Kollektieve voorzieningen hangen af van werkloosheids- en inflatiebestrijding gezonken DUIKERS OP ZOEK NAAR DE VERMISTEN ONDER SCHARENDIJKE Spoorweg ongeluk Ljubljana Arrestaties DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Troonrede Val van 12 meter overleefd Kissinger en Smith optimistisch „Hier en Nu gewijd aan Prinsjesdag K ^ClALE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 september 1976 133ste jaargang Nr. 21965 WAARIN OPGENOMEN (1797 - tes»i REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1 ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81.00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - iiuiiiiiioio *jkj iiwii - vdl ooilljiil inaaiiiaciyuinguay, uunuBiMug vu »njuay - f Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. IN DIT NUMMER: StfltCll OV&V vyiVGVCllll^CttUGKK&ïïl Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. HILVERSUM, 20-9. NCRV's „Hier en Nu" zal dinsdagavond geheel ge wijd zijn aan de gebeurtenissen op Prinsjesdag. Na de opening van de Staten-Generaal zullen op het Bin nenhof zoveel mogelijk fraktievoor- zitters worden ondervraagd over de Troonrede. In de Haagse studio wordt 's avonds gesproken met mi- nister-president Den Uyl. in de Hil- versumse studio hoopt „Hier en Nu" minister Duisenberg en de fraktie- leiders Wiegel en Van Thijn te ont vangen voor een gesprek over de miljoenennota. ROTTERDAM, 20-9. De 24-jarige heicr J. Tromp uit Dordrecht heeft in het weekeind een val van 12 me ter in een metroput aan het Oost plein in Rotterdam overleefd. Hij is met verwondingen opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis. De man was aan het werk bij de in aanbouw zijn de metrolijn. De oorzaak van de val is niet bekend. HOOG- EN LAAGWATER 22 sept. 23 sept. Hoogwater 1.54 14.11 2.43 14.53 Laagwater 7.36 19.54 8.10 20.31 Springtij: 26 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-9. Het KNMI deelt mede: Het weer in ons land wordt nog steeds bepaald door een krach tig hogedrukgebied boven Scandi navië. Met oostelijke winden wordt droge lucht aangevoerd waarin de temperaturen 's nachts al weer tot 5 graden daalden. Overdag liep bij zonnig weer de temperatuur tot on geveer 20 graden op. In West- Frankrijk en Engeland wordt met zuidelijke winden subtropische lucht aangevoerd, waarin het kwik tot iets hogere waarden stijgt dan bij ons. Omdat fronten boven de oceaan en Ierland maar uiterst moeizaam vorderingen maken in onze richting, verandert er in het weer bij ons woensdag maar wei nig. Alleen kan 's nachts de tempe ratuur tot nog iets lagere waarden dalen. DEN HAAG, 21-9. Koningin Juliana heeft dinsdag- Herstel economie middag de nieuwe zitting van de Staten-Generaal ge opend met het uitspreken van de Troonrede. De letter lijke tekst is hieronder afgedrukt. Leden van de Staten-Generaal, Ongetwijfeld gaan de gedachten nu terug naar de moeilijke periode die achter ons ligt. Laten wij vandaag, in het besef van een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid, vooral zien naar het vele wat ons te doen staat. Er wachten het komende parlementaire jaar zware taken. Na de diepste inzinking sinds 1945 heeft de ekonomische ontwik keling in de Westerse wereld een keer ten goede genomen. Het herstel komt echter slechts langzaam op gang. Het inflatietempo is naar ver houding hoog gebleven en de werk loosheid is hardnekkig van aard. Werk voor iedereen Wat de regering voor ogen staat is werk voor iedereen in een samen leving, waarin minder ongelijkheid heerst en ieder gelijke ontplooi ingsmogelijkheden heeft. Daarom is het beleid toegespitst op het behoud van bestaande en het scheppen van nieuwe arbeidsplaat sen en op het terugdringen van de inflatie. Alleen als dit gelukt, blijft het mogelijk om de kollektieve voor zieningen te waarborgen, met voor rang voor de zwaksten in de samen leving. Dan ook kan uitzicht worden geboden op een bescheiden groei van de koopkracht van de burgers in de komende jaren. Dit beleid vindt zijn weerslag in de rijksbegroting 1977. De verzwa ring van de druk van de collectieve lasten blijft binnen de gestelde norm van 1 procent van het nationale in komen. De regering stelt geen ver hoging van belastingtarieven voor. De vorig jaar ingevoerde tijdelijke verlichtingen van sociale premies en van de loon- en inkomstenbelasting worden blijvend. De inflatiecorrectie zal voor 80 procent worden toegepast. Hogere bedragen voor reiskosten zul len van de inkomstenbelasting mo gen worden afgetrokken. De bestaan de regeling voor de zelfstandigenaf trek wordt volgend jaar gehand haafd. Met de jaarwisseling zal u het voorstel van wet bereiken ter uit werking van het aangekondigde nieuwe instrument voor een gerichte aanmoediging van investeringen, dat per 1 april a.s. in werking moet tre den. Om diezelfde investeringen te bevorderen zullen meer gecoördi- SCHARENDIJKE. Maandag is inten sief gezocht naar de twee - zo goed als zeker - verdronken sportduikers in de Grevelingen onder Scharen dijke. De foto toont een Engelse duikploeg, die zich gereed maakt om onder water te gaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) neerde regelingen voor het vergun ningenbeleid ter hand worden geno men. Nieuwe inspanningen ten be hoeve van de werkgelegenheid vooral in de zwakkere regio's zullen op gang worden gebracht. Belangrijke bedra gen blijven bestemd voor steun en begeleiding van individuele bedrij ven; daarbij zal meer aandacht ge geven worden aan structurele oplos singen. Ter bestrijding van de werk loosheid onder jongeren onderzoekt de regering de mogelijkheid tot het aanmoedigen van deelarbeid, als mede het verruimen van de moge lijkheid voor oudere werknemers om zich ten behoeve van de werkgele genheid van jongeren uit het ar beidsproces terug te trekken. In dit verband hecht de regering grote be tekenis aan de experimenten die in de onderwijssector zijn begonnen. Dit najaar zal de regering bezien of aanvullende conjuncturele maat regelen noodzakelijk zijn. De droogte van de afgelopen zomer heeft veel landbouwbedrijven in moeilijkheden gebracht. Waar nodig zal de regering maatregelen treffen om het agrarische produktiepotenti- eel op een verantwoord peil te hou den. Een duurzaam herstel van de eco nomische groei van de werkgelegen heid, onder handhaving van een ver antwoord peil van de collectieve voorzieningen, komt in zicht, indien alle inkomensgroepen bereid zijn daartoe hun bijdrage te leveren. De regering vertrouwt erop dat de so ciale partners in komend overleg dacvvoor oog zullen hebben. De he den aan u aangeboden macro-econo mische verkenning laat zien dat wanneer deze bereidheid aanwezig is, gerekend mag worden op een bewe ging naar herstel van investeringen en werkgelegenheid. Grote voorzichtigheid is geboden om te voorkomen, dat het herstel weer in gevaar komt. Als w(j die voorzichtigheid betrachten komt een prijsstijging binnen ons bereik die lager is dan in enig jaar na 1970 haalbaar is gebleken. Om dit te ver wezenlijken kan in 1977 een strak prijsbeleid niet worden gemist. Alleen een gezamenlijke krachtsin spanning zal het mogelij K maken de opgaande lijn die zich voor onze wel vaart in het komende jaar aftekent ook naar een verdere toekomst door te trekken. De regering hecht daarbij aan de verwezenlijking van voorstel-" len, die erop zijn gericht om de socia le partners beter in staat te stellen hun verantwoordelijkheden binnen en buiten de onderneming waar te maken. Met het oog daarop zal u, naast de reeds ingediende voorstellen met be trekking tot de vermogensaanwas- deling en de ondèrnemingsraden, op korte termijn een wetsontwerp be reiken betreffende de openbaarheid van inkomens uit arbeid van werk nemers en beoefenaren van vrije be roepen. Dit najaar zal een vooront werp worden gepubliceerd van een (Vervolg pag. 4) DEN HAAG, 20-9. De Britse mij nenveger „Fittleton'' is maandag na een aanvaring met het eveneens Britse fregat „Mermaid" op tachtig mijn ten noorden van Texel gekap seisd en gezonken. Twee beman ningsleden kwamen om het leven. Tien worden nog vermist. Onder de tweeëndertig opvaren den die werden gered waren drie lichtgewond. Beide schepen hadden deelgenomen aan de NATO-oefening „Teamwork" in het noordelijk deel van de Noordzee en waren onder weg naar Hamburg voor het afleg gen van een goodwill bezoek. De „Fittleton" ds in gebruik bij de Brit se marinereserve. Bijna de gehele Oorzaak blijft duister SCHARENDIJKE, 20-9 - Een groot aantal sportdui kers lieeft bij de haven van Scharendijke gezocht naar twee vermiste sportduikers, die sinds zondagmiddag worden vermist. De zoekaktie heeft geen resultaat op geleverd en is inmiddels gestaakt. De twee broers, de 31-jarige P. Storm uit Roosendaal en de 23-jarige C. Storm uit Monster, zijn zondagmiddag rond half drie voor een duik onder water verdwenen. Ze hadden perslucht bij zich voor vijf kwartier. De twee mannen hadden zich om veiligheidsredenen met een touw aan elkaar vast gemaakt, omdat de jongste van de twee een veel minder ervaren duiker was dan zijn oudste broer. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie zijn de mannen in een 40 meter diep gat terecht gekomen dat elf meter verwijderd lag van de plaats waar zij vanuit een begelei dend bootje te water zijn gegaan. De rijkspolitie te water uit Brui- nisse en die uit Willemstad hebben de hele morgen gedregd, zonder re sultaat. Maandagmiddag kreeg ze hulp van een groep Engelse duikers, die op dit moment op legeroefening is in Zee land. Deze groep had echter geen decompressie-apparaten bij zich, waardoor ze maar hooguit negen mi nuten onder water kon blijven. De Koninklijke Marine uit Vlissingen kwam met decompressie-apparatuur naar Scharendijke. Daarnaast kwa men ervaren sportduikers uit RooL sendaal de rijkspolitie te hulp. De 31-jarige P. Storm was duiker bij de brandweer in Roosendaal. Men tast in hetduister omtrent de oorzaak van dit ongeval. bemanning bestond uit part-time zeelui die hun jaarlijkse training van veertien daigen kregen. SALISBURY/LUSAKA, 21-9. Pre mier Ian Smith van Rhodesië heeft maandag in een radio-int er view verklaard dat zjjn besprekingen van zondag j.l. met minister Kissin ger tot concrete resultaten hebben geleid „die in de nabije toekomst tot een regeling kunnen leiden". Hij verwachtte niet Kissinger binnen kort weer te ontmoeten. Het is nu aan Kissinger te zien of een rege ling tot stand kan komen, aldus de Rhodesische premier, die de ge sprekken kenschetste als „harde on derhandelingen, tevens hartelijk en zakelijk"'. LJUBLJNANA, 20-9. Bij de Joe goslavische stad Ljubljana zijn maandagochtend zeventien mensen omgekomen en ongeveer 40 gewond, toen een sneltrein frontaal in bot sing kwam met een forensentrein. Elf van de gewonden zijn in levens gevaar. De botsing gebeurde vlak bij een klein station, op tien kilometer van Ljubljana. Over de ooi-zaak is niets bekend gemaakt. UTRECHT. Tijdens een te Utrecht gehouden concours hippique, nam de Schouwse ruiter Anton Hanse op het paard Jordan succesvol deel. Men zie ook elders in dit nummer. JOHANNESBURG. 0-9. De politie heeft minstens 5.200 mensen gear resteerd wegens misdaden tijdens de golf van tegen de regering gerichte geweldpleging in de neger-woonwij ken, aldus een rapport dat maandag is gepubliceerd. Dit instituut streeft naar harmo nie tussen de rassen en zorgt ook voor gezinnen van gevangen neger- politioi. Het rapport zegt dat 700 personen al zijn veroordeeld voor openbare geweldpleging, brandstichting en andere misdaden. Het noemt namen van 290 personen die in arrest ver toeven onder de verschillende Zuid- afrikaanse veiligheidswetten. De politie heeft verklaard dat sinds 16 juni 80 personen ,in voorlopige hech tenis zijn genomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina'* De luiaard doodt de tijd; de tijd doodt de luiaard. Commerson Verwachtng tot woensdagavond: Koude nacht Droog en vrij zonnig; zwakke tot ma tige wind uit oost tot zuidoost; mini mumtemperaturen van 10 graden vlak aan zee tot 4 graden plaatselijk in het binnenland, maxima morgen rond 19 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon; 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 sept. Zon op 6.26, onder 18.39 Maan op 4.35, onder 17.41 23 sept. Zon op 6.27, onder 18.36 Maan op 5.56, onder 18.09 Nieuwe maan: 23 sept. (20.55)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1