DE GETEKENDE KAMERLID IN RAAD VAN EUROPA: „DIEPE SCHAAMTE" Safari op autostrada De moord op Letelier Aktie tegen vogelmoord Minder inkomen ongelijkheid Twee man verdronken „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 2'! september 1970 Nr. 21907 9 STRAATSBURG, 22-9. Het Neder landse lid van de Assemblee van de Raad van Europa, het socialistische Tweede Kamerlid Voogd, zei woens dag in Straatsburg zich diep te schamen over het feit dat een Ne derlandse volksvertegenwoordiger de vorige week hartelijk verwel komd werd door de blanke autori teiten in Zuid-Afrika, Dat hij daar op een erepodium zat en dat hij een gift van. dertigduizend gulden overhandigde wat gezien moest worden als een gebaar van vriendschap en als een politieke daad. Het Nederlandse kamerlid, kreeg na zijn emotionele rede tijdens een verhit debat over de situatie in zui delijk Afrika een langdurig applaus. Hij zei in de vergadering dat het ka merlid (hij doelde op de CH-afge- vaard'Lgde Tolman) „niet optrad na mens mij, ook niet namens de Ne derlandse regering en ook niet na mens zijn eigen partij". „Deze misplaatste gebaren van sympathie, maar ook de wapenle veranties aan Zuid-Afrika, het wit wassen van de apartheid, het met de mond veroordelen, maar- onder tussen het geld verkregen met de handel op Zuid-Afrika, dat be schouw ik als uitermate schandalig". ROME, 22-S. In de Italiaanse woensdagkranten stond een foto van twee politieagenten geknield op een gevelde leeuw. Als de foto de indruk zou wekken dat de „Poliziotti" in Afrika op sa fari waren, dan vertelt het onder schrift een ander verhaal. De leeuw vond zijn einde op een autostrada bij Milaan en heel an ders dan bij de jacht op groot wild. De drie en een half jaar oude leeuw was in een vrachtauto op weg naar Milaan om voor reklame- doeleinden gebruikt te worden. Hij ontsnapte, kuierde de weg op en werd doodgereden door een snelle sportauto. De bestuurder van de auto, Fran co Mattel uit Bologna, vertelde: „Ik kon mijn ogen niet geloven toen daar ineens een leeuw op de rij baan verscheen. Ik dacht een ogen blik dat ik aan een waanvoorstel ling leed. Remmen haalde niets uit". NEW YORK, 22-9. De Amerikaan se federale recherche (FBI) die een onderzoek instelt naar de moord op de voormalige Chileense minister van buitenlandse zaken Orlando Letelier, gaat na of een mededeling juist is dat op 25 augustus een hoge functio naris van de Chileense geheime poli tie (DINA) uit Santiago in New York was aangekomen. Dit heeft de „New York Times" donderdag gemeld. Volgens het blad had enkele uren nadat Letelier dinsdag bij een bom aanslag om het leven was gekomen, een Chileense burger het hoofd van de nationale raad van kerken in New York, William Wipfler, meegedeeld dat genoemde Chileense functionaris met een toestel van de Westduitse Lufthansa was aangekomen, in ge zelschap van een vrouw en vier man nen. PALMDALE, Califomïé. Genodig den vergapen zich in Palmdale aan het eerste Amerikaanse ruimtepen- delvoertuig, waarmee ongeveer 100 vluchten van de aarde naar de ruimte en terug kunnen worden ge maakt. De „ruimtependel" zal gaan dienen als een soort vrachtwagen om apparatuur in een baan om de aarde te brengen. Het voertuig, ter grootte van een gewoon verkeers vliegtuig, wordt per raket gelan ceerd en keert vliegende terug. Voor de eerste landingsproeven in 1977 vindt de lancering plaats via de rug van een Jonbo-Jet, die het toestel naar voldoende hoogte brengt. HAARLEM, 23-2. De Haarlemse stichting „Werkgroep het miljeuvar- ken" gaat in de week van 27 septem ber tot en met 4 oktober een lande lijke „trekvogelmanifestatie" hou den. Deze aktie die tot doel heeft de trek vogelmoord in Italië tegen te gaan zal gevoerd worden in Amster dam, Utrecht, Amersfoort, Boxtel en Bloemendaal, waar handtekeningen verzameld worden die op 4 oktober (werelddierendag) aangeboden zul len worden aan de directeur-gene raal van volksontwikkeling en re creatie de heer Verhoeven. DEN HAAG, 2-9. Öe inkomenson gelijkheid in Nederland is sinds 1938 op zjjn minst gehalveerd. De nivel lering heeft zich al die jaren continu voortgezet en het vermoeden is ge wettigd, dat binnen afzienbare tijd een verdere halvering van de inko mensongelijkheid is te verwachten. Dit zeggen prof. dr. J. Pen en prof. dr. J Tinbei-gen in een artikel in „Economisch-statistische berichten". Zij kwamen tot de conclusie, dat de inkomensongelijkheid sedert 1930 on geveer is gehalveerd, aan de hand van het vergelijken van de jaarlijkse belastinggevens, die door het c.b.s. worden gepubliceerd. Zou bovendien rekening worden gehouden met de zogenaamde tertiaire verdeling, dat is het herverdelende effect van een aantal overheidsbestedingen, dan wordt de 50 procent waarschijnlijk overschreden, stellen de hoogleraren. DORDRECHT, 23-9. Bij een onge luk in de haven van Sliedrecht zijn twee mannen, inwoners van Slie drecht, verdronken. Het bootje waar in zij zich bevonden sloeg om toen het te dicht achter een motorschip voer, dat juist bezig was de haven te verlaten. Het bootje van de slachtoffers pro beerde de haven binnen te varen, maar raakte gevuld met water, op geworpen door het motorschip. De mannen K. Klein (67) en J. van Dijk (51), raakten te water en verdronken. Het lijk van de laatste is inmiddels geborgen, naar dat van het andere slachtoffer wordt nog gezocht. STRAATSBURG. Een aantal par lementariërs uit Europese landen wil graag dat de Raad van Europa, de organisatie van negentien demo- kratische landen, een verdrag opstelt waarin de vrijheid van informatie officieel wordt geregeld. ROME. De Chileense oppositie in ballingschap is ervan overtuigd dat oud-minister van buitenlandse zaken Orlando Letelier in Washington is vermoord door de Dina, de geheime politie van het Pinochet-regiem. Zij heeft die beschuldiging uitgesproken op een perskonferentie in Rome. BONN. De Amerikaanse regering beschouwt een het afgelopen week einde gepubliceerde brief van de vroegere direkteur van de Ameri kaanse CIA (centrale inlichtingen dienst), Allan Dulles, aan de West duitse CSU-voorzitter Franz Josef Strauss, waarin sprake is van twij felachtige Lockheed-betalingen, als een „vervalsing'. Dit heeft de Ame rikaanse ambassade in Bonn meege deeld. WASHINGTON. De financiële commissie van de Amerikaanse se naat heeft eenparig besloten de lan den te „belonen", die olie zijn blij ven leveren aan de V.S. in weerwil van het in 1973 uitgevaardigde olie embargo. ST. SEBASTIAN. De eerste prijs, ofwel de „gouden schelp" van het 24e internationale filmfestival van St. Sebastian in Spaans Baskenland is toegekend aan de Russische speelfilm „De zigeuners gaan naai de hemel". De film is gebaseerd op verhalen van Gorki en staat onder regie van Emil Lotianov. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De ekonomische ont wikkeling in de jaren 1976 en 1977 in het midden- en kleinbedrijf zal naar verwachting enige verbetering van de inkomensontwikkeling voor zelfstandigen meebrengen, maar de rendementspositie zal nauwelijks boven het dieptepunt van 1975 uit komen. Aldus luidt de konklusie uit het rapport van het ekonomisch in stituut voor het midden- en klein bedrijf (EIM), dat gebaseerd is op de makro-ekonomische verkenning van het Centraal planbureau. EERSEL. De CHU-fraktievoorzit- ter Kruisinga heeft zich afgevraagd in hoeverre een nadere bezinning noodzakelijk is op de ontwikkeling van het minimum-jeugdloon. Op een te Eersel gehouden CDA-bijeen- komst herinnerde hij er aan, dat de regering een krachtige bestrijding van de jeugdwerkloosheid aankon digde. DEN HAAG. Het wetsontwerp in zake de herinrichting van Oost-Gro- ningen en de Gronings-Drentse veenkoloniën, dat reeds enige jaren in voorbereiding is geweest, is nu bij de Tweede Kamer ingediend. Het beoogt, voor een gebied van 130.000 hektare (90.000 in Groningen en 40.000 in Drenthe) herinrichting mogelijk te maken door gecoördi neerde en waar mogelijk geïnte greerde uitvoering van een aantal maatregelen en voorzieningen. ROERMOND. De gemeentepolitie van Roermond heeft sterke vermoe dens dat één of meer Roermondena ren meisjes uit Thailand hebben la ten overkomen om in Nederland als prostituees in bars en sexklubs te werken. Hoofdinspekteur P. H. Dusch verklaarde dat de politie een grondig onderzoek instelt, maar ze' beschikt nog niet over bewijzen. DEN HAAG. Boseigenaren die van de overheid een bosbijdrage willen ontvangen zullen voortaan in de meeste gevalleneen beheersplan voor de komende vijf jaar moeten indienen. De nieuwe regeling, die op 1 januari a.s. ingaat, is nu al door minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij en staatssekre-v taris W. Meijer van kuituur, re- kreatie en maatschappelijk werk vastgesteld. SITTARD. De direktie van het metaalbedrijf Lagros B.V. in Sittard heeft 35 van de 65 personeelsleden per 15 oktober ontslagen. Het be-, drijf verricht in Duitsland werk zaamheden voor derden. RIJSWIJK. De b.t.w.-heffing op onderhoudswerk, zoals schilderen, zie ik als een boete op het feit, dat je je zaakjes netjes wilt onderhou den. Deze mening gaf de voorzitter van het Bedrijfschap Schildersbe drijf de heer J. Koeman, tijdens een bijeenkomst over de premieregeling binnenschilderwerk, die in novem ber voor het zevende achtereenvol gende seizoen van start gaat. DEN HAAG. Er wordt een nieuw onderzoek ingesteld naar een -oplos sing voor de afvalproblemen van de natzuürreinigingsfabriek van Hoechst Holland N.V. in Vlissingen-r Oost. Dit is het resultaat van een gesprek tussen minister Lubbers (ekonomische zaken), minister Vor- rink (milieuhygiëne) en de raad van bestuur van het bedrijf. EERSEL. Bij de kabinetsformatie na de komende verkiezingen moet het sociaal-ekonomisch beleid op middellange termijn, zoals het ka binet dat nu schildert, worden her zien, meent KVP-fraktievoorzitter Andriessen. In het Brabantse Eersel zei hij, dat toekomstige partners be reid moeten zijn daaraan mee te doen. ZONDAG 26 SEPTEMBER NED. I: Om vier uur vanmiddag beleeft het jongetje met de wonder baarlijke gouden broek zijn laatste avontuur. Voor de kunstminnende onder de kijkers brengt de NOS aansluitend onder de titel Openbaar kunstbezit een programma met en over de figuratieve schilder Etienne Elias uit Oostende. Na de voetbal uitslagen maakt de IKON zijn op wachting met een Vesper uitzending vanuit de Nederlandse Hervormde kerk te Zoeterwoude. Van De man van zes miljoen brengt de TROS vanavond een extra lange afleve ring. Superman Steve Austin gaat daarin op zoek naar twee weten schapsmensen die op mysterieuze wijze verdwenen zijn. Steve komt in aanraking met een behaard wezen dat wel eens van een andere planeet afkomstig kan zijn. Vervolgens mu ziek met de Nederlandse fluitist Thfjs van Leer. De plaat Introspec tion is de basis voor zijn tv-optre- den, waarin Thijs van Leer onder meer Pavane van het Allegro van Handel en het Rondo van Rogier, van Otterloo zal vertolken. Presen tator David Attenborough .van de boeiende serie Uit het museum van de^scheppende mens neemt de kij kers mee naar twee plaatsen in Afrika. Het zuiden van de Sahara en het midden van Nigeria, waar de oude kunst van het houtsnijwerk nog op de oorspro-nkelijke manier wordt gemaakt. Na dit informatieve programma brengt de IKON een dokumentaire over de vroegere se- kretaris-.generaal van de VN, Dag Hammarskjold, die in september 1961 bij een vliegtuigongeluk om het leven 1kwam NED. II: Een kleine drie uur is uitgetrokken voor een speciale afle vering van de zich immer op hoog nivo bewegende rubriek Zienswijze. Centraal in deze uitzending staat de Londense huisvrouw Rosemary Brown, die beweert dagelijks in DEN HAAG. In 1977 zullen de ta rieven van overheidsdiensten en -bedrijven. in het algemeen met maximaal 7 procent mogen stygen, indien althans de kostenontwikke ling in dat jaar daartoe aanleiding geeft, aldus minister De Gaay Fort man. kontakt te staan met tal van over leden komponisten. Schubert, Liszt, Beethoven en Brahms staan op het lijstje van de komponisten waarmee zij een zeer regelmatig kontakt zegt te hebben. Aan dit programma wordt meegewerkt door tal van we tenschapsmensen en musici, waar onder de parapsychologen Tenhaeff en Van Praag, de paragnost Croiset, de dirigent André Previn en de Britse komput er deskundige Stan Kelly. Om tien voor zeven kan men kijken naar de laatste aflevering van De kinderen van 47A. Er staan be langrijke dingen te gebeuren, zoals het huwelijk van Jess en Peter. Maar op de grote dag zelf zijn Geor ge en Binny verdwenen. Tot half negen is de buis daarna voor Studio Sport. Een extra uitzending op deze zender is te verwachten om tien over half zes. In Amerika gaan de presidentskandidaten Carter en Ford met elkaar in debat over de Amerikaanse binnenlandse politiek en het leek de NOS wel aardig daar het Nederlandse volk getuige van te laten zijn. ZONDAG 26 SEPTEMBER NED. I: 14.45 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 De. jongen met de gouden broek; 16.27 Openbaar kunstbezoek; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.15 Te leac; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 10.05 De man van zes mil joen; 20.35 Introspection; 21.15 U.it het museum van de scheppende mens; 22.10 Eenzame hoogte; 22.35 Journaal. NED. 11: 17.40 De grote debatten van_1976; 18.40 Woord voor woord; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.50 De kin deren van nummer 47A; 19.15 Stu dio Sport; 20.30 Nieuios; 20.35 Mu ziek uit het hiernamaals23.15 Journaal. MAANDAG 27 SEPTEMBER NED. I: De NCRV begint haar programma met de film Door het kind, voor het kind. Deze film werd gemaakt ter gelegenheid van de vijftigste serie Kinderpostzegels. Het ontstaan van een van deze zegels wordt belicht. Tot half tien staat het scherm vervolgens in. het teken van de opera. Het doek gaat op voor de opera II trovatore van de komponist Giuseppe Verdi. De uitvoerenden zijn het koor, orkest en ballet van de Staatsoflera van Berlijn en enige solisten. De oj>era speelt zich af in Viscaya en Aragon en berust op een ware geschiedenis uit de vijftiende eeuw. De hoofdpersoon is de vrouw Acuzena, bij wie twee grote harts tochten om de voorrang strijden. Het zijn haar liefde voor een man en haar gedrevenheid om haar moe- „We zouden haar Hillie kunnen noemen." Maar dat vond Jan af schuwelijk klinken. „Laten we er dan maar Gonnie van maken. Of Gonda." Dus werd het Gonnie. Nauwelijks een jaar later bemerk te Ellie, dat ze voor de derde maal in verwachting was. Hoewel ze de zelfde symptomen ontdekte als de beide vorige keren, ging ze voor alle zekeiheid' naar haar huisdokter, die haar vermoedens bevestigde. Die avond had ze tijdens de maal tijd een ernstig gesprek met haai man. „Ik ben weer in verwachting," zei ze, met diepe rimpels in haar voorhoofd. „Het valt me koud op het dak, maar het feit ligt er nu eenmaal, dus we zullen het moeten aanvaarden. Maar dit is persé de laatste, Jan. Onze afspraak was twee, hoogstens drie kinderen. Dus hierbij laten we het. Hoe denk je er over? Ben je het met me eens of niet?" Hij grinnikte een beetje verlegen Als er een dergelijk intiem onder werp door zijn vrouw werd aange sneden, voelde hij zich altijd enigs zins onwennig. Streng en puriteins opgevoed werd thuis iedere zinspe ling op alles, wat met samengaan van man en vrouw te maken had, pijnlijk beslist vermeden in de ge sprekken van de familie Vlasbroek. Pas op de middelbare school had dc jongen op vijftienjarige leeftijd het een en ander gehoord over het ver schil tussen man cn vrouw,jongen en meisje. Sexuele voorlichting werd cr op de school niet gegeven. De twee leraressen, die Frans en Ge schiedenis doceerden, waren lelijk en van middelbare leeftijd. Heel geleidelijk aan zag hij in de hogere klassen het duidelijke onderscheid tussen een meisje en een jongen. Schuine moppen, die in het vrije kwartier heimelijk door de jongens onder elkaar werden gedebiteerd, begreep hij niet en daarom veraf schuwde hij ze. Toen een van de meisjes in de hoogste klas belang stelling begon te krijgen voor de knappe Jan Vlasbroek, maakte dit hem verlegen. Op geen enkele wijze reageerde hij op de bedekte toespe lingen van zijn mede-scholiere, zo dat ze tenslotte haar troost maar zocht bij een andere klassegènoot. Omdat hij na het gym ging door leren aan de M.T.S., was hij uitslui tend met jongens onder elkaar, die te hooi en te gras verhaalden over hun avontuurtjes met meisjes. Jan was 18, toen een klassegenoot hem uitnodigde een avond mee te gaan. In Utrecht, de stad zijner inwoning. Hij aksepteerde, maar tot zijn schrik bleek dit uitgaan te bestaan uit twee meisjes en twee jongens. Piet, de klasgenoot, stelde voor: ..Bep, mijn vriendin. En Lettie, haar nichtje." Hem daarbij een por ge vend. die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Lettie Stevenberg, oudste van een groot gezin, modem opgevoed, vlot en beslist niet kinderachtig, als ze met een jongen uitging, had binnen een half uur door, wat voor vlees ze in de kuip had met de schuchtere, teruggetrokken Jan Vlasbroek. Ver standig als ze was, besloot ze niets te forceren. Al vond ze hem ener zijds een doedel, zoals ze hem in ge dachten noemde, anderzijds was het voor haar weer een geheel nieuwe gewaarwording, dat zc ditmaal uit ging met een jongen, die niet dade lijk aan haar zat te plukken. Boven dien vond ze haar partner knap. Dus trok ze zijn arm door de hare en zei: „We zullen ons samen best ver maken. Jan. We doen het kalmpjes aan. he?" Die eerste avond, bij het afscheid voor haar woning, nam ze zelf het Vrijdag 1 oktober, 20.10 uur, Ned. 1: Tatort. Op het REM-eiland voor de Nederlandse kust bedreigt de gang ster Rostock het meisje Lissy Merck. der te wreken, die op de brandstapel is gestorven. Na het journaal een af levering van The Collaborators. Een merkwaardig ongeval is de zaak waarmee Jim Brewer zich ditmaal bezig houdt. Naast een auto die in een sloot ligt, wordt een halfbewus te man gevonden. Na enig zoek werk ontdekt fnen ook diens vrouw, wier lijk in bevroren toestand ver keert. De laatste tien minuten wor den besteed aan de 86-jarige Dirk Bos. Een exeierexporteur die op zijn tachtigste begon te schilderen. NED. 11: Wie sympathiseert met de Duitse schlager, doet er goed aan vanavond tussen half negen en tien uur af te stemmen op het tweede net. De TROS schenkt ruimschoots aandacht aan het vijfde Schlager- festival dat enkele dagen geleden in Kerkrade is gehouden. Willy Dobbe zorgt voor de presentatie. Duitsland heeft een soort patent op de schla ger en het zal de kijkers derhalve niet verbazen dat het gros van de optredenden van over de oostgrens afkomstig is. Om een paar van de Christian, Freddy Breek, Rex Gildo, Peter Orloff, Marc und Dave, Peggy March, Costa Cordalis, Ann und Andy. In de vooravond heeft de TROS een programma voor de na tuurminnaars. Het is de film Het jaar van de gnoes. De gnoe is een dier dat door zijn bouw niet geheel ten onrechte de clown van de Afri-' kaanse vlakten wordt genoemd. Ie der jaar trekken meer dan een half miljoen gnoes in hechte kudden over de vlakten van de Serengeti. Na het schlagerfestival besteedt de TROS aandacht aan de aktualiteiten en dat gebeurt in de rubriek Ak- tua TV. Voordat het laatste nieuws aan bod komt, nog een filmpje van de Stichting Socutera over de ge vaarlijke omstandigheden en slechte arbeidsvoorwaarden waaronder de Boliviaanse mijnwerkers hun brood verdienen. MAANDAG 27 SEPTEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Informatie Surinamer:) 18.55 Nieuws; 19.05 Door het kind, voor het kind; 19.25 II tratore; 21.35 Journaal; 21.50 The collaborators; 22.40 Hoe naïef is Dirk Bos; 22.50 Symbiose; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Het jaar van f.e gnoes; 20.00 Journaal; 20.25 Schla gerfestival; 22.00 Aktua TV; 22.50 Socutera; 23.00 Journaal. Familieroman door J. D. POSTHUMUS initiatief. Ze trok zijn gezicht naar zich toe en drukte een lange zoen op zijn lippen. „Dank je voor deze fijne avond, Jan. We doen het nog eens een keer over, he? Zaterdagavond mag je me ophalen. Zeven uur. Wacht daar maar - ze wees met haar vinger - op de hoek. Dan zie je me wel komen. Maken we er opnieuw een moordavond van. Wij tweeën. Entre nous. Gaan we fijn samen wat babbelen en maken een wande lingetje. Doen we, he?" Hij was gewoon overdonderd en kon die avond de slaap nauwelijks pakken. Telkens terugdenkend aan de stevige zoen, die het meisje hem had gegeven. Het bleef een half jaar aan. Door Lettie ontwaakte alles in hem, wat lot nog toe gesluimerd was. En om dat de vlotte, aanhalige en verlan gende Lettie wel eens wat meer wilde dan enkel een zoen, een arm om haar hals of leest en een schuch tere liefkozing over de wang, leende ze op een warme zaterdagmiddag de wagen van haar één jaar jongere broer en reed met haar vrijer naar Zandvoort. Op een stil gedeelte van het strand kleedde ze zich uit en trok haar bladkleding aan, hetgeen een rood hoofd bij Jan bewerkstel ligde. Toen ze hem uitnodigde het zelfde te doen, moest hij bekennen, dat hij niet kon zwemmen. Ze was zwaar teleurgesteld, want wie kan er nu niet zwemmen? Dat men bij hem thuis het liever niet had. dat hij het leerde, omdat het onwelvoe- gelijk was om in decente kleding je in het openbaar te vertonen, ver zweeg hij. Er waren geen mensen in de wij de omgeving, zodat Lettie besloot hem te verleiden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9