Nieuwbouwplan gemeentehuis Bruinisse was onderwerp gesprek in vergadering raad F.N.V. en de werkloosheid Agressief door vlees? Bouwproduktie- behoefte 1980 De minister-president en de werkgevers Fruxano jus d'orange f 1.10 korting Gestorven van uitputting vc&fl ©evereim POLITIE PAKT NEDERLANDSE TERR0RISTE IN ISRAËL Subsidie voor Landbouwmuseum Aktie tegen „éénarmige bandieten" Experiment van „De Spar" Vrouw gedood door bliksem Stemmen bij volmacht wordt gemakkelijker Brandweer en zwemkunst BUD SPENCER JACK PALANCE AMEN BROEDER, AMEN UNIEKE AANBIEDING: Speciale prijs: 8-daagse reis Doodsteek voor verkeersonderwij s AGENDA BRUINISSE, 29-9. Tijdens de jongste raadsvergade ring, oiuler voorzitterschap van burgemeester T. C. Hekman, kwamen nog verschillende belangrijke pun ten aan de orde. In bespreking kwam o.a. het plan lot nieuwbouw van een gemeentehuis. De raad ging in op het verzoek van de Stichting Landbouwmuseum te Dreischor de subsidie met ingang van 1 januari a.s. te verhogen van zeventien cent naar één en twintig cent per inwoner. De heer Verspoor (Alg. Belang) merkte op dat de ge meente Brouwershaven nogal een fikse huur vraagt voor dat gebouw. AMSTERDAM, 9-9. De by de FNV aangesloten bonden lijken bereid, een deel van het particuliere inko men op te offeren aan de bestrij ding van de werkloosheid. Men voelt wel wat voor het plan v;<n de Indu striebonden NVV en NKV om een deel van de prijscompensatie niet in eigen zak te steken maar te benutten voor de financiering van arbeidstijd verkorting. Voorwaarde is echter wel, dat eerst die arbeidstijdverkor ting een effektief wapen moet blij ken in de strijd tegen werkloosheid. Dan pas is een „offer" op zijn plaats. LONDEN, 29-9 Verstopping is mis schien de oorzaak van de problemen waarmee de Noord-Ieren zitten. Naar het Britse tijdschrift „Blackwoods" vaststelt, eten Ieren zo goed als geen groente. De daaruit voortvloeiende hardlijvigheid zou zeer wel de „fun damentele reden voor gewelddadig heid" kunnen zijn, meent Black woods. De doorsnee Ier, niet bedorven door uitheemse gewoonten, heeft al leen belangstelling voor het beste vlees en aardappelen. Een woordvoerster van een Brits voedingsinstituut hecht niet veel waarde aan de theorie van het tijd schrift. DEN HAAG, 29-9. De behoefte aan bouwproduktie in 1980 wordt geschat op 32,4 miljard, maar abso lute betekenis is aan dit bedrag niet toe te kennen. Het bedrag geeft evenwel een aanwijzing van de re delijkerwijs te verwachten bouwbe- hoeftc. Dit concludeert minister Gruyters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening onder meer in de woens dag verschenen nota bouwbeleid, waarin het bouwbeleid voor de eerstkomende vijf jaren is neerge legd. Voor de korte termijn zal een aanvaardbaar of onvermijdelijk te achten werkloosheidniveau in de regeringsovcrwegingcn worden be trokken, aldus dc minister. DEN HAAG, 29-9. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (N.C.W.) voelt zich, naar het ons meedeelt, gegriefd door uitspraken van minister-president Den Uyl aan de vooravond van het dricpartyen- overleg tussen regering, werkgevers en vakbeweging. De minister-president heeft de za kelijke kritiek van werkgevers op de, naar de mening van de werkge vers, onrijpe en slechte wetsvoor- Advertenüe Tot en met 6 oktober a.s. bij inlevering van uw cheque Na schorsing van de raad die zich in besloten zitting nog eens over deze punten had beraden, zei dc burgemeester voor verlenging van dc termijn te pleiten, zodat geen overhaaste beslissingen behoeven te worden genomen. Aan de postduivenvereniging „De Bruse Trekker" zal een éénmalige suibsidie worden gegeven van f 1000 voor de bouw van een eigen klub- lokaal. Het benodigde krediet werd be schikbaar "gesteld voor het aanbren gen van een verharding bij het oe- fenveld op het sportveld. De raad zag niet veel heil in een betontegelverharding hetgeen door het college werd voorgesteld, maar zag meer in een asfaltverharding omdat dit meer afdoende zou zijn. De heer Bal (lijst v. d. Velde) vroeg waarom dit niet gelijk gebeurd was met de aanleg van de paden langs de velden. Volgens de wethouder van openbare werken de héér Van Gilst was dit niet in het bestek op genomen. De heer Bal noemde het een falend beleid van de wethouder van openbare werken. De heer Ver spoor (Alg. Belang) informeerde in hoeverre de Heidemij die het tweede sportveld heeft aangelegd, aanspra kelijk is voor deze kosten. De voor zitter zei dat dit nader zal worden bekeken. Plan nieuw gemeentehuis De plannen voor het nieuwe ge meentehuis zowel als voor het nieu we postkantoor zijn vrijdagavond niet veel verder gekomen. De raads leden willen wat meer tijd om hier over een beslissing te nemen. Het schetsplan voor beide gebou wen werd tijdens de raadsvergade ring door de architekt nader belicht. De heer Bal (lijst v. d. Velde) vond het uiterlijk van het nieuwe ge meentehuis niet mooi. „Het aange zicht lijkt op een kippefarm, alleen de voerelevator ontbreekt'', aldus de heer Bal. De voorzitter deelde mee dat het schetsplan heringedeeld was, waarmee reeds anderhalve toil be zuinigd werd. De 'heer Bal zag een bezuiniging door de technische dienst niet on der te brengen in het nieuwe ge meentehuis. Hij was van mening dat de dienst in het oude gemeentehuis kon blijven. „We zitten straks met meer lege dan volle gebouwen", was de mening van de heer Bal. De heer v. d. Bos (SGP) zou het voordeel wel eens willen weten als de technische dienst niet in het nieuwe gebouw werd ingecalculeerd. Het leek hem toch wel praktisch, als alles onder één dak is. De burgemeester wees er op dat er haast is bij de beslissing over het gemeentehuis. De- architektkosten van f 40.600 zullen in DACW-ver- band worden gesubsidieerd, maar deze toezegging loopt af op 31 de cember a.s. stellen inzake vermogen6aanwasde- ling en ondernemingsraden vergele ken met de agitatie tegen het verbod van kinderarbeid, een eeuw geleden, en tegen de arbeidswet. In de rede van de minister-presi- den heeft emotionaliteit de overhand gekregen over redelijkheid en ob- jektiviteit. De premier doet hiermee schade aan dc juiste overlegsfeer die nodig is om gezamenlijk de proble men waarvoor wij staan, op te los sen, aldus het N.C.W. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer v. d. Bos (SGP) hoever het stond met de informatie onder dc in woners te Zijpe in verband met de aanleg van aardgas. De burgemees ter zei dat 17 bewoners gereageerd hebben, waarvan drie met nee. Van vijf moet nog bericht binnenkomen. Verder vroeg de heer v. d. Bos of er fietsenrekken bij de bushalte ko men, wat met ja werd. beantwoord cn of er al kontakt iis opgenomen met de persoon die de beplanting daar ter plaatse moet bijwerken. De heer v. d. Bos wilde ook weten of er nog bouwrijpe grond is le Brui nisse. De voorzitter zei dat het van groot belang is dat het plan „Rikus- weel" snel goed gekeurd wordt, want dat daar weer bouwrijpe grónd beschikbaar komt. De heer Verspoor (Alg. Belang) vroeg of er al een regeling is voor de woonwagenbewoners die in de omtrek hun wagens neerzetten. De voorzitter zei dat dit een ernstig probleem is en een taak voor de overheid, maar het heeft zijn aan dacht ten volle. Verder wees de heer Verspoor er op dat het nieuwe weg dek dn het Stenenpad opgedrukt wordt door boomwortels. Daar zal naar gekeken worden aldus de voor zitter. De middenstand is niet geluk kig met de kaaswagen die iedere vrijdagmorgen bij de kerk staat al dus de heer Verspoor. De burge meester zei dat de gemeente geen vergunning kan weigeren als deze ingeschreven staat bij de Kamer van Koophandel. De 'heer Meeuwsen (PCG) walde weten waarom de 'herbestrating in de Nieuwstraat stil ligt. De oorzaak is het graven van de PTT, aldus de voorzitter. De heer Bal (lijst v. d. Velde) had gekonstateerd dat de twee huizen aan de dijk bij de oude vissershaven steeds verdèr scheuren én een ge vaar gaan worden. De voorzitter zei dat er een onderzoek zal worden ge-' daan naar het instortingsgevaar. Verder wilde de heer Bal weten aan wie de huur van de school van de C.B.T.B. ten goede komt. De voor zitter zei dat die voor de stichting Dorpshuis is. Hoe kan die dan met zo'n tekort werken was de mening van de heer Bal. Tot slot wees de heer Bal op het komende najaar en dat er nóg geen witte strepen op het wegdek staan aan de Dorpsweg. Dit zal binnenkort worden gedaan aldus de voorzitter. AMSTERDAM, 29-9. De officier van justitie te Amsterdam, mr. J. H. C. Pieters, heeft woensdag tijdens de zitting van de politierechter aange kondigd, dat de actie in de hoofd stad en omgeving tegen de gelduit- kerende speelautomaten zal doorgaan tot al die apparaten opgeruimd zijn. Mr. Pieters houdt zich speciaal bezig met zaken tegen illegale zenders en illegale gokhuizen. Mr. Pieters zei ook, dat deze „een armige bandieten", zoals hij de appa raten noemde, een ernstig maat schappelijk euvel zijn. „Er verdwij nen vele duizenden guldens in. Hele weeklonen worden door verslaafden in die apparaten verspeeld". DEN HAAG, 29-9. Het grootwin kelbedrijf De Spar experimenteert met de vestiging van kleine winkels in kleine woongemeenschappen, zo wordt in het jaarverslag 1975 meege deeld. De voortgaande sanering in de levensmiddelenbranche heeft geleid tot een zodanige vermindering van het aantal verkooppunten, dat klei nere woongebieden als dorpjes en af gelegen buitenwijken meer cn meer verstoken raken van de mogelijkheid zich in de naaste omgeving van da gelijkse benodigdheden te voorzien. Deze woongebieden zijn te klein voor een volledige supermarkt, maar dc Spar meent, dat het op haar weg ligt te zoeken naar een bedrijfsvorm waarmee met een bescheiden ren dement in deze leemte kan worden voorzien. AMSTERDAM, 29-9. De 39-jarige mevrouw M. Bolh-BruIIeman uit de Wervershoofstraat in Amsterdnm- Noord is op straat tijdens een kort onweer door dc bliksem getroffen en vrijwel onmiddellijk overleden. Me vrouw Bolli stond bij de Capelfe- school in dc Rode Kruisstraat op haar kinderen te wachten. BRUSSEL, 29-9. In de bossen rond het Belgische Theux heeft men het lijk van een man ontdekt. Later is gebleken dat het het stoffelijk overschot was van een 74-jarige Ne derlander. de heer Hendrikus Sleu tel- uit Nijmegen. Die man werd sinds 11 augustus vermist. Bekend was dat hij cp die dag deelnam aan een bedevaart naar Banneux. Vermoed wordt dat de man, tijdens een wandeling, in de bossen verdwaald geraakt is en van uitputting is gestorven. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 29-9. Be Tweede Ka mer is akkoord gegaan met het re geringsvoorstel het stemmen bij vol macht en het elders stemmen tc ver gemakkelijken. Het is de bedoeling om leeds bij de Tweede-Kamerverkiezingen op woensdag 25 mei vólgend jaar het mogelijk te maken, dat kiezers via een invulstrook op de achterzijde van de oproepingskaart kunnen vra gen- om elders dan in het eigen stembureau te mogen stemmen. En die oprcepinigskaart kan, door het invullen van namen op de voorzijde, veranderd werden in een kiezersle gitimatie. wanneer de kiezer een andere kiezer machtigt voor hem de stem uit te brengen. De nieuwe regeling voor het stem men bij volmacht wordt het ingrij pendst gewijzigd. Tot dusverre was het alleen mogelijk om familieleden of huisgenoten de volmacht te ge ven. Het wordt zo, dat de volmacht gegeven kan worden aan iedereen, die moet stemmen in hetzelfde stembureau als degene, die van de volmachtregelin'g gebruik wil ma ken. DEN HAAG, 29-9. Het onafhan kelijk kamerlid Nooteboom meent dat brandweerlieden de zwemkunst machtig moeten zijn, zeker wanneer zij werken in gemeenten aan grote rivieren. Hij heeft minister De Gaay Fort man (binnenlandse zaken) gevraagd terzake maatregelen te nemen, in het bijzonder ten aanzien van het niet- inschakelen van brandweerlieden die niet kunnen zwemmen bij bran den op te water liggende schepen. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond Niets is onmogelijk voor de reus uit de komische Westerns Nu met Aanvang 8.00 uur Toegang 14 jaar Aula ll.S.G. „Prof. Zeeman". Film kring „Ziejook". 20.UU uur. Huis van Nassau, 20.30 uur, verga dering P.v.d.A. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bazar S.K.N.W.K., 19.00 uur. Kerkgebouw Ger. Gem., 19.30 uur, G.B.S. Kerkwerve Ver.gebouw, 20.00 uur, P.J.Z. Haamstede Zaal Ger. Kerk, 19.45 uur, lezing Natiiur- en Vogelwacht. Zaterdag 2 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Nieuwerkerk Plein dorpshuis. Rommelmarkt en Dorpshuisc bazar S.K.N.W.K., 11.00 uur, Dreischor Mr. F. Mcggeslraat 5, 14.00-17.00 uur, verkoop instrumenten „Crescendo". Rencsse Clubhuis CJV, 20.30-23.00 uur, kof fiebar De Schakel. Zondag 3 oktober Zierikzec Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Advertentie relsburo ZIERIKZEE Postbus 18 - Te». 01110 - 2319 Extra vlucht met de herfstvakantie naar ALGARVE (Portugal). Vertrek 20 okto ber a.s.; terug 29 oktober. Voor deze 10-daagse reis geldt de reis- som als voor een Vraagt de wintergids van Christoffel! 'n Telefoontje of briefje is voldoende om de gids in huis te krijgen. Plan was vliegtuigkaping' TEL AVIV, 29-9. De Israëlische autoriteiten hebben vorige week op tie luchthaven Ben Goerion <le 23-ja rige Nederlandse mejuffrouw L. aangehouden, ilie met terreuroogmerken naar Israël'zou zijn gekomen. Dit meldde de Israëlische radio woensdag. Dc eind vorige weck in Tel Aviv aangehouden Nederlandse afkomstig uit Breda, oud 23 jaar, heeft bij hel verhoor door dc Israëlische politie verklaard te behoren tot de Rode Jeugd en dal zij op verzoek van dc PFLP in de afgelopen zomer samen inct twaalf andere Nederlanders een trainingskamp in Zuid-Yemen heeft bezocht. Hier werden zij geoefend in het gebruik van vuurwapens cn ex plosieven. Na hun terugkeer in Ne derland had dc Bredase cn haar 31- jarigc vriend M. G. N. opdracht ge kregen de route Parijs-Tel Aviv- Bombay van Air France tc verken nen (er voorbereiding van pen vlieg tuigkaping. N. werd in Bombay aan gehouden. Kontaktmiddag C.J.V. DEN HAAG, 29-9. Onbegrijpelijk en voor Veilig Verkeer Nederland onverteerbaar is het dat minister van Kemenade het vak „Verkeer" uit de wet voor het nieuwe basisonder wijs wil schrappen. Hij zet daarmee de klok terug. Daarmee dreigt een doodsteek voor het verkeersonder- wijs dat nu wel een verplicht vak op -de lagere scholen is. Zo heeft Veilig Verkeer Nederland (VVN) dinsdag in Den Haag gerea geerd op het conrept-wetsontwerp wet op het basisonderwijs dat VVN was toegestuurd om advies. VVN stelt dat verkeersvorming van levensbe lang is voor de mens. Wordt dit vak niet meer nadrukkelijk in de wet ge noemd, dan zal het onderricht wor den verwaarloosd. In de opleiding van de leerkrachten zal geen speciale aandacht meer aan dit vak worden gegeven. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Donderdag 30 september Zierikzee AulaChr. Mavo. Ver. Chr. School onderwijs, 19.30 uur. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Vrijdag 1 oktober Ziérikzee Jeugdsoos Brogum, 20.30 uur, optre den popgroep Jeany. ,,'t Durps'uus" 15.00 uur. Maandag 4 oktober Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur „Kijken, Kiezen, Kwizzen". Vertrek bus Drei schor 19.15 uur; vertrek bus Zonne- maire 19.30 uur. Dinsdag 5 oktober Zierikzee „De Zeeuwse Herberghe", 19.30 uur, Duitse les voor beginners. Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. v. Oud-Leerlingen. Ouwerkcrk Dorpshuis, 19.30 uur, bak- en braad- demonstratie, (afdeling Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen). Oosterland Vcormal'ge basisschool Groene Poort, 19.30 uur, Herv. Vrouwen vereniging. Haamstede Ned. Herv. kerk, 14.00 uur, afd. Wes- terschcuwen Ned. Ver. van Huis vrouwen, (lezing over Indonesië). Woensdag 6 oktober Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Is- raël-avond. „De Zeeuwse Herberghe". 19.30 uur, Duitse les voor beginners. Zonnemaire Café „De Gruttepikkers". Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrou wenbond, 20.00 uur. Donderdag 7 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, alg. ver gadering afdeling Schouwen-Duive- land Diabet. Ver. Ned. Huis Bergmans, 19.30 uur, Duitse les voor gevorderden. Consistorie Geref. kerk, 20.00 uur, Herv. Geref. gespreksgroep. Maandag 18 oktober Wcsterschouwen Gemeentehuis Haamslede, 09.30 uur-, openb. aanbesteding verbouw en restaureren pand Weststraat 18, Haamstede. Gemeentehuis Haamstede, 11.00 uur, aanbesteding: aanleg voetpad van Oude Moolweg naar Hoogenboom- laan te Renesse. Dinsdag 26 oktober Haamstede Beatrixschool, 19.30 uur, EHBO- kursus. Woensdag 3 november Zaal bij Geref. kerk, 20.15 uur, sturl spelkursus Stichting Jeugd. Dinsdag 9 november Zierikzee Clubhuis De Lichtboei. 20.30 uur, start handenarbeidkursus Stichting Jeugd. Zaterdag 13 november Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 17.00 uur, prijs uitreiking C.J.V. Meer verklaringen Mejuffrouw J. legde nog meer be langrijke verklaringen af tegenover de Israëlische politic, die deze door speelde aan de Nederlandse autori teiten omdat duidelijk een vliegtuig kaping werd voorbereid. Is woens dagmorgen in een gecoördineerde po litieactie op basis van dc vuurwa penwei een onderzoek ingeslcld in woningen in Amsterdam, Breda cn Nieuweroord (Dr.). Het ministerie van justitie heeft bekend gemaakt dat hier vuurwapens noch explosie ven werden aangetroffen. In Breda was een drukkerij aanwezig waar pamfletten van de IRA cn de Rote Armee Fraktion gevonden werden. Hol onderzoek wordt voortgezet. Jus titie wil daarover in hel belang daai van geen nadere mededelingen doen. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnn. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties; (01110) 2118 Of (01119) 660 Oozorginp: (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2