w Behoud van de zondagsrust kan anderhalve ton gaan kosten Overeenstemming over bouw van een gesloten „Beursje" Pleidooi voor de zweep in Zuid-Afrika Etna aktief Enorm tankvliegtuig in V.S. neergestort Engeland brengt Russische Drie en een halve ton hasj in beslag genomen treiler op DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sint Philipsland in het nauw IN HET HERFSTZONNETJE „HOE ZEERE VALLEN Z'AFGemeenteraad Bruinisse AW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE «H Maandag 27 september 1976 132ste jaargang Nr. 219C8 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bi] vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Succesvol begin mosselzaadvisserij F»" ST. PHILIPSLAND, 25-9. De gemeente St. Philipsland zal, als het even tegenzit, anderhalve ton moeten neer tellen om zijn geheiligde zondagsrust te kopen. Dat is namelijk de schadeclaim die de projectontwikkelings maatschappij Kavero hij de gemeente heeft ingediend na de weigering van de gemeenteraad van St. Philips land, 0111 het in 1973 vastgestelde bestemmingsplan in uitvoering te brengen. PRETORIA, 25-9. Dr. Albert Hertzog, leider van de uiterst recht se „Herstigte Nasionale Partij" in Zuid-Afrika heeft aangedrongen op het aftreden van premier John Vor- ster omdat diens regering niet krachtig optreedt tegen de negerbe volking. „De inheemsen begrijpen geweld •en gezag, zwakheid verstaan ze niet. De zweep erover, dat is de manier om van die mensen weer fatsoenlij ke inheemsen te maken. De regering probeert de zwarten te paaien''. Vorster heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Heiiry Kissinger ontmoet om het doodvon nis van de blanke in Zuid-Afrika te tekenen, aldus Hertzog, terwijl zijn 300 toehoorders luidkeels „skande" riepen. Hertzog, een voormalig mi nister, leid't een uiterst rechtse af splitsing van Vorsters Nasionale Partij. De vergadering nam een mo tie aan waarin Kissinger als „anti christelijk" werd beschreven. In dit plan is namelijk de bouw voorzien van vierhonderd zomerwo ningen, even buiten de kom van St. Philipsland. In 1973 had de SGP- fraktie niet de meerderheid in de gemeenteraad. Dat heeft ze nu wel. Vier van de zeven raadsleden zijn SGP'ers. In augustus van dit jaar heeft de raad het in 1973 goedgekeurde be stemmingsplan ingetrokken. De bouw van de zomerwoningen - een plan dat al in verregaande staat van voorbereiding verkeerde - gaat niiet door. Rol G.S. Burgemeester G. van, den Berg van de gemeente St. Philipsland ROME, 26-9. De vulkaan Etna op Sicilië is tijdens het afgelopen week einde actief geworden. Uit twee nieuwe kraters stroomt een 500 me ter brede lavastroom. De gloeiende massa's hebben al een bos van pijn bomen bereikt. Het nabijgelegen dorp Maletto loopt nog geen gevaar omdat zich tussen de lavastroom en het dorp nog een breed dal bevindt. laat het hoofd echter nog niet han gen. Gedeputeerde Staten van Zee land kunnen, zo zegt hij, zich alsnog verzetten tegen de intrekking van het eerst goedgekeurde bestem mingsplan. De bewoners van St. FhiKpsland zelf zijn overigens ook niet zo dol op de bouw van het nieu we zomerwoningen-park. Er waren aanvankelijk 875 handtekeningen tegen dit plan ingediend. ALPENA (Michigan), 26-9. Een reusachtig tankvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht van het type KC-135 is zondag in bebost ge bied nabij de stad Alpena in de staat Michigan neergestort. Hierbij zijn, volgens een militaire woordvoerder, acht mensen om het leven gekomen, terwijl er vyf werden gewond. Ze ven mensen worden vermist. In totaal bevonden zich aan boord een bemanning van vijf leden en 15 passagiers. LONDEN, 26-9. Een Brits fregat heeft zondag een Russische treiler naar Plymouth opgebracht, nadat de Russen waren betrapt op vissen bin nen de territoriale wateren bij de Scilly-eilanden. Gewoonlijk wordt in dergelijke gevallen een boete opge legd. HELLEVOETSLUIS, 25-9. De Rijkspolitie in Hellevoetsluis heeft •v'Rriè en een halve ton hasj in beslag genomen. Dat is de grootste partij, die ooit in Nederland werd aange troffen. De uiteindelijke verkoop waarde beloopt een bedrag van on geveer f 12 miljoen. De politie heeft twee man gear resteerd, die de hasj in een auto vervoerden. Het zijn de 35-jarige handelaar Chef F. uit Hulst en de 37-jarige Ferry F. uit Amsterdam. Voorts werden de bewoners van een boerderij in Hellevoetsluis, waar de partij was opgeslagen, aangehouden. Het zijn de 43-jarige landbouwer A. S„ zijn 37-jarige echtgenote M. T. H., zijn 17-jarige dochter M. S. en haar 24^-jarige verloofde D. H. De politie heeft met de arrestatie van de handelaar en zijn helper vol- gëns zijn zéggen een belangrijke toe voer van verdovende middelen af gesneden. De hasj, die van gemid delde kwaliteit is, is afkomstig uit het Midden-Oosten, vermoedelijk uit Libanon. Waar de partij naartoe had gemoeten of voor wie hij was bestemd is de politie nog niet be kend. Het verhoor van het tweetal ver loopt moeizaam. Bang voor repre saillemaatregelen, 2lijn de gearres teerden niet erg mededeelzaam. Bei de mannen waren geen onbekenden van de politie. Zjj hebben een straf blad. WESTERSCHOUWEN. Badpakken komen er niet meer aan te pas, maar met het weekeinde was het nog wel heerlijk in hel herfstzonnetje zo'als hier aan de strandtrap van Westen- schouwen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zelfs de leeuw moet zich tegen vliegen verdedigen. BRUINISSE, 24-9. Alle leden van de gemeenteraad waren vrijdagavond op de openbare raadsvergadering aanwezig, die onder voorzitterschap van burgemeester T. C. Hekman gehouden werd op het gemeentehuis. Een zeer uitgebreide agenda met niet minder dan 36 punten werd aan de orde gesteld. De raad was het met het college eens dat het zogenaamde „Beursje" een niet weg te denken ontmoetingspunt in het leven van de Bruënaars in en rond de kaai is. De technische dienst kring Bruinisse en Middenschouwen had voor de bouw van een nieuw beursje een plan opgemaakt dat bestond uit twee ontwerpen, die de raad ter beoordeling werd voorgelegd. ZIERIKZEE. Hoezeere rallen z'af, de zieke zomerblaren. die eens zo groene waren", om het met Guido Gezelle te zeggen. Als ze gevallen zijn komen de veegwagen en de man met de hark. Zo gaat dat ook in de herfst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer v/d Bos leek het verstan diger er geen glas in aan te brengen wat een mogelijk mikpunt wordt voor de jeugd. De heer v/d Velde (eigen lijst) zei vertrouwen te hebben in de jeugd. In St. Philipsland staat een beursje met ramen en een olie kachel er in, en men heeft er geen enkel last met de jeugd, aldus de heer v/d Velde, en waarom zou dat dan in Bru niet kunnen. De heer Ver spoor (alg. belang) had zijn licht eens opgestoken wat eigenlijk de wensen zijn van de „beursbewoners". Deze wensen waren een groter dan het huidige, deur in het midden, ramen en een houten vloer. Wethouder Jumelet (p.c.g.) had ook geen bezwaar tegen glas, en vond 't zeker de moeite waard dit een jaar te proberen. Wanneer het niet bevalt dan is het een kwestie het glas weg te laten". De heer Jumelet zag er wel een bezwaar In als het glas dicht is er mogelijk nog meer misbruik van gemaakt wordt dat er in gesla pen wordt, wat nu ook wel eens ge beurt. Wethouder Van Gilst (s.g.p.) was tegen glas omdat de ervaring is dat ruiten steeds uitgegooid worden en wilde ook geen kachel. Tenslotte stemde de raad voor een gesloten „Beursje" met vijf tegen twee stem men, tegen de heren Van Gilst en v/d Bos. Voltrekken van huwelijken De raad ging akkoord met het voorstel van B. W. ,,'t Durps'uus" aan de Grevelingenstraat en het Ne derlands Hervormd verenigingsge bouw aan de Deestraat aan te wijzen als deel van het gemeentehuis, spe ciaal bestemd voor het sluiten van huwelijken. Tot deze beslissing is ge komen omdat een groot gedeelte van de i-aad/trouwzaal in gebruik is ge nomen voor het plaatsen van buro's voor het gemeentcpersoneel. Men vond het dan ook niet langer verantwoord deze zaal voor het vol trekken van huwelijken te gebruiken omdat dan alvorens een hele verhui zing moest plaatsvinden. Opzettelijk zijn twee gebouwen aangewezen, zodat aanstaande bruidsparen hun voorkeur kunnen uitspreken. Mochten op de gekozen dag beide gebouwen niet beschikbaar zijn dan kan alsnog de raadszaal worden gebruikt zij het dat er dan eerst een verhuizing moet plaatsvin den. De heer v/d Bos (s.g.p.) bracht de suggestie naar voren of de nijver heidsschool soms een geschikte plaats is voor het voltrekken van huwelij ken omdat dit dichter bij het ge meentehuis is gelegen. Vanwege de schooluren vond men dit minder ge schikt. Onderhoud beplantingen Met het voorstel van B. W. het onderhoud van de beplanting uit te besteden aan het pas in de gemeente gevestigde onderhoudsbedrijf van de heer Ph. J. v/d Velde kon de raad zich niet verenigen. Dit nieuwe bedrijf gaat de groen voorzieningen met alles wat daarbij hoort in het Wilmagebied verzorgen. Het wordt daarbij gesteund op de deskundigheid van het buro voor tuin- en landschapsverzorging te Ha ren. De voorzitter zei dat het kollege bij wijze van experiment, het snoei en onderhoudswerk gedurende een jaar door dit. bedrijf uit wil laten voeren. De heer Bal (lijst v/d Velde) sprak namens de raad en zei dat de leden bedenkingen hadden. Zij misten een kostenvergelijking van een tuinman en genoemd bedrijf. De heer Bal voorzag dat de onder houdskosten hoger zouden komen dan wanneer het werk door gemeen temensen werd uitgevoerd. Zijn frak- tie zag liever dat er een man bij aan genomen werd met de nodige des kundigheid op dit gebied. De heer (Vervolg pag. 4) Verwachting tot dinsdagavond: Hetzelfde weertype Vannacht opklaringen en plaatselijk mist met weinig wind; minimumtem peraturen omstreeks 11 graden; over dag nu en dan zon maar ook enkele lokale buien; maximumtemperaturen ongeveer 20 graden; zwakke tot ma tige wind tussen oost en zuid. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 sept. Zon op 6.36, onder 18.24 Maan op 12.29, onder 21.18 Eerste kwartier: 30 sept. (12.12) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 sept. 6.10 18.24 11.33 Springtij: 2 okt. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 27-9. Het KNMI deelt mede: Voor morgen moet op veel bewolking met buien gerekend wor den. Een depressie waarvan het centrum vanmorgen ten zuidwesten van Ierland lag, vult geleidelijk op en verplaatst zich daarbij enigszins naar het noorden. Aan de oostflank van deze depressie trekken storin gen over Frankrijk naar ons land. Een ervan trok zondag over ons land en bracht neerslaghoeveelhe den die uiteen liepen van enkele tienden millimeter tot 3 millimeter. In de opklaringen achter deze sto ring kon zich vannacht op uitge breide schaol mist vormen. Een vol gend aktief systeem dat vanmorgen boven Zuidwest-Frankrijk lag, zal ons land dinsdag bereiken. We blij ven in vochtige en onstabiele lucht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1