Schouwen-Duiveland wemelt van zwartkijkers en -luisteraars Schouwse Plattelandsvrouwen willen betere t.v.- kinderprogramma's De toestand in Libanon verkeert in ernstig gevaar Europese scheepsbouw DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regio intensief uitgekamd VERBETERING KRUISPUNT HEEL LELIJK LEKTUURHUISJE Vergadering te Zierikzee ZIERI ESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 september 1976 133ste jaargang Nr. 21963 «AARIN OPQCNOMtN (1797 - 188») REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per Jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER: JP1Ig(l pPVPII lO RpilPS^P SCHOUWEN-DUIVELAND, 16-9. In een tweeweekse periode heeft een groep van twintig opsporingsambte naren, op grond van de Wet Omroepbijdrage, Scliou- wen-Duiveland van Weslenschouwen tot Zijpe uitge kamd op zwartkijken van televisie en zwartluisteren van radio. Er werden 2004 bezoeken afgelegd. Niet aangegeven bleken 501 toestellen en 357 processen verbaal werden opgemaakt voor t.v. en 80 voor radio. Het hoofd van de betreffende Opsporingsdienst noemde de cijfers bijzonder hoog en voegde er aan toe, dat kennelijk het vroegere ten plattelande altijd gun stiger cijfer ten opzichte van de steden, is verdwenen. „Het is helaas overal hetzelfde negatieve beeld geworden". Een heel groot percentage wonin gen behoefde uiteraard niet gekon- troleerd, omdat de computer reeds heeft aangegeven dat de bewoner zijn kijk- en luistergeld heeft be taald. De ambtenaren trekken der halve de blinde vlekken in steden en dorpen na en hebben daarbij succes of vangen bot. BEIROET, 16-9. Eenheden van de „Marada-brigade", het privélegertje van de aftredende Libanese president Franjieh, zijn volgens rechtse krin gen donderdagmorgen in Chekka, een plaats aan.de Libanese kust op ruim 60 kilometer ten noorden van Beiroet slaags geraakt met Falangistische troepen. Er zouden zeker vier doden gevallen zijn. Het komt n.l. voor dat de bijdra gen wel betaald zijn (kwestie van mutaties), maar nog niet in de computer verwerkt. Dan is er uiter aard niets aan de hand. In de overige gevallen is er sprake van geen t.v. of radio hebben, of van wanbetaling. Het eerste komt in deze regio - gelijk bekend - nog al voor in de strengste hoek van de gereformeer de gezindte; de wanbetaling verder ligt zo gespreid als het bevolkings patroon zelf is. Scala exkuses Uiteraard is er tegenover de amb tenaren een scala van exkuses. Deze gaan er echter vanuit dat de nood zaak tot betaling genoegzaam be kend is. De tv zelf geeft vaak spots .(met de zwarte hand), waarin de noodzaak tot betaling van kijkgeld wordt onderstreept. De non-betaling wordt gemotiveerd door gewoonweg gokken, dat het wel losloopt tot nonchalance; een soort versloffing in de geest van: „dat loopt wel los". Het loopt echter helemaal niet los. ZIERIKZEE. De goede bedoelingen van het Rode Kruis hoog schattend en doorgaans vrijwel lof producerend voor deze onontbeerlijke instelling, zij hier de banvloek uitgesproken over het uiterst lelijke lektuurhuisje, dat vanwege het Rode Kruis in het stadscentrum (tegenover de muziektentis neergezet. Voorheen stond hier jaren een minder dominant en nog wel fleurig huisje, maar deze betonnen koelkast kan echt niet. Het huisje zal wel degelijker zijn, maar detoneert in deze fraaie historische omgeving al te sterk. Een ander plaatsje voor dit ding of liever helemaal weg. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 16-9. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Schouwen, hield donderdag middag in hotel „Mondragon" de najaarsvergadering, onder leiding van de presidente mevrouw L. Berman- Steendijk. Tijdens deze vergadering las de presidente een koncept-brief voor van het provinciaal bestuur van de Plattelandsvrouwenbond, gericht aan alle omroepverenigingen. In deze brief wordt gepleit voor betere kinder televisie programma's 's avonds tussen zeven en acht uur. De bond is van mening dat de vele agressie, die in de kinderprogramma's wordt vertoond, nadelig is voor het gedrag van de jeugd. In de brief wordt verzocht om een kritisch selekteren en indelen van het avondprogramma en alle geweld te weren uit de programma's tussen voornoemde uren. Het plan tot het opstellen van een dergelijke brief was opgekomen tijdens de provin ciale voorjaarsvergadering van de Plattelandsvrouwenbond in Goes. Op deze büeenkomst was namelijk het probleem aan de orde gesteld van de vele vernielingen die door de jeugd worden aangericht. Vele dames wa ren van mening dat de slechte tele visieprogramma's hier debet aan wa ren. Mevrouw Berman dankte vervol gens de kollektrices voor het Konin gin Wilhelmina Fonds en deelde mede dat deze kollekte een bedrag van f 6.776,24 had opgebracht. Wegens de gestegen kosten moet het kontributiebedrag voor de bond verhoogd worden met f 2,50 en komt nu op f 28.50 per jaar. Diskussie-onderwerp Het diskussie-onderwerp voor deze winter zal zijn: „Leven voor werken en werken voor leven". Tevens werd aan de leden gevraagd over dit on derwerp een krant of een lied te ma ken, hetgeen op de Provinciale voor jaarsvergadering in Goes kan wor den gepresenteerd. Mevrouw C. M. Beyer-Waayer bracht verslag uit van de zomerreis naar Brabant, waar de dames een huifkartocht hebben gemaakt en een bezoek brachten aan het Curiosahuis te Kaatsheuvel. De dames G. Schel en L. Berman brachten vervolgens verslag uit van de driedaagse reis naar Groningen van een elftal leden van de afdeling, op uitnodiging van de Plattelands- vouwenbond aldaar. Uit de verslagen bleek duidelijk dat dit een zeer inte ressante reis was geweest. Zo werd een bezoek gebracht aan de universi teit en aan de Martinikerk in Gro ningen. Er werd een rondtocht door de provincie gemaakt, waarbij o.a. een bezoek werd gebracht aan een specifiek terpdorp. In Winschoten werden de dames door het gemeentebestuur op het stadhuis ontvangen. Er werd een echte Groningse boerderij bekeken evenals een zeventiende eeuws kerkje in Oudeschans. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Groningse plattelandsvrouwen volgend jaar mei een tegenbezoek brengen aan Schouwen-Duiveland. Mevrouw Berman zei er vast van overtuigd te zijn dat deze regio ook voldoende te bieden heeft om de Groningse gasten drie dagen bezig te houden. Mej. A. Voorhuis gaf een korte toelichting op het handwerkprogram ma voor het komende winterseizoen. Ze deelde mede dat er op 6 oktober in Goes een voorlichtingsdag zal wor den gehouden, waarop het onder werp „Stip, streep en ruit verande ren" aan de orde zal komen. Wïnterprogramnia Vervolgens ging men over tot bespre king van het winterprogramma. Op 25 oktober zal een lezing met dia's worden gehouden - met verloting - over cactussen. Op 9 november wordt een Groningse avond gehouden, aan gevuld met een optreden van het eigen koor. De kerstviering vindt plaats op 14 december. Er zal een koffietafel geserveerd worden en de dames C. Kort-Van Meurs en N. v. d. Bruinhorst zorgen voor zang en de- klamatie. Op 21 december wordt een instuifdag gehouden voor het maken van kerststukjes. Als leden voor de reiskommissie voor de zomerreis van volgend jaar gaven zich op de dames Steutel, Vier gever en Snoep. Tijdens de rondvraag deed mevr. J. Goemans het voorstel eens een be zoek te brengen aan de B.B.-bakkerij in Zierikzee. Van de zijde van het bestuur kwam de suggestie eens een concert in „De Doelen" bij te wonen. Verder overweegt men de organisatie van enkele fietsmiddagen. Na het huishoudelijk gedeelte van deze vergadering besloten de dames deze middag met een bezoek aan de tentoonstelling ..Vissen voor de we tenschap", in het Maritiem Museum. Er is een uitgekiend systeem om de zwartkijkers- en luisteraars op te sporen en wie gesnapt wordt is niet bon af. Sinds 1975 UMTALÏ. Premier Ian Smith heeft donderdag de unanieme instemming van z\jn Rhodesische frontpartij ont vangen om over de problemen rond Rhodesic te gaan onderhandelen met Henry Kissinger. Zo werd een gezin aangetroffen, dat al zwart keek sinds 1959. Geluk kig voor betrokkene dat slechts over 5 jaar nalatigheid wordt beboet. De daarvoor liggende tijd is verjaard. Hoe ook, die vjjf jaar moet in dit specifieke geval worden betaald, plus; de boete, die bij schikking wordt op gelegd. Verwachting tot zaterdagavond: Weinig wind In het algemeen veel bewolking met slechts hier en daar een bui; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; weinig wind; minima omstreeks 10 graden, maxima ongeveer 16 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen; omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 sept. Zon op 6.20, onder 18.48 Maan op onder 15.36 19 sept. Zon op 6.21, onder 18.45 Maan op 0.54, onder 16.12 20 sept. Zon op 6.23, onder 18.43 Maan op 2.04, onder 16.45 Nieuwe maan: 23 sept, (20.55) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 sept. 19 sept. 20 sept. 9.25 10.55 12.23 22.14 23.43 2.58 15.41 4.22 17.11 5.48 18.22 Doodtij: 18 sept. De ambtenaren gingen ook 's avonds op pad, maar troffen niet ie dereen thuis. Ook die adressen zul len nog worden bezocht. Een. misverstand intussen blijkt de mening dat voor een transistor.- radio geen luistergeld moet worden betaald. Dat moet echter wel, als het het enige toestel in huis betreft. Ge lijk bekend is het tweede toestel (en dat is meestal een transistor) wel vrijgesteld van de luisterbijdrage. „Moet ik dat dan aangeven?" Die kreet is de afgelopen weken vaak ge hoord; gespeeld of echt, wie zal het zeggen. Hier het antwoord: ja hoor, men moet alles aangeven: het t.v.-tje en het radiootje! SCHIPHOL, 16-9. De Westeuropese scheepsbouw, waarbij ongeveer 450.000 werknemers in twaalf landen betrokken zijn, verkeert in ernstig gevaar. Dit is de conclusie van ir. A. Stik ker, voorzitter van de raad vanbe- stuur van Rijn-Schelde-Verolme, die als lid van het comité van de asso ciatie van "Westeuropese scheepsbou wers in Rome onderhandelingen, met de voornaamste groep van Japanse scheepsbouwers heeft zien mislukken. Het ging er bij deze onderhande lingen, die gedurende de laatste twaalf maanden in Tokyo, San Fran cisco en .tenslotte .Rome werden ge voerd, onder meer om te trachten de Japanners te bewegen genoegen te nemen met een kleiner marktaandeel in de scheepsbouw. Maar de Japanse delegatie, die 65 procent van de Ja panse scheepsbouwers vertegenwoor digde, heeft laten weten op die ge dachte niet te kunnen ingaan, ook al omdat deze voornamelijk grote scheepsbouwwerven in eigen land sterk beconcurreerd zouden worden door de kleinere en middelgrote wer ven. BROUWERSHAVEN. Een begin is gemaakt met verbetering van het beruchte kruispunt Delingsdijk- Zwaardweg, waar in de loop van de tijd heel wat ongelukken zijn voor gekomen. De bedoeling is de over de dijk gelegen rechte doorgangs weg in zijn tracé te verleggen, waar door het verkeer een bocht moet maken en mitsdien belangrijk snel heid zal afremmen, hetgeen de vei ligheid verhoogt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De boete wordt gebaseerd op de inhoudelijke rapportage van het proces verbaal; het ene geval im mers is het andere niet. Niet in alle gevallen wordt pro ces-verbaal opgemaakt. Met name bejaarden blijken vaak „in onschuld gezondigd" te hebben en in die ge vallen kan genade voor recht gel den, zij het dat voortaan het kijk en luistergeld moet worden betaald, want de wet op zich kent geen uit zonderingen. Misverstand Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Geen spies en maeckt so diepe wonden, als achterklap en boose monden. Cats

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1