Raad voelt voor instelling van advies-kommissie jachthavenzaken Vragen aan G.S. in kader van voorbehandeling begroting 1977 NIEUWE SUPERMARKT AAN DE HEM OPEN VOOR PUBLIEK Tilbury als het om mannen mode gaat. deurloo Stichting Jeugd organiseert een spel- en handenarbeidkursus 3 Gemeenteraad Middenschouwen NUTSSPAARBANK.. STREEKNIEUWS Aan rand centrum Tilbury ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE «onder*., 30 september 1976 Nr. 21970 SCHARENDIJKE, 28-9. De gemeenteraad van Mid denschouwen kwam dinsdagavond j.l. in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester E. Baerends. De raad besloot - op verzoek van de voorzitter - aan de agenda toe te voegen een voorstel van het raadslid de heer C. J. van Burg, dat vóór de aanvang van de vergadering door hem werd uitgereikt, tot het nemen van een principe-besluit tot het instellen van een kommissie van advies en bij stand voor jachthavenzaken. Onder de ingekomen stukken be vond zich een mededeling van het kollege van G.S. van Zeeland, dat het raadsbesluit van 30 maart 1976, waarbij de heer H. A. Geluk te Elle- meet in beroep het gebruik van een bollenschuur als zomerwoning werd toegestaan, ter vernietiging door de Kroon is voorgedragen. De heer C. J. van Burg bestreed de argumenten, die door G.S. zijn gebruikt. Hij -lichtte toe hoe de raad tot zijn contrair besluit gekomen was en hij vond. het onjuist, dat de autoriteit van de raad wordt gene geerd door het besluit ter vernieti ging voor te dragen. De heer L. den Boer verklaarde, dat het hem bekend was, dat de zaak Geluk formeel niet in orde was toen de raad een besluit nam. Op morele gronden heeft hij voor het raadsbesluit gestemd. De heer L. C. Hart vond het on juist, dat de opvatting van de raad door G.S. buiten beschouwing gela ten wordt. De voorzitter antwoordde, dat hij zich niet geroepen voelde om het be leid van G.S. in zijn volle omvang te verdedigen. Hij kon de bewuste raadsvergadering wegens ziekte destijds niet bijwonen. Wanneer hij hiertoe wel in de ge legenheid geweest was had hij het raadsbesluit zelf ter vernietiging voorgedragen omdat hij geen rechts ongelijkheid in de gemeente wenst te accepteren. In andere gevallen zijn b. en w. genoodzaakt geweest streng op te treden tegen overtredingen. De raad besloot verder de brief van G.S. voor kennisgeving aan te nemen. Gemeenschapsruimte Zonder hoofdelijke stemming werd vervolgens vastgesteld een reglement op het gebruik van sport gebouwen nu de gymnastiekzaal in Scharendijke zijn- voltooiing nadert. Bij het voorstel tot vaststelling van een reglement op het in gebruik geven van de gemeenschapsruimte te Scharendijke merkte de heer Van Burg op, dat in het voorstel melding wordt gemaakt van de benoeming van een koncierge/buffethouder. Hij maakte bezwaar tegen het feit, dat de sollicitatiestukken in afwijking van de gevolgde gewoonte niet bij de raadsstukken waren gevoegd. Dat de benoeming door b. en w. inmid dels heeft plaats gehad wenste hij als een afgedane zaak te aanvaar den. Advertentie de ideale gezinsbank Spaarbusjes in bruikleen SCHARENDIJKE t.o. Geref. kerk - woensdag 12.30-13.30 uur. De heep Van Burg zou gaarne zien, dat de bevoegdheid tot benoe men van funktionarissen, die de raad destijds aan b. en w. heeft ge delegeerd, weer terugkeert bij de raad. De voorzitter zei, dat hij zich niet duidelijk kon herinneren, dat solli citatiestukken altijd bij de raads stukken ter inzage hebben gelegen. In ieder geval heeft hij hiertegen geen bezwaar. Hij gaf inlichtingen over de solli citatieprocedure en de horecabe- voegdheden van de sollicitanten. Er moest rekening mee gehouden wor den, dat een groot deel van de werk zaamheden uit schoonmaakwerk- zaamheden bestaat. Daarnaast be staat een kleiner deel uit werkzaam heden als gemeentebode en eventu eel andere werkzaamheden om tot een volledige dagtaak te komen. De heer Van Burg had de indruk dat er na de oproep van sollicitan ten een gewijzigde visie over de in houd van de betrekking ontstaan was bij b. en w. De voorzitter gaf toe dat dit ge deeltelijk juist was. Er bestond aan vankelijk geen juist overzicht van het aantal uren, dat met schoon- maakwerkzaamheden is gemoeid. De heer Van Burg vroeg of het be noemingsrecht voor de funktiona rissen die door de raad kunnen wor den benoemd bij de raad kan terug keren. De voorzitter stelde de vraag of de raad inderdaad alle funktionaris sen, waartoe hij bevoegd ds, wenste te benoemen b.v. ook schoonhoud- sters van gebouwen. Mevr. J. KLoet-Schellingerhout wenste dat de raad in ieder geval over de nodige informatie zou moe ten kunnen beschikken. De heer Hart zag liever het be noemingsrecht voor bepaalde funk tionarissen aan de raad. De voorzitter adviseerde b. en w. een voorstel te laten doen het be noemingsrecht voor funktionarissen met een volledige betrekking bij de gemeenteraad te doen terugkeren. De raad verklaarde zich' hiermee akkoord. Het reglement op het ingebruik geven van de gemeenschapsruimte werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Eveneens werden vastgesteld de tarieven voor het gebruik van de gymnastiekzaal en de gemeenschaps ruimte. Verlenging Kreeklaan De raad besloot op voorstel van burgemeester en wethouders een krediet van f 46.226,beschikbaar te stel'len voor het verlengen van de Kreeklaan tot de zuidelijke randweg te Scharendijke. De beslissing omtrent de vaststel ling van het bestemmingsplan „Bui tengebied" werd met uiterlijk drie maanden verlengd. De vergoeding voor vakonderwijs in de nuttige handwerken t.a.v. de chr. nat. school te Scharendijke over 1975 werd vastgesteld op f 4.689,86. De exploitatievergoeding voor deze school werd over 1975 vastgesteld op f 22.151,33. De heer C. J. van Burg werd hier na in de gelegenheid gesteld zqn voorstel tot het nemen van een principe-besluit over een kommissie van advies en bijstand voor jachtha venzaken toe te lichten. De voorzitter zette uiteen, dat het voorstel niet officieel in behandeling Dc Zeelandbrug- ZIERIKZEE, 29-9. In het kader van de voorbehandeling van de be groting 1977 z\jn vanuit de staten aan G. S, van Zeeland o.a. de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is, gezien in het licht van de be sluiten m.b.t. dc Oosterschelde, de jaarlijkse afschrijving op de Zee- la ndbnrg niet te hoog? Kan deze ten gunste van de exploitatie verlaagd worden, zodat ook met lagere ta rieven kan werden volstaan? Is bij lagere tarieven een groter vervoers aanbod te verwachten, zodat de op brengsten daardoor niet of nauwe lijks zullen dalen? Wordt getracht de extra onder houdskosten, die door hot openblij ven van de Oosterschelde. zullen ontstaan aan- en om de pijlers van de Zoelandbrug ten laste van het rijk te doen komen? Nu als gevolg van de beslissing m.b.t. de wijze van afsluiting van de Oosterschelde een methode is geko zen. die sterk afwijkt van het oor spronkelijk deltaplan, zal als gevolg daarvan het risico van geulcnver- plaatsing aanwezig blijven en zullen ook voorzieningen rond de pijlers van de Zeelandbrug nodig blijven. Dit is dus een gevolg van een ge wijzigde beslissing op rijksniveau met mogelijk financieel nadelige gevolgen, die niet te voorzien waren, op provinciaal niveau. Zal het rijk deze financieel nadcLige consequen tie willen overnemen? Zijn hiervoor reeds pogingen in het werk gesteld? Zullen de extra kosten die ge maakt zullen moeten worden voor het treffen van voorzieningen rond de pijlers van de Zeeiandbrug een gevolg zijn van de gewijzigde ma nier van afsluiten van de Ooster schelde en dus voor rekening van het rijk komen? kon worden genomen daar een der gelijk voorstel van b. en w. dient uit te gaan. Wanneer de raad instel ling van een kommissie zou wensen, dacht de voorzitter persoonlijk aan een kommissie voor ruimtelijke or dening. De heer Van Burg lichtte toe, dat hij doelbewust voor een kommissie voor jachthavenzaken had gekozen om zijn voorstel meer acceptabel te maken. Vooral over een jachthaven te Scharendijke zullen in de toe komst belangrijke beslissingen ge nomen moeten worden, zodat het wenselijk is de raad bij' de voorbe reidingen in te schakelen. Het samenspel tussen de raad en b. en w. zou volgens de heer Van Burg vlotter kunnen verlopen wan neer de raad over meer stukken en informaties zou kunnen beschikken. Dit samenspel Is te verbeteren door de instelling van een kommis sie van advies cn^ bijstand. Thans moet de raad passief afwachten tot burgemeester en wethouders met voorstellen komen. Spreker wees er op, dat alle ge meenten op Schouwen-Duiveland kommissies hebben. In de door hem voorgestelde kommissie kunnen ook niet-raadsleden, b.v. vertegenwoor digers uit de middenstand, worden benoemd. Hij deed een beroep op het kollege zijn voorstel tot het in stellen van een kommissie over te nemen. Mevr. Kloet verklaarde het voor stel van de heer Van Burg te steu nen. De voorzitter gaf als zijn mening, dat het van essentieel belang is, dat een kommissie funktioneert. Boven dien bestaat het gevaar, dat de raadsvergaderingen kunnen uitlo pen op een formele afdoening van zaken, omdat deze al uitvoerig in een kommissievergadedng zijn be sproken. De heer Van Buig merkte op, dat de voorzitter zijn voorstel negatief benaderde. De voorzitter bestreed deze op merking en stelde, dat hij het funk- tioneren van de raad juist positief benadeaxi had. De heer Van Burg repliceerde, dat de voorzitter bet woord modever schijnsel had gebruikt met betrek king tot het instellen van kommis sies. Spreker vond deze opmerking niet juist, daar de gemeentewet de kommissies heeft geopend. Hij vond, dat de raad de voorstel len van b. en w. te veel passief af wacht. De heer Hart verklaarde zich voor een kommissie ruimtelijke ordening, zodat de raad meer voorlichting kan bekomen over de on twerpbestem- mingsplannen. De heer Van Burg vroeg of er een voorstel van het kollege zal komen. De voorzitter antwoordde, dat de suggestie eerst in het kollege be sproken moet worden. Vastgesteld werden de 14e en 15e wijziging van de gemeentebegroting voor 1976. Met de betrekking tot de netto uitkering van de N.V. Brugverbin- ding Haringvliet ad f 103.500 merkte de heer Van Burg op, dat burge meester en wethouders nog geen voorstel gedaan hebben over de be stemming van de bijdrage. Hij vroeg" of de prioriteitenlijst in rangorde kan worden afgewerkt t.w. de pro- jekten voetpad achter woningen aan de Vroonstraat en uitbreiding van de openbare basisschool te Ellemeet met een gemeenschapsruimte. De voorzitter, antwoordde, dat het bedrag voor het maken van een ge meenschapsruimte in de school te Ellemeet niet voldoende zal zijn. Bij de gemeentebegroting 1977 zal op besteding van de bijdrage worden teruggekomen. Nieuwe prioiüteiten zullen moeten worden afgewogen. N.E.V.O.-dansdagen De Nederlandse Volksdansvereni ging NEVO organiseert de komende maanden weer enige aktiviteiten in Zeeland en West-Brabant. Op 9 ok tober wordt in Vlissingen een Bul gaarse dansdag gehouden in de zaal van de dansgroep Vlissingen. Op 13 november, eveneens in Vlissingen, vindt een dansdag Turks plaats. In Goes worden eveneens door de NEVO twee dansdagen georgani seerd en wel een Ierse dansdag op 30 oktober en een Hongaarse op 27 november. Deze dagen worden ge houden in de zaal van dansgroep Vodago. Werken Oosterschelde In het Driemaandelijks Bericht van de Deltawerken wordt zoals gewoon lijk een overzicht gegeven van de stand van de werkzaamheden. In de Oosterschelde kwam in de periode 1 april-1 juli 1976 de voorlopige af bouw van de bouwputten grotendeels gereed. De nog te egaliseren terrei nen kwamen gereed en de klei-af- dekkingen werden ingezaaid met graszaad. In totaal werd voor het ge hele werk 7.900.000 m3 zand gespoten, 45.000 ton asfaltbeton en steenasfalt verwerkt en 14.000 m* klei aange bracht. Wat betreft de Damaanzet Schou wen wordt medegedeeld dat in de verslagperiode de ontgraving van de Inlaag gereed kwam. Het vrijkomen de zand werd verwerkt in de duin- verzwaring. De osfaltverdediging van de hoogwaterkering werd afgedekt met een afstrooilaag van gebroken grind. De geleidcdam ten oosten van dc damaanzet kwam gereed. In het Brouwershavense Gat verloopt de uitvoering van de doorlaatsluis vol gens plan. ZIERIKZEE Ver. ven Oud-leerlingen De Vereniging van Oud-leerlingen der Tuinbouwwinterkursussen be gint het winterseizoen op dinsdag 5 oktober, met een bijeenkomst in het Huis van Nassau. Als spreker treedt op de heer B. Steenbergen met het onderwerp: „De meest voor komende groentegewassen op de be drijven". „Brogum" start zwemaktiviteit Met ingang van maandag 4 oktober gaat jeugdsoos Brogum experimite- ren met een nieuwe aktiviteit. Bro gum geeft de leden een unieke kans om elke maandagavond te gaan zwemmen in de sporthal „Onderdak" En onderzoekt tevens waarom de jeugd van plm. 18 jaar zo weinig of helemaal niet gaat zwemmen. De laatste tijd blijkt al meer dat deze jeugd haast nooit gaat zwemmen en daarom heeft Brogum het zwembad iedere maandagavond tussen 21.00- 22.00 uur afgehuurd om hun kans te geven de zwemspiertjes wat los te maken. De eerste avond mogen alle leden gratis zwemmen; daarna zal er een kleine bijdrage gevraagd worden om de kosten wat te drukken. Bro gum hoopt dan ook dat er zoveel mo gelijk leden komen zwemmen zodat deze aktiviteit onder de jeugd een succes zal worden. Vergadering P.v.d.A. Op vrijdag 1 oktober wordt in het Huis van Nassau een vergadering ge houden van de P. v. d. A.-afdeling. Een film - met aansluitend een dis- kussie - zal worden vertoond over de Oosterscheldeproblematiek. Voor tijd: zie agenda. WESTERSCHOUWEN Openbare aanbesteding Op maandagmorgen 18 oktober zal in het gemeentehuis te Haamstede door het gemeentebestuur van Wes- terschouwen in het openbaar worden aanbesteed het verbouwen en restau reren van het pand Weststraat 18 te Haamstede. HAAMSTEDE E.H.B.O.-cursus Bij voldoende deelname organiseert de afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis in de Beatrixschool (linker gedeelte), Weststraat 34b te Haamstede een E.H.B.O-cursus. De kursus zal aan vangen op dinsdag 26 oktober a.s. en zal vervolgens voorlopig elke dinsdagavond plaatshebben. Dege nen, die zich voor deze kursus willen aanmelden kunnen dit doen bij de heer J. Tuinman te Burgh, telefoon (01115) 1678. RENESSE Koffiebar C.l.V. „De Schakel" Gedurènde 'de komende winter maanden gaat de leiding van de C.J.V.-tienerclub „De Schakel" ex perimenteren met een „koffiebar" voor de jeugd boven de zestien jaar. De koffiebar wordt een soort in stuif zonder programma, maar uit sluitend1 gericht op de gezelligheid. De koffiebar wordt voorlopig ge houden op elke eerste zaterdag avonden van de maand in het club huis van de CJV ,,'t Schakeltje", achter het Dorpshuis, met ingang van 2 oktober, (zie ook de agenda). KERKWERVE P.].Z.-„start"-avond Op vrijdag 1 oktober begint de P.J. Z. het nieuwe seizoen met een bij eenkomst voor klein en groot in het verenigingsgebouw te Kerkwerve. De artiesten Max Olga zullen de avond verzorgen met een „Levend kwartet", waaraan ieder kan mee doen. Alle belangstellenden zijn wel kom. Voor tijd: zie agenda. DREISCHOR Verkoop instrumenten „Crescendo" Nu de omschakeling van harmonie naar fanfare van de muziekvereni ging .Crescendo" sinds kort zijn be slag heeft gekregen, is een aantal gebruikte muziekinstrumenten over bodig geworden. Het bestuur heeft besloten deze instrumenten te verkopen en stelt a.s. zaterdagmiddag 2 oktober gega digden in de gelegenheid hun keus te maken. Men kan zich vervoegen in de oude burgemeesterskamer van de gewezen gemeentesekretarie Mr. P. Moggestraat 5. Voor tijd: zie agenda. NOORDWELLE Auto-expositie Op vrijdag 1 en zaterdag 2 oktober houdt Auto Louis Goedbloed te Noordwelle een najaarexpositie, waarop de introduktie plaats vindt van de 1977-modellen van Citroen en de viering plaats vindt van het eer ste lustrum van het bedrijf. OOSTERLAND Vrouwenvereniging „Martha" Dinsdagavond 5 oktober begint de Ned. Herv. Vrouwenvereniging: „Martha", presidente mevr. J. Stout- jesdijk-Borst, weer met de vergade ringen, die zoals gewoonlijk om de twee weken plaats vinden. Wegens verbouwingswerkzaamheden, c.q. uit breidingen, van de bestaande open bare vergaderzalen zal de Vrouwen vereniging voorlopig op dinsdag avond bijéén komen in één der lo kalen van de voormalige basisschool aan de Groene Poort. De ingang hier van is vin het schoolplein aan de Hofweg. Een koeltoonbank zorgt voor een goede presentatie van de vleeswaren. Bo ven de toonbank zijn sfeervolle lampen aangebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 30-9. Heden-donderdagmorgen werd de nieuwe supermarkt aan de Hem, van firma J. A. van der Schee, voor liet publiek opengesteld. Deze zaak, aan de rand van het centrum, zal waarschijnlük duidelijk in een behoefte kunnen voorzien, daar het verdwijnen van de vroe gere kruidenierswinkel (sinds decem ber vorig jaar) door velen als een ge mis werd ervaren. De nieuwe zeer ruim opgezette su permarkt zal gedreven worden door twee bijzonder enthousiaste jonge mensen: de heer P. C. van der Schee en zijn echtgenote mevrouw A. van der Schee-Papeveld. Na het uitbreken van een achter liggend magazijn kon de winkel ruimte tweemaal zo groot gemaakt worden en heeft nu een vloeropper vlakte van ruim 150 m-\ De opzet en de indeling van de winkel werden uitgedacht door de heer Prevo, ter wijl de rangschikking van de pro- dukten onder regie van de heer C. Nekeman plaatsvond. Ruim assortiment Het ruime assortiment van de su permarkt omvat; zuivelprodukten, groenten en fruit, vleeswaren, brood en banket en een uitgebreide sorte ring kruidenierswaren evenals enke le diabetici-artikelen. De verbouwing werd voornamelijk onder eigen beheer uitgevoerd dooi de heer J. A. van der Schee. De zaak biedt thans een ruime, maar tevens zeer sfeervolle aanblik. Het plafond bestaat uit brandvrije cement platen, MADRID. Spaans Baskenland is dinsdag weer aan het werk gegaan, na een eendaagse politieke staking waaraan massaal gehoor is gegeven. waaraan tevens de hetelucht-ver- warming bevestigd is. Er staan twee diepvriezers, een zuivelmeubel, een koeltoonbank voor de vleeswaren met daarboven aangepaste sfeerlampen en verder een koelcel voor groenten en melk. AI met al een fraaie super markt met een zeer ruime en geva rieerde voorraad. Advertentie SfiAP ZIERIKZEE, 29-9. De Stichting Jeugd Schouwcn-Duivcland gaat twee interessante kursusscn orga niseren voor jongeren en ouderen die in het jeugd- en jongerenwerk betrokken zqn of willen zyn. Dc kursussen die op stapel staan ztfn een spelkursus en een handenarbeid kursus. Dc spelkursus zal plaatsvinden op de woensdagavonden 3. 10, 17 cn 24 november in de zaal bij de Gerefor meerde kerk te Zierikzee. Inhoud van de kursus: verschillende spel vormen die binnenshuis met groepen kinderen en jongeren gedaan kun nen worden: o.a. gezelschapsspelen rond de tafel, spelen in de ruimte. spelen in de kring, kreaticf spel. verkleedpartijen enz. Deze spelkur sus onder leiding van de jeugd werkleider Gabri de Groot, is niet alleen leuk, en leerzaam, maar zeer zeker ook nuttig om te gebruiken. Handenarbeid De handenarbeidkursus wordt on der leiding van Gabri de Groot ge geven op de dinsdagavonden 9. 16 cn 23 november a.s. in het clubhuis De Lichtboei van het Leger des Heils. Inhoud van deze kursus: drie avon den oefenen en instruktie met be trekking tot eenvoudige technieken. Eerste avond: werken met wegwerp- materiaal, papier en karton; twee de avond: werken met lapjes, touw. draad cn weefsel; derde avond: een voudige poppen maken en er mee spelen. De kursus is gericht op een ruim aanbod van technieken en mo gelijkheden. die in groepsbijeenkom sten gedaan kunnen worden. Opgave voor beide kursusscn zijn mogelijk bij de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3