EERSTE BIJEENKOMST VAN PLATTELANDSVROUWEN NOORDWELLE E.0. IN HET NIEUWE SEIZOEN I Europa zoekt naar methoden beinvloeding weer Rond de wijziging van de Bijstandswet ZEEUWSE WATERSCHAPPEN AANSLAGEN DE DEUR UIT STUREN MILIEUHYGIËNE Werkloosheids- monster onthuld Heimwee van een hond „THE LIGHTERS" VOOR CJV Loongrens Ziekenfonds omhoog Verbruik elektriciteit AGENDA HERFST 9 Alsof er op dit punt goed, beter, best zou zijn, wagen wü het er toch op de belasting op de waterzuivering één van de betere belastingen te noe men. Als bekend is de zuiveringstaak op zich toegewezen aan de water schappen en naar officieel Zeeland meldt, worden dezer dagen de aan slagen aan belanghebbenden ver stuurd. Een schoon milieu gaat geld kosten, maar het is goed besteed geld. Juist in een land als het onze, kun nen vervuilingen extra ernstige ge volgen hebben. Dat komt door de doorgaans dichte populaties van mensen, die het met elkaar moeten zien te redden op eeu betrekkelijk kleine oppervlakte grond. i Men kan in Nederland gelukkig nog niet spreken van een totaal uit de hand gelopen situatie, maar met een zekere nonchalance doorgaan op de destijds betreden weg, zou effek- ten oproepen, die men niet meer de baas kan. Het landschap moet zuiver zijn, de sloten, de bossen en vooral de wa teren, want zij vormen - eenmaal vervuild - uiteindelijk de grootste bedreiging voor de mens. Met het aanslagbiljet in de hand, komt het publiek er wellicht ook toe zelf reinheid in de natuur te betrach ten. Dat steekt niet altijd in de grote dingen (daarin ook natuurlijk), maar ook in de mini-vervuiling op straten, pleinen, in natuurgebieden, langs de waterkant. Op dat punt is Neder land allerminst koploper in het goe de. Een bescheiden inspektietocht na het vakantie-seizoen leert wel an ders. Een automatisch gegroeid en ook wel verklaarbaar gemakkelijker ge dragspatroon van de jeugd, is mees tal ook niet bij uitstek geschikt, de zuiverheid in natuur en woonge meenschappen te bereiken, die de zuiveraars" voor ogen staat. Maar ouderen mogen de jeugd niets ver-1 wijten. Het is altijd weer stuitend hoeveel rommel het verblijf van b.v. een grote groep mensen hier en ginds met zich brengt. Netheid moet feitelijk een tweede gewoonte worden; als er plaats is spullen te vervoeren (een voorbeeld) is er altjjd plaats de lege emballage mee terug te nemen. Die dingen, aan gevuld met andere zorgvuldigheden kunnen heel wat teweeg brengen ten goede. Een zuiver wereldje gaat geld kosten. Milieuhygiëne is geen mode woord meer van enkele warrige kop lopers, maar in het dagelijks leven ingebouwde noodzaak. Wie het ooit nog zou kunnen vergeten wordt er via het - niet overal in dank afgeno-. men - aanslagbiljet aan herinnerd! GRONINGEN, 23-9. „Wij willen werk en geen w.iu. De werkloosheid, weg er mee". Met deze leuzen is donderdag middag in de Groninger bin nenstad het werkloosheids monster onthuld, waarmee het schoolverlaterscomité de aan dacht wilde vestigen op de lan delijke actiedag van schoolver laters op 1 oktober. De actie is vooral gericht te gen de steeds groter worden de werkloosheid onder de jeugd en met name onder de schoolverlaters. Cursussen gaan weer van start presidente, die iedereen dankte voor de medewerking aan deze zeer ge slaagde startavond. RENESSE, 23-9. De afdeling Noordwelle e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam voor de eerste maal in het nieuwe seizoen weer hijeen, en wel in de bovenzaal van het Dorpshuis te Renesse. De avond was uitstekend bezocht: de presidente mevrouw Vervloet- Visser kon 45 aanwezigen verwelko men. Een bijzonder* woord van wel kom richtte zij tot de spreekster van deze avond, mevrouw Tak. Op boeiende wijze vertelde me vrouw Tak over de Joodse man, de besnijdenis en het Joods huwelijk. De besnijdenis vindt bij baby's van 8 da gen plaats. Deze gebeurtenis, in aan wezigheid van de gehele familie, is voor de Joden een feestdag. Op dertienjarige leeftijd begint voor de jongens het manzijn. In de synagoge lezen zij op zangerige toon met pianobegeleiding de Tora, een gebedsrol op perkament geschreven. Met een gouden wijzer wordt bijge wezen. Met deze plechtigheid zijn de jongens volwassen. Na de dienst is er dan een receptie met cadeau's en een feestmaaltijd. Mevr. Tak illustreerde haar woor den met een bandopname van zo'n voorlezing en zij toonde een gebeds rol die in 1870 in Zierikzee was ge schonken. Tijdens de oorlog was de rol ondergedoken. Verder legde zij nog uit dat zo'n gebedsrol als hij versleten is begra ven wordt. Huwelijk Op een huwelijksdag wordt door het bruidspaar gevast. De bruid wordt door de moeder binnen geleid en de bruidegom door zijn vader. Pas 's avonds om zeven uur mag het paar weer eten. Na de plechtigheid wordt altijd een glaasje kapot gegooid, dat betekent geluk. De aanwezigen volgden allemaal vol belangstelling de woorden van de spreekster en er werd ook volop ge bruik gemaakt van de gelegenheid vragen te stellen. Mevr. Tak ontving aan het einde van haar lezing een enveloppe met inhoud. Ze vertelde dat zij van de inhoud een boom zou kopen in Is raël, en verder dat daar al een heel Zeeüwskwoud is. Cursussen Na de pauze werd het zakelijk ge deelte van de avond afgehandeld. Er werd gemeld dat de gymnastiekclub weer gestart is en dat er voldoende belangstelling was voor de cursus naaien en de cursus macramé. Beide gaan dus doo'r. De - naaicursus start een dezer dagen onder leiding van mevr. Apon en de macramé cursus, die onder leiding zal staan van mevr. Stichter, begint in januari. Aan het slot van de avond toonde de heer Ton Rijstenbil dia's over bowlen, om de dames vast een beetje bekend te maken met deze sport. Over veertien dagen begint een groep dames van de plattelandsvrouwen nml. een bowlingclubje. De avond werd besloten door de UTRECHT. „Het probleem van de jeugdwerkloosheid neemt in het re geringsbeleid, zoals dat is neerge legd in de miljoenennota een on dergeschikte plaats in. Wij beschou wen dat als een klap in ons gezicht. De verwachtingen, dat gerichte maatregelen tegen de jeugdwerk loosheid zouden worden aangekon digd, zijn niet uitgekomen", aldus algemeen sekretaris Ruud Vreeman van het NVV-jongerencontact don derdag bij de aankondiging van manifestaties, die een achttal jon gerenorganisaties in verschillende steden zal houden op vrijdag 1 ok tober. METZ 23-9. Een Chow Chow van drie jaar van een hotelhouder in Metz heeft donderdag de trein ge nomen naar Parijs om bij de dochter van zijn baas te zijn naar wie hij zo verlangde. Nadat de hond de voornaam van zijn bazin had horen vallen tijdens een telefoongesprek, haastte hij zich naar het station, dook onder hei hekje van de kontroleur door en wierp zich in de sneltrein naar de hoofdstad. De kondukteur, die geïntrigeerd was door het gedrag van de Chow Chow, waarschuwde het personeel van het station in Bar-Le-Duc, waar de stationsbrandweer hem uit de trein haalde. De hon,d heeft al enkele jaren voor gewoonte de dochter van zijn baas naar hei station van Metz ie vergezellen, als zij weer gaat stude ren in Parijs. BRUSSEL, 23-9. De Europese commissie, dat is het „dagelijks bestuur" van de E.G., is van mening dat het noodzakelijk is te laten onderzoeken in hoeverre het klimaat beïnvloed kan worden. Don derdag werd in Brussel bekend gemaakt dat een onderzoek zal worden ingesteld naar een beïnvloeding van het klimaat, die een droge zomer zoals die van de afgelopen maanden, kan worden voorkomen. De groep van deskundigen die de Europese commissie in wil schakelen moet uitzoeken welke factoren invloed hebben op het weer. Als die factoren bekend zijn, aldus de redenering van de Europese commissie, dan zal men beter in staat zijn om de weers ontwikkeling op langere termijn te beïnvloeden en te voorspeUen. De deskundigen die door de Europese commissie zijn aangezocht krijgen een half jaar de tijd voor hun onderzoek. Daarna moeten ze aan de Europese commissie verslag uitbrengen. Op basis van de bevindingen van de geleerden zal de commissie dan uitmaken op welke punten het onderzoek dient te worden voortgezet. AMSTELVEEN, 23-9. In een voor staatssekretaris Hendriks (volksge zondheid) bestemd advies naar aan leiding van het voorontwerp van wet tot wijziging van de algemene bijstandswet, heeft de Ziekenfonds raad donderdag een aantal bezwaren tegen dit ontwerp geuit. Een van de hoofdpunten uit het ontwerp is, dat vergoeding van de kosten van medische of maatschap pelijke hulp alleen mogelijk blijft, als de dienstverlenende instelling of r, persoon als zodanig is „toegelaten". Het is de bedoeling, tot een meer di recte vorm van financiering te ko men. dan de huidige. De Ziekenfondsraad vestigt er de aandacht op, dat daardoor de ver antwoordelijkheid sterk wordt ver schoven van de gemeentelijke naai de landelijke overheid en dat een tcelatingssysteem gevolgen kan hebben voor de omvang van de ver strekkingenpakketten van de AWBZ en de ziekenfondsverzekering. Zuiveringsheffing waterverontreiniging ZIERIKZEE, 23-9. Eén dezer dagen zullen zeven van de negen Zeeuwse waterschappen de aanslagen zuive ringsheffing waterverontreiniging voor het jaar 1976 verzenden. BRUINISSE, 24-9. Zondagmiddag 3 oktober houdt do C.J.V. ccn kon- taktmiddag in ,,'t Durps'uus". De Gospel-groep „The Ligters" bekend van de t.v. via de N.C.R.V. en de E.O. brengen zang en muziek met een boodschap. Deze groep gaat na zijn optreden in Bruinisse veertien dagen op tournee door West-Duitsland. De samenzang wordt, begeleid op het or gel door de heer v d Velde uit Zie rikzee. Verder zal medewerking wor den verleend door de Bruse zang groep „Novem "73". De toegang is gratis. In totaal zullen dat er ongeveer honderdduizend zyn. Evenals vorig jaar zal de aanslag in twee gelijke delen door middel van twee accept girokaarten kunnen worden voldaan. De vervaldagen zijn 31 oktober en 31 december. De aanslag voor een woonruimte van meer personen is voor 1976 ge baseerd op drie inwonerequivalen ten of vervuilingseenheden. Voor al leenwonende geldt maar één zo'n eenheid voor de berekening van de zuiveringsheffing, als men om de verminderde aanslag schriftelijk heeft verzocht bij het waterschap, in het gebied waarvan men woont. In april j.l. hebben de waterschap pen aan deze regeling door middel van advertenties en berichten in de Zeeuwse dag-, nieuws- en huis-aan- huis-bladen ruime bekendheid ge geven. Er is in het algemeen goed gereageerd. Voorzover valt na te gaan heeft het overgrote deel van de alléén wonenden een desbetreffend verzoek ingediend, zodat, bij de in vulling van het bedrag daarmee re kening kon worden gehouden. Zeven waterschappen De zeven waterschappen, die do aanslagen gaan verzenden, zijn Schouwen-Duiveland, Tholen, Noord- Beveland. Walcheren, Zuid-Beve land, Het Vrije van Sluis en het Hul ster Ambacht. De twee waterschap pen, waar de verzending achterwege blijft, zijn Axeler Ambacht en De verenigde Braakmanpolders. De overdracht van de aktiviteiten van de Afvalwaterleiding Kanaalzöne aan deze beide waterschappen is nog niet. geregeld. ANKARA. Turkije heeft inge stemd met een ontmoeting van de ministers van buitenlandse zaken van Griekenland cn Turkije in de marge van de VN-assemblee ter be spreking van het geschil om de olie in de Aegelsche Zee. Ankara heeft bovendien voorgesteld de olierijk dom In genoemd gebied gezamenlijk te exploreren. AMSTELVEEN, 23-9. De Zieken fondsraad heeft donderdag besloten om de staatssecretarissen van volks gezondheid en van sociale zaken te adviseren, de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering - nu f 30.900 - per 1 januari 1977 vast te stellen op f 33.650. Bij de berekening van de nieuwe loongrens heeft de raad zich vol gens het gebruikelijke aanpassings mechanisme gebaseerd op de slij - ging van het loonindexcijfer in de periode eind juli 1975-eind juli 1976 met 8,96 procent. ARNHEM, 23-9. In de eerste ne gen maanden van dit jaar is het ver bruik van elektriciteit in ons land met 7,1 procent toegenomen in ver gelijking met dezelfde periode van 1975. Over géheel 1975 werd voor 2,1 procent 'meer elektriciteit afgeleverd. Ir. J. H. Bakker, dirëkteur van de SEP (Samenwerkende Êlektriciteits- Produktile bedrijven), die het vroe ge cijfer donderdag bekend maakte, noemde deze toeneming verheugend. Het betekent volgens hem dat de in dustrie weer beter draait dan vorig jaar. WEEKEINDE. ARTSENDIENST Zaterdag 25 en zondag 6 september Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J. Stenger, Haamstede, tele foon (01115)-1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter, Buytendijk en dokter Speelman Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1418. heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. Maandag 27 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 20.00 ur. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 20.00 uur, vergadering gemeenteraad. Dinsdag 28 september Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uur, eersjfe soosmiddag voor de bejaarden. Woensdag 29 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. N.C.V.B.-bejaar- denmiddag, 14.30 uur. Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, afd. C.P.B. Donderdag 30 september Zierikzee AulaChr. Mavo. Ver. Chr. School onderwijs, 19.30 uur. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Vrijdag 1 oktober Zierikzee Jeugdsoos „Brogum", 20.00 uur, op treden popgroep. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bazar S.K.N.W.K., 19.00 uur. Haamstede Zaal Ger. Kerk, 19.45 uur, lezing Natuur- en Vogelwacht. Zaterdag 2 oktober Nieuwerkerk Plein dorpshuis. Rommelmarkt en Dorpshuis: bazar S.K.N.W.K., 11.00 uur. Zondag 3 oktober Bruinisse ,,'t Durps'uus". Kontaktmiddag C.J.V. 15.00 uur. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Vrijdag 24 september Zierikzee Concordia. Filmavond P.J.Z. C.P.J. 20.30 uur. Bruinisse Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Zaterdag 25 september Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 14.30 uur. Jeugdbij - eenkomst Geref. Gem. Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film ..De gen darme op drift". Zondag 26 september Zierikzee Jeugdsoos „Brogum", 19.30 uur. Lees- en speelzaal. Concertzaal. 20.00 uur, film „Do gen darme op drift". Donderdag 7 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, alg. ver gadering afdeling Schouwen-Duive land Diabet. Ver. Ned. Zaterdag 13 november Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 17.00 uur, prijs uitreiking C.J.V. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va« 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12.30 uur en vaD 18.00-18.30 uur. Voor de een begint het als de scholen beginnen, voor de ander als de Zierikzeese kermis achter de rug is, voor ons als de cijferdans van de miljoenennota is uitgevoerd en er zekerheid is: straks begint het grote parlementaire pralen weer. Dan is het herfst. Dan komt alle geheim zinnigheid van het bezonken getij te rug: het „luistert" in de natuur en stemmen hoort men van heel ver. De bloemen in de tuinen worden geverfd met paars, bruin en geel en hier en daar wordt de haardos van de bomen dunnetjes. Op andere plekken worden de bronzen aange bracht; gelig licht speelt over de wereld. Wateroppervlakten zijn rimpelloos en heel hoge blaadjes wiegelen zacht in de nauw merkbare wind. Een film van gesponnen grijs dekt soms de felle tinten wat af: enfin het gebeuren is machtig en slaat aan de vooravond van de re gens en de stormen. Extra ingetogen is het dit jaar. Dat komt door de droogte, die al heel wat blad en bloem heeft doen sneuvelen. De lauwe staart van de hete zomer echter maakt alles weer goed. De natuur is aan hel bijtrek ken, terwijl het herfststerven op gang komt. Een wonderbaarlijk ge beuren: er komt iveer groen op de sloten, die zich met water hebben gevuld en soms staat het gras gul en vers, ivant de regenbuien hebben toch nog effekt gehad. Enfin, dat is <jan weer de zoveel ste herfst voor de mensen en pluk de dagen, want ze worden korter en straks zal alles voorbij zijn. De miljoenendans van de cijfers is uitgevoerd. Nu zijn er geen mar- katiepunten in <lc tijd meer. Alleen straks „de Sint", maar dan is het icinter en niemand vraagt zich af, wat de getabberde grijsaard tussen tijds allemaal doet. Herfst dus nu, mei vochtig spin rag tussen de takken, zeven uur de lamp aan" en een go7iden bos ge plukte bloemen, die in de kamer worden gezet. Bij elkaar een hand vol romantiek in een hard tvereldje, dat gevoelens snel typeert als sen timentaliteit cn niet zo'n invloed meer duldt van de alsmaar wisse lende seizoenen. Nietwaar, er is wel een soort krisis aan de gang. maar in de winkels branden de lam pen, de kamers zijn verwarmd en in een auto zit men beschut tegen alles wat buiten gebeurd. Tenmin ste dat lijkt soms zn. Hoe ook, het is herfst en iedereen moet er maar mee doen, wat hij of zij wil. SCHJEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2