Uitgebreide voorlichting in kader nationale brandweerdag schooljeugd Westerschouwen Mig-25 niet zo geweldig Uittocht blanke Rhodesiërs Daklozen in noord-Italië Maatregelen tegen oneigenlijk gebruik werkloosheidsuitkering Syrië valt aan BEGELEIDING Schoolprojekt, films, demonstraties Rattenvanger in Drenthe Ge-integreerde onderwijsopleiding Landbouwministers in Nederland Overleden bij voetbalwedstrijd Man doodt vrouw en dochtertje Opening van Kinderboekenweek ZIJPE ROND 1900 AGENDA DORP 2 In het kader van een debat over woningen en woningenbehoefte, kwam op de maandag gehouden ver gadering van de Zierikzeesc gemeen teraad, een interessant principieel punt om de hoek kijken, dat alles heeft te maken met de toekomstige ontwikkeling van de stedelijke woon gemeenschap. De diskussie ontstond naar aanleiding van door het kollege van b. en w. overgelegd statistisch materiaal over dit onderwerp, waar uit bleek dat heel veel nieuwbouw woningen bezet worden door mensen uit de Randstad Holland. Uit het ma teriaal bleek ook dat de eigen wo ningbehoefte, zowel plaatselijk als regionaal niet groot meer is. Ergo, bouwen in de toekomst betekent bou wen voor Randstad-bewoners. Het kollege vond dit een onge wenste ontwikkeling en gebruikte in dit verband de term: afremmen van de groei. Het principe van de vrije vestiging stond daarbij niet ter dis kussie, maar er is een wezenlijk ver schil tussen het beknotten van een ontwikkeling en, als in dit geval, het „op een presenteerblaadje aanbie den" van woningen van elders inko menden, die geen ekonomische bin ding aan Zierikzee hebben en bij gebrek aan werkgelegenheid, ook niet zullen krjjgcn. Een principieel punt derhalve, want van V.V.D.-zjjde werd de term „afremmen" niet in dank afgenomen. Men zag in die hoek niet zo duide lijk wat er allemaal op tegen kon zijn. De kwestie van de groeifiloso- fie lag hier ten voeten uit op tafel. Misleidend kan in dit verband heb ben gewerkt, de aantekening in de Verstedelijkingsnota, dat Zierikzee het karakter van groeikern is opge plakt, maar - zo bleek ten overvloe de - dat geldt voor de regio en niet als opvang van een landelijke over- kapaciteit aan mensen, die naar de provincie willen uitwijken. Volgens een citaat van de minister president mag dan een „woord lich ter zyn dan een duiveveer", de uit drukking „afremmen van de groei" bleef in de groep die bezwaar maak te, traumatisch werken en derhalve kwam de meesterlijke omschrijving „begeleiden" uit de bus. De bouw, de uitbreiding en de toekomstige bewo ning, worden begeleid. Daarmede konden alle partijen zich verenigen, met hier nog de aantekening er bij dat de P.v.d.A. een „zekere afrem ming van de groei" ook niet laakbaar vond. Integendeel juist noodzakelijk achtte, gelet op de werkelijk enorme kosten, waarmede bouwen gepaard gaat en de latere uitwerking, die een onbeperkte groei met zich brengt (scholenbouw e.d.). De ideeën van geleide ontwikkeling en het vrijheid-blijheid-beginsel stonden weer eens tegenover elkaar. Het was een beetje roerend te ont dekken, dat in dit geval subtiel woordgebruik de zaak wist te red den. Als het in de landspolitiek ook zo zou gaan, zou de politieke toe komst er mogelijk wat zonniger uit zien. WASHINGTON, 26-5. De Mig-25 waarmee de Sowjet-vlieger Viktor Belenko onlangs naar Japan uitweek is toch niet zo'n geweldige gevechts machine als algemeen in het westen werd aangenomen. Dit heeft Belenko, volgens het Amerikaanse luchtvaarttijdschrift Aviation Week. tegen zijn onder vragers van de inlichtingendienst gezegd. Volgens het blad funktioneert het systeem voor alle weersomstandig heden van de Mig 25 niet geheel goed. heeft het toestel' geen schiet stoel en duurt het lang tot de ma chine zijn topsnelheid van 2,8 maal die van het geluid heeft bereikt. Bo vendien kan de hoge snelheid moei lijk gehandhaafd worden. SALISBURY, 27-7. Het aantal blanken dat in de maand augustus het land voor goed verlaten heeft bedraagt 1520, dat is het grootste aantal in tien jaar. Sedert begin van dit jaar vertrokken 1030 blan ken voor goed uit Rhodesië, 7.0 blijkt uit maandag douv de migratiedienst gepubliceerde cijfers. Het aantal immigranten dit jaar is tot nog toe 611. Het aantal toeristen dat Rhode- sic bezoekt is dit jaar verminderd met 50 procent. WESTERSCHOUWEN, 27-9. Om de jeugd enigermate vertrouwd te maken, met het brandweerwezeii, zijn door liet korps te Westersehouwen aan de scholen in deze gemeente in de afgelopen weken brochures met de nodige voorlichting ter hand gesteld. Burgemeester H. P. Everwijn sprak na afloop een woord van dank tot de leden van het brandweerkorps, de hogedruk van Haamstede en de lage- druk van Rcnesse, voor de moeite die zij zich hadden getroost om dc jeugd ten aanzien van de brandpreventie en het bestrijden een goede voorlich ting te geven. Daarnaast is door een aantaji men sen van het korps op de scholen voor lichting gegeven over o.m. de orga nisatie, het te gebruiken materiaal en het alarm. Een en ander werd ge daan in het kader van dc nationale brandweerdag, waarbij dus de jeugd nauw werd betrokken. Op de chr. nationale school „Onder de Wieken" te Burgh-Haamstede werd over dit onderwerp een school projekt gemaakt, waarbij alle klas sen werden betrokken. Voorlichting werd gegeven door middel van het lezen van boekjes en brochures en het vertonen van films, waarna door de kinderen weer een vragenlijst op gesteld werd. Ook was een kleuren plaat beschikbaar, die door de kin deren werd gekleurd. Voorts werd ook nog een verhaal gemaakt over wat de tekeningen voorstelden. Enige kinderen stelden een brief op over de brandweer, die werd ver zonden naar het ministerie van bin nenlandse zaken, waar prompt ant woord op terug werd ontvangen. Door de leerlingen werden in to taal 21 vragen opgesteld, die vrijdag middag door een aantal leden van het brandweerkorps werden beant woord. Brandjes Als afsluiting waren er zaterdagmid dag bij de combischool een aantal brandjes in scène gezet, waarbij door de kommandant van het brandweer korps, te Westerschouwen, de heer J. van Sluijters, de te verrichten han delingen nader uiteen werden gezet en toegelicht. Op de parkeerplaats voor de school had een aanrijding plaats gehad tussen een tweetal per sonenauto's, die hierbij in brand wa ren geraakt en geblust moesten wor den. Op het schoolplein was een per sonenauto in brand geraakt, waaruit een tweetal personen moest worden bevrijd. Voor één van hen moest zelfs een stuk van de auto worden weg gezaagd. Verder was brand ontstaan in de school, waarvoor door de leer lingen van de vijfde en zesde klas een ontvluchtingsplan in elkaar was gezet. Voor een en ander was de brandmelding vanuit de school ge daan. Zowel van de zijde van de leer lingen als van de ouders trok deze demonstratie, ondanks de regen, grote belangstelling. UDINE, 27-9. In het sinds 6 mei door aardbevingen getroffen noorden van Italië, zijn in totaal 93.435 men sen dakloos geworden, zo is maan dagavond van officiële zijde in Udinc bekendgemaakt. De grote aardbeving van 6 mei maakte 54.063 noord-Italianen dak loos en de rest raakte op deze manier ontheemd na de sterke naschokken van 11 en 15 september. Momenteel brengt de secretaris generaal van de Italiaanse commu nistische partij, Enrico Bex*linguex\ een bezoek aan het rampgebied in de provincie Friuli. Vuurspuitende koe LICHTENVOORDE, 27-9. - Een vuurspuitende koe heeft maandagmorgen een boerde rij in Lichtenvoorde in as ge legd. Een veearts, die de koe met een buisje van haar overtol lige maaggassen wilde be vrijden, hield een lucifer aan het eind van het buisje om zich van de echtheid van de gassen te verzekeren. Nadat de hierop vglgende steekvlam een aantal balen hooi had aangestoken stond binnen korte tijd de gehele deel in brand. De koe en de rest van de levende have konden tijdig uit de vuurzee worden gered. DEN HAAG, 27-6. Het ligt in de bedoeling dat geen werkloosheiduit kering meer zal worden verleend aan de werkloze werknemer die bjj zjjn aanmelding op het arbeidsbu reau, of bij de bedrijfsvereniging of gemeente, voor wat betreft zijn werkhervatting al direkt zodanige eisen stelt, dat het tevoren vaststaat dat een werkgever, die aan al die eisen kan voldoen niet of nauwelijks te vinden zal zijn. Aldus staatssecretaris P. J. J. Mei-tcns van sooiale zaken maan dagmiddag in een toespraak bij de officiële opening van het nieuwe gebouw van het arbeidsbureau in Naaldwijk. Dit arbeidsbureau heet vooxdaarx Ax^beidsbureau Westland. De heer Mercens vestigde er de aandacht op dat het erg belangrijk is dat een werkloze werknemex*, die misschien voor het eerst 'in zijn le ven met werkloosheid wordt gecon fronteerd, in eerste instantie door het gewestelijk arbeidsbureau goed wordt voorgelicht, opgevangen en verder tijdens zijn» werkloosheid wordt begeleid. DEN IIAAG, 27-9. Binnenkort zul len de opleidingsscholen voor kleu terleidsters en pedagogische acade mies worden bekend gemaakt, die zyn aangewezen als ontwikkelings experimenten. Dc bedoeling van deze experimenten is te komen tot een ge- integreex-de opleiding. Dit is maandag besproken öp de bijeenkomst van de Centrale Com missie voor Onderwijsoverleg, die onder voox-zitlex'schap staat van mi nister Van Kemenade van onderwijs. De commissie heeft ook kriteria vastgesteld waaraan een dergelijke geïntegx'eerde opleiding moet gaan voldoen. In januari zal een progx*am- macommissie in functie moeten tre den, die aan de hand van deze cri teria gaat werken. De Centrale Commissie heeft ook een advies met tijdschema behandeld over een geïntegreerde opleiding van onderwijspersoneel voor een basis school voor kinderen van vier tot twaalf jaax-. DEN HAAG,-27-9. Minister mr. A. van der Stee is de eerste twee werk dagen van deze week, maandag en dinsdag, gastheer van zijn kolle- ga's-ministex-s van landbouw uit de andere acht EEG-landen. Zo'n be zoek wordt bij traditie gebracht aan het land dat - zoals met Neder land in het tweede halfjaar 1976 het geval is - het voorzitterschap van de Europese Gemeenschappen be kleedt. BLOEMENDAAL, 26-9. De 16-ja- rige scholier M. J. Wijkhuizen uit Overveen is zondagmiddag tijdens een voetbalwedstrijd in elkaar ge zakt. Het betrof de juniorenvoet- balwedstx'ijd van Bloemendaal tegen Schoten. Een op het sportveld aanwezige ax-ts kon slechts de dood van de jon gen constateren. 'S-GRAVENMOER, 27-9. In het Noor-dbi'abantse 's-Gravenmoer heeft in de nacht van zondag op maandag de 31-jarige computex-deskundige R. H. M. de W. zijn 27-jarige echtgenote en zijn viex-jax-ig dochtertje om het leven gebracht. Beiden werden ge dood door slagen op het hoofd. Na zijn daad heeft de man zich onmid dellijk bij de rijkspolitie gemeld. Over het motief van de daad is nog niets bekend. ASSEN, 27-9. Drenthe wil dit jaar twee nieuwe provinciale rattenvan- gers aanstellen. Hiervoor hebben zich Ipt nu toe 596 gegadigden ge meld. De afdeling milieuhygiëne van de provinciale waterstaat in Drenthe verklaart het grote aantal sollici tanten uit het feit. dat het hier een - weliswaar tijdelijke - overheids baan betreft. Onder de sollicitanten zijn zeer vele werklozen, maar ook boeren en jonge boeren, die in het landbouwbedrijf geen toekomst zien. Ook zijn er onder de sollici tanten LTS-ers en mensen met een administratieve baan, die liever in de natuur wei'ken dan op kantoor. AMSTERDAM, 27-9. Met een voor stelling door het kindercabaret „Pot- vooi'drie", in „Frascati" te Amster dam, wordt op 13 oktober de Kindex*- boekenweek 1976 geopend. Het ca- bax-et-gezelschap zal een speciaal door Karei Eykman geschreven pro gramma „Kind toch wat een taal", bx-engen. Ter gelegenheid van de Boeken week verschijnt een speciale uitgave „Het verdwenen plakboek", samen gesteld door een schrijvei'steam, dat in wisselende samenstelling mee- wex*kt aan bekende televisiepro- gramma's als „De stratenmakex*-op- zee-show" en „De film van Ome Wil-, lem" In dit boek heeft het schrij- vex'scollectief, ter ondersteuning van het boekenweekthema „Je eigen taal", alle mogelijke vormen van communicatie behandeld, onder meer (geheim)taal, gebaren, signalen, te kens en symbolen. LAATSTE NIEUWS BEIROET, 27-9. Syrische troepen zijn dinsdag in de bergen ten noord oosten van Beiroet In het offensief gegaan en men veronderstelt dat de al lang verwachte slag om Centraal- Libancn hiermee begonnen is. Bij Sofar en Dahr el Baider, aan de weg van Damascus naar Beii'oet, proberen de Syriërs met tanks en artillerie door te stoten in de rich ting van Aintoura en Metein om de bevoorradingsweg van de „gemeen schappelijke strijdkrachten" (Pales tij nen en progressieven) af te snij den. Vanuit het noordwesten proberen de Christelijke strijdkrachten de Palestijnen terug te idrukken, zo meldt een Palestijnse .woordvoerder. „Het isbegonnen. De strijd om de bergen is begonnen", zei een Chris telijke woordvoerder. MADRID. Dc Spaanse Basken hebben maandag vr(j algemeen ge hoor gegeven aan een stakingsnp- rocp van dc samenwerkende opposl- Degro«*prriugen. Inclusief de af- VAM auia-jAwqsauipHqj* Maandag 4 oktober Brouwershaven Jeugdgebouw, 2U.0U uur „Kijken, Kiezen, Kwizzen". Vertrek bus Drei- schor 19.15 uur; vertrek bus Zonne- maire 19.30 uur. Dinsdag 5 oktober Ouwcrkerk Dorpshuis, 19.30 uur, bak- en braad- demonsiratie, (afdeling Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen). Haamstede Ned. Herv. kerk. 14.00 uur, afd. Wes- terschcuwen Ned. Ver. van Huis vrouwen, (lezing over Indonesië). Woensdag 6 oktober Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Is- raël-avond. Zonncmairc Café „De Gruttepikkers". Afd. Noordgouwe e.o. Plaltelandsvi*ou- wenbond, 20.00 uur. Donderdag 7 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, alg. ver gadering afdeling Schouwen-Duive- land Diabel. Vei-. Ned. Maandag 18 oktober ^Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 09.30 uur, openb. aanbesteding verbouw en restaurex-en pand Weslstraat 18, Haamstede. Gemeentehuis Haamstede, 11.00 uur, aanbesteding: aanleg voetpad van Oude Moolweg naar Hoogenboom- laan te Renesse. Zaterdag 13 november Bruinisse Herv. Vex-.-gebouw, 17.00 uur, prijs uitreiking C.J.V. ZIERIKZEE. Dank 2f; dc vriendelijke bemiddeling van een lezer, kwamen wij in het bezit van enkele unieke foto's, w.o. dit exemplaar eau de Jen zich wellicht nog iets van dc:-1 vecrplaats Zij pc rond de eeuwwissc- situatie kunnen herinneren In iede ling. Alleen heel oude bewoners zul- geval een interessante plaat! Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Dimdag 28 september Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uux-, eerste soosmiddag voor de bejaarden. Scharendijke Raadhuis, 19.30 uux-, vex-gadex-ing ge meenteraad. Woensdag 29 september Zierikzee Herv. Vex'.-gebouw. N.C.V.B.-bejaar- denmiddag, 14.30 uur. Herv. Ver.-tgebouw, 19.30 uur, afd. C.P.B. Jeugdsoos Brogum, 20.30 uur, be stuursvergadering. Donderdag 30 september Zierikzee AulaChr. Mavo. Vex\ Chr. School onderwijs, 19.30 uui\ Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vi'ouwengroep. Vrijdag 1 oktober Zierikzee Jeugdsoos „Brogum"', 20.00 uur, op treden popgroep. Jeugdsoos Brogum, 20.30 uur, optre den popgroep Jeany. Aula R.S.G. „Prof. Zeeman". Film kring „Zicjook". 20.00 uur. Nicuwcrkcrk Dorpshuis. Bazar S.K.N.W.K., 19.00 uui*. Kerkgebouw Ger. Gom., 19.30 uur. G.B.S. Zaal Ger. Kerk, 19.45 uur, lezing Natuux*- en Vogelwacht. Zaterdag 2 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Nicuwcrkcrk Plein dorpshuis. Rommelmarkt en Dorpshuis: bazar S.K.N.W.K., 1100 uur. Zondag 3 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Bruinisse (01110) 2255 ZIERflKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 ,.'f Durps uus' 15.00 uur. Koiitaktnuddag C J.V. Yèrseke is zo Zeeuws als wat. De zilte Schelde aromatiseert er de lucht en heel wat - zij het oudere - dames dragen nog „de kappe Mossels en oesters nog altijd in dit typische dorp, dat - zonder dat we hier er iedere dag bij stil stonden - groeide en groeide. Niet al te veel ouds meer te Yerseke. Daarom kon er heel veel gesloopt. Veel ruimte rondom, daarom kon er heel wat worden gebouwd. Zeer fraai her kenningspunt uit een verder verle den is de gerestaureerde kerk, die in de oorlog werd verwoest, weer op gebouwd maar geen toren herkreeg. Op het dak is nu een subliem ui- vorming klokketorentje gebouwd. Zo was het eenmaal, zo is het weer. Voor de rest, wil Yerseke alles nieuw en hierbij dan maar meteen de mededeling dat het Wassenaar in het kwadraat lijkt of liever is. Dorpsdelen als Marijkelaan en Mo lenlaan zijn toonbeelden van een bijna onwerkelijk aandoende rijk dom. De ene zoveel-toxis villa na de andere is hier verrezen, in allerlei vormen en van allerlei steensoorten, niet en zonder overkappingen, met veel eikenhout, met (soms) Italiaans aandoende balkons. Vóór de huizen (nu weer) diepgroene gazons en bloemenborders met alle rijke tinten van de herfst. Aan de zijkant vaak een fiere berk en naast het huis het oprijpad naar de garage. Als de koetsjes nog niet opgebor gen zijn, staan ze te kijk. Het dure spul, zo gezegd, de C-X-en en de Mercedcssen, de grote Volvo's. Dc grootouders van de bezitters aten nog pelaardappcls met spekvet en brood met kruukels van een zeiltje. Wat nu plaats vindt is een explosie van iveelde, die herinnering wekt aan de revenuen uil de suiker en de tabak in hel oude „Indië", waarvan de weerslag rond het Haagje werd teruggevonden. Ik zou niet welen xvaarnaar toe te moeten reizen om ergens zo'n rijk dorp t(± vinden. Naar Beverly Hills misschien. R\jk dxts. ook - dat is hier traditie - aan kerkgenootschappen. Wie xcat geluk heeft op een zon dagmiddag kan dicht op elkaar de psalmen van vier kerkgenootschap pen opvangen. Jongste loot is bij alles wat er al was - dc ..hervormd gereformeerde gemeente". Boos klub- je in de Hervormde Kerk loopt weg, koop( een villa en gaat daar aparte godsdienstoefeningen houden. Dc anti-oecttrnene ten voeten uit du zeer tot verdriet uiteraard uan dc officiële kerken, maar hel zit hier kennelijk in (le lucht. Dc gesloten- huis-gemeente trekt al belangstelling van elders, uit Kruiningen en Krab- bendijke en predikanten uit het Thoolse land ziet men naar binno* glippen. Uitwendig is Yerseke ver anderd maar inwendig is het ken nelijk nog hetzelfde gebleven. Wie na jaren weer eens te Yerseke komt, ondergaat het allemaal niet zonder stijgende verbazing. Yerseke. een Zeeuws dorp. SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2