Sportcentrum „Onderdak" organiseert zwem-vierdaagse Ingevoerd per 1 oktober Algemene Arbeidsonge schiktheids Wet LAATSTE NIEUWS Rhodesië akkoord ONZE PUZZELRUBRIEK Subsidieverlening - Contributie - Begrotings wijziging - Scholen „in bruikleen" - Hinder op „Paadje" in Oosterïand 5 VAN HET VADERLANDSE ERF KWART EEUW TELEVISIE Huurwoning met zonne-energie Van 18 t/m 21 oktober a.s. Vanaf 1 oktober is ons sociale voorzieningenpakket uitgebreid met een belangrijke nieuwe wet, de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (A.A.W.). De A.A.W. is een volksverzekering, die dus ook geldt voor zelfstandigen en voor vroeg-gehandicapten, die nooit hebben gewerkt. Personen beneden de IS jaar en gehuwde vrouwen kunnen géén aan spraak maken op een uitkering krachtens deze nieuwe wet, maar kun nen wel in aanmerking komen voor „voorzieningen", t.w. maatregelen en hulpmiddelen tot behoud of bevordering van arbeidsgeschiktheid en/of verbetering van levensomstandigheden. Een uitkering krachtens de AAW gaat pas in als men 52 weken ar beidsongeschikt is geweest. Boven dien moet er dan nog sprake zijn geweest van een arbeidsongeschikt heid van meer dan 25 procent. De wet bevat een omstandige maar ta melijk gekompliceerde omschrijving van het begrip arbeidsongeschikt heid'Kort gezegd komt het hierop neer dat men iemand als arbeids ongeschikt bestempelt als de betrok kene door ziekte, ongeval of gebrek geheel of gedeeltelijk niet in staat is met passende arbeid eenzelfde inko men te verwerven als een gezond gelijksoortig persoon. Tot 1 oktober kende onze sociale wetgeving alleen een arbeidsonge schiktheidsverzekering voor werk nemers. (De uit 1967 daterende WAO) Krachtens de WAO hebben werknemers die volledig arbeidson geschikt zijn nadat zij reeds een jaar van de ziektewet hebben ge trokken, recht op een. uitkering, die 80 procent van hun laatst verdiende loon bedraagt. De hoogte van de WAO-uitkering is dus aanvankelijk van wat de werknemer verdiende voordat hij arbeidsongeschikt werd. Bij de AAW is dat anders. Het is een bodemvoorziening, die netto ge lijk is aan het netto-bedrag van het AOW-pensioen. Bij deze bodemvoor ziening kent men de .hoge grond slag" die geldt voor gehuwde man nen (gelijk aan het netto-bedrag voor gehuwde AOW-ers) en de „la ge grondslagdie geldt voor onge- huwden zonder kinderen beneden de 18 jaar (gelijk aan het AOWrpen- sioen voor alleenstaanden). De lage grondslag is lager voor personen be neden de 21 jaar, dat wil zeggen voor 18-jarigen gaat er 30 procent Er wordt weer driftig gepuzzeld. Enerzijds is er de opgave in de „Z.N.-Extra", anderzijds de weke lijkse puzzel1, waarop ook ditmaal weer heel wat inzendingen binnen kwamen. Uit de juiste oplossingen, kwamen onderstaande prijswinnaars te voorschijn. De eerste prijs is bestemd voor: De heer J. S. den Boer Zandweg 33 ZIERIKZEE De tweede prijs gaat naai*: Lia v. d. Velde Stelbergstraat 2 BRUIMSSE De oplossing van de puzzel is de volgende: De nieuwe puzzel luidt als volgt: HORIZONTAAL: 1. kerkelijk ar menverzorger (Prot.); 6. door vreemdelingen gebruikte titel van de keizer van Japan; 11. laagte tus sen bergen; 12. aanhangend strook je (b.v. aan een postzegel); 14. strafwerktuig in vroegere jaren; 15. in het genoemde of bedoelde; 17. li vreibediende; 19. dun, zacht en soe pel leer; 21. tak van sport; 22. rand schrift v.e. munt; 23. laagtij; 24. kaartspel; 26. voegwoord; 27. rivier in Egypte; 29. bij voortduring; 30. knaagdier; 32. overdreven voorlief de voor iets; 34. opschrift v.e. boek; 36. sterk alkoholische drank; 37. sierplant; 38. doordringende kreet; 39. zijrivier van de Dijle (België): 41. inval van achteren in een kleed (naaistersterm); 44. troefkaart bij di verse kaartspelen; 45. snavel (van vogels): 47. korte tijdsduur; 49. in oprichting (afk.); 51. natuurlijke snelle gang v.e. paard; 53. soort on derwijs (afk.); 54. man van adel; 56. inbrekerswerktuig; 58. overschot; 59. hoog, tweewielig rijtuig met kap; 61. te eniger tijd; 62. loterijbriefje; 64. sterk ijzerhoudende grond; 65. tijd maat; 66. uit kiezelzuur bestaande delfstof; 67. laagste rang der geti- af, voor 19-jarige 20 procent en voor 20-jari.gen 10 procent. Wel is het de bedoeling dat ge huwde vrouwen die werken in be drijf of beroep in een later stadium uiterlijk 1 januari 1979) ook recht op uitkering zullen krijgen. Ook werknemers vallen onder de AAW, maar zij blijven eveneens onder de WAO vallen, zodat er voor dezeka- tcgorie in wezen niets veranderd. Verder hangt (evenals bij de WAO) de hoogte van de uitkering ook af van de mate van arbeidson geschiktheid. Voorbeeld: Is iemand 30 tot 35 procent arbeidsongeschikt, dan ontvangt hij 30 procent van de grondslag. De grondslagen zijn verder wel- vaartsvast en worden steeds gewij zigd overeenkomstig de wijzigingen van het loonpeil, in principe twee keer per jaar. WAO-aan vullend Werknemers zullen voortaan niet alleen onder de WAO, maar ook on der de AAW vallen. Zij krijgen, in dien zij arbeidsongeschikt worden verklaard, van de AAW een bedrag, dat gelijk is aan de genoemde bo demvoorziening en van de WAO een bedrag, dat als een aanvulling dient MIDDELBURG. De Rijkspolitie Zeeland heeft in samenwerking met de Franse politie de identiteit kun nen vaststellen van de jonge vrouw, die vorige week vermoord op een dijk in Nieuwvli^t in Zeeuws-Vlaan deren werd aangetroffen. Het blijkt een 19-jarige gehuwde Fanse vrouw te zijn. HORIZONTAAL: 1. trijp; 4. valk; 7. rok; 8. oma; 10. aar; 12. bal; 13. opera; 15. fez; 17. som; 18. prelaat; 20. keg; 22. uk; 23. bek; 24. sec; 26. el; 27. dik; 28.fel; 29. lid; 31. zeil; 35. twee; 37. nètjade; 38. vooral; 39. Et- na; 41. oase: 43. ark; 45. dof; 46. mes; 47. ui; 49- ton; 51. bon; 52. re; 53. wet; 55.- kombuis; 58. vol; 59. pas; 61. niets; 62. bob; 63. Fin; 65. sla; 66. pad; 67. krat; 68. haas. VERTIKAAL: 1. tol; 2. R.-K.; 3. pope; 4. V.A.R.A.; 5. la; 6. kaf; 7. ram; 9. meloen; 11. rek; 12. bok; 13. ork; 14. aas; 16. zee; 17. Suez; 18. pek; 19. tel; 21. glee; 23. biljart; 25. citroen; 27. Diana; 30. dwaas; 32. ent; 33. ode; 34. vos; 36. els; 39. eeuw; 40. roebel; 42. ezel; 44. kok; 46. mos; 48. iep; 50. non; 51. bis; 52. rob; 54. taf; 56. mist; 57. Utah; 58. vod; 60. sik; 62. bas; 64. nr.; 66. p.a. telde edelen in de hedendaagse adel stand. VERTIKAAL: 1. puntige ijzeren bout; 2. afscheidsgroet; 3. lijn op enige afstand van de linkerrand v.e. blad papier getrokken om een marge te vormen; 4. oude lengteëenheid; 5. vaartuig; 7. titel (afk.); 8. onder aards bomvrij gewelf in permanente verdedigingswerken; 9. stad die de toegang tot de Rode Zee beheerst; 10. wreedaard; 12. bewijs aan een couponblad: 13. militaire insluiting v.e. stad; 16. waterbewoner; 17. be woner v.h. hoge Noorden; 18. Euro peaan; 20. plaats op de Veluwe; 25. hoofdofficier; 27. stad in België; 28. insekt; 30. vrolijk en bekoorlijk; 31. platte vierkante vloersteen; 32. in houdsmaat; 33. alvorens; 34. klopje; 35. elk der vlezige randen van de mondopening; 40. insekt; 42. afwe zigheid van praal; 43. soort lepel blad; 45. muziekinstrument; 46. ci lindervormige doos: 48. vissersvaar tuig; 50. lofdicht; 51. stof in vorm loze toestand; 52. baarsachtig visje; 53. dunbladerig gesteente; 55. rivier in Spanje; 57. plaats, plek; 60. tel woord: 63. bekend sportevenement (afk.); 65. bolgewas. la worden beschouwd. Die twee be dragen samen moeien gelijk zijn (althans by gehele arbeidsonge schiktheid) aan 80 procent van zijn laatstverdiende loon. Kortom voor de dubbel verzekerde werknemers verandert er per 1 oktober in feite niets. Bij gebleken arbeidsonge schiktheid ontvangen zij evenveel als eerst via de WAO alleen. De AAW is echter wel belangrijk voor zelfstandigen en vroeg-gehan dicapten. Deze kategorieën vallen nu onder AAW en kunnen bij geble ken arbeidsongeschiktheid aan spraak maken op een uitkering vol gens de hierboven aangegeven grondslagen. Ook zij, die per 1 ok tober 1976 al langer dan een jaar ge heel of gedeeltelijk arbeidsonge schikt waren, hebben met ingang van die datum meteen recht op een uitkering. Gehuwde vrouwen Het is de bedoeling dat uitezljjk per 1 januari 1979 ook gehuwde vrouwen die werken in bedrijf of beroep een AAW-uitkering kunnen krijgen. Dat zal dan belaas wel een fikse premie-verhoging betekenen. Nu komen gehuwde vrouwen als>- ook personen beneden 18 jaar alleen in aanmerking voor „voorzieningen" krachtens de AAW. Wat die voor zieningen in het algemeen betreft: Algemeen gebruikelijke zaken wor den niet verstrekt of vergoed. Er moet werkelijk sprake zijn van ex tra kosten in verband met een han dicap. De AAW-uitkering wordt beëin digd bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd. Tijdens de duur van de uitkering kan de arbeidsonge schiktheid uiteraard gelijk blijven, maar ook af- of toenemen. Derhalve kan de uitkering op een gegeven moment worden beëindigd c.q. ver laagd of verhoogd worden. De AAW zal worden uitgevoerd door de be drijfsverenigingen, dus door dezelf de organisaties die ook de ziekte wet en de WAO uitvoeren. Aanvra gen voor een AAW-uitkering dienen bij de bedrijfsvereniging te worden ingediend. (Dat geldt niet voor werknemers, die zelf geen stappen behoeven te ondernemen). Als niet duidelijk is bij welke bedrijfsvereni ging u een aanvraag moet indienen kunt u de aanmelding voor een AAW-uitkering of dito voorziening richten aan Federatie Bedrijfsver enigingen, Postbus 8300, Amstel veen. Mr. A. BRONSBERGEN Flitsen uit het buitenland OOST-BERLIJN. Een afvaardi ging van de gemeenté Amsterdam, onder leiding van burgemeester Ivo Samkalden, is voor een bezoek in Oost-Berlijn aangekomen. De bur gemeester van Oost-Berlijn, Erhard Krack, ontving de gasten in het raadhuis van zijn stad, zo meldde het Oostduitse persbureau ADN. ANKARA. In Turkije zijn vijf vakbondsleiders gearresteerd op be schuldiging van aanzetting tot Tur- kije's grootste politieke proteststa king sedert zes jaar. Twee vak bondsleiders worden nog gezocht. De werkloosheid STRAATSBURG, 23-9. Het J ziet er niet naar uit dat bin- J nen korte termijn het aantal J werklozen in West-Europa zal i J teruglopen. In juli waren er i in de Europese landen welke d i zijn aangesloten bij de orga- i nisatie voor ekonomische sa- i1 a menwerking en ontwikkeling, l1 OESOongeveer zes miljoen i werklozen, wat neerkomt op i' i vijf procent van de beroeps- I1 i bevolking. Dit verklaarde i' i maandag de sekretaris-gene- 1 i raai van de OESO, de Neder- a lander jonkheer Emile van V i Lennep voor de assemblee van a de raad van Europa in i Straatsburg. I NIJMEGEN, 23-9. In Nijmegen is een model-huurwoning voorzien^ van een instalaltie die d.m.v. zonne-ener gie water kan verwarmen voor huis houdelijk gebruik. De bouwmaat schappij Noviomagum die een pro ject van 148 huizen bouwt, geeft toe komstige huurders zo de gelegenheid kennis te maken met deze manier van energieopwekken. Men wil met dit experiment een aanzet geven tot onderzoek op grotere schaal. Indien de toekomstige huurders in een huis een installatie willen zoals nu in de modelwoning is aangebracht, zal dit mogelijk zijn. Dit betekent wel een huurverhoging van 120 gulden per jaar, maar een besparing op de ge bruikte energie van 80 gulden per jaar. SALISBURY, 24-9. Dc blanke min derheidsregering van Rhodesië en de fractie van het Rhodcsischc Front (de regeringspartij) hebben Kissin gers voorstellen voor een zwart meerderheidsbewind binnen twee jaar aanvaard, op voorwaarde dat de gucrillastryd gestaakt wordt, zo is uit regeringskringen in Salisbury vernomen. ..Wij nemen aan dat het terrorisme ophoudt bij aanvaarding van de plannen voor een regeling. Zoals wjj het zien wordt liet terrorisme ge staakt als wij dc voorstellen aan vaarden en instemmen met uitvoe ring ervan", aldus deze zegslieden. HILVERSUM. De tv bestaal 25 jaar. De tv is niet meer weg te denken uit het gezinsleven en velen hebben Wie mee doet mag zelf zijn tijden kiezen. Iedere dag kan er gezwom men worden van 7.00 tot 12.00 uur 's morgens en van 19.30 tot 21.00 uur 's avonds. Kinderen tot tien jaar zwemmen 250 m oftewel tien banen, de ouderen 500 m (twintig banen). „Wie moe is", vertelt secretaris A. P. den Reijer, „mag onder-weg rus ten, maar moet dan wel in het wa- Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND, 22-9. Op de deze weck gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Karn zijn nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. In de begroting 1976 is een bedrag opgenomen van f 682,50 of 15 cent per inwoner wegens subsidieverle ning voor het gespecialiseerd maat schappelijk werk voor zwakzinnigen. In het vervolg wordt dit maatschap pelijk werk integraal gesubsidieerd door het ministerie van c.r.m., zodat de. gemeenten hiervan zijn ontheven. De eerder genoemde stichting heeft echter nog een niel-gesubsidieerde vorm van dienstverlening ontwik keld en wel die van de vrijetijdsbe steding en vakantiewerk voor dc geestelijk gehandicapten in Zeeland. Voor dit laatste wordt het tekort voor 1976 geraamd op f 6.200, wat neerkomt op 2 cent per inwoner. Ge vraagd weidt de geraamde f 0,15 per inwoner voor het maatschappe lijk werk te wijzigen in f 0,02 per inwoner voor het vakantiewerk. Be sloten werd dit te doen. Ver. B.. W. en S. Verder werd de contributie van dc Vereniging van Burgemeester. Wet houders en Secretarissen op Schou- wen-Duiveland en Sint Philipsland bepaald op f 0,08 per inwoner. In 1968 werd deze vastgesteld op f 0,05 per inwoner, hetgeen echter door de vele kostenstijgingen van de laatste jaren niet meer voldoende is. De heer Romeijn (WD) informeerde naar de werking van de Vereniging van B.. W. en S.. die volgens de voorzitter een nuttige instelling ge noemd kan worden, waar nogal wat uitkomt. Het bevordert de onderlin ge samenwerking tussen de gemeen ten etc. Verder volgde vaststelling van dc 16de wijziging van de begro ting 1975 hoofdzakelijk betrekking hebbende op de over 1975 verschul digde jaarwedden. Door deze aan passing van dc werkelijke cijfers zelfs een tweede toestel op de slaap kamer of nemen hun toestel mee, als er iels bijzonder op til is, zoals ter blijven. Het leuke-is dat .ieder een mee kan doen. Hij of - zij hoeft helemaal niet zo'n geweldige zwem mer te zijn om deel te nemen". Wie meedoet krijgt een bronzen medaille dit jaar. Volgend jaar een zilveren en het jaar daarop een gouden. Om het gebeuren nog aantrekkelijker te ma ken heeft Onderdak na de sluiting 's avonds zwemdemonstraties en po- lodemonstratïes georganiseerd en is men nog bezig om figuurzwemmen in het programma te brengen. resteert nog op de post onvoorzien tct een bedrag van f 7.249,49. Deze post onvoorzien geeft ihans nog aan een bedrag van f 7000. Ook de vast stelling van de 12e en de 13e begro tingswijziging over 1976 kwam ter tafel. De twaalfde wijziging bevatte de aanpassing van de cijfers pter 1 september j.l. met betrekking tot de uitgaven in de gewone dienst waar bij opgemerkt wordt dat ook de sa larissen naar de laatst bekende ge gevens zijn aangepast, zodat deze post voor dit dienstjaar geen onaan gename verrassingen meer kan brengen. In de 13e wijziging zijn de financiële gevolgen verwerkt, voort komende uit het raadsvoorstel tot aankoop van het pand Kerkring 14 te Nieuwerkerk. Besloten werd deze beide wijzigingen vast te stellen. Het kwam één der raadsleden vreemd voor dat er verplaatsings kosten weren betaald ten bedrage van f 7898,aan de heer Heule, oud-schoolhoofd te Sirjansland, die naar Bruihissc verhuisde bij zijn pensionering. Dat dit nu voor zijn opvolger als schoolhoofd te Sirjans land plaats heeft is begrijpelijk. De voorzitter lichtte toe dat dit bij het verlaten van dienstwoningen altijd plaats vindt. Met ingang van 29 april j.l. heeft de „Vereniging tot het verstrekken van kleuter- en lager onderwijs op reformatorische grondslag" geves tigd te Ooslerland. de nieuw ge bouwde bijzondere lagere school, ge vestigd Weelstraat 1, in gebruik ge nomen. Op 28 mei j.l. heeft ook de „Vereniging Christelijke Kleuter school Oosterland" de nieuwe bijzon dere kleuterschool betrokken. Deze is gevestigd onder één dak met de basisschool onder nummer drie van de Weelstraat. Ingevolge dc bepalin gen van zowel de kleuter- als de lager onderwijswet kunnen de ge bouwen in bruikleen worden gege ven aan dc schoolbesturen. Vroeger heeft dit met dc thans verlaten gehouwen ook plaats ge vonden, doch het besluit hiertoe hier tijdens de Olympische Spelen (1968). Slotavoud Tijdens de slotavond, wanneer ook de medailles worden uitgereikt, zal modehuis Van Geesbergen een mode show verzorgen op het perron bij het zwembad. Tijdens de herfstvakantie zal wel het vrij zwemmen vervallen 's morgens en 's avonds, 's Middags is het vrij zwemmen als op zondag. Ook dë zwemlessen* vervallen. Het inschrijfgeld bedraagt f 5,inclusief toegang en medaille tot §n met ze ventien oktober. Op 18 oktober, de eerste dag van de vierdaagse, wordt het f 6,„Dat hebben we gedaan", aldus de heer Den Reijei-, „om te we ten hoeveel mensen er mee gaan doen. Mochten het er meer worden, dan kunnen de tijden worden uitgebreid met anderhalf uur van 18.00 tot 21.00 uur 's avonds. dient door de raad te worden geno men. Besloten werd ook de nieuwe gebouwen in bruikleen af te staan. De heer Hullebrand had bezwaren tegen, dit voorstel, dat volgens de wethouder van onderwijs louter formeel is. Hij vroeg of dit voorstel nu persé op deze raadsvergadering ter tafel1 moest komen, want men was veel te laat met het uitreiken van de berteffende stukken hiervan, zodat hiervan geen voldoende stu die «gemaakt kon worden. Hij had dat al meer gekonstateerd en hoopte dat dit nu eens voor de laatste maal zou zijn. Dc rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer J. van der Maas (CHU) naar de vorderingen in het bestemmingsplan Oosterland met betrekking lot het sportterrein. De voorzitter anwoord- de dat hiervan nog niets bekend is doch dat eraan gewerkt wordt. De heer M. Stouten (SGP) wees op de hinder die ondervonden wordt te Oosterland in het „Stenen Paadje", dat Icopt van de Markt naar de Burgemeester van der Havestraat. Hier zal nodig eens moeten worden gesnoeid, want veel takken hangen erover en daarbij veel doornige, die de kleren beschadigen. De heer Van Klinken (SGP) viel het op dat de ene bijzondere school van de andere in de gemeente verschilt voor wat betreft dc huur van de gebouwen etc.. Hij informeerde of het niet mo gelijk is deze gelijk tc trekken. Dc wethouder van onderwijs merkte op dat dat een hele procedure zou wo. - den, doch het kollege kan zich er eens op bezinnen. Mevr. Van der Zande-Vleugels Schutter (VVD) in formeerde hoever het staal met de aanleg van de tennisbaan :n dc ge meente, waarbij ze opmerkte dat dc animo voor het tennisspel in de ge meente nog groot is. De wethouder van openbare werken de heer Bak ker (PvdA) merkte op dat een ten nisbaan f 80.000 kost. Vei der wees mevr. Van der Zande op het feit dat tot aller genoegen de korenmo len in Nieuwerkerk bijzonder mooi gerestaureerd is. Hierna volgde slui ting. De nieuwe puzzel ZIERIKZEE. 23-9. De sport combinatie „Onderdak" lioudt van 18 tot en met 21 oktober in de herfstvakan tie in zwembad „Onderdak" een zwemvierdaagse voor iedereen die daar aan mee wil doen. De vierdaagse wordt gehouden onder auspiciën van de K.N.Z.B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5