Zwarte Afrikaanse top °p soe(l onderling overleg verwerpt het Rhodesië-akkoord Rode Kruis-hulp voor Libanon NAVO-oefening vol ongelukken Veel doden bij busongeluk „Helemaal geen haring" Commandoleden in Damascus opgehangen Politie lost Nieuwvlietse moord op ARP en CHU voor een CDA-lijst Londen eens met presidenten Minister vertrouwd „Egoisme beteugelen" Monument voor reddingsbrigade Wiegel legt eisen op tafel Chemische industrie vreest „heksenjacht" Stroomstoring kost miljoen Ernstige iepeziekte Ontslagen bij T.N.O. AGENDA Kohinoor blijft Engels NIEUWE „PERMANENT" LOESAKA, 25-9. Vijf zwarte Afrikaanse presidenten hebben in Loesaka (Zambia) bekendgemaakt dat zij de Brits-Amerikaanse plannen voor een regeling in Kbodesië, die premier Ian Smith vrijdag uiteenzette, verwerpen. In een aan verslaggevers uitgege ven verklaring deden zij in plaats daarvan een beroep op Groot-Brit- tannic buiten llbodesië een consti tutionele conferentie bijeen te roe pen om tc spreken over de toekomst van het land. 'DEN HAAG, 25-9. Het Neder landse Kodc Kruis heeft het Inter nationale Rode Kruis een hulpzen ding ter waarde van ruim f 162.000 beschikbaar gesteld voor de slacht offers van alle partijen in Libanon. Dc zending bestaande uit grote partijen medicamenten, verband- stcffen, chirurgisch bestek, vijfdui zend rampendekens en dertigdui zend potjes kindervoeding, wordt dit weekeinde van Schiphol via Athene naar Cyprus overgevlogen. Daar wordt voor verder transport per schip of vliegtuig naar de verschil lende delen van Libanon gezorgd, zo deelt het Nederlandse Rode Kruis mee. Het werk van het Internationale Rode Kruis in Libanon breidt ziich nog steeds uit, vooral ten behoeve van het toenemend aantal ontheem den. LONDEN, 25-9. De NAVO-vloot- oefening „Team Work 76" die twee weken heeft geduurd en vrijdag af liep, heeft in totaal aan 14 mensen het leven gekost, terwijl de mate riële schade op circa f 60 min. wordt geraamd. Aan de manoeuvres waarvan de voorbereiding twee jaar had ge duurd namen 80.000 mensen, 900 vliegtuigen, 250 oppervlakteschepen en 24 onderzeeboten deel. Het hoog tepunt was een amfibielanding van 6.700 Amerikaanse, Britse en Neder landse mariniers op de Noorse kust. Op 14 september begon de reeks ongelukken, toen op 75 mijl ten noordwesten van Scapa Flow bij de Schotse kust een jachtbommenwer per van het type „Tomcat" van het Amerikaanse vliegdekschip „John F. Kennedy'' rolde en in zee verdween. Met dit toestel ging ook een raket van het type „Phoenix" verloren. De twee inzittenden Wisten zich te red den, terwijl drie matrozen verwon dingen opliepen. Aanvaring Nog op diezelfde dag kwam de „John F. Kennedy'' in aanvaring met de Amerikaanse onderzeeboot jager „Bordeion", Hierbij werden zes opvarenden van de „Bordeion" gewond. Op 15 september verongelukte een machine van de Britse luchtmacht van het type „Jaguar" boven Noord- Duitsland. Twee dagen later stortte een dergelijk toestel in de Oostzee. In beide gevallen kwam de piloot om het leven. Tenslotte overvoer het Britse fre gat „Mermaid" op 20 september de Britse mijnenveger „Fittlcton". Hierbij verdronken 12 mensen. MALATYA, 25-9. Twintig perso nen kwamen om en negentien men sen raakten gewond bij een ongeluk in Turkije waarbij een bus en een vrachtwagen op elkaar botsten. Het ongeval gebeurde op de Karahan- pas tussen Ankara en Malatya in centraal-Turkije, toen de vrachtauto op een weg voor eenrichtingsverkeer in de verkeerde richting reed. De po litie deelde mee dat alle Turkse slachtoffers in dc bus zaten. ROTTERDAM, 25-9. Voorzitter D. van Commenec van de Bond en Houtbond C.N.V. vindt dat bij dc loononderhandelingen het egoisme moet worden beteugeld. „Elk jaar hoger loon brengt op de lange duur geen geluk, maar enorme en mis schien wel onoplosbare problemen", zo zei hij vrijdag op een ledenverga dering in Rotterdam. „Als we dat kunnen voorkomen doen we ons en ons nageslacht meer plezier dan we op korte termijn denken". De presidenten van Zambia, Tan zania, Mozambique, Botswana en Angola vei klaarden dit aan het ein de van een topconferentie die zater dagavond in Loesaka was begonnen en die zondag voortduurde. Zij be spraken hun reaktie op de Brits- Amerikaanse voorstellen voor een overdracht van de macht aan een zwarte meerderheidsregering door het bewind van Ian Smith binnen twee jaar tijd. Vrijdagavond had Smith, na be sprekingen met de Zuidafrikaanse premier, John Vorster, cn dc Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, die een pen- delrcis van 11 dagen door Afrikaan se landen maakte, bekendgemaakt dat hij instemde met de voorstellen op voorwaarde dat dc internationale sankties tegen Rhodesië zouden wor den ingetrokken en de Rhodesische nationalisten hun guerrilla-strijd zouden beëindigen. „De presidenten hebben zorgvul dig de voorstellen zoals deze uiteen gezet werden door het illegale en racistische regiem bestudeerd, die, indien zij zouden worden aanvaard, zouden neerkomen op legalisering van de koloniale en racistische machtsstrukturen", aldus de vijf presidenten in hun verklaring. Zij deden een beroep op Gi*oot- Brittannië om een conferentie bui- DAMASCUS, 27-9. De drie over levenden van een commandogroep van vier die zondag enige tijd de gasten van een hotel in Damascus hadden gegijzeld, zijn heden (maan dagochtend) op het plein voor dit hotel opgehangen. Tevoren hadden zij voor de Syri sche televisie verklaard, dat zij af komstig waren van een basis in Irak en dat het hun opdracht was de strijd over te brengen van Libanon naar Syrië. Bij de aktie van de commando groep en de lange schietpartij die aan hun gevangenneming vooraf ging, sneuvelde een lid van de groep terwijl voorts vier gijzelaars en, naar verluidt, ook viier Syrische mi litairen om het leven kwamen. Ten minste 34 mensen werden gewond, onder wie Vier Amerikaanse hotel gasten. „Zwarte juni" De drie commandoleden hadden voor de televisie meegedeeld dat zij lid waren van een in Irak gevestigde guerrillagroep met de naam „Zwar te juni". Deze naam doelt op de maand waarin Syrische 'troepen Li banon binnentrokken om de rechtse strijdenden in dat land te helpen te gen de linkse groeperingen en de Palestijnen. De groep „Zwarte juni" maakte volgens de commandoleden NEW YOItK. De negen lauden van dc Europese Gemeenschap zouden serieus moeten nagaan wat zij kun nen doen om een onafhankelijk Zim babwe (Rhodesië) dat door een zwar te meerderheid wordt geregeerd te helpen, aldus heeft minister Van der Stoel in New York tegenover het A.N.P. verklaard. UTRECHT. Twee Utrechtse mode kappers Marcel en Jasper hebben pa tent gekregen of) een nieuwe perma- ten Rhodesië bijeen te roepen om een overgangsregering te vestigen en de bijeenroeping te bespreken van een uitgebreide conferentie die een constitutie voor de onafhanke lijkheid zou moeten opstellen. Londen bereid LONDEN. Het Verenigd Konink rijk heeft zondagavond meegedeeld bereid te zijn een conferentie te helpen organiseren ter bespreking van de struktuur en funktics van een overgangsregering voor Rhode sië. Minister van buitenlandse zaken Anthony Cros)and gaf zondagavond een bijzondere verklaring' uit waar in hij zei bot standpunt te delen zo als de. zwarte Afrikaanse presiden ten het eerder op de dag hadden neergelegd in hun communiqué, na melijk dat de eerste stap muel zijn de vorming van een overgangsrege ring die ervoor moet zorgen dat Rhodesië een meerdei heidsbewind krijgt. Volgens de Britse verklaring wil de regering in Londen nu van de betrokken partijen horen hoe en waar deze bijeenkomst of con ferentie het best kan worden belegd en wie eraan zouden moeten deel nemen. Ted Rowlands, een hoge funktio- naris van het ministerie van bui tenlandse zaken, zal binnen twee dagen naar Afrika reizen en be schikbaar zijn voor overleg met de presidenten van de vijf frontlijn- staten (Tanzania, Zambia, Botswana, Angola en Mozambique). deel uit van El Fatach, de voornaam ste Palestijnse organisatie, onder leiding van Jasser Arafat die ook het hoofd is van de overkoepelende Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). NOORDWIJK, 25-9. Onder grote belangstelling werd zaterdagmor gen in Noordavijk aan Zee een mo nument onthuld ter nagedaohtenis van diüe opvarenden van de Noord- wij'kse reddingsboot. Deze redders- Jan Cramer, Leendert Hellenberg en Hendrik Viink, kwamen om bij een poging de bemanning te redden van een gestrande Katwijkse logger. Dit gebeurde in november 1919. MIDDELBURG, 25-9. De Rijkspo litie in Zeeland heeft in samenwer king met onder andere de Franse politic dc Nicuvvvlietsc moordzaak opgelost. Dc vrouw, die op 14 sep tember j.l. vermoord werd aange troffen op een talud van de djjk in Nicuwvlicl (Zeeuws-Vlaanderen) blijkt dc lO-.iarigc Algerijnse Ourdia Toutah uit Lillc Frankrijk te zijn. Dc vrouw heeft dc Franse nationali teit. De vrouw blijkt door haar echtge noot, de 23-jarige slager R. B. even eens uit Lille, met zes- pistoolschoten LEEUWARDEN, 25-9. Minister Duisenberg van financiën ziet het komend overleg tussen werkgevers, werknemers en regering dat volgen de week woensdag van start gaat, hoopvol tegemoet. Hjj heeft dat ge zegd op een partijbijeenkomst in Leeuwarden. De minister baseerde zich daarbij op de uitspraak van FNV-voorzitter Kok, die gezegd heeft dat de keus tussen solidariteit met werklozen en verbetering van het eigen inkomen volgend jaar niet meer te ontlopen UTRECHT, 25-9. De Unieraad van de CHU en de partijraad van dc AR- partij hebben zich met overgrote meerderheid uitgesproken voor hel uitkomen door KVP, ARP en CHU met cén gezamenlijke C'DA-kandi- datenlijst bij dc komende verkiezin gen. ROTTERDAM, 25-9. De v.v.d.- fractie in de tweede kamer zal tij dens de komende algemene politieke beschouwingen voor 1977 een viertal maatregelen van het kabinet Den Uyl eisen: toepassing van de inflatiecorrec tie met de volle honderd procent; de nivellering van de kinderaftrek mag niet doorgaan; de investeringsaftrek mag niet wox'den afgeschaft; extra belastingverlaging voor de zogenoemde modale werknemer. Fractievoorzitter Wiegel kondigde deze eisen zaterdag aan tijdens een partijraadsvergadering van de v.v.d. in Rotterdam. BRUSSEL, 27-9. Eigenlijk zou er volgend jaar helemaal geen haring meer gevangen mogen worden, zo slecht is de haringstand in de Noordzee er a a n toe. Dat heeft ia*. Pierre Lardinois, de Europese landbouwcommissaris don derdag in Brussel op een perscon ferentie meegedeeld. Lardinois deed daar, samen met de Europese com missaris vooir buitenlands beleid, sir 'Christopher Soames, de voorstellen van de Europese Commissie („dage lijks bestuur" van de EG) inzake het toekomstig visserijbeleid uit de doe ken. om het leven te zijn gebracht op de dijk in Zeeuws-Vlaanderen. De moord is een uitvloeisel van een familievete. De vrouw werd er namelijk van verdacht vorig jaar haar schoonmoeder te hebben ver moord. De vrouw heeft in dit ver band enige weken in voorlopige hechtenis gezeten in dc gevangenis in Frankrijk. Op 5 september j.l. werd ze uil. do gevangenis ontslagen. Zij is daarop met haar echtgenoot een eind 'gaan rijden, om de zaak uit te praten. De zaak werd op de Zeeuws-Vlaamse dijk definitief be slist. valt.. De bewindsman was het met die uitspraak van harte eens. Minder tevreden was hij over de kritiek op de miljoenennota die door de socialistische professoren Van den Doel en Stevers is geleverd. Het handhaven en opleggen van een meerjarige nullijn in de inkomens, zoals Van den Doel voorslaat is vol gens de heer Duisenberg „een goed verhaal". De vakbeweging zal het echter nooit nemen en de regering peinst er niet over het eenzijdig op te leggen, omdat zo'n besluit volgens minister Duisenberg niet zou worden gedragen door de bevolking. AR-voorzitter De Boer sprak over een „historisch moment'' en zei dat deze beslissing het tot. dusver ge scheiden optrekken, van de drie christen-democratische partijen bij de verkiezingen tot verleden tijd maakt. Op de (besloten) CHU-bijeenkomst werden 55 stemmen voor aanvaar ding van de ene CDA-lijst uitge bracht en drie stemmen daartegen. Bij de AR-partijraad was de uitslag als volgt: voor 194, tegen 33 leden en een lid onthield zich van stem ming. In de vergadering van de CHU- unieraad werd door de fraktievoor- zitters Kruisinga (Tweede Kamer) en Van Hulst (Eerste Kemerj aan dacht gegeven aan de „zorgelijke" financiële situatie van ons land. Zij beiden noemden het financiële te kort op de rijksbegroting te groot. Unaniem werd door de unieraad aangedrongen op matiging van de rijksuitgaven voor 1977. DEN HAAG, 25-9. Dë chemische industrie hoopt, dat er bij publiek en overheid voldoende redelijk denken den aanwezig zijn om een heksen jacht op de chemische industrie te voorkomen. De Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (V.N.C.I.) zegt dit in haar weekblad naar aanleiding van de calamiteiten in Seweso en Tiel, die „veel angstge voelens voor de toekomst" hebben veroorzaakt. Het ongeval in Seweso heeft de chemische industrie niet on beroerd gelaten. Door het ongeluk in Tiel, kort daarop, is de Nederlandse Chemische Industrie, die volgens de statistieken als een veilige industrie tak kan worden beschouwd, ernstig getroffen, vooral in haar contacten met het publiek, aldus de V.N.C.I. Veel onjuiste of onduidelijke gege vens waren voor veel journalisten voldoende om de chemische industrie in een kwaad daglicht te stellen. DORDRECHT, 25-9. De electrici- teitsmaatsehappij Zuid-Holland heeft door de explosie in het schakelsta tion in het Dcrdtse natuurgebied De Merwedelanden een schade van on geveer een miljoen gulden geleden. Woensdagavond kwam door de ex plosie een groot deel van Zuid- Holland een half uur zonder stroom te zitten. De oorzaak is vermoedelijk een mechanische fout. De politie en het gerechtelijk laboratorium achten sabotage, zoals werd gesuggereerd, uitgesloten. WAGENINGEN, 27-9. „Met de iepeziekte zullen wij moeten leren leven. Het enige wat wij kunnen doen is de bestrijding van die ziekte hard blijven aanpakken". Dit zegt ing. H. A. Ludwig van de inspectie bosbouw van staatsbosbeheer. Ais coördinator bij dc bestrijding van dc Iepeziekte reist hij het hele land af om particulieren en overheidsinstan ties te adviseren. Het ziét cr niet naar uit, dat hij voorlopig niet met zijn taak gereed zal konten, want dc iepeziekte, die reeds enkele duizen den iepen heeft geveld, grijpt nog steeds om zich heen. DEN HAAG, 25-9. Omdat de ko mende jaren minder geld beschik baar is voor onderzoek bij de ge zondheidsorganisatie TNO (G.O.) in Den Haag zullen bij het instituut tot eind 1979 80 mensen moeten af vloeien. In eerste instantie denkt het bestuur van dc organisatie aan na tuurlijke afvloeing cn een wacht geldregeling voor oudere werkne mers. Op die manier zouden ge dwongen ontslagen wellicht voorko men kunnen worden, aldus dr. Blci- ker, ondervoorzitter van dc G.O. LONDEN. De Rhodesische bevrij dingsbeweging „Zimbabwe People's Army' (Zimbabwe volksleger) zal dc strijd voorizcltcn tol dc hoofden van regering, leger en politie in Rhode sië wegens oorlogsmisdaden zijn ge arresteerd. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Maandag 27 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 20.00 ur. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 20.00 uur, vergadering gemeenteraad. Dinsdag 28 september Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uur, eerste soosmiddag voor de bejaarden. Woensdag 29 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. N.C.V.B.-bejaar denmiddag, 14.30 uur. Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, afd. C.P.B. Jeugdsoos Brogum, 20.30 uur, be stuursvergadering. Donderdag 30 september Zierikzee AulaChr. Mavo. Ver. Chr. School onderwijs, 19.30 uur. Herv. Ver.-.gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Vrijdag 1 oktober Zierikzee Jeugdsoos „Brogum", 20.00 t,ur, op treden popgroep Jeugdsoos Brcgum, 20.30 uur, optre den popgroep Jeany. Aula R.S.G. „Prof. Zeeman". Film kring „Ziejook". 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bazar S.K.N.W.K., 19.00 uur. Haamstede Zaal Ger. Kerk, 19.45 uur, lezing Natuur- en Vogelwacht. Zaterdag 2 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Nieuwerkerk Plein dorpshuis. Rommelmarkt en Dorpshuis: bazar S.K.N.W.K., 11.00 uur. Zondag 3 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Bruinisse .,'t Durps'uus". Kontaktmiddag C.J.V. 15.00 uur. Woensdag 6 oktober Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Is- raël-avond. Zonnemairc Café „De Gruttepikkers". Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrou wenbond, 20.00 uur. Donderdag 7 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, alg. ver gadering afdeling Schouwen-Duive- land Diabet. Ver. Ned. Zaterdag 13 november Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 17.00 uur, prijs uitreiking C.J.V. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 ROTTERDAM. Dc 44-jarige Chi nese rastauranthoudcr T. W. T. uit Rotterdam is door zijn landgenoten gekneveld en beroofd van sieraden en geld ten bedrage van f 6700. De politie heeft in verband hiermee twee Chinezen aangehouden. Het zijn dc 20-jarige L. T. S. en dc 25- jarigc K. H. C. Zij hadden de siera den en een gedeelte van het geld bij zich. LONDEN25-9. De kohinoor blijft Engelscn deel van dc kroonjuwe len in de Tower in Londen. DU heeft premier James Callop- han laten welen aan zijn Pakistaan se kollege Zoelwikar AU Bhoctlo. Hij heeft hem geschreven dat hij niet bij machte is de kohinoor aan de koningin te ontfutselen. De recente brief van Bhnetto aan de Bril se regering nm tcrtiggace van de steen, ontlokte aan een reeks ünderc regeringen, waaronder die van India, de mededeling dut zij cr méér recht op hadden nent-methode. De linkerfolo toont taal van dc z.g.n. soft-lookmaar het krul-effekt in natte toestand te dan glad geföhnd, zien. De rechtcrfoto toont het resut-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2