Geen drastische verhoging van bijdrage aan sportcentrum Onderdak" OVER HEEL WAT T0P0VERLEG KWESTIE RHODESIË HOOFDSTAD OPERETTE „DER VOGELHANDLER" BRENGT TE ZIERIKZEE deurioo 4 Gemeenteraad Bruinisse Kinband moest vast De individuele huursubsidie Nieuw seizoen begint INGEZONDEN STUKKEN schikbaar hebben gesteld worden dooi de bewoner^ van „In 't Opper" hartelijk bedankt voor de fijne middag. BRUINISSE, 24-9. Tijdens de jongste raadsvergade ring, onder voorzit terschap van burgemeester T. U. Hekman, kwamen nog verschillende belangrijke pun ten aan de orde. Dc gemeente gaat de bijdrage aan de Stichting Sportcentrum Schouwcn- Duiveland niet drastisch verhogen, zoals door b. en w. werd voorgesteld. Het voorstel was om de jaarlijkse bijdrage van f 1.50 per inwoner te ver hogen naar f 3,50 per inwoner. De heer Meeuwsen (P.C.G.) vond het een dure zaak en was van pie- ning dat het Sportcentrum ..Onder dak" meer gaat kosten dan alle an dere verenigingen in de gemeente. Hij was voor een procentsgewijze verhoging en kwam na indexering van de bestaande subsidie op een be drag van f 2,65 per inwoner. Dit voor stel werd gesteund door de heer Bal (lijst v. d. Velde) en werd met 5 te gen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemde de S.G.P.-fraktie, die er op wees altijd tegen subsidie aan „On derdak" te zijn geweest. De voorzitter wees er op dat dit sportcentrum indertijd gezamenlijk is opgezet en vond dat de gemeente moreel verplicht was dit mede in stand te houden. De sprong is nu groot, omdat verzuimd is eerder te verhogen, aldus de burgemeester, die pleitte voor een verhoging van f 3,50 per inwoner, wat met zes tegen één werd verworpen Besloten werd deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling ter financiering van de Stichting Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland te Middelburg De voorzitter voegde er echter aan toe: „we nemen deel, maar met dien verstande dat we erg kritisch zullen zijn op het financieel beleid" Schadevergoeding De raad ging akkoord om aan de heer H. L. v. d. Bos een schadever goeding uit te keren van f 3.000, voor de wateroverlast tengevolge van het dempen van de sloot achter het Stenenpad. De aangrenzende prui- menboomgaard liep gewassenschade op doordat de drainage verstoord werd bij het dempen van de sloot. Voor een gedeelte van het grond gebied langs het Stenenpad zal een wijziging van het bestemmingsplan „West" worden voorbereid. Dit is nodig voor de uitbreiding van het tuincentrum/verkoopruimte van de heer v. d. Bos aan het Stenenpad. Een bouwvergunning werd door b. en w. geweigerd, wat door de heer v. d. Bos werd voorgelegd aan de kommissie voor beroepschriften. Deze kommissie besloot dat on danks dat de uitbreiding reeds is uitgevoerd zonder dat hij beschikte over de wettelijk voorgeschreven bouwvergunning, deze uitbreiding gewettigd dient te worden. De raad kon zich niet direkt ver enigen met het voorstel om aan de voetbalvereniging „Bruse Boys" de twee sportvelden en een oefenveld te verhuren voor f 1.070,per jaar, met een jaarlijkse verhoging van 10 procent. Het bevreemde de heer Bal (lijst v. d. Velde) dat deze vereniging niet opgenomen was in de subsidie verordening plaatselijke verenigin gen 1977. „Met al die verkapte sub sidies weten we niet meer waar we aan toe zijn met de voetbalvereni ging", aldus de heer Bal. Hij vond „gelijke monniken, gelijke kappen". Ook de heer Meeuwsen had dit lie ver opgenomen gezien in het sub sidiebeleid. De heer Verspoor (Algemeen Be lang) merkte op dat de raad eens moest onderzoeken wat de sporthal in de Dreef kost, waar „Kwiek" het meeste gebruik van maakt en wat die betaalt. Na schorsing van de zitting be sloot de raad toch dc twee sportvel den en oefenterrein aan „Bruse Boys" te verhuren voor de voorgestelde prtfs van f 1.070,met een jaar lijkse verhoging van 10 procent. Voor het aanbrengen van openbare verlichting in het Stenenpad werd Subsidieverordening De subsidieverordening plaatselijke verenigingen 1977 werd ook door de raad aangenomen. De heer Meeuw sen (P.C.G.) informeerde of de ver enigingen die er niet in opgenomen zijn, later nog in aanmerking komen. De voorzitter dacht dat dit wel mo gelijk was. Een aanvullend krediet van f 2.781,59 werd beschikbaar gesteld voor de aanschaf van een pons-bind- machine. Hiervoor was al eens eer der een krediet beschikbaar gesteld van f 1.100. De machine die de ge meente eerst op het oog had voldeed Salisbury maakt bezwaren Intussen blijft onduidelijkheid be staan over dc feitelijke inhoud van dc Brits-Amerikaanse voorstellen. In Salisbury verklaarde de Rho- dcstschc minister van buitenlandse zaken Pictcr van der Byl dat zijn regering zich akkoord heeft ver klaard met dc voorstellen van Vor- stcr. Kisïngcr cn Caltaghan. Er kan vo Igcns hem geen sprake zjjn dat dp andere partij (dc nationalisten) nu nieuwe eisen stelt cn dat wü dan opnieuw moeten gaan onderhande len. Premier Ian Smith zei dat dc pre sidenten van Tanzania. Zambia. Botswana, Angola en Mozambique kennelijk onder druk van de Sow- jct-Utwc - via Angola cn Mozambi que - tot hun afwijzend standpunt zijn gekomen. LONDEN SALISBURY LUSAKA. 27-9. Op tal van fronten is maandag druk diplomatiek overleg begonnen nadat dc presidenten van dc vijf Afrikaanse front-linicstatcn zondag bezwaar maakten tegen dc gang van zaken rond dc machtsoverdracht aan een zwart meerderheidsbewind in Rhodcsic. De Britse onderminister van bui tenlandse zaken Tod Rowlands ver trok naar de hoofdstad van Bots wana, Gabarone, waar hij de vijf presidenten, of hun vertegenwoor digers zal spreken. Druk overleg vindt ook plaats In de wandelgan gen van dc Verenigde Naties in New York, waar veel diplomalen aanwe zig zijn voor de algemene vergadc- i .i in Lu al u;i:i .1. h rht ders nik Hhoffotië proberen hun standpunten nader t»>t elkaar Ie brengen. niet helemaal, terwijl deze duurdere machine wel aan de eisen voldoet en meerdere mogelijkheden biedt. De raad ging akkoord met de 2e wijziging van de verordening op de heffing van onroerendgoedbelasting, en met de wijziging gebruiksverorde- ning Bruinisse. ARNHEM, 27-9. De Arnhemse po litie zegt de laatste weken geconfron teerd te zijn met bromfietsongeval len waarbij sprake was van hoofd letsel doordat de valhelm niet bleek te zijn vastgemaakt. Uit nonchalan ce wordt de hehn raak opgezet zon der de kinband vast te maken. Rij ongelukken verliezen de bromfiet sers dan de helm. Dit leidde lol en kele gevallen van hersenschudding en ander hoofdletsel, aldus de Arn hemse politie. STREEKNIEUWS mitsen" een krediet beschikbaar gesteld van f 5.014, inkt. b.t.w. B. W. zien de noodzaak hiervan in nu steeds meer loopverkeer vanuit plan west hier van gebruik gaat maken. Er zullen totaal vier lichtmasten worden ge plaatst. Verkoop brandweerauto Besloten werd de huidige brand weerauto openbaar te verkopen, als deze buiten bedrijf komt wegens aanschaf van een nieuwe die eind dit jaar gereed is. De waarde van de auto is door de technische dienst kring Bruinisse Middenschouwen ge schat op f 1.500 a f 2.500. Het kollege zag twee mogelijkheden n.l. de auto te schenken aan het brandweermu seum te I-Iellevoetsluis, of openbaar te verkopen. De raad koos voor het laatste. De heer Bal (lijst v. d. Velde) vond de geschatte waarde een lachertje. „Daar heb je nog geen brommer voor", zei hij. De heer Bal had gc- konstateerd dat de verbouw van de brandweergarage nog niet klaar was. Wanneer de nieuwe brandweer auto op tijd afgeleverd was dan had deze buiten moeten staan", aldus de heer Bal. Drainage Voor het aanbrengen van drainage in het brandpad achter de Kon. Ju- lianastraat werd een krediet beschik baar gesteld van f 2.088. De heer v. d. Bos informeerde hoe dit werk uit gevoerd moet worden omdat er vol gens hem niét met een graafmachine gewerkt kan worden wegens de grote hoeveelheid puin. Hij vroeg ook of er niet gelijk tegels gelegd kunnen wor den. De voorzitter zei dat dit nader bekeken zal worden. De heer Bal vond dat deze zaak erg lang geduurd heeft. Dit is in het begin van 't jaar al besloten. Hij noemde het een slecht beleid van de wethouder van open bare werken. Het plan om aan de Weststraat parkeerplaatsen aan te leggen zal niet verder uitgewerkt worden. Een aantal bewoners uit de Weststraat had hierom gevraagd. De raad achtte het beter het algehele parkeerplan voor de bebouwde kom af te wach ten. Verder stelde de raad dö benodig de kredieten beschikbaar voor het aanleggen van trottoirs in de Greve- lingenstraat en de Deltastraat. De herziening van een tweetal erfpacht canons werd door de raad vastge steld. Dat betreft ëen perceeltje grond aan de Deltastraat in erfpacht door de n.v. P.Z.E.M. en een perceel aan de oude vissershaven in erfpacht van firma Hoogerheide-Elenbaas. Een wijiziging van de verordening op de heffing van haven-, kade-, zate- en overscheepsgelden werd eveneens door de raad vastgesteld. MEUWEKKERK Vergadering G.B.S. Op vrijdag l oktober wordt in hel kerkgebouw van de Ger. Gemeente een bijeenkomst gehouden uitgaande van de Ger. Bijbel Stichting. Als voorganger treedt op ds. L. Blok tc Kapelle a d IJssel. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE N.O.S. maakt opnamen De N.O.S. televisie komt aanstaan de donderdag en vrijdag te Bruinisse t.v. opnamen maken. Dit zal in het teken staan van Bruinisse als visse rij - en rekreatie gemeente. Het is de bedoeling dat verschillende inwoners worden geïnterviewd. De uitzending zal plaatsvinden via t.v. op woensdag 13 oktober a.s. van 19.00-19.30 uur. Autorit bejaarden Een groepje van aclit en dertig bewoners van bejaardentehuis „In 't Opper" hebben zaterdagmiddag ecu autotochtje gemaakt over Goercc- Overflakkee en Schouwen-Duivc- land. Een aantal personeelsleden van het bejaardenhuis maakte de tocht mee. Met vijftien partikuliere auto's reed het gezelschap om kwart voor twee weg richting Grevelingendam. Door het Flakkeese landschap ging het richting Stellendam waar op de ha ven de vissersvloot werd bekeken. Via de Brouwersdam werd naar Scharendijke gereden, voor een voorstelling iri „Dolfirodam". Na de voorstelling reed men naar Renesse waar in restaurant „Het wa pen van Renesse" de koffie werd ge nuttigd. Tot slot werd een rit ge maakt door de binnenwegen -van Schouwen-Duiveland waarmee men langs vele dorpen en plaatsen kwam die bepaalde herinneringen te weeg brachten bij de passagiers. Omstreeks zeven uur arriveerde het gezelschap weer terug te Bruinisse. De autobe zitters die spontaan hun auto's be- uit het buitenland NEW YORK. Minister Van dei- Stoel heeft de algemene vergadering van dc Verenigde Naties gevraagd, een beroep te doen op Amerika en Rusland om snel tot resultaten te komen in de onderhandelingen over beperking van de strategische wa pens. TOKIO. Bij een botsing tussen een Japanse Starfighter en een oefenvliegtuig van de Japanse lucht macht op 100 mijl ten noorden van Japan is een piloot om het leven ge komen, terwijl de overige drie bij het ongeluk betrokken militairen werden gered. LISSABON. De socialistische min derheidsregering in Portugal onder leiding van Mario Soares is begon nen met de teruggave aan de oor spronkelijke eigenaars van 101 landbouwbedrijven die onwettig be zet zijn door kommunistische en uiterst linkse landarbeiders. MIAMI, Florida. Volgens een uit zending van de Cubaanse radio in Havanna die in Miami werd beluis terd, zijn bij een botsing tussen een autobus en een vrachtwagen in de provincie Las Villas 25 mensen om het leven gekomen en 11 gewond. TOKIO. Japan wenst „zo spoedig mogelijk" eeri vredes- en vriend schapsverdrag met China te sluiten dat een „anti-hegemonieclausule" bevat, waarin de buitenlandse po litiek van „een derde mogendheid" wordt veroordeeld, zo heeft premier Miki verklaard. WASHINGTON. Waarnemers in Washington menen, dat de bewe ring als zou px-esident Foi'd indertijd misbruik hebben gemaakt van do naties voor de republikeinse partij, kan uitgroeien tot een „zaak" die gevaar oplevert voor zijn verkie zingskansen in november. WASHINGTON. Via zijn rechts kundig adviseurs heeft de Ameri kaanse journalist Jack Anderson een vordering van 22 miljoen dollar in gediend tegen oud-px-esident Richard Nixon erx 19 vaxx diens toenmalige tqp-medewerkei's. NEW DELHI Overstromingen in de Indiase deelstaat Oelai Pradesi hebben de afgelopen weken 240 mensenlevens geëist. Zeker 200.0'):) woningen zijn vernield en de schad? aan landbouwgewasen is zeer a.in zienlijk, aldus is maandag van offi ciële zijde bekend gemaakt. WASHINGTON. Saoedi-Arabic is niet van plan lc levering van olie aan de Verenigde Staten stop te zet ten als het Congres het wetsontwerp aanvaardt dal Amerikaanse ondei- nemingen verbiedt mee te werken aan de Arabische boycot van Israël. TEL AVIV. Een rechter in Tel Aviv heel'l vooi-axrest gedurende twee weken opgelegd aan vijf jeug dige Egyptenuren voor een onder zoek naar de omstandighe den van hun bezoek aan Israël per mo'or- sloep. WASHINGTON. Senator Alan Cranston uit Califoj-nië. een voor stander van een verbod op het bezit van goedkope vuurwapens, is zelf nabij het Congresgebouw in Wshing- ton beroofd van zijn polshorloge en 100 dollar door drie jongelui die hem bedreigden met een wapen dat de senator wil laten afschaffen. MADRID. Bij botsingen lusen po litie en demonstranten die zich in verscheidene plaatsen in het Spaan se Baskenland hebben voorgedaan, zijn zeker 40 mensen aangehouden, terwijl een onbekend aantal pc-iso- nen, onder wie enkele politieman nen, werd gewond. PEKING. De minister voor de spoorwegen Wan Li, is het jongste slachtoffer van de campagne tegen de x-echtsen in China en is vervangen door zijn plaatsvervanger Kwo Lu, zo is door diplomaten in Peking mee gedeeld. DEN HAAG, 27-9. De termijn voor het aanvragen van individuele huur subsidie is met drie maanden ver lengd tot 1 januari 1977. Dit geldt al leen voor gezinnen, duux-zaam samen wonende alleenstaanden en alleen staanden van 30 jaar en ouder, aldus dinsdag het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. Al eerder werd uitstel verleend aan de alleenstaanden en duux'zaam sa menwonende tweepersoonshuishou dens onder de 30 jaar. Zij njoeten hun aanvraag voor 1 oktober 1976 indienen. AMSTERDAM. De regering haalt zich een conflict met de vakbewe ging op de hals als zij niet twee eisen inwilligt: herstel van de onderhan- dclingsvrijheid van dc vakbeweging volgend jaar cn een aanvhlling op de huidige loonmaatregel als de prij zen vergeleken met april twee pro cent zijn gestegen. Aldus F.N.V.- voorzitter Kok maandag op een F.N.V.-bijeenkomst in de R.A.l. in Amsterdam waar miljoenennota en troonrede ter discussie stonden. ZIERIKZEE, 29-9. Onder auspi ciën van dc Z.V.U. vindt zaterdag 9 oktober in de Concertzaal een voorstelling plaats door de Hoofd stad Operette van de beroemde ope rette: „Der Vogelhandler''. Onder staand een uittreksel uit bet libret to. De geschiedenis van „Der Vogel handier" speelt zich af in Beieren, in het midden van de 18de eeuw. Baron Weps (Antoni Wink) moet op bevel van de keurvorst een jacht partij oi'ganiseren. Tot zijn grote woede komt Weps tot de ontdekking dat de boeren alle wilde zwijnen hebben 'gestroopt. Voor een flinke som geld 'is hij echter bereid dit door de vingers te zien en voor de jacht tamme zwijnen te gebruiken. Het geld komt Weps goed van pas; hij kan nu de schulden van zijn neef Stanislaus (Jan Hariderson) be talen. Als de jachtpartij plotseling wordt afgelast, besluit Weps - om zijn geld niet mis te lopen - deze toch te laten doorgaan. Stanislaus moet dan de rol van keurvorst spelen. De vogelkoopman Adam (Jacco van Renesse) uil Tirol is naar het dox-p gekomen omdat hij wil trou wen met de vrouwelijke postbode Christl (Anita Heins), maar dat ver hindert hem niet ondertussen met een aardig boerenmeisje te flirten. Hij weet echter niet dat dit meisje in werkelijkheid keurvorstin Marie (Marga de Boer) is, die vermoedt da' haar man een slippertje maakt en hem daarbij wil betrappen. Christl vertelt Adam dat zij van plan is aan de keurvorst te vragen of deze een goede betrekking voor Adam heeft, maar Adam voelt hier niets voor, omdat lxij de reputatie van dc keurvorst kent. Christ! voert haar plan toch uit, maar komt te recht bij de pscudo-keurvorst Sta nislaus. Adam is boos. wil niets meer van Chx'lstl weten cn wijdt zich geheel aan het zgn. boeren meisje, die hij nu als bruid wil. Maar de keurvorstin is ook boos omdat zij hoort dat Christl en dc keurvorst samen zijn geweest. In de zomerresidentie van dc keurvorst valt Stanislaus door dc mand. Toch eist Adam dat Stanis laus met Christl trouwt, want hij blijft ervan overtuigd dat Ai dooi- hem is verleid. Pas als hem duide lijk wondt dat er tussen hen niets is geweest en wanneer hij er achter komt wie het boerenmeisje jn wer kelijkheid is, vex'zoent hij zich met Christl. En zo eindigt deze operette. zoals alle operettes, met veel vro lijkheid en rozen: Schenkt man sieh Rosen au Tirol. Mo, >7 ZiWiUM I«i. (OlliOlia*) SHORT ZWEMMEN Zweniexamens in „Onderdak" In zwembad ..Onderdak" werden zaterdag de zwemexamerxs afgeno men ter verkrijging van de diploma's A en B. van de KN.Z.B. Hieronder volgt nog een deel van de geslaag den. Meisjes B: Marja van Achterberg, Jacqueline Bakker, Hetty Bontkes, Marjan de Bi-aal, Inge Bruggeman, Monique van Burg, Renatc Bij de Vaate, Lizet Dalebout, Jolanda Dave- laar, Manon Dijkstra Heidy Ex-pe- linck, Louise Goedbloed, Joke Hanse. Jeannette van Hemert, Jolanda de Jonge, Maja Kaspers, Jacqueline Ketting, Colinda Klos, Anja van de Kooi, Liesbeth Kooiman, Leonie van Loo, Maartje Loubert, Madeion Pi laar, Janneke Samson, Jacqueline Spaax-garen, Conny van de Velde, Joyce Vermeulen. Jongens B: Bart van Achterbex-g, Jan Bolier, Jan-Piet van de Hoek, Eric Holm, Jox'dan Lems. Johnny Leijdekkers Rudy v. d. Meer, Iwan Pankow, Wim Ra via, Emiel Verburg, Robbie Vex'hagen, Harro van de Wekken, Kees Westerweel, Leo Hart, Jacob Mol. Marga de Boer als keurvorstin „Der Vogelhandler Marie en Jacco sse als Adan FINANCIËN EN ECONOMIE Koers pond tuimelt LONDEN, 27-5. De koers van het pond sterling is maandag tijdens de ochtendhandel op de Londense wis selmarkt ten opzichte van het slot van vi'ijdag, met 2,3 dollarcent ge daald tot het dieptepunt van 1,6830- 1,6840 dollar per Pond. De handel had weinig om het lijf maar dx-oeg een zeer nex*veus kax-ak- ter. De daling betekende dat hel Brits- se betaalmiddel 43,7 (bij opening 43,4) procent minder waard was dan in december 1971. toen de „Smithsonian Agreement" werd gesloten, het ak- koord over valutakoersen. Van steun van de Britse Centrale Bank viel niets le bespeuren. Klein bezoek voor groot doel Woensdag 6 oktober is het weer „nationale bezoekdag!" Dan komt er één van die vierhonderdduizend schoolkinderen bij u aan de deur voor een vluchtige drempelaktie. Het gaat vanzelf (als u een beetje mee helpt) want het meisje of de jongen steekt de bestel-envelop van de nieu we kinderpostzegelaklie omhoog. Of ze uw bestelling mogen opschrijven? Dat wordt soms wat verlegen, of als u een bekende bent. vrijmoedig ge vraagd. Uw bestelling wordt later thuisbezorgd, dan pas mag u betalen. U wilt wel in aanmerking nemen dat het geen ervaren verkoopsters. verkopers zijn, maar ze hebben wél een groot vertrouwen in uw mede werking! Daarvan hangt het af of ze weer. met z'n allen, voor zestig procent van do tol aio verkoop kunnen zorgen. De zegels vormen ditmaal een ..gouden serie", de vijftigste uitgave, versierd met kindertekeningen, een keuze uit duizenden werkstukken. Makkelijk om wat postzegels in huis te hebben. Voor de verjaardag van oom Frans, voor de brief aan oma. Postzegels zijn nooit weg! Achter die jaarlijkse massale be stelling - welk artikel wordt binnen één uur - bij honderdduizenden be steld? - schuilt weer die opzet om te helpen. Om veel voor minder bedeel de jongeren, overwegend in binnen land. maar ook voor een deel in het buitenland, tc kunnen doen De ver koop van kinderpostzegels cn die van prentbriefkaarten heeft vorig jaar 712 miljoen gulden opgebracht....! Hel „kleine bezoek" ging daarbij voorop. Om te vragen voor steun aan gehandicapten, voor kinderen, die tussen dc wal cn het schip dreigen te vallen, voor jongeren die betrokken zijn bij sociaal-, maatschappelijk-. medisch verzorgings- en begelei- dingswerk. dun wel voor groepen of bureaus, die dank zij dc kinderpost zegel meer armslag krijgen. Zó zitten ze nog in de klas en zo zijn zc een onmisbaar schakeltjc in een miljocncnaktie, die uniek is in de wereld. Al zijn hel nu „gouden zegels - de vijftigste uitgave - extra kostbaar zijn zc niet. Het gaat andermaal om een toeslag, die winst betekent voor talloze naamlozen, die zelf niet kun nen aankloppen. KOMITÉ KINDERPOSTZEGELS EINDHOVEN Premier Den Uyl zjie) wel wat in het plan van de in dustriebonden om af to /jrn van een deel van dc prijscompensatie en dit om te zett enin arbeidstijdver korting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4