nieuwe intermeubel magazine is uit!! d e u r I o o Voorlichting te Bruinisse over wonen in „beschutte sfeer" Uitgebreider funktie voor (opgeknapte) leeszaal VERSLAG N.V.V. DISTRIKT ZEELAND OEFENT KRITIEK OP RAAD VOOR DE ARBEIDSMARKT afdeling Nieuwerkerk Winst nieuwe leden Algemene Bond van Bejaarden Debat Ford-Carter NUTSSPAARBANK.. STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 24 september 1976 Nr. 21967 3 ZIERIKZEE, 23-9. De distriktavergaderhig van het Distrikt Zeeland van het N.V.V. zal gehouden worden op zaterdag 23 oktoher a.s., in „De Prins van Oranje" te Goes. Op de agenda staat o.a. bespreking van het verslag van de regionale N.V.V.-aktiviteiten in de pe riode juli 1975-jnli 1976. Uit dit verslag blijkt o.a. dat het totaal aantal leden van de N.V.V.-af- delingen in Zeeland van 20.340 per 1-1-1975 met 597 is gestegen tot 20.937 op 1-1-1976. Aan deze leden winst werd door Schouwen-Duive- land bijgedragen met 26 nieuwe le den. Het ledental van het N.V.V. op Schcuwen-Duiveland steeg namelijk van 1875 leden per 1-1-1975 tot 1901 leden op 1-1-1976. In het verslag wordt opgemerkt dat het N.V.V. met de aangesloten bonden in Zeeland een redelijk ster ke positie inneemt, welke positie nog verbeterd zou kunnen worden dcor een intensivering van de on derlinge samenwerking. Die onder linge samenwerking zal in de ko mende periode o.a. gestalte moeten krijgen door ook in het distrikt vorm te gaan geven aan de Federa tie Nederlandse Vakbeweging (F.N.V.), het samenwerkingsorgaan van N.V.V. en N.K.V. (Ned. Kath. Vakverbond). Gelet op de spreiding van de leden van deze twee vakcen trales over de provincie wordt het mcgelijk geacht om in de gehele provincie sterke en aktieve FNV- afdelingen te vormen en zodoende cok op districtsniveau tot een ver dere versterking te komen. Wat betreft de kringvergaderin gen wordt er in het verslag op ge wezen dat de NV V-afdeling Schou- wen-Duiveland samen met de Zuid hollandse NW-afdeling Goeree- Overflakkee de Kring Grevelingen vormt. Deze kring kwam in het ver slagjaar drie maal bijeen. Als belangrijkste onderwerpen van bespreking kwamen de rekrea- tie en de arbeidsmarktsituatie naar voren. Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee hebben elk jaar weer te maken met een onrust barende stijging van de werkloos heid in de wintermaanden. Opge merkt wordt dat als gevolg van het feit dat deze twee NW-afdelingen niet meer behoren tot één distrikt, het aantal onderwerpen, dat zich voor bespreking op een kringverga dering leent, toch wel duidelijk af genomen blijkt te zijn. De aktiviteiten van het distrikt Zeeland Vrouwenbond-NW waren in de verslagperiode gering. Raad voor de Arbeidsmarkt In het verslag wordt hef. bepaald teleurstellend genoemd dat de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt niet beter funktioneert. Het meest sprekende voorbeeld vindt het NVV wel, dat de Raad er niet in geslaagd is om vóór de vakanties 1976 een prognose uit te brengen met betrek king tot de aantallen school verla- ters welke zich op de arbeidsmarkt zouden melden, en hun mogelijkhe den om werk te vinden. „Daar zou dan automatisch uitgerold zijn met welke toename van de jeugdwerk loosheid rekening gehouden zou moeten worden. De Raad is echter voor onderzoek steeds afhankelijk van derden''. „Wij realiseren ons dat de Raad bepaald geen eenvoudige taak heeft. Maar anderzijds gaat het om zo be langrijke zaken dat wij graag zou den zien dat allerwege meer mede gewerkt werd aan de aktiviteiten van de raad", aldus het NVV-ver- slag. Het distriktis verder slecht te spreken over het feit dat er onvol doende gegevens inzake de arbeids markt boven tafel komen en boven dien vaak veel te laat. In het ver slag wordt het ronduit een schan daal genoemd dat de Arbeidsmarkt- beschijving 1974 eerst eind 1975 ver scheen. „Het zijn die Arbeidsmarkt- Advertentie met de nieuwste modellen meubelen 1977 gratis verkrijgbaar meelstraat 31 zierikzee ZIERIKZEE. Bij de zaterdag gehou den selektie voor de Nederlandse B- trainingen, hebben zich geplaatst: Jolanda Stoutjesdijk en Joke Ros kam. Annet Schouls heeft het deze keer niet kunnen halen, maar heeft nog gelegenheid zich in de eerst volgende wedstrijden (oktober) te herkansen en kan dan alsnog ge plaatst worden. V.l.n'.r.: Jolanda, Joke en Annet. (Fpto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Om eigen huis HILVERSUM, 23-9. AVRO's Tele- vizier Magazin neemt vrijdagavond van de Amerikaanse televisie een deel van het debat tussen de kan didaten voor het presidentschap Ford en Carter over. Marcel de Groot en Jan Scholtens rapporteren uit Zuid- Afrika over de ontwikkelingen van de dag. Advertentie de ideale gezinsbank! Ver- zekeringen op elk gebied BROUWERSHAVEN: Markt - Donderdag 9.00-10.30 uur. BRUINISSE, 22-9. De Christelijke woningbouwvereniging „Schouwen- Duiveland" hield dinsdagavond een voorlichtingsbijeenkomst over het bou wen van woningen in de „beschutte sfeer". De voorzitter de heer B. de Groot zei in zijn openingswoord dat het bouwen in de beschutte sfeer een lange weg is. Een woning bouwen in de beschut te §feer wil zeggen dat er meer mo-. gelijkheden zijn zeker voor de lagere inkomens. De minister wil voor be volkingsgroepen met- een bescheiden inkomen mogelijkheden scheppen om ook een- eigen woning te krijgen. Door een aanvullend systeem van geldelijke steun en het organiseren van diensten tijdens de bouw en be woning wórdt beoogt bepaalde fi nanciële en ook psychologische drempels weg te nemen voor een ei gen woning. De woningbouwvereni ging heeft de plannen voor het bou wen van totaal drie en twintig wo ningen zodra hiervoor de toestem ming komt van het departement van volkshuisvesting te. Middelburg. JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse minister voor sport, Piet Koorahof, heeft donderdag ingrij pende wijzigingen in Zuid-Afrika's sportpolitiek aangekondigd. Voort aan zal op alle niveaus multiraciale sport worden toegestaan, gemengde ploegen zullen het land in het bui tenland vertegenwoordigen. Jeugdsoos „Brogum' ZIERIKZEE, 22-9. Jeugdsociëteit „Brogum" gaat een belangrijker taak reserveren voor de leeszaal, die recentelijk door een tweetal socië teitdames is opgeknapt. De stijl is veranderd en er is ook een kwastje verf aan te pas gekomen. Doel van de leeszaal is vooral hem funktioneel te maken voor de zon dagavonden. De zelfwerkzaamheid van de jeugd is gericht op de kul- turele bedoelingen, die men met de zaal voor heeft. Zo wordt zondag een dia-avond georganiseerd, met mate riaal dat de jongelui in de zomer maanden zelf hebben gemaakt. In het algemeen trouwens gaat het er om. wat de leden zelf doen. In dit kader passen ook diskussie-avonden e.d. Primaire funktie Primaire funktie van de zaal ech ter blijft - zoals het woord zegt - leeszaal. Op een goed bezette avond zijn er wel een 50-tal mensen in de zaal te vinden. Er liggen verder nog enkele pro grammapunten in het verschiet. Op 10 oktober wordt een muziek-session gehouden en op 17 oktober komt er een toneelvoorstelling in de leeszaal. „Brogum" is al echt op de winterse doe-toer! Deze serie woningen zou dan ver deeld worden over drie gemeenten, t.w. zeven in Bruinisse, acht in Oos- terland en acht in NieUwerkerk. De voorzitter zeidat de woning bouwvereniging bewust had gekozen voor drie gemeenten omdat aan de hand van een enquête was uitgewe zen dat 80 procent van de inwoners koos voor eigen gemeente. Het type woning dat de woningbouwvereni ging het meest geschikt vond is een ruime eengezinswoning met drie slaapkamers, een douche met tweede toilet en een zolder met de ruimte voor nog een slaapkamer. Beneden een ruime kamer met open keuken en aangebouwde berging. De woning is van een zeer goede kwaliteit, maar om de prijs zo laag mogelijk te houden is de luxe mini maal. Tuintje Voor de woningen ligt een tuintje van ongeveer anderhalve meter en de achtertuin is ongeveer negen me ter. De buitenmuren zijn geïsoleerd en de raamkozijnen zijn gemaakt op het aanbrengen van dubbele begla zing, dat er echter bij de bouw niet in zit. De heren C. Smit (architekt) en J. v. d. Thillart van het N.C.I.V./C.S.W. te De Bilt gaven zeer uitvoerige voorlichting. De heer Smit over het type woning en aan de hand van te keningen over de indeling e.d. De heer v. d. Thillart gaf uitvoerig in lichtingen over de financiële moge lijkheden zoals financiering via Rijksregeling of via een particuliere bankinstelling. Wanneer het licht op groen springt voor het bouwen van deze woningen zullen deze gerealiseerd worden te Bruinisse aan de Hoogaarsstraat/ Meekrabstraat. Te Oosterland in een nieuw bouwplan en te Nieuwerkerk aan de Esdoornstraat. In Bruinisse zal het* één blok van zeven huizen worden, te Nieuwerkerk en Ooster land twee blokjes van vier woningen. Bp deze bijeenkomst waren ook vier dames van de Vrouwenadvies commissie aanwezig en dc heer Bunskoeke. Na dc pauze was er ge legenheid tot het stellen van vragen waar velen gebruik van maakten. Er was voor deze voorlichtingsavond veel belangstelling. „Onvoldoende gegevens" beschrijvingen waarvan wij het moeten hebben, als we willen nagaan hoe de werkgelegenheid zich heeft ontwikkeld", aldus het NVV-verslag. Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland Vrijdag 1 oktober zal de heer J. van Vlimmeren spreken over het onderwerp: „De natuur onder water rond Schouwen-Duiveland". De heer Van Vlimmeren was een van de eerste sportduikers die de natuur onder water rond Schouwen- Duiveland verkende en hij heeft hier over in de loop der jaren een bijzon der grote kennis vergaard. De fasci nerende wereld onder water wordt toegelicht met dia's. De lezing wordt gehouden in de rekreatiezaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede. Ook belangstellende niet-leden zijn welkom. Voor tijd: zie agenda. Beëindiging subsidiëring tuberculosebestrijding Ged. Staten stellen pi-ovinciale sta ten voor de subsidiëring van de pro vinciale Zeeuwse Ver. tot. bestrijding der tuberculose te beëindigen. De al gemene ledenvergadering van deze vereniging heeft n.l. besloten om per 1 januari 1977 de vereniging op te heffen. Vanaf die datum zullen de werkzaamheden worden voortgezet binnen de provinciale stichting Het Zeeuwse Kruis. ZIERIKZEE Jaarvergadering afdeling Schouwen-Duiveland D.V.N. Op donderdagavond 7 oktober wox-dt in het Huis van Nassau de jaarlijkse algemene vergadering ge houden van de afdeling Schouwen- Duiveland van de Diabetes Vereni ging Ned'erland. In deze vergadering zullen de verslagen over 1975 wor den uitgebracht. De bestuursleden mevr. M. Dorst-v. d. Have te Ooster land en de heer P. Flikweert te Nieu werkerk zijn periodiek aftredend en herkiesbaar. In verband met de va- kature van de heer J. P. Dekker te Ouwerkerk zal verkiezing van een nieuw bestuurslid plaatsvinden. Na de pauze volgt Vertoning van de D.V.N.-film „Ik ken ook iemand. Naar aanleiding van deze film zul len na afloop vragen kunnen wor den gesteld aan de heer J. Rotte, hoofd interne relaties van de D.V.N. „Open huis" in „Doe-het-zelf-eentrum" Bij gelegenheid van de verplaat sing van „Doe-het-zelf"-Centrum P. van Zoest en de inrichting van de nieuwe zaak in de St. Domusstraat (43), wordt' op vrijdagavond 1 okto ber in de zaak open huis gehouden. Uitreiking zwemdiploma's In zwembad Onderdak in Zierik zee zullen zaterdagmiddag om twaalf uur weer de zwemdiploma's worden uitgereikt. Deze keer zal daar het 3000e zwemdiploma bij zijn. Kursussen muziekbeluisteren en boekbinden De Z.V.U.-kursus muziekbeluiste ren onder leiding van de heer J. M Luykenaar vangt aan op woensdag avond 6 oktober in de muziekschool Pcststraat 43. Deelnemers kunnen zich alsnog, maar wel zó spoedig mogelijk, aanmelden, uitsluitend aan het adres van de Z.V.U., postbus 124 Middelburg. Zij ontvangen dar. na dere inlichtingen. De Z.V.U.-kursus boekbinden kan alléén doorgang vinden als zich spoedig nog meer deelnemers aan melden. Ook hiervoor is het adres: Z.V.U. postbus 14, Middelburg. NIEUWERKERK AMSTERDAM. Bont is in opmars deze winter. Hier de bontmode ran Bar bara Mode: Evelyn in een langharige bontjas van jakhals in visgraatverwer- king. De P.I.T.-kollekte De dezer dagen gehouden P.I.T.- kollekte, Protestants Christelijk Thuisfront bracht in Nieuwerkerk f. 235,11 op. De kollektanten waren: mevr. S. v. Dijke-de Koster, mevr. J. de Valk-Folmer. mevr. Dc Haan-de Valk, mevr. Van Donselaar-de Bruine, Nelly den Haan, Brigitte Helsloot en Corry Dorst. Aan de ge vers, maar ook aan hen veel dank. De bejaardensoos Volgende week zal de bejaarden- scos niet worden gehouden op de woensdagmiddag, maar op maandag 27 september d.a.v. Zelfde plaats en tijd als gebruikelijk. Rommelmarkt en bazar Op vrijdag 1 oktober cn zaterdag 2 oktober organiseert de Organisa- tiekemmissie van S.K.N.W.K. een bazar. Tevens wordt er op zaterdag 2 oktober een rommelmarkt gehou den op het plein voor het Dorpshuis. Op zaterdag 25 september worden materialen voor deze rommelmarkt bij dc inwoners opgehaald. Personen buiten Nieuwerkerk wil men ook graag betrekken bij het gebeuren. Zij dienen vóór 2fi september kon- takt te zoeken met de heer E. Cof- fie. Brouwerstraat 5. Telefoon (01114) 2205. Voor tijden: zie agenda. Najaarsreisje op 12 oktober NIEUWERKERK. 23-9. In dc re delijk goed bezochte vergadering van de afdeling Nieuwerkerk van dc Algemene Bond van Bejaarden werd medegedeeld dat dit jaar reeds 21 nieuwe leden konden worden ge boekt. Bü de opening van de bijeen komst vond slaande dc herdenking plaats van dc vjjf leden die dit jaar kwamen te overlijden. Ondanks enige achteruitgang we gens vertrek was dc netto loden winst van de afdeling zeer bedui dend. Het aantal leden bedraagt thans 170. Het bestuur streeft naar de 200 leden; als ook de leden wat aan ledenwerving doen is dit aantal zeker haalbaar. Dit jaar werd ingesteld het Or gaan voor Bejaardenwelzijn Schou wen-Duiveland, waarin de afdeling is vertegenwoordigd door de pen ningmeester. Deze vertelde iets over zijn eerste ervaringen in het Or gaan: veel moet nog worden uitge werkt maar. C.R.M. staat geen op bouwwerker toe, zoals Zuid-Beve land die wel kreeg. De secretaris las een door hem op gesteld schrijven voor dal handelt over vereenzaming van vele alleen wonende bejaarden. Dit kreeg mi me aandacht; verder kwam ter spra ke de alarmering, bijv. bij nachtelij ke ongevallen. De leden waren het er ovcreens dat er nog wel wat ver beterd kan worden. Het is echter niet zo dat een sluitend systeem voor de hand ligt. Najaarsreisjc De leden willen het najaarsreisje houden op 12 oktober. De trip zal gaan door een deel van Walcheren en Zirid-Bevcland. en worden afge sloten met een Schouwse koffietafel. Om één uur zal worden vertrokken en verwacht dat omstreeks acht uur iedereen weer thuis zal zijn. Opga ven zijn mogelijk bij de bestuursle den. tijdens de vergadering konden reeds 25 namen worden genoteerd. Op donderdag 30 september be gint de tweede spelmiddag: daarna steeds weer op elke dinsdag. De plannen voor een paar ont spanningsmiddagen in dc komende winter, evenals de prijs voor de ko mende reis werden door de verga dering aanvaard. Dubbeltje méér In de vergadering werden vervol gens aan de hand van de agenda dc congrcsvoorstellen besproken. Tegen verhoging met een dubbeltje per week van de contributie was geen bezwaar. Wat hel rayon betreft: de plannen voor een grote wintervergadering zoals vorig jaar gehouden - en afge zien van wat kleine bezwaren goed aangeslagen - zullen op 7 oktober in de vergadering worden gebracht. Gehoopt wordt op verbetering van het geluid in de zaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3