelt pakt uit Auto: dé vervuiler ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 30 september 1070 Nr. 21070 Vorige lueek werd Indonesië, het land dat sinds een jaar of tien een redelijk stabiele indruk maakte op de buitenwereld, opgeschrikt door de mededeling van de regering dat er een samenzwering was ontdekt om het regime van president Suharto omver te werpen. Die bekendmaking leek echter bij nader inzien wel een beetje overdreven: de „samenzwe ring" kwam erop neer dat een aan tal dokumenten, waarin kritiek werd geuit op de huidige politek van de regering, en waarin de president werd gevraagd om af te treden, wa ren ondertekend door enige hoogge plaatste en gezaghebbende figuren uit het Indonesische maatschappe lijke leven, onder wie door de vroe gere vice-president, de ook in Ne derland vroeger zeer bekende Mo hammed Hatta. Het feit dat de regering zo over gevoelig heeft gereageerd op de on vrede die er onder vooraanstaande Indonesiërs heerst over het regime - en die op zichzelf heus niets nieuws ook niet voor de regering - is wel een dtüdelijk teken van de groeien de onzekerheid waarin het Indone sische bewind verkeert. Die onzekerheid kwam ook al tot uiting toen de president een brief geschreven bleek te hebben aan mi nisters en andere leiders van rege ringsinstanties waarin werd gezegd dat Sitharto op geen enkele manier toestaat dat hij of zijn familieleden wegens hun positie worden begun stigd. Die brief was een erg onge bruikelijke maar bovendien een erg ongeloofwaardige poging van de president de dagelijkse praktijk in Indonesië mooier voor te stellen dan zij is. Kwestie Timor Voor elke Indonesiër is het na melijk zo klaar als een klontje dat de familie Suharto behoorlijk profi teert van haar hoge positie. De vrouw van de president mevrouw Tien Suharto, heeft er zelfs een bij naam aan te danken: „Tien Pro cent", omdat zij van elke transaktie die er door haar toedoen wordt ge sloten dat percentage vraagt. Er zijn nog andere redenen tvaar- om de regering zich niet meer zo zelfverzekerd kan voelen als enkele jaren geleden het geval was. Vorig jaar kwam in Indonesië de „Perta- mina affaire" aan het rollen, een kwestie die een loodzware belasting vormt voor de ekonomische ontwik keling van het land. Het vorig jaar opengebarsten sdhandaal kwam erop neer dat de Indonesische staatsolie maatschappij Pertamina zoveel le ningen op lange en korte termijn had gesloten voor allerlei tamelijk onnodige prestigeprojekten in het land. dat zij de. aflossingen niet meer kon betalen. Tien miljard dollar bedraagt vol gens de laatste schattingen de scha de die daaruit is ontstaan en waar voor de Indonesische schatkist in de bres moest springen. De regering is daardoor financieel aan handen en voeten gebonden en dat juist voor de verkiezingen die volgend jaar mei moeten worden gehouden. Ten slotte, en dat zal ook een be langrijke oorzaak zijn van de ner- veusiteit van de autoriteiten, is daar de kwestie-Timor. Nog niet zo lang geleden gaf president Suharto toe dat er nog steeds gevochten wordt op Oost-Timor, de -vroegere Portugese kolonie die Indonesië vorig jaar an nexeerde. In het leger, een van de pijlers van de regering moet grote onrust zijn ontstaan omdat de mili taire aktie om Oost-Timor te ver overen, veel minder glad is verstre ken als wel was gedacht. Door al die faktoren heeft het prestige van pre sident Suharto een flinke knauw ge kregen. Gevreesd moet daarom wor den dat hij elke uiting van oppositie met nog grotere kracht zal proberen te onderdrukken dan in zijn land toch al het geval was. AMSTERDAM, 29-9. „De industrie bond NVV is het meer dan zat dat de werkgevers maar doorgaan met het verpesten van het arbeidsklimaat in ons land. Wij eisen van regering en parlement keihard een krachtige po litiek op sociaal-economisch gebied. Als men die eis niet inwilligt, dan is volgens ons de tijd aangebroken voor hardere acties dan vredelievende de monstraties". Dat zei voorzitter Arie Groenevelt van de industriebond NVV op een bijeenkomst van de FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging) in de Amsterdamse RAI waar miljoenen nota en troonrede centraal stonden. DEN HAAG. 29-9. Door een ver hoging van de aanschafprijs van een auto met enkele procenten en van de exploitatie met ongeveer één pro cent kan de totale luchtverontreini ging door auto's reeds met 75 pro cent worden teruggedrongen. Aldus het jaarverslag 1975 van de Rijksplanologische dienst, dat eer der opmerkt, dat een groot deel van de luchtverontreiniging in ons land door het wegverkeer wordt veroor zaakt. Uit de cijfers van het CBS van be gin dit jaar blijkt, dat deze vervui lingsbron relatief het goedkoopst is terug te dringen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLAGTWEDDE. Twee raadsleden van de gemeente Vlagtwedde heb ben in de nacht een huis gekraakt in het dorp Sellingen in de gemeente Vlagtwedde ten behoeve van een gezin, dat 20 september uit huis is gezet. De raadsleden Landlust en Meier, beiden lid van de fraktie Landlust, wilden zich op deze ma nier daadwerkelijk inzetten voor de burgers. DEN HAAG. Volgens het versche nen jaarverslag 1975 van de Rijks planologische Dienst wordt gezocht naar een doelmatiger systeem voor de zogenaamde milieubelasting en hierop vooruitlopend wordt overwo gen op korte termen een aantal knelpunten fey de heffingen weg te nemen. MAASTRICHT. De mobiele een heid Limburg van rijks- en ge meentepolitie heeft bij het woonwa- gencenrtum „Vinkenslag" in Maas tricht een illegale stortplaats laten opruimen. Twee partikuliere ber gingsmaatschappijen sleepten 30 al daar klandestien op gemeentegron den gedeponeerde sloopauto's weg. DEN HAAG. Staatssekretarls Marcel van Dam tit behoorlijk in de maag, met de door hem. gewilde huurverhoging per 1 juli met 8 procent. De Kamer wilde er niet van horen en wenst invoering per I april 1977. AMSTERDAM. - Uit de nieuwe col lectie van Dick Holthaus: v.l.n.r. Bob in een visgraatpak, Sonja in een DEN HAAG. De Tweede-Kamer leden Rietkerk, Van Aardenne en Keja (allen VVD) hebben dinsdag minister Boersma van sociale zaken en zijn staatssecretaris Mertens schriftelijk gevraagd hun oordeel te geven over de gedachte van de In dustriebond-NVV genoegen te ne men met een gedeeltelijke prijscom pensatie en een evenredige verkor ting van de arbeidstijd. DEN HAAG. Het beroep dat de Antirevolutionarie fraktievoorzitter Aantjes inzake het abortusvraagstuk heeft gedaan op de overtuigd Chris tenen in de niet-confessionele ka- merfrakties is hem over het alge meen niet in dank afgenomen. ALBLASSERDAM. De Maritime - Services Division van Van der Gies- sen-De Noord in Alblasserdam is er na langdurige onderhandelingen in geslaagd een opdracht ter waarde van e nkele miljoenen guldens te verkrijgen van Ocean Inchcape LTD. in Londen voor het verbouwen van twee bevoorradingsschepen. HEEZE. De Brabants kommissaris van de koningin, J. V. D. Harten, heeft in Heeze het eerste kremato- rium in Zuid-Nederland geopend. Het krematorium werd gebouwd in opdracht van de Stichting Crema torium agglomeratie Eindhoven. HILVERSUM. Het Nederlandse volk wijst voor bijna 80 procent de kommunistische maatschappijopvat tingen af. Dit blijkt uit een enquête die 'de KRO-televisie liet maken- voor de dokumentaire „Zijn kom- munisten te vertrouwen?" MOSKOU, 29-9. Het Sowjet-pers- bureau Tass meldt, dat in de Trans- kaukasische republiek Azerbeidsjan duizend vijftig eeuwen oude rotste keningen zijn gevonden. De tekeningen stellen mensen, dieren, jacht- en danstaferelen voor en arbeid op het land. Niet ver van de rotstekeningen verwijderd werd nog een fort uit het bronzen tijdperk ontdekt. LONDEN, 29-9. De malaria rukt weer op, zelfs in gebieden waarvan gemeld was dat deze ziekte prak tisch was uitgeroeid. De Wereldgezondheidsorganisatie had in 1955 opgeroepen internatio naal alles te doen om deze gesel voor miljoenen uit te roeien. Een hopeloos optimistisch doel, aldus dr. I. A. McGregor van het lab orato rium voor tropisch gemeenschapson- derzoek aan het Nationaal instituut voor medisch onderzoek in Londen. Hij zei dit op een symposion over malaria op de jaarvergadering van het Britse genootschap voor bevor dering van de wetenschap. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 1 SEPTEMBER NED. I: De TROS bestaat van daag tien jaar en dat feit gaat niet onopgemerkt voorbij. De TROS, na de AVRO thans de grootste omroep in ons land, vindt haar oorsprong in de illegale zender REM, die uitzond vanaf een eiland in de Noordzee. Onder het motto TROS wordt een greep gedaan uit de programma's die in het verleden zijn uitgezonden. Onder andere een aflevering van Ed, het sprekende paard. Dal bete- Klokslag adht gaat het doek open voor De Neuzenshow. Een kolderiek programma van de Zweedse Neder lander Ardy Slrüwer. De grappen hebben onder meer betrekking op irritaties die kunnen optreden op een tv-avondje. Het kabaretduo Neerlands hoop in bange dagen doet een poging het kijkerspubliek ie vermaken met liedjes waarvan het jeugdsentiment afdruipt. Na het journaal van half tien is het de beurt aan Hoe bestaat het?, het amusante programma over onmoge lijke mogelijkheden en voorbeelden van Holland op z'n smalst. Voordat Simon Carmiggelt met een van zijn Kronkels de VARA-avond afrondt, kan men nog kijken naar een afle vering van de vrolijke serie Terug naar de natuur. Het echtpaar Tom en Barbara kan eindelijk de vruch ten plukken van zijn arbeid in de tuin. Het resultaat is een logeerka mer vol spinazie, worteltjes en kool. NED. II: De Nederlandse televisie viert vandaag het feest van zijn 25- jarig bestaan en de kijkers zullen dit zeer nadrukkelijk weten. Ter gele genheid van dit zilveren jubileum is 'het tweede net de gehele dag in de lucht, al vanaf acht uur 's morgens. Een groot aantal hoogtepunten uit de vaderlandse tv-geschiedenis zal nogmaals over de beeldbuis rollen. Een aflevering van de science-fic- tionserie morgen gebeurt opent de rij. Gevolgd door de Musical Bah September, een portret van de sportman Anton Geesink, Een re portage van het bezoek van de Beatles in 1964 aan ons land, de do kumentaire Werkende jongeren, die Brandpunt drie jaar geleden uit zond. Hoe het eerste NOS-joumaal op 5 januari 1956 eruit zag een por tret van de schrijver Nescio, een op treden van het Ballroomorkest Vic tor Silvester in 1969, de show van Wim Sonneveld op Sinterklaasavond 1962 en de finale om de Europacup in 1962 vormen enkele hoogtepun ten die deze middag vertoond zullen worden. De vooravond bij de KRO is gereserveerd voor drie korte on derwerpen: een aflevering van The Flintstones, een aflevering vanDe wondere wereld onder water en de kerkelijke informatierubriek 't Zand 33. Na het journaal volgt de Wes tern-serie Alias Smith and Jones. Het avontuurlijke duo Heyes en Curry wordt gehuurd om de weg gelopen vrouw van een steenrijke boer op te speuren. De boer wordt vermoord en dat heeft heel wat voe ten in de aarde. In de show Dit is Wille!ze, een uurtje muziek en hu mor verzorgd door Willeke Alberti en haar gasten. De reportage De Ne derlandse Hongaren besluit deze avond. Ruim 7000 vluchtten na de volksopstand in 1956 naar ons land. Hoe degenen het maken die niet naar hun vaderland terugkeerden, wordt in deze reportage getoond. Ook wordt aandacht besteed aan enkelen die na verloop van tijd wel naar Hongarije zijn teruggekeerd. ZATERDAG 2 OKTOBER NED. I: 10.15 Teleac; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws 19.05 De Veluwe natuurlijk?; 19.38 De groene vogel; 20.00 De neuzen show; 20.30 Neerlands hoop; 21.35 Journaal; 21.50 Hoe bestaat het; 22.30 Terug naar de natuur; 23.00 Si mon Carmiggelt; 23.10 Journaal. NED. II: 8.00 Journaal; 8.05 Pro grammaoverzicht; 8.10 Morgen ge beurt het; 8.34 Bah September9.03 Sterren kijken; 9.43 The Beatles; 10.08 Brandpunt; 10.45 Eerste NTS- journaal; 11.00 Journaal; 11.03 Pro gramma-overzicht; 11.05 Singale- ment; 11.50 Amusement; 13.00 Jour naal; 13.10 Programma-overzicht; 13.14 Victor Sylvester; 13.33 Kaas; 15.06 Music-all-in; 16.00 Journaal; 16.03 Voetbal16.52 Doe 's war me neer Sonneveld; 17.50 Reprise zon dag; 18.00 Journaal; 18.05 Ruimte vaart; 18.40 Lied van de week; 18.45 Informatie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 The Flintstones; 19.30 De wondere wereld onder water; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.25 Alias Smith and Jones; 21.15 Dit is Willeke; 22.15 De Nederlandse Hon garen; 22.55 Journaal. v Familieroman door J. D. POSTHUMUS vrouw. Hij is immers onsympa thiek?" Daar kon vader Vlasbroek weinig tegen inbrengen. Toch laat ik me niet op m'n kop zitten door die vent, was doorgaans zijn halsstarrig ver weer. Ik heb net zo lief! De achtjarige Robbie, vol levens lust en druk, volkomen op de hoogte van de controverse, die er sinds zijn heugenis bestond tussen vader en de „rot-buurman", nam op zijn wijze wraak. Gooide stenen in de tuin, trok bloemen stuk en gooi de het hekje open, dat altijd zorg vuldig gesloten diende te blijven. Met als gevolg, dat Van Sandhuizen de jongen een keer achterna rende en hem een schop gaf, zodat hij over straat rolde. Nfemand had het ge zien, maar Robbie bracht huilend verslag uit over de strafoefening. „En wat heb jij gedaan?" infor meerde Ellie. „Ik viel tegen het hekkie en dat ging toen open. En toen kwam hij naar buiten en ging achter me aan en toen gaf-ie me een schop en viel ik en heb me bezeerd. En toen „Ja, ja," onderbrak zijn moeder het verhaal. „Helemaal per onge luk, hc? Dat ken ik. Je weet, hoe on ze buurman is. Het moet afgelopen zijn met dat geplaag, begrepen?" „Ja, mam, ik zal het nooit meer doen," beloofde de jongen. Maar de volgende dag, toen Van Sandhuizen voor het raam stond te kijken, trok Robbie een lange neus tegen hem en stak als dessert zijn tong uit. De incidenten bleven elkaar op volgen met de regelmaat van een uurwerk. Als Van Sandhuizen en zijn buurman weer eens een ruzietje hadden, staakten de andere buren hun werk, keken en luisterden. (wordt vervolgd) kent ook een stukje sentiment, toant deze serie werd destijds ook door de REM uitgezonden. Het REM-eiland speelt ook een rol in een speciale af levering van Tatort. De inhoud van dit verhaal: een piloot besluit in dronken toestand met een helikop ter een landing te maken in de tuin van paleis Soestdijk. Na zijn daad raakt de man aan lager wal en be sluit een bankroof te plegen. Als toevluchtsoord wil hij het voorma lige REM-eiland gebruiken. In deze aflevering spelen verschillende Ne derlandse akteurs mee. Na het jour naal van half tien begint een nieuw seizoen van TV-privé, het sleutel gatprogramma van Henk van der Meydcn. En wie anders kan er op deze feestelijke dag in de stoel zitten dan de ex-TROS-direkleur Joop Landré, de man die tien jaar gele den de TROS oprichtte. Het amuse mentsprogramma Tien voor de TROS sluit dit feest af. Enkele van de artiesten: John Woodhouse, De zangeres zonder naam, Bert de Vries, Henk Elsink, Marco Bakker, Martine Bijl, Ferry Maat, Chiel Montagne, Henk van der Mey- den, Vader Abraham en het TROS- paradepaardje André van Duin. NED. II: Hitminnend Nederland stemt uiteraard om zeven uur op deze zender af om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen in het hitwezen. Na het journaal van acht uur neemt de AVRO de draad op voor het verhaal van De gebroe ders Hammond. De aflevering van vanavond leert de kijker dat Paul Merrony, na de fusie tussen Ham mond Transport en het Nederlandse vervoersbedrijf Van der Merwe, zich met meer persoonlijke zaken bezig houdt, zoals zijn aanstaande huwelijk met de bankiersdochter April Winter. Op weg naar de brui loft krijgen Jennifer en Edward een aanrijding, waarvan een fietsende jongen het slachtoffer wordt. De Duitse film De.hel op de Mont Blanc is een rekonstruktie van een berg beklimmerstragedie die zich in 1961 op de 4807 meter hoge Mont Blanc a/speelde en vier slachtoffers eiste. Na deze film met soms ijzingwek kende beelden, is de beurt aan Tele- vizier Magazine voor informatie over aktuele gebeurtenissen in bin nen- en buitenland. Tenslotte praat Jaap van Meekreren met minister president Den Uyl over het kabi netsberaad van vandaag. VRIJDAG 1 OKTOBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuios; 19.05 TROS toen; 19.45 Mr. Ed het sprekende paard; 20.10 Ta tort; 21.35 Journaal; 21.50 TV-privé; 22.50 Tien voor de TROS; 00.30 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Top- pop; 20.00 Journaal; 20.25 De ge broeders Hammond; 21.15 De hel op de Mont Blanc; 22.35 Televizier; 23.20 Gesprek met de minister-pre sident; 23.30 Journaal. ZATERDAG 2 OKTOBER NED. I: Voor de jeugd start om zeven uur de nieuwe kleuterserie De berepoot, daarna neemt de VARA de zender over voor een programma dat gedeeltelijk in het teken staat van 25 jaar televisie. De rij wordt geopend door de film De Veluwe, natuurlijk? die gemaakt is naar aanleiding van het verschijnen van het boek Ontdek de Veluwe. De buis blijft nog even in de sfeer van de natuur met de film De groene vogel. Ellie Vlasbroek keek naar haar buurvrouw, met wie ze al die tijd nauwelijks een woord had gewisseld, verwonderd aan. „Hoe kan ik dat nu. buurvrouw? Ik kan de katten toch niet permanent in huis hou den?" „Dat is uw zaak. Als u ze dan maar op uw erf houdt. Ik heb u ge waarschuwd. De gevolgen zijn voor uw rekening, als u het niet doet!" En weg stevende de vrouw, zonder te groeten of nog naar haar buur vrouw te kijken. „Wel verd riep Ellie hartgrondig uit, toen ze de voordeur dichtsmeet. En dat was wel iets heel bijzonders, want anders vloekte ze nooit. Binnen een week was één der katten spoorloos. Ondanks het roe pen van Ellie en de kinderen bleef Prentje, zoals hij genoemd werd vanwege zijn lapjeskleuren, weg. Vlasbroek begreep het meteen: „Dat is de schuld van die hufter hier naast. Met z'n rotvogels! Die ly-eft onze kat natuurlijk om zeep genol- pen." Er waren geen bewijzen, want wie kan er over een ruim twee me ter hoge schutting kijken? Ook een kat van een andere buurvrouw bleef weg. Een paar weken later een van de overburen. Maar wat kun je er aandoen? Toen ook het. tweede dier. ondanks alle mogelijke voorzorgsmaatregelen wegbleef, voelde Vlasbrock een machteloosheid jegens deze dieren moordpartij. Hij ging naar de politie, maar daar stelde men vast dat er weinig of niets aan te doen was. „Het is vervelend en in-gemecn, dat ben ik met u eens. maar als we geen bewijzen hebben, kunnen we weinig uitrichten." Er werden geen katten meer aan geschaft. Wel een hond. De kinderen mochten toch wel iets hebben om te vertroetelen. Het was een jong, wild dier. „Over een goed half jaar is hij volwassen en groot," veronderstelde Vlasbroek grimmig. „Ik mag lijden, dat hij dan onze geliefde buurman een stuk uit zijn been bijt". Ellie proestte het uit, maar zei toch: „Alsjeblieft niet. We hebben al narigheid genoeg gehad met Van Sandhuizen." Trots het feit, dat Vlasbroek zo veel mogelijk zijn onaangename buurman vermeed, bleven er botsin gen. Zijn tuinsproeiapparaat kon hij in het voortuintje niet meer gebrui ken, want Van Sandhuizen had er bezwaar tegen, als er een waterre gen over zijn bloemen en planten kwam. „Als ik het nodig vind om te gieten, zal ik het zelf wel doen. Zorg ervoor, dat de straal buiten mijn tuin blijft, meneer." Ook ditmaal had Ellie grote moei- 1e haar man ervan te weerhoudende buurman aan te vliegen. Zelf zorgde ze ervoor, dat het apparaat aan de voorkant niet meer werd gebruikt. Zodat ook dit incident zonder verder kleerscheuren afliep. Kinderen heb je nooit helemaal in de hand. Hoewel Ellie probeerde al les te vermijden, wat de buurman irriteerde ontstonden er op gezette tijden moeilijkheden. Joop, de oud ste, was een rustige jongen, die zijn schouders ophaalde over de buren ruzies, zoals hij ze noemde. „Als u nu weet, dat hij een vervelend mens is, waarom negeert u hem dan niet helemaal?" doceerde de veertienja rige jongen. „Voor mij bestaat hij al lang niet meer. U moet er zich niet zo druk over maken. De hele buurt heeft een hekel aan hem en zijn bruine fluwelen rok met jersey blou se en bontvest, Klaus in eentweed kostuum met vest en Oatrica in een grijze Shetlandrok met zijden impri- mé-blöuse en gebreid jasje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7