Oude vooroorlogse lucht (1893) in drijvende boei te Bruinisse Zierikzeese raad vergadert op maandag 27 september K X Ajr Z* Drama in Golf van Oman Turks vliegtuig neergestort Belasting voor de aardbevings slachtoffers Korruptie- affaire in D.B.R. Moord om een dollar DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een merkwaardig onderzoek ZEEUWSE KUNSTENARESSEN De woonwagen bewoners ZILVEREN JUBILARIS Afbraak aan Vissersdijk REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zea, Prijs per 3 maanden bl) vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse Redfkte"r:M°J.BVdevta?e."AB8nda nummers 60 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderda8 en vrijdag - c, Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. IN DIT NITMMEIt: SpOVlUUlKCrS VSriHlSl te OCnGMIUll]KC Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% 8.T.W. ZIERIKZEESCHE Maandag 20 september 1976 133ste jssrg»at Nr. 2Ï9&4 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1717 - Hit Dit nummer bestaat uit 8 patina's ABOE DHABI, 20-9. Ruim duizend illegale Aziatische immigranten zijn maandagmorgen vroeg over boord gezet toen de twee boten waarmee zij de Golf van Oman overstaken, door de politie waren gesignaleerd. Volgens de politie zijn minstens elf immigranten verdronken en zijn vier in erhstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Onder de in het zicht van de haven gestrande immigranten bevonden zich volgens welingelichte kringen hele gezinnen en bejaarden uit Pa kistan. De massale pogihg tot illegale im migratie werd ondernomen ter hoog te van de kust van Foedjairah, een staat van de Verenigde Arabische Emiraten aan de Golf van Oman. ZURICH. De 32-jarige vrouw van een Westduitse industrieel is woens dagavond vermoord, kort nadat zfj was ontvoerd uit het vakantiehuis van het echtpaar te Lachen aan het meer van Zürich. De wereld wil graag het f schitterende zwart maken en f het verhevene in het stof neer- f halen. f Schiller 9 BRUINISSE, 18-9. De oudste zich nog in Nederland be vindende lucht is van 1893 en bevindt zieh in een boei die voor Bruinisse in het water ligt. Die lucht is heel belangrijk voor een onderzoek dat in Amerika plaats vindt en dat ten doel heeft te onderzoeken wat er in de vonden in een fles van voor 1920, werden bijvoorbeeld deeltjes aange troffen in een concentratie van 30 gram op een miljoen ton lucht. Met de oude lucht kan worden vergele ken in hoeverre menselijke aktivilei ten de hoeveelheid fluorverbindin- dingen in de atmosfeer hebben laten toenemen. loop der tijden met de „gewone lucht" is gebeurd. UDINE, 18-9. De Italiaanse rege ring heeft verordend, dat een extra belasting wordt geheven op deelne ming aan de voetbal-toto en een ex tra-belasting voor automobilisten. De bedoeling is dat een bedrag van meer dan 163 miljard lire (ongeveer een half miljard gulden) vergaard wordt ten bate van de slachtoffers van de aardbevingsramp in het gebied van Friuli, in Noord-Italië. In een door Akzo in Arnhem be schikbaar gesteld laboratorium zal hij de Nederlandse luchtmonsters gaan analyseren. De deeltjes van het betrokken gas worden gemeten per gram op een miljoen ton lucht. Inmiddels is al ko men vast te staan dat de natuur zelf altijd al de ozonlaag afbrekende stof- fen heeft geproduceerd. In lucht, ge- BURGH. 18-19. Ten huize van de familie Hogenboom-Landegent werd zaterdagavond het feit her dacht dat 25 jaar geleden de heer A. Thyssc te Burgh op het land bouwbedrijf van mevr. A. G. J. Ho genboom-Landegent in dienst trad. Bij deze gelegenheid kreeg de heer A. Thysse het ere-getuigschrift van de ZLM aangeboden door de waar nemend voorzitter van de land- bouwvereniging „Concordia et Con- fiducia" de heer A. Hoek. Namens de landbouwvereniging bood hij de gelukwensen aan waarbij hij de heer Thysse nog vele jaren in goe de gezondheid op het bedrijf van mevr. Hogenboom-Landegent toe wenste. De heer A. Thysse (links) neemt het ere-getuigschrift van de heer A. Hoek in ontvangst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een voorstel heeft betrekking op het bestemmingsplan „Buitengebied". Met aanvaarding vervalt het betreffende voorbereidingsbesluit. Verwacht wordt dat hel plan nog in 1976 ter visie kan worden gelegd. Voorgesteld wordt verder 1486 ha grond te verkopen aan „Beter Wonen"; een perceel grond gelegen aan de Venkelstraat voor het bouwen van zeventien woningen in oude stgl. De verkoopprijs bedraagt f 40 per m\ Grondruil vindt plaats met de heer A. P. Saman; 54 m2 aan de St. Do- musstraat met 64 m2, eveneens gele gen aan de St. Domusstraat. De Cebeco-Zuidwest vroeg ver gunning aan tot het slopen van een drietal woningen aan de Vissersdijk. Destijds (1912) werd de ondergrond in erfpacht uitgegeven door de ge meente aan de heren C. J., J. en W. K. Schot. De woningen verkeren niet meer in goede staat. De op het perceel rus- stendc erfpacht kan derhalve worden opgezegd. Aan de orde komt verder een wij ziging van de financiële arbeidsvoor waarden voor het tweede halfjaar 1976. Het gaat hier om de bekende f 30 per maand. Voorgesteld wordt de heer J. M. M. Strijbos te benoemen als vakleerkracht in vaste dienst voor de lichamelijke opvoeding aan alle scholen voor basisonderwijs. Woningbouw „Beter Wonen" vroeg medewerking te willen verlenen aan de bouw van een komplex van vier woningwet woningen in het bestemmingsplan Havenkwartier. Voorgesteld wordt de bijdrage aan de Stichting Zeeuwse Muziekschool te verhogen van f 40.000 tot f 51.054, wegens over schrijding van het aantal lesduur- eenheden voor het kursusjaar 1975- 1976. Het kollege berichtte dat een dergelijke overschrijding in de toe komst niet meer zal worden getole reerd. DEN HAAG, 18-9. De woonwagen bewoners willen voor hun overleg met het ministerie per jaar een on kostenvergoeding van f 10.000,per jaar. Het ministerie wil niet verder gaan dan f 5.000,vergoeding per jaar plus f 1.500,voor reeds gele verd werk. De organisaties van woonwagenbewoners en hun belan genbehartigers schortten daarop don derdag hnn overleg In de commissie op. Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk mist Droog en vrij zonnig, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist; in het algemeen weinig wind; mini mumtemperaturen van 12 tot 6 gra den, maxima rond 20 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 sept. Zon op 6.24, onder 18.41 Maan op 3.18, onder 17.14 Nieuwe maan: 23 sept. (20.55) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatér 21 sept. 0.59 13.22 6.55 19.16 Springtij: 26 sept. HET WEEROVERZ1CHT DE BILT, 20-9. Het K.N.M.I. meldt: Voor dinsdag mogen we rekenen, op een aanhouden van het mooie nazo- merweer. Een hogedrukgebied boven Scandinavië heeft een uitloper over Duitsland en onze omgeving. Wolken velden, die zich maandagmorgen bo ven Noordwest-Duitsland en het noorden van ons land bevonden, trekken maar langzaam naar het westen. Het blijft dan ook vrij zon nig met middagtemperaturen rond 20 graden. In de nacht en vroege och tend kan zich opnieuw plaatselijk mist vormen, die in de loop van de ochtend zal optrekken. Het hóogge- drukgebied zorgt in Scandinavië voor weinig bewolking. In grote delert van Zweden en Finland daalt de tempe ratuur 's nachts tot 3 graden beneden het vriespunt. De middagtemperatu ren bereiken er waarden omstreeks 12 graden. Oceaanfronten, behoren bij een depressie ten zuidwesten van IJsland, trekken tot over de Britse eilanden naar het oosten. In Ierland viel uit de normale bewolking plaatselijk meer dan 10 mm regen. In onze omgeving kunnen deze fronten wat bewolking in de hogere niveaus veroorzaken. Met name spitst het onderzoek zich toe naar de mogelijke schadelijke werking van drijfgassen, die van invloed zouden zijn op de de aarde om ringende ozonlaag. In allerlei voorwerpen nu blijken zich nog restanten van vroegere lucht te bevinden. Het zyn die voorwerpen, die naar de Ver. Staten worden opgestuurd. Met de in de voorwerpen aanwezige lucht wordt ge- experimenteerd. ISPARTA, 19-9. Een Boeing 727 van de Turkse luchtvaartmaatschap pij is op een binnenlandse vlucht van Istanbul naar Antalya aan de Mid dellandse Zee zondagavond neerge stort, aldus de plaatselijke politie van Isparta. Er zouden tussen de 150 en 170 mensen aan boord zijn. Isparta ligt ongeveer 100 km ten noorden van Antalya. Het vliegtuig had 146 mensen aan boord, 139 passagiers en zeven be manningsleden. Het is tegen een berg gevlogen en stond daarna met een in brand. Alle inzittenden zijn omgekomen. Met name werd de aandacht op oude lucht in Nederland gevestigd door een t.v.-uitzending van het op graven van een Amerikaanse Libera tor bommenwerper in één van de IJsselmeerpolders. Banden Deze uitzending bereikte ook Ame rika en vandaar kwam het verzoek aan Akzochemie in Amersfoort om na te gaan of de wanden van dit vliegtuig nog oude lucht bevatten. Dat bleek inderdaad het geval en sindsdien is Akzo-medewerker K. Bokhorst belast met het opsporen van meer vooroorlogse lucht, zo meldt het persorgaan van deze on der nen ixjg. Zo konden later een pingpongbal letje dat tussen 1900 en 1910 was ge maakt naar Amerika worden ge stuurd, een belletje lucht in een fles wijn van 1924 en lucht uit een land mijn uit het Nederlands-Indië van 1935. „Oude luchthapper" De heer Bokhorst, die sinds zijn op dracht op kantoor de „Oude Lucht happer" wordt genoemd, heeft een grote serie luchtmonsters weten op te sporen. De lucht uit de Bruinisser boei en uit andere grotere stukken komt de Amerikaanse prof. Rasmussen in het najaar zelf aftappen. ZIERIKZEE, 18-9. Op maandag 27 september wordt gelijk gemeld - een vergadering van de gemeenteraad gehouden, onder voorzitterschap van burgemeester Tli. H. de Meester. De agenda telt een 21-tal punten, w.o. - als gebruikelijk - een lange lijst van ingekomen stukken. MUNCHEN, 18-9. In de bondsrepu bliek is vrijdag, twee weken voor de verkiezingen, een nieuwe corruptie affaire aan het licht gekomen. Een hoge funktionaris van het Beiei-se ministerie van economische zaken, Herwig Doerbercker, zou 350.000 mark steekpenningen hebben ont vangen van de textiel-fabrikant Hans Gloeggler. Een woordvoer der van het Beierse ministerie liet weten dat een onderzoek wordt ingesteld. LOS ANGELES, 18-9. De 43-jarige Bobby Jones is in de Californische stad Los Angeles door de 46-jarige Johnny Watkins doodgestoken. De twee hadden ruzie gekregen over de vraag wie nou van wie een dollar kreeg bij het kaartspelen. Hierbij trok Watkins een mes en bracht Jo nes om het leven. De politie heeft de kaartspeler na het drama gearres teerd. Hij zal wegens moord worden aangeklaagd. MIDDELBURG. Zaterdag werd in het Kunstenaarscentrum, te Middelburg een tentoonstelling geopend van werk van Zeeuwse kunstenaressen, w.o. een drietal van Schouw en- Duiv eland. De expositie werd geopend door de oorspronkelijk van Zierikzee afkomstige Anneke van den Doel. Men zie de recensie elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1