Met zevenmijlslaarzen door de begrotingen der departementen De oudste en de jongste deel- neemsters in zwemvierdaagse DE ZIERIKZEESCHE COURANT Automobielbedrijf W. C. Ista Zoon Ministeriële beleidsvoornemens EEN MONSTERPADDESTOEL Nederland belooft steun aan Swapo Philips fel tegen VAD „Botsauto" met vorkheftruck Bloemen in „Dol-Fijn" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. Vrijdag 24 september 1976 133ste jaargang Nr. 21967 ^EEL Pt!®/ WAARIN OPGENOMEN (17*7 - 1Mt) in dit nummer: Brok Schouwse beur tv aarthistorie Oosterland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Ranger/Rover. ZIERIKZEE. Tussen druiven en kleine paddesto eitjes prijkt in de etalage van Supermafkt Legemaate, deze monsterpaddestoel. Het exem plaar groeide in een boomgaard aan de Hoeveweg en weegt 1730 gram. De paddestoel is niet eetbaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De kunde komt langzaam, i maar het leven gaat snel 4 voorbij. i Davies a Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk buien Vrij veel bewolking met plaatselijk buien; in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost; minimum temperaturen omstreeks 12 graden, maxima circa 20 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 sept. Zon op 6.31, onder 18.31 Maan op 8.40, onder 19.09 26 sept. Zon op 6.33, onder 18.29 Maan op 10.02, onder 19.45 27 sept. Zon op 6.35, onder 18.27 Maan op 11.19, onder 20.28 Eerste kwartier: 30 sept. (12.12) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 sept. 4.07 16.18 9.18 21.48 26 sept. 4.49 17.00 9.56 22.32 27 sept. 5.31 17.42 10.42 23.19 Springtij: 26 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Zaterdag ligt ons land dicht in de buurt van de fronten van een diepe depressie ten zuidwesten van Ierland. Er wordt daarom veel be wolking venvacht waaruit plaatse lijk enkele buien kunnen vallen. Een oud front dat zich al enkele dagen in onze omgeving ophield en weinig aktiviteit vertoonde begon donder dagavond sterk op te leven en ver oorzaakte op de meeste plaatsen re gen. De neerslaghoeveelheden liepen hierbij uiteen van enkele tienden tot 8 mm. Na het vallen van de regen ontstond aan het einde van de nacht door de grote vochtigheid op veel plaatsen mist. Warm weer met tem peraturen boven de vijfentwintig graden treffen we aan in zuid-Frank rijk. Met zuidelijke winden wordt de lucht daar aangevoerd over de Py reneeën waardoor er föhn optreedt. Advertentie DEN HAAG, 23-9. De Nederlandse regering en de bevrijdingsbeweging van Namibië, Swapo, zijn het in gro te mate eens over de toetóter sï vim Namibië, zo heeft Mishake Muyongo, vice-voorzitter van SWAPO in Den Haag gezegd nadat zijn delegatie be sprekingen heeft gevoerd met minis ter M. van der Stoel van buitenland se zaken en minister J. Pronk van ontwikkelingssamenwerking. Nederland vindt dat SWAPO een „belangrijke rol" moet spelen in toekomstige onderhandelingen over Namibië. Ook deelt Nederland het standpunt van SWAPO dat Namibië onafhankelijk moet worden voor 31 december 1978. Dit tijdstip van eind 1978 is vastgesteld door de Constitu tionele Conferentie, die door Zuid- Afrika in Windhoek was belegd. EINDHOVEN, 23-9. De Raad van Bestuur van Philips is van oordeel, dat aanvaarding van het wetsont werp Vermogensaanwasdeling (VAD) ernstige schade zal toebrengen aan de Nederlandse economie. Men is wel voorstander van regelingen tussen werknemers en de onderneming, die tegemoet komen aan de behoefte tot individuele bezitsvorming. Dit zegt het Philips-bestuur in een adres aan de leden van de bijzondere commissie aan de Tweede Kamer voor het VAD-wetsontwerp. Hoewel de Raad van Bestuur het standpunt van de werkgeversorganisaties V.N.O. en N.C.W. deelt, heeft hij zich op grond van de bijzondere positie van de onderneming als grote inter nationale werkgever met een zeer groot belang in Nederland afzonder lijk en rechtstreeks tot de Kamer willen richten. ROTTERDAM, 23-9. Op een ha venterrein aan de Bunschoterweg in Rotterdam hebben de 22-jarige schipper van een Zwitsers binnen- sohip en zijn 18-jarige matroos donderdag voor vele duizenden gul dens schade aangericht door „bots auto" te spelen met twee vorkhef trucks. Volgens de politie werden behalve de twee vorkheftrucks ook twee op het haventerrein staande containers beschadigd. Tegenover de politie verklaarden de twee, dat zij uit verveling met de vorkhef trucks waren gaan rijden. De jongste is het meisje Liselore Gnoeneveld en de oudste mevr. J. de Braal-Nortier (73), die tijdens een mini-plechtigheid in het zwembad, door het personeel bloemen kregen aangeboden. Ook donderdag werd er weer druk gezwommen en het verliep allemaal even vlot als bij de start op maan dag. Het bloemen-intermezzo echter hield aller aandacht even gevangen. Vandaag (vrijdag) gaan de 238 deel nemers pogen de eindstreep te halen in deze water-vierdaagse. Als dat allemaal lukt wacht hen een medail le, een vaantje en een sticker. Hoe dat allemaal wordt, vernemen de le zers nog! (Slot) DEN HAAG, 21-9. In onderstaande samenvatting is een aantal belangrijkste punten uit de begrotingen 1977 van de verschillende departementen samenge bracht, zulks als vervolg op een eerste uittreksel in bet donderdagniimmer. De eerste opmerkingen heb ben betrekking op de begroting van buitenlandse zaken. De voornaamste doelstellingen 2ijn, in deze volgorde: Voortzetting van. het Atlantisch bondgenootschap, „een constant, primair vereiste van het buitenland se beleid''. Europese integratie, „evenzeer een constante van het beleid". Structurele verbetering van de noord-zuid' verhoudingen, die uit „essentiële ekonomische en politieke overwegingen" (welke ook voor Eu ropese integratie gelden), de derde constante vormt. Meer dan voorgaande jaren leg gen minister Van der Stoel, en de staatssecretarissen Kooijmans en Brinkhorst in hun toelichting op de begroting de nadruk op de beperkte mogelijkheden die Nederland heeft om grote en belangrijke internatio- n le ontwikkelingen te beïnvloeden. Nederland heeft niet de illusie dat het tijdens het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap, dat het tot het einde van het jaar bekleedt, veel zal kunnen doen om een einde te maken aan de malaise: „zij is zich ervan bewust dat op korte termijn duidelijke resultaten niet waar schijnlijk zijn". De Kwantatief en kwalitatief toe nemende kracht van de Sowjet Unie heeft ertoe geleid „dat thans de Sowjet militaire macht in verschil lende opzichten de zuiver defensieve behoeften te boven gaat". Men kan zich afvragen „of de Sowjet-Unie het ontspanningsproces niet ge bruikt als dekmantel voor een door braak in de krachtsverhoudingen in haar voordeel." „De Sowjet Unie schuwt niet haar machtsinvloed uit te breiden wan neer de kansen zich daartoe waar ook ter wereld voordoen'', zo wordt in de toelichting op de begroting van buitenlandse zaken, met een verwijzing naar Portugal en Angola gezegd. wikkelingssamenwerking, die als bijlage bij de memorie van' toelich ting gaat, zet de regerihg uiteen, dat het haar in de eerste plaats gaat om het verbeteren van het lot van de armsten. Nog meer dan tot nu toe zal het beleid van de Nederlandse regering gericht zijn op het terrein van de armsten in de ontwikkelingslanden. Zo is de regering o.m. van plan de financiële hulp aan de minst-ont wikkelde landen uitsluitend in de vorm van schenkingen te verlenen. Woningbouw- programma Het woningbouwpi'ogramma voor 1977 omvat 105.500 woningen en 6000 wooneenheden, zo heeft minister Gruijters van volkshuisvesting aan gekondigd in zijn begrotingstoelich ting. De verdeling naar categorieën is als volgt: sociale sector 36.500, duurdere 'huurwoningen 8000, ge subsidieerde eigen woningen 37.000, De wooneenheden zijn gedacht voor en ongesubsidieerde woningen 24.000 alleenstaanden en kleine huishou dens. Vorig jaar bevatte de begrotings toelichting de mededeling, dat in 1976 110.000 woningen in aanbouw genomen zouden kunnen worden, waarvan 40.400 woningwetwoningen (waaronder 2400 wooneenheden) an 53.600 premiewoningen. Het dn de begroting-1977 aange kondigde vernieuwbouwprogramma omvat ongeveer 37.000 woningen. Verbeterd moeten worden 20.000 woningwetwoningen, waarvan 9000 vooroorlogse, 16.000 particuliere woningen en 1000 monumentwonin gen. De teruggang in aantallen van de bouw vdn bejaardenwoningen om- Minister Pronk voor ontwikke lingssamenwerking krijgt volgens de begroting in 1977 een kwart miljard gulden meer te besteden dan in 1976. De nieuwe begroting bedraagt ruim 3.060 miljoen gulden, voor 1976 was 2.808 miljoen gulden voor ontwikke lingssamenwerking uitgetrokken. De armsten vat een nieuwe ontwikkeling ten aanzien van de huisvesting van be jaarden; aldus minister Gruijters in zijn begrotingstoelichting. Eigen woning De regering ondersteunt de ont wikkeling naar de eigen woning. Deze ontwikkeling is ook interna tionaal merkbaar, aldus minister Gruijters. Uit een onderzoek blijkt, dat bevolkingsgroepen met betrek kelijk bescheiden inkomens tot f 26.500 kopers zijn van twee-derde van het aantal nieuwgebouwde ge subsidieerde eigen woningen. De regering heeft een beslissing over de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde aange houden, aldus minister Gruijters.. Binnenlands bestuur In een nota over de bilaterale ont- Bloemen voor de oudste en jongste deelneemster. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 23-9. Nicuwcr- kerk maakt het helemaal met de Binnenkort worden bij de Tweede Kamer ingediend de wetsontwerpen inzake reorganisatie van het bin nenlands bestuur (de vorming van provincies - nieuwe stijl). Minister De Gaay 'Fortman van binnenlandse zaken deelde in de toelichting bij zijn begroting mee de hoop te heb ben, dat nog voor de verkiezingen volgend jaar mei de parlementaire behandeling van het voorstel zal zijn afgerond. De landelijke invoering van het telefonisch alarmnummer 0011 zal gefaseerd geschieden. Voor de eerste fase gaan de gedachten uit naar de gebieden zuid-oost Noord-Brabant, Twente, Friesland en wellicht Noord-Holland-Noord en Zuid- Limburg. Aldus minister De Gaay Fortman in zijn begrotingstoelich ting. Gezien de noodzaak tot beperking van de stijging van de druk van de collectieve lasten is de groei van de algemene uitkering uit het Gemeen tefonds, waarvan alle gemeenten profiteren, beperkt. De trendmatige volume-accres is teruggebracht van 4 tot 3,5 procent per jaar, aldus mi nister De Gaay Fortman. In de justitie-begroting 1977 wordt rekening gehouden met de aanschaf van een derde helikopter voor de Rijkspolitie. Minister Van Agt hoopt dat daardoor het ver keerstoezicht op de rijkswegen en de opsporing van'milieudelikten kan worden verbeterd. De inbeslagname van verdovende, in het bijzonder van middelen met een onaanvaardbaar risico, bereik ten vorig jaar „een nieuw hoogte punt". Minister Van Agt schrijft dit in de toelichting op de justitie-be groting 1977. Ook het aantal zaken van sluikhandel in verdovende mid delen en van aangehouden verdach ten heeft zich in 1075 voortgezet. V olksgezondheicl en milieuhygiëne De begroting van het département van volksgezondheid en milieuhy giëne geeft een stijging te zien van f 291 miljoen, waarvan onder ande re f 99,5 miljoen voor rekening komt van de verhoging van de AWBZ-bijdrage met f 99,5 miljoen. Ook de rijksbijdragen in de zieken fondsverzekeringen geven een be langrijke stijging te zien: f 126,8 miljoen. Op het departement van volksge zondheid wordt hoge prioriteit ge geven aan het bevorderen van de hulpverlening aan drugsverslaafden. Naast de op CRM in voorbereiding zijnde rijksbijdrageregeling voor hulpverlening aan jongeren en jong volwassenen verkeert de herziening (Vervolg pag. 4) zwem-vierdaagse, die in het bad „Dol-Fijn" wordt gehouden en die heel wat aandacht kr(jgt. Op het punt van deelneming trouwens van oud (maar wat is oud?) en jong. Dat bleek donderdag - de derde zwemdag - toen de oudste en dc jongste deel neemsters in het zonnetje werden ge zet. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1