Wat bedoelt een (mogelijke) Middenschool te zijn? EERLIJKHEID Toekomst van onderwijs Kissingers missie Dodelijk politieschot in België Zesling in Japan België gaat steenkool vergassen hemo special Schokken-patroon bleek hoog intensief te zijn Turkse vrouw schiet man dood aiilienge „Xia Ülife" VESPA CIAO BROMFIETS AGENDA ZONDER Advertentie liet is geen prettige /aak als een op sporingsambtenaar de opmerking maakt, dat Schouwen-Duiveland hem op het punt van eerlijkheid is tegengevallen, zulks i.v.m. de kon- trole op luister, en kijkgelden, krachtens de Wet Omroepbijdrage. Maar de opmerking steunt wel op harde cijfers, al is het wel even op passen geblazen, niet te gaan gene raliseren. Niettemin blijft het feit bestaan, dat honderden mensen ge woonweg niet betalen en daarvoor doorgaans larmoyante argumenten aanvoeren. Zo in de geest van: „moet dat dan?"; „echt vergeten" en dat soort opmerkingen. Vaak is er „stof figheid" in het spel; vaak ook ge woon onwil. Opvallend was tijdens een twee- weeks onderzoek, dat het platteland geen gunstiger figuur slaat dan de grote stad. Dat is jarenlang wél het geval geweest, maar die achterstand is blijkbaar weggewerkt. Wc zijn net zo eerlijk of oneerlijk als in de grote steden en ook op dit punt is het nivelleringsproces dus verder voort geschreden. Het is misschien beter niet al te grote en indringende konklusics te trekken uit het verschijnsel, maar hier en daar hapert er wel iets aan de eerlijkheid. Er is een soort wets overtreding, die geredelijk genade vindt in de overwegingen van de mens. Stelen is erg, maar een beetje ritselen met het belastingpapier men kan het om zich heen horen vertellen - is veel minder erg, of he lemaal niet erg en wie ontsnapt aan kijk- en luistergeld wordt eerder als een beminnelijke gokker, dan als wetsovertreder aangemerkt. Het is niet eenvoudig deze redene ring te volgen. Het zal ergens ook wel te maken hebben met het gerin ge respekt, dat de overheid nog krijgt toegemeten. Er wordt hier en daar soms zo de nigrerend gepraat over ministers en kamerleden, over burgemeesters en wethouders en „allen die in hoog heid zijn gezeten", dat het feitelijk geen wonder is, als heel wat mensen diezelfde overheid een beetje gaan bedriegen, want daar komt het wel op neer. De door de ambtenaren gepubli ceerde cijfers zijn niet meer dan, cij fers, of zijn ze toch een symptoom van wegebbende eerlijkheid en ver lies aan respekt voor dc wetten des lands? Van over één kam scheren wil in dit artikel geen sprake zijn, maar het thema is toch opvallend en leent zich wel voor opmerkingen van onze geestelijke leiders en opvoeders. Er wordt ook in deze regio wat af ge preekt en beleerd, en dat is wel goed, maar dat hele simpele, aan zijn ver plichtingen voldoen ontsnapt mis schien aan dc aandacht. Belasting betalen is niet „leuk", maar het moet wel wil men eerlijk staan in het le ven. Het heeft - vreemd voorbeeld misschien - ook echt iets met het mens zijn te maken. DEN HAAG. 16-9. De 29-jarige Turkse vrouw Nuran A. uit Den Haag heeft donderdagmiddag in deHaagse Hofwijckstraat de 41-jarige Turkse caféhouder Fahrettin Sezgin met 2 pistoolschoten om het leven gebracht Als motief geeft de vrouw - die zich een uur na het gebeuren bij de politie meldde - op dat het slachtoffer haar steeds lastig viel. De caféhouder was getrouwd en had twee kinderen. DEIN DAAG, 16-9. De intentie van de uitgangspunten voor een eventuele middenschool wijst naar een eman cipatorische middenschool, waarop alle leerlingen wordt geleerd te komen tot zelfbepaling, mondigheid te verwerven en verantwoord te handelen. Het gaat daarbij «lot alleen om achtergestelde groepen. Het gaal om een vormingsideaal dat voor alle leerlingen geldig is. De Innovatiecommissie Middenschool heeft voor zo'n school gekozen. Ze heeft dit gedaan in haar achtste advies, dat inmiddels is gepubliceerd. Een dergelijke middenschool richt zich op de ontwikkeling van een kritische stellingname van de leerling. Deze kan daardoor scheppend omgaan met en deelnemen aan steeds ver anderende maatschappelijke processen. BRUSSEL, 16-9. De Etterbeekse inspekteur van politie G. H.,' zal vervolgd worden wegens „onvrijwil lige doodslag", zo heeft het parket van Brussel, beslist. De inspekteur schoot vorige week in Etterbeek, een van de gemeenten van de Brusselse agglomeratie, een 24-jarige vracht wagenchauffeur (vader van twee kinderen) dood, na een onbeteke nend incident dat zich had voorge daan op een wijkkermis. Over die zaak is, vooral in Brussel, grote be roering ontstaan. TOKIO, 16-9. In de Westjapanse Kobe is een zesling geboren. Een van de kinderen is dood geboren en een tweede stierf donderdag. Voorzover bekend is dit de eez-ste zesling, die ooit in Japan ter wereld is gekomen. De geboorte geschiedde drie maanden te vroeg. BRUSSEL, 16-9. Eind volgend jaar gaat België beginnen met het ondergronds vergassen van steen kool. De Belgische staatssecretaris voor economische zaken, Etienne Knoops, heeft meegedeeld dat het Nationaal Instituut voor Extractie bedrijven eind 1977 dn Thulin, bij Bergen, in het Waalse landsgedeel te, ondergrondse steenkoolvergas sing gaat toepassen. België zal, aldus 'de mededeling van de staatssecretaris binnenkort met de Duitse bondsrepubliek een akkoord tekenen. Dit akkoord han delt over samenwerking bij het on derzoek inzake de industriële toe passing van gas, verkregen uit de ondergrondse omzetting van steen kool. Kenmerkend is daarbij de aan dacht voor het. welzijn van allen en het bevoi deren van begrip en sa menwerking tussen kinderen van verschillende maatschappelijke her komst. Dit. moet dan weep leiden tot een blijvend en gelijkwaardig aanvaarden van-, allen. Het gaat bij de middenschool om ander onderwijs met andere doelen. Ze beoogt als laatste fase van het funderend onderwijs de basis te leggen voor de ontwikke ling van het individu met het oog op een volwaardig funktioneren in de sa menleving. De I.C.M. omschrijft innovatie als een weloverwogen poging de prak tijk van het onderwijs te verbeteren. Het op gang brengen van een proces hiervoor betekent nog niet dut nu reeds vaststaat dat de middenschool zal worden ingevoerd. Als een middenschool mogelijk is, is het nog' van belang te weten of ontwikkelde modellen ook op rui mere schaal invoerbaar zullen zijn. aldus hei advies. Om gegeven voor de mogelijkheid en de invoerbaar heid te verkrijgen stelt de commissie een proces voor met drie te onder scheiden perioden: voor de kon- struktie, de overdracht van ontwik kelde schoolvarianten en tenslotte de algehele invoering. Om de voortgang van het innova tieproces mogelijk te maken zal het parlement volgens de I.C.M. op zijn minst op twee momenten beslissin gen moeten nemen. Zij meent, dal omstreeks het midden van de jaren tachtig er een middenschoolwet meet komen. Deze zal dan nog naast de mammoetwet funktioneren tot de middenschool geheel wordt inge voerd. DEN HAAG. Om de werkloosheid terug te drukken lot gemiddeld 150.000 in 1980, het doel, dat dc rege ring met haar beleidsmaatregelen wil bereiken, is het nodig, dat vanaf dit moment de werkloosheid iedere maand met gemiddeld 2.000 daalt, al dus minister Boersma. Dit weekeind nog naar Ouwerkerk want maandag 20 september gaan wij met vakantie Nu de winter snel naderbij komt, woidt er in die kampen thans open lijk gesproken over een oplossing die men aanvankelijk niet eens wil de overwegen - emigratie naar het buitenland. De wetenschap heeft inmiddels geen verklaring voor het feit dat Friuli zo langdurig door aardschok ken wordt geteisterd. Prof. Icilio Finetti van het geofysisch observa torium in Triest zei: „we hebben te maken met een hoog-intensief sehokkenpatroon dat zich ten enen male niet 'laat rijmen met op histori- LOESAKA/JOHANNESBURG, 16-9. Volgens steeds hardnekkiger wor dende speculaties zal Henry Kissin ger zaterdag in Zuid-Afrika niet al leen een onderhoud hebben met pre mier John Vorstcr, maar ook zy het niet officieel, van gedachten wisselen met dc Rhodcsischc eerste minister Jan Smith. Dc Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken was donderdag in Zambia waar een geëmotioneerde president Kaoenda hem nog eens op het hart drukte, dat dc Afrikaanse „frontstatcn" hun gewapende akties tegen Rhodcsic zullen verhevigen wanneer Smith niet spoedig toestemt in hel overdragen van dc macht aan een zvVart meerderheidsbewind. „U hebt geen weken (voor het tref fen van een regeling)", sprak Kaoen da. een traan wegpinkend, „maar slechts dagen. Als uw missie niets uithaalt, zullen wy vechten tot de laatste man". BONN. Prinses Beatrix en prins Clnus hebben op de tweede dap van linn Itc nelc aan de Bondsrepubliek een Ineht je op ,lr Hij" ar,naakt Tij dens 'lee Inrht hrnrhtrn ij ook Ltnz, tcaar Unit up charmante wij.' oen roemer ivijn wach'dr, geserveerd duur de plaatselijke wijnkoningin. de betrouwbare de goedkope de zuinige nu nog 749,— zlerlkzee - weststraat 5-7 Toestand rond Udine UDINE, 16-9. De Italiaanse autoriteiten denken dat er 200.000 nieuwe daklozen in het opnieuw getroffen aardbevingsgebied rond Udine zijn toe gevoegd aan de 45.000 mensen, die sinds mei verblyven in tentenkampen welke reeent door zware stortregens in modderpoelen zijn veranderd. MUNCHEN. De stad Würzburg Beieren heöht geen bijzondere bete kenis aan een bijeenkomst van voor malige SS-leden die in het komende weekeinde in deze stad1 zal worden gehouden. BRUSSEL. De Europese Commis sie, het „dagelijks bestuur" van de E.G. schat de reële toename van het binnenlands produkt in Nederland dit jaar op 4 pet. De Nederlandse handelsbalans zal in de komende maanden verslechteren. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 18 en zondag 19 september Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter L. A. M. Brucl, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. Zuster Werkman, Vloedstraat 1 Kerkwerve, tel. 01110-2309 neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Weelstraat 16, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va« 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. scïhe gegevens stoelende voorspel lingen'. Ook in Joegoslavië BELGRADO. De schokken hebben ook in Joegoslavië schade veroor zaakt. Uit het Sloveense distrikt Tolmin, dichtbij de Italiaanse grens, kwam het bericht dat daar meer dan 600 mensen dakioos zijn gewor den omdat hun huizen instortten. Voor het meerendeel hadden die huizen al bij de ramp van 6 mei een fikse tik gekregen. Voor zover ze nog overeind staan zijn de huizen in enkele dorpen van Tolmin nu dermate onveilig, dal ze zullen moeten worden gesloopt. „Durps'Uus". Voorlichtingsavond Chr. Woningbouwver., 20.00 uur. Woensdag 22 september Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, verga dering Vrouwenkontakt P.v.d.A. Dorpshuis. Afd. Noordwelle e.o. Plat telandsvrouwenbond. Tijd? Nieuwcrkerk „Ons Dorpshuis". Bejaardensoos, 14.30 uur. Oosterland Opening scholenkomplex, 14.30 uur. Donderdag 23 september Zierikzee Huis van Nassau. Voorlichtingsbij eenkomst Consulentschap v.d. Ak kerbouw en de Rundveehouderij 19.30 uur. Goes „De Prins van Oranje". Oprichtings vergadering C.D.A., 20.00 uur. Vrijdag 24 september Bruinisse Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Zondag 26 september Zierikzee Jeugdsoos „Brogum", 19.30 uur, Lees- en speelzaal. Maandag 27 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 20.00 ur. Woensdag 29 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. N.C.V.B.-bejaar denmiddag, 14.30 uur. Donderdag 30 september Zierikzee AulaChr. Mavo. Ver. Chr. School onderwijs, 19.30 uur. Vrijdag 1 oktober Zierikzee Jeugdsoos „Brogum"', 20.00 uur, op treden popgroep. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Vrijdag 17 september Zierikzee Filmavond in „Brogum", 20.00 uur. Bruinisse Ver.-gebouw. Filmavond C.J.V., 20.00 uur. Zaterdag 18 september Zierikzee Exkursie Jeugdvogelwachl. Ver trek: R.T.M.-stalion, 9.30 uur v.m. Schclphock Exkursie Jeugvogehvacht, 10.00 uur. Nicuwerkerk Meubelrama. Inschrijving „Sparta"- rit. 14.00 uur. Start: 14.30 uur. Lampionoptocht met muziek. Start: Dorpshuisplein, 19.30 uur. Zondag 19 september Kerkwerve Ger. Jeugdvereniging, 19.45 uur. Maandag 20 september Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur. afd. „Philatelica". Hotel „Storm", 2U.00 uur, afd. Kon. Middenstandsbond, Dinsdag 21 september Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, film Stichting Jeugd. Sch.-D.'land. Brouwershaven Jcugdgebouw. 20.00 uur. afd. Plat telandsvrouwenbond. Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Rekrcatiezaal Ger. Kerk, 19.45 uur. NCVB-afdcling. Nieuwcrkerk „Ons Dorpshuis". Najaarsvergade ring afd. Alg. Bejaardenbond, 14 30 Raadhuis. Vergadering gemeente raad. 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefeonnrs. na half zes Rcdaktle: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Het IKON op de buis - weet u wel - is dan maar een mini-zuiltje, maar hel doet soms daverend inte ressante dingen en in verband met het zilveren jubileum van t.v. in Ne derland, heeft men bij verschillende families het kastje weggehaald, met toestemming van dc bezitters en nu eens zien hoe het leven zonder t.v. is". Dat blijkt een heel ander leven te zijn, want er komt uiteraard nogal wat tijd vrij om te praten, te spelen, te lezen en eens bij een ander op vi site te gaan. Dal laatste immers brokkelt ook steeds meer af. De t.v.- gids heeft in menig huis voorrang op het plan eens iemand te bezoeken, want - men weet nooit - misschien zit die iemand ook wel aan het kijk- venster gekluisterd en het is maar zeer de vraag of men welkom is. Niet overal geldt de regel: er komt bezoek, uit dat ding. Jaren geleden heb ik eens iemand geïnterviewd. Keurige man; netjes afspraak gemaakt, precies op tijd op de bel gedrukt, maar het bleek een overval. De vragen moesten gesteld lussen een te ijverige babbelaar op hel buisje door gelardeerd met ener verende muziekjes, zoals cr zoveel zijn. Na een kwartier heb jc dan wel klamme handen. Ma (eindelijk) in de weer mei koffie en zij vraagt dan: ..Zal ik hem maar uitzetten". Dc ver lossing was dus op lil. Maar het uit zetten betekende het geluid afzetten. Dc becld-mimiek kreeg nog verder dc sluikse belangstelling en in zo'n 'Situatie vratig jc wel af, of we alle maal een beetje gek geworden zijn inet zo'n'ding. Drie weken hel kastje weg en op eens ontdekten de „slachtoffers" weer allerlei mogelijkheden, maar het is net als met roken. Toen dc technische jongens dc tv uwer binnen brachten juichte heel het huisgezin. Na een half uur kijken, wat iedereen weer op het oude stekkie. Een eerlijke pa bekende, dat hij bij dc buren was gaan kijken als er iets dc moeite waard was. Hij had dus een tv-slipeprtje gemaakt: ma was aanvankelijk fel tegen het weg halen. „Nee. dat kan niet hoor", maar later had zc het toch wel interessant gevonden. Enfin, alles bijeen is het gewoon een pleidooi voor gericht kijken; een beetje uitzoeken wal de moeite waard is en voor de rest dc kranten, dc boe ken en. de vrienden niet verwaarlo zen, want dat komt cr onherroepelijk van. De onherkenbaarheid in de sa menleving zet anders door: dc ver eenzaming neemt toe en dat zal dan lollig zijn. Kastje weg drie weken, laten we eens zeggen drie maanden en hor ..achterlijk" wc dan geworden zim. Zonder hoeft tntv 'c» niet, maar zonder kan wel wat leren! SCHIEREILANMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2