Kollege van b. en w. Zierikzee tegen overschrijding lesduur-eenheden Kind ontvoerd in Rome CROSS-TERREIN VOOR „DE KOPPELING BLIJFT MOEILIJK TE REALISEREN ZAAK DE ZIERIKZEESCHE COURANT Muziekschool „over de schreef" EEN 102-JARIGE Brokken degelijkheid te koop Gemeenteraad Wester schouwen AARDAPPELRAPERS De bevolkingsgroei ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 211 september 1976 133ste jaargang Nr. 21969 WAARIN OPGENOMEN f1797 - 1189) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Niet veel meer Bru-geld voor „Onderdak?' ROME, 27-9. In de Italiaanse hoofdstad is maandag de tienjarige Roberto Palma, zoon van een Ro meinse fruithandelaar, ontvoerd. De ontvoerders namen hem mee, toen hij zich alleen met zijn 12-jarige broer in de winkel van zijn ouders bevond. Het schijnt dat de familie Palma niet over de middelen beschikt om een fors losgeld te kunnen betalen. LONDEN, 28-9. Twee 19-de-eeuw- se machines waarmee de wereldbe roemde Tower-brug in Londen sinds de opening in 1894 zonder haperen is bediend, zijn sinds maandag te koop. De corporatie van Londen, die de brug bezit, onderhoudt en heeft la ten bouwen, zegt dat de verkoop mogelijk geworden is door de recen te installatie van moderne electro- hydraulische apparatuur die het oude, op stoom werkende hydrauli sche systeem vervangt. Te koop zijn een glanzend gepo lijste stoompompmachine met een vliegwiel van 3,5 meter doorsnee, en een hydraulische machine. Samen wegen de gevaartes meer dan 60 ton. Daarbij komt nog een werkend mo del van de Towerbrug, op schaal ge bouwd in voornamelijk kunsthars. ZIERIKZEE, 27-9. Niet zonder meer ging <le gemeen teraad, op de maandag gehouden vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester akkoord met een (noodgedwongen) verhoging van de bijdrage aan de Stichting Zeeuwse Muziekschool voor het kursusjaar 1975/1976 van f 40.000 tot f 51.054. Het punt leverde heel wat praatstof op, vooral van de zijde van het kollege. De begroting van de muziekschool ging uit van 2680 lesduureenheden a f 16,75 per lesduureenheid, zijnde f 44.89Q. Het werkelijke aantal lesduureen heden bleek evenwel te bedragen 3048, aanmerkelijk hoger dus dan zowel de raming van de gemeente (2500), als de raming in de begroting van de school (2680). Op grond van deze overschrijding, deelde het kollege het bestuur van de Stichting Zeeuwse Muziekschool mee, dat een dergelijke 'overschrij ding niet meer wordt geaccepteerd. In de begroting 1977 dient - volgens het kollege - te worden uitgegaan van 2800 lesduureenheden. Als het bestuur zich niet zou houden aan deze norm, moet het kollege een voorstel overwegen uit de gemeen schappelijke regeling te stappen. Zierikzeese bijdrage De voorzitter lichtte toe, dat be slist uit deze houding geen gebrek aan belangstelling voor het muziek onderwijs mag worden gekonklu- deerd. Ook het kollege vindt dit uiterst belangrijk, maar niet alleen deze, maar ook andere voorzieningen, gaan steeds meer geld kosten. „Het gaat allemaal te snel omhoog: er is sprake van een verdubbeling binnen enkele jaren. Die last kan voor Zie rikzee te zwaar worden, want de Zierikzeese bijdrage steekt met kop en schouders uit boven die van an dere gemeenten. „Herverkaveling" De voorzitter zag een mogelijkheid in de instelling van een kommissie, die kan komen tot een herverkave ling van de kostenverdeling. Het probleem is dat men geen vat heeft op gemeenschappelijke rege lingen. Hier is aan de hand, dat de gemeente een maximum heeft ge steld, dat echter geheel genegeerd is. De heer Den Boer zag mogelijkhe den in een bundeling van klachten van verschillende gemeenten, om te komen tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling. Zijn fraktie kon in grote lijnen meegaan met de redenering van het kollege. Geen onwil De heer Groen tilde helemaal niet zwaar aan de overschrijdingen. Hij vond het onjuist als het bestuur van de school zou worden verweten, dat feitelijk de G.R. niet deugt. Hij vond de ov-^chrijdipg niet overmatig; bovendien spreekt de G.R. niet van een maximaal aantal lesduureenhe den. Er uitstappen - zou volgens hen - geen goede benadering zijn. De voorzitter had een beschuldi ging als genoemd door de heer Groen niet geuit; men had zich van de zij de van de school aan bepaalde regels moeten houden. Voor een komend kursusjaar wordt akkoord gegaan met zoveel lesduur eenheden; komt er echter dan een groter aantal uit de bus, dan is dat niet korrekt, vond de voorzitter. De heer Groen had de indruk dat bij kulturele aangelegenheden zwaar der aan begrotingsoverschrijding wordt getild, dan b.v. bij de bouw. De voorzitter wees er op dat cle „kulturele maxima" door de raad worden vastgesteld. Hij keerde zich tegen exorbitante overschrijdingen en het gebrek aan vooroverleg. „Niet overmatig" De heer Verschelling geloofde niet aan onwil van de zijde van het be stuur. De begroting wordt gemaakt per 1 maart en aan het eind van het jaar komt eerst de afrekening. Hij vond in het algemeen de stijging van het leerlingental alleen maar fijn, evenals de heer Groen, die er op wees dat de toestand van 1966 zich nummeriek thans heeft hersteld, na een periode van inzinking. De voor zitter persisteerde bij zijn opmerking dat in de begroting bepaalde normen zijn gesteld. Hij vond zijn positie in het bestuur van de school ook moei lijk, want hij heeft ook de belangen van de gemeente in het oog te hou den. Bovendien heeft de gemeente tot nu toe de bedragen altijd gevo teerd. De heer Asma benadrukte dat de selektie op de school streng is; het kind zonder enige aanleg gaat er af. Wethouder By de Vaate vond dat over overschrijdingen moet worden gepraat. De raad moet uitmaken of die al of niet acceptabel zijn. ROME. Vietnam heeft het Inter nationale Fonds voor Agrarische Ontwikkeling (IFAD) van de Vere nigde Naties de tegenwaarde van 176.000 dollar toegezegd. Dit is ver nomen in Rome, waar het fonds is gevestigd. BRUIN1SSE. De oudste inwoonster van Bruinisse, mevrouw T. Hondsmerk- van Driel vierde in 'goede gezondheid in „In 't Opper" haar 102e verjaardag. Burgemeester T. C. Hekman kwam de gelukwensen van de gemeente aan bieden. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 27-9. Op de maandagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen werd bij de ingekomen stukken een schrijven van de motorclub „De Koppeling" te Burgh-Haamstede in behandeling geno men. De motorclub klaagt haar nood over het feit nu al zes jaar verstoken te zijn van een goede gelegenheid om de cross-sport te kunnen beoefenen. Door het gebrek aan een terrein heeft de club al vier jaar een ledenstop ingevoerd. In het schrijven werd gewezen op het feit dat de vereniging in 1975 een voorstel heeft gedaan aan het college van b. en w. om een perceel grond WESTERSCHOUWEN. Nu de aard appeloogst in volle gang is zien we steeds meer op de velden het bijver schijnsel van aardappelzoekende par- tikulieren, die afgeschrikt door de hoge prijzen hier hun wintervoorraad op een uiterst voordelige manier pro beren aan te vullen. De meeste boe ren hebben overigens geen bezwaar tegen deze aardappelzoekers, omdat het voor hen wel gunstig is dat de overgebleven aardappels worden ge raapt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) van de heer J. Pimmelaar aan de Ho- gezoom, groot 3V2 ha, aan te kopen. Hiermee zouden twee verenigingen zijn gediend, terwijl het terrein ook nog voor diverse andere aktiviteiten zou kunnen worden gebruikt. Dit voorstel werd door het college afge wezen met de vermelding dat de ge meente niet in staat was de jaarlijk se terugkerende lasten te dragen. Bij informatie door de motorclub bij de heer J. Pimmelaar bleek echter dat er nimmer enig kontakt is geweest tussen het college van b. en w. ener zijds en de heer J. Pimmelaar ander zijds, aangaande de prijs welke door laatstgenoemde was gevraagd. Begrip In haar schrijven vraagt de vereni ging de raad om nu eens een duide lijke uitspraak te doen inzake een motorcross-terrein, dat zowel voor training als voor een wedsti-ijd ge schikt is. De vereniging wil graag de aanleg van de baan voor eigen re kening nemen. De raadsvoorzitter kon begrijpen dat het bestuur van „De Koppeling" een hartekreet heeft geuit nu het al gedurende een reeks van jaren bezig is wat van de grond te krijgen, waar bij men het gevoel heeft dat men in de kou blijft staan. Men zal echter moeten bedenken dat het hier gaat om natuurterrein of waterwingebied, waarbij men steeds weer op bezwa ren stuit. Als college is men er niet in ge slaagd een stuk grond hiervoor aan te kopen waarbij burgemeester Ever wijn wees op de bezwaren die steeds weer door Staatsbosbeheer naar vo ren worden gebracht. De heer J. C. Hendrikse vond het een vreemde zaak gezien het feit dat elders wel, en dan nog geheel andere terreinen dan waar het hier omgaat, beschikbaar worden gesteld, wat we kelijks in „Studio Sport" voor de tv. is te zien. Hij vroeg zich af of er door Staatsbosbeheer in Zeeland een an der beleid kan worden gevoerd dan elders in het land. Waarschijnlijk kan een oplossing worden gevonden als dit in eilandelijk verband eens wordt aangepakt, zo dacht de heer Hendrikse. Burgemeester Evcrwijn bracht nog naar voren dat momenteel bij G.S. iets wordt uitgeprobeerd. Het college dacht een geschikt ter rein te hebben op de voormalige vuilnisbelt, maar hieraan werd door Staatbosbeheer ook geen medewer king verleend. Bij een bespreking in Middelburg werd een leuk oefenter- reintje voorgedragen waarmee de vertegenwoordiger van Staatbosbe heer akkoord ging maar zijn chef niet, waardoor ook dit weer schip breuk liep. Het realiseren van een oefenterrein blijft de aandacht van het college houden, terwijl een terrein voor het houden van wedstrijden in de regio gezocht zal moeten worden. Kosten rioolzuivering Door de heer J. Lustig werd de vraag gesteld of er mededeling kon worden gedaan over de werkelijke kosten voor de gemeente ten aanzien van rioolzuiveringswerken. Hij vond dit belangrijk ten aanzien van de begroting en de lasten waarop men nu zo ongeveer kan rekenen nu het oorspronkelijke bedrag van acht miljoen gulden is opgelopen tot ruim achttien miljoen. De raadsvoorzitter antwoordde hierop dat dit momenteel nog niet mogelijk is daar het geheel nog niet is afgerond. Wel zegde hij toe de mo gelijkheid in het kollege nog eens nader te bekijken. Deheer L. Tieleman vroeg aan dacht voor de watervoorziening nu blijkt dat men de afgelopen zomer maar op het nipertje is doorgekomen. Volgens de heer Tieleman zal er toch iets moeten worden ondernomen. De burgemeester deelde de raad mee dat er in de afgelopen zomer om prak tische redenen geen sproei verbod is gekomen. Wel is een campagne gevoerd om zuinig te zijn met het watergebruik waaraan door de goedwillenden wel gehoor is gegeven, maar helaas niet door iedereen, waardoor men met pijn en moeite het seizoen is doorgekomen. Hij sprak de hoop uit dat de Kroon vervroegd de vergunning zal ver strekken om over te kunnen gaan tot infiltratie. DEN HAAG. Gelet op de nog te verwachten gezinshereniging mag worden aangenomen dat de bevol kingsgroei uitsluitend als gevolg van de regularisatie van illegaal in ons land verblijvende buitenlandse werknemers tussen de 40.000 en 50.000 personen zal belopen. Dit nummer bestaal uit 10 pagina's Wie door de letter gevangen wordt gehouden, kan niet tot de geest komen. Verwachting tot woensdagavond: Hetzelfde weertype Veel bewolking met plaatselijk regen en in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; minimum temperaturen omstreeks 12 graden, maxima ongeveer 20 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturenomstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 sept. 6.55 19.13 0.07 12.27 30 sept. 7.40 20.03 1.02 13.31 Springtij: 2 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-9. Het KNMI deelt mede: De depressie ten zuidwesten van Ierland houdt boven West-Euro pa een zuidelijke tot zuidwestelijke stroming in stand. In deze stroming komen storingen voor die van Spanje via Frankrijk naar ons land trekken. Een van deze storingen die vannacht in de buurt van ons land lag bracht in Zuid-Limburg 33 mil limeter regen. Het lagedruksysteem bij Ierland vult geleidelijk op en trekt langzaam naar het noordoos ten. De aanvoer van vochtige en on stabiele lucht naar onze omgeving zal naar verwachting ook morgen voortduren, zodat op veel bewolking met plaatselijk een bui gerekend moet worden. In het temperatuur- verloop komt weinig verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 29 sept. Zon op 6.38, onder 18.22 Maan op 13.30, onder 22.16 30 sept. Zon op 6.39, onder 18.20 Maan op 14.20, onder 23.20 Eerste kwartier: 30 sept. (12.12)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1