LO LO Zwemfestijn (vierdaagse) in „Dol-Fijn" werd een reusachtig succes Gemeenteraad Bruinisse Kon. Ned. Heide Mij zocht het dit jaar in Zeeland Om energie bezuiniging Taak- en diensturen-verdeling Slachtoffers in NoordJerlanil Amnesty International: honderddertien landen schenden rechten van de mens Franse zomertijd voorbij Betaalde Franse wapenindustrie smeergeld? Succesvol begin van de mosselzaadvisserij 5 Alle deelnemers slaagden Mr. Aantjes: „Combinatie CDA-P.v.d.A. beste oplossing" DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK Zoeken in Syrië Sowjet-Unie vraagt terugkeer van piloot N1EUWERKERK, 24-9. Vrijdag was de laatste dag van de zwemvierdaagse, een zwemfestijn dat op Schou- wen-Duiveland nog niet eerder plaats vond. De initia tiefnemers en organisatoren van deze vierdaagse ver dienen dan ook alle lof. Het zwembadpersoneel heeft er een drukke week mee gehad. Het succes, het verblijdende resultaat dat alle deelnemers, 238 in totaal, de eindstreep bereikten, was opvallend. Zeer gevarieerde leeftijden hadden de deelnemers; de jongste 5 jaar, de oudste 73 jaar. Allen waren even enthou siast van begin tot einde. Aardig is het óok te weten van waar men zoal meedeed: 89 deelne mers uit Bruinisse, 77 uit Nieuwer- kerk, 29 uit Oosterland, 11 uit Ouwerkei-k en tenslotte kleinere groepjes uit Dreischor, Sirjansland, Haamstede, Zierikzee, Noordgouwe en Kerkwerve. De laatste dag, na dat ieders kaart goed afgestempeld was, getuigde van deelname op alle vier de zwemdagen kreeg elk zijn medaille, sticker en vaantje. Om ongeveer 6 uur werd de grote groep uit Bruinisse bijeengekomen in de hal van „Dol-Fijn", toegespro ken en gefeliciteerd namens het zwembadpersoneel door de heer J. Brunger. Deze sprak er zijn vreugde over uit dat zovelen uit Bruinisse hadden deelgenomen aan dit zwem festijn en met sukses. Ook de leer krachten van beide basisscholen kregen woorden van dank voor hun organisatie in de zwemvierdaagse. (Vervolg van 1) Spontaan vervoer Verder kregen ook de vele ouders die hebben gezorgd voor het sponta ne vervoer van de kinderen, iedere zwemdag veel dank. Spreker ge tuigde blij en dankbaar te zijn, dat alles zo vlot is verlopen. Graag een volgende keer weer zo! Een bijzon der woord van lof kreeg Eline Wie- brens. Ondanks alles heeft ze het er keurig afgebracht. Het hoofd van do Christelijke school, de heer Groene- veld en de heer Viergever namens de Openbare school kregen de be wuste beloning. Het zwembad-per soneel is zeer tevreden, zei de bad meester tenslotte. De heer Groeneveld dankte na mens heel Bruinisse voor deze woor den en bood het zwembadpersoneel ieder een zak mossels aan en de heer Brunger een zak tong. De laatste zwemavond boden vele ouders, broers en zussen de zwem mers en zwemstertjes bloemen aan. Zo werd het een zwemfestijn om nooit te vergeten. Opmerkelijke exkursie GOES, 24-9. Anders dan anders was dit jaar de excursie van de Kon. Ned. Heide Mij., het evenement dat deze vereniging ieder jaar voor leden en niet- leden organiseert. Met minder deelnemers ook (van Schouwen-Duiveland waren alleen Brouwershaven zeer goed en Bruinisse schaars vertegenwoor digd), maar - zoals meestal - ook nu hadden de thuisblijvers ongelijk. Meeuwsen (P.C.G.) vond dat men moeilijk „ja" kan zeggen tegen een experiment waarvan de kosten niet bekend zijn. In eigen hand Besloten werd het onderhoud van gemeentelijke beplanting in eigen handen te houden door «voor die werkzaamheden een man in dienst te nemen met de nodige kennis. Een bedrag van f 5.220, werd door de raad beschikbaar gesteld voor de rekonstruktie hoek Julianastraat/Pr. Beatrixstraat. Hiervoor zal een par- keerstrook aan de zuidzijde van de Kon. Julianastraat worden aange legd, en de overliggende bocht van een grotere straal worden voorzien. Ter verfraaiing van het straatbeeld zullen tevens enkele bomen worden geplant en om het straatbeeld wat levendiger te maken worden twee uit spoorbielzen samengestelde bloembakken geplaatst op het tegel plateau aan de noordzijde van de Kon. Julianastraat. De aanwezige lichtmast en brie venbus zullen moeten worden ver plaatst. De heer Bal (lijst v/d Velde) vroeg dt dit een stap in de richting van het algeheel parkeerplan voor de bebouwde kom was. Wethouder Van Gilst (s.g.p.) zei dat dit een stap in de goede richting was. Volgens de burgemeester is dit plan er nog steeds niet, maar dat bij de desbetreffende instantie tot spoed zal worden aangedrongen. De heer Meeuwsen wees er op dat er op de hoek Beatrixstraat/Pr. Wilhelmina- laan ook een parkeergelegenheid is gemaakt, maar waarvan door de be woners geen gebruik wordt gemaakt. „Nu wordt er weer een X bedrag te genaan gegooid, en wanneer de be woners er weer geen gebruik van maken om daarop te parkeren is dit toch eigenlijk overdaad", aldus de heer Meeuwsen. De voorzitter zei dat dit nader bekeken zal worden door bijvoorbeeld druk uit te oefenen door het trekken van een gele streep. Vernieuwing wegdek De raad was het niet eens met het kollege het verzoek van firma Pad mos om het wegdek ten zuiden van de oude vissershaven te vernieuwen zoals dat aan de andere zijde is ge daan geheel van de baan te schuiven De heer Bal (lijst v/d Velde) had ge- konstateercl dat er putten in het wegdek zitten en dat het wegdek sterk afhelt naar de waterkant. Hij zou gaarne zien dat deze herbestra ting in de volgende begroting werd opgenomen. Wethouder Van Gilst (s.g.p.) was het daarmee eens. Het voorstel van de heer Bal werd door de raad aan genomen. Voor het aanschaffen en heien van een nieuwe meerpaal aan de zuidzijde van de oude vissersha ven bij firma Padmos heeft de ge meente een bedrag van f 3.158,51 moeten neertellen. Verder ging de raad akkoord met het ontslag van de gemeentewerk man de heer G. Hoogendoorn met in gang van 1 oktober a.s. en met een nieuw kontrakt openbare verlichting van de n.v. P.Z.E.M. Voor het aan brengen van een nieuwe muur zal aan de heer D. van Tuyl een stukje grond worden verkocht van ca. 2 m; tegen de symbolische prijs van f 1,00. Voorts werd de 48e wijziging van de begroting 1975 door de raad vastge steld. Wellicht kwam de geringe deel name, naast het feit, dat nog aktie- ve polder- en gemeentebestuurders, tevens nog aktief zijn in hun eigen bedrijf en de aardappels en de bie ten nodig moesten worden gerooid, ook omdat men het ditmaal in eigen provincie had gezocht. Veel beken de gezichten ontbraken. Maar er is ook geen exkursie van de afd. Zeeland van de Heide Mij of er is een bezoek in verweekt en dit bezoek stond ditmaal al aan het be gin van de tocht. „Een bezoek aan de Kreekaksluizen." Dit immense slui- zenkomplex in het Schelde Rijn Ka naal bracht ieder na een bustochtje van een kwartier, toch wel onder de indruk van de techniek, zoals die in onze tijd hoogtij viert. Drie sluïskloken van beton, groot genoeg om de grootste sluizen te la ten passeren, sluisdeuren die niet draaien, maar omhoog schuiven, al les in de schorren en landbouwgron den vand e Kreekakpolder „in den droge gemaakt en vorig jaar in ge bruik genomen. Modellen en kaarten Tevoren aan de hand van model len en kaarten had de heer Pouwer van Rijkswaterstaat, een uiteenzet ting gegeven van de totstandkoming van deze sluiswerken, de moeizame onderhandelingen over een Schelde- Rijnverbinding, nadat andere vaar wegen waren verzand of nadat Sloe en Kreekrak waren afgedamd om een spoorweg naar Vlissingen aan te leggen en de moderne, en technisch nogal ingewikkelde manier om zoet en zout water te scheiden. Geen sluispersoneel, dat heen en weer loopt te draven, maar een televisie circuit, waarop vier man vanuit een hoge toren, het verkeer leiden en aanwijzingen aan de schippers door geven. Kosten van de Schelde-Rijn- verbinding, 600 miljoen gulden; kos ten van het sluizenkomplex f 60, miljoen. PARIJS, 25-9. De negentien lan den die zijn aangesloten bij het in ternationale energiebureau (I.E.A.) van de organisatie'voor economische samenwerking en ontwikkeling (O.E. S.O.) hebben in belangrijke mate op hun verbruik van energie weten te bezuinigen maar toch kan er op dit gebied nog veel meer worden bereikt. Tot deze conclusie komt het bureau in zijn eerste rapport over het ener giebeleid in de aangesloten landen en over het succes van de tot nu toe ge troffen bezuinigngsmaatregelen. In de oostelijke haven van dit komplex lag de R.T.M. rondvaart boot Schouwen-Duiveland, met als kapitein de heer J. Otte al te wach ten om het gezelschap mee te ne men voor een uitstekend verzorgde vaartocht. Onder de verschillende bruggen van het Schelde-Rijnka- naal door kon men via de Eendracht, het Slaak, Grevelingen, Zijpe, Mast gat, Keeten en Oosterschelde, de oevers van de verschillende „eilan den" gemakkelijk bekijken. Het ge leek het meest op een „Rijntochtje", het wekte nostalgische herinnerin gen op aan de tijden van de Zierik- zeese boot, de spoorboot en de „Mi nister" in hun beste dagen. Een wandeling door Zierikzee en een verpozing in Mondragon zorg den voor de nodige afwisseling'van de vaartocht, die na enkele uren werd voortgezet in de richting Goes. Tweemaal passeerde men zodoende de Oosterscheldebrug. Via het Goese Sas meerde men om plm. 6 uur in Goes af, waar de dag in „De Koren beurs" met een diner werd besloten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De achtjarige Co- by Burgers is zaterdagochtend bij een brand in haar ouderlijke woning in de Stuyvesant stra a t in Amster dam-West om het leven gekomen. Volgens de recherche ontstond de brand doordat het meisje in haar slaapkamer met vuur speelde. DEN HAAG. Minister Gruij'cers van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft de jury benoemd voor een openbare prijsvraag onder Nederlandse arohitekten voor het ontwerpen van een betere en uitge breidere huisvesting van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, al dus maandag zijn departement. GRONINGEN. De direktie van de zetmeelgroep Nederland heeft don derdag een aantal maatregelen afge kondigd, die aangevuld met de nog te verwezenlijken maatregelen voortvloeiend uit de struktuurnota van maart dit jaar, leidt tot een in krimping van het personeelsbestand met 320 man. Van deze inkrimping met 320 man zullen ongeveer 100 man via het natuurlijk verloop af vloeien. Voor dc overigen zal ont slag worden aangevraagd. De direk tie heeft dit de medewerkers van de noordelijke lokaties van de zet meelgroep donderdag meegedeeld. VEENDAM. In Veendam is zater dagmorgen een inbraak gepleegd bij een juwelierszaak aan het Beneden Oosterdiep. Een etalageraam werd met zware klappen vernield waarna voor zokor anderhalve ton aan gou den, horloges en sieraden werden weggegrist. DEN HAAG. 25-9. Op één cn veer tig procent van (le scholen worden dc taakuren in een onderonsje van dc directie met de belanghebbenden ver deeld. Dc verdeling van de diensturen geschiedt op negentig procent van scholen achter gesloten deuren. Op een kwart van dc scholen werden diensturen ook aan leraren verstrekt. Deze gegevens komen van een en- quête die A.V.M.O./L.A.O.S. (de sec tie voor openbaar en overig bijzonder onderwijs van het Nederladns Ge nootschap van Leraren (N.G.L.) heeft gehouden. Het is veler ervaring dat die onderonsjes-sfeer dc goede geest DEN HAAG. De landbouw specia listen van dc CDA-l'rakties in de Tweede Kamer hebben zich bezorgd getoond over de beslissing van de regering de aardgasprijzen voor de tuinbouw met ingang van 1 oktober a.s. met 1,9 cent per kubieke meter te verhogen. Flitsen uit het buitenland. LONDEN. De Britse i-egering heeft 35 miljoen pond sterling uitgetrok ken om de werkloosheid in het land te bestrijden. Werknemers die dicht tegen hun pensioen zitten worden in staat gesteld plaats te maken voor jongeren. Verwacht wordt dat er hierdoor volgend jaar 80.000 werk lozen minder zullen zijn. HELSINKI. Meer dan 500 gedele geerden uit 80 landen en van 40 in ternationale organisaties nemen deel aan de „wereldconferentie voor be ëindiging van de bewapeningswed loop, voor ontwapening en ontspan ning" die donderdag in Helsinki is geopend. WASHINGTON. Ondanks een aan zienlijke vermindering van het aan tal moorden, roofovervallen, ver krachtingen en geweldganvallen is het misdaadcijfer in de Verenigde Staten in het eerste halfjaar van 1976 met drie procent toegenomen in vergelijking met de eerste zes maan den van 1975. DACCA. De Nederlandse journalist Peter Custers, in Dacca tot een ge vangenisstraf van 14 jaar veroor deeld wegens samenzwering tot een gewapende revolutie tegen de Ben gaalse regering, is het land uitgezet. Dit is uit welingelichte bron verno- HONGKONG. De Chinese Volks republiek «heeft zondag weer een kemproef gehouden. Dit fis meege deeld door het persbureau Nieuw China dat, meldde dat de proef is geslaagd. UTRECHT, 27-9. Een kombinatie van CDA en PvdA biedt de beste mogelij khe:d een beleid gericht op ekonomisch herstel en een sociaal rechtvaardiger samenleving te ver wezenlijken, aldus mr, Aantjes, de fraktievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer op de AR-partijraad in Utrecht. Dat spruit zowel uit hun pro gramma's voort als uit de bevol kingsgroepen, waarbij zij het mees te vertrouwen genieten. Beide groe pen moeten volgens Aantjes dan wel bereid zijn zich zowel voor het ekonomisch herstel, als voor een rechtvaardiger samenleving in te "Zetten. „De meest affektieve aanpak van beide zaken wordt belemmerd, doordat de partijen op wier steun het kabinet thans allereerst is aan gewezen, elkaar op elk van deze punten wantrouwen", aldus de AR- leider. „We zouden een geheel ver tekend beeld krijgen van de werke lijk politeke verhoudingen, wanneer lek der groeperingen zich zou laten verleiden de kampioen van het een of van het ander te worden". LONDEN, 26-9. Vijl' personen, on der wie twee meisjes van 17 en 19 jaar, zijn dit weekeinde in Noord- lerland doodgeschoten. Vier mensen werden gewond. Onder hen is de 50-jarige Brigitte McKenna, lid van de door vrouwen georganiseerde bovenconfessioneie vredesbeweging. Ze werd vrijdag met een jachtge weer neergeschoten. Een 19-jarig meisje stierf voor de ogen van haar vader, toen zij zater dag in een buitenwijk van Belfast niet bevordert, aldus P. J. Sekrevc van de sectie in het weekblad voor leraren over wat het onderzoek op leverde. Hij noteert voorts, dat het resul taat van de verdeling van taakuren, als er niets meer valt te veranderen, op negentig procent van de scholen openbaar is. Het resultaat van de verdeling van de diensturen is op minder dan tweederde van de scho len openbaar. Ook kwam aan het licht dat op zestig procent van de scholen directieleden ook nog taak uren krijgen toegewezen. Ze worden dan wel voornamelijk gebruikt voor het coördineren van brugklassen. Advertentie Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tol groot en van zwart tot in vele kleuren, voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER WÊÊÊÊËÊËSÊÊtÊÈÊÊ de huisdeur opende. Dc* vader werd levensgevaarlijk gewond. De moord op een meisje van 17, vrijdag, schijnt de aanleiding te zijn geweest tot de nieuwe golf van aan slagen, waaraan ook drie mannen ten offer vielen. Op initiatief van de vredesbewe ging verzamelden zich zaterdag in de Noordierse stad Dungannon, in het graafschap Tyrone, 15.000 men sen. Aan een soortgelijke vredes mars in Glasgow, Schotland', namen 2000 mensen deel. STRAATSBURG, 26-9. In 113 landen zijn. in het afgelopen jaar de rechten van de mens geschonden. Mensen werden er voor hun over tuiging gevangen gezet en een eer lijke en snelle berechting onthou den. Een aantal werd zelfs gemar teld of ter dood gebracht. PARIJS, 25-9. De Fransen konden zondag een extra uur uitslapen. De klokken werden zaterdagavond te middernacht een uur teruggezet ter beëindiging van de zomertijd - de eerste Franse proef ter besparing van energie en voor het verkrijgen van meer daglicht sinds de tweede wereldoorlog. PARIJS, 25-9. Evenals Lockheed zou ook de Franse wapenindustrie smeergeld aan buitenlanders hebben betaald. Het Franse tijdschrift „Le Point" schrijft dat er op het Franse minis terie van financiën een hoogst ver trouwelijk rapport bestaat, door hoge ambtenaren opgesteld, dat een opsomming bevat van de bedragen die zijn betaald „om Franse wapen- verkopen aan het buitenland moge lijk te maken". Het tijdschrift geeft geen verdere bijzonderheden. Het merkt slechts op, dat de inhoud van het rapport „explosief" kan worden als hij in de openbaarheid komt. GRONINGEN, 25-9. Een team van Groningse en Amsterdamse archeo logen en st-udenten hebben archeo logisch onderzoek gedaan in Syrië. Drs. P. Akkermans uit Amsterdam en drs. J. J. Roodenberg uit Gronin gen hebben in samenwerking met een bodemkundige van de rijksuniversi teit van Utrecht en een vijftal docto raalstudenten uit Groningen en Amsterdam opgravingen gedaan in een grote, ruim 8000 jaar oude steen tij dnederzetting. Deze nederzetting ligt in het zuid-oosteri van Syrië aan de rand van het dal van de Eufraat. Dit pre-historische dorp was al om streeks 1960 ontdekt. De expeditie is in maart van dit jaar begonnen met het in kaart bren gen van de muurresten van het dorp. terwijl vervolgens met de opgravin gen werd begonnen. De onderzoekers hebben vlak oiide'r de oppervlakte gelegen vloeren van de woningen in de nederzetting gevonden, terwijl ook muren werden vrijgelegd. Dit blijkt uit het jaarverslag van Amnesty International dal loopt van 1 juni 1975 tot 30 mei van dit jaar en dat werd goedgekeurd op de ne gende internationale conferentie, welke de afgelopen dagen in Siraatsbur werd gehouden. Amnesty International is een vijf tien jaar oude onafhankelijke orga nisatie, welke geen enkele band heeft met regeringen, politieke par tijen of gedsdienstige groep*-- neen. De organisatie heeft zich als doel gesteld personen te bevrijden, d.e gevangen zijn genomen, vastgehou den worden of in hun vrijheid wor den beperkt vanwege hun politieke of godsdienstige overtuiging onder de voorwaarde dat zij nooit geweld hebben gebruikt of daartoe hebben aangezet. In het verslagjaar nam de orga nisatie 1880 nieuwe gevallen in be handeling en zag men 1599 mensen in vrijheid worden gesteld. In to taal houdt men zich nu bezig met 3859 gevangenen. THEHERAN, 26-9. De Sowjet-Unie heeft een formeel protest gezonden naar Iran, en gevraagd om de terug komst van de Russische piloot die vorige week in een klein burger- vliegtuig vluchtte. Een Woordvoerder van de Russische ambassade heeft dit zondag bekendgemaakt. De Sowjet-Unie vraagt de terug komst van de Antonov AW2 twee dekker en de 1ste luitenant Ivano- vich Valxtin Zesimovpdie het toestel donrerdag naar het weinig gebruikte vliegveld bij Ahar vloog. Ahar ligt 30 kilometer van de Russische grens, ten noordoosten van Tabriz. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt UTRECHT, 27-9. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 451 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paard f 2400-f 3400, werk paarden f 1440-f 2225, oude paarden f 1250-f 2075, 3-jarige paarden f 1175 -f 1925, 2-jarige paarden f 800-f 1525, veulens f 400-f 1050, hitten f 700- f 1125, ponies f 150-f 550. Slachtpaarden f 3,70-f 4,70, jonge slachtpaarden f 4,20-f 4,90. Alles per kg geslacht gewicht. De handel voor oude slachtpaarden gedrukt voor jonge redelijk en ponies matig. De Eierveilingen BARNEVELD, 24-9. Coöp. Veluwse eierveiling: Aanvoer 3.673.786 stuks (volgens veilinglijst 1.923.900 stuks). Stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50 gr. f 13,14, van 55 gr. f 14.08-14,13, van 60 gr. f 15,23- 15,44 en van 65 gr. f 15,85-16,06. Eierveiling: Aanvoer 1.236.930 st. stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gr. f 13,16, van 56-57 gr. f 14,62-14,52, van 61-62 gr. f 15,35-15,51 en van 66-67 gr. f 15,98-16,08. Eiermarkt: Aanvoer circa 2.000.000 stuks. Handel vlot. Prijzen: eieren van 48-54 gr. f 12,60-14,00 per 100 stuks, kg-prijs ~f 2,63-2,59, van 57-61 gr. f 15,00-15,75 per 100 stuks, kg- prijs f 2,63-2,58, en van 64-67 gram 16,20-16,80 per 100 stuks, kg-prijs f 2,53-2,51. VISSERIJBERICHTEN BRUINISSE, 25-9. De beide eerste dagen van dc 3 x 2 dagen dat door dc Visserij-inspektle gelegenheid werd en wordt gegeven, om mossel zaad te vissen in de Zeeuwse Stro men (6 en 7 jseptember) waren zeer succesvol. Er werd toon veel mosselzaad ge vist, maar ook de twee dagen vori ge week, stelden niet teleur (20 en 21 september) al moet wel worden ge zegd. dat de deelneming aan deze visserij minder was dan de eerste keer. Veel kwekers hebben geen perce len genoeg, om plaats voor it zaad op de eigen percelen te vinden. Deelneming aan de levering, wan neer men over een goede leverbare kwaliteit beschikt is nog altijd zeer aantrekkelijk, omdat voor een goede kwaliteit ook een uitstekende prijs wordt gemaakt. Toch moesten vorige weck (20-24 september) enkele kwekers ervaren, dat men de leveringsvoorwaarden wel kan aanpassen, maar dat dit nog niet betekent dat de handel ook de kleine mosselen afneemt. Een stuks tal van 220 (hoe nodig ook om Seder in de gelegenheid te stellen, aan de levering deel te nemen), blijkt voor lopig nog een te grote marge. Kwekers, die een kwaliteit aan de markt brachten, met een stukstal dat boven de 200 lag, moesten naar het Mossclfonds worden verwezen omdat de handel ze niet wilde accep teren. De Par^se markt begint uiterst moeizaam op gang te komen, wan neer de afzet naar Frankrijk toe neemt zal de vraag naar mosselen ongetwijfeld eveneens toenemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5